British Olympic Trials, Day 2: Mel Marshall Swims 1:57.85 for 200m Free in Semis; 6 British Records Fall

By Craig Lord

SHEFFIELD, England, April 8. MELANIE Marshall was not among the eight swimmers who booked their places on the Great Britain Olympic team at sudden-death trials in Sheffield tonight, but her 1:57.85 British record in the semifinal of the 200 metres freestyle sent the biggest ripples around the swimming world than anything else on offer.

On a night when six British standards fell in the race to clock Olympic
target times equivalent to 12th fastest in the world last year, Marshall's
effort, a little over a second outside German Franziska van Almsick's
remarkable world record, shone like a beacon — not of hope but of expectation.

She must repeat the performance again tomorrow to ensure her place in Athens but will start the final safe in the knowledge that she is one of only four current competitors ever to have raced below 1:58 over 200 metres.

"That was a terrific swim" said Bill Sweetenham, the national
performance director, who added that six British records and eight
qualifiers represented "a good night, not great, just good".

Marshall, 22 and coached by Ben Titley at Loughborough University, missed the Commonwealth record held by Olympic champion Susie O'Neill, the retired Australian, by just 0.38 seconds. She will try again tomorrow as she bids to join Ian Edmond, Katy Sexton and Alison Sheppard – who in Athens will be the first British swimmer ever to attend five Olympic Games – on the list of medal contenders bound for Greece.

Relief was etched on Edmond's face like one of Picasso's finest as he
revealed that qualification for an Olympic Games at which he is one of
Britain's top medal hopes had hung in the balance. With Chris Cook, second
man home and also inside Olympic target time over 200 metres breaststroke,
lying prone on the deck nearby, chest heaving like bellows in a boiler
room, the tension draining from him as the colour slowly returned to his
cheeks, Edmond said he had spent last week "in bed sick taking antibiotics
for an ear infection". He was still able to clock 2:11.87 to Cook's
2:12.87.

Katy Sexton, the first British woman to win a world title when she
triumphed over 200 metres backstroke last year, led Sarah Price home in
the sprint event last night, their times — 1:01.16 and 1:01.61 — inside the target time, though outside their best.

With a 25.23 second victory over 50 metres freestyle, Sheppard, coached by
husband Gary ven der Meulen, third fastest in the world last year, was 0.55 seconds outside her best, but was 0.16 seconds inside the qualifying time. If she was delighted to make her fifth Games, then 20-year-old Todd Cooper, coached by American Chris Martin, felt "pretty fantastic" to have qualified for his first with a British record of 52.46 in the 100 metres butterfly.

Cooper, who trains in the same pool in Stirling as Sheppard, defeated
James Hickman, the man whose record he took, but the former record holder,
who will quit the sport at the end of this year, will also compete in
Athens after racing inside his previous best, in 52.79. Cooper, said
Sweetenham was a "great, great prospect".

In the women's 100 metres butterfly, Georgina Lee, 22, coached by Steve
Collins at SMU in Dallas, Texas, lowered her own British record by 0.29 seconds with a time of 59.45, just 0.03 inside the Olympic target. She was
the only qualifier.

There were also British records for Rebecca Cooke, Kirsty Balfour and
James Goodard. Cooke's 4:46.79 victory over 400 metres medley, while
falling shy of her Olympic target, shaved 0.04 seconds off the oldest-standing British record, which had been held by Sharron Davies since she won the silver medal at the Moscow Olympic Games in 1980. Goddard clocked 1:58.58 over 200 metres backstroke and Balfour, Edmond's training partner,
2:27.88 over 200 metres breaststroke.

There will be no British man in the 100 metres freestyle in Athens. Matthew
Kidd's 49.72 was not good enough to qualify, while the combined times of
Kidd, who trains at Auburn, and the three who followed him home do not add
up to eighth best in the world, the standard required by Sweetenham.

