Complete Results of Maccabiah Games Swimming

NETANYA, Israel, July 20. THE following are the complete results of the Maccabiah Games swimming competition. The Junior events were open to swimmers 15-18, those born from 1987-90.

RESULTS
DAY ONE

Wingate Institute
50-meter pool

10 – 13 July 2005

100m Freestyle Women 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Peppi Rebeca 89 BRA 1:00.99 59.54 0.86 28.82 30.72
Split times Prelims 29.41 31.58
2. Hughes Christina 88 USA 1:01.75 1:01.02 0.63 29.21 31.81
Split times Prelims 29.97 31.78
3. Zilber Nufar 88 ISR 1:01.59 1:01.24 0.83 29.16 32.08
Split times Prelims 29.74 31.85
4. Bechar Noam 90 ISR 1:01.65 1:01.46 0.68 29.89 31.57
Split times Prelims 29.59 32.06
5. Cohen Rose 87 USA 1:02.12 1:01.56 0.77 29.77 31.79
Split times Prelims 29.76 32.36
6. Hatfield Samantha 88 USA 1:01.49 1:01.71 0.69 29.47 32.24
Split times Prelims 29.46 32.03
7. Motro Iris 88 ISR 1:02.26 1:02.69 0.89 29.51 33.18
Split times Prelims 29.79 32.47
8. Picazo Katia 89 MEX 1:03.31 1:03.60 0.76 29.57 34.03
Split times Prelims 29.66 33.65

9. Gentin Sara 90 AUS 1:04.51 0.76 30.59 33.92
10. Peimer Lauren 90 AUS 1:05.76 0.79 31.00 34.76
11. Cohen Kerryn 89 AUS 1:06.44 0.71 30.49 35.95
12. Cohen Yael 88 MEX 1:06.70 0.80 32.12 34.58
13. Davey Jessica 87 AUS 1:07.84 0.74 31.51 36.33
14. Cohen Rina 89 MEX 1:08.78 0.79 32.73 36.05
15. Kanan Esther 88 MEX 1:09.95 0.87 33.55 36.40
16. Kindi Ingrid 89 BRA 1:12.22 0.82 34.66 37.56
17. Folescu Renata 87 BRA 1:13.37 0.94 33.67 39.70
18. Rozanes Maya 90 TUR 1:14.52 0.89 34.04 40.48
19. Brand Stefanie 88 BRA 1:15.22 0.86 35.68 39.54
20. Van Bezooyen Sharon 90 VEN 1:26.19 0.76 38.84 47.35
21. Szumboroska Hanna 90 POL 1:47.89 +1.21 48.06 59.83

100m Freestyle Men 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Brandel Uri 87 ISR 54.29 54.12 0.73 26.38 27.74
Split times Prelims 26.52 27.77
2. Campbell Jared 87 USA 54.68 54.72 0.78 26.35 28.37
Split times Prelims 26.17 28.51
3. Ivry Oded 89 ISR 55.51 54.74 0.69 26.44 28.30
Split times Prelims 26.97 28.54
4. Davidov Yohay 88 ISR 55.00 55.14 0.82 26.15 28.99
Split times Prelims 26.33 28.67
5. Eilath Adam Dov 87 CAN 56.12 55.93 0.87 26.54 29.39
Split times Prelims 27.10 29.02
6. Wellins Justin 88 USA 56.73 56.26 0.78 27.05 29.21
Split times Prelims 27.27 29.46
7. Bekerman Vlad 90 USA 56.53 56.56 0.68 27.57 28.99
Split times Prelims 27.92 28.61
8. Van Dam Andres 89 VEN 57.16 56.83 00.78 27.73 29.10
Split times Prelims 27.31 29.85

9. Poplawsky Victor 87 MEX 57.45 0.78 27.05 30.40
10. Shein Greg 88 AUS 57.50 0.64 27.95 29.55
11. Klein Shaun 89 AUS 57.82 0.77 27.59 30.23
12. Goldstein Michael 88 AUS 57.87 0.77 27.28 30.59
13. Kozuchowicz Daniel 90 BRA 58.56 0.83 28.40 30.16
14. Aspani Israel 89 MEX 1:01.50 0.82 28.98 32.52
15. Fainsinger Daniel 88 AUS 1:01.71 0.68 28.74 32.97
16. Danon Daniel 90 TUR 1:02.46 0.74 28.76 33.70
17. Cohem Alexandre 89 BRA 1:03.21 0.66 29.66 33.55
18. Figa Leon 89 VEN 1:05.64 0.87 30.79 34.85
19. Pfeferman Thomas 89 BRA 1:06.57 0.80 31.20 35.37
20. Hajczylewicz Ricardo 89 BRA 1:11.79 0.87 33.29 38.50
21. Legarda Ion 90 ESP 1:13.79 +1.13 32.35 41.44
22. Lerner Alan 90 ESP 1:21.86 0.98 37.26 44.60
23. Cohen Edmond Mishaan 90 ESP 1:36.95 +1.18 39.18 57.77

100m Freestyle Women 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2005 57.62 Gostamelski Anya ISR Netania

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Gostomelsky Anya 81 ISR 59.09 57.62 0.80 27.71 29.91
Split times Prelims 28.44 30.65
Meet Record
2. Finkler Maya 84 ISR 59.06 58.05 0.74 28.12 29.93
Split times Prelims 28.49 30.57
3. Johnson Payton 87 USA 59.44 59.24 0.70 28.25 30.99
Split times Prelims 28.59 30.85
4. Harpak Marva 88 ISR 59.51 59.46 0.79 29.23 30.23
Split times Prelims 28.80 30.71
5. Harper Natanya 85 USA 1:00.38 1:00.00 0.71 28.63 31.37
Split times Prelims 29.15 31.23
6. Arad Danielle 88 USA 1:00.67 1:00.84 0.66 29.79 31.05
Split times Prelims 29.65 31.02
7. Casiro Naomi Sarah 86 CAN 1:03.10 1:02.46 00.73 30.07 32.39
Split times Prelims 30.59 32.51
8. Burger Nicole 67 AUS 1:04.69 1:04.79 00.79 30.81 33.98
Split times Prelims 30.05 34.64

9. Cohen Michelle 85 USA 1:02.53 Scratch 0.82 30.78 31.75
10. Silver Cherie 83 AUS 1:03.01 Scratch 0.79 30.62 32.39
11. Regev Galit 84 ISR 1:03.20 Scratch 0.84 30.04 33.16
12. Rosenblitt Ana 66 CHI 1:31.23 0.90 43.32 47.91

100m Freestyle Men 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2005 50.96 Goldberg Brayan ISR Netania

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Goldberg Bryan 83 USA 50.96 51.06 0.55 24.41 26.65
Split times Prelims 24.46 26.50
Meet Record
2. Livnat Shai 84 ISR 52.01 51.09 0.72 24.67 26.42
Split times Prelims 25.20 26.81
3. Goldblatt Scott 79 USA 52.43 52.04 0.74 25.15 26.89
Split times Prelims 25.87 26.56
4. Finkler Ofer 82 ISR 52.93 52.84 0.81 26.20 26.64
Split times Prelims 25.30 27.63
5. Rahaeuser Evan 83 USA 53.85 54.16 0.78 25.49 28.67
Split times Prelims 26.17 27.68
6. Ratz Matan 83 ISR 54.28 55.14 0.67 26.93 28.21
Split times Prelims 25.71 28.57
7. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 55.74 55.30 0.77 26.56 28.74
Split times Prelims 26.58 29.16
8. Rifkin Daniel 86 AUS 57.39 56.94 0.80 27.00 29.94
Split times Prelims 27.12 30.27

9. Rothberg Dashiell 86 USA 53.86 Scratch 0.63 25.43 28.43
10. Hafkin Joshua 88 USA 54.39 Scratch 0.63 25.67 28.72
11. Kugel Gay 86 ISR 55.36 Scratch 0.78 26.26 29.10
12. Rifkin David 84 AUS 56.99 Scratch 0.81 27.92 29.07
13. Leiferman Mauricio 85 MEX 58.83 0.71 27.56 31.27
14. Koss Diego 79 ARG 59.66 0.87 28.06 31.60
15. Koss Adrian 77 ARG 1:04.05 0.81 30.69 33.36

200m Breaststroke Women 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Budiansky Olga 88 ISR 2:45.77 2:43.58 0.62 37.38 41.40 41.88 42.92
Split times Prelims 38.87 41.92 42.62 42.36
2. Muslow Sarida 90 ISR 2:51.00 2:46.73 0.80 37.82 43.45 41.75 43.71
Split times Prelims 38.71 45.41 43.11 43.77
3. Alzardel Adi 89 ISR 2:48.95 2:49.12 1.05 39.95 43.38 43.59 42.20
Split times Prelims 39.04 42.74 44.46 42.71
4. Peppi Rebeca 89 BRA 2:53.31 2:53.97 0.81 39.66 43.70 45.27 45.34
Split times Prelims 40.42 43.73 44.61 44.55
5. Lindell Elysheva 90 AUS 3:00.29 2:59.80 0.80 38.80 45.68 47.40 47.92
Split times Prelims 39.96 44.65 48.19 47.49
6. Cohen Rina 89 MEX 3:04.01 3:04.02 0.83 40.98 45.82 48.72 48.50
Split times Prelims 41.16 46.07 48.02 48.76
7. Bolander Katherine 90 USA 3:01.86 3:04.28 0.69 41.55 46.10 48.35 48.28
Split times Prelims 40.57 45.48 47.47 48.34
8. Kempler Tal 90 USA 3:03.51 3:05.35 0.70 41.79 47.39 47.46 48.71
Split times Prelims 40.81 46.64 47.18 48.88

9. Reuveni Lee 89 ISR 2:53.72 Scratch 0.65 38.80 43.87 45.40 45.65
10. Lewis Kylie 88 AUS 3:07.11 0.78 41.86 45.35 49.47 50.43
11. Gentin Sara 90 AUS 3:07.66 0.79 42.58 46.83 49.57 48.68
12. Folescu Renata 87 BRA 3:29.62 0.90 44.83 51.04 56.74 57.01
13. Fluger Lauren 89 USA 3:40.59 0.71 43.55 54.09 58.44 1:04.51

200m Breaststroke Men 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Qupty Jowan 90 ISR 2:28.12 2:26.60 0.63 33.22 37.37 37.96 38.05
Split times Prelims 33.61 37.73 38.63 38.15
2. Campbell Jared 87 USA 2:34.81 2:27.70 0.78 33.80 36.91 39.31 37.68
Split times Prelims 34.19 38.52 40.63 41.47
3. Kalontrov Alex 87 ISR 2:32.41 2:33.20 0.83 34.30 39.05 38.97 40.88
Split times Prelims 35.15 38.64 39.47 39.15
4. Fainsinger Daniel 88 AUS 2:47.50 2:42.26 0.69 35.76 41.73 42.81 41.96
Split times Prelims 36.31 41.26 45.19 44.74
5. Laden Samuel 88 USA 2:42.86 2:43.73 0.77 34.71 41.82 42.75 44.45
Split times Prelims 34.26 40.26 42.72 45.62
6. Aspani Israel 89 MEX 2:44.06 2:48.30 0.80 37.79 41.57 44.50 44.44
Split times Prelims 35.97 42.11 42.52 43.46
7. Geva Omri 87 USA 2:49.90 2:49.65 0.63 36.52 42.11 46.00 45.02
Split times Prelims 35.05 41.54 44.94 48.37
DQ Naumov Dmitri 88 ISR 2:28.59
Split times Prelims 33.55 37.88 38.83 38.33

9. Klein Shaun 89 AUS 2:52.64 0.78 38.18 42.64 45.90 45.92
10. Leiferman Bernardo 89 MEX 2:53.09 0.70 36.65 42.79 45.12 48.53
11. Honik Mike 88 VEN 2:53.34 0.76 35.92 45.27 45.72 46.43
12. Levy Ilan 89 MEX 2:54.10 0.85 36.95 44.45 45.33 47.37
13. Mehl Adam 90 BRA 2:57.51 0.91 39.73 45.17 46.94 45.67

200m Breaststroke Women 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2:40.26 Grodesky Ruth USA

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Halag Asala 88 ISR 2:47.49 2:46.93 0.79 37.16 42.26 43.73 43.78
Split times Prelims 38.34 42.41 43.55 43.19
2. Fuchs Lauren 87 USA 2:49.36 2:47.14 0.83 38.24 42.27 43.30 43.33
Split times Prelims 38.60 43.30 44.50 42.96
3. Smock Rebecca 85 USA 2:49.58 2:48.71 0.88 39.69 43.39 42.63 43.00
Split times Prelims 39.43 42.22 43.78 44.15
4. Cohen Liav 86 ISR 2:50.17 2:51.79 0.82 39.11 43.80 45.25 43.63
Split times Prelims 39.62 43.27 43.82 43.46
5. Nuriel Hadar 87 ISR 2:52.07 2:52.11 0.89 39.15 43.96 44.18 44.82
Split times Prelims 38.45 43.30 44.60 45.72
Results list Page 5
Continuation No. 7 200m Breaststroke Women 17 years and more
Yr Code RT Time 50m 100m 150m 200m
6. Silver Cherie 83 AUS 3:00.60 2:55.88 0.85 40.47 44.02 46.20 45.19
Split times Prelims 41.61 45.12 47.53 46.34
7. Burger Nicole 67 AUS 3:05.11 3:04.17 0.81 40.99 46.80 47.07 49.31
Split times Prelims 41.36 47.14 47.04 49.57
DNS Rosenblitt Ana 66 CHI 3:49.65

9. Meron Mona 87 ISR 2:52.56 Scratch 0.62 38.63 43.33 45.01 45.59
DQ Borden Rachel 88 USA 2:44.36 0.80 36.62 41.77 43.38 42.59

200m Breaststroke Men 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2:16.71 Weiss Jeffrey USA

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Beeri Tom 86 ISR 2:22.77 2:19.27 0.80 31.89 35.05 35.86 36.47
Split times Prelims 32.28 35.68 36.98 37.83
2. Melnik Dany 85 ISR 2:20.13 2:19.82 0.64 31.50 35.33 36.62 36.37
Split times Prelims 31.23 34.79 36.65 37.46
3. Velez Daniel 83 USA 2:23.59 2:20.98 0.68 31.21 36.07 36.96 36.74
Split times Prelims 31.69 36.20 37.79 37.91
4. Jamerson John 85 USA 2:25.30 2:23.09 0.65 31.60 35.31 37.42 38.76
Split times Prelims 31.59 36.52 38.66 38.53
5. Cohen Yonatan 84 ISR 2:26.92 2:26.76 0.92 32.76 38.16 37.73 38.11
Split times Prelims 33.12 37.89 37.84 38.07
6. Leiferman Mauricio 85 MEX 2:50.47 2:51.02 0.70 35.56 41.80 45.87 47.79
Split times Prelims 35.91 42.45 44.47 47.64
7. Sela Aviv 85 ISR 2:30.41 Scratch 0.64 33.84 38.01 39.63 38.93
8. Mansor Ateer 87 ISR 2:32.26 Scratch 0.75 33.29 39.14 39.05 40.78

9. Sheikhat Igal 85 ISR 2:34.13 Scratch 0.81 35.09 38.90 40.42 39.72
10. Stricker Tal 79 ISR 2:34.30 Scratch 0.72 34.29 39.55 40.45 40.01
11. Gdaliahw Bashan 88 ISR 2:41.33 Scratch 0.75 36.62 40.70 42.57 41.44
12. Itamar Itay 88 ISR 2:41.48 Scratch 0.92 38.25 43.62 39.77 39.84
13. Sharabi Aviv 87 ISR 2:43.29 Scratch 0.75 35.71 40.48 43.77 43.33

200m Backstroke Women 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Livshits Olga 89 ISR 2:26.95 2:25.31 0.71 34.16 36.49 37.40 37.26
Split times Prelims 34.72 37.05 38.21 36.97
2. Pascal Melanie 90 USA 2:29.70 2:28.30 0.60 35.53 37.60 38.47 36.70
Split times Prelims 35.42 37.48 38.82 37.98
3. Kruglov Ekaterina 90 ISR 2:34.55 2:31.44 0.75 36.39 37.97 39.97 37.11
Split times Prelims 36.62 39.05 39.87 39.01
4. Kama Adi 89 ISR 2:32.18 2:32.10 0.65 35.31 39.08 39.05 38.66
Split times Prelims 35.25 38.29 39.69 38.95
5. Cohen Rose 87 USA 2:34.72 2:37.01 0.68 36.01 40.06 40.08 40.86
Split times Prelims 36.70 39.10 39.33 39.59
6. Schwartz Leah 87 USA 2:36.26 2:38.53 0.73 36.75 39.32 42.19 40.27
Split times Prelims 36.03 38.80 41.35 40.08
7. Davey Jessica 87 AUS 2:42.45 2:42.88 0.62 36.27 41.73 42.32 42.56
Split times Prelims 35.37 41.04 42.98 43.06
8. Kanan Esther 88 MEX 2:52.59 2:53.10 0.82 40.47 43.69 45.62 43.32
Split times Prelims 41.07 42.81 45.47 43.24

