Berens Earns 200 Freestyle Decision at Speedo Southern Sectionals

AUBURN, Ala., USA, July 16. AT some point in the not-so-distant future, look for Ricky Berens to make some major noise for Team USA. Yes, Berens has the necessary talent to be a key player in the continued growth of American swimming. That much was evident Friday night when the Mecklenburg Aquatic Club youngster posted another victory at the Speedo Southern Sectionals.

Competing at the James E. Martin Aquatics Center, on the Auburn University campus, Berens clocked 1:50.92 in the 200-meter freestyle, holding off South Africa’s Ryk Neethling (1:51.03) at the wall. Neethling was a member of South Africa’s gold-medal winning and world-record setting 400 free relay at last summer’s Athens Olympics. Doug Van Wie (1:52.29) and Matt Owen (1:52.33) finished behind Berens and Neethling. Berens won the 200 butterfly on Thursday night.

In the women’s 200 free, Elizabeth Hill edged Lindsey Ertter. Hill covered the four-lap event in 2:02.74 while Ertter touched the wall in 2:03.44. As for the 100 backstroke, victories were claimed by Margo McCawley for the women (1:04.18) and James Wike for the men (56.31). Elaine Breeden (4:53.46) and Eric Shanteau (4:27.58) added wins in the 400 individual medley.

Event 9 Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
2:04.49 NATS
2:06.79 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Hill, Elizabeth E 19 DYNA-GA 2:04.50 2:02.74 NATS 20
28.91 59.69 (30.78) 1:31.37 (31.68) 2:02.74 (31.37)
2 Ertter, Lindsey R 22 Athens Bulldog-GA 2:04.79 2:03.44 NATS 17
29.05 1:00.24 (31.19) 1:32.08 (31.84) 2:03.44 (31.36)
3 Miller, Anna C 18 Athens Bulldog-GA 2:05.03 2:03.61 NATS 16
29.61 1:01.21 (31.60) 1:32.72 (31.51) 2:03.61 (30.89)
4 Reynolds, Caitlin 17 DYNA-GA 2:06.31 2:03.89 NATS 15
29.84 1:01.23 (31.39) 1:32.81 (31.58) 2:03.89 (31.08)
5 Suhr, Katie A 17 DYNA-GA 2:05.85 2:04.27 NATS 14
29.16 1:00.42 (31.26) 1:32.02 (31.60) 2:04.27 (32.25)
6 Harm, Tricia A 21 Athens Bulldog-GA 2:05.44 2:04.38 NATS 13
29.31 1:00.98 (31.67) 1:33.12 (32.14) 2:04.38 (31.26)
7 Peterson, Sarah M 17 Nashville-SE 2:05.74 2:05.49 JRS 12
29.72 1:01.43 (31.71) 1:33.59 (32.16) 2:05.49 (31.90)
8 Russell, Cameron L 18 Pilot-Knoxville-SE 2:06.05 2:07.23 11
29.62 1:01.65 (32.03) 1:34.45 (32.80) 2:07.23 (32.78)
B – Final
9 Hoelzer, Margaret 22 AUB-SE 2:06.46 2:02.32 NATS 9
27.79 58.57 (30.78) 1:30.08 (31.51) 2:02.32 (32.24)
10 Maust, Claire V 20 SA-GA 2:07.57 2:04.29 NATS 7
29.73 1:01.41 (31.68) 1:33.08 (31.67) 2:04.29 (31.21)
11 Hupman, Andrea C 19 SA-GA 2:06.95 2:05.65 JRS 6
29.45 1:01.41 (31.96) 1:34.10 (32.69) 2:05.65 (31.55)
12 Kroll, Toni M 18 XCEL-SE 2:07.37 2:07.18 5
29.50 1:01.59 (32.09) 1:34.50 (32.91) 2:07.18 (32.68)
13 Garrett, Macie L 19 Nashville-SE 2:07.35 2:07.33 4
30.52 1:02.93 (32.41) 1:35.39 (32.46) 2:07.33 (31.94)
14 Georoff, Andrea A 22 Athens Bulldog-GA 2:07.81 2:07.75 3
28.93 1:00.49 (31.56) 1:33.62 (33.13) 2:07.75 (34.13)
15 Ayres, Meredith A 17 Pilot-Knoxville-SE 2:07.43 2:08.36 2
29.86 1:02.32 (32.46) 1:35.40 (33.08) 2:08.36 (32.96)
16 Shishkoff, Kassia 16 Rsa-NC 2:07.65 2:08.97 1
30.66 1:03.31 (32.65) 1:36.32 (33.01) 2:08.97 (32.65)
C – Final
17 Ewing, Emile C 17 Unattached-SE 2:07.83 2:05.92 JRS
29.62 1:01.84 (32.22) 1:33.75 (31.91) 2:05.92 (32.17)
18 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 2:08.37 2:06.05 JRS
29.81 1:01.75 (31.94) 1:34.01 (32.26) 2:06.05 (32.04)
19 Morris, Erin M 20 MAC-NC 2:08.47 2:06.95
29.90 1:02.17 (32.27) 1:34.69 (32.52) 2:06.95 (32.26)
20 Martin, Noelle E 18 WSY-NC 2:08.23 2:07.50
29.69 1:02.17 (32.48) 1:35.05 (32.88) 2:07.50 (32.45)
21 Carter, Austen L 18 TG-SC 2:08.76 2:07.80
29.98 1:02.28 (32.30) 1:34.90 (32.62) 2:07.80 (32.90)
22 O'Neill, Sheila I 15 DYNA-GA 2:08.00 2:09.06
30.07 1:02.73 (32.66) 1:35.62 (32.89) 2:09.06 (33.44)
23 Napier, Stephanie 17 Baylor-SE 2:07.84 2:10.63
29.92 1:02.69 (32.77) 1:36.53 (33.84) 2:10.63 (34.10)
24 Callaghan, Devon C 16 LAK-KY 2:08.65 2:11.05
30.33 1:03.47 (33.14) 1:37.12 (33.65) 2:11.05 (33.93)
D – Final
25 Caron, Hannah M 13 That-NC 2:09.37 2:08.02
29.87 1:02.27 (32.40) 1:35.67 (33.40) 2:08.02 (32.35)
26 Brackens, Lindsey 15 Memphis Thunder-SE 2:10.21 2:08.17
30.15 1:02.72 (32.57) 1:35.70 (32.98) 2:08.17 (32.47)
27 Grams, Beth R 21 Athens Bulldog-GA 2:09.45 2:08.45
