Carmel Takes 16th Straight Indiana Girls High School State Title

INDIANAPOLIS, Feb. 9. DEPTH wins championships, and for proof of that maxim just ask Ken Stepkotte.

The coach of the Carmel (IN) girls' high school team helped guide his Greyhounds to their 16th-consecutive Indiana state swimming and diving championship (and 17th overall) here this afternoon at the IUPUI Natatorium.

Yet when the splashing was complete the scoreboard showed only two Carmel victories, and both of those were in relays, bookending the championship with a victory in the opening event (200 medley) and the concluding race (400 free). Carmel was also runner-up in the 200 free relay.

Carmel scored a 306-250 win over Indianapolis North Central, which replicated last year's outcome, when Carmel won by a 78-point margin.

Third was Columbus North (182), followed by Lake Central (170) and Hamilton Southeastern (157). Interestingly, the top three teams this season also
finished in the same order last year.

A trio of state records tumbled beneath the IUPUI Natatorium waves, including a pair by Columbus North junior Leah Retrum in the 200 IM (2:00.13) and 500 free (4:46.08) — her second-consecutive titles in each race. The old record in the IM (2:00.39, '99) belonged to former Ft. Wayne Snider star Michala Kwasny, now a member of Coach Mark Schubert's USC
Trojans. In the 500 the old record was a 4:48.39 by Homestead's Rebecca Wilson, also from 1999.

Retrum's wins last season were done in 2:02.54/4:49.86 so she had a couple of pretty impressive drops in the last 12 months. Wonder if she has her eye on a plane trip to Athens in about two and-a-half years — or perhaps Beijing in another six or so?

To keep things all in the family, Retrum's cousin Kim won the 1-meter diving title with a 461.10-point total, just missing the state record.

The third record belonged to South Dearborn junior Katherine Robinson, who raced to a 54.67 100 fly title, and coupled that with a win in the 50 free
too (23.23), Robinson defended her fly title from last year when she won in 55.23.

Robinson's time for the 50, while her pr, is still nearly a half-second off the state record of 22.90 by Noblesville's Lacey Boutwell, set when she was a ninth-grader in 1998. Boutwell is now a froshwoman at Stanford, the Cardinal's top sprinter and among the leading NCAA Division 1 performers too.

Retrum's IM swim is fastest nationally for 2001-'02. Her 500 is No. 2 to Chandler (AZ) Ashley Chandler's 4:45.16. Robinson's 100 fly is third nationally.

Although she didn't set a record, Portage senior Kristi Siminski went out a winner with firsts in the 100-200 frees. Her quick 1:48.35 in the double-century ranks her second nationally to Arlington Lamar's Codie Hansen, who's been 1:48.10. A ninth-grader, Hansen will have a chance to improve upon that time during the Texas state championships at the Texas
Swimming Center in Austin Feb. 23.

Siminski's 100 win was in 50.22, fourth nationally and third among pulic school girls.

Other individual winners included Fort Wayne Snider's Erin Morris in the 100 back (55.81, fourth nationally); and Leslie Van Winkle of Evansville
Harrison in the 100 breast (1:05.17).

Carmel's 1:46.74 in the 200 medley ranks the Greyhounds No. 2 behind Ann Arbor Pioneer's 1:46.13 from the Michigan state meet last November. Their
1:36.39 200 free relay ranks fifth and their 3:28.69 400 free relay is third.

Carmel's highest individual placer was froshwoman Taylor Baughman, who was second in the 100 fly.