9. Israel Ayala 88 ISR 2:35.19 Scratch 0.70 35.98 38.88 40.82 39.51
10. Cohen Kerryn 89 AUS 2:53.51 0.67 39.60 43.04 45.89 44.98
11. Folescu Julia 90 BRA 2:58.60 0.68 40.83 45.41 47.10 45.26

200m Backstroke Men 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Pozner Nir 87 ISR 2:13.31 2:08.50 0.65 31.07 32.82 33.18 31.43
Split times Prelims 31.08 33.35 34.26 34.62
2. Rohel Slavo 87 ISR 2:11.52 2:09.10 0.66 30.77 33.07 32.90 32.36
Split times Prelims 30.53 32.90 33.86 34.23
3. Shein Greg 88 AUS 2:17.44 2:13.11 0.68 31.82 33.27 34.45 33.57
Split times Prelims 32.54 34.58 35.99 34.33
4. Katz Talmon Eyal 89 ISR 2:13.92 2:15.38 0.68 31.52 34.46 35.69 33.71
Split times Prelims 32.04 33.54 34.39 33.95
5. Van Dam Andres 89 VEN 2:22.80 2:22.59 0.65 33.17 36.28 36.83 36.31
Split times Prelims 33.26 35.40 38.09 36.05
6. Hiller Cody 89 USA 2:30.31 2:26.69 0.52 34.10 37.72 37.77 37.10
Split times Prelims 33.22 37.61 38.95 40.53
DQ Levy Ilan 89 MEX 2:36.22 0.69 35.41 38.44 40.08
Split times Prelims 36.61 38.46 41.06 40.09
DNS Biro David 88 SUI 2:26.13

9. Geva Omri 87 USA 2:39.53 0.55 36.41 39.65 41.79 41.68
No. 11 200m Backstroke Women 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2005 2:18.36 Kama Danit USR Netania

200m Backstroke Women 17 years and more

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Kama Danit 87 ISR 2:20.28 2:18.36 0.68 32.92 34.38 35.68 35.38
Split times Prelims 33.30 35.05 36.06 35.87
Meet Record
2. Simsolo Sigal 84 ISR 2:23.17 2:22.87 0.75 33.45 35.28 37.11 37.03
Split times Prelims 33.77 35.37 37.24 36.79
3. Johnson Payton 87 USA 2:23.50 2:25.14 0.64 33.35 36.50 37.23 38.06
Split times Prelims 33.28 36.30 36.66 37.26
4. Levavi Inbal 84 ISR 2:26.85 2:26.65 0.68 35.00 36.76 38.02 36.87
Split times Prelims 34.37 37.91 37.41 37.16
5. Goodman Sarah 87 USA 2:29.55 2:26.81 0.58 34.10 36.82 37.44 38.45
Split times Prelims 34.87 37.17 38.74 38.77
6. Shoshan Tamar 88 ISR 2:27.44 Scratch 0.62 35.34 36.65 38.69 36.76

200m Backstroke Men 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2005 2:02.66 Gat Yoav ISR Netania

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Gat Yoav 80 ISR 2:09.57 2:02.66 0.66 29.09 31.89 31.09 30.59
Split times Prelims 29.94 33.27 32.84 33.52
Meet Record
2. Chammah Itai 85 ISR 2:07.72 2:05.72 0.64 29.76 31.69 32.36 31.91
Split times Prelims 30.04 32.26 33.54 31.88
3. Hafkin Joshua 88 USA 2:08.00 2:07.59 0.51 29.82 32.31 33.17 32.29
Split times Prelims 29.52 33.60 32.88 32.00
4. Strauss Jonatan 82 USA 2:11.24 2:09.77 0.58 30.55 32.42 33.10 33.70
Split times Prelims 30.82 33.09 33.73 33.60
5. Feinberg Idoo 83 ISR 2:10.35 2:09.97 0.62 30.21 32.36 33.90 33.50
Split times Prelims 30.47 32.88 34.10 32.90
6. Rahaeuser Evan 83 USA 2:13.98 2:15.39 0.57 30.99 33.29 35.80 35.31
Split times Prelims 31.07 33.74 35.06 34.11
7. Segal Ehud 84 ISR 2:12.62 Scratch 0.60 31.06 33.31 34.45 33.80
8. Kosov Guy 88 ISR 2:17.00 Scratch 0.74 32.07 34.49 35.61 34.83

9. Marcus Yoav 88 ISR 2:26.23 Scratch 33.77 38.60 37.66 36.20

200m Butterfly Women 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Pascal Melanie 90 USA 2:26.51 2:23.20 0.86 32.84 36.24 37.11 37.01
Split times Prelims 32.58 37.68 39.40 36.85
2. Bechar Amit 90 ISR 2:25.80 2:24.38 0.72 32.90 36.71 37.03 37.74
Split times Prelims 33.34 36.76 37.23 38.47
3. Tal Avigail 90 ISR 2:29.30 2:26.13 0.84 33.63 37.65 36.99 37.86
Split times Prelims 33.71 37.47 39.40 38.72
4. Cohen Yael 88 MEX 2:31.15 2:29.37 0.84 32.84 37.68 38.55 40.30
Split times Prelims 33.75 37.49 39.58 40.33
5. Landman Meital 88 ISR 2:31.14 2:33.21 0.65 34.42 37.71 40.22 40.86
Split times Prelims 33.59 37.60 39.13 40.82
6. Bolander Katherine 90 USA 2:37.87 2:36.57 0.70 33.91 38.56 41.63 42.47
Split times Prelims 33.54 39.03 41.06 44.24
7. Gentin Sara 90 AUS 2:42.13 2:40.43 0.84 33.82 39.59 43.12 43.90
Split times Prelims 34.22 40.50 43.22 44.19
8. Roemer Tamar 88 BRA 2:41.90 2:44.08 0.75 35.31 41.13 42.80 44.84
Split times Prelims 36.31 40.11 42.34 43.14

9. Shahaff Ramon 88 ISR 2:34.86 Scratch 0.44 33.04 38.44 41.11 42.27
10. Michalevich Elia 89 ISR 2:41.15 Scratch 0.76 35.24 39.66 43.23 43.02
11. Garber Ari 89 USA 2:44.78 0.76 36.28 40.96 43.84 43.70
12. Tannenbaum Sarah 87 USA 3:04.41 0.75 36.50 42.20 50.21 55.50

200m Butterfly Men 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Orr Almog 87 ISR 2:14.63 2:09.58 0.70 29.19 32.70 33.99 33.70
Split times Prelims 30.52 34.01 34.57 35.53
2. Kyrejko Andrew 87 USA 2:10.12 2:10.34 0.71 27.93 33.04 34.03 35.34
Split times Prelims 28.28 32.83 34.12 34.89
3. Aljanati Omer 88 ISR 2:16.70 2:13.61 0.75 29.88 34.43 34.59 34.71
Split times Prelims 30.80 34.93 35.54 35.43
4. Mazri Zachi 89 ISR 2:16.08 2:13.91 0.70 30.09 34.88 34.16 34.78
Split times Prelims 30.47 36.22 35.08 34.31
5. Campbell Jared 87 USA 2:16.27 2:14.61 0.80 29.50 34.31 35.93 34.87
Split times Prelims 28.94 33.56 36.13 37.64
6. Eilath Adam Dov 87 CAN 2:22.01 2:20.75 0.87 29.87 34.10 37.07 39.71
Split times Prelims 29.75 35.21 37.08 39.97
7. Biro David 88 SUI 2:24.37 2:23.84 0.74 30.43 36.59 38.19 38.63
Split times Prelims 30.87 36.74 37.91 38.85
8. Goldstein Michael 88 AUS 2:32.98 2:33.02 0.87 30.92 37.10 42.02 42.98
Split times Prelims 31.02 37.34 41.08 43.54

200m Butterfly Women 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2:18.03 Segal S USA

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Smock Rebecca 85 USA 2:22.27 2:21.37 0.86 32.08 36.09 36.13 37.07
Split times Prelims 32.27 35.97 36.76 37.27
2. Sher Yarden 88 ISR 2:27.44 2:22.22 0.71 32.59 36.32 36.20 37.11
Split times Prelims 33.28 37.22 38.01 38.93
3. Mazri Cheri 87 ISR 2:22.62 2:22.23 0.67 32.54 36.53 36.82 36.34
Split times Prelims 32.64 36.64 37.20 36.14
4. Sekely Adi 86 ISR 2:30.16 2:31.75 0.60 34.45 38.09 39.93 39.28
Split times Prelims 34.11 38.06 38.87 39.12
5. Constantini Keren 86 ISR 2:30.20 Scratch 0.86 34.52 37.90 38.47 39.31

200m Butterfly Men 17 years and more
10/07/2005 No time standard
Meet Record 2005 1:58.15 Madwed Daniel USA Netania

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Madwed Daniel 88 USA 2:00.83 1:58.15 0.72 26.54 30.00 30.63 30.98
Split times Prelims 27.56 30.76 31.35 31.16
Meet Record
2. Feren Erez 85 ISR 2:06.06 2:01.31 0.61 26.82 30.59 31.56 32.34
Split times Prelims 28.27 32.78 32.95 32.06
3. Jaben Max 85 USA 2:04.96 2:03.18 0.74 27.78 31.21 32.57 31.62
Split times Prelims 28.14 32.04 31.93 32.85
4. Kochavi Nadav 85 ISR 2:06.46 2:03.78 0.81 28.15 31.74 33.53 30.36
Split times Prelims 28.54 32.64 33.10 32.18
5. Hasbani Meir 85 USA 2:06.75 2:03.82 0.71 27.85 31.26 31.66 33.05
Split times Prelims 28.78 31.98 33.01 32.98
6. Palma Nimrod 80 ISR 2:07.64 2:07.73 28.15 31.74 33.53 34.31
Split times Prelims 28.05 32.28 33.09 34.22
7. Rifkin David 84 AUS 2:09.46 2:08.03 0.81 28.46 32.13 32.80 34.64
Split times Prelims 28.95 32.68 33.23 34.60
8. Katzir Daniel 85 ISR 2:12.91 Scratch 0.87 30.76 33.91 34.18 34.06

100m Butterfly Women 15 – 18 years
10/07/2005 No time standard

50m 100m A-Final Final
1. Pascal Melanie 90 USA 1:07.76 1:06.03 31.57 34.46
Split times Prelims 31.89 35.87
2. Shahaff Ramon 88 ISR 1:07.71 1:06.97 31.35 35.62
Split times Prelims 31.23 36.48
3. Hughes Christina 88 USA 1:08.88 1:07.08 31.34 35.74
Split times Prelims 32.28 36.60
4. Landman Meital 88 ISR 1:08.11 1:07.42 31.48 35.94
Split times Prelims 32.38 35.73
5. Tal Avigail 90 ISR 1:08.42 1:07.90 32.63 35.27
Split times Prelims 32.36 36.06
6. Cohen Yael 88 MEX 1:10.29 1:11.54 33.24 38.30
Split times Prelims 33.04 37.25
7. Gentin Sara 90 AUS 1:12.44 1:11.95 33.28 38.67
Split times Prelims 33.06 39.38
8. Hatfield Samantha 88 USA 1:11.45 1:12.27 32.95 39.32
Split times Prelims 33.17 38.28

9. Schwartz Leah 87 USA 1:11.89 Scratch 0.73 33.51 38.38
10. Roemer Tamar 88 BRA 1:13.02 0.75 34.46 38.56
11. Michalevich Elia 89 ISR 1:13.09 0.79 34.02 39.07
12. Peimer Lauren 90 AUS 1:13.48 0.87 33.06 40.42
13. Picazo Katia 89 MEX 1:14.49 0.75 32.62 41.87
DQ Bolander Katherine 90 USA 1:10.67 0.69 32.01 38.66

100m Butterfly Men 15 – 18 years
11/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Campbell Jared 87 USA 1:00.44 58.19 27.32 30.87
Split times Prelims 27.60 32.84
2. Kyrejko Andrew 87 USA 59.16 58.58 27.29 31.29
Split times Prelims 27.46 31.70
3. Meiri Alon 87 ISR 59.10 58.97 27.76 31.21
Split times Prelims 27.91 31.19
4. Zarotski Shaked 89 ISR 59.06 59.06 28.36 30.70
Split times Prelims 28.22 30.84
5. Pozner Nir 87 ISR 59.78 59.07 28.55 30.52
Split times Prelims 28.54 31.24
6. Eilath Adam Dov 87 CAN 1:01.71 1:01.02 28.19 32.83
Split times Prelims 29.01 32.70
7. Shein Greg 88 AUS 1:01.12 1:02.02 28.97 33.05
Split times Prelims 28.92 32.20
8. Goldstein Michael 88 AUS 1:02.58 1:02.91 29.17 33.74
Split times Prelims 28.74 33.84

9. Arbel Amir 89 ISR 1:01.20 Scratch 0.77 28.82 32.38
10. Talpert Marc 88 RSA 1:02.63 0.76 28.68 33.95
11. Naumov Dmitri 88 ISR 1:03.09 0.87 29.35 33.74
12. Poplawsky Victor 87 MEX 1:05.22 0.74 29.09 36.13
13. Danon Daniel 90 TUR 1:06.27 0.75 30.13 36.14
14. Klein Shaun 89 AUS 1:06.79 0.72 30.02 36.77
15. Wellins Justin 88 USA 1:08.19 0.75 31.10 37.09
16. Fainsinger Daniel 88 AUS 1:10.13 0.65 31.08 39.05
17. Figa Leon 89 VEN 1:16.54 0.89 32.85 43.69
18. Pfeferman Thomas 89 BRA 1:20.57 0.80 36.57 44.00
19. Hajczylewicz Ricardo 89 BRA 1:28.33 0.82 34.57 53.76

100m Butterfly Women 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 2001 1:03.32 Peled Rotem ISR

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Johnson Payton 87 USA 1:03.66 1:02.45 29.07 33.38
Split times Prelims 29.34 34.32
Meet Record
2. Mazri Cheri 87 ISR 1:05.79 1:05.38 30.20 35.18
Split times Prelims 30.82 34.97
3. Shpaizer Tal 83 ISR 1:05.82 1:05.67 30.61 35.06
Split times Prelims 31.07 34.75
4. Sher Yarden 88 ISR 1:06.71 1:05.82 31.40 34.42
Split times Prelims 31.57 35.14
5. Harper Natanya 85 USA 1:09.65 1:06.56 30.43 36.13
Split times Prelims 32.72 36.93
6. Goodman Sarah 87 USA 1:10.51 1:07.77 31.13 36.64
Split times Prelims 32.44 38.07
7. Regev Galit 84 ISR 1:07.95 Scratch 0.82 31.88 36.07
8. Konstantinovski Noa 86 ISR 1:08.30 Scratch 0.78 31.53 36.77

9. Levy Adi 85 ISR 1:09.40 Scratch 0.87 32.78 36.62
10. Sekely Adi 86 ISR 1:09.67 Scratch 0.61 33.47 36.20
11. Haggai Dalit 87 ISR 1:09.96 Scratch 0.76 32.49 37.47
12. Constantini Keren 86 ISR 1:12.23 Scratch 0.85 33.87 38.36
13. Levy Michell 88 ISR 1:13.17 Scratch 0.78 33.80 39.37
14. Appel Chen 87 ISR 1:15.20 Scratch 0.92 36.02 39.18

100m Butterfly Men 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 55.17 Groumi Eran ISR Tel-Aviv

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Madwed Daniel 88 USA 55.20 54.51 0.73 26.22 28.29
Split times Prelims 26.39 28.81
Meet Record
2. Feren Erez 85 ISR 56.70 55.96 0.60 26.61 29.35
Split times Prelims 27.19 29.51
Kochavi Nadav 85 ISR 56.76 55.96 0.74 26.37 29.59
Split times Prelims 26.88 29.88
4. Hasbani Meir 85 USA 57.33 56.44 0.70 26.69 29.75
Split times Prelims 27.11 30.22
5. Palma Nimrod 80 ISR 56.58 56.84 0.79 26.63 30.21
Split times Prelims 26.57 30.01
6. Hafkin Joshua 88 USA 58.32 58.04 0.63 26.96 31.08
Split times Prelims 26.97 31.35
7. Rifkin David 84 AUS 58.38 58.28 0.77 27.33 30.95
Split times Prelims 27.88 30.50
8. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 1:00.54 1:01.04 0.82 28.27 32.77
Split times Prelims 27.98 32.56

9. Jamerson John 85 USA 1:01.24 0.63 28.01 33.23
10. Liples Dan 88 ISR 1:02.71 0.76 29.35 33.36
11. Ben Shoshan Raz 88 ISR 1:04.10 0.73 29.97 34.13

