Bulldogs Lead at Georgia Invitational

ATHENS, GA., Dec. 1. THE top-ranked Lady Bulldogs tallied 406 points on Friday evening to claim an impressive lead over second-place Florida State (221) and third-place Clemson (220) while the 14th-ranked Bulldogs finished the night with 302 points, beating out second-place Minnesota (279) and third-place Florida State (227).

Florida State started the night with first place finishes in the men's and women's 200 yard freestyle relay, but the Georgia teams dominated the rest of
the night. When the night was done, Georgia tallied 6 first-place finishes, 5 NCAA provisional times, and forty-five session-best times in 10 events.

"We did a great job tonight, a lot better than this morning," said Georgia head swim coach Jack Bauerle.
"We have some great season bests for it to be this early in the season."

The Lady Bulldogs placed six swimmers in the top eight of the women's 500 yard freestyle. Maritza Correia, Julie Hardt, and Kim Black finished first, second, and third, respectively, all posting season-best times and NCAA provisional marks. Rebecca Rose, Nicole Schrader, and Debbie James also posted season-best times and finished in the top 8.

In the women's 50 yard freestyle Lady Bulldog Stefanie Williams swam a NCAA provisional 23.02, but finished second to Christy Cech of Florida State. Cech's 22.64 was a NCAA automatic time.

Georgia freshman Randy Lam finished first in the men's 200 yard individual medley, posting a season-best time as well as a NCAA provisional. Kyle Salyards, Chris Read, Brent McAuliffe, and Chris Maurer also finished in the top 8 while posting season-best times.

Dan Croaston of Minnesota won the men's 1 meter diving with a final score of 362.65. Georgia's Jud Campbell and Chris Daugherty finished second and third,
respectively. Georgia freshman Lauren King scored a 543.75 and finished first in the women's 3 meter diving competition.

Georgia finished first in the final two events of the night, the men's and women's 400 yard medley relay. Marc Lindsay, Kyle Salyards, Parker Shade, and Chris Murray swam a NCAA provisional 3:16.89, finishing ahead of Minnesota(3:18.29), and Florida State (3:19.63). On the women's side, Christine Keller, Ashley Roby, Keegan Walkley, and Stefanie Williams swam a season-best 3:43.71, finishing ahead of Florida State (3:45.00) and a second Georgia team of Neka Mabry, Jamie Skinner, Stephanie Buck, and Katie Permenter (3:49.87).

Competition continues at the Georgia Invitational through the weekend with events on Saturday and Sunday. Prelims for Saturday begin at 10:30 a.m. and
finals begin at 6:00 p.m.; start times for Sunday are 9:30 a.m. and 3:00 p.m.

MEN'S TEAM STANDINGS:
GEORGIA 302, MINNESOTA 279, FLORIDA STATE 227, GEORGIA TECH 133, NORTH CAROLINA STATE 102, CLEMSON 49, FLORIDA ATLANTIC 43, NORTH CAROLINA-WILMINGTON
14

WOMEN'S TEAM STANDINGS:
GEORGIA 406, FLORIDA STATE 221, CLEMSON 220, NORTH CAROLINA STATE 167, FLORIDA ATLANTIC 77

DAY 1 RESULTS

Men's 200 Free Relay–– FSU A (Main-Baillie, Ammons, Marshburn, Paulus), 1:21.16; GEORGIA A (Murray, Gagnon, Lindsay, Fleischman), 1:22.66; MINN A
(Bartell, Butler, Karastins, Atwood), 1:22.66; NCST A (Holloway, Solt, Tyner, Swank), 1:23.11; FSU B (McReynolds, Crock, Karmen, Moe), 1:24.42; GEORGIA B
(Kintz, Fung-A-Wing, Shade, Reeves), 1:24.58; GA TECH A (Hersko, Laitala, Oliver, Comer), 1:24.64; MINN B (Gettelfinger, Dillon, Schuster, Esbjornsson),
1:24.80; GA TECH B (Forbes, Biedrzycki, Campbell, Foster), 1:26.66; CLEMSON A (Scheerborn, Norman, Stoffer, Govse), 1:26.82; NCST B (Rojas, Haley,
Kesler, Akman), 1:27.12; FAU A (Weaver, Brock, Hide, Mirda), 1:27.89; FAU B (Skudin, Gardmark, Parker, Gentry), 1:28.59.

Women's 200 Free Relay– FSU A (Adams, Cech, Bell Williams), 1:32.90; GEORGIA A (Williams, Mabry, Correia, Roby), 1:33.78; CLEMSON A (Thieler, Burtch,
Peterson, Hider), 1:33.93; GEORGIA B (Black, Keller, Permenter, Pate),1:36.19; NCST A (DeLuca, Hastings, Horn, Mittendorf), 1:37.45; FSU B (Nethercott, Goodwin, Colley, Cucchi), 1:38.03; NCST B (Whitaker, Mitchell, Gazda, Stergion), 1:39.84; FAU A (Soloman, Mitzo, Greenhaigh, Martinez), 1:40.32; CLEMSON B (Chin, Vilas, Keyes, Noll), 1:42.53; NCST C (Bullock,
Butler, Bowers, Burbella), X1:42.92.

