Grace Cooper Posts Top 10 All Time 15-16 50 Free at Minneapolis Sectionals

The final night of the 2017 Speedo Sectionals Minneapolis was once again a fast night. The night featured many wins by previous event winners, including Jessica UnicombJoseph Milinovich, and Nicholas Plachinski. Most notably, 15 year old Grace Cooper swam the ninth fastest time in U.S. history for 15-16 year old girls, putting her among the ranks of Olympians Simone ManuelAbbey Weitzel, and others.

After an incredible 200 backstroke last night, Wisconsin’s Jessica Unicomb returned to the final night of competition to lead the women’s 200 IM. Unicomb finished first in a time of 2:17.86. Missouri State’s Josie Pearson came in second behind Unicomb in 2:19.45. Pearson just beat out Missouri’s Kylie Dahlgren, who was third in 2:19.52.

Event 27  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
  Meet Record: ! 2:14.89  7/18/2015 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
                 2:20.09  OPEN US Open
                 2:21.39  JRS
                 2:26.39  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jessica Unicomb  20 Wisconsin Aquati  2:20.89    2:17.86 OPEN+  
    r:+0.70  29.02      1:03.44 (34.42)
        1:45.87 (42.43)     2:17.86 (31.99)
  2 Josie Pearson    20 Missouri State U  2:21.46    2:19.45 OPEN+  
    r:+0.71  29.80      1:06.18 (36.38)
        1:46.97 (40.79)     2:19.45 (32.48)
  3 Kylie Dahlgren   19 U. of Missouri-M  2:20.50    2:19.52 OPEN+  
    r:+0.71  29.87      1:05.23 (35.36)
        1:45.93 (40.70)     2:19.52 (33.59)

Another Wisconsin swimmer, Joseph Milinovich, won the men’s 200 IM. Milinovich swam a time of 2:05.64, ahead of Missouri State’s Phillip Willett who came in at 2:05.87 for second. Milinovich’s teammate, Griffin Back, took third in 2:07.21.

 Event 28  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
  Meet Record: ! 2:01.95  7/22/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
                 2:06.99  OPEN US Open
                 2:08.69  JRS
                 2:12.79  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  2:17.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Joseph Milinovi  19 Wisconsin Aquati  2:07.66    2:05.64 OPEN+  
    r:+0.69  26.89        58.60 (31.71)
        1:36.05 (37.45)     2:05.64 (29.59)
  2 Phillip Willett  20 Missouri State U  2:07.71    2:05.87 OPEN   
    r:+0.62  26.84      1:00.41 (33.57)
        1:35.74 (35.33)     2:05.87 (30.13)
  3 Griffin Back     19 Wisconsin Aquati  2:08.40    2:07.21 JRS    
    r:+0.72  27.07      1:00.23 (33.16)
        1:37.88 (37.65)     2:07.21 (29.33)

Barrington’s Magdalena Emary crushed the women’s 1500, touching first in a time of 17:19.25. Emary led the race essentially from start to finish. Erin McCarthy of the Aquajets placed second in 17:32.71. Nasa Wildcat’s Ella Tierney finished third in 17:36.29.

Event 29  Women 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
  Meet Record: ! 16:46.26  7/18/2015 Kirsten P Jacobsen, Barrington Swim
                 17:03.69  OPEN US Open
                 17:14.29  JRS
                 17:40.19  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  18:37.69
    Name            Age Team                 Seed     Finals              
==================================================================
  1 Magdalena Emary  17 Barrington Swim- 17:06.59   17:19.25 FUTR   
    r:+0.76  31.57      1:05.40 (33.83)
        1:39.71 (34.31)     2:13.81 (34.10)
        2:48.58 (34.77)     3:23.00 (34.42)
        3:57.91 (34.91)     4:32.35 (34.44)
        5:07.22 (34.87)     5:41.60 (34.38)
        6:16.91 (35.31)     6:51.47 (34.56)
        7:26.61 (35.14)     8:01.04 (34.43)
        8:36.10 (35.06)     9:10.67 (34.57)
        9:45.61 (34.94)    10:20.18 (34.57)
       10:55.53 (35.35)    11:29.94 (34.41)
       12:05.14 (35.20)    12:39.42 (34.28)
       13:14.70 (35.28)    13:49.29 (34.59)
       14:24.74 (35.45)    14:59.42 (34.68)
       15:34.98 (35.56)    16:09.88 (34.90)
       16:45.75 (35.87)    17:19.25 (33.50)
  2 Erin McCarthy    17 Aquajets Swim Te 17:36.57   17:32.71 FUTR   
    r:+0.79  30.60      1:03.92 (33.32)
        1:38.78 (34.86)     2:13.59 (34.81)
        2:48.47 (34.88)     3:23.39 (34.92)
        3:58.84 (35.45)     4:34.24 (35.40)
        5:09.52 (35.28)     5:44.52 (35.00)
        6:19.87 (35.35)     6:55.32 (35.45)
        7:31.14 (35.82)     8:06.65 (35.51)
        8:42.85 (36.20)     9:17.87 (35.02)
        9:53.84 (35.97)    10:28.86 (35.02)
       11:04.50 (35.64)    11:39.52 (35.02)
       12:15.22 (35.70)    12:50.35 (35.13)
       13:26.58 (36.23)    14:02.09 (35.51)
       14:38.12 (36.03)    15:13.35 (35.23)
       15:49.39 (36.04)    16:24.32 (34.93)
       16:59.44 (35.12)    17:32.71 (33.27)
  3 Ella Tierney     18 Nasa Wildcat Aqu 16:56.80Y  17:36.29 FUTR   
    r:+0.89  32.74      1:07.36 (34.62)
        1:42.67 (35.31)     2:18.10 (35.43)
        2:53.38 (35.28)     3:28.39 (35.01)
        4:04.13 (35.74)     4:39.49 (35.36)
        5:14.90 (35.41)     5:50.10 (35.20)
        6:25.58 (35.48)     7:01.03 (35.45)
        7:36.77 (35.74)     8:12.05 (35.28)
        8:47.49 (35.44)     9:22.91 (35.42)
        9:58.52 (35.61)    10:34.03 (35.51)
       11:09.90 (35.87)    11:45.34 (35.44)
       12:20.76 (35.42)    12:56.23 (35.47)
       13:31.80 (35.57)    14:06.98 (35.18)
       14:42.79 (35.81)    15:17.87 (35.08)
       15:53.04 (35.17)    16:27.91 (34.87)
       17:02.51 (34.60)    17:36.29 (33.78)

