Titmus Lowers Record, Campbell Wins Twice on Day Two of Australian Trials

Photo Courtesy: Delly Carr/Swimming Australia Ltd.

Ariarne Titmus lowered her own 400 free National record and Cate Campbell won two events to highlight the second day of the 2018 Australian Trials.

Today’s events include:

  • Women 50 Fly S7 Para Finals
  • Men 100 Back S9 Para Finals
  • Men 400 Free Finals
  • Women 100 Breast Finals
  • Women 50 Fly Finals
  • Men 50 Fly Finals
  • Women 100 Free S9 Para Finals
  • Men 100 Breast Finals
  • Women 100 Free Finals
  • Women 400 Free Finals
  • Men 100 Free Finals

Full Results

Women 50 Fly S7 Para Finals

Tiffany Thomas Kane won the evening’s opening in event in 39.88, finishing just over four seconds ahead of runner-up Morgan Lee (44.05).

Event 13  Women 12 & Over 50 LC Metre Butterfly S7 Para Sport Multi-Class
==================================================================
        World: W 33.81  16/06/2012Mallory Weggemann, USA
   Australian: A 34.80  17/03/2012Jacqueline Freney, Richmond Valley
 Meet Qualifying:  48.43
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 THOMAS KANE, TI  16 LCOV                40.51      39.88   609  
         r:+0.58                       
  2 LEE, MORGAN S7   17 NERAN               44.98      44.05   452  
         r:+0.69

Men 100 Back S9 Para Finals

Timothy Hodge cruised to first with a time of 1:04.72, followed by Logan Powell (1:05.93), Brenden Hall (1:08.11), Harrison Vig (1:08.93), Liam Smith (1:12.60) and Trae Norbury (1:16.87).

Event 14  Men 12 & Over 100 LC Metre Backstroke S9 Para Sport Multi-Class
==================================================================
        World: W 1:01.75  15/06/2012Justin Zook, USA
   Australian: A 1:01.85  12/08/2010Matthew Cowdrey, Norwood
 Meet Qualifying:  1:21.48
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN              1:04.61    1:04.72   869  
    r:+0.64  31.47      1:04.72 (33.25)
  2 POWELL, LOGAN S  19 SPRTN             1:05.95    1:05.93   822  
    r:+0.71  32.53      1:05.93 (33.40)
  3 HALL, BRENDEN S  24 LAWNT             1:08.37    1:08.11   745  
    r:+0.76  33.66      1:08.11 (34.45)
  4 VIG, HARRISON S  15 BJETS             1:08.90    1:08.93   719  
    r:+0.71  33.61      1:08.93 (35.32)
  5 SMITH, LIAM S9   23 UWSC              1:13.84    1:12.60   615  
    r:+0.65  34.78      1:12.60 (37.82)
  6 NORBURY, TRAE S  16 WSTAQ             1:16.27    1:16.87   518  
    r:+0.93  37.09      1:16.87 (39.78)

Men 400 Free Finals

Distance ace Mack Horton won a close 400 free final, winning by only four-tenths. He dropped over four seconds from his prelims swim to finish with a final time of 3:45.41.

Jack McLoughlin took a close second in 3:45.80 and David McKeon was third in 3:47.39.

Elijah Winnington (3:50.00), Joshua Parrish (3:50.64), Nathan Robinson (3:52.11), Zachary Attard (3:53.76) and Jacob Vincent (3:54.56) rounded out the top eight.

Event 15  Men 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 3:40.07  26/07/2009Paul Biedermann, Germany
 Commonwealth: C 3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, Australia
   Australian: A 3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers: ! 3:40.54  18/03/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
 Meet Qualifying:  4:05.37
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 HORTON, MACK     21 MVC               3:49.59    3:45.41        
    r:+0.74  26.70        55.16 (28.46)
        1:24.05 (28.89)     1:52.90 (28.85)
        2:21.19 (28.29)     2:49.85 (28.66)
        3:18.20 (28.35)     3:45.41 (27.21)
  2 MCLOUGHLIN, JAC  23 CHAND             3:49.86    3:45.80        
    r:+0.70  26.30        54.45 (28.15)
        1:22.52 (28.07)     1:51.06 (28.54)
        2:19.36 (28.30)     2:48.55 (29.19)
        3:17.42 (28.87)     3:45.80 (28.38)
  3 MCKEON, DAVID    25 GUSC              3:49.42    3:47.39        
    r:+0.70  26.20        54.54 (28.34)
        1:23.32 (28.78)     1:52.52 (29.20)
        2:21.37 (28.85)     2:50.40 (29.03)
        3:19.06 (28.66)     3:47.39 (28.33)
  4 WINNINGTON, ELI  17 BOND              3:52.13    3:50.00        
    r:+0.62  25.99        54.59 (28.60)
        1:23.65 (29.06)     1:52.96 (29.31)
        2:22.31 (29.35)     2:52.03 (29.72)
        3:21.15 (29.12)     3:50.00 (28.85)
  5 PARRISH, JOSHUA  20 TSS               3:51.23    3:50.64        
    r:+0.65  27.20        56.70 (29.50)
        1:26.21 (29.51)     1:55.59 (29.38)
        2:25.00 (29.41)     2:54.22 (29.22)
        3:22.78 (28.56)     3:50.64 (27.86)
  6 ROBINSON, NATHA  18 CHAND             3:53.63    3:52.11        
    r:+0.66  27.10        56.66 (29.56)
        1:26.31 (29.65)     1:55.86 (29.55)
        2:25.34 (29.48)     2:54.48 (29.14)
        3:23.39 (28.91)     3:52.11 (28.72)
  7 ATTARD, ZACHARY  18 CARL              3:54.36    3:53.76        
    r:+0.77  26.59        55.50 (28.91)
        1:24.98 (29.48)     1:54.64 (29.66)
        2:24.58 (29.94)     2:54.91 (30.33)
        3:24.56 (29.65)     3:53.76 (29.20)
  8 VINCENT, JACOB   19 STPET             3:54.37    3:54.56        
    r:+0.72  26.81        56.04 (29.23)
        1:25.47 (29.43)     1:55.32 (29.85)
        2:25.12 (29.80)     2:55.11 (29.99)
        3:24.94 (29.83)     3:54.56 (29.62)