Great Britain Olympic Trials
Ponds Forge
Sheffield, England, UK

April 7 – 11, 2004

50 meter pool

RESULTS
Day Two: April 8, 2004

Event 4 Women 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Alison Sheppard 32 Milngavie &B 25.49 25.23
2 Emma Dutton 22 CO Leeds 26.23 25.90
3 Kathryn Evans 23 Nova Cent'n 26.24 26.03
4 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 26.22 26.15
5 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 26.55 26.43
6 Lorna Tonks 16 Bath Univ 26.48 26.52
7 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 26.66 26.56
8 Karen Legg 26 Ferndown 26.62 28.79

=== Semi-Finals ===

3 Julie Douglas 24 Loughboro UN 26.23
9 Jenny Lyles 25 Bath Univ 26.64
11 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 26.75
12 Chloe Winter 17 Haslemere 27.05
13 Georgina Heyn 20 Bath Univ 27.06
14 Alex Savage 19 Ferndown 27.07
15 Emma Sandwith 18 Cockermouth 27.27
15 Amy Smith 17 Wyre Forest 27.27

Event 5 Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Todd Cooper 21 Stirlingswim 54.09 52.46
2 James Hickman 28 CO Manch AQ 53.14 52.79
3 Matthew Bowe 21 Bath Univ 53.93 53.76
4 Stephen Parry 27 Stockport MO 53.80 53.91
5 Ryan Tancock 21 Exeter City 55.05 54.34
6 Michael Rock 17 CO Liverpool 54.24 54.45
7 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 54.81 54.88
8 Mark Lewis 21 Stirlingswim 55.09 55.36

=== Semi-Finals ===

9 Martin Leel 19 Co Aberdeen 55.38
10 David Bennett 23 Beckenham 55.49
11 Jack Lay 18 CO Leicester 55.66
12 Darren Wigg 24 CO Newcastle 56.08
13 Muiris O'Riada 23 Stirlingswim 56.20
14 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 56.67
15 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 56.96
16 Tom Harnett 22 Beckenham 57.77

Event 8 Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Katy Sexton 22 Portsmouth N 1:01.70 1:01.16
2 Sarah Price 25 Loughboro UN 1:01.95 1:01.61
3 Joanna Fargus 22 Bath Univ 1:03.64 1:03.67
4 Zoe Cray 30 Ipswich 1:03.87 1:03.90
5 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 1:04.04 1:03.96
6 Karen Lee 21 Loughboro UN 1:04.25 1:04.10
7 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 1:03.98 1:04.29
8 Gemma Spofforth 17 Portsmouth N 1:04.13 1:04.41

=== Semi-Finals ===

9 Lorna Smith 16 Ren 96 1:04.41
10 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 1:04.73
11 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 1:04.93
12 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 1:05.04
13 Samantha Williams 19 CO Coventry 1:05.24
14 Sarah Lambert 23 Selby 1:05.67
15 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 1:05.73
16 Laura Beechey 19 Loughboro UN 1:06.02

Event 9 Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 2:12.12 2:11.87
2 Christopher Cook 25 CO Newcastle 2:13.52 2:12.87
3 Robin Francis 22 Bath Univ 2:16.29 2:15.67
4 Adam Whitehead 24 CO Coventry 2:15.73 2:15.74
5 Kristopher Gilchrist 21 CO Edinburgh 2:16.41 2:16.30
6 Mark Branch 17 N Aryshire 2:18.81 2:17.46
7 David Bartlett 20 Bath Univ 2:17.81 2:19.11
8 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 2:19.31 2:19.15

=== Semi-Finals ===

3 Michael Williamson 23 CO Coventry 2:14.18
10 Joe Gannon 21 CO Salford 2:19.69
11 Euan Dale 19 Millfield 2:20.11
12 James Kirton 19 CO Sheffield 2:20.64
13 Simon Smith 19 Bath Univ 2:21.50
14 Guy Worrow 18 CO Leicester 2:22.55
15 Craig Elliot 17 Cockermouth 2:24.88
16 James Fackrell 19 Bath Univ 2:28.62

Event 10 Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Georgina Lee 23 Camphill Ed 59.74 59.45
2 Terri Dunning 19 Co Birm'Ham 1:01.16 1:00.79
3 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 1:00.02 1:01.05
4 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 1:01.31 1:01.49
5 Justine Clark 16 CO Coventry 1:01.42 1:01.54
6 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 1:02.53 1:01.92
7 Hana Capstick 17 Maxwell 1:02.08 1:02.31
8 Sarah Healey 22 Loughboro UN 1:01.56 1:02.33

