Bruno Bonfim Wins Second Title At Brazilian Nationals

SANTOS, Brazil, September 27, BRUNO Bonfim continued his distance dominance at Brazilian Nationals winning the men’s 1500 free, in addition to his earlier victory in the 800 free. Bonfim, setting a Championship Record in the process, won by nearly six seconds to finish in 8:14.30.

Other event winners include; Poliana Okimoto, women’s 1500, 17:09.68; Juliana Marangoni Marin, women’s 50 breaststroke, 34.20; Eduardo Aquiles Fischer, men’s 50 breaststroke, 29.31; Georgina Bardach, women’s 200 fly, 2:17.06.

32º TROFÉU JOSÉ FINKEL
Brazilian Long Course Nationals September 2003

Women’s 1500M Freestyle

RM JANET EVANS USA 15'52"10 26/03/1988 ORLANDO
RS NAYARA LEDOUX RIBEIRO BRA 16'32"18 27/07/2001 FUKUOKA
RB NAYARA LEDOUX RIBEIRO BRA 16'32"18 27/07/2001 FUKUOKA
RC POLIANA OKIMOTO UNISANTA/SP 17'09"68 27/09/2003 SANTOS

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL
1º POLIANA OKIMOTO 1983 033057 UNISANTA/SP 17'09"68 104,35 RC
2º NAYARA LEDOUX RIBEIRO 1984 000444 ICB/BA 17'21"72 105,57
3º KRISTEL ARIANNE KOBRICH SCHIMP1985 083188 MINAS TC/MG 17'27"30 106,13
4º MONICK AVELINO PEREZ 1986 055440 CORINTHIANS/SP 17'38"21 107,24
5º NATALIA DORES BUSO 1985 048080 PINHEIROS/SP 17'40"88 107,51
6º MARIA DA PENHA R CRUZ 1984 044400 CNRAC/ES 17'56"25 109,07
7º ANA CAROLINA MOREIRA JUVENAL 1985 047159 UNISANTA/SP 17'59"04 109,35
8º TAIANE CARNOT NODA 1987 057592 UNAERP/SP 17'59"17 109,36
9º FERNANDA REIS MARINHO 1985 047155 UNISANTA/SP 18'14"85 110,95
10º NATALYA YURJEVNA YAKOVLEVA 1971 030282 MINAS TC/MG 18'15"85 111,05
11º FABIANA UYVARY 1981 032236 SERC-S. CAETANO/S18'19"27 111,40
12º PAMELA BARBOSA ENGEL 1987 042735 AECO/BA 18'45"80 114,09

Men’s 800M Freestyle

RM IAN THORPE AUS 07'39"16 26/03/2001 FUKUOKA
RS DJAN MADRUGA BRA 07'59"85 28/07/1980 AUSTIN
RB DJAN MADRUGA BRA 07'59"85 28/07/1980 AUSTIN
RC BRUNO BONFIM PINHEIROS/SP 08'14"30 27/09/2003 SANTOS

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL
1º BRUNO BONFIM 1979 014313 PINHEIROS/SP 08'14"30 103,38 RC
2º RAFAEL R GONCALVES 1980 013281 CRF/RJ 08'20"04 104,58
3º JUAN PEREYRA 1980 071969 SERC-S. CAETANO/S08'23"08 105,21
4º LEONARDO ALVES DOS SANTOS FIM 1986 049480 UNISANTA/SP 08'23"75 105,35
5º THIAGO TOGNOZZI 1983 043508 UNISANTA/SP 08'25"25 105,67
6º ALEXANDRE CREPANI ANGELOTTI 1975 001730 AAGUARU/4X1/SP 08'28"36 106,32
7º LUCAS BITTENCOURT AZEVEDO 1986 029829 MINAS TC/MG 08'28"42 106,33
8º LUIZ ROGERIO ARAPIRACA 1987 042738 AECO/BA 08'30"89 106,84
9º REGIS LEONARDO BENEVENTE 1983 059330 UNISANTA/SP 08'34"08 107,51
10º CARLOS EDUARDO FERNANDES PIRES1985 043515 HEBRAICA/SP 08'42"61 109,30
11º LUIZ FELIPE LEBEIS 1984 023471 CRVG/RJ 08'51"24 111,10
OBS MATHEUS F RIBEIRO 1984 .51178 .OBS/RJ 08'19"15 104,39
ARMANDO NEGREIROS 1985 .33408 .OBS/RJ 08'20"23 104,62
GUSTAVO V TAVEIRA 1985 033426 OBS./BR 08'30"90 106,85

Women’s 50M Breaststroke

RM ZOE BAKER GBR 00'30"57 30/07/2002 MANCHESTER
RS PATRICIA COMINI ROMERO BRA 00'32"96 17/12/1999 RIO DE JANEIRO
RB PATRICIA COMINI ROMERO MINAS T.C./MG 00'32"96 17/12/1999 RIO DE JANEIRO
RC PATRICIA COMINI ROMERO MINAS T.C./MG 00'32"96 17/12/1999 RIO DE JANEIRO

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º JULIANA MARANGONI MARIN 1983 019477 CRF/RJ 00'34"20 107,11
2º PATRICIA COMINI ROMERO 1975 017904 MINAS TC/MG 00'34"37 107,64
3º MICHELE SAMBUGARI SCHMIDT 1982 073661 ECUS/SP 00'34"64 108,49
4º MARIANA UENO PIMENTA KATSUNO 1982 043505 SERC-S. CAETANO/S00'34"65 108,52
5º KARINE DE BONI VOLPE 1985 059576 PINHEIROS/SP 00'35"02 109,68
6º ANA ZELIA J S GOMES 1981 000771 A. CHITÃO/MA 00'35"13 110,02
7º REBECA BRAGA L. GUSMAO 1984 044043 AABB/DF 00'35"20 110,24
8º THAMY VENTORIN 1987 050959 CNRAC/ES 00'36"24 113,50