30.43 1:03.42 (32.99) 1:36.27 (32.85) 2:08.45 (32.18)
28 Guilkey, Karen E 19 That-NC 2:09.85 2:08.67
30.64 1:03.71 (33.07) 1:36.48 (32.77) 2:08.67 (32.19)
29 Howard, Ashley B 17 That-NC 2:09.54 2:09.82
31.23 1:03.91 (32.68) 1:37.19 (33.28) 2:09.82 (32.63)
30 O'Donnell, Nicole 17 MAC-NC 2:09.87 2:09.85
31.11 1:04.04 (32.93) 1:36.80 (32.76) 2:09.85 (33.05)
31 Cutrell, Erin P 20 Ncac-NC 2:09.38 2:10.69
31.31 1:04.43 (33.12) 1:37.72 (33.29) 2:10.69 (32.97)
32 Reynolds, Meg C 15 DYNA-GA 2:09.97 2:12.03
31.35 1:04.49 (33.14) 1:38.07 (33.58) 2:12.03 (33.96)

Event 10 Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
1:54.09 NATS
1:57.29 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 1:53.36 1:50.92 NATS 20
25.83 54.03 (28.20) 1:22.82 (28.79) 1:50.92 (28.10)
2 Neethling, Ryk R 27 Unattached-SE 1:52.62 1:51.03 NATS 17
25.43 53.30 (27.87) 1:22.37 (29.07) 1:51.03 (28.66)
3 Van Wie, Doug P 21 AUB-SE 1:53.80 1:52.29 NATS 16
26.19 54.54 (28.35) 1:23.57 (29.03) 1:52.29 (28.72)
4 Owen, Matt A 21 Athens Bulldog-GA 1:52.81 1:52.33 NATS 15
26.33 54.70 (28.37) 1:23.86 (29.16) 1:52.33 (28.47)
5 Gustafson, Tyler R 21 TENN-SE 1:53.64 1:52.92 NATS 14
26.51 55.10 (28.59) 1:24.47 (29.37) 1:52.92 (28.45)
6 Houchin, Charlie G 17 Yota-NC 1:53.69 1:53.14 NATS 13
26.83 55.77 (28.94) 1:24.50 (28.73) 1:53.14 (28.64)
7 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder-SE 1:53.47 1:53.48 NATS 12
26.13 54.90 (28.77) 1:24.59 (29.69) 1:53.48 (28.89)
8 Schneider, Joey A 21 Nashville-SE 1:53.62 1:55.32 JRS 11
26.91 55.98 (29.07) 1:25.65 (29.67) 1:55.32 (29.67)
B – Final
9 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 1:54.51 1:53.49 NATS 9
27.11 56.31 (29.20) 1:25.44 (29.13) 1:53.49 (28.05)
10 Patton, Sean T 18 MAC-NC 1:55.21 1:53.92 NATS 7
26.96 55.95 (28.99) 1:24.99 (29.04) 1:53.92 (28.93)
11 Robison, Scot S 16 "the Snakes"-NC 1:54.92 1:53.95 NATS 6
26.77 55.78 (29.01) 1:24.92 (29.14) 1:53.95 (29.03)
12 Ewald, Chris R 19 DYNA-GA 1:55.27 1:54.44 JRS 5
27.56 56.63 (29.07) 1:25.82 (29.19) 1:54.44 (28.62)
13 Cormier, Kyle K 19 Unattached-SC 1:54.81 1:54.49 JRS 4
27.12 56.15 (29.03) 1:25.70 (29.55) 1:54.49 (28.79)
14 Slocki, Daniel A 21 AUB-SE 1:54.19 1:54.60 JRS 3
27.12 56.31 (29.19) 1:25.71 (29.40) 1:54.60 (28.89)
15 Dove, Will D 17 Rsa-NC 1:55.59 1:55.53 JRS 2
27.47 56.73 (29.26) 1:26.33 (29.60) 1:55.53 (29.20)
16 Duff, Reid R 21 Unattached-SC 1:55.38 1:58.60 1
27.31 57.16 (29.85) 1:28.10 (30.94) 1:58.60 (30.50)
C – Final
17 Alesi, Octavio A 18 TENN-SE 1:55.75 1:55.34 JRS
27.36 57.61 (30.25) 1:26.69 (29.08) 1:55.34 (28.65)
18 Farnham, Daniel W 22 WA-KY 1:56.82 1:55.35 JRS
27.06 57.14 (30.08) 1:26.87 (29.73) 1:55.35 (28.48)
19 Sauaia, Ciro M 17 UN-SE 1:56.55 1:56.82 JRS
27.53 57.21 (29.68) 1:27.29 (30.08) 1:56.82 (29.53)
20 Farnham, Adam T 19 TENN-SE 1:57.35 1:57.18 JRS
26.98 57.16 (30.18) 1:27.11 (29.95) 1:57.18 (30.07)
21 McMahon, Dan 17 DYNA-GA 1:57.37 1:57.63
27.87 58.03 (30.16) 1:28.17 (30.14) 1:57.63 (29.46)
22 Copeland, Noah R 18 Scat-GA 1:56.97 1:57.91
27.47 57.55 (30.08) 1:28.28 (30.73) 1:57.91 (29.63)
23 Martin, Alex S 17 UN-NC 1:57.07 1:58.03
27.66 58.02 (30.36) 1:28.34 (30.32) 1:58.03 (29.69)
24 Donch, Matt D 17 Yota-NC 1:57.02 1:59.66
27.00 56.81 (29.81) 1:27.59 (30.78) 1:59.66 (32.07)
D – Final
25 Cuttino, Judson P 19 Savannah Swim-GA 1:58.11 1:56.29 JRS
26.96 56.07 (29.11) 1:26.18 (30.11) 1:56.29 (30.11)
26 Penniman, Daniel L 19 GPAC-SE 1:57.70 1:56.41 JRS
26.98 56.39 (29.41) 1:26.43 (30.04) 1:56.41 (29.98)
27 Roberson, Bryce H 17 Savannah Swim-GA 1:57.91 1:56.77 JRS
27.84 57.69 (29.85) 1:27.31 (29.62) 1:56.77 (29.46)
28 Cady, Kurt W 21 AUB-SE 1:57.73 1:57.69
26.82 56.01 (29.19) 1:26.45 (30.44) 1:57.69 (31.24)
29 Lundquist, Bryan J 20 Rays-GA 1:57.97 1:58.45
27.05 56.99 (29.94) 1:27.76 (30.77) 1:58.45 (30.69)
30 Findorff, Kris J 18 Unattached-SE 1:58.01 1:58.73
27.43 57.65 (30.22) 1:27.99 (30.34) 1:58.73 (30.74)
31 Suddreth, Brandon 19 MAC-NC 1:57.82 1:58.74
27.79 57.98 (30.19) 1:28.70 (30.72) 1:58.74 (30.04)
32 Hubbard, Brad G 18 LAK-KY 1:58.15 2:01.48
28.39 59.23 (30.84) 1:30.52 (31.29) 2:01.48 (30.96)

Event 11 Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
1:05.39 NATS
1:06.49 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder-SE 1:04.84 1:04.18 NATS 20
31.02 1:04.18 (33.16)
2 Golden, Julie L 16 Birmingham-SE 1:05.13 1:04.63 NATS 17
31.94 1:04.63 (32.69)