– Bill Bell

28th INDIANA GIRLS' HIGH SCHOOL
SWIMMING & DIVING CHAMPIONSHIPS
IUPUI Natatorium
FEB. 8-9, 2002

25 Yd. Pool

* State Record

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State Meet: 1:45.73 2/1989 Carmel
M McCracken,G Faerber,C Simmons,T Tyner
1:54.32 STAT
School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Carmel 1:47.36 1:46.74 STAT
40
1) Herr, Cassie 12 2) Ellabarger, Courtney 12
3) Dibenigno, Julia 12 4) Merek, Lauren 12
27.32 56.56 1:22.71 1:46.74
2 Fort Wayne Snider 1:47.67 1:48.51 STAT
34
1) Morris, Erin 11 2) Honig, Margaret 12
3) Stempien, Elizabeth 12 4) Meyer, Stephanie 9
26.61 58.51 1:24.44 1:48.51
3 Columbus North 1:50.43 1:49.37 STAT
32
1) Retrum, Leah 11 2) Stark, Anna 11
3) Sheehy, Erin 11 4) VanOsdol, Ashley 10
26.71 58.71 1:25.18 1:49.37
4 North Central (Indpls.) 1:49.60 1:49.41 STAT
30
1) Moss, Maggie 12 2) Hawley, Lauren 12
3) McMahan, Amanda 9 4) Ripani, Angela 11
27.42 57.68 1:25.04 1:49.41
5 Hamilton Southeastern 1:50.27 1:49.98 STAT
28
1) Slone, Katelyn 11 2) Atherton, Alison 11
3) Paul, Erika 9 4) Otto, Kelley 9
28.24 58.65 1:26.18 1:49.98
6 Concord 1:50.65 1:50.40 STAT
26
1) Burtch, Whitney 11 2) Bontrager, Sheri 12
3) Turner, Julie 9 4) Rowe, Rachel 12
27.60 58.53 1:25.58 1:50.40
7 Lake Central 1:50.72 1:50.98 STAT
24
1) Sitarz, Rachel 11 2) Bona, Maureen 10
3) Frost, Lindsay 11 4) Nagdeman, Liz 9
28.24 59.02 1:26.07 1:50.98
8 Homestead 1:51.16 1:51.73 STAT
22
1) Johnson, Erin 11 2) Leonard, Christy 10
3) Helman, Rachel 10 4) Hamil, Maddison 10
28.23 59.34 1:27.01 1:51.73

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State Meet: 1:48.08 2/1995 Lindsay Benko Elkhart Central
1:57.90 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Siminski, Kristy 12 PORT 1:50.03 1:48.35 STAT
20
25.17 52.48 1:20.02 1:48.35
2 Allfrey, Nicole 11 HAMSE 1:51.75 1:50.75 STAT
17
26.30 54.08 1:22.31 1:50.75
3 Hentschel, Susan 11 North Central 1:51.57 1:50.90 STAT
16
25.23 52.57 1:21.44 1:50.90
4 Collins, Nicole 11 Carmel 1:51.95 1:52.05 STAT
15
26.25 54.18 1:23.04 1:52.05
5 Biegel, Aubrette 9 LAKEC 1:52.61 1:53.26 STAT
14
26.31 54.63 1:24.14 1:53.26
6 Chang, Jennifer 11 FWNRP 1:52.99 1:53.77 STAT
13
26.44 54.90 1:24.20 1:53.77
7 Fisher, Danielle 12 T.H. South 1:53.11 1:53.96 STAT
12
25.62 54.10 1:23.49 1:53.96
8 Walters, Megan 12 COL.N 1:53.45 1:54.40 STAT
11
26.71 55.22 1:24.56 1:54.40

