Drew Kibler Leads Carmel Boys to Indiana High School State Crown

Photo Courtesy: IHSAA Twitter (@IHSAA1)

Agon is the proud sponsor of all high school coverage (recruiting, results, state championships, etc.) on SwimmingWorld.com. For more information about Agon, visit their website AgonSwim.com.

After a prelims session that was so quick it featured a National High School record, the Indiana high school boys state swimming and diving championships continued today with the finals session.

Zionsville opened the meet with a National High School and state record setting 200 medley relay. The team of Tyler HarmonBrock BrownAndrew Schuler, and Jack Franzman posted a 1:29.44, two tenths faster than Chesterton’s 2014 mark.

Carmel’s Wyatt DavisStefano BatistaBrett Sherman, and Andrew Couchon finished second (1:30.46) and Carroll Fort Wayne’s Noah YarianParker BullJackson Kent, and Tristan DeWitt were third (1:32.78).

Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
 State Record: * 1:29.64  2014      Chesterton, Chesterton
                          A Whitaker, J Wallar, B Pieroni, G Kostbade
                 1:37.77  SCUT
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 ZION                          1:30.30    1:29.44*        40  
     1) Tyler Harmon 12               2) Brock Brown 12               
     3) Andrew Schuler 11             4) Jack Franzman 11             
                 22.68        47.86 (25.18)
        1:09.65 (21.79)     1:29.44 (19.79)
  2 CAR                           1:31.97    1:30.46         34  
     1) Wyatt Davis 9                 2) Stefano Batista 11           
     3) Brett Sherman 11              4) Andrew Couchon 11            
                 22.52        47.70 (25.18)
        1:10.30 (22.60)     1:30.46 (20.16)
  3 CAFW                          1:33.80    1:32.78         32  
     1) Noah Yarian 10                2) Parker Bull 12               
     3) Jackson Kent 12               4) Tristan DeWitt 9             
                 23.37        49.46 (26.09)
        1:11.70 (22.24)     1:32.78 (21.08)
  4 CHES                          1:33.67    1:33.60         30  
     1) Danny Schmiegel 10            2) Gary Kostbade 12             
     3) Andrew Alders 9               4) Sam Kravitz 12               
                 24.82        49.90 (25.08)
        1:12.88 (22.98)     1:33.60 (20.72)
  5 GCEN                          1:34.75    1:34.22         28  
     1) Allen Forbes 12               2) Ethan Kile 11                
     3) Zachary Cook 11               4) Christopher Joven 11         
                 24.22        51.57 (27.35)
        1:13.44 (21.87)     1:34.22 (20.78)
  6 HMST                          1:34.67    1:34.40         26  
     1) Trey Cooley 11                2) Bryce Warner 11              
     3) Chase Chastain 12             4) Riley Anderson 11            
                 24.76        51.03 (26.27)
        1:13.75 (22.72)     1:34.40 (20.65)
  7 BHSS                          1:33.98    1:34.41         24  
     1) Seth Glasscock 10             2) Matthew Jerden 12            
     3) Wesley Webb 11                4) Michael Hull 12              
                 24.30        49.08 (24.78)
        1:12.62 (23.54)     1:34.41 (21.79)
  8 FRKL                          1:34.48    1:34.52         22  
     1) Griffin Edwards 10            2) Michael Couet 11             
     3) Maxwell Kramer 9              4) Jacob Destrampe 10           
                 24.36        50.39 (26.03)
        1:13.94 (23.55)     1:34.52 (20.58)

Drew Kibler did not quite have the speed he mustered last night. The Carmel junior still won the 200 freestyle in 1:33.79, a few tenths short of his National High School record. Franklin’s Jacob Destrampe claimed runner up honors in 1:37.91 and Zionsville’s Harmon finished third (1:40.09).

Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: * 1:33.30  2017      Drew Kibler, Carmel
                 1:42.97  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Drew Kibler      11 CAR               1:33.30    1:33.79         20  
                 21.91        45.42 (23.51)
        1:09.40 (23.98)     1:33.79 (24.39)
  2 Jacob Destrampe  10 FRKL              1:40.24    1:37.91         17  
                 22.96        47.64 (24.68)
        1:12.81 (25.17)     1:37.91 (25.10)
  3 Tyler Harmon     12 ZION              1:40.50    1:40.09         16  
                 23.03        48.42 (25.39)
        1:14.44 (26.02)     1:40.09 (25.65)
  4 Julian Norman    10 HMST              1:40.93    1:40.96         15  
                 23.03        48.61 (25.58)
        1:15.15 (26.54)     1:40.96 (25.81)
  5 Jacob Mitchell    9 CAR               1:41.54    1:41.04         14  
                 23.64        49.61 (25.97)
        1:15.73 (26.12)     1:41.04 (25.31)
  6 Nick Hanas       11 CHES              1:41.77    1:41.87         13  
                 23.41        48.76 (25.35)
        1:15.37 (26.61)     1:41.87 (26.50)
  7 Lucas Lobring    11 BHSS              1:41.90    1:42.59         12  
                 24.39        50.20 (25.81)
        1:16.41 (26.21)     1:42.59 (26.18)
  8 Justin Wallar    11 CHES              1:41.23    1:43.07         11  
                 22.67        48.33 (25.66)
        1:15.42 (27.09)     1:43.07 (27.65)

Northridge’s Spencer Lehman held onto his top spot in the 200 IM, winning the event in 1:47.35. Carmel senior Charles Vaughan touched second (1:48.52) while Schuler secured third (1:49.53).

Event 3  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
 State Record: * 1:44.45  2010      Kyle Whitaker, Chesterton
                 1:55.14  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Spencer Lehman   12 NRID              1:48.58    1:47.35         20  
                 23.65        50.94 (27.29)
        1:22.68 (31.74)     1:47.35 (24.67)
  2 Charles Vaughan  12 CAR               1:49.89    1:48.52         17  
                 23.97        50.93 (26.96)
        1:22.48 (31.55)     1:48.52 (26.04)
  3 Andrew Schuler   11 ZION              1:48.71    1:49.53         16  
                 23.24        51.40 (28.16)
        1:22.73 (31.33)     1:49.53 (26.80)
  4 Jackson Kent     12 CAFW              1:50.16    1:50.67         15  
                 23.66        51.75 (28.09)
        1:24.33 (32.58)     1:50.67 (26.34)
  5 Brett Sherman    11 CAR               1:51.91    1:52.64         14  
                 24.47        53.07 (28.60)
        1:26.36 (33.29)     1:52.64 (26.28)
  6 Seth Glasscock   10 BHSS              1:52.31    1:52.71         13  
                 25.06        53.60 (28.54)
        1:26.41 (32.81)     1:52.71 (26.30)
  7 Kyle Haflich     11 FISH              1:52.39    1:53.04         12  
                 25.09        53.16 (28.07)
        1:26.43 (33.27)     1:53.04 (26.61)
  8 Kallaghan Findl  10 CONC              1:52.57    1:54.77         11  
                 24.71        54.09 (29.38)
        1:27.23 (33.14)     1:54.77 (27.54)

Franzman couldn’t replicate last night’s 50 freestyle state record but the junior still secured a state title in 20.00. Couchon was second (20.41) and HIGH’s Ethan Churilla finished third (20.74).

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: * 19.85  2017      Jack Franzman, Zionsville
                 21.70  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jack Franzman    11 ZION                19.85      20.00         20  
  2 Andrew Couchon   11 CAR                 20.49      20.41         17  
  3 Ethan Churilla   10 HIGH                20.79      20.74         16  
  4 Andrew Torres    12 DELT                20.88      20.88         15  
  5 Noah Coomler     12 PMER                21.15      21.04         14  
  6 Ethan Krucina    11 LOWL                21.03      21.16         13  
  7 Stefano Batista  11 CAR                 21.09      21.33         12  
  8 Evan Kopp        11 CAR                 21.08      21.35         11

Richmond’s Isaac Khamis scored just tenths higher than Fishers’ Cole VanDevende on the one meter board. Khamis won the state title with 519.95 points while VanDevende was second with 519.40 points.

Event 5  Boys 1 mtr Diving
=========================================================================
 State Record: * 623.90  2001      Phillip Jones, Hamilton SE
    Name           Year School              Semis     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Isaac Khamis     11 RICH               362.25     519.95         20  
  2 Cole VanDevende  11 FISH               372.00     519.40         17  
  3 Aiden Werner     11 PIKE               327.95     506.90         16  
  4 Logan Brown      11 ELKC               309.95     460.15         15  
  5 Hayden Wenger    12 HSE                311.05     456.15         14  
  6 Matt Mitchell    10 LAPO               319.15     431.45         13  
  7 Caleb Whicker    12 CRAW               297.65     414.35         12  
  8 Dylan Porter     11 DANV               307.65     412.85         11  
  9 Gauge Creech     10 FRKL               296.10     406.35          9  
 10 Ashton Johnson   12 MOOR               269.50     404.80          7  
 11 Jared Hilt       12 WC                 285.85     403.70          6  
 12 Trevor Crupi     12 WEFL               283.45     401.40          5  
 13 Devin Ramsey     10 SEYM               290.00     394.85          4  
 14 Benjamin Rader   11 GCEN               267.90     392.30          3  
 15 Joshua Parquet   11 NCIN               284.20     392.05          2  
 16 Austin Leas      11 CONC               283.25     360.95