Men's 500 Free– 1. Justin Mortimer (MINN), 4:27.41; 2. Matt Taylor (MINN),4:28.22; 3. Brandon Crook (MINN), 4:28.81; 4. Shilo Ayalon (GA TECH), 4:29.22;
5. Andrew Mahaney (GEORGIA), 4:31.10; 6. Adam Apprill (MINN), 4:31.74; 7. Leo Salinas (GA TECH), 4:33.06; 8. Richard Culberson (NCST), 4:35.83; 9. Ricky Rauch (GA TECH), 4:34.25; 10. Scot Davis (GEORGIA), 4:34.60; 11. Ryan L'Roy (MINN), 4:34.78; 12. Karl Frisinger (MINN), 4:35.09; 13. Brandon Rocque (GEORGIA), 4:37.45, 14. Jeff Atteberry (CLEMSON), 4:37.70; 15. Itai Eden (GA
TECH), 4:39.60; 16. James Stoffer (CLEMSON), 4:41.54; 17. Mark Eberlie (NCST), 4:38.60; 18. Stephen Matthews (NCST), 4:38.82; 19. James Salazar (GA TECH),
4:41.07; 20. Randy Tyner (NCST), 4:43.23; 21. Hank Longmire (GA TECH),4:43.85; 22. Eduardo Oliver (GA TECH), 4:45.74, 23. Jorge Gutierrez (NCST),
4:46.93; 24. Daniel Kesler (NCST), 4:48.55.

Women's 500 Free– 1. Maritza Correia (GEORGIA), 4:48.04; 2. Julie Hardt (GEORGIA), 4:50.10; 3. Kim Black (GEORGIA), 4:52.50; 4. Rebecca Rose (GEORGIA), 4:57.06; 5. Nicole Schrader (GEORGIA), 4;59.04; 6. Debbie James (GEORGIA), 5:00.40; 7. Erin Heitz (CLEMSON), 5:01.93; 8. Andrea Van der Phats (FAU), 5;03.39; 9. Kate Childress (GEORGIA), 5:01.56; 10. Emily Hustead(CLEMSON), 5;02.01; 11. Jennifer Smith (FSU), 5:02.26; 12. Becky Wilson (GEORGIA), 5:03.02; 13. Charli Reasons (CLEMSON), 5:03.49; 14. Catherine
Blaney (CLEMSON), 5:05.17; 15. Amy Lo (FSU), 5:07.07; 16. Kristen Adams (FSU),5:10.71.

Men's 200 IM– 1. Randy Lam (GEORGIA), 1:50.27; 2. Ryan Plummer (MINN), 1:50.42, 3. Kyle Salyards (GEORGIA), 1:51.04; 4. Chris Read (GEORGIA), 1:51.21, 5. Richard Cowing (FSU), 1:51.73; 6. Brent McAuliffe (GEORGIA),1:51.91; 7. Chris Maurer (GEORGIA), 1:51.97; 8. Chris Biedrzycki (GA TECH),1:53.24; 9. David Laitala (GA TECH), 1:51.20; 10. Justin Betts (FSU), 1:51.78; 11. Ben Betts (MINN), 1;52.83; 12. Brian Dunham (GEORGIA), 1:53.54; 13. Braden Holloway (NCST), 1;54.17; 14. Dov Malnik (MINN), 1:54.26; 15. Michael Clarke(FSU), 1;54.32; 16. Christina Rojas (NCST), 1:55.40.

Women's 200 IM– 1. Ashley Roby (GEORGIA), 2:01.66; 2. Morgan Fleming (GEORGIA), 2:03.07; 3. Keegan Walkley (GEORGIA), 2:03.36; 4. Courtney Ellis (CLEMSON), 2:04.73; 5. Neka Mabry (GEORGIA), 2:04.99; 6. Virginia Pate(GEORGIA), 2:05.94; 7. Ginny Kirouac (CLEMSON), 2:06.03; 8. Mary Mittendorf (NCST), 2:06.19; 9. Summer Bell (FSU), 2:06.60; 10. Stephanie Buck (GEORGIA),
2:07.09; 11. Jamie Buck(GEORGIA), 2:07.16; 12. Natalie Jones (NCST), 2:07.34; 13. Nina Douglas (CLEMSON), 2:07.75; 14. Linn Thorburn (GEORGIA), 2:08.26; 15.
Krystal Ball (CLEMSON), 2:08.87; 16. Cissy Schepens (GEORGIA), 2:10.00.