200m Freestyle Women 15 – 18 years
11/07/2005 No time standard
Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Peppi Rebeca 89 BRA 2:13.93 2:10.34 0.91 30.07 33.09 34.20 32.98
Split times Prelims 30.65 33.92 34.80 34.56
2. Bechar Noam 90 ISR 2:13.26 2:11.58 0.69 30.18 33.07 34.31 34.02
Split times Prelims 30.53 33.49 34.87 34.37
3. Hughes Christina 88 USA 2:14.29 2:12.34 0.65 30.45 34.23 34.13 33.53
Split times Prelims 31.02 34.05 35.21 34.01
4. Hatfield Samantha 88 USA 2:15.60 2:14.42 0.70 30.62 32.67 35.38 35.75
Split times Prelims 31.51 33.50 35.46 35.13
5. Zilber Nufar 88 ISR 2:17.70 2:14.68 0.83 31.78 34.28 34.81 33.81
Split times Prelims 31.55 34.19 36.13 35.83
6. Picazo Katia 89 MEX 2:20.15 2:14.98 0.75 30.62 33.42 35.39 35.55
Split times Prelims 30.67 33.90 38.13 37.45
7. Cohen Rose 87 USA 2:17.51 2:15.43 0.80 30.98 34.37 34.59 35.49
Split times Prelims 32.33 34.50 36.36 34.32
8. Muslow Sarida 90 ISR 2:18.26 2:19.50 0.87 31.70 35.68 36.60 35.52
Split times Prelims 31.28 34.90 36.20 35.88
9. Zelin Alexandra 89 USA 2:17.98 Scratch 0.80 32.33 34.80 36.01 34.84
10. Loutati Amit 90 ISR 2:18.34 Scratch 0.82 31.99 34.84 35.89 35.62
11. Kruglov Ekaterina 90 ISR 2:18.39 Scratch 0.89 32.34 35.17 35.67 35.21
12. Gentin Sara 90 AUS 2:21.16 0.82 33.06 36.07 36.41 35.62
13. Israel Ayala 88 ISR 2:22.36 0.83 32.18 36.21 37.12 36.85
14. Michalevich Elia 89 ISR 2:23.03 0.78 32.27 36.04 37.51 37.21
15. Davey Jessica 87 AUS 2:24.76 0.75 32.74 37.11 37.13 37.78
16. Peimer Lauren 90 AUS 2:25.42 0.88 32.61 36.09 38.62 38.10
17. Cohen Rina 89 MEX 2:28.05 0.82 33.65 36.98 39.16 38.26
18. Cohen Kerryn 89 AUS 2:30.40 0.72 33.28 36.97 39.97 40.18
19. Kanan Esther 88 MEX 2:34.23 0.84 34.67 39.57 40.48 39.51
20. Folescu Julia 90 BRA 2:40.46 +1.02 36.61 40.27 42.40 41.18
21. Folescu Renata 87 BRA 2:45.97 0.88 34.61 40.06 44.71 46.59
22. Brand Stefanie 88 BRA 2:47.70 0.87 37.71 42.38 43.61 44.00

200m Freestyle Men 15 – 18 years
11/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Brandel Uri 87 ISR 1:58.62 1:57.83 0.72 27.10 29.76 30.72 30.25
Split times Prelims 27.88 30.04 31.14 29.56
2. Kyrejko Andrew 87 USA 2:01.36 2:00.87 0.76 28.45 30.51 31.53 30.38
Split times Prelims 28.19 30.69 31.93 30.55
3. Shaked Tal 87 ISR 2:02.60 2:01.55 0.80 27.96 30.90 31.29 31.40
Split times Prelims 28.30 30.55 31.98 31.77
4. Eilath Adam Dov 87 CAN 2:05.04 2:02.10 0.90 28.44 30.48 31.85 31.33
Split times Prelims 28.97 31.91 32.65 31.51
5. Ivry Oded 89 ISR 2:03.96 2:03.88 0.65 28.37 31.17 32.23 32.11
Split times Prelims 28.81 31.93 32.84 30.38
6. Bekerman Vlad 90 USA 2:04.11 2:04.14 0.68 28.71 31.57 31.88 31.98
Split times Prelims 28.37 31.01 32.21 32.52
7. Van Dam Andres 89 VEN 2:06.93 2:06.14 0.75 29.06 31.50 33.29 32.29
Split times Prelims 29.27 31.81 33.26 32.59
8. Kozuchowicz Daniel 90 BRA 2:06.09 2:10.71 0.83 29.35 32.74 33.89 34.73
Split times Prelims 28.97 31.33 32.80 32.99

9. Katz Talmon Eyal 89 ISR 2:05.26 Scratch 0.84 29.14 32.03 33.15 30.94
10. Wellins Justin 88 USA 2:08.38 0.95 29.79 32.78 32.87 32.94
11. Poplawsky Victor 87 MEX 2:09.64 0.72 28.78 31.97 33.82 35.07
12. Biro David 88 SUI 2:10.84 0.78 29.47 33.16 34.33 33.88
13. Goldstein Michael 88 AUS 2:11.31 0.78 30.17 34.22 35.47 31.45
14. Berger Rodrigo 89 BRA 2:11.51 0.78 30.28 33.14 34.81 33.28
15. Klein Shaun 89 AUS 2:15.41 0.79 30.68 34.49 35.36 34.88
16. Levy Ilan 89 MEX 2:20.47 0.85 31.16 35.67 36.65 36.99

200m Freestyle Women 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 2:04.24 Martin Lisa USA

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Finkler Maya 84 ISR 2:09.38 2:04.24 0.76 29.86 31.48 31.88 31.02
Split times Prelims 31.12 32.57 33.36 32.33
Meet Record
2. Arad Danielle 88 USA 2:10.37 2:08.05 0.67 29.94 32.01 32.69 33.41
Split times Prelims 31.53 32.90 33.39 32.55
3. Harpak Marva 88 ISR 2:09.84 2:08.49 0.83 30.21 32.41 33.62 32.25
Split times Prelims 30.49 32.83 33.82 32.70
4. Smock Rebecca 85 USA 2:12.19 2:08.98 0.80 30.62 32.27 33.49 32.60
Split times Prelims 30.75 33.37 34.00 34.07
5. Lippin Andrea 85 USA 2:12.78 2:13.86 0.92 31.08 33.21 34.56 35.01
Split times Prelims 31.74 33.20 33.59 34.25
6. Silver Cherie 83 AUS 2:21.42 2:15.06 0.85 31.77 33.93 35.69 33.67
Split times Prelims 32.70 35.78 36.33 36.61
7. Rosenblitt Ana 66 CHI 3:26.65 3:21.11 0.88 43.77 51.71 53.83 51.80
Split times Prelims 44.68 51.63 56.85 53.49
8. Gostomelsky Anya 81 ISR 2:07.80 Scratch 0.80 29.15 31.37 33.17 34.11

9. Cohen Michelle 85 USA 2:15.21 Scratch 0.81 31.77 33.39 34.53 35.52
10. Borden Rachel 88 USA 2:16.46 Scratch 0.79 31.55 34.19 35.36 35.36

200m Freestyle Men 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 1:52.25 Kanner Daniel USA

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Livnat Shai 84 ISR 1:54.95 1:50.39 0.73 25.86 27.92 28.29 28.32
Split times Prelims 26.82 29.38 29.84 28.91
Meet Record
2. Goldblatt Scott 79 USA 1:55.26 1:50.77 0.73 26.42 27.96 28.58 27.81
Split times Prelims 27.18 28.93 28.93 30.22
3. Goldberg Bryan 83 USA 1:52.89 1:50.93 0.54 25.83 27.82 28.06 29.22
Split times Prelims 26.33 28.30 29.47 28.79
4. Jaben Max 85 USA 1:55.23 1:51.71 0.75 26.68 28.43 28.34 28.26
Split times Prelims 27.23 29.19 29.49 29.32
5. Finkler Ofer 82 ISR 1:56.17 1:54.79 0.82 26.80 29.32 29.33 29.34
Split times Prelims 27.26 29.86 29.88 29.17
6. Sorias Ofir 84 ISR 1:57.06 1:58.61 0.76 27.88 29.28 30.60 30.85
Split times Prelims 28.14 29.02 30.09 29.81
7. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 2:01.88 2:01.89 0.76 27.89 30.56 31.67 31.77
Split times Prelims 28.05 30.45 32.59 30.79
8. Rifkin Daniel 86 AUS 2:05.25 2:03.96 0.75 28.26 30.91 32.51 32.28
Split times Prelims 28.77 31.52 32.65 32.31

9. Rahaeuser Evan 83 USA 2:00.03 Scratch 0.78 27.87 30.76 30.04 31.36
10. Harari David 87 USA 2:00.25 Scratch 0.73 27.16 29.89 30.94 32.26
11. Merdler Barak 88 ISR 2:02.08 Scratch 0.88 28.40 31.59 31.35 30.74
12. Freedman Michael 88 ISR 2:02.31 Scratch 0.85 28.58 31.43 31.22 31.08
13. Ratz Matan 83 ISR 2:03.51 Scratch 0.66 27.70 29.79 31.90 34.12
14. Barnea Nir 88 ISR 2:04.45 Scratch 0.74 28.76 32.40 31.93 31.36
15. Mitz Ron 88 ISR 2:04.91 Scratch 0.84 29.29 32.27 31.74 31.61

400m Individual Medley Women 15 – 18 years
11/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Pascal Melanie 90 USA 5:25.41 5:11.41 0.85
50m: 32.29 32.29 150m: 1:49.63 40.45 250m: 3:15.90 46.30 350m: 4:37.69 35.19
100m: 1:09.18 36.89 200m: 2:29.60 39.97 300m: 4:02.50 46.60 400m: 5:11.41 33.72
Prelims 50m: 33.60 33.60 150m: 1:55.33 42.40 250m: 3:25.30 48.01 350m: 4:50.47 36.47
100m: 1:12.93 39.33 200m: 2:37.29 41.96 300m: 4:14.00 48.70 400m: 5:25.41 34.94
2. Bechar Amit 90 ISR 5:18.50 5:12.22 0.75
50m: 33.83 33.83 150m: 1:51.80 41.24 250m: 3:16.84 45.46 350m: 4:38.05 35.61
100m: 1:10.56 36.73 200m: 2:31.38 39.58 300m: 4:02.44 45.60 400m: 5:12.22 34.17
Prelims 50m: 33.91 33.91 150m: 1:54.07 42.03 250m: 3:21.65 46.55 350m: 4:43.71 35.74
100m: 1:12.04 38.13 200m: 2:35.10 41.03 300m: 4:07.97 46.32 400m: 5:18.50 34.79
3. Galitzky Lotam 88 ISR 5:18.35 5:16.22 0.90
50m: 33.07 33.07 150m: 1:51.53 41.75 250m: 3:18.35 45.38 350m: 4:39.96 36.01
100m: 1:09.78 36.71 200m: 2:32.97 41.44 300m: 4:03.95 45.60 400m: 5:16.22 36.26
Prelims 50m: 32.95 32.95 150m: 1:52.22 42.45 250m: 3:19.44 45.23 350m: 4:41.43 36.86
100m: 1:09.77 36.82 200m: 2:34.21 41.99 300m: 4:04.57 45.13 400m: 5:18.35 36.92
4. Loutati Amit 90 ISR 5:25.44 5:23.55 0.93
50m: 33.39 33.39 150m: 1:56.12 45.25 250m: 3:24.97 45.48 350m: 4:47.60 36.95
100m: 1:10.87 37.48 200m: 2:39.49 43.37 300m: 4:10.65 45.68 400m: 5:23.55 35.95
Prelims 50m: 34.15 34.15 150m: 1:58.78 45.83 250m: 3:28.10 44.75 350m: 4:50.55 36.40
100m: 1:12.95 38.80 200m: 2:43.35 44.57 300m: 4:14.15 46.05 400m: 5:25.44 34.89
5. Garber Ari 89 USA 5:39.01 5:36.26 0.76
50m: 35.12 35.12 150m: 1:58.29 42.81 250m: 3:30.67 49.90 350m: 5:00.19 38.13
100m: 1:15.48 40.36 200m: 2:40.77 42.48 300m: 4:22.06 51.39 400m: 5:36.26 36.07
Prelims 50m: 35.30 35.30 150m: 1:58.39 43.14 250m: 3:33.06 52.16 350m: 5:02.32 37.00
100m: 1:15.25 39.95 200m: 2:40.90 42.51 300m: 4:25.32 52.26 400m: 5:39.01 36.69
6. Cohen Rina 89 MEX 5:54.72 5:50.57 0.85
50m: 38.67 38.67 150m: 2:13.00 47.64 250m: 3:45.39 45.45 350m: 5:12.37 39.29
100m: 1:25.36 46.69 200m: 2:59.94 46.94 300m: 4:33.08 47.69 400m: 5:50.57 38.20
Prelims 50m: 41.78 41.78 150m: 2:19.75 49.89 250m: 3:53.52 46.14 350m: 5:17.15 37.60
100m: 1:29.86 48.08 200m: 3:07.38 47.63 300m: 4:39.55 46.03 400m: 5:54.72 37.57
7. Oresman Kiersten 88 USA 6:01.71 5:58.41 0.69
50m: 34.76 34.76 150m: 2:01.78 45.48 250m: 3:40.89 54.28 350m: 5:17.98 41.46
100m: 1:16.30 41.54 200m: 2:46.61 44.83 300m: 4:36.52 55.63 400m: 5:58.41 40.43
Prelims 50m: 34.92 34.92 150m: 2:03.34 46.23 250m: 3:42.81 54.33 350m: 5:20.19 42.42
100m: 1:17.11 42.19 200m: 2:48.48 45.14 300m: 4:37.77 54.96 400m: 6:01.71 41.52
DQ Cohen Yael 88 MEX 5:25.54 5:26.27 0.85
50m: 33.38 33.38 150m: 1:54.25 42.45 250m: 3:23.87 47.35 350m: 4:49.74 37.07
100m: 1:11.80 38.42 200m: 2:36.52 42.27 300m: 4:12.67 48.80 400m: 5:26.27 36.53
Prelims 50m: 33.35 33.35 150m: 1:53.05 42.02 250m: 3:22.52 47.35 350m: 4:49.02 37.30
100m: 1:11.03 37.68 200m: 2:35.17 42.12 300m: 4:11.72 49.20 400m: 5:25.54 36.52

9. Reuveni Lee 89 ISR 5:29.94 Scratch 0.75
50m: 34.22 34.22 150m: 1:57.84 43.93 250m: 3:27.46 46.58 350m: 4:52.90 38.44
100m: 1:13.91 39.69 200m: 2:40.88 43.04 300m: 4:14.46 47.00 400m: 5:29.94 37.04
10. Roemer Tamar 88 BRA 6:08.02 0.74
50m: 35.30 35.30 150m: 2:07.48 48.77 250m: 3:50.38 55.15 350m: 5:27.28 40.81
100m: 1:18.71 43.41 200m: 2:55.23 47.75 300m: 4:46.47 56.09 400m: 6:08.02 40.74