3 Chura, Haley A 19 Athens Bulldog-GA 1:06.16 1:05.52 JRS 16
32.04 1:05.52 (33.48)
4 Vanderbilt, Samant 19 Nashville-SE 1:06.05 1:06.00 JRS 15
31.92 1:06.00 (34.08)
5 Lyons, Carly J 16 DYNA-GA 1:05.99 1:06.15 JRS 14
32.32 1:06.15 (33.83)
6 Eickman, Meagan M 20 Ncac-NC 1:05.39 1:06.35 JRS 13
32.03 1:06.35 (34.32)
7 Knight, Summer L 14 MYB-SE 1:06.12 1:06.36 JRS 12
32.25 1:06.36 (34.11)
8 Hersey, Kathleen E 15 SA-GA 1:05.63 1:06.94 11
32.90 1:06.94 (34.04)
B – Final
9 Groblewski, Lauren 19 TG-SC 1:06.65 1:05.47 JRS 9
32.12 1:05.47 (33.35)
10 Farrell, Morgan M 16 GPAC-SE 1:06.33 1:05.74 JRS 7
32.37 1:05.74 (33.37)
11 Faulkner, Amanda C 16 LAK-KY 1:06.31 1:06.06 JRS 6
32.41 1:06.06 (33.65)
12 Ayres, Meredith A 17 Pilot-Knoxville-SE 1:06.55 1:06.11 JRS 5
32.58 1:06.11 (33.53)
13 Bethune, Tawnie E 20 HSA-SE 1:06.21 1:06.37 JRS 4
32.90 1:06.37 (33.47)
14 Forster, Erin A 19 Unattached-OH 1:06.60 1:06.46 JRS 3
32.82 1:06.46 (33.64)
15 Bond, Katie F 15 DYNA-GA 1:06.79 1:06.86 2
33.03 1:06.86 (33.83)
16 Caldwell, Katherin 18 MAC-NC 1:07.02 1:07.08 1
32.80 1:07.08 (34.28)
C – Final
17 Sirmon, Anna L 17 CMSA-SE 1:07.51 1:06.85
33.07 1:06.85 (33.78)
18 Myers, Mandy L 15 Yota-NC 1:07.66 1:06.90
33.05 1:06.90 (33.85)
19 Ranzau, Sally E 18 DYNA-GA 1:07.12 1:07.24
32.96 1:07.24 (34.28)
20 Peterson, Sarah M 17 Nashville-SE 1:07.55 1:07.29
32.87 1:07.29 (34.42)
21 Rademacher, Stacy 20 MAC-NC 1:07.03 1:07.68
33.28 1:07.68 (34.40)
22 Cooper, Candace D 15 Yota-NC 1:07.67 1:07.72
32.68 1:07.72 (35.04)
23 Howard, Ashley B 17 That-NC 1:07.84 1:07.98
34.06 1:07.98 (33.92)
24 Pesacreta, Marie B 14 That-NC 1:07.79 1:08.41
33.96 1:08.41 (34.45)
D – Final
25 Thompson, Raine L 15 PST-KY 1:07.89 1:06.91
32.96 1:06.91 (33.95)
26 Shapiro, Sara E 17 Nashville-SE 1:08.47 1:07.36
32.59 1:07.36 (34.77)
27 Morris, Erin M 20 MAC-NC 1:08.70 1:07.82
33.19 1:07.82 (34.63)
28 Killian, Mary T 15 Nashville-SE 1:07.93 1:08.84
33.33 1:08.84 (35.51)
29 Glover, Stephanie 19 Rsa-NC 1:08.82 1:09.02
33.41 1:09.02 (35.61)
30 Hughey, Corey M 16 AUB-SE 1:08.47 1:09.10
33.26 1:09.10 (35.84)
31 Thornton, Leah M 14 Hbt-SE 1:08.71 1:09.36
33.80 1:09.36 (35.56)
32 Montgomery, Jenna 16 LRS-KY 1:08.74 1:09.74
33.49 1:09.74 (36.25)

Event 12 Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
58.69 NATS
1:00.59 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Wike, James W 21 AUB-SE 57.47 56.31 NATS 20
27.16 56.31 (29.15)
2 Godsoe, Eugene D 17 Gsa-NC 58.63 57.99 NATS 16.5
28.10 57.99 (29.89)
2 Boswell, Brad T 20 TENN-SE 59.31 57.99 NATS 16.5
27.96 57.99 (30.03)
4 Laabs, Keith L 19 MTS-SE 58.61 58.19 NATS 15
28.44 58.19 (29.75)
5 Kott, Casey E 21 Ncac-NC 58.88 58.67 NATS 14
28.13 58.67 (30.54)
6 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 59.18 58.79 JRS 13
28.64 58.79 (30.15)
7 Wolfe, Michael A 19 TENN-SE 59.01 59.59 JRS 12
29.05 59.59 (30.54)
8 McClendon, Clint M 18 MYB-SE 59.12 1:00.38 JRS 11
29.19 1:00.38 (31.19)
B – Final
9 Patton, Sean T 18 MAC-NC 59.32 58.89 JRS 9
29.01 58.89 (29.88)
10 Miller, Frazier F 17 LAK-KY 59.74 59.01 JRS 7
29.04 59.01 (29.97)
11 James, Jeff E 16 Ncac-NC 59.64 59.43 JRS 6
29.01 59.43 (30.42)
12 Taylor, Hill H 17 Birmingham-SE 59.44 59.46 JRS 5
29.36 59.46 (30.10)
13 Maher, Alan W 17 Nashville-SE 1:00.42 59.90 JRS 4
29.20 59.90 (30.70)
14 Grafchik, Ben 20 Ncac-NC 1:00.08 1:00.26 JRS 3
29.27 1:00.26 (30.99)
15 Padgett, Robert J 17 Gsa-NC 1:00.26 1:00.31 JRS 2
29.84 1:00.31 (30.47)
16 Chatlosh, Jason V 16 Fast-SC 1:00.41 1:00.90 1
29.22 1:00.90 (31.68)
C – Final
17 Cuttino, Judson P 19 Savannah Swim-GA 1:00.43 59.20 JRS
29.61 59.20 (29.59)
18 Engle, Andrew J 20 TENN-SE 1:00.49 1:00.18 JRS
29.05 1:00.18 (31.13)
19 Aitken, James S 18 That-NC 1:00.91 1:00.83
29.90 1:00.83 (30.93)
20 Caro, Chris R 17 MYB-SE 1:00.93 1:01.08
29.87 1:01.08 (31.21)
21 Musselwhite, Jonat 17 Nashville-SE 1:01.00 1:01.25
29.76 1:01.25 (31.49)
22 Johnson, Daniel K 17 MAC-NC 1:01.18 1:01.26
30.37 1:01.26 (30.89)
23 Van Assen, Jon M 21 Ncac-NC 1:01.33 1:01.36
29.60 1:01.36 (31.76)
23 Glasco, Josh C 21 Ncac-NC 1:00.89 1:01.36
29.83 1:01.36 (31.53)
D – Final
25 Cellini, Michael R 20 Rays-GA 1:01.55 1:00.29 JRS
29.89 1:00.29 (30.40)
26 Simmons, Harrison 18 SA-GA 1:01.45 1:00.73
30.15 1:00.73 (30.58)
27 Meadows, Darren K 18 Fast-SC 1:01.66 1:01.47
29.45 1:01.47 (32.02)