=== Semi-Finals ===

9 Leonore Kelleher 22 Loughboro UN 1:02.57
10 Alex Savage 19 Ferndown 1:02.79
11 Cari Davies 20 Nova Cent'n 1:02.93
12 Gemma Howells 20 Co Cardiff 1:02.97
13 Bethan Coole 20 Swim Swansea 1:03.10
14 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 1:03.22
15 Chloe Winter 17 Haslemere 1:03.45
16 Georgina Nash 18 T5 Ldn West 1:03.92

Event 11 Men 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Matthew Kidd 25 Leatherhead 49.99 49.72
2 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 49.90 49.95
3 Craig Gibbons 19 Maxwell 50.42 50.29
4 Anthony Howard 25 Horwich 50.46 50.32
5 Gavin Meadows 27 CO Leeds 50.33 50.34
6 Ross Davenport 20 Bath Univ 50.47 50.41
7 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 50.22 50.43
8 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 50.38 50.73

=== Semi-Finals ===

9 Edward Sinclair 24 Millfield 50.90
10 Matthew Clay 22 Bath Univ 51.21
11 Sion Brinn 31 Bath Univ 51.43
12 Richard Salt 21 Bath Univ 51.56
13 Edward Denton 18 Millfield 51.72
14 Lewis Owens 17 Co Cant'Bury 51.80
15 David Leith 24 CO Edinburgh 51.92
16 Matthew Bowe 21 Bath Univ 57.47

Event 16 Women 400 LC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 Rebecca Cooke 21 CO Glasgow 4:51.62 4:46.79
2 Sophie Caul 18 CO Coventry 4:51.89 4:48.60
3 Stacey Tadd 15 Bath Univ 4:55.59 4:51.55
4 Sarah Heyes 21 CO Manch AQ 4:56.21 4:51.73
5 Kerri-Anne Payne 17 Stockport MO 4:54.25 4:51.80
6 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 4:57.44 4:51.98
7 Julie Gould 15 Guildford CT 4:56.56 4:54.39
8 Laura Chase 17 Portsmouth N 4:54.43 4:55.32

=== Heats ===

9 Nathalie Brown 21 BO Southend 4:58.83
10 Nicola Charlesworth 22 Hart 4:59.42
11 Jessica Sylvester 17 Newcastle ST 5:00.13
12 Katie Towers 16 Amersham 5:00.79
13 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 5:01.48
14 Samantha Williams 19 CO Coventry 5:01.98
15 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 5:02.25
16 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 5:03.68
17 Jessica Dickons 14 BO Stockton 5:04.22
18 Emma Harrison 14 Warrender 5:04.49
19 Elspeth Taylor 15 Bath Univ 5:04.54
20 Lauren Wightman 17 CO Coventry 5:05.80
21 Sarah Thomas 17 Plymouth Lea 5:06.08
22 Hannah Miley 15 South Aberde 5:06.24
23 Kerry Buchan 17 South Aberde 5:07.73
24 Rosy Murray 14 Portsmouth N 5:07.90
25 Ellen Gandy 13 Beckenham 5:08.40
26 Aileen Stirling 14 CO Glasgow 5:10.32
27 Georgia Holderness 17 Millfield 5:10.65
28 Josie Miller 17 Leatherhead 5:11.06
29 Hayley Davis 20 City Norwich 5:11.37
30 Grace Francis 14 Chelmsford 5:11.99
31 Emily Cryan 13 CO Leeds 5:12.22
32 Jemma Lowe 14 BO Stockton 5:12.47
33 Katie Raybould 14 Stafford Apex 5:13.63
34 Samantha Wilson 17 Cleethorpes 5:14.32
35 Emma Eaves 14 Brighton 5:21.81

Event 17 Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 James Goddard 21 Stockport MO 2:05.12 1:58.58
2 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 2:03.47 1:59.11
3 Nick Neckles 26 Stirlingswim 2:05.56 2:03.22
4 Robert Lang 20 CO Edinburgh 2:06.03 2:04.58
5 Stephen Mellor 19 Stockport MO 2:05.74 2:05.08
6 Scott Houston 17 Ren 96 2:05.33 2:05.21
7 Nathan Oxford 21 Nova Cent'n 2:05.57 2:05.47
8 Simon Birch 19 Stockport MO 2:05.83 2:05.70
—————————————————————–
9 Ian Powell 19 Millfield 2:06.58 2:05.80
10 Christopher Thompson 21 Portsmouth N 2:07.89 2:06.52
—————————————————————–
11 Ben Ward 20 Loughboro UN 2:07.61 2:06.61
12 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 2:06.05 2:07.01
13 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 2:07.27 2:07.66
14 Joel Roberts 19 CO Edinburgh 2:07.31 2:08.33
15 Daniel Coombs 16 Bolton Metro 2:08.29 2:08.49
16 Ross Hughes 20 Stirlingswim 2:06.84 2:09.09