Men's 50 Free– 1. Greg Main-Baillie (FSU), :20.38; 2. Nnamnse Ammons (FSU),:20.43; 3. Greg Solt (CST), :20.59; 4. Chris Murray (GEORGIA), :20.51; 5. Dan Gallagher (UNC-W), :20.62; 6. Joey Marshburn (FSU), :20.69, 7. Grant Butler (MINN), :20.84; 8. Jason Gagnon (GEORGIA), :21.00; 9. Josh Hersko (GA TECH),:20.92; 10. Chad Krastins (MINN), :20.99; 11. Chris Swank (NCST), :21.29; 12. Brian Gettelfinger (MINN), :21.30; 13.David Fleischman (GEORGIA), :21.33; 14.Mike Fung-A-Wing (GEORGIA), :21.38; 15. Marc Lindsay (GEORGIA), :21.39; 16. Michael Paulus (FSU), :21.49.

Women's 50 Free– 1. Christy Cech (FSU), :22.64; 2. Stefanie Williams(GEORGIA), :23.02; 3. Maritza Correia (GEORGIA), :23.56; 4. Jenna Burtch (CLEMSON), :23.83; 4. Patty Hider (CLEMSON), :23.83; 6. Caroline Peterson
(CLEMSON), :24.10; 7. Kristen Adams (FSU), :24.18; 8. Elise Thieler (CLEMSON), :24.21; 9. Summer Bell (FSU),
:23.79; 10. Andrea Hastings (NCST), :23.93; 11.
Christine Keller (GEORGIA), :24.03; 12. Neka Mabry (GEORGIA), :24.04; 13. Leslee Anderson (CLEMSON),
:24.14; 14. Christine Williams (FSU), :24.39; 15.
Mandy Commons (CLEMSON), :24.40; 16. Tessa Solomon (FAU), ;24.45.

Men's 1 meter Diving– 1. Dan Croaston (MINN), 362.65; 2. Jud Campbell (GEORGIA), 359.80; 3. Kris Daugherty (GEORGIA), 314.00; 4. Joshua Edelman(FSU), 277.90; 5. Ben Herdt (MINN), 273.95; 6. Craig Thomas (CLEMSON), 266.35; 7. James Korten (FSU), 263.30; 8. Matt Streicher (FAU), 258.25.

Women's 3 meter Diving– 1. Lauren King (GEORGIA), 543.75; 2. Chelsie Lerew(FSU), 499.40; 3. Michelle Sekeres (FSU), 468.20; 4. Erin Bailey (NCST),451.30; 5. Gresin Pizarro (FAU), 436.25; 6. Nicole Vanderbeke (NCST), 424.90; 7. Erin Lambie (NCST), 421.60; 8. Ashley Crone (FAU), 336.90.

Men's 400 Medley Relay– 1. GEORGIA A (Lindsay, Salyards, Shade, Murray),3:16.89; 2. MINN A (Bartell, Hackler, Krastins, Crook), 3:18.29; 3. FSU A (Main-Baillie, Cowling, Crock, Ammons), 3:19.63; 4. MINN B (Smolinski, Malnik,Taylor, Butler), 3:19.79; 5. GEORGIA B (Fung-A-Wing, Holwell, Gagnon, Kintz), 3:21.52; 6. FSU B (Forson, Betts, Boatright, Marshburn), 3:22.37; 7. GA TECH A (Oliver Tsuji, Laitala, Hersko), 3:23.66; 8. NCST A (Holloway, Akman, Haley,Solt), 3:26.54; 9. CLEMSON A (Scheerborn, Govse, Stoffer, Norman), 3:31.56; 10. FAU A (Bargh, Howard, Parker, Weaver), 3:33.52; GEORGIA C (Underhill,
Sellers, Scannell, Fleischman), X3:26.64; MINN C (Plummer, Carver, Shilt,Wuttig), X3:33.12.

Women's 400 Medley Relay– 1. GEORGIA A (Keller, Roby, Walkley, Williams), 3:43.71; 2. FSU A (Goodwin, Krynauw, Nethercott), 3:45.00; 3. GEORGIA B (Mabry, Skinner, Buck, Permenter), 3:49.87; 4. CLEMSON A (Walker, Commons,Thieler, Burtch), 3:50.66; 5. NCST A (Gazda, Jones, DeLuca, Horne), 3:55.48; 6. FSU B (Colley, Keelan, Bell, Adams), 3:56.86; 7. NCST B (Tonini, Bowers, Mittendorf, Hastings), 3:57.82; 8. CLEMSON B (Brewer, Bissell, Anderson,Reasons), 3:57.95; 9. FAU A (Pancake, Kennedy, Amor, Solomon), 4:01.63; NCSTC (Sheridan, Cone, Butler, Witaker), X4:05.65.

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week