28 Mitchell, Brendan 19 Pilot-Knoxville-SE 1:01.79 1:01.93
30.26 1:01.93 (31.67)
29 Graft, Harold R 16 LRS-KY 1:01.83 1:02.31
30.22 1:02.31 (32.09)
30 Woodhull-Smith, Ke 17 That-NC 1:01.93 1:02.69
30.62 1:02.69 (32.07)
31 Robison, Scot S 16 "the Snakes"-NC 1:01.50 1:02.84
30.86 1:02.84 (31.98)
32 Albrecht, Johnny S 22 That-NC 1:02.08 1:03.32
30.35 1:03.32 (32.97)

Event 13 Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
4:57.79 NATS
5:03.69 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 4:59.22 4:53.46 NATS 20
30.92 1:06.20 (35.28) 1:43.73 (37.53) 2:21.41 (37.68)
3:03.51 (42.10) 3:46.40 (42.89) 4:20.64 (34.24) 4:53.46 (32.82)
2 Burgan, Candice N 15 Pilot-Knoxville-SE 4:59.87 4:57.89 JRS 17
31.68 1:07.74 (36.06) 1:46.95 (39.21) 2:25.21 (38.26)
3:07.72 (42.51) 3:50.70 (42.98) 4:24.61 (33.91) 4:57.89 (33.28)
3 Chura, Haley A 19 Athens Bulldog-GA 4:59.35 4:59.31 JRS 16
31.84 1:08.78 (36.94) 1:45.34 (36.56) 2:20.63 (35.29)
3:06.59 (45.96) 3:52.26 (45.67) 4:26.52 (34.26) 4:59.31 (32.79)
4 Hersey, Kathleen E 15 SA-GA 5:00.58 5:01.26 JRS 15
31.56 1:08.03 (36.47) 1:46.72 (38.69) 2:24.60 (37.88)
3:09.05 (44.45) 3:54.28 (45.23) 4:28.43 (34.15) 5:01.26 (32.83)
5 Martelle, Meredith 18 MAC-NC 5:04.78 5:01.96 JRS 14
31.96 1:08.10 (36.14) 1:47.05 (38.95) 2:25.07 (38.02)
3:08.69 (43.62) 3:52.88 (44.19) 4:28.10 (35.22) 5:01.96 (33.86)
6 Caron, Hannah M 13 That-NC 5:04.63 5:02.07 JRS 13
31.32 1:07.42 (36.10) 1:47.76 (40.34) 2:26.69 (38.93)
3:10.75 (44.06) 3:55.09 (44.34) 4:29.37 (34.28) 5:02.07 (32.70)
7 Pesacreta, Marie B 14 That-NC 5:03.94 5:07.32 12
33.31 1:10.76 (37.45) 1:49.92 (39.16) 2:28.72 (38.80)
3:13.68 (44.96) 3:57.60 (43.92) 4:32.85 (35.25) 5:07.32 (34.47)
8 Haglund, Karie L 18 SA-GA 5:03.91 5:08.17 11
31.93 1:07.60 (35.67) 1:47.88 (40.28) 2:27.17 (39.29)
3:11.76 (44.59) 3:57.53 (45.77) 4:33.32 (35.79) 5:08.17 (34.85)
B – Final
9 Higginbotham, Mega 15 DYNA-GA 5:05.88 5:01.65 JRS 9
31.94 1:09.03 (37.09) 1:49.15 (40.12) 2:27.97 (38.82)
3:09.72 (41.75) 3:51.79 (42.07) 4:27.04 (35.25) 5:01.65 (34.61)
10 Garrett, Macie L 19 Nashville-SE 5:04.82 5:02.78 JRS 7
32.82 1:08.93 (36.11) 1:48.21 (39.28) 2:26.41 (38.20)
3:11.15 (44.74) 3:57.74 (46.59) 4:31.03 (33.29) 5:02.78 (31.75)
11 Cutrell, Erin P 20 Ncac-NC 5:05.91 5:04.20 6
32.48 1:08.08 (35.60) 1:48.56 (40.48) 2:27.20 (38.64)
3:12.44 (45.24) 3:57.69 (45.25) 4:31.66 (33.97) 5:04.20 (32.54)
12 Roberts, Melanie K 15 Rsa-NC 5:07.62 5:06.52 5
32.00 1:08.49 (36.49) 1:48.01 (39.52) 2:26.92 (38.91)
3:10.04 (43.12) 3:54.37 (44.33) 4:31.27 (36.90) 5:06.52 (35.25)
13 Robinson, Meredith 16 That-NC 5:06.61 5:06.66 4
31.83 1:08.08 (36.25) 1:48.40 (40.32) 2:28.18 (39.78)
3:11.96 (43.78) 3:56.52 (44.56) 4:31.99 (35.47) 5:06.66 (34.67)
14 Callaghan, Devon C 16 LAK-KY 5:06.81 5:06.93 3
32.02 1:08.58 (36.56) 1:50.67 (42.09) 2:31.47 (40.80)
3:14.42 (42.95) 3:58.10 (43.68) 4:32.99 (34.89) 5:06.93 (33.94)
15 Shishkoff, Kassia 16 Rsa-NC 5:06.31 5:07.63 2
32.76 1:09.57 (36.81) 1:50.61 (41.04) 2:31.22 (40.61)
3:15.28 (44.06) 3:59.74 (44.46) 4:33.94 (34.20) 5:07.63 (33.69)
16 Currier, Christine 17 Byst-GA 5:07.89 5:16.94 1
31.81 1:09.89 (38.08) 1:50.48 (40.59) 2:31.34 (40.86)
3:17.15 (45.81) 4:04.86 (47.71) 4:40.64 (35.78) 5:16.94 (36.30)
C – Final
17 Rames, Kelly K 18 SA-GA 5:08.38 5:05.00
32.30 1:07.89 (35.59) 1:48.55 (40.66) 2:27.95 (39.40)
3:12.45 (44.50) 3:57.28 (44.83) 4:32.15 (34.87) 5:05.00 (32.85)
18 McCall, Sarah E 18 Pilot-Knoxville-SE 5:09.76 5:05.75
33.55 1:11.91 (38.36) 1:51.58 (39.67) 2:30.89 (39.31)
3:13.87 (42.98) 3:57.35 (43.48) 4:31.65 (34.30) 5:05.75 (34.10)
19 Huff, Mandy R 21 "the Snakes"-NC 5:08.68 5:06.02
32.38 1:08.86 (36.48) 1:50.79 (41.93) 2:31.73 (40.94)
3:13.74 (42.01) 3:57.37 (43.63) 4:32.57 (35.20) 5:06.02 (33.45)
20 Malagon, Erica M 15 Athens Bulldog-GA 5:08.80 5:08.82
33.15 1:11.89 (38.74) 1:52.25 (40.36) 2:31.01 (38.76)
3:16.17 (45.16) 4:01.24 (45.07) 4:35.55 (34.31) 5:08.82 (33.27)
21 Hill, Jessica M 16 Pilot-Knoxville-SE 5:10.17 5:09.80
31.72 1:07.74 (36.02) 1:49.60 (41.86) 2:31.04 (41.44)
3:13.90 (42.86) 3:57.53 (43.63) 4:34.33 (36.80) 5:09.80 (35.47)
22 Griswell, Nikki N 17 MAC-NC 5:10.12 5:10.91
32.03 1:08.50 (36.47) 1:48.43 (39.93) 2:28.42 (39.99)
3:12.70 (44.28) 3:57.91 (45.21) 4:34.57 (36.66) 5:10.91 (36.34)
23 Crawford, Jessalyn 16 Yota-NC 5:10.75 5:11.88
31.72 1:08.49 (36.77) 1:49.25 (40.76) 2:29.73 (40.48)