400m Individual Medley Men 15 – 18 years
11/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Diskin David 88 ISR 4:47.80 4:49.28 0.90
50m: 31.27 31.27 150m: 1:42.69 36.22 250m: 3:00.44 42.30 350m: 4:16.31 33.87
100m: 1:06.47 35.20 200m: 2:18.14 35.45 300m: 3:42.44 42.00 400m: 4:49.28 32.97
Prelims 50m: 30.48 30.48 150m: 1:40.57 35.15 250m: 2:57.51 41.83 350m: 4:14.02 34.39
100m: 1:05.42 34.94 200m: 2:15.68 35.11 300m: 3:39.63 42.12 400m: 4:47.80 33.78
2. Shein Greg 88 AUS 4:57.30 4:51.74 0.73
50m: 31.01 31.01 150m: 1:42.83 36.47 250m: 3:02.09 43.78 350m: 4:19.05 33.56
100m: 1:06.36 35.35 200m: 2:18.31 35.48 300m: 3:45.49 43.40 400m: 4:51.74 32.69
Prelims 50m: 30.02 30.02 150m: 1:43.42 37.73 250m: 3:05.34 44.40 350m: 4:23.54 33.95
100m: 1:05.69 35.67 200m: 2:20.94 37.52 300m: 3:49.59 44.25 400m: 4:57.30 33.76
3. Arbel Amir 89 ISR 5:04.85 4:55.21 0.77
50m: 30.47 30.47 150m: 1:44.11 37.28 250m: 3:03.74 42.37 350m: 4:21.39 33.71
100m: 1:06.83 36.36 200m: 2:21.37 37.26 300m: 3:47.68 43.94 400m: 4:55.21 33.82
Prelims 50m: 30.30 30.30 150m: 1:47.69 41.25 250m: 3:12.30 45.97 350m: 4:31.31 32.34
100m: 1:06.44 36.14 200m: 2:26.33 38.64 300m: 3:58.97 46.67 400m: 5:04.85 33.54
4. Krutas Guy 87 ISR 5:02.38 4:58.57 0.84
50m: 30.79 30.79 150m: 1:43.98 37.10 250m: 3:04.54 44.62 350m: 4:24.29 35.03
100m: 1:06.88 36.09 200m: 2:19.92 35.94 300m: 3:49.26 44.72 400m: 4:58.57 34.28
Prelims 50m: 30.73 30.73 150m: 1:43.94 37.08 250m: 3:05.33 45.03 350m: 4:26.88 35.70
100m: 1:06.86 36.13 200m: 2:20.30 36.36 300m: 3:51.18 45.85 400m: 5:02.38 35.50
5. Biro David 88 SUI 5:08.15 5:07.95 0.71
50m: 30.75 30.75 150m: 1:47.27 40.07 250m: 3:12.72 46.87 350m: 4:33.93 35.43
100m: 1:07.20 36.45 200m: 2:25.85 38.58 300m: 3:58.50 45.78 400m: 5:07.95 34.02
Prelims 50m: 31.78 31.78 150m: 1:49.51 40.77 250m: 3:14.66 46.20 350m: 4:34.62 34.87
100m: 1:08.74 36.96 200m: 2:28.46 38.95 300m: 3:59.75 45.09 400m: 5:08.15 33.53
6. Hiller Cody 89 USA 5:17.18 5:10.13 0.68
50m: 31.27 31.27 150m: 1:48.39 39.63 250m: 3:13.29 45.03 350m: 4:35.73 34.84
100m: 1:08.76 37.49 200m: 2:28.26 39.87 300m: 4:00.89 47.60 400m: 5:10.13 34.40
Prelims 50m: 32.04 32.04 150m: 1:50.49 40.65 250m: 3:17.74 46.65 350m: 4:42.47 37.59
100m: 1:09.84 37.80 200m: 2:31.09 40.60 300m: 4:04.88 47.14 400m: 5:17.18 34.71
7. Aspani Israel 89 MEX 5:25.57 5:26.54 0.76
50m: 34.70 34.70 150m: 2:02.41 43.72 250m: 3:29.81 44.88 350m: 3:31.95
100m: 1:18.69 43.99 200m: 2:44.93 42.52 300m: 4:15.45 45.64 400m: 5:26.54 1:54.59
Prelims 50m: 35.75 35.75 150m: 2:03.90 44.67 250m: 3:30.85 44.33 350m: 4:51.47 35.97
100m: 1:19.23 43.48 200m: 2:46.52 42.62 300m: 4:15.50 44.65 400m: 5:25.57 34.10
8. Campbell Jared 87 USA 4:54.50 4:43.08 0.85
50m: 29.09 29.09 150m: 1:39.51 37.22 250m: 2:56.34 39.97 350m: 4:10.89 34.30
100m: 1:02.29 33.20 200m: 2:16.37 36.86 300m: 3:36.59 40.25 400m: 4:43.08 32.19
Prelims 50m: 29.91 29.91 150m: 1:43.76 39.11 250m: 3:02.49 39.80 350m: 4:19.66 35.97
100m: 1:04.65 34.74 200m: 2:22.69 38.93 300m: 3:43.69 41.20 400m: 4:54.50 34.84

9. Leiferman Bernardo 89 MEX 5:30.86 0.74
50m: 33.06 33.06 150m: 1:59.29 44.49 250m: 3:28.12 44.51 350m: 4:53.23 37.36
100m: 1:14.80 41.74 200m: 2:43.61 44.32 300m: 4:15.87 47.75 400m: 5:30.86 37.63
DQ Cohen Peleg 88 ISR 5:00.48 0.85
50m: 30.72 30.72 150m: 1:44.68 37.76 250m: 3:07.56 45.32 350m: 4:27.59 35.27
100m: 1:06.92 36.20 200m: 2:22.24 37.56 300m: 3:52.32 44.76 400m: 5:00.48 32.89
DQ Berger Rodrigo 89 BRA 5:24.42 0.80
50m: 32.57 32.57 150m: 1:56.08 43.63 250m: 3:25.25 46.22 350m: 4:49.52 36.22
100m: 1:12.45 39.88 200m: 2:39.03 42.95 300m: 4:13.30 48.05 400m: 5:24.42 34.90

400m Individual Medley Women 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 4:58.80 Regal Keren ISR

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Levavi Inbal 84 ISR 5:10.25 5:04.26 0.78
50m: 31.96 31.96 150m: 1:48.71 39.39 250m: 3:11.08 43.60 350m: 4:30.29 34.67
100m: 1:09.32 37.36 200m: 2:27.48 38.77 300m: 3:55.62 44.54 400m: 5:04.26 33.97
Prelims 50m: 32.49 32.49 150m: 1:49.88 39.62 250m: 3:14.05 44.88 350m: 4:35.19 36.14
100m: 1:10.26 37.77 200m: 2:29.17 39.29 300m: 3:59.05 45.00 400m: 5:10.25 35.06
2. Smock Rebecca 85 USA 5:12.69 5:10.16 0.85
50m: 32.27 32.27 150m: 1:50.28 41.93 250m: 3:14.90 44.43 350m: 4:34.97 35.72
100m: 1:08.35 36.08 200m: 2:30.47 40.19 300m: 3:59.25 44.35 400m: 5:10.16 35.19
Prelims 50m: 32.15 32.15 150m: 1:51.10 42.17 250m: 3:16.36 43.88 350m: 4:37.12 35.98
100m: 1:08.93 36.78 200m: 2:32.48 41.38 300m: 4:01.14 44.78 400m: 5:12.69 35.57
3. Shoshan Tamar 88 ISR 5:15.11 5:11.56 0.86
50m: 32.32 32.32 150m: 1:50.03 40.43 250m: 3:15.18 45.29 350m: 4:37.29 35.57
100m: 1:09.60 37.28 200m: 2:29.89 39.86 300m: 4:01.72 46.54 400m: 5:11.56 34.27
Prelims 50m: 33.11 33.11 150m: 1:52.44 41.76 250m: 3:17.46 45.53 350m: 4:39.43 36.89
100m: 1:10.68 37.57 200m: 2:31.93 39.49 300m: 4:02.54 45.08 400m: 5:15.11 35.68
4. Pauker Chen 87 ISR 5:24.36 5:18.20 0.85
50m: 33.83 33.83 150m: 1:54.65 42.96 250m: 3:21.28 45.23 350m: 4:43.06 36.40
100m: 1:11.69 37.86 200m: 2:36.05 41.40 300m: 4:06.66 45.38 400m: 5:18.20 35.14
Prelims 50m: 34.16 34.16 150m: 1:55.80 43.33 250m: 3:24.13 46.71 350m: 4:48.60 37.29
100m: 1:12.47 38.31 200m: 2:37.42 41.62 300m: 4:11.31 47.18 400m: 5:24.36 35.76
5. Fuchs Lauren 87 USA 5:41.34 5:23.95 0.87
50m: 33.83 33.83 150m: 1:54.57 42.21 250m: 3:21.13 44.41 350m: 4:45.81 38.46
100m: 1:12.36 38.53 200m: 2:36.72 42.15 300m: 4:07.35 46.22 400m: 5:23.95 38.14
Prelims 50m: 32.74 32.74 150m: 1:58.13 46.09 250m: 3:31.10 47.38 350m: 5:00.66 40.87
100m: 1:12.04 39.30 200m: 2:43.72 45.59 300m: 4:19.79 48.69 400m: 5:41.34 40.68
DNS Silver Cherie 83 AUS 5:42.16

400m Individual Medley Men 17 years and more
11/07/2005 No time standard
Meet Record 4:27.23 Halika Miki ISR

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Halika Miki 78 ISR 4:33.83 4:28.19 0.80
50m: 28.21 28.21 150m: 1:34.66 34.14 250m: 2:47.14 38.47 350m: 3:57.86 31.60
100m: 1:00.52 32.31 200m: 2:08.67 34.01 300m: 3:26.26 39.12 400m: 4:28.19 30.33
Prelims 50m: 28.68 28.68 150m: 1:36.64 35.22 250m: 2:50.72 39.38 350m: 4:02.46 32.73
100m: 1:01.42 32.74 200m: 2:11.34 34.70 300m: 3:29.73 39.01 400m: 4:33.83 31.37
2. Ayalon Shilo 81 ISR 4:40.43 4:29.37 0.76
50m: 28.65 28.65 150m: 1:36.70 35.36 250m: 2:50.40 39.16 350m: 4:00.25 30.12
100m: 1:01.34 32.69 200m: 2:11.24 34.54 300m: 3:30.13 39.73 400m: 4:29.37 29.12
Prelims 50m: 29.23 29.23 150m: 1:39.27 35.99 250m: 2:54.43 40.30 350m: 4:08.55 32.52
100m: 1:03.28 34.05 200m: 2:14.13 34.86 300m: 3:36.03 41.60 400m: 4:40.43 31.88
3. Hasbani Meir 85 USA 4:44.57 4:35.04 0.71
50m: 28.63 28.63 150m: 1:36.62 35.98 250m: 2:50.66 39.42 350m: 4:03.41 32.14
100m: 1:00.64 32.01 200m: 2:11.24 34.62 300m: 3:31.27 40.61 400m: 4:35.04 31.63
Prelims 50m: 29.44 29.44 150m: 1:40.20 37.38 250m: 2:56.62 40.55 350m: 4:11.64 34.31
100m: 1:02.82 33.38 200m: 2:16.07 35.87 300m: 3:37.33 40.71 400m: 4:44.57 32.93
4. Chammah Itai 85 ISR 4:43.82 4:40.98 0.71
50m: 29.46 29.46 150m: 1:37.78 33.80 250m: 2:54.03 42.44 350m: 4:09.89 32.48
100m: 1:03.98 34.52 200m: 2:11.59 33.81 300m: 3:37.41 43.38 400m: 4:40.98 31.09
Prelims 50m: 29.75 29.75 150m: 1:39.14 35.24 250m: 2:56.35 42.87 350m: 4:12.22 33.25
100m: 1:03.90 34.15 200m: 2:13.48 34.34 300m: 3:38.97 42.62 400m: 4:43.82 31.60
5. Rifkin David 84 AUS 4:50.91 4:49.82 0.82
50m: 29.17 29.17 150m: 1:40.38 37.53 250m: 3:00.13 42.71 350m: 4:16.84 32.69
100m: 1:02.85 33.68 200m: 2:17.42 37.04 300m: 3:44.15 44.02 400m: 4:49.82 32.98
Prelims 50m: 29.99 29.99 150m: 1:41.70 37.56 250m: 3:02.49 43.75 350m: 4:19.27 33.54
100m: 1:04.14 34.15 200m: 2:18.74 37.04 300m: 3:45.73 43.24 400m: 4:50.91 31.64
6. Katzir Daniel 85 ISR 4:50.84 Scratch 0.92
50m: 29.60 29.60 150m: 1:41.70 38.39 250m: 3:02.86 43.35 350m: 4:19.73 32.78
100m: 1:03.31 33.71 200m: 2:19.51 37.81 300m: 3:46.95 44.09 400m: 4:50.84 31.11

4 x 100m Freestyle Relay Women 15 – 18 years
12/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. Israel ISR 4:05.75 0.70
Bechar Noam 0.70 29.41 1:01.43 Reuveni Lee 0.02 29.03 1:01.43
Motro Iris 0.40 29.27 1:02.36 Zilber Nufar 0.14 28.18 1:00.53
2. United States USA 4:07.15 0.52
Hatfield Samantha 0.52 29.21 1:01.55 Cohen Rose 0.46 29.86 1:02.12
Pascal Melanie 0.50 29.88 1:02.89 Hughes Christina 0.39 28.78 1:00.59
3. Australia AUS 4:20.35 0.83
Peimer Lauren 0.83 30.98 1:05.51 Cohen Kerryn 0.44 30.17 1:05.61
Gentin Sara 0.35 30.24 1:04.21 Davey Jessica 0.58 30.29 1:05.02
4. Mexico MEX 4:26.00 0.70
Picazo Katia 0.70 29.53 1:01.84 Cohen Rina 0.28 32.53 1:08.57
Kanan Esther 0.19 32.58 1:09.03 Cohen Yael 0.38 31.78 1:06.56
5. Brazil BRA 4:35.39 0.72
Kindi Ingrid 0.72 34.02 1:11.13 Folescu Renata 0.84 33.51 1:12.75
Roemer Tamar 0.56 33.29 1:09.90 Peppi Rebeca 0.69 29.54 1:01.61

4 x 100m Freestyle Relay Men 15 – 18 years
12/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. Israel ISR 3:38.39 0.80
Davidov Yohay 0.80 26.38 55.07 Ivry Oded 0.16 25.95 55.31
Pozner Nir 0.12 26.01 55.00 Brandel Uri 0.11 25.55 53.01
2. United States USA 3:44.87 0.75
Kyrejko Andrew 0.75 26.62 55.15 Wellins Justin 0.57 26.47 56.45
Laden Samuel 0.34 26.97 57.05 Campbell Jared 0.52 26.72 56.22
3. Composite Team 3:52.62 0.72
Talpert Marc 0.72 27.06 56.21 Biro David 0.19 27.98 59.01
Danon Daniel 0.53 28.45 1:01.02 Eilath Adam Dov 0.69 26.42 56.38
4. Australia AUS 3:56.21 0.76
Klein Shaun 0.76 27.01 57.44 Fainsinger Daniel 0.56 28.17 1:01.44
Goldstein Michael 0.78 27.90 59.62 Shein Greg 0.62 27.45 57.71
5. Brazil BRA 4:03.03 0.65
Cohem Alexandre 0.65 28.74 1:01.87 Berger Rodrigo 0.46 28.57 59.91
Mehl Adam 0.58 28.85 1:03.04 Kozuchowicz Daniel 0.55 27.93 58.21
6. Mexico MEX 4:07.27 0.71
Poplawsky Victor 0.71 26.90 57.33 Levy Ilan 0.14 29.82 1:03.92
Leiferman Bernardo 0.30 30.25 1:04.47 Aspani Israel 0.01 29.20 1:01.55

4 x 100m Freestyle Relay Women 16 years and more
12/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. Israel ISR 3:58.62 0.79
Regev Galit 0.79 29.56 1:01.97 Simsolo Sigal 0.20 28.63 1:00.19
Harpak Marva 0.42 28.57 59.47 Finkler Maya 0.19 27.34 56.99
2. United States USA 4:00.26 0.73
Harper Natanya 0.73 29.41 1:01.08 Goodman Sarah 0.28 28.61 1:00.40
Arad Danielle 0.25 29.53 1:00.31 Johnson Payton 0.35 28.03 58.47
3. Composite Team 4:36.97 0.79
Burger Nicole 0.79 30.15 1:04.70 Silver Cherie 0.59 30.61 1:02.84
Casiro Naomi Sarah 0.31 29.53 1:01.81 Rosenblitt Ana 0.71 40.40 1:27.62
4. Brazil BRA 5:37.44 0.90
Folescu Julia 0.90 34.80 1:13.52 Silva Adriana 0.51 40.41 1:26.54
Lindenbogm Baty 0.70 49.80 1:41.29 Brand Stefanie 0.80 35.88 1:16.09

4 x 100m Freestyle Relay Men 17 years and more
12/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. United States USA 3:27.24 0.74
Goldblatt Scott 0.74 25.55 52.26 Madwed Daniel 0.29 24.45 51.75
Jaben Max 0.42 25.54 52.56 Goldberg Bryan 0.26 24.28 50.67
2. Israel ISR 3:33.86 0.50
Malul Miki 0.50 25.31 53.09 Pushkar Vitali 0.37 25.00 53.91
Sorias Ofir 0.33 25.45 53.70 Finkler Ofer 0.44 25.18 53.16
3. AusMex 3:50.28 0.84
Rifkin Daniel 0.84 27.08 57.01 Leiferman Mauricio 0.39 27.49 58.58
Rifkin David 0.76 28.14 58.68 Picazo Jose Eduardo 0.35 27.01 56.01
Results list Page 21

100m Backstroke Women 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Livshits Olga 89 ISR 1:08.84 1:07.78 0.71 33.37 34.41
Split times Prelims 34.03 34.81
2. Israel Ayala 88 ISR 1:10.33 1:09.45 0.65 33.69 35.76
Split times Prelims 34.51 35.82
3. Schwartz Leah 87 USA 1:10.99 1:10.32 0.73 33.84 36.48
Split times Prelims 34.18 36.81
4. Pascal Melanie 90 USA 1:12.17 1:10.68 0.62 34.84 35.84
Split times Prelims 35.38 36.79
5. Kama Adi 89 ISR 1:12.35 1:12.24 0.63 34.41 37.83
Split times Prelims 35.04 37.31
6. Hatfield Samantha 88 USA 1:13.85 1:12.32 0.67 36.05 36.27
Split times Prelims 36.87 36.98
7. Davey Jessica 87 AUS 1:12.72 1:13.01 0.65 35.28 37.73
Split times Prelims 34.67 38.05
8. Picazo Katia 89 MEX 1:14.86 1:13.37 0.61 35.00 38.37
Split times Prelims 34.71 40.15

9. Kruglov Ekaterina 90 ISR 1:12.76 Scratch 35.64 37.12
10. Cohen Kerryn 89 AUS 1:17.79 36.53 41.26
11. Kanan Esther 88 MEX 1:22.00 39.12 42.88
12. Folescu Julia 90 BRA 1:26.14 42.14 44.00
13. Kindi Ingrid 89 BRA 1:29.21 44.42 44.79
14. Brand Stefanie 88 BRA 1:30.32 42.20 48.12
15. Van Bezooyen Sharon 90 VEN 1:34.84 45.05 49.79