Event 17 Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Seed Heats
==================================================================
=== Heats ===

1 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 2:01.29 2:03.47
2 James Goddard 21 Stockport MO 1:58.65 2:05.12
3 Scott Houston 17 Ren 96 2:06.19 2:05.33
4 Nick Neckles 26 Stirlingswim 2:03.28 2:05.56
5 Nathan Oxford 21 Nova Cent'n 2:03.58 2:05.57
6 Stephen Mellor 19 Stockport MO 2:10.72 2:05.74
7 Simon Birch 19 Stockport MO 2:07.35 2:05.83
8 Robert Lang 20 CO Edinburgh 2:08.05 2:06.03
—————————————————————–
9 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 2:06.42 2:06.05
10 Ian Powell 19 Millfield 2:05.85 2:06.58
11 Ross Hughes 20 Stirlingswim 2:02.70 2:06.84
12 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 2:08.97 2:07.27
13 Joel Roberts 19 CO Edinburgh 2:06.77 2:07.31
14 Ben Ward 20 Loughboro UN 2:07.07 2:07.61
15 Christopher Thompson 21 Portsmouth N 2:06.45 2:07.89
16 Daniel Coombs 16 Bolton Metro 2:10.26 2:08.29
—————————————————————–
17 David Waslin 16 Kingstonhull 2:12.38 2:08.32
18 Stuart Bloor 20 Stirlingswim 2:09.48 2:08.58
—————————————————————–
19 Liam Wardley 18 Co Cambridge 2:08.32 2:08.61
20 Simon LE Couilliard 17 Portsmouth N 2:10.34 2:09.27
21 Tom Harnett 22 Beckenham 2:10.90 2:10.36
22 Christopher Middleton 16 CO Sheffield 2:14.80 2:10.63
23 Lewis Smith 16 Warrender 2:14.65 2:10.79
24 Mark Harrington 16 Crawley 2:13.65 2:11.49
25 Christopher Chasser 16 South Aberde 2:14.48 2:11.52
26 Max Underhay 17 Portsmouth N 2:11.40 2:11.77
27 James Paton 16 Stockport MO 2:14.65 2:12.08
28 Charles Mills 17 Ren 96 2:11.06 2:12.33
29 John Molyneaux 16 West Wight 2:10.27 2:12.83
30 Samuel Steel 16 T5 Ldn West 2:13.11 2:13.10
31 James Crawford 16 Wycombe Dist 2:14.72 2:13.17
32 Marco Loughran 15 Guildford CT 2:14.65 2:13.38
33 Paul Turner 18 Maxwell 2:11.79 2:13.59
34 Graeme Lyons 18 West Dunbart 2:10.90 2:14.19
35 Liam Tancock 19 Loughboro UN 2:04.31 2:32.17

Event 18 Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Melanie Marshall 22 Loughboro UN 2:00.17 1:57.85
2 Karen Legg 26 Ferndown 2:02.10 2:00.94
3 Georgina Lee 23 Camphill Ed 2:01.82 2:00.96
4 Caitlin McCLATCHEY 19 Northampton 2:01.27 2:00.98
5 Joanne Jackson 18 Durham Aqua 2:02.95 2:01.01
6 Janine Belton 25 Loughboro UN 2:01.41 2:01.24
7 Karen Pickering 33 Ipswich 2:01.63 2:01.49
8 Julia Beckett 18 Winchester 2:02.37 2:01.56
—————————————————————–
9 Karen Nisbet 23 CO Leeds 2:03.24 2:02.42
10 Lorna Tonks 16 Bath Univ 2:03.69 2:03.20
—————————————————————–
11 Kate Richardson 17 Kingstonhull 2:04.25 2:03.38
12 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 2:03.18 2:03.57
13 Katherine Wyld 18 Leatherhead 2:04.02 2:03.81
14 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 2:04.52 2:04.07
15 Victoria Cook 19 Hatfield 2:03.95 2:04.49
16 Danielle Berry 16 Durham Aqua 2:03.83 2:04.83