3:15.68 (45.95) 4:02.00 (46.32) 4:37.28 (35.28) 5:11.88 (34.60)
24 Howard, Ashley B 17 That-NC 5:10.50 5:15.36
33.42 1:11.84 (38.42) 1:51.73 (39.89) 2:31.64 (39.91)
3:18.40 (46.76) 4:05.92 (47.52) 4:41.19 (35.27) 5:15.36 (34.17)
D – Final
25 Maust, Claire V 20 SA-GA 5:11.98 5:04.86
33.06 1:10.37 (37.31) 1:51.02 (40.65) 2:30.01 (38.99)
3:14.33 (44.32) 3:58.94 (44.61) 4:32.98 (34.04) 5:04.86 (31.88)
26 Faulkner, Amanda C 16 LAK-KY 5:10.81 5:05.89
33.10 1:11.16 (38.06) 1:50.17 (39.01) 2:28.80 (38.63)
3:12.25 (43.45) 3:56.85 (44.60) 4:31.72 (34.87) 5:05.89 (34.17)
27 Bullock, Sarah E 16 LAK-KY 5:13.04 5:09.63
33.03 1:10.41 (37.38) 1:50.69 (40.28) 2:29.91 (39.22)
3:15.64 (45.73) 4:01.24 (45.60) 4:36.11 (34.87) 5:09.63 (33.52)
28 Ray, Kaitlin A 16 Nashville-SE 5:10.85 5:09.64
33.71 1:10.99 (37.28) 1:52.64 (41.65) 2:33.87 (41.23)
3:16.86 (42.99) 4:00.35 (43.49) 4:35.41 (35.06) 5:09.64 (34.23)
29 Reinhardt, Leah R 14 LAK-KY 5:13.31 5:11.02
31.62 1:08.53 (36.91) 1:49.23 (40.70) 2:28.93 (39.70)
3:14.26 (45.33) 4:00.67 (46.41) 4:36.28 (35.61) 5:11.02 (34.74)
30 McCallum, Kelley J 20 DYNA-GA 5:11.80 5:11.07
32.96 1:10.24 (37.28) 1:51.31 (41.07) 2:31.27 (39.96)
3:16.31 (45.04) 4:01.09 (44.78) 4:36.41 (35.32) 5:11.07 (34.66)
31 Juncker, Stephanie 15 Athens Bulldog-GA 5:13.32 5:12.27
33.23 1:10.89 (37.66) 1:53.75 (42.86) 2:34.83 (41.08)
3:18.95 (44.12) 4:02.17 (43.22) 4:37.72 (35.55) 5:12.27 (34.55)
32 Savage, Elizabeth 16 PALM-SC 5:12.93 5:17.68
33.56 1:11.18 (37.62) 1:53.90 (42.72) 2:35.12 (41.22)
3:18.78 (43.66) 4:04.05 (45.27) 4:41.20 (37.15) 5:17.68 (36.48)

Event 14 Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
4:34.29 NATS
4:41.59 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A – Final
1 Shanteau, Eric L 21 SA-GA 4:33.50 4:27.58 NATS 20
28.88 1:01.56 (32.68) 1:36.22 (34.66) 2:10.19 (33.97)
2:46.79 (36.60) 3:24.69 (37.90) 3:56.72 (32.03) 4:27.58 (30.86)
2 Van Wie, Doug P 21 AUB-SE 4:38.51 4:32.47 NATS 17
28.43 1:01.38 (32.95) 1:36.63 (35.25) 2:10.82 (34.19)
2:50.50 (39.68) 3:30.86 (40.36) 4:02.26 (31.40) 4:32.47 (30.21)
3 Burckle, Clark C 17 LAK-KY 4:32.77 4:32.85 NATS 16
28.96 1:01.39 (32.43) 1:36.83 (35.44) 2:11.32 (34.49)
2:50.44 (39.12) 3:30.18 (39.74) 4:02.65 (32.47) 4:32.85 (30.20)
4 Callahan, Andrew A 18 DYNA-GA 4:36.49 4:33.22 NATS 15
29.35 1:03.35 (34.00) 1:40.77 (37.42) 2:16.74 (35.97)
2:53.94 (37.20) 3:31.66 (37.72) 4:03.44 (31.78) 4:33.22 (29.78)
5 Murry, Steven J 18 XCEL-SE 4:34.19 4:36.59 JRS 14
29.20 1:02.24 (33.04) 1:37.67 (35.43) 2:12.20 (34.53)
2:52.00 (39.80) 3:32.37 (40.37) 4:04.46 (32.09) 4:36.59 (32.13)
6 Houchin, Charlie G 17 Yota-NC 4:34.40 4:38.13 JRS 13
29.22 1:02.19 (32.97) 1:36.75 (34.56) 2:11.16 (34.41)
2:53.25 (42.09) 3:35.80 (42.55) 4:06.98 (31.18) 4:38.13 (31.15)
7 Mitchell, Andrew B 16 Nashville-SE 4:35.77 4:38.92 JRS 12
29.38 1:02.85 (33.47) 1:37.57 (34.72) 2:12.84 (35.27)
2:53.80 (40.96) 3:34.94 (41.14) 4:07.67 (32.73) 4:38.92 (31.25)
8 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 4:39.89 4:40.17 JRS 11
27.79 1:00.14 (32.35) 1:37.61 (37.47) 2:13.76 (36.15)
2:55.79 (42.03) 3:38.00 (42.21) 4:10.76 (32.76) 4:40.17 (29.41)
B – Final
9 Rose, Zach B 17 Byst-GA 4:41.58 4:31.62 NATS 9
29.37 1:03.14 (33.77) 1:37.25 (34.11) 2:10.76 (33.51)
2:49.73 (38.97) 3:29.85 (40.12) 4:00.91 (31.06) 4:31.62 (30.71)
10 Thorburn, Will W 20 SA-GA 4:40.04 4:37.58 JRS 7
29.69 1:03.07 (33.38) 1:39.32 (36.25) 2:14.05 (34.73)
2:54.13 (40.08) 3:34.48 (40.35) 4:06.70 (32.22) 4:37.58 (30.88)
11 Woodruff, Patrick 21 Ncac-NC 4:42.92 4:39.59 JRS 6
29.84 1:03.77 (33.93) 1:42.70 (38.93) 2:20.04 (37.34)
2:58.20 (38.16) 3:36.65 (38.45) 4:09.44 (32.79) 4:39.59 (30.15)
12 Lewis, Brian A 18 Birmingham-SE 4:40.82 4:40.38 JRS 5
29.58 1:03.45 (33.87) 1:40.12 (36.67) 2:16.34 (36.22)
2:56.81 (40.47) 3:37.90 (41.09) 4:09.92 (32.02) 4:40.38 (30.46)
13 Brown, Jack L 17 SA-GA 4:40.86 4:40.78 JRS 4
29.09 1:03.04 (33.95) 1:39.35 (36.31) 2:14.68 (35.33)
2:55.37 (40.69) 3:36.53 (41.16) 4:09.11 (32.58) 4:40.78 (31.67)
14 Johnson, Mark D 20 AUB-SE 4:41.79 4:40.97 JRS 3
28.64 1:01.37 (32.73) 1:38.13 (36.76) 2:13.87 (35.74)
2:53.82 (39.95) 3:35.76 (41.94) 4:08.90 (33.14) 4:40.97 (32.07)
15 Davidson, Tristan 20 Ncac-NC 4:41.68 4:41.27 JRS 2
29.18 1:02.64 (33.46) 1:39.61 (36.97) 2:15.64 (36.03)
2:56.37 (40.73) 3:37.74 (41.37) 4:10.08 (32.34) 4:41.27 (31.19)