100m Backstroke Men 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Pozner Nir 87 ISR 1:01.75 1:00.90 0.60 30.24 30.66
Split times Prelims 30.59 31.16
2. Rohel Slavo 87 ISR 1:01.09 1:01.09 0.65 29.63 31.46
Split times Prelims 30.05 31.04
3. Meiri Alon 87 ISR 1:02.06 1:01.43 0.62 29.75 31.68
Split times Prelims 30.46 31.60
4. Shein Greg 88 AUS 1:04.44 1:03.09 0.65 30.87 32.22
Split times Prelims 31.32 33.12
5. Van Dam Andres 89 VEN 1:04.42 1:04.81 0.69 32.29 32.52
Split times Prelims 32.12 32.30
6. Wellins Justin 88 USA 1:07.05 1:06.91 0.81 33.08 33.83
Split times Prelims 32.97 34.08
7. Geva Omri 87 USA 1:10.35 1:11.94 0.61 34.83 37.11
Split times Prelims 33.51 36.84
8. Levy Ilan 89 MEX 1:12.78 1:12.26 0.67 35.14 37.12
Split times Prelims 35.05 37.73

9. Krutas Guy 87 ISR 1:03.01 Scratch 30.81 32.20

100m Backstroke Women 17 years and more
13/07/2005 No time standard
Meet Record 2001 1:06.15 Cohen Adi ISR Haifa

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Kama Danit 87 ISR 1:07.28 1:05.03 0.67 31.99 33.04
Split times Prelims 33.16 34.12
Meet Record
2. Johnson Payton 87 USA 1:06.63 1:05.90 0.66 31.96 33.94
Split times Prelims 32.13 34.50
3. Simsolo Sigal 84 ISR 1:06.88 1:06.23 0.74 32.52 33.71
Split times Prelims 33.16 33.72
4. Goodman Sarah 87 USA 1:11.38 1:08.63 0.59 33.14 35.49
Split times Prelims 34.85 36.53
5. Shpaizer Tal 83 ISR 1:09.18 1:09.11 0.65 34.27 34.84
Split times Prelims 33.77 35.41
6. Levavi Inbal 84 ISR 1:09.20 Scratch 0.69 33.93 35.27
7. Balzam Roni 88 ISR 1:12.91 Scratch 0.72 36.13 36.78
8. Karp Keren 85 ISR 1:13.61 Scratch 0.64 35.05 38.56

9. Levy Adi 85 ISR 1:15.58 Scratch 0.74 35.94 39.64
10. Casiro Naomi Sarah 86 CAN 1:18.19 Scratch 0.56 38.09 40.10

100m Backstroke Men 17 years and more
13/07/2005 No time standard
Meet Record 2001 55.24 Krayzelburg Lenny USA Haifa

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Gat Yoav 80 ISR 58.70 57.25 0.68 28.10 29.15
Split times Prelims 28.83 29.87
2. Hafkin Joshua 88 USA 58.29 57.69 0.54 28.21 29.48
Split times Prelims 28.10 30.19
3. Rothberg Dashiell 86 USA 59.10 58.30 0.63 28.09 30.21
Split times Prelims 27.70 31.40
4. Segal Ehud 84 ISR 58.98 58.89 0.59 28.78 30.11
Split times Prelims 29.29 29.69
5. Chammah Itai 85 ISR 59.51 58.92 0.64 29.35 29.57
Split times Prelims 28.88 30.63
6. Strauss Jonatan 82 USA 59.28 59.21 0.57 29.08 30.13
Split times Prelims 29.36 29.92
7. Feinberg Idoo 83 ISR 59.54 Scratch 0.59 29.02 30.52
8. Rahaeuser Evan 83 USA 1:01.83 Scratch 0.53 29.63 32.20

9. Shkilenko Nikita 87 ISR 1:02.10 Scratch 0.68 29.53 32.57
10. Kosov Guy 88 ISR 1:02.92 Scratch 0.71 30.23 32.69
11. Valdman Israel 88 ISR 1:03.12 Scratch 0.68 30.56 32.56
12. Itamar Itay 88 ISR 1:06.94 Scratch 0.70 32.85 34.09

400m Freestyle Women 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Cohen Rose 87 USA 4:46.60 4:39.59 0.76
50m: 32.16 32.16 150m: 1:42.82 35.24 250m: 2:54.27 35.47 350m: 4:04.95 34.78
100m: 1:07.58 35.42 200m: 2:18.80 35.98 300m: 3:30.17 35.90 400m: 4:39.59 34.64
Prelims 50m: 33.32 33.32 150m: 1:44.75 35.77 250m: 2:57.13 36.26 350m: 4:10.60 35.96
100m: 1:08.98 35.66 200m: 2:20.87 36.12 300m: 3:34.64 37.51 400m: 4:46.60 36.00
2. Bechar Amit 90 ISR 4:47.19 4:40.24 0.76
50m: 32.40 32.40 150m: 1:42.86 35.57 250m: 2:54.20 35.65 350m: 4:05.59 35.33
100m: 1:07.29 34.89 200m: 2:18.55 35.69 300m: 3:30.26 36.06 400m: 4:40.24 34.65
Prelims 50m: 33.67 33.67 150m: 1:45.98 36.42 250m: 2:58.65 36.28 350m: 4:11.83 36.69
100m: 1:09.56 35.89 200m: 2:22.37 36.39 300m: 3:35.14 36.49 400m: 4:47.19 35.36
3. Loutati Amit 90 ISR 4:49.93 4:45.45 0.91
50m: 32.08 32.08 150m: 1:44.01 35.90 250m: 2:56.94 36.22 350m: 4:09.98 36.15
100m: 1:08.11 36.03 200m: 2:20.72 36.71 300m: 3:33.83 36.89 400m: 4:45.45 35.47
Prelims 50m: 33.07 33.07 150m: 1:45.72 36.33 250m: 2:59.03 36.24 350m: 4:13.33 36.95
100m: 1:09.39 36.32 200m: 2:22.79 37.07 300m: 3:36.38 37.35 400m: 4:49.93 36.60
4. Zelin Alexandra 89 USA 4:50.64 4:48.94 0.88
50m: 33.06 33.06 150m: 1:45.24 36.51 250m: 2:59.21 37.27 350m: 4:13.14 37.07
100m: 1:08.73 35.67 200m: 2:21.94 36.70 300m: 3:36.07 36.86 400m: 4:48.94 35.80
Prelims 50m: 32.93 32.93 150m: 1:45.33 35.87 250m: 2:59.13 36.57 350m: 4:13.72 37.06
100m: 1:09.46 36.53 200m: 2:22.56 37.23 300m: 3:36.66 37.53 400m: 4:50.64 36.92
5. Pascal Melanie 90 USA 4:47.50 4:50.15 0.90
50m: 33.66 33.66 150m: 1:48.02 37.36 250m: 3:01.94 36.13 350m: 4:14.52 36.06
100m: 1:10.66 37.00 200m: 2:25.81 37.79 300m: 3:38.46 36.52 400m: 4:50.15 35.63
Prelims 50m: 33.96 33.96 150m: 1:48.40 37.55 250m: 3:02.62 37.47 350m: 4:13.91 35.35
100m: 1:10.85 36.89 200m: 2:25.15 36.75 300m: 3:38.56 35.94 400m: 4:47.50 33.59
6. Michalevich Elia 89 ISR 4:49.71 4:53.63 0.79
50m: 32.70 32.70 150m: 1:45.18 36.88 250m: 3:00.41 37.94 350m: 4:16.77 38.43
100m: 1:08.30 35.60 200m: 2:22.47 37.29 300m: 3:38.34 37.93 400m: 4:53.63 36.86
Prelims 50m: 33.29 33.29 150m: 1:46.06 36.84 250m: 2:59.31 36.74 350m: 4:13.54 37.12
100m: 1:09.22 35.93 200m: 2:22.57 36.51 300m: 3:36.42 37.11 400m: 4:49.71 36.17
7. Peimer Lauren 90 AUS 5:00.04 4:59.59 0.84
50m: 32.50 32.50 150m: 1:47.66 37.79 250m: 3:05.34 38.44 350m: 4:23.68 38.07
100m: 1:09.87 37.37 200m: 2:26.90 39.24 300m: 3:45.61 40.27 400m: 4:59.59 35.91
Prelims 50m: 33.36 33.36 150m: 1:48.89 37.39 250m: 3:05.58 37.51 350m: 4:23.05 37.59
100m: 1:11.50 38.14 200m: 2:28.07 39.18 300m: 3:45.46 39.88 400m: 5:00.04 36.99
8. Gentin Sara 90 AUS 5:00.14 5:01.17 0.88
50m: 34.00 34.00 150m: 1:50.07 38.46 250m: 3:07.48 38.54 350m: 4:24.78 38.92
100m: 1:11.61 37.61 200m: 2:28.94 38.87 300m: 3:45.86 38.38 400m: 5:01.17 36.39
Prelims 50m: 34.18 34.18 150m: 1:50.52 38.88 250m: 3:07.80 38.61 350m: 4:24.84 38.77
100m: 1:11.64 37.46 200m: 2:29.19 38.67 300m: 3:46.07 38.27 400m: 5:00.14 35.30
9. Bechar Noam 90 ISR 4:53.25 Scratch 0.71
50m: 33.53 33.53 150m: 1:46.69 36.87 250m: 3:01.00 37.33 350m: 4:15.83 37.09
100m: 1:09.82 36.29 200m: 2:23.67 36.98 300m: 3:38.74 37.74 400m: 4:53.25 37.42

10. Cohen Yael 88 MEX 4:59.55 Scratch 0.83
50m: 33.49 33.49 150m: 1:47.91 38.02 250m: 3:05.02 38.53 350m: 4:22.08 38.53
100m: 1:09.89 36.40 200m: 2:26.49 38.58 300m: 3:43.55 38.53 400m: 4:59.55 37.47
11. Tannenbaum Sarah 87 USA 5:27.98 0.76
50m: 37.18 37.18 150m: 1:58.91 41.56 250m: 3:22.74 42.04 350m: 4:46.96 42.63
100m: 1:17.35 40.17 200m: 2:40.70 41.79 300m: 4:04.33 41.59 400m: 5:27.98 41.02
DQ Cohen Rina 89 MEX 4:58.66 0.77
50m: 33.57 33.57 150m: 1:48.41 37.79 250m: 3:05.30 38.30 350m: 4:21.11 37.21
100m: 1:10.62 37.05 200m: 2:27.00 38.59 300m: 3:43.90 38.60 400m: 4:58.66 37.55

400m Freestyle Men 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Brandel Uri 87 ISR 4:12.83 4:10.04 0.76
50m: 28.40 28.40 150m: 1:30.97 31.50 250m: 2:34.71 31.49 350m: 3:39.33 32.36
100m: 59.47 31.07 200m: 2:03.22 32.25 300m: 3:06.97 32.26 400m: 4:10.04 30.71
Prelims 50m: 28.13 28.13 150m: 1:31.03 31.84 250m: 2:36.21 32.80 350m: 3:41.45 31.96
100m: 59.19 31.06 200m: 2:03.41 32.38 300m: 3:09.49 33.28 400m: 4:12.83 31.38
2. Orr Almog 87 ISR 4:17.82 4:15.09 0.77
50m: 28.99 28.99 150m: 1:32.61 32.37 250m: 2:38.02 33.11 350m: 3:43.67 33.01
100m: 1:00.24 31.25 200m: 2:04.91 32.30 300m: 3:10.66 32.64 400m: 4:15.09 31.42
Prelims 50m: 29.42 29.42 150m: 1:34.13 32.45 250m: 2:39.74 32.83 350m: 3:46.49 33.21
100m: 1:01.68 32.26 200m: 2:06.91 32.78 300m: 3:13.28 33.54 400m: 4:17.82 31.33
3. Aljanati Omer 88 ISR 4:18.03 4:18.57 0.75
50m: 29.61 29.61 150m: 1:34.37 32.55 250m: 2:39.73 32.61 350m: 3:45.88 32.90
100m: 1:01.82 32.21 200m: 2:07.12 32.75 300m: 3:12.98 33.25 400m: 4:18.57 32.69
Prelims 50m: 29.28 29.28 150m: 1:34.18 32.80 250m: 2:40.46 32.74 350m: 3:45.59 32.28
100m: 1:01.38 32.10 200m: 2:07.72 33.54 300m: 3:13.31 32.85 400m: 4:18.03 32.44
4. Kyrejko Andrew 87 USA 4:23.05 4:22.65 0.77
50m: 29.29 29.29 150m: 1:35.86 33.88 250m: 2:43.27 33.66 350m: 3:50.16 33.55
100m: 1:01.98 32.69 200m: 2:09.61 33.75 300m: 3:16.61 33.34 400m: 4:22.65 32.49
Prelims 50m: 29.77 29.77 150m: 1:37.05 34.29 250m: 2:44.24 33.24 350m: 3:51.10 33.65
100m: 1:02.76 32.99 200m: 2:11.00 33.95 300m: 3:17.45 33.21 400m: 4:23.05 31.95
5. Bekerman Vlad 90 USA 4:29.51 4:27.71 0.70
50m: 29.99 29.99 150m: 1:36.34 33.22 250m: 2:45.11 34.38 350m: 3:53.87 33.95
100m: 1:03.12 33.13 200m: 2:10.73 34.39 300m: 3:19.92 34.81 400m: 4:27.71 33.84
Prelims 50m: 30.92 30.92 150m: 1:38.12 34.51 250m: 2:46.94 34.66 350m: 3:56.17 35.00
100m: 1:03.61 32.69 200m: 2:12.28 34.16 300m: 3:21.17 34.23 400m: 4:29.51 33.34
6. Kozuchowicz Daniel 90 BRA 4:38.17 4:38.06 0.79
50m: 30.93 30.93 150m: 1:40.11 34.77 250m: 2:50.71 35.80 350m: 4:03.57 36.54
100m: 1:05.34 34.41 200m: 2:14.91 34.80 300m: 3:27.03 36.32 400m: 4:38.06 34.49
Prelims 50m: 30.81 30.81 150m: 1:41.03 35.36 250m: 2:51.77 34.82 350m: 4:04.04 35.98
100m: 1:05.67 34.86 200m: 2:16.95 35.92 300m: 3:28.06 36.29 400m: 4:38.17 34.13
7. Berger Rodrigo 89 BRA 4:43.66 4:41.75 0.80
50m: 30.94 30.94 150m: 1:41.66 35.75 250m: 2:54.70 36.66 350m: 4:06.92 36.00
100m: 1:05.91 34.97 200m: 2:18.04 36.38 300m: 3:30.92 36.22 400m: 4:41.75 34.83
Prelims 50m: 32.56 32.56 150m: 1:43.67 36.21 250m: 2:56.88 36.83 350m: 4:08.88 36.34
100m: 1:07.46 34.90 200m: 2:20.05 36.38 300m: 3:32.54 35.66 400m: 4:43.66 34.78
8. Goldstein Michael 88 AUS 4:54.32 4:50.16 0.81
50m: 31.33 31.33 150m: 1:44.70 37.31 250m: 2:59.29 37.92 350m: 4:14.47 37.78
100m: 1:07.39 36.06 200m: 2:21.37 36.67 300m: 3:36.69 37.40 400m: 4:50.16 35.69
Prelims 50m: 31.99 31.99 150m: 1:45.66 37.43 250m: 3:01.42 38.00 350m: 4:17.11 37.19
100m: 1:08.23 36.24 200m: 2:23.42 37.76 300m: 3:39.92 38.50 400m: 4:54.32 37.21

9. Shaked Tal 87 ISR 4:21.94 Scratch 0.79
50m: 29.42 29.42 150m: 1:34.02 32.62 250m: 2:39.97 33.02 350m: 3:47.97 34.35
100m: 1:01.40 31.98 200m: 2:06.95 32.93 300m: 3:13.62 33.65 400m: 4:21.94 33.97
10. Katz Talmon Eyal 89 ISR 4:25.58 Scratch 0.86
50m: 29.93 29.93 150m: 1:37.26 33.39 250m: 2:44.60 33.36 350m: 3:53.26 33.75
100m: 1:03.87 33.94 200m: 2:11.24 33.98 300m: 3:19.51 34.91 400m: 4:25.58 32.32
11. Cohen Peleg 88 ISR 4:29.34 Scratch 0.85
50m: 30.01 30.01 150m: 1:36.80 33.49 250m: 2:45.29 34.17 350m: 3:54.99 34.71
100m: 1:03.31 33.30 200m: 2:11.12 34.32 300m: 3:20.28 34.99 400m: 4:29.34 34.35
12. Cohem Alexandre 89 BRA 5:01.21 0.65
50m: 33.99 33.99 150m: 1:50.61 38.11 250m: 3:07.60 37.35 350m: 4:23.81 37.69
100m: 1:12.50 38.51 200m: 2:30.25 39.64 300m: 3:46.12 38.52 400m: 5:01.21 37.40