Zachary Cook of Greenfield Central was three tenths faster than Bloomington South’s Matthew Jerden in the 100 butterfly as the two finished in 48.60 and 48.97. Schuler touched third in 49.17.

 Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
 State Record: * 46.31  2014      Aaron Whitaker, Chesterton
                 51.39  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Zachary Cook     11 GCEN                48.61      48.60         20  
                 22.37        48.60 (26.23)
  2 Matthew Jerden   12 BHSS                48.49      48.97         17  
                 22.72        48.97 (26.25)
  3 Andrew Schuler   11 ZION                48.99      49.17         16  
                 23.03        49.17 (26.14)
  4 Jackson Kent     12 CAFW                49.53      49.72         15  
                 23.20        49.72 (26.52)
  5 Cole Short       12 SBSJ                49.51      49.83         14  
                 23.37        49.83 (26.46)
  6 Gary Kostbade    12 CHES                49.86      50.08         13  
                 23.56        50.08 (26.52)
  7 Drake Stallwort  10 FISH                50.40      50.74         12  
                 24.01        50.74 (26.73)
  8 Timothy Bennett  11 NCIN                50.68      50.79         11  
                 23.39        50.79 (27.40)

Kibler did manage to lower his own state record in the 100 freestyle, finishing in 43.20, just faster than yesterday’s 43.25. Fransman also dropped from prelims, earning silver in 44.13. Carmel’s Andrew Couchon was third (45.27).

Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: * 43.25  2017      Drew Kibler, Carmel
                 47.35  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Drew Kibler      11 CAR                 43.25      43.20*        20  
                 20.74        43.20 (22.46)
  2 Jack Franzman    11 ZION                43.44      44.13         17  
                 20.83        44.13 (23.30)
  3 Andrew Couchon   11 CAR                 45.27      45.27         16  
                 21.65        45.27 (23.62)
  4 Andrew Torres    12 DELT                45.62      45.72         15  
                 21.60        45.72 (24.12)
  5 Ethan Churilla   10 HIGH                45.69      46.04         14  
                 21.86        46.04 (24.18)
  6 Christopher Jov  11 GCEN                46.47      46.32         13  
                 22.40        46.32 (23.92)
  7 Sam Kravitz      12 CHES                46.05      46.38         12  
                 22.21        46.38 (24.17)
  8 Ethan Krucina    11 LOWL                46.49      46.67         11  
                 22.74        46.67 (23.93)

Lehman earned a second state crown in tonight’s 500 freestyle. The senior jumped out to an early lead and never relinquished control, finishing in 4:23.10. Wyatt Davis of Carmel was second with a 4:26.09. Destrampe was also under 4:30 with his third place time of 4:29.96.

Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: * 4:19.79  2010      Kyle Whitaker, Chesterton
                 4:41.32  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Spencer Lehman   12 NRID              4:27.69    4:23.10         20  
                 24.24        50.69 (26.45)
        1:17.00 (26.31)     1:43.73 (26.73)
        2:10.54 (26.81)     2:37.38 (26.84)
        3:04.40 (27.02)     3:30.90 (26.50)
        3:57.43 (26.53)     4:23.10 (25.67)
  2 Wyatt Davis       9 CAR               4:33.32    4:26.09         17  
                 24.60        51.47 (26.87)
        1:18.31 (26.84)     1:45.40 (27.09)
        2:12.46 (27.06)     2:39.37 (26.91)
        3:06.11 (26.74)     3:32.89 (26.78)
        3:59.64 (26.75)     4:26.09 (26.45)
  3 Jacob Destrampe  10 FRKL              4:30.58    4:29.96         16  
                 24.44        50.93 (26.49)
        1:17.69 (26.76)     1:44.75 (27.06)
        2:11.83 (27.08)     2:38.99 (27.16)
        3:06.64 (27.65)     3:34.60 (27.96)
        4:02.58 (27.98)     4:29.96 (27.38)
  4 Jacob Mitchell    9 CAR               4:33.23    4:32.78         15  
                 24.89        51.88 (26.99)
        1:19.36 (27.48)     1:47.16 (27.80)
        2:14.68 (27.52)     2:42.47 (27.79)
        3:10.63 (28.16)     3:38.95 (28.32)
        4:06.72 (27.77)     4:32.78 (26.06)
  5 Nick Hanas       11 CHES              4:34.29    4:33.15         14  
                 25.09        52.58 (27.49)
        1:20.36 (27.78)     1:48.21 (27.85)
        2:16.08 (27.87)     2:43.95 (27.87)
        3:11.70 (27.75)     3:39.24 (27.54)
        4:06.83 (27.59)     4:33.15 (26.32)
  6 Connor Glenn     11 NRID              4:34.84    4:37.88         13  
                 25.20        52.31 (27.11)
        1:19.75 (27.44)     1:47.66 (27.91)
        2:15.65 (27.99)     2:43.93 (28.28)
        3:12.03 (28.10)     3:40.29 (28.26)
        4:09.23 (28.94)     4:37.88 (28.65)
  7 Nicholas Harris  11 FISH              4:35.85    4:38.41         12  
                 24.94        52.33 (27.39)
        1:19.74 (27.41)     1:47.65 (27.91)
        2:16.06 (28.41)     2:44.59 (28.53)
        3:13.44 (28.85)     3:42.26 (28.82)
        4:10.89 (28.63)     4:38.41 (27.52)
  8 Julian Norman    10 HMST              4:34.74    4:38.42         11  
                 24.09        51.41 (27.32)
        1:19.31 (27.90)     1:47.48 (28.17)
        2:16.16 (28.68)     2:45.09 (28.93)
        3:14.20 (29.11)     3:43.33 (29.13)
        4:12.02 (28.69)     4:38.42 (26.40)

The team from Carmel lowered their own prelims state record in the 200 freestyle relay. Couchon, Vaughan, Batista, and Kibler stopped the clock in 1:21.21, over a second faster than the 1:22.67 set yesterday. That time was just two tenths shy of the National High School record.

Chesterton’s Wesley SlaughterSam KravitzDeclan Tharp, and Gary Kostbade were second (1:23.99) while Homestead’s Julian NormanScott HodsonRiley Anderson, and Noah Dalton (1:25.53) completed the podium.

Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
 State Record: * 1:22.67  2017      Carmel, Carmel
                          A. Couchon, C. Vaughan, E. Kopp, S. Batista
                 1:28.12  SCUT
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 CAR                           1:22.67    1:21.21*        40  
     1) Andrew Couchon 11             2) Charles Vaughan 12           
     3) Stefano Batista 11            4) Drew Kibler 11               
                 20.68        41.18 (20.50)
        1:01.93 (20.75)     1:21.21 (19.28)
  2 CHES                          1:23.77    1:23.99         34  
     1) Wesley Slaughter 12           2) Sam Kravitz 12               
     3) Declan Tharp 10               4) Gary Kostbade 12             
                 21.18        42.08 (20.90)
        1:03.30 (21.22)     1:23.99 (20.69)
  3 HMST                          1:25.63    1:25.53         32  
     1) Julian Norman 10              2) Scott Hodson 11              
     3) Riley Anderson 11             4) Noah Dalton 12               
                 21.93        42.92 (20.99)
        1:03.89 (20.97)     1:25.53 (21.64)
  4 CAFW                          1:25.49    1:25.58         30  
     1) Tristan DeWitt 9              2) Carson Bull 10               
     3) Parker Bull 12                4) Jackson Kent 12              
                 22.03        43.66 (21.63)
        1:05.03 (21.37)     1:25.58 (20.55)
  5 ZION                          1:25.04    1:25.75         28  
     1) Sanders Modglin 12            2) Brock Brown 12               
     3) Ethan Barksdale 11            4) Jake Way 12                  
                 22.11        43.02 (20.91)
        1:04.64 (21.62)     1:25.75 (21.11)
  6 NRID                          1:25.89    1:25.91         26  
     1) Matthew Vancoppenolle 12      2) Joey Garberick 9             
     3) Stephen Kiser 12              4) Spencer Lehman 12            
                 22.06        43.66 (21.60)
        1:05.35 (21.69)     1:25.91 (20.56)
  7 MUNS                          1:25.98    1:26.56         24  
     1) Kyle Adams 9                  2) Jimmy Svolos 12              
     3) Brandon Silver 11             4) Jack Wulf 12                 
                 21.77        43.39 (21.62)
        1:05.07 (21.68)     1:26.56 (21.49)
  8 HSE                           1:26.56    1:27.02         22  
     1) DJ Rogers 9                   2) Zack Teffeteller 12          
     3) Nathan Brown 11               4) Andrew Christopher 9         
                 21.94        43.42 (21.48)
        1:04.88 (21.46)     1:27.02 (22.14)

Freshman Davis was on the podium again, winning gold in the 100 backstroke in 48.43. He was followed by Harmon in 48.90 and Fort Wayne Snider’s Jacob Steele (49.37).