FINAL B
9º ELISA DE LIMA CAMPOS 1983 033355 CRF/RJ 00'35"93 112,53
10º FERNANDA OKITA 1987 076312 PINHEIROS/SP 00'35"95 112,59
11º RAFAELA C DA SILVA 1982 000989 SAO JOSE/SP 00'36"10 113,06
12º ANA PAULA RODRIGUES 1984 054076 ATRIO/GO 00'36"46 114,19
13º ISABELLA CARNEIRO MARCELLO 1988 062100 PINHEIROS/SP 00'36"50 114,31
14º PRISCILA CARVALHO AGUIAR 1978 011588 SAO JOSE/SP 00'36"69 114,91
15º MARESSA D'PAULA NOGUEIRA 1981 036019 UNISANTA/SP 00'37"07 116,10
16º PAULA CARVALHO AGUIAR 1974 011585 SAO JOSE/SP 00'37"45 117,29

Men’s 50M Breaststroke

RM OLEG LISOGOR UKR 00'27"18 02/08/2002
RS EDUARDO AQUILES FISCHER JTC/SC 00'28"21 10/05/2003 FPOLIS
RB EDUARDO AQUILES FISCHER JTC/SC 00'28"21 10/05/2003 FPOLIS
RC FELIPE BRANDAO DOS SANTOS AEAA/PMC/RJ 00'28"61 27/09/2003 SANTOS

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º EDUARDO AQUILES FISCHER 1980 015513 JTC/SC 00'29"31 104,38
2º ROGERIO HENRIQUE KARFUNKELSTEI1976 010224 BFR/RJ 00'29"33 104,45
3º FELIPE FERREIRA LIMA 1985 052061 PINHEIROS/SP 00'29"57 105,31
4 FELIPE BRANDAO DOS SANTOS 1979 038261 AEAA/PMC/RJ 00'29"57 105,31
5º FELIPE MACHADO TRAVESSO 1986 029822 MINAS TC/MG 00'29"73 105,88
6º CRISTIAN MAURO SOLDANO 1976 075266 CORINTHIANS/SP 00'30"15 107,37
7º DIEGO FORTES SALGUEIRO 1983 062105 PINHEIROS/SP 00'30"18 107,48
8º HENRIQUE R MARQUES BARBOSA 1984 029761 MINAS TC/MG 00'30"23 107,66

FINAL B
9º DANILO BRITO CARREGA 1984 049397 PINHEIROS/SP 00'30"15 107,37
10º ALAN MENEZES PESSOTTI / FINAC 1973 017802 PTC/ES 00'30"33 108,01
11º GUILHERME BELINI 1977 006483 SAO JOSE/SP 00'30"39 108,23
12º CESLEY CRUZ 1982 018920 AQUATICA XXI/PR 00'30"47 108,51
13º RENAN AUGUSTO ROSSIN 1985 043610 UNAERP/SP 00'30"60 108,97
14º THIAGO M PARRAVICINI 1988 062461 CRF/RJ 00'30"86 109,90
15º MARCUS VINICIUS MOURA CARVALHO1985 047140 MINAS TC/MG 00'31"01 110,43
16º MARCELO AUGUSTO TOMAZINI 1978 006668 MINAS TC/MG 00'31"90 113,60

Women’s 200M Butterfly

RM OTYLIA JEDREJCZAK POL 02'05"78 04/08/2002 BERLIN
RS MONIQUE A FERREIRA BRA 02'14"77 26/08/2002 YOKOHAMA
RB MONIQUE A FERREIRA BRA 02'14"77 26/08/2002 YOKOHAMA
RC METTE JACOBSEN CRVG/RJ 02'12"44 18/12/1999 RIO DE JANEIRO
IO INDICE FEMININO BRA 02'11"20 01/01/2003

COL NOME DO ATLETA NASC. SIGLA TEMPO INDICE
FINAL A
1º GEORGINA BARDACH 1983 071984 UNISANTA/SP 02'17"06 105,47
2º BARBARA JATOBA 1984 000703 UNISANTA/SP 02'17"65 105,93
3º MONIQUE A FERREIRA 1980 004928 UNISANTA/SP 02'18"58 106,64
4º PAMELLA OLIVEIRA/SICOOB 1987 043650 CNRAC/ES 02'20"41 108,05
5º FABIANA FREITAS CIESLAK 1985 050324 AEEVANGELICA/GO 02'20"54 108,15
6º DANIELA PANISI 1984 011523 VILA OLIMPICA/GO 02'22"02 109,29
7º LILIAN DE PAULA CERRONI 1984 046032 UNISANTA/SP 02'22"11 109,36
8º MANUELLA LYRIO 1989 071601 AABB/DF 02'22"17 109,40

FINAL B
9º RENATA NOGUEIRA MARTINS 1987 060778 FUNDESPORT/SP 02'23"33 110,30
10º DEBORA CRUZ 1988 050921 CNRAC/ES 02'26"96 113,09
11º JULIA PEREIRA DE SOUZA LEAO 1987 046825 PINHEIROS/SP 02'27"16 113,24
12º JULIANA TEREZA DE ALMEIDA 1979 000234 CORINTHIANS/SP 02'27"44 113,46
13º PATRICIA CILINDRI 1985 053316 CORINTHIANS/SP 02'27"55 113,54
14º NATALYA YURJEVNA YAKOVLEVA 1971 030282 MINAS TC/MG 02'28"65 114,39
15º VICK DANTAS ROCHA 1985 053856 AABB/DF 02'29"18 114,80
16º JULIANA PASTORI 1981 034727 CORINTHIANS/SP 02'31"95 116,93

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week