16 Smith, Jeff K 20 AUB-SE 4:42.71 4:46.12 1
28.76 1:01.68 (32.92) 1:38.73 (37.05) 2:14.56 (35.83)
2:57.03 (42.47) 3:41.36 (44.33) 4:13.77 (32.41) 4:46.12 (32.35)
C – Final
17 Graves, Nick B 17 WA-KY 4:44.95 4:38.64 JRS
29.14 1:02.78 (33.64) 1:39.33 (36.55) 2:15.05 (35.72)
2:53.68 (38.63) 3:34.22 (40.54) 4:07.07 (32.85) 4:38.64 (31.57)
18 Houchin, Joe E 20 Yota-NC 4:46.08 4:41.15 JRS
28.71 1:01.95 (33.24) 1:38.76 (36.81) 2:15.63 (36.87)
2:57.21 (41.58) 3:39.15 (41.94) 4:10.58 (31.43) 4:41.15 (30.57)
19 Miller, Andy T 18 DYNA-GA 4:45.10 4:41.63
30.06 1:04.60 (34.54) 1:40.67 (36.07) 2:16.04 (35.37)
2:56.18 (40.14) 3:36.68 (40.50) 4:09.45 (32.77) 4:41.63 (32.18)
20 Woodhull-Smith, Ke 17 That-NC 4:46.07 4:46.31
29.11 1:03.21 (34.10) 1:39.62 (36.41) 2:15.25 (35.63)
2:57.97 (42.72) 3:40.82 (42.85) 4:14.07 (33.25) 4:46.31 (32.24)
21 Rinehart, Matt T 18 That-NC 4:45.61 4:48.57
28.96 1:02.40 (33.44) 1:39.89 (37.49) 2:16.67 (36.78)
2:59.56 (42.89) 3:42.46 (42.90) 4:15.52 (33.06) 4:48.57 (33.05)
22 Suddreth, Brandon 19 MAC-NC 4:46.28 4:50.14
29.50 1:03.95 (34.45) 1:41.04 (37.09) 2:17.44 (36.40)
3:01.74 (44.30) 3:46.60 (44.86) 4:19.89 (33.29) 4:50.14 (30.25)
23 Hoover, Trey D 17 MAC-NC 4:47.00 4:51.14
30.18 1:04.74 (34.56) 1:42.97 (38.23) 2:20.58 (37.61)
3:04.30 (43.72) 3:47.34 (43.04) 4:19.73 (32.39) 4:51.14 (31.41)
— Griest, Robert D 18 DYNA-GA 4:46.01 DQ
30.40 1:05.24 (34.84) 1:42.05 (36.81) 2:18.85 (36.80)
3:00.64 (41.79) 3:42.05 (41.41) 4:13.69 (31.64) DQ (30.87)
D – Final
25 James, Jeff E 16 Ncac-NC 4:50.09 4:42.56
29.76 1:04.02 (34.26) 1:39.54 (35.52) 2:14.67 (35.13)
2:57.45 (42.78) 3:40.54 (43.09) 4:12.05 (31.51) 4:42.56 (30.51)
26 Greenberg, Marc H 16 MAC-NC 4:48.86 4:46.68
29.90 1:04.84 (34.94) 1:42.63 (37.79) 2:19.80 (37.17)
3:01.72 (41.92) 3:43.21 (41.49) 4:15.52 (32.31) 4:46.68 (31.16)
27 Showalter, Drew D 17 Pilot-Knoxville-SE 4:50.31 4:47.76
29.87 1:04.30 (34.43) 1:42.66 (38.36) 2:19.76 (37.10)
3:00.24 (40.48) 3:42.05 (41.81) 4:15.51 (33.46) 4:47.76 (32.25)
28 Lovelace, Curtis C 15 Nashville-SE 4:51.55 4:48.83
30.80 1:05.37 (34.57) 1:44.91 (39.54) 2:22.38 (37.47)
3:02.77 (40.39) 3:43.23 (40.46) 4:16.44 (33.21) 4:48.83 (32.39)
29 Broughton, Will C 19 Rsa-NC 4:47.87 4:49.80
30.42 1:04.69 (34.27) 1:43.32 (38.63) 2:20.22 (36.90)
3:02.60 (42.38) 3:45.15 (42.55) 4:18.43 (33.28) 4:49.80 (31.37)
30 Fuller, Sam S 17 That-NC 4:49.84 4:52.25
29.29 1:04.05 (34.76) 1:42.75 (38.70) 2:21.29 (38.54)
3:02.82 (41.53) 3:46.59 (43.77) 4:19.82 (33.23) 4:52.25 (32.43)
31 Janowicz, Chris L 16 XCEL-SE 4:47.60 5:00.40
29.98 1:04.93 (34.95) 1:43.52 (38.59) 2:21.62 (38.10)
3:05.50 (43.88) 3:49.23 (43.73) 4:26.05 (36.82) 5:00.40 (34.35)

Event 15 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
3:58.39 NATS
4:06.99 JRS
Team Finals Points
===============================================================================
1 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 3:51.03 NATS 40
1) Ertter, Lindsey R 22 2) Harm, Tricia A 21
3) Miller, Anna C 18 4) Georoff, Andrea A 22
28.04 57.99 (57.99) 1:25.95 (27.96) 1:56.19 (58.20)
2:24.00 (27.81) 2:53.57 (57.38) 3:21.05 (27.48) 3:51.03 (57.46)
2 Dynamo Swim Club-GA 'A' 3:54.69 NATS 34
1) Suhr, Katie A 17 2) Hill, Elizabeth E 19
3) Reynolds, Meg C 15 4) Reynolds, Caitlin M 17
28.30 58.53 (58.53) 1:26.26 (27.73) 1:56.57 (58.04)
2:25.02 (28.45) 2:56.16 (59.59) 3:24.40 (28.24) 3:54.69 (58.53)
3 Nashville Aquatic Club-SE 'A' 3:59.40 JRS 32
1) Peterson, Sarah M 17 2) Vanderbilt, Samantha C 19
3) Garrett, Macie L 19 4) Shapiro, Sara E 17
28.23 58.59 (58.59) 1:27.66 (29.07) 1:59.62 (1:01.03)
2:28.86 (29.24) 2:59.84 (1:00.22) 3:28.12 (28.28) 3:59.40 (59.56)
4 Pilot Aquatic Club-Knoxville-SE 'A' 3:59.50 JRS 30
1) Ayres, Meredith A 17 2) Burgan, Candice N 15
3) Ward, Stephanie N 14 4) Russell, Cameron L 18
28.87 1:00.07 (1:00.07) 1:28.86 (28.79) 2:00.45 (1:00.38)
2:29.48 (29.03) 3:00.66 (1:00.21) 3:29.01 (28.35) 3:59.50 (58.84)
5 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 3:59.51 JRS 28
1) Gomes, Kaleigh N 16 2) Morris, Erin M 20
3) Vantassell, Casey M 16 4) Dayton, Caroline E 17
28.54 ( ) 1:59.89 ( )
2:28.54 (28.65) 2:59.88 (59.99) 3:28.20 (28.32) 3:59.51 (59.63)
6 Tar Heel Aquatic Team-NC 'A' 4:00.24 JRS 26
1) Stewart, Erika L 14 2) Caron, Hannah M 13
3) Pesacreta, Marie B 14 4) Guilkey, Karen E 19