400m Freestyle Women 17 years and more
13/07/2005 No time standard

Meet Record 4:19.45 Martin Lisa USA
Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Finkler Maya 84 ISR 4:32.96 0.78
50m: 30.83 30.83 150m: 1:38.11 33.79 250m: 2:46.55 34.01 350m: 3:55.14 34.04
100m: 1:04.32 33.49 200m: 2:12.54 34.43 300m: 3:21.10 34.55 400m: 4:27.11 31.97
Prelims 50m: 31.89 31.89 150m: 1:40.66 34.37 250m: 2:49.67 33.80 350m: 3:58.46 34.33
100m: 1:06.29 34.40 200m: 2:15.87 35.21 300m: 3:24.13 34.46 400m: 4:32.96 34.50
2. Arad Danielle 88 USA 4:33.73 0.70
50m: 31.29 31.29 150m: 1:39.11 34.43 250m: 2:48.44 34.66 350m: 3:57.41 34.51
100m: 1:04.68 33.39 200m: 2:13.78 34.67 300m: 3:22.90 34.46 400m: 4:31.52 34.11
Prelims 50m: 31.97 31.97 150m: 1:40.96 34.63 250m: 2:50.20 34.23 350m: 3:59.41 34.49
100m: 1:06.33 34.36 200m: 2:15.97 35.01 300m: 3:24.92 34.72 400m: 4:33.73 34.32
3. Smock Rebecca 85 USA 4:34.82 0.85
50m: 31.32 31.32 150m: 1:38.96 33.95 250m: 2:48.07 34.27 350m: 3:58.01 34.75
100m: 1:05.01 33.69 200m: 2:13.80 34.84 300m: 3:23.26 35.19 400m: 4:32.74 34.73
Prelims 50m: 31.69 31.69 150m: 1:40.62 34.48 250m: 2:49.79 34.27 350m: 3:59.75 34.77
100m: 1:06.14 34.45 200m: 2:15.52 34.90 300m: 3:24.98 35.19 400m: 4:34.82 35.07
4. Harpak Marva 88 ISR 4:41.42 0.83
50m: 32.59 32.59 150m: 1:42.34 35.33 250m: 2:52.29 35.14 350m: 4:02.31 35.26
100m: 1:07.01 34.42 200m: 2:17.15 34.81 300m: 3:27.05 34.76 400m: 4:35.47 33.16
Prelims 50m: 31.93 31.93 150m: 1:41.62 35.22 250m: 2:53.25 35.97 350m: 4:06.15 36.62
100m: 1:06.40 34.47 200m: 2:17.28 35.66 300m: 3:29.53 36.28 400m: 4:41.42 35.27
5. Lippin Andrea 85 USA 4:49.42 0.94
50m: 32.00 32.00 150m: 1:41.31 34.77 250m: 2:50.61 34.10 350m: 4:00.53 35.03
100m: 1:06.54 34.54 200m: 2:16.51 35.20 300m: 3:25.50 34.89 400m: 4:35.11 34.58
Prelims 50m: 33.85 33.85 150m: 1:47.02 37.37 250m: 3:00.69 37.00 350m: 4:14.27 37.07
100m: 1:09.65 35.80 200m: 2:23.69 36.67 300m: 3:37.20 36.51 400m: 4:49.42 35.15
6. Mesice Shir 88 ISR 4:50.10 0.86
50m: 33.10 33.10 150m: 1:45.20 36.41 250m: 2:58.74 37.06 350m: 4:13.22 37.37
100m: 1:08.79 35.69 200m: 2:21.68 36.48 300m: 3:35.85 37.11 400m: 4:49.39 36.17
Prelims 50m: 33.63 33.63 150m: 1:47.12 37.41 250m: 3:01.24 37.19 350m: 4:14.99 37.04
100m: 1:09.71 36.08 200m: 2:24.05 36.93 300m: 3:37.95 36.71 400m: 4:50.10 35.11

400m Freestyle Men 17 years and more
13/07/2005 No time standard
Meet Record 3:55.64 Aronberg Rick USA Tel-Aviv

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Jaben Max 85 USA 4:03.53 3:54.87 0.66
Meet Record
50m: 28.03 28.03 150m: 1:27.88 29.99 250m: 2:26.81 29.60 350m: 3:26.07 29.57
100m: 57.89 29.86 200m: 1:57.21 29.33 300m: 2:56.50 29.69 400m: 3:54.87 28.80
Prelims 50m: 28.17 28.17 150m: 1:29.85 31.00 250m: 2:31.28 30.70 350m: 3:33.13 30.85
100m: 58.85 30.68 200m: 2:00.58 30.73 300m: 3:02.28 31.00 400m: 4:03.53 30.40
2. Livnat Shai 84 ISR 4:07.10 3:56.67 0.74
50m: 28.08 28.08 150m: 1:28.17 30.49 250m: 2:28.00 29.88 350m: 3:27.42 29.61
100m: 57.68 29.60 200m: 1:58.12 29.95 300m: 2:57.81 29.81 400m: 3:56.67 29.25
Prelims 50m: 28.74 28.74 150m: 1:32.08 31.62 250m: 2:35.32 31.38 350m: 3:37.52 30.18
100m: 1:00.46 31.72 200m: 2:03.94 31.86 300m: 3:07.34 32.02 400m: 4:07.10 29.58
3. Goldberg Bryan 83 USA 4:13.41 4:01.75 0.64
50m: 27.59 27.59 150m: 1:29.56 30.70 250m: 2:32.17 30.99 350m: 3:32.28 29.77
100m: 58.86 31.27 200m: 2:01.18 31.62 300m: 3:02.51 30.34 400m: 4:01.75 29.47
Prelims 50m: 23.79 23.79 150m: 1:30.81 32.63 250m: 2:36.24 33.18 350m: 3:41.81 32.68
100m: 58.18 34.39 200m: 2:03.06 32.25 300m: 3:09.13 32.89 400m: 4:13.41 31.60
4. Ayalon Shilo 81 ISR 4:05.92 4:01.92 0.78
50m: 28.64 28.64 150m: 1:30.41 31.02 250m: 2:32.10 30.66 350m: 3:33.09 30.33
100m: 59.39 30.75 200m: 2:01.44 31.03 300m: 3:02.76 30.66 400m: 4:01.92 28.83
Prelims 50m: 28.49 28.49 150m: 1:31.09 31.26 250m: 2:33.11 31.12 350m: 3:35.13 30.95
100m: 59.83 31.34 200m: 2:01.99 30.90 300m: 3:04.18 31.07 400m: 4:05.92 30.79
5. Dmitriev Michael 86 ISR 4:07.08 4:07.56 0.79
50m: 29.34 29.34 150m: 1:31.22 30.80 250m: 2:33.38 30.83 350m: 3:36.32 31.56
100m: 1:00.42 31.08 200m: 2:02.55 31.33 300m: 3:04.76 31.38 400m: 4:07.56 31.24
Prelims 50m: 29.35 29.35 150m: 1:31.89 31.40 250m: 2:34.71 30.93 350m: 3:37.78 31.41
100m: 1:00.49 31.14 200m: 2:03.78 31.89 300m: 3:06.37 31.66 400m: 4:07.08 29.30
6. Harari David 87 USA 4:15.58 4:15.22 0.73
50m: 28.32 28.32 150m: 1:31.07 31.90 250m: 2:35.60 32.67 350m: 3:42.56 33.83
100m: 59.17 30.85 200m: 2:02.93 31.86 300m: 3:08.73 33.13 400m: 4:15.22 32.66
Prelims 50m: 28.52 28.52 150m: 1:32.84 32.45 250m: 2:37.95 32.80 350m: 3:43.41 33.13
100m: 1:00.39 31.87 200m: 2:05.15 32.31 300m: 3:10.28 32.33 400m: 4:15.58 32.17
7. Rifkin David 84 AUS 4:16.93 4:15.50 0.81
50m: 28.73 28.73 150m: 1:32.38 31.88 250m: 2:38.21 32.78 350m: 3:44.28 32.64
100m: 1:00.50 31.77 200m: 2:05.43 33.05 300m: 3:11.64 33.43 400m: 4:15.50 31.22
Prelims 50m: 29.13 29.13 150m: 1:33.10 31.71 250m: 2:38.14 32.42 350m: 3:44.40 32.85
100m: 1:01.39 32.26 200m: 2:05.72 32.62 300m: 3:11.55 33.41 400m: 4:16.93 32.53
8. Sorias Ofir 84 ISR 4:10.62 Scratch 0.71
50m: 28.76 28.76 150m: 1:31.84 31.53 250m: 2:35.68 31.79 350m: 3:39.24 31.67
100m: 1:00.31 31.55 200m: 2:03.89 32.05 300m: 3:07.57 31.89 400m: 4:10.62 31.38

9. Freedman Michael 88 ISR 4:18.29 Scratch 0.85
50m: 29.52 29.52 150m: 1:34.25 32.08 250m: 2:40.18 32.63 350m: 3:45.87 32.66
100m: 1:02.17 32.65 200m: 2:07.55 33.30 300m: 3:13.21 33.03 400m: 4:18.29 32.42
10. Merdler Barak 88 ISR 4:22.10 Scratch 0.91
50m: 29.85 29.85 150m: 1:35.45 33.49 250m: 2:42.19 33.36 350m: 3:49.42 33.98
100m: 1:01.96 32.11 200m: 2:08.83 33.38 300m: 3:15.44 33.25 400m: 4:22.10 32.68
11. Rifkin Daniel 86 AUS 4:23.27 Scratch 0.81
50m: 30.09 30.09 150m: 1:35.67 33.23 250m: 2:42.51 33.42 350m: 3:50.55 34.15
100m: 1:02.44 32.35 200m: 2:09.09 33.42 300m: 3:16.40 33.89 400m: 4:23.27 32.72
12. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 4:28.84 Scratch 0.81
50m: 29.92 29.92 150m: 1:37.15 33.89 250m: 2:46.14 34.46 350m: 3:55.79 34.35
100m: 1:03.26 33.34 200m: 2:11.68 34.53 300m: 3:21.44 35.30 400m: 4:28.84 33.05
13. Shraga Edward 88 ISR 4:28.95 Scratch 0.84
50m: 31.02 31.02 150m: 1:39.27 34.48 250m: 2:47.79 34.78 350m: 3:56.90 34.84
100m: 1:04.79 33.77 200m: 2:13.01 33.74 300m: 3:22.06 34.27 400m: 4:28.95 32.05

100m Breaststroke Women 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Muslow Sarida 90 ISR 1:18.46 1:17.09 0.77 36.36 40.73
Split times Prelims 37.13 41.33
2. Budiansky Olga 88 ISR 1:17.97 1:17.62 -.– 36.39 41.23
Split times Prelims 36.60 41.37
3. Peppi Rebeca 89 BRA 1:22.08 1:19.76 0.88 38.18 41.58
Split times Prelims 38.88 43.20
4. Lindell Elysheva 90 AUS 1:22.46 1:21.33 0.81 37.77 43.56
Split times Prelims 38.53 43.93
5. Reuveni Lee 89 ISR 1:21.69 1:21.68 0.81 38.60 43.08
Split times Prelims 38.86 42.83
6. Bolander Katherine 90 USA 1:24.99 1:25.42 0.70 40.02 45.40
Split times Prelims 39.70 45.29
7. Kempler Tal 90 USA 1:26.08 1:25.47 0.79 41.73 43.74
Split times Prelims 39.96 46.12
8. Lewis Kylie 88 AUS 1:24.97 1:25.49 0.78 39.95 45.54
Split times Prelims 40.42 44.55

9. Gentin Sara 90 AUS 1:27.57 40.63 46.94
10. Cohen Rina 89 MEX 1:28.08 40.93 47.15
11. Zelin Alexandra 89 USA 1:31.49 43.55 47.94
12. Fluger Lauren 89 USA 1:34.92 40.79 54.13
13. Folescu Renata 87 BRA 1:35.95 44.71 51.24
14. Van Bezooyen Sharon 90 VEN 1:48.15 49.10 59.05
DNF Sefer Lea 90 SCG

100m Breaststroke Men 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Naumov Dmitri 88 ISR 1:08.41 1:08.15 0.83 31.75 36.40
Split times Prelims 32.19 36.22
2. Qupty Jowan 90 ISR 1:09.10 1:08.37 0.70 32.58 35.79
Split times Prelims 32.75 36.35
3. Campbell Jared 87 USA 1:10.69 1:09.47 0.78 33.00 36.47
Split times Prelims 33.23 37.46
4. Kalontrov Alex 87 ISR 1:09.61 1:10.22 0.81 33.64 36.58
Split times Prelims 31.83 37.78
5. Talpert Marc 88 RSA 1:11.33 1:11.22 0.74 32.57 38.65
Split times Prelims 33.00 38.33
6. Laden Samuel 88 USA 1:12.00 1:12.32 0.76 33.96 38.36
Split times Prelims 33.23 38.77
7. Fainsinger Daniel 88 AUS 1:13.35 1:13.91 0.63 33.96 39.95
Split times Prelims 34.79 38.56
8. Geva Omri 87 USA 1:16.00 1:16.66 0.67 35.10 41.56
Split times Prelims 34.15 41.85

9. Muchnik Sharon 88 ISR 1:10.15 Scratch 32.59 37.56
10. Honik Mike 88 VEN 1:16.67 0.75 34.95 41.72
11. Aspani Israel 89 MEX 1:17.11 35.60 41.51
12. Klein Shaun 89 AUS 1:18.13 37.32 40.81
13. Danon Daniel 90 TUR 1:19.24 0.76 36.81 42.43
14. Leiferman Bernardo 89 MEX 1:19.87 0.72 38.20 41.67
15. Levy Ilan 89 MEX 1:20.52 37.87 42.65
16. Mehl Adam 90 BRA 1:21.25 37.58 43.67
17. Figa Leon 89 VEN 1:25.79 40.71 45.08

100m Breaststroke Women 17 years and more
13/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Borden Rachel 88 USA 1:18.30 1:16.13 0.77 36.11 40.02
Split times Prelims 37.11 41.19
2. Halag Asala 88 ISR 1:18.44 1:16.25 0.81 35.81 40.44
Split times Prelims 37.66 40.78
3. Fuchs Lauren 87 USA 1:23.31 1:18.08 0.77 37.03 41.05
Split times Prelims 38.87 44.44
4. Cohen Liav 86 ISR 1:18.53 1:18.78 0.82 36.52 42.26
Split times Prelims 37.58 40.95
5. Nuriel Hadar 87 ISR 1:21.38 1:20.83 0.92 37.63 43.20
Split times Prelims 37.90 43.48
6. Silver Cherie 83 AUS 1:21.19 1:22.60 0.85 39.14 43.46
Split times Prelims 38.35 42.84
7. Burger Nicole 67 AUS 1:24.27 1:25.42 0.81 37.70 47.72
Split times Prelims 38.09 46.18
8. Rosenblitt Ana 66 CHI 1:45.87 1:48.42 0.85 52.46 55.96
Split times Prelims 50.26 55.61

100m Breaststroke Men 17 years and more
13/07/2005 No time standard
Meet Record 1:04.14 Shtift Uri ISR

Yr Code RT Prelims 50m 100m A-Final Final
1. Velez Daniel 83 USA 1:04.69 1:03.76 0.54 29.44 34.32
Split times Prelims 29.59 35.10
Meet Record
2. Melnik Dany 85 ISR 1:05.23 1:03.91 0.62 30.15 33.76
Split times Prelims 31.18 34.05
3. Jamerson John 85 USA 1:04.87 1:04.18 0.63 29.73 34.45
Split times Prelims 29.91 34.96
4. Cohen Yonatan 84 ISR 1:06.32 1:05.55 0.86 31.03 34.52
Split times Prelims 31.06 35.26
5. Koss Diego 79 ARG 1:16.22 1:15.32 0.86 35.04 40.28
Split times Prelims 35.04 41.18
6. Leiferman Mauricio 85 MEX 1:15.63 1:16.42 0.72 35.04 41.38
Split times Prelims 34.72 40.91
DQ Malul Miki 85 ISR 1:07.10 1:05.92 0.62 30.64 35.28
Split times Prelims 31.39 35.71
8. Zusman Eran 85 ISR 1:08.16 Scratch 0.69 30.46 37.70

9. Sela Aviv 85 ISR 1:08.76 Scratch 0.59 32.26 36.50
10. Sokolov Alex 85 ISR 1:08.78 Scratch 0.80 32.97 35.81
11. Stricker Tal 79 ISR 1:09.05 Scratch 0.72 31.87 37.18
12. Hasbani Meir 85 USA 1:10.73 Scratch 0.70 33.50 37.23
13. Gdaliahw Bashan 88 ISR 1:14.41 Scratch 0.71 35.84 38.57
DQ Sharabi Aviv 87 ISR 1:11.80 0.73 32.25 39.55