15 year old Grace Cooper of Delta Aquatics won the women’s 50 freestyle in a quick 25.38. Cooper’s time was a lifetime best by over a second and would have put her in the B final at last month’s Phillips 66 National Championships. That time ranks her ninth all-time for 15-16 year olds–and she is just 15. Minnesota’s Zoe Avestruz was second behind Cooper in 25.80. Unicomb, coming off her 200 IM win, took third in 25.89.

Event 30  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
  Meet Record: ! 25.10  7/20/2014 Ivy J Martin, WA-WI
                 26.49  OPEN US Open
                 26.69  JRS
                 27.49  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  28.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================       
 
                        === A - Final ===                         
 
  1 Cooper, Grace    15 Delta Aquatics-I    25.72      25.38 OPEN   
         r:+0.71                       
  2 Avestruz, Zoe    19 Univ Minnesota-M    25.88      25.80 OPEN   
  3 Unicomb, Jessic  20 Wisconsin Aquati    26.09      25.89 OPEN   
         r:+4.16

The men’s 50 freestyle went to Minnesota’s Bowen Becker. Becker touched in a time of 22.88. Two Hawkeye teammates, Joseph Myhre and William Scott, took second and third in 23.21 and 23.48, respectively.

Event 31  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
  Meet Record: ! 22.63  7/25/2004 Matt C Grevers, SCT-IL
                 23.69  OPEN US Open
                 24.09  JRS
                 24.89  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  25.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Becker, Bowen    20 Univ Minnesota-M    22.92      22.88 OPEN   
         r:+0.73                       
  2 Myhre, Joseph    19 Hawkeye Swim Clu    23.39      23.21 OPEN   
  3 Scott, William   19 Hawkeye Swim Clu    23.60      23.48 OPEN   
         r:+0.76

Nicholas Plachinski  of Minnesota completed his sweep of the distance events, finishing first in the men’s 1500 in 16:10.82. Edina Swim Club’s Matthew Hedman came in second in 16:16.59, while Delta’s Ryan Netzel was third in 16:25.86.

Event 33  Women 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
  Meet Record: ! 4:10.43  7/24/2010 Minnesota Aquatics
                          C Wabeke, M Belk, K Jamison, S Busack
                 4:18.29  OPEN US Open
                 4:22.69  JRS
                 4:33.79  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  4:44.99
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'        4:19.13    4:11.80 OPEN+  
     1) Waddell, Tevyn 19             2) r:0.23 Bullinger, Rae 20     
     3) r:0.41 Grobe, Kaia 20         4) r:0.22 Avestruz, Zoe 19      
             29.90    1:01.33 (1:01.33)
        1:34.77 (33.44)   2:13.51 (1:12.18)
        2:42.05 (28.54)   3:15.42 (1:01.91)
        3:42.71 (27.29)     4:11.80 (56.38)
  2 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      4:21.88    4:20.50 JRS    
     1) Schoof, Ashlyn 18             2) r:0.40 Teng, Maggie 15       
     3) r:0.25 Schoof, Kaylyn 15      4) r:0.04 Gustafson, Gwen 17    
             30.98    1:04.16 (1:04.16)
        1:38.77 (34.61)   2:18.53 (1:14.37)
        2:47.89 (29.36)   3:22.31 (1:03.78)
        3:49.60 (27.29)     4:20.50 (58.19)
  3 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      4:13.71    4:21.92 JRS    
     1) Hosack, Lillie 17             2) r:0.29 Silvestri, Jenna 16   
     3) r:0.46 Fore, Skylar 18        4) r:0.33 Fox, Mallory 18       
             30.93    1:03.47 (1:03.47)
        1:38.52 (35.05)   2:19.81 (1:16.34)
        2:49.10 (29.29)   3:23.40 (1:03.59)
        3:51.30 (27.90)     4:21.92 (58.52)