29.02 1:00.86 (1:00.86) 1:29.73 (28.87) 2:00.87 (1:00.01)
2:29.68 (28.81) 3:01.26 (1:00.39) 3:29.47 (28.21) 4:00.24 (58.98)
7 YMCA of the Triangle Area-NC 'A' 4:00.33 JRS 24
1) Pucci, Lisa E 17 2) Crawford, Jessalyn S 16
3) Cooper, Candace D 15 4) Myers, Mandy L 15
28.93 59.92 (59.92) 1:28.79 (28.87) 1:59.61 (59.69)
2:28.58 (28.97) 3:00.55 (1:00.94) 3:29.25 (28.70) 4:00.33 (59.78)
8 Birmingham Swim League-SE 'A' 4:00.46 JRS 22
1) Golden, Julie L 16 2) Kraus, Alex C 16
3) Culp, Leonora C 14 4) Woods, Sarah A 17
28.73 59.15 (59.15) 1:28.64 (29.49) 2:00.83 (1:01.68)
2:29.63 (28.80) 3:01.54 (1:00.71) 3:29.75 (28.21) 4:00.46 (58.92)
9 Dynamo Swim Club-GA 'B' 4:01.45 JRS 18
1) O'Neill, Sheila I 15 2) Walker, Beverly J 18
3) McCallum, Kelley J 20 4) Locker, Katherine M 16
29.62 1:01.15 (1:01.15) 1:29.53 (28.38) 2:01.43 (1:00.28)
2:30.18 (28.75) 3:01.69 (1:00.26) 3:30.54 (28.85) 4:01.45 (59.76)
10 Lakeside Seahawks-KY 'A' 4:01.75 JRS 14
1) Forcht, Jennifer L 17 2) Reinhardt, Leah R 14
3) Faulkner, Amanda C 16 4) Callaghan, Devon C 16
3:02.19 ( ) 3:30.90 (28.71) 4:01.75 (59.56)
11 Memphis Thunder Aquatic Club-SE 'A' 4:02.71 JRS 12
1) Smith, Leigh L 19 2) McCawley, Margo F 18
3) Black, Patricia S 15 4) Brackens, Lindsey N 15
28.81 1:00.55 (1:00.55) 1:29.18 (28.63) 2:00.60 (1:00.05)
2:29.83 (29.23) 3:02.17 (1:01.57) 3:30.98 (28.81) 4:02.71 (1:00.54)
12 North Carolina Aquatic Club-NC 'A' 4:03.05 JRS 10
1) Scott, Sarah E 18 2) Eickman, Meagan M 20
3) Nilon, Marissa 20 4) Gamblin, Mary Margaret M 21
28.85 1:00.18 (1:00.18) 1:28.57 (28.39) 1:59.73 (59.55)
2:28.75 (29.02) 3:01.28 (1:01.55) 3:30.04 (28.76) 4:03.05 (1:01.77)
13 Tar Heel Aquatic Team-NC 'B' 4:03.71 JRS 8
1) Howard, Ashley B 17 2) Tang, Mindy L 19
3) Robinson, Meredith K 16 4) Emerson, Taylor L 20
29.87 1:00.93 (1:00.93) 1:29.37 (28.44) 2:01.08 (1:00.15)
2:30.93 (29.85) 3:02.99 (1:01.91) 3:31.76 (28.77) 4:03.71 (1:00.72)
14 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 4:03.96 JRS 6
1) Smith, Julie P 15 2) Glover, Stephanie L 19
3) Curran, Bryttany L 16 4) Shishkoff, Kassia N 16
29.04 1:00.60 (1:00.60) 1:28.98 (28.38) 2:00.62 (1:00.02)
2:29.99 (29.37) 3:02.50 (1:01.88) 3:31.55 (29.05) 4:03.96 (1:01.46)
15 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 4:04.07 JRS 4
1) Darmody, Kellie A 14 2) Caldwell, Katherine L 18
3) Martelle, Meredith R 18 4) O'Donnell, Summer P 17
28.66 59.72 (59.72) 1:29.19 (29.47) 2:01.64 (1:01.92)
2:31.31 (29.67) 3:03.11 (1:01.47) 3:31.91 (28.80) 4:04.07 (1:00.96)
16 Baylor Swim Club-SE 'A' 4:04.57 JRS 2
1) Prebul, Alex B 16 2) Weddle, Kacey L 17
3) ST Charles, Elle E 17 4) Napier, Stephanie L 17
28.78 1:01.45 (1:01.45) 1:29.96 (28.51) 2:02.47 (1:01.02)
2:31.78 (29.31) 3:04.56 (1:02.09) 3:32.53 (27.97) 4:04.57 (1:00.01)
17 Greensboro Swimming Assoc.-NC 'A' 4:04.97 JRS
1) Bardin, Margaret H 17 2) Johansson, Rebecca E 20
3) White, Austin L 13 4) Miller, ME E 18
28.20 58.49 (58.49) 1:28.23 (29.74) 2:00.52 (1:02.03)
2:30.74 (30.22) 3:03.06 (1:02.54) 3:32.43 (29.37) 4:04.97 (1:01.91)
18 Cyclone Swimming-SC 'A' 4:10.07
1) Beck, Christie L 17 2) Ballard, Jessica L 16
3) Cranston, Lauren J 17 4) Collins, Cathryn C 17
29.96 1:02.71 (1:02.71) 1:33.51 (30.80) 2:06.98 (1:04.27)
2:36.14 (29.16) 3:09.10 (1:02.12) 3:38.21 (29.11) 4:10.07 (1:00.97)
19 YMCA of the Triangle Area-NC 'B' 4:10.20
1) Huntwork, Kylen K 18 2) Botzum, Jessica A 19
3) Shelley, Taryn D 16 4) Pucci, Mallory A 19
30.14 1:02.36 (1:02.36) 1:32.74 (30.38) 2:05.19 (1:02.83)
2:35.75 (30.56) 3:08.63 (1:03.44) 3:37.85 (29.22) 4:10.20 (1:01.57)
20 Hoover Blue Thunder-SE 'A' 4:12.72
1) Denninghoff, Sarah A 13 2) Thornton, Leah M 14
3) White, Rainey L 13 4) Selden, Virginia I 16
29.70 1:03.03 (1:03.03) 1:33.19 (30.16) 2:05.65 (1:02.62)
2:36.27 (30.62) 3:09.15 (1:03.50) 3:39.31 (30.16) 4:12.72 (1:03.57)
21 Summit Swimming-GA 'A' 4:13.38
1) Castle, Emily N 16 2) Flachbarth, Kristen E 16
3) Roberts, Emily B 17 4) Shepherd, Caitlin C 16
29.42 1:01.95 (1:01.95) 1:31.82 (29.87) 2:05.65 (1:03.70)
2:35.60 (29.95) 3:09.11 (1:03.46) 3:38.85 (29.74) 4:13.38 (1:04.27)
22 Paducah Swim Team-KY 'A' 4:15.74
1) Osucha, Nicole A 18 2) Osucha, Stephanie L 18
3) Lehotan, Amanda J 15 4) Thompson, Raine L 15
30.96 1:04.85 (1:04.85) 1:34.94 (30.09) 2:08.48 (1:03.63)
2:40.03 (31.55) 3:14.32 (1:05.84) 3:43.78 (29.46) 4:15.74 (1:01.42)
23 Birmingham Swim League-SE 'B' 4:15.86