Event 3 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State Meet: 2:00.99 2/1999 Michala Kwasny – Fwsni
2:13.37 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Retrum, Leah 11 COL.N 2:03.31 2:00.33* STAT
20
26.94 57.21 1:31.71 2:00.33
2 Christy, Liz 11 North Central 2:07.61 2:04.86 STAT
17
27.68 58.42 1:35.27 2:04.86
3 Sparks, Erin 10 Carmel 2:06.19 2:06.41 STAT
16
27.79 59.59 1:36.10 2:06.41
4 Gooch, Kiley 11 Carmel 2:06.64 2:06.43 STAT
15
27.35 58.87 1:36.26 2:06.43
5 Shehorn, Christine 9 North Central 2:07.87 2:07.62 STAT
14
28.09 59.91 1:38.72 2:07.62
6 Moon, Stephanie 9 LAKEC 2:06.47 2:07.75 STAT
13
27.53 1:00.84 1:37.60 2:07.75
7 Braden, Michelle 12 CONC 2:07.17 2:08.33 STAT
12
28.38 1:02.98 1:38.78 2:08.33
8 Meyer, Stephanie 9 FWSNI 2:08.58 2:09.38 STAT
11
28.51 1:00.35 1:38.85 2:09.38

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State Meet: 22.90 2/1998 Lacey Boutwell Noblesville
24.96 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Robinson, Katherin 11 SDEAR 23.26 23.23 STAT
20
2 Gill, Jenae 10 Southridge 23.66 23.56 STAT
17
3 Baughman, Taylor 9 Carmel 23.82 23.77 STAT
16
4 Otto, Kelley 9 HAMSE 23.93 23.96 STAT
15
5 Vogel, Kimbre 11 TWINL 24.11 24.12 STAT
14
6 VanWinkle, Leslie 9 Harrison 24.49 24.20 STAT
13
7 Corn, Lindsay 12 RONCA 24.15 24.31 STAT
12
8 Davenport, Megan 12 Lawrence North 24.56 24.89 STAT
11

Event 5 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State Meet: 473.30 2/1983 Dana Wiegand Franklin
Name Year School Semis Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Retrum, Kari 11 HAMSE 318.80 461.10
20
2 Segraves, Lynnsey 11 CASS 295.70 439.10
17
3 Weigle, Lindsay 11 Blgtn. South 315.05 434.05
16
4 Chapman, Heather 12 Decat 304.95 431.45
15
5 Vernasco, Paige 12 HMSTD 298.85 428.25
14
6 Beard, Anesa 11 FRKLN 284.00 403.30
13
7 Jensen, Bethany 11 EASTG 269.95 393.30
12
8 Dadlow, Jennifer 11 LAPOR 268.90 375.20
11

9 Summerlin, Jade 11 HAMSE 258.30 371.00
9
10 Miller, Sarah 10 JAYCO 267.20 368.65 7
11 Mitchell, Kate 11 LAKEC 255.20 364.70 6
12 Boyle, Katie 11 VALPO 264.10 363.85 5
13 Elston, McKenzie 12 SBCLA 259.15 362.00 4
14 Packard, Daryl 10 CROWN 262.90 360.05 3
15 Bradford, Marianne 11 RONCA 257.00 357.15 2
16 Noblitt, Carly 11 FRKLN 251.15 346.40 1

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State Meet: 55.23 2/2001 Katherine Robinson, South Dear
1:00.62 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Robinson, Katherin 11 SDEAR 55.88 54.67* STAT
20
25.36 54.67
2 Baughman, Taylor 9 Carmel 57.56 57.26 STAT
17
26.79 57.26
3 Hyman, Lauren 10 WHEEL 58.34 58.16 STAT
16
27.37 58.16
4 Sheehy, Erin 11 COL.N 58.00 58.17 STAT
15
27.45 58.17
5 Johnson, Erin 11 HMSTD 59.01 58.53 STAT
14
27.50 58.53
6 Kim, So-Young 12 SBSJ 58.36 58.64 STAT
13
27.67 58.64
7 Del Rio, Addison 10 MUNST 58.83 59.01 STAT
12
27.65 59.01
8 Moss, Maggie 12 North Central 59.03 59.71 STAT
11
28.09 59.71

Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State Meet: 49.77 2/2001 Lacey Boutwell, Noblesville
54.34 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Siminski, Kristy 12 PORT 50.78 50.22 STAT
20
24.31 50.22
2 Hentschel, Susan 11 North Central 51.59 51.02 STAT
17
24.22 51.02
3 Vogel, Kimbre 11 TWINL 51.89 51.68 STAT
15.5
24.93 51.68
3 Allfrey, Nicole 11 HAMSE 52.37 51.68 STAT
15.5
25.22 51.68
5 Chang, Jennifer 11 FWNRP 52.64 52.70 STAT
14
25.53 52.70
6 Fisher, Danielle 12 T.H. South 52.39 52.81 STAT
13
25.20 52.81
7 Moon, Stephanie 9 LAKEC 53.02 53.13 STAT
12
25.56 53.13
8 Cossairt, Kymberly 9 NORWL 53.00 53.37 STAT
11
25.64 53.37

Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State Meet: 4:48.39 2/1999 Rebecca Wilson – Homestead
5:15.82 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Retrum, Leah 11 COL.N 4:52.56 4:46.08* STAT
20
27.11 55.81 1:24.33 1:53.33 2:21.89 2:50.51 3:19.47 3:48.48
4:17.64 4:46.08
2 Morris, Erin 11 FWSNI 4:57.74 4:53.39 STAT
17
27.21 56.03 1:24.93 1:54.36 2:23.98 2:53.71 3:23.62 3:53.91
4:24.15 4:53.39
3 Shehorn, Christine 9 North Central 4:58.47 4:56.43 STAT
16
27.94 58.21 1:28.21 1:58.26 2:28.56 2:58.24 3:28.51 3:58.41
4:28.43 4:56.43
4 Collins, Nicole 11 Carmel 4:56.35 4:56.64 STAT
15
28.04 57.44 1:27.21 1:57.47 2:27.79 2:58.15 3:28.38 3:58.47
4:28.16 4:56.64
5 Biegel, Aubrette 9 LAKEC 5:01.15 5:02.80 STAT
14
27.79 57.80 1:28.14 1:58.58 2:29.49 3:00.59 3:31.75 4:02.87
4:33.52 5:02.80
6 Walters, Megan 12 COL.N 5:01.70 5:03.94 STAT
13
28.16 58.45 1:28.68 1:59.25 2:30.04 3:00.88 3:31.66 4:02.55
4:33.41 5:03.94
7 Somerville, Jennif 11 T.H. North 5:01.25 5:04.58 STAT
12
28.54 58.94 1:29.56 2:00.11 2:30.64 3:01.17 3:31.96 4:02.83
4:33.99 5:04.58
8 Triemstra, Becky 10 MUNST 5:01.58 5:08.13 STAT
11
27.51 57.45 1:27.70 1:58.27 2:29.44 3:01.08 3:32.78 4:04.87
4:37.12 5:08.13
4:48.59 5:20.65

Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State Meet: 1:34.84 2/1995 Carmel
L Plummer,K Wehner,A Hasting,E Ayers
1:42.61 STAT
School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 North Central (Indpls.) 1:38.44 1:35.47 STAT
40
1) Christy, Liz 11 2) Shehorn, Christine 9
3) Ripani, Angela 11 4) Hentschel, Susan 11
24.16 48.26 1:12.48 1:35.47
2 Carmel 1:39.09 1:36.67 STAT
34
1) Sparks, Erin 10 2) Dibenigno, Julia 12
3) Merek, Lauren 12 4) Baughman, Taylor 9
24.47 49.10 1:13.15 1:36.67
3 Lake Central 1:38.06 1:37.98 STAT
32
1) Moon, Stephanie 9 2) Ausmus, Lauren 11
3) Wright, Jen 10 4) Biegel, Aubrette 9
24.31 49.57 1:14.20 1:37.98
4 Columbus North 1:39.83 1:39.88 STAT
30
1) VanOsdol, Ashley 10 2) Walters, Megan 12
3) Henry, Veronica 12 4) Candor, Elizabeth 12
25.17 49.70 1:14.78 1:39.88
5 Brebeuf Jesuit 1:40.66 1:40.47 STAT
28
1) Webster, Audrey 9 2) Ballard, Erica 10
3) Deemer, Emily 11 4) Fossier, Lynn 11
25.49 50.94 1:15.58 1:40.47
6 Noblesville 1:40.36 1:40.91 STAT
25
1) Van Velzen, Wendy 9 2) Hunter, Dana 11
3) Blount, Tasha 10 4) Conner, Amy 12
25.02 50.18 1:15.51 1:40.91
6 Center Grove 1:40.17 1:40.91 STAT
25
1) Nichols, Jenny 10 2) Colin, Katie 11
3) Smith, Lauren 9 4) Thompson, Rachel 12
25.18 50.70 1:16.07 1:40.91
8 Franklin 1:40.75 1:41.37 STAT
22
1) Colon, Brittney 10 2) Cooper, Abby 12
3) Reese, Ashley 12 4) Hass, Lana 12
26.29 51.48 1:17.24 1:41.37

Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State Meet: 55.24 2/2001 Jenni Anderson, Chesterton
1:00.92 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Morris, Erin 11 FWSNI 57.10 55.81 STAT
20
26.91 55.81
2 Christy, Liz 11 North Central 58.53 56.48 STAT
17
27.24 56.48
3 Gill, Jenae 10 Southridge 57.08 57.23 STAT
16
27.39 57.23
4 Herr, Cassie 12 Carmel 57.74 57.49 STAT
15
28.02 57.49
5 Meyer, Stephanie 9 FWSNI 58.45 58.19 STAT
14
28.59 58.19
6 Gooch, Kiley 11 Carmel 58.19 58.44 STAT
13
28.25 58.44
7 Webster, Audrey 9 Brebeuf Jesuit 58.64 58.48 STAT
12
28.20 58.48
8 Moss, Maggie 12 North Central 58.45 58.95 STAT
11
28.36 58.95

Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State Meet: 1:01.98 2/2000 Laura Swander Center Grove
1:09.34 STAT
Name Year School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 VanWinkle, Leslie 9 Harrison 1:06.15 1:05.17 STAT
20
31.31 1:05.17
2 McKaig, Stephanie 12 FWCON 1:06.20 1:05.28 STAT
17
30.56 1:05.28
3 Ellabarger, Courtn 12 Carmel 1:05.85 1:05.32 STAT
16
31.05 1:05.32
4 Sparks, Erin 10 Carmel 1:06.30 1:06.68 STAT
15
31.35 1:06.68
5 Gieger, Alayna 11 ANGOL 1:07.90 1:07.06 STAT
14
31.59 1:07.06
6 Hawley, Lauren 12 North Central 1:07.58 1:07.12 STAT
13
31.71 1:07.12
7 Bontrager, Sheri 12 CONC 1:07.42 1:07.73 STAT
12
31.89 1:07.73
8 Atherton, Alison 11 HAMSE 1:07.95 1:09.04 STAT
11
32.12 1:09.04

Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State Meet: 3:26.92 2/1995 Carmel
A Hastings,L Plummer,A Enoch, E Ayers
3:44.54 STAT
School Prelims Finals
Points
===============================================================================
A – Final
1 Carmel 3:32.72 3:28.69 STAT
40
1) Collins, Nicole 11 2) Sparks, Erin 10
3) Merek, Lauren 12 4) Baughman, Taylor 9
25.71 52.91 1:17.75 1:45.19 2:09.85 2:37.90 3:02.09 3:28.69
2 North Central (Indpls.) 3:32.61 3:29.19 STAT
34
1) Christy, Liz 11 2) Shehorn, Christine 9
3) Moss, Maggie 12 4) Hentschel, Susan 11
25.00 52.35 1:17.59 1:45.17 2:10.99 2:38.90 3:02.73 3:29.19
3 Columbus North 3:34.25 3:33.85 STAT
32
1) Retrum, Leah 11 2) Walters, Megan 12
3) Henry, Veronica 12 4) Ashton, Courtney 10
25.23 51.81 1:17.03 1:44.77 2:11.03 2:39.49 3:05.11 3:33.85
4 Fort Wayne Snider 3:34.95 3:34.03 STAT
30
1) Morris, Erin 11 2) Stempien, Elizabeth 12
3) Rakes, Lauren 12 4) Meyer, Stephanie 9
25.20 52.62 1:18.03 1:46.53 2:12.23 2:41.38 3:06.73 3:34.03
5 Lake Central 3:33.35 3:34.60 STAT
28
1) Moon, Stephanie 9 2) Sitarz, Rachel 11
3) Wright, Jen 10 4) Biegel, Aubrette 9
25.57 53.67 1:19.87 1:49.31 2:14.76 2:42.55 3:07.34 3:34.60
6 Hamilton Southeastern 3:39.06 3:36.47 STAT
26
1) Otto, Kelley 9 2) Plumb, Megan 11
3) Allfrey, Nicole 11 4) Atherton, Alison 11
25.66 54.60 1:20.57 1:49.66 2:14.34 2:41.66 3:07.53 3:36.47
7 Munster 3:36.17 3:38.56 STAT
24
1) Hinkleman, Elizabeth 10 2) Triemstra, Becky 10
3) Brakulis, Jessica 9 4) Del Rio, Addison 10
25.91 55.11 1:20.84 1:49.12 2:15.15 2:44.31 3:10.21 3:38.56
8 Concord 3:37.52 3:39.90 STAT
22
1) Turner, Julie 9 2) Rowe, Rachel 12
3) Burtch, Whitney 11 4) Braden, Michelle 12
27.11 56.14 1:22.00 1:50.84 2:17.46 2:47.09 3:12.25 3:39.90

TEAM SCORES

Place School Points
1 Carmel CARML 306
2 North Central (Indpls.) NCENT 240
3 Columbus North COL.N 182
4 Lake Central LAKEC 170
5 Hamilton Southeastern HAMSE 157
6 Fort Wayne Snider FWSNI 150
7 Homestead HMSTD 91
8 Munster MUNST 88
9 Concord CONC 84
10 Center Grove CGRVE 53
11 Franklin FRKLN 49
12 Brebeuf Jesuit BREBF 48
13 Terre Haute South THSOU 46
13 Chesterton CHEST 46
15 Noblesville NOBLV 41
16 Portage PORT 40
16 South Dearborn SDEAR 40
18 Southridge SRIDG 33
18 Evansville Harrison EVHAR 33
20 Fort Wayne Concordia FWCON 32
21 South Bend St. Joseph's SBSJ 31
22 Twin Lakes TWINL 29 . 50
23 Fort Wayne Northrop FWNRP 27
23 Terre Haute North THNOR 27
25 Wheeler WHEEL 25
26 Castle CASTL 20
26 Bloomington South BLSOU 20
26 Northridge NRIDG 20
29 Norwell NORWL 19 . 50
30 LaPorte LAPOR 19
31 Cass CASS 17
32 Decatur Central DECAT 15
33 Angola ANGOL 14
33 Roncalli RONCA 14
33 Merrillville MERVL 14
36 Lawrence North LAWN 13
37 Eastern (Greentown) EASTG 12
38 Crown Point CROWN 11
39 Jay County JAYCO 7
39 Bloomington North BLNOR 7
41 Anderson ANDER 6
41 Southmont SMONT 6
43 Valparaiso VALPO 5
44 Lafayette Jefferson LJEFF 4
44 South Bend Clay SBCLA 4
46 Evansville Mater Dei EVMAT 2
46 Plainfield PFLD 2
48 Jasper JASP 1
48 Carroll (Fort Wayne) CARFW 1

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here