The University of Minnesota women wrapped up the weekend with a commanding win in the women’s 400 medley relay, placing first in a time of 4:11.80. Elmbrook Swim Club followed for second in 4:20.50. Ozaukee Aquatics rounded out the top three teams in 4:21.92.

Event 33  Women 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
  Meet Record: ! 4:10.43  7/24/2010 Minnesota Aquatics
                          C Wabeke, M Belk, K Jamison, S Busack
                 4:18.29  OPEN US Open
                 4:22.69  JRS
                 4:33.79  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  4:44.99
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'        4:19.13    4:11.80 OPEN+  
     1) Waddell, Tevyn 19             2) r:0.23 Bullinger, Rae 20     
     3) r:0.41 Grobe, Kaia 20         4) r:0.22 Avestruz, Zoe 19      
             29.90    1:01.33 (1:01.33)
        1:34.77 (33.44)   2:13.51 (1:12.18)
        2:42.05 (28.54)   3:15.42 (1:01.91)
        3:42.71 (27.29)     4:11.80 (56.38)
  2 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      4:21.88    4:20.50 JRS    
     1) Schoof, Ashlyn 18             2) r:0.40 Teng, Maggie 15       
     3) r:0.25 Schoof, Kaylyn 15      4) r:0.04 Gustafson, Gwen 17    
             30.98    1:04.16 (1:04.16)
        1:38.77 (34.61)   2:18.53 (1:14.37)
        2:47.89 (29.36)   3:22.31 (1:03.78)
        3:49.60 (27.29)     4:20.50 (58.19)
  3 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      4:13.71    4:21.92 JRS    
     1) Hosack, Lillie 17             2) r:0.29 Silvestri, Jenna 16   
     3) r:0.46 Fore, Skylar 18        4) r:0.33 Fox, Mallory 18       
             30.93    1:03.47 (1:03.47)
        1:38.52 (35.05)   2:19.81 (1:16.34)
        2:49.10 (29.29)   3:23.40 (1:03.59)
        3:51.30 (27.90)     4:21.92 (58.52)

The University of Minnesota men followed the women’s team to take first in the men’s 400 medley relay, swimming a time of 3:46.86. Wyoming Aquatics finished second in 3:50.73. Third place went to the West Swim Club in 3:52.35.

Event 34  Men 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
  Meet Record: ! 3:45.12  7/22/2012 Club Hawkeye
                          G Betulius, A Marciniak, B Butler, J Huff
                 3:50.09  OPEN US Open
                 3:56.99  JRS
                 4:05.89  FUTR Futures
 Meet Qualifying:  4:21.49
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'        3:45.02    3:46.86 OPEN   
     1) Lefebvre, Peter 20            2) r:0.29 McHugh, Conner 21     
     3) r:0.24 Thomas, Matthew 19     4) r:0.10 Becker, Bowen 20      
             28.49        59.46 (59.46)
        1:27.77 (28.31)   2:00.73 (1:01.27)
                            2:56.15 (55.42)
        3:20.33 (24.18)     3:46.86 (50.71)
  2 Wyoming Aquatics-WY  'A'      3:52.77    3:50.73 JRS    
     1) Sheaffer, Slade 21            2) r:0.25 White, Kyle 21        
     3) r:0.22 Herron, Jack 20        4) r:0.21 Murphy, David 19      
             28.97    1:00.12 (1:00.12)
        1:30.57 (30.45)   2:05.37 (1:05.25)
                            2:59.48 (54.11)
        3:23.89 (24.41)     3:50.73 (51.25)
  3 West Swim Club-IL  'A'        3:52.65    3:52.35 JRS    
     1) Smith, Craig 19               2) r:0.32 Zito, Nicholas 22     
     3) r:0.08 Vitek, Jeffrey 17      4) r:0.36 Grosshans, Cole 17    
             28.97        59.87 (59.87)
        1:28.55 (28.68)   2:01.69 (1:01.82)
        2:27.76 (26.07)     2:58.29 (56.60)
        3:23.66 (25.37)     3:52.35 (54.06)


Results can be found on Meet Mobile.
2 Comments

2 comments

  1. Rose Unicomb

    Well done Badgers.. ❤️👐🏼…
    Congrats Jess xx
    Awesome swimming Ella…

Author: Caitlin Daday

avatar
Caitlin Daday is a rising senior at Villanova University. She represents the Wildcats in distance freestyle and IM. Caitlin hails from Allentown, Pennsylvania.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here