1) Molen, Mary Wilson W 17 2) Carpenter, Joanie M 19
3) Sellers, Mary-Kate K 17 4) Culp, Martha W 16
31.50 1:05.47 (1:05.47) 1:35.13 (29.66) 2:08.82 (1:03.35)
2:39.99 (31.17) 3:14.20 (1:05.38) 3:43.71 (29.51) 4:15.86 (1:01.66)
— Auburn Aquatics-SE 'A' DQ

Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
3:33.59 NATS
3:41.89 JRS
Team Finals Points
===============================================================================
1 Auburn Aquatics-SE 'A' 3:29.10 NATS 40
1) Van Wie, Doug P 21 2) Wike, James W 21
3) Cady, Kurt W 21 4) Johnson, Mark D 20
25.47 51.84 (51.84) 1:16.80 (24.96) 1:43.75 (51.91)
2:08.72 (24.97) 2:35.25 (51.50) 3:01.63 (26.38) 3:29.10 (53.85)
2 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'A' 3:30.36 NATS 34
1) Patton, Matthew E 18 2) Patton, Sean T 18
3) Dabney, Jimmy C 18 4) Berens, Ricky C 17
25.47 52.55 (52.55) 1:18.33 (25.78) 1:45.80 (53.25)
2:11.36 (25.56) 2:39.04 (53.24) 3:03.72 (24.68) 3:30.36 (51.32)
3 North Carolina Aquatic Club-NC 'A' 3:31.26 NATS 32
1) Ames, Chad M 21 2) Kott, Casey E 21
3) James, Jeff E 16 4) Van Assen, Jon M 21
26.07 54.37 (54.37) 1:19.07 (24.70) 1:45.80 (51.43)
2:11.26 (25.46) 2:38.54 (52.74) 3:03.81 (25.27) 3:31.26 (52.72)
4 Athens Bulldog Swim Club-GA 'A' 3:32.51 NATS 30
1) Verhoef, Peter J 21 2) Owen, Matt A 21
3) Parsley, Jeff M 21 4) Schmidt, Jonathan M 21
25.69 52.97 (52.97) 1:18.17 (25.20) 1:45.23 (52.26)
2:11.04 (25.81) 2:39.21 (53.98) 3:04.59 (25.38) 3:32.51 (53.30)
5 YMCA of the Triangle Area-NC 'A' 3:35.05 JRS 28
1) Donch, Matt D 17 2) Houchin, Joe E 20
3) Minikus, Matt M 17 4) Houchin, Charlie G 17
25.67 53.16 (53.16) 1:18.68 (25.52) 1:47.20 (54.04)
2:13.10 (25.90) 2:42.91 (55.71) 3:08.02 (25.11) 3:35.05 (52.14)
6 Auburn Aquatics-SE 'B' 3:35.74 JRS 26
1) Weniger, Luke L 19 2) Slocki, Daniel A 21
3) Osborne, Sean M 20 4) Smith, Jeff K 20
25.87 54.61 (54.61) 1:19.46 (24.85) 1:47.07 (52.46)
2:12.61 (25.54) 2:41.73 (54.66) 3:07.48 (25.75) 3:35.74 (54.01)
7 Nashville Aquatic Club-SE 'A' 3:35.97 JRS 24
1) Houchin, Lee A 20 2) Schneider, Joey A 21
3) Houchin, Greg T 17 4) Mitchell, Andrew B 16
25.72 53.11 (53.11) 1:17.90 (24.79) 1:44.92 (51.81)
2:11.06 (26.14) 2:40.28 (55.36) 2:59.92 (19.64) 3:35.97 (55.69)
8 North Carolina Aquatic Club-NC 'B' 3:36.77 JRS 22
1) Miltz, Stephen V 19 2) Glasco, Josh C 21
3) Grafchik, Ben 20 4) Burns, Aaron H 20
25.85 54.06 (54.06) 1:20.06 (26.00) 1:48.56 (54.50)
2:14.78 (26.22) 2:43.83 (55.27) 3:09.22 (25.39) 3:36.77 (52.94)
9 Lakeside Seahawks-KY 'A' 3:36.97 JRS 18
1) Heyburn, Will A 16 2) Hubbard, Brad G 18
3) Burckle, Clark C 17 4) Waterman, Jordan L 17
25.99 ( ) 54.84 ( )
2:15.61 (1:20.77) 2:43.51 (1:48.67) 3:09.20 (25.69) 3:36.97 (53.46)
10 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:39.37 JRS 13
1) Bennett, Nicholas E 19 2) Taylor, Hill H 17
3) Greer, Kevin C 18 4) Lewis, Brian A 18
26.56 55.54 (55.54) 1:21.67 (26.13) 1:49.95 (54.41)
2:15.74 (25.79) 2:44.50 (54.55) 3:10.77 (26.27) 3:39.37 (54.87)
10 Pilot Aquatic Club-Knoxville-SE 'A' 3:39.37 JRS 13
1) Jones, Brad R 17 2) Tipton, AJ J 15
3) McKellar, Rick R 16 4) Koerten, Brett J 19
25.75 54.45 (54.45) 1:20.93 (26.48) 1:49.57 (55.12)
2:15.38 (25.81) 2:44.23 (54.66) 3:10.38 (26.15) 3:39.37 (55.14)
12 Tar Heel Aquatic Team-NC 'A' 3:40.96 JRS 10
1) Woodhull-Smith, Kevin M 17 2) Albrecht, Johnny S 22
3) Rinehart, Matt T 18 4) Fuller, Sam S 17
27.00 (27.00) 56.45 (29.45) 1:22.61 (55.61)
1:50.54 (27.93) 2:16.63 (54.02) 2:45.14 (28.51) 3:40.96 (1:24.33)
13 Mecklenburg Aquatic Club-NC 'B' 3:41.10 JRS 8
1) Toffaletti, David F 17 2) Brunnick, Mason P 17
3) Poole, Brad B 21 4) Higgins, Charles C 16
27.09 56.27 (56.27) 1:22.76 (26.49) 1:51.90 (55.63)
2:18.25 (26.35) 2:46.76 (54.86) 3:12.98 (26.22) 3:41.10 (54.34)
14 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 3:41.29 JRS 6
1) Roberts, Jon P 17 2) Dove, Will D 17
3) Harris, Zach T 15 4) Broughton, Will C 19
25.19 52.85 (52.85) 1:18.60 (25.75) 1:46.33 (53.48)
2:13.15 (26.82) 2:43.29 (56.96) 3:11.41 (28.12) 3:41.29 (58.00)
15 Montgomery YMCA Barracudas-SE 'A' 3:42.54 4
1) McClendon, Clint M 18 2) Caro, Chris R 17
3) Boutwell, Luke L 17 4) Scott, John A 20
26.89 55.50 (55.50) 1:21.96 (26.46) 1:52.03 (56.53)
2:19.15 (27.12) 2:49.53 (57.50) 3:15.00 (25.47) 3:42.54 (53.01)

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week