Event 18 Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Heats
==================================================================
=== Heats ===

1 Melanie Marshall 22 Loughboro UN 1:58.51 2:00.17
2 Caitlin McCLATCHEY 19 Northampton 2:02.74 2:01.27
3 Janine Belton 25 Loughboro UN 2:00.60 2:01.41
4 Karen Pickering 33 Ipswich 1:59.88 2:01.63
5 Georgina Lee 23 Camphill Ed 2:01.65 2:01.82
6 Karen Legg 26 Ferndown 1:59.82 2:02.10
7 Julia Beckett 18 Winchester 2:02.84 2:02.37
8 Joanne Jackson 18 Durham Aqua 2:01.08 2:02.95
—————————————————————–
9 Claire Windeatt 19 Kingstonhull 2:04.50 2:03.18
10 Karen Nisbet 23 CO Leeds 2:02.30 2:03.24
11 Lorna Tonks 16 Bath Univ 2:06.28 2:03.69
12 Danielle Berry 16 Durham Aqua 2:06.53 2:03.83
13 Victoria Cook 19 Hatfield 2:03.90 2:03.95
14 Katherine Wyld 18 Leatherhead 2:04.01 2:04.02
15 Kate Richardson 17 Kingstonhull 2:04.39 2:04.25
16 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 2:05.19 2:04.52
—————————————————————–
17 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 2:04.28 2:04.71
18 Emma Wicks 16 Portsmouth N 2:07.61 2:04.79
—————————————————————–
19 Bethan Coole 20 Swim Swansea 2:02.09 2:04.83
20 Joanna Fargus 22 Bath Univ 2:03.20 2:05.04
21 Natalie Prince 18 Elmbridge 2:05.35 2:05.14
22 Laura Chase 17 Portsmouth N 2:05.58 2:05.37
23 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 2:08.42 2:05.58
24 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 2:07.23 2:06.30
25 Rachael George 14 Hatfield 2:08.21 2:06.32
26 Amy Park 16 Kingstonhull 2:07.60 2:07.25
27 Cara Moody 16 Co Brim'Ham 2:06.47 2:07.40
27 Charlotte Wright 15 Kingston Roy 2:06.70 2:07.40
29 Amanda Sanderson 15 Kelly Coll 2:09.56 2:07.79
30 Natalie Durant 14 T5 Ldn West 2:12.07 2:07.90
31 Ceri Unwin 13 Hatfield 2:12.96 2:07.94
32 Lorna Smith 16 Ren 96 2:08.48 2:08.05
33 Jordon Tomlinson 14 Lincoln Vulc 2:12.56 2:08.10
34 Caroline Saxby 21 Wear Valley 2:06.53 2:08.23
35 Jessica Learmonth 16 CO Leeds 2:09.02 2:08.31
36 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 2:09.55 2:09.15
37 Emma Harrison 14 Warrender 2:14.41 2:10.43
38 Jazmin Carlin 14 TigersharksW 2:14.27 2:10.48
39 Mackenzie Howe 18 Co Cardiff 2:03.44 2:10.53
40 Claudia Coleman 15 Plymouth Lea 2:09.12 2:10.75
41 Jenny Starling 14 CO Sheffield 2:11.35 2:10.91
42 Chloe Ross 14 Beckenham 2:13.40 2:11.07
43 Rosy Murray 14 Portsmouth N 2:12.20 2:11.60
44 Lucy Curzon 14 T5 Ldn West 2:14.33 2:11.64
45 Emily Rashleigh 14 Bolton Metro 2:11.24 2:11.81
46 Anna Hodt 14 Co Brim'Ham 2:13.18 2:12.26
47 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:14.36 2:12.29
48 Abby Johnson 14 Durham Aqua 2:13.71 2:12.52
49 Lauren Hayden 16 CO Leeds 2:08.20 2:12.83
50 Lauren Collins 13 Co Brim'Ham 2:10.87 2:12.85
51 Sabina Heywood 13 Bournem'Th D 2:13.11 2:13.09
52 Emily Freeman 14 Ferndown 2:14.46 2:13.57
53 Katie Raybould 14 Stafford Apex 2:13.32 2:13.84
54 Emma Eaves 14 Brighton 2:12.82 2:16.27