4 x 200m Freestyle Relay Women 15 years and more
13/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. Israel ISR 8:39.71 0.84
Harpak Marva 0.84 1:03.63 2:12.15 Levavi Inbal 0.24 1:03.49 2:09.61
Simsolo Sigal 0.31 1:04.23 2:09.98 Finkler Maya 0.33 1:02.15 2:07.97
2. United States USA 8:46.71 0.69
Arad Danielle 0.69 1:03.65 2:11.06 Lippin Andrea 0.25 1:03.77 2:12.50
Smock Rebecca 0.27 1:02.94 2:10.72 Johnson Payton 0.27 1:02.83 2:12.43
3. United States USA 8:59.60 0.87
Pascal Melanie 0.87 1:06.89 2:18.87 Cohen Rose 0.20 1:05.05 2:13.55
Hatfield Samantha 0.17 1:03.12 2:14.41 Hughes Christina 0.36 1:03.65 2:12.77
4. Israel ISR 9:03.73 0.66
Bechar Noam 0.66 1:04.49 2:14.21 Zilber Nufar 0.12 1:05.28 2:16.59
Bechar Amit -.– 1:05.57 2:15.30 Reuveni Lee 0.08 1:04.68 2:17.63
5. Mexico MEX 9:35.98 0.79
Cohen Yael 0.79 1:07.65 2:08.72 Kanan Esther 0.33 1:10.22 2:29.42
Cohen Rina 0.43 1:23.54 2:40.78 Picazo Katia 0.41 1:03.21 2:17.06
6. Australia AUS 9:43.39 0.84
Peimer Lauren 0.84 1:09.63 2:25.12 Cohen Kerryn 0.50 1:08.84 2:27.43
Gentin Sara 0.53 1:08.29 2:21.48 Davey Jessica 0.44 1:09.14 2:29.36
7. Brazil BRA 10:16.70 0.88
Peppi Rebeca 0.88 1:04.33 2:11.94 Folescu Julia 0.79 1:16.21 2:42.88
Roemer Tamar 0.65 1:14.56 2:32.72 Brand Stefanie 0.63 1:18.64 2:49.16

4 x 200m Freestyle Relay Men 15 – 18 years
13/07/2005 No time standard
Code RT Time
1. Israel ISR 8:04.30 0.80
Shaked Tal 0.80 59.35 2:03.27 Brandel Uri 0.09 56.20 1:57.70
Pozner Nir 0.22 58.37 2:01.50 Orr Almog 0.33 58.90 2:01.83
2. United States USA 8:19.85 0.73
Kyrejko Andrew 0.73 59.50 2:01.34 Wellins Justin 0.72 1:00.29 2:09.57
Bekerman Vlad 0.45 1:00.16 2:04.10 Campbell Jared 0.44 59.32 2:04.84
3. Composite Team 8:34.75 0.86
Eilath Adam Dov 0.86 58.37 2:04.74 Talpert Marc 0.65 59.64 2:04.75
Danon Daniel 0.40 1:03.61 2:15.13 Biro David 0.37 1:02.25 2:10.13
4. Australia AUS 8:45.61 0.78
Klein Shaun 0.78 1:00.86 2:10.21 Fainsinger Daniel 0.65 1:06.30 2:21.56
Shein Greg -1.13 59.15 2:03.90 Goldstein Michael 0.86 1:00.14 2:09.94
5. Mexico MEX 9:04.71 0.72
Poplawsky Victor 0.72 59.55 2:08.39 Leiferman Bernardo 0.35 1:06.28 2:20.99
Aspani Israel 0.16 1:04.02 2:13.82 Levy Ilan 0.42 1:07.13 2:21.51
6. Brazil BRA 9:16.63 0.66
Cohem Alexandre 0.66 1:08.24 2:21.74 Berger Rodrigo 0.68 1:04.28 2:15.65
Mehl Adam 0.72 1:08.17 2:24.34 Kozuchowicz Daniel 0.59 1:03.63 2:14.90

4 x 200m Freestyle Relay Men 16 years and more
13/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. United States USA 7:30.58 0.75
Goldblatt Scott 0.75 53.65 1:51.04 Goldberg Bryan -.– 53.79 1:52.03
Madwed Daniel 0.16 54.91 1:54.31 Jaben Max 0.38 55.44 1:53.20
2. Israel ISR 7:51.86 0.78
Ayalon Shilo 0.78 57.86 1:58.20 Sorias Ofir 0.21 57.11 1:57.90
Halika Miki 0.15 56.37 1:56.71 Finkler Ofer 0.25 56.95 1:59.05
3. AusMex 8:30.54 0.80
Picazo Jose Eduardo 0.80 59.18 2:04.66 Rifkin Daniel 0.57 1:01.87 2:12.94
Leiferman Mauricio 0.63 1:00.25 2:05.99 Rifkin David 0.57 58.23 2:06.95
Day 5 – Afternoon Thursday 14 July 2005 – 18:30
No. 45 200m Individual Medley Women 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard
Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Pascal Melanie 90 USA 2:37.65 2:29.63 0.86 31.97 38.56 44.56 34.54
Split times Prelims 32.70 39.56 49.07 36.32
2. Bechar Amit 90 ISR 2:35.02 2:31.50 0.74 32.39 40.33 45.01 33.77
Split times Prelims 33.45 40.82 46.37 34.38
3. Galitzky Lotam 88 ISR 2:33.46 2:32.13 0.82 32.64 40.85 44.26 34.38
Split times Prelims 33.22 40.80 44.28 35.16
4. Reuveni Lee 89 ISR 2:34.18 2:32.57 0.76 33.36 39.17 45.62 34.42
Split times Prelims 34.08 39.59 45.10 35.41
5. Cohen Yael 88 MEX 2:37.00 2:35.99 0.78 33.15 39.63 47.74 35.47
Split times Prelims 33.45 39.90 47.70 35.95
6. Gentin Sara 90 AUS 2:43.31 2:40.06 0.80 33.56 42.37 47.49 36.64
Split times Prelims 33.71 43.66 47.35 38.59
7. Garber Ari 89 USA 2:44.07 2:44.43 0.72 34.96 42.61 50.48 36.38
Split times Prelims 35.61 41.82 50.79 35.85
8. Zelin Alexandra 89 USA 2:44.59 2:45.56 0.88 35.06 45.40 48.87 36.23
Split times Prelims 34.29 44.37 48.51 37.42

9. Oresman Kiersten 88 USA 2:44.64 0.66 34.20 41.97 50.52 37.95
10. Peimer Lauren 90 AUS 2:46.39 0.81 34.50 45.71 50.12 36.06
11. Davey Jessica 87 AUS 2:46.42 0.84 35.25 42.06 49.82 39.29
12. Cohen Rina 89 MEX 2:48.07 0.81 38.37 46.51 45.98 37.21
13. Roemer Tamar 88 BRA 2:53.67 0.73 35.40 45.44 54.84 37.99
14. Lindell Elysheva 90 AUS 2:54.57 37.59 49.27 43.87 43.84
15. Folescu Julia 90 BRA 3:06.03 0.96 38.88 47.86 55.84 43.45
16. Van Bezooyen Sharon 90 VEN 3:26.55 42.01 53.39 1:00.83 50.32
Results list Page 32

200m Individual Medley Men 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Campbell Jared 87 USA 2:19.04 2:12.22 0.78 27.46 34.96 38.75 31.05
Split times Prelims 28.83 36.62 40.91 32.68
2. Reich Rotem 89 ISR 2:14.90 2:12.79 0.69 28.98 32.69 39.75 31.37
Split times Prelims 29.77 33.73 40.96 30.44
3. Rohel Slavo 87 ISR 2:15.86 2:14.88 0.72 29.14 32.27 42.83 30.64
Split times Prelims 29.16 33.15 42.68 30.87
4. Kyrejko Andrew 87 USA 2:19.31 2:16.28 0.74 28.22 36.09 41.23 30.74
Split times Prelims 28.07 37.24 41.56 32.44
5. Shein Greg 88 AUS 2:21.47 2:17.09 0.71 29.50 34.55 41.79 31.25
Split times Prelims 29.41 34.90 43.89 33.27
6. Talpert Marc 88 RSA 2:23.94 2:19.87 0.74 28.38 38.25 39.59 33.65
Split times Prelims 29.68 39.40 41.09 33.77
7. Arbel Amir 89 ISR 2:20.26 2:23.80 0.81 28.59 36.83 44.36 34.02
Split times Prelims 28.99 35.70 43.02 32.55
8. Hiller Cody 89 USA 2:25.61 2:26.88 0.70 31.02 37.19 44.39 34.28
Split times Prelims 30.38 35.88 45.00 34.35

9. Krutas Guy 87 ISR 2:20.45 Scratch 0.84 29.98 33.88 43.72 32.87
10. Eilath Adam Dov 87 CAN 2:21.74 Scratch 0.87 29.09 37.94 42.84 31.87
11. Aspani Israel 89 MEX 2:37.96 0.77 34.72 42.22 44.69 36.33
12. Leiferman Bernardo 89 MEX 2:39.10 0.77 34.42 42.49 45.38 36.81

200m Individual Medley Women 17 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Johnson Payton 87 USA 2:27.94 2:23.14 0.75 30.12 36.71 43.33 32.98
Split times Prelims 30.56 37.16 44.53 35.69
2. Levavi Inbal 84 ISR 2:27.49 2:25.09 0.73 31.30 36.86 42.92 34.01
Split times Prelims 31.95 37.97 42.82 34.75
3. Simsolo Sigal 84 ISR 2:29.35 2:27.07 0.86 31.70 35.53 46.42 33.42
Split times Prelims 32.36 36.44 46.08 34.47
4. Shpaizer Tal 83 ISR 2:32.37 2:32.41 0.83 32.20 37.98 48.03 34.20
Split times Prelims 31.49 37.90 47.54 35.44
5. Fuchs Lauren 87 USA 2:42.19 2:35.46 0.83 32.81 41.60 43.97 37.08
Split times Prelims 33.99 43.12 45.95 39.13
DNS Silver Cherie 83 AUS 2:45.26
7. Konstantinovski Noa 86 ISR 2:36.42 Scratch 0.82 32.31 42.36 47.60 34.15
8. Appel Chen 87 ISR 2:42.40 Scratch 0.92 35.20 40.20 50.36 36.64

200m Individual Medley Men 17 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims 50m 100m 150m 200m A-Final Final
1. Goldberg Bryan 83 USA 2:06.60 2:04.83 0.53 27.40 32.51 36.37 28.55
Split times Prelims 27.91 33.21 36.87 28.61
2. Hasbani Meir 85 USA 2:11.50 2:07.92 0.71 27.56 32.96 36.93 30.47
Split times Prelims 27.96 33.60 37.29 32.65
3. Halika Miki 78 ISR 2:08.28 2:08.17 0.80 27.83 32.75 37.66 29.93
Split times Prelims 27.82 33.66 37.10 29.70
4. Rifkin David 84 AUS 2:17.64 2:15.35 0.79 28.50 34.47 42.14 30.24
Split times Prelims 28.73 35.11 42.94 30.86
5. Itamar Itay 88 ISR 2:22.98 2:19.05 0.95 30.44 36.54 38.97 33.10
Split times Prelims 29.81 36.40 41.42 35.35
6. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 2:23.22 2:22.13 0.78 29.59 36.51 44.23 31.80
Split times Prelims 29.65 37.76 43.90 31.91
7. Levy Maor 88 ISR 2:24.72 2:25.24 0.85 30.08 37.87 42.27 35.02
Split times Prelims 30.46 37.04 42.79 34.43
8. Leiferman Mauricio 85 MEX 2:27.85 2:27.99 0.71 30.12 37.54 43.34 36.99
Split times Prelims 30.66 38.97 43.14 35.08

9. Madwed Daniel 88 USA 2:10.90 Scratch 0.73 27.88 33.16 40.11 29.75
10. Jamerson John 85 USA 2:18.36 Scratch 0.64 29.45 36.90 37.60 34.41
11. Zusman Eran 85 ISR 2:18.38 Scratch 0.75 29.05 36.35 38.55 34.43

50m Freestyle Women 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard
1. Peppi Rebeca 89 BRA 27.94 27.49 0.86
2. Zilber Nufar 88 ISR 28.16 27.87 0.84
3. Bechar Noam 90 ISR 28.40 28.09 0.68
4. Motro Iris 88 ISR 28.87 28.63 0.87
5. Hughes Christina 88 USA 29.04 28.87 0.68
6. Picazo Katia 89 MEX 29.02 28.89 0.77
7. Hatfield Samantha 88 USA 28.88 29.15 0.66
8. Davey Jessica 87 AUS 29.40 29.96 0.76

9. Reuveni Lee 89 ISR 28.76 Scratch 0.79
10. Muslow Sarida 90 ISR 28.92 Scratch 0.72
11. Gentin Sara 90 AUS 29.65 0.78
Livshits Olga 89 ISR 29.65 0.91
13. Cohen Kerryn 89 AUS 29.82 0.73
14. Peimer Lauren 90 AUS 29.94 0.80
15. Cohen Rose 87 USA 30.14 0.79
16. Oresman Kiersten 88 USA 30.31 0.64
17. Bolander Katherine 90 USA 31.49 0.72
18. Kanan Esther 88 MEX 32.18 0.80
19. Kindi Ingrid 89 BRA 32.41 0.83
20. Lindell Elysheva 90 AUS 32.78 0.85
21. Lewis Kylie 88 AUS 32.81 0.77
22. Rozanes Maya 90 TUR 32.92 0.93
23. Folescu Renata 87 BRA 33.94 0.94
24. Brand Stefanie 88 BRA 34.88 0.83
25. Van Bezooyen Sharon 90 VEN 38.04 0.68
26. Szumboroska Hanna 90 POL 43.69 0.98
27. Tomkiewicz Sarah 90 POL 50.63 +1.20

50m Freestyle Men 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Davidov Yohay 88 ISR 24.84 24.75 0.86
2. Campbell Jared 87 USA 25.15 25.21 0.76
3. Brandel Uri 87 ISR 25.58 25.32 0.74
4. Van Dam Andres 89 VEN 25.98 25.57 0.73
5. Wellins Justin 88 USA 26.08 25.64 0.77
6. Zarotski Shaked 89 ISR 25.69 25.67 0.76
7. Klein Shaun 89 AUS 25.59 25.74 0.75
8. Eilath Adam Dov 87 CAN 25.67 26.02 0.83

9. Meiri Alon 87 ISR 25.82 Scratch 0.71
10. Muchnik Sharon 88 ISR 26.08 Scratch 0.75
11. Talpert Marc 88 RSA 26.22 0.75
12. Laden Samuel 88 USA 26.31 0.72
13. Poplawsky Victor 87 MEX 26.46 0.70
14. Kozuchowicz Daniel 90 BRA 26.80 0.79
15. Shein Greg 88 AUS 26.87 0.65
16. Goldstein Michael 88 AUS 26.90 0.83
17. Danon Daniel 90 TUR 27.41 0.74
18. Berger Rodrigo 89 BRA 27.70 0.87
19. Biro David 88 SUI 27.71 0.71
20. Fainsinger Daniel 88 AUS 28.17 0.69
21. Mehl Adam 90 BRA 28.30 0.95
22. Cohem Alexandre 89 BRA 28.57 0.65
23. Aspani Israel 89 MEX 28.71 0.73
24. Leiferman Bernardo 89 MEX 29.13 0.71
25. Figa Leon 89 VEN 29.25 0.91
26. Pfeferman Thomas 89 BRA 29.65 0.75
27. Legarda Ion 90 ESP 32.22 +1.00
28. Cohen Edmond Mishaan 90 ESP 38.20 +1.28
DQ Lerner Alan 90 ESP 35.64 0.93

50m Freestyle Women 17 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Finkler Maya 84 ISR 27.61 26.76 0.78
2. Johnson Payton 87 USA 27.88 27.41 0.75
3. Harper Natanya 85 USA 28.31 27.49 0.74
4. Regev Galit 84 ISR 28.58 27.86 0.86
5. Konstantinovski Noa 86 ISR 28.54 28.24 0.81
6. Goodman Sarah 87 USA 28.24 28.47 0.72
7. Casiro Naomi Sarah 86 CAN 28.93 28.80 0.73
8. Burger Nicole 67 AUS 29.16 28.87 0.80

9. Cohen Michelle 85 USA 28.65 Scratch 0.78
10. Karp Keren 85 ISR 29.26 0.79
11. Silver Cherie 83 AUS 29.48 0.87
12. Tikhonova Tatiana 88 ISR 30.04 0.80
13. Rosenblitt Ana 66 CHI 41.11 +1.13

50m Freestyle Men 17 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Prelims A-Final Final
1. Rothberg Dashiell 86 USA 24.25 23.60 0.65
2. Finkler Ofer 82 ISR 24.54 24.22 0.82
3. Segal Ehud 84 ISR 24.77 24.37 0.67
4. Jamerson John 85 USA 24.19 24.41 0.64
5. Malul Miki 85 ISR 24.34 24.60 0.66
6. Rahaeuser Evan 83 USA 24.61 24.84 0.70
7. Rifkin Daniel 86 AUS 26.11 26.22 0.79
8. Picazo Jose Eduardo 86 MEX 26.47 26.32 0.84

9. Hafkin Joshua 88 USA 24.74 Scratch 0.68
10. Pushkar Vitali 83 ISR 24.86 Scratch 0.77
11. Zilberman Gilad 85 ISR 25.30 Scratch 0.74
12. Stricker Tal 79 ISR 25.46 Scratch 0.71
13. Leiferman Mauricio 85 MEX 26.48 0.70
14. Koss Diego 79 ARG 26.87 0.82
15. Richi Ruslan 86 ISR 27.11 0.86
16. Koss Adrian 77 ARG 27.46 0.79
17. Hasiyev Anar 85 AZE 32.08 +1.03