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
 State Record: * 47.06  2014      Aaron Whitaker, Chesterton
                 52.55  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wyatt Davis       9 CAR                 50.15      48.43         20  
                 23.69        48.43 (24.74)
  2 Tyler Harmon     12 ZION                49.87      48.90         17  
                 23.83        48.90 (25.07)
  3 Jacob Steele     12 FWSN                49.90      49.37         16  
                 24.11        49.37 (25.26)
  4 Noah Yarian      10 CAFW                50.18      50.18         15  
                 24.04        50.18 (26.14)
  5 Zachary Cook     11 GCEN                50.53      50.81         14  
                 24.53        50.81 (26.28)
  6 Camden Koch      12 NRID                51.03      50.99         13  
                 24.80        50.99 (26.19)
  7 Seth Glasscock   10 BHSS                51.53      51.62         12  
                 25.12        51.62 (26.50)
  8 Jackson Miller   11 NCIN                51.60      52.60         11  
                 25.41        52.60 (27.19)

After losing his top seed in the 100 butterfly Jerden held on to win the 100 breaststroke. The senior touched in 54.66 well ahead of Chesterton’s Kostbade (55.48) and Zionsville’s Brown (55.80).

Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
 State Record: * 52.65  2016      Chandler Bray, Avon
                 58.10  SCUT
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Matthew Jerden   12 BHSS                54.71      54.66         20  
                 25.67        54.66 (28.99)
  2 Gary Kostbade    12 CHES                55.32      55.48         17  
                 26.36        55.48 (29.12)
  3 Brock Brown      12 ZION                55.94      55.80         16  
                 26.09        55.80 (29.71)
  4 Stefano Batista  11 CAR                 56.02      55.94         15  
                 26.29        55.94 (29.65)
  5 Charles Vaughan  12 CAR                 56.95      57.01         14  
                 26.81        57.01 (30.20)
  6 Andrew Rafalko   10 CAR                 57.37      57.20         13  
                 26.83        57.20 (30.37)
  7 Kyle Adams        9 MUNS                56.98      57.31         12  
                 26.98        57.31 (30.33)
  8 Luke Barrett     12 SBSJ                57.59      57.87         11  
                 26.82        57.87 (31.05)

With the state championship already wrapped up several events earlier, Carmel’s squad of Kibler, Davis, Sherman, and Vaughan were still dominant in the 400 freestyle relay, touching in 3:00.06. Kibler took the relay out even faster than he swam individually in 43.02.

Zionsville’s Schuler, Barksdale, Harmon, and Franzman were second (3:02.88) and Northridge’s Lehman, Matthew VancoppenolleBryce Brouillette, and Camden Koch finished third (3:06.68).

Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
 State Record: * 2:59.36  2014      Chesterton, Chesterton
                          B Pieroni, E Whitaker, P Curley, A Whitaker
                 3:13.02  SCUT
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 CAR                           3:06.18    3:00.06         40  
     1) Drew Kibler 11                2) Wyatt Davis 9                
     3) Brett Sherman 11              4) Charles Vaughan 12           
                 20.55        43.02 (43.02)
        1:04.68 (21.66)     1:28.38 (45.36)
        1:50.77 (22.39)     2:14.98 (46.60)
        2:36.35 (21.37)     3:00.06 (45.08)
  2 ZION                          3:03.26    3:02.88         34  
     1) Andrew Schuler 11             2) Ethan Barksdale 11           
     3) Tyler Harmon 12               4) Jack Franzman 11             
                 22.13        46.19 (46.19)
        1:08.41 (22.22)     1:33.28 (47.09)
        1:54.57 (21.29)     2:18.07 (44.79)
        2:39.34 (21.27)     3:02.88 (44.81)
  3 NRID                          3:07.86    3:06.68         32  
     1) Spencer Lehman 12             2) Matthew Vancoppenolle 12     
     3) Bryce Brouillette 12          4) Camden Koch 12               
                 22.03        45.80 (45.80)
        1:08.23 (22.43)     1:33.01 (47.21)
        1:55.04 (22.03)     2:19.72 (46.71)
        2:42.16 (22.44)     3:06.68 (46.96)
  4 CHES                          3:06.55    3:07.36         30  
     1) Wesley Slaughter 12           2) Andrew Alders 9              
     3) Nick Hanas 11                 4) Declan Tharp 10              
                 22.18        46.73 (46.73)
        1:08.64 (21.91)     1:33.25 (46.52)
        1:55.73 (22.48)     2:20.20 (46.95)
        2:42.37 (22.17)     3:07.36 (47.16)
  5 FRKL                          3:08.33    3:07.90         28  
     1) Jacob Destrampe 10            2) Aaron Lamm 12                
     3) Maxwell Kramer 9              4) Griffin Edwards 10           
                 21.86        45.45 (45.45)
        1:07.64 (22.19)     1:33.01 (47.56)
        1:55.51 (22.50)     2:20.54 (47.53)
        2:42.99 (22.45)     3:07.90 (47.36)
  6 BHSS                          3:08.56    3:08.19         26  
     1) Max Grogg 11                  2) Lucas Lobring 11             
     3) Seth Glasscock 10             4) Matthew Jerden 12            
                 22.97        47.76 (47.76)
        1:10.32 (22.56)     1:35.42 (47.66)
        1:57.95 (22.53)     2:22.22 (46.80)
        2:44.24 (22.02)     3:08.19 (45.97)
  7 HMST                          3:09.58    3:08.40         24  
     1) Julian Norman 10              2) Scott Hodson 11              
     3) Bryce Warner 11               4) Noah Dalton 12               
                 22.95        47.77 (47.77)
        1:09.73 (21.96)     1:34.49 (46.72)
        1:56.60 (22.11)     2:21.80 (47.31)
        2:44.02 (22.22)     3:08.40 (46.60)
  8 FISH                          3:09.16    3:09.11         22  
     1) Joseph Moser 12               2) Kyle Haflich 11              
     3) Drake Stallworth 10           4) Nolan Yorkman 11             
                 22.28        46.79 (46.79)
        1:09.72 (22.93)     1:34.29 (47.50)
        1:56.57 (22.28)     2:21.09 (46.80)
        2:43.85 (22.76)     3:09.11 (48.02)

Carmel scored 359 points. Zionsville was second with 229 and Chesterton completed the top three in 205.

 Men - Team Rankings - Through Event 12                      
 
  1. Carmel                            359   2. Zionsville                        229
  3. Chesterton                        205   4. Bloomington South                 148
  5. Northridge                        145   6. Homestead                         140
  7. Carroll (Fort Wayne)              128   8. Fishers                           111
  9. Greenfield-Central                107  10. Franklin Community                102
 11. Delta                              62  12. North Central (Indpls)             56
 13. Munster                            52  14. LaPorte                            49
 15. Hamilton Southeastern              46  16. South Bend St Joseph               31
 17. Highland                           30  18. Castle                             27
 19. Fort Wayne Snider                  25  20. Lowell                             24
 21. McCutcheon                         23  22. Richmond                           20
 23. Concord                            19  24. Penn                               18
 24. Perry Meridian                     18  26. Pike                               16
 27. Elkhart Central                    15  28. Crawfordsville                     12
 29. Danville                           11  29. Brebeuf Jesuit Preparatory         11
 31. Harrison (West Lafayette)          10  31. Westfield                          10
 33. Avon                                9  34. Mooresville                         7
 34. Crown Point                         7  34. Pendleton Heights                   7
 37. Noblesville                         6  37. Warren Central                      6
 39. Wawasee                             5  40. Seymour                             4
 40. Michigan City                       4  42. Muncie Central                      3
 43. Warsaw Community                    2  43. Center Grove                        2

Full results available here.
1 Comment

1 comment

  1. Denise Johnson Sura

    I had the pleasure of watching this meet yesterday, and these young men swam their hearts out as a TEAM! They swam for one another, for the rest of their TEAM, both boys and girls, in the stands, and for their friends and families. The energy and their talent is incredible!! Kibler is the real deal

Author: Cathleen Pruden

avatar
Cathleen Pruden is a 2016 graduate of Mount Holyoke College and the High School Content Manager at Swimming World. She was a four time All-American and a three time Academic All-American for the Lyons. She grew up swimming in and has also coached in Raleigh, North Carolina. Currently she is the Assistant Coach at Bowdoin College.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here