Event 19 Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Heats Semis
==================================================================
=== Semis ===

1 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 2:31.03 2:27.88
2 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 2:30.41 2:31.59
3 Emma Robinson 26 Loughboro UN 2:34.12 2:32.38
4 Rachael Wilson 16 Gates & Wick 2:36.49 2:33.71
5 Stacey Tadd 15 Bath Univ 2:34.08 2:34.00
6 Lauren Greenshields 20 CO Edinburgh 2:36.70 2:34.31
7 Rikki Jackson 18 Portsmouth N 2:36.39 2:34.87
8 Debbie Hall 16 Rotherham MO 2:36.82 2:35.75
—————————————————————–
9 Kate Haywood 17 Loughboro UN 2:36.55 2:35.82
10 Rebecca Hillis 14 Ren 96 2:36.99 2:36.03
—————————————————————–
11 Anna Strickland 17 Leatherhead 2:37.37 2:36.40
12 Kerry Buchan 17 South Aberde 2:39.47 2:37.33
13 Laura Wood 21 Swim Swansea 2:37.47 2:37.74
14 Grace Callaghan 16 CO Coventry 2:39.84 2:37.87
15 Michelle Kiff 21 Loughboro UN 2:38.54 2:38.31
16 Fiona Andrews 15 Ren 96 2:38.71 2:40.81

Event 19 Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Seed Heats
==================================================================
=== Heats ===

1 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 2:31.27 2:30.41
2 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 2:29.41 2:31.03
3 Stacey Tadd 15 Bath Univ 2:32.36 2:34.08
4 Emma Robinson 26 Loughboro UN 2:38.45 2:34.12
5 Rikki Jackson 18 Portsmouth N 2:38.44 2:36.39
6 Rachael Wilson 16 Gates & Wick 2:33.96 2:36.49
7 Kate Haywood 17 Loughboro UN 2:33.86 2:36.55
8 Lauren Greenshields 20 CO Edinburgh 2:33.90 2:36.70
—————————————————————–
9 Debbie Hall 16 Rotherham MO 2:37.45 2:36.82
10 Rebecca Hillis 14 Ren 96 2:39.46 2:36.99
11 Anna Strickland 17 Leatherhead 2:39.04 2:37.37
12 Laura Wood 21 Swim Swansea 2:34.92 2:37.47
13 Michelle Kiff 21 Loughboro UN 2:38.05 2:38.54
14 Fiona Andrews 15 Ren 96 2:37.47 2:38.71
15 Kerry Buchan 17 South Aberde 2:40.47 2:39.47
16 Grace Callaghan 16 CO Coventry 2:34.90 2:39.84
—————————————————————–
17 Katie Henderson 23 Loughboro UN 2:38.78 2:39.84
18 Amy Spencer 15 CO Sheffield 2:42.01 2:39.98
—————————————————————–
19 Hayley Preston 19 CO Edinburgh 2:40.85 2:40.98
20 Claire Abraham 15 Leatherhead 2:40.65 2:41.11
21 Louise Henley 19 Torfaen 2:39.10 2:41.15
22 Elspeth Taylor 15 Bath Univ 2:36.36 2:42.17
23 Emily Cryan 13 CO Leeds 2:43.71 2:43.13
24 Danielle Place 17 CO Leeds 2:40.77 2:43.34
25 Sophie Calpin 14 York City 2:45.11 2:44.15
26 Ashleigh Forster 13 Durham Aqua 2:48.58 2:45.03
27 Sian Aherne 13 Leatherhead 2:47.94 2:45.84
28 Kristine Brown 13 Bath Univ 2:47.60 2:46.14
29 Athena Liao 14 Braintree 2:42.17 2:46.83
30 Bryony Dunne 13 Haslemere 2:46.73 2:47.28
31 Kate Hutchinson 14 CO Leeds 2:49.03 2:47.32
32 Alexandra Warren 13 Bath Univ 2:47.66 2:47.82
33 Sian Hodgkiss 16 Chesterfield 2:42.12 2:48.44

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here