800m Freestyle Women 15 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Time
1. Beresnyev Olga 85 ISR 8:52.58 0.90
50m: 30.70 30.70 250m: 2:43.25 33.31 450m: 4:57.79 33.88 650m: 7:13.05 33.80
100m: 1:03.36 32.66 300m: 3:16.65 33.40 500m: 5:31.88 34.09 700m: 7:47.06 34.01
150m: 1:36.44 33.08 350m: 3:50.15 33.50 550m: 6:05.33 33.45 750m: 8:20.89 33.83
200m: 2:09.94 33.50 400m: 4:23.91 33.76 600m: 6:39.25 33.92 800m: 8:52.58 31.69
2. Pauker Chen 87 ISR 9:23.97 0.81
50m: 32.12 32.12 250m: 2:52.21 35.46 450m: 5:15.62 35.92 650m: 7:38.98 35.65
100m: 1:06.45 34.33 300m: 3:28.14 35.93 500m: 5:51.49 35.87 700m: 8:14.74 35.76
150m: 1:41.16 34.71 350m: 4:03.74 35.60 550m: 6:27.28 35.79 750m: 8:49.81 35.07
200m: 2:16.75 35.59 400m: 4:39.70 35.96 600m: 7:03.33 36.05 800m: 9:23.97 34.16
3. Lippin Andrea 85 USA 9:25.80 0.90
50m: 32.67 32.67 250m: 2:55.54 36.23 450m: 5:18.82 35.90 650m: 7:41.68 35.67
100m: 1:07.56 34.89 300m: 3:31.35 35.81 500m: 5:54.40 35.58 700m: 8:16.96 35.28
150m: 1:43.60 36.04 350m: 4:07.27 35.92 550m: 6:30.35 35.95 750m: 8:52.46 35.50
200m: 2:19.31 35.71 400m: 4:42.92 35.65 600m: 7:06.01 35.66 800m: 9:25.80 33.34
4. Arad Danielle 88 USA 9:26.70 0.71
50m: 33.02 33.02 250m: 2:54.97 35.68 450m: 5:18.85 35.57 650m: 7:41.78 35.16
100m: 1:07.88 34.86 300m: 3:31.29 36.32 500m: 5:55.09 36.24 700m: 8:17.54 35.76
150m: 1:43.22 35.34 350m: 4:07.14 35.85 550m: 6:30.58 35.49 750m: 8:51.98 34.44
200m: 2:19.29 36.07 400m: 4:43.28 36.14 600m: 7:06.62 36.04 800m: 9:26.70 34.72
5. Smock Rebecca 85 USA 9:29.62 0.86
50m: 32.96 32.96 250m: 2:55.67 36.38 450m: 5:18.60 35.82 650m: 7:42.91 36.47
100m: 1:07.59 34.63 300m: 3:31.37 35.70 500m: 5:54.37 35.77 700m: 8:18.48 35.57
150m: 1:43.67 36.08 350m: 4:07.44 36.07 550m: 6:30.73 36.36 750m: 8:54.29 35.81
200m: 2:19.29 35.62 400m: 4:42.78 35.34 600m: 7:06.44 35.71 800m: 9:29.62 35.33
6. Harpak Marva 88 ISR 9:30.57 0.86
50m: 33.01 33.01 250m: 2:56.80 35.67 450m: 5:19.56 35.71 650m: 7:43.77 36.10
100m: 1:08.80 35.79 300m: 3:32.53 35.73 500m: 5:55.36 35.80 700m: 8:19.90 36.13
150m: 1:45.21 36.41 350m: 4:08.28 35.75 550m: 6:31.60 36.24 750m: 8:56.07 36.17
200m: 2:21.13 35.92 400m: 4:43.85 35.57 600m: 7:07.67 36.07 800m: 9:30.57 34.50
7. Silver Cherie 83 AUS 9:49.49 0.83
50m: 34.01 34.01 250m: 3:03.79 37.89 450m: 5:33.57 37.44 650m: 8:01.99 37.44
100m: 1:10.71 36.70 300m: 3:41.25 37.46 500m: 6:10.74 37.17 700m: 8:38.76 36.77
150m: 1:48.34 37.63 350m: 4:19.11 37.86 550m: 6:47.67 36.93 750m: 9:15.59 36.83
200m: 2:25.90 37.56 400m: 4:56.13 37.02 600m: 7:24.55 36.88 800m: 9:49.49 33.90
8. Mesice Shir 88 ISR 9:56.54 0.88
50m: 33.35 33.35 250m: 3:01.26 37.48 450m: 5:32.25 37.45 650m: 8:03.69 37.76
100m: 1:09.44 36.09 300m: 3:39.27 38.01 500m: 6:10.13 37.88 700m: 8:41.91 38.22
150m: 1:46.09 36.65 350m: 4:16.66 37.39 550m: 6:48.04 37.91 750m: 9:19.43 37.52
200m: 2:23.78 37.69 400m: 4:54.80 38.14 600m: 7:25.93 37.89 800m: 9:56.54 37.11

1500m Freestyle Men 15 years and more
14/07/2005 No time standard

Yr Code RT Time
1. Jaben Max 85 USA 15:43.06 0.83
50m: 29.30 29.30 450m: 4:44.71 31.96 850m: 8:57.91 31.47 1250m: 13:10.51 31.57
100m: 1:01.16 31.86 500m: 5:16.32 31.61 900m: 9:29.42 31.51 1300m: 13:41.81 31.30
150m: 1:32.97 31.81 550m: 5:48.09 31.77 950m: 10:01.06 31.64 1350m: 14:12.54 30.73
200m: 2:04.94 31.97 600m: 6:19.80 31.71 1000m: 10:32.41 31.35 1400m: 14:43.10 30.56
250m: 2:37.09 32.15 650m: 6:51.46 31.66 1050m: 11:04.18 31.77 1450m: 15:13.52 30.42
300m: 3:08.99 31.90 700m: 7:23.11 31.65 1100m: 11:35.62 31.44 1500m: 15:43.06 29.54
350m: 3:40.93 31.94 750m: 7:54.61 31.50 1150m: 12:07.43 31.81
400m: 4:12.75 31.82 800m: 8:26.44 31.83 1200m: 12:38.94 31.51

2. Ayalon Shilo 81 ISR 15:45.44 0.76
50m: 29.29 29.29 450m: 4:44.04 31.49 850m: 8:58.28 31.81 1250m: 13:11.17 31.38
100m: 1:01.08 31.79 500m: 5:16.09 32.05 900m: 9:30.35 32.07 1300m: 13:42.73 31.56
150m: 1:32.83 31.75 550m: 5:47.55 31.46 950m: 10:01.95 31.60 1350m: 14:14.12 31.39
200m: 2:05.12 32.29 600m: 6:19.42 31.87 1000m: 10:33.81 31.86 1400m: 14:45.52 31.40
250m: 2:36.77 31.65 650m: 6:51.09 31.67 1050m: 11:05.26 31.45 1450m: 15:15.81 30.29
300m: 3:08.77 32.00 700m: 7:22.82 31.73 1100m: 11:37.00 31.74 1500m: 15:45.44 29.63
350m: 3:40.47 31.70 750m: 7:54.39 31.57 1150m: 12:08.38 31.38
400m: 4:12.55 32.08 800m: 8:26.47 32.08 1200m: 12:39.79 31.41

3. Dmitriev Michael 86 ISR 15:53.75 0.84
50m: 29.48 29.48 450m: 4:43.68 31.41 850m: 8:58.46 31.54 1250m: 13:13.00 31.94
100m: 1:01.02 31.54 500m: 5:15.94 32.26 900m: 9:30.38 31.92 1300m: 13:45.29 32.29
150m: 1:32.47 31.45 550m: 5:47.78 31.84 950m: 10:02.19 31.81 1350m: 14:17.52 32.23
200m: 2:04.51 32.04 600m: 6:20.03 32.25 1000m: 10:34.07 31.88 1400m: 14:50.23 32.71
250m: 2:36.19 31.68 650m: 6:51.62 31.59 1050m: 11:05.23 31.16 1450m: 15:22.47 32.24
300m: 3:08.08 31.89 700m: 7:23.37 31.75 1100m: 11:37.24 32.01 1500m: 15:53.75 31.28
350m: 3:39.76 31.68 750m: 7:54.87 31.50 1150m: 12:09.00 31.76
400m: 4:12.27 32.51 800m: 8:26.92 32.05 1200m: 12:41.06 32.06

4. Katzir Daniel 85 ISR 16:52.32 0.88
50m: 30.20 30.20 450m: 4:57.15 33.35 850m: 9:30.01 33.88 1250m: 14:05.60 34.15
100m: 1:02.56 32.36 500m: 5:31.30 34.15 900m: 10:04.52 34.51 1300m: 14:40.29 34.69
150m: 1:35.32 32.76 550m: 6:04.75 33.45 950m: 10:38.41 33.89 1350m: 15:14.11 33.82
200m: 2:09.03 33.71 600m: 6:39.18 34.43 1000m: 11:13.26 34.85 1400m: 15:48.18 34.07
250m: 2:42.23 33.20 650m: 7:13.02 33.84 1050m: 11:47.35 34.09 1450m: 16:21.43 33.25
300m: 3:16.35 34.12 700m: 7:47.60 34.58 1100m: 12:22.43 35.08 1500m: 16:52.32 30.89
350m: 3:49.67 33.32 750m: 8:21.41 33.81 1150m: 12:56.66 34.23
400m: 4:23.80 34.13 800m: 8:56.13 34.72 1200m: 13:31.45 34.79

5. Rifkin David 84 AUS 16:52.77 0.88
50m: 30.69 30.69 450m: 5:05.74 34.92 850m: 9:42.14 34.62 1250m: 14:10.50 33.52
100m: 1:04.13 33.44 500m: 5:40.38 34.64 900m: 10:15.80 33.66 1300m: 14:44.03 33.53
150m: 1:37.93 33.80 550m: 6:14.95 34.57 950m: 10:49.81 34.01 1350m: 15:17.61 33.58
200m: 2:11.96 34.03 600m: 6:49.29 34.34 1000m: 11:23.30 33.49 1400m: 15:50.74 33.13
250m: 2:46.82 34.86 650m: 7:24.35 35.06 1050m: 11:57.48 34.18 1450m: 16:23.33 32.59
300m: 3:21.45 34.63 700m: 7:58.89 34.54 1100m: 12:30.57 33.09 1500m: 16:52.77 29.44
350m: 3:56.11 34.66 750m: 8:33.60 34.71 1150m: 13:04.02 33.45
400m: 4:30.82 34.71 800m: 9:07.52 33.92 1200m: 13:36.98 32.96
6. Shraga Edward 88 ISR 17:05.63 0.83
50m: 30.91 30.91 450m: 5:05.31 35.02 850m: 9:40.28 34.45 1250m: 14:15.24 35.13
100m: 1:04.18 33.27 500m: 5:39.52 34.21 900m: 10:14.66 34.38 1300m: 14:50.10 34.86
150m: 1:38.26 34.08 550m: 6:13.63 34.11 950m: 10:49.28 34.62 1350m: 15:24.86 34.76
200m: 2:12.17 33.91 600m: 6:47.68 34.05 1000m: 11:23.45 34.17 1400m: 15:59.14 34.28
250m: 2:46.67 34.50 650m: 7:22.48 34.80 1050m: 11:57.42 33.97 1450m: 16:33.83 34.69
300m: 3:21.26 34.59 700m: 7:56.82 34.34 1100m: 12:31.29 33.87 1500m: 17:05.63 31.80
350m: 3:55.96 34.70 750m: 8:31.70 34.88 1150m: 13:05.60 34.31
400m: 4:30.29 34.33 800m: 9:05.83 34.13 1200m: 13:40.11 34.51

4 x 100m Medley Relay Women 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. Israel ISR 4:34.98 0.75
Livshits Olga 0.75 33.04 1:07.46 Shahaff Ramon -.– 30.70 1:07.78
Muslow Sarida -.– 36.46 1:18.22 Zilber Nufar 0.38 29.22 1:01.52
2. United States USA 4:41.76 0.71
Schwartz Leah 0.71 34.30 1:10.81 Hughes Christina 0.17 30.57 1:06.25
Pascal Melanie 0.49 39.47 1:22.84 Hatfield Samantha 0.18 28.88 1:01.86
3. Australia AUS 4:54.16 0.65
Davey Jessica 0.65 35.26 1:13.67 Gentin Sara 0.51 33.23 1:12.51
Lindell Elysheva 0.59 37.67 1:21.76 Peimer Lauren 0.72 31.37 1:06.22
4. Mexico MEX 5:01.60 0.58
Picazo Katia 0.58 35.53 1:15.03 Cohen Yael 0.26 32.09 1:09.32
Cohen Rina 0.22 39.98 1:26.93 Kanan Esther 0.59 32.75 1:10.32

4 x 100m Medley Relay Men 15 – 18 years
14/07/2005 No time standard
1. Israel ISR 4:00.33 0.61
Pozner Nir 0.61 30.01 1:00.64 Meiri Alon 0.11 27.00 58.12
Naumov Dmitri 0.28 31.11 1:07.94 Brandel Uri 0.27 25.63 53.63
2. United States USA 4:10.26 0.55
Hiller Cody 0.55 31.73 1:06.24 Kyrejko Andrew 0.30 26.62 57.57
Campbell Jared 0.43 32.69 1:09.94 Wellins Justin 0.29 26.75 56.51
3. Australia AUS 4:18.40 0.65
Shein Greg 0.65 31.27 1:04.02 Goldstein Michael 0.58 28.97 1:03.59
Fainsinger Daniel 0.61 35.27 1:14.16 Klein Shaun 0.43 26.57 56.63
4. Composite Team 4:21.13 0.71
Biro David 0.71 33.30 1:08.37 Eilath Adam Dov 0.53 28.57 1:01.38
Talpert Marc 0.62 32.91 1:10.35 Danon Daniel 0.46 28.51 1:01.03
5. Brazil BRA 4:47.32 0.56
Cohem Alexandre 0.56 37.13 1:17.29 Berger Rodrigo 0.68 31.90 1:10.34
Mehl Adam 0.53 36.63 1:20.07 Kozuchowicz Daniel 0.60 28.07 59.62

4 x 100m Medley Relay Women 16 years and more
14/07/2005 No time standard

Code RT Time
1. United States USA 4:25.82 0.56
Goodman Sarah 0.56 33.51 1:08.75 Johnson Payton 0.26 28.45 1:01.94
Borden Rachel 0.50 35.28 1:15.19 Harper Natanya 0.37 28.33 59.94
2. Israel ISR 4:25.87 0.80
Simsolo Sigal 0.80 33.15 1:07.16 Mazri Cheri -.– 29.53 1:04.55
Halag Asala 0.41 35.89 1:17.44 Finkler Maya -.– 27.13 56.72
Results list Page 39
Continuation No. 61 4 x 100m Medley Relay Women 16 years and more
Code RT Time
3. Australia AUS 5:02.82 0.58
Cohen Kerryn 0.58 37.03 1:17.15 Silver Cherie 0.61 35.20 1:15.40
Lewis Kylie 0.38 38.54 1:25.37 Burger Nicole 0.44 30.41 1:04.90
4. Brazil BRA 5:07.88 0.71
Folescu Julia 0.71 38.56 1:22.10 Roemer Tamar 0.48 33.60 1:13.35
Peppi Rebeca 0.61 36.99 1:20.18 Kindi Ingrid 0.65 33.00 1:12.25
5. BRA-VEN BRA 6:16.56 0.69
Brand Stefanie 0.69 43.15 1:29.29 Van Bezooyen Sharon 0.33 40.66 1:33.88
Lilianne Mishaan 0.87 51.29 1:55.94 Folescu Renata 0.87 36.83 1:17.45

4 x 100m Medley Relay Men 16 years and more
14/07/2005 No time standard
Code RT Time
1. United States USA 3:45.47 0.56
Hafkin Joshua 0.56 28.25 58.10 Madwed Daniel 0.41 25.34 54.17
Velez Daniel -.– 28.70 1:02.62 Goldberg Bryan 0.34 24.09 50.58
2. Israel ISR 3:49.79 0.66
Gat Yoav 0.66 28.45 57.45 Kochavi Nadav 0.22 25.82 55.41
Melnik Dany 0.17 29.64 1:03.60 Finkler Ofer 0.17 24.92 53.33
3. Composite Team 4:27.38 0.69
Koss Adrian 0.69 35.87 1:15.32 Rifkin David 0.54 27.66 59.54
Koss Diego 0.45 34.12 1:13.83 Rifkin Daniel 0.70 27.65 58.69
4. Mexico MEX 4:39.47 0.68
Levy Ilan 0.68 35.53 1:13.16 Poplawsky Victor 0.32 28.70 1:04.81
Leiferman Bernardo 0.60 36.50 1:18.57 Aspani Israel 0.25 29.77 1:02.93

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week