Women 100 Breast Finals

Georgia Bohl dropped over a second from her prelims swim to win the 100 breast with a time of 1:07.22, followed by Leiston Pickett (1:07.56) in second and Jessica Hansen (1:07.64) in third.

Taylor McKeown (1:08.20), Abbey Harkin (1:08.20), Jenna Strauch (1:09.19), Acacia Wildin-Snedden (1:10.60) and Aisling Scott (1:12.12) completed the final heat.

Event 16  Women 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 1:04.13  25/07/2017Lilly King, USA
 Commonwealth: C 1:05.09  20/03/2006Leisel Jones, Australia
   Australian: A 1:05.09  20/03/2006Leisel Jones, Commercial
   All Comers: ! 1:05.09  20/03/2006Leisel Jones, Commercial
 Meet Qualifying:  1:14.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 BOHL, GEORGIA    20 GUSC              1:08.48    1:07.22        
    r:+0.66  31.53      1:07.22 (35.69)
  2 PICKETT, LEISTO  26 STHPT             1:07.55    1:07.56        
    r:+0.70  31.53      1:07.56 (36.03)
  3 HANSEN, JESSICA  22 NUN               1:08.24    1:07.64        
    r:+0.66  31.92      1:07.64 (35.72)
  4 MCKEOWN, TAYLOR  22 SPRTN             1:08.72    1:08.20        
    r:+0.74  32.99      1:08.20 (35.21)
  4 HARKIN, ABBEY    19 STPET             1:09.03    1:08.20        
    r:+0.71  32.29      1:08.20 (35.91)
  6 STRAUCH, JENNA   20 BOND              1:10.50    1:09.19        
    r:+0.74  33.02      1:09.19 (36.17)
  7 WILDIN-SNEDDEN,  19 STPET             1:10.76    1:10.60        
    r:+0.78  33.32      1:10.60 (37.28)
  8 SCOTT, AISLING   25 BGRAM             1:10.64    1:12.12        
    r:+0.70  33.63      1:12.12 (38.49)

Women 50 Fly Finals

Cate Campbell sprinted to first in the women’s 50 fly with a quick 25.51, only four-hundredths off her prelims time of 25.47 that set a new Australian record. Campbell is also the top seed in the 100 free later tonight.

Holly Barratt also cracked the 26-barrier to finish second in 25.94 and Madeline Groves took third in 26.35.

Emily Seebohm (26.63), Brittany Elmslie (26.73), Natasha Ramsden (27.10), Christina Licciardi (27.15) and Sara Saal (27.38) also raced in finals.

Event 17  Women 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: W 24.43  5/07/2014 Sarah Sjostrom, Sweden
 Commonwealth: C 25.20  27/07/2014Fran Hasall, England
   Australian: A 25.47  1/03/2018 Cate Campbell, Chandler
   All Comers: ! 25.47  1/03/2018 Cate Campbell, Chandler
 Meet Qualifying:  28.50
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 CAMPBELL, CATE   25 CHAND               25.47      25.51        
         r:+0.73                       
  2 BARRATT, HOLLY   30 ROC                 26.89      25.94        
         r:+0.64                       
  3 GROVES, MADELIN  22 GUSC                26.72      26.35        
         r:+0.67                       
  4 SEEBOHM, EMILY   25 BGRAM               26.83      26.63        
         r:+0.71                       
  5 ELMSLIE, BRITTA  23 BGRAM               27.05      26.73        
         r:+0.67                       
  6 RAMSDEN, NATASH  17 ABBT                27.07      27.10        
         r:+0.67                       
  7 LICCIARDI, CHRI  22 SOSC                27.35      27.15        
         r:+0.64                       
  8 SAAL, SARA       31 COMM                27.36      27.38        
         r:+0.69

Men 50 Fly Finals

Cameron Jones led the way in the men’s 50 fly, touching the wall in 23.75. William Yang (23.86) and David Morgan (23.94) also snuck under the 24-second mark to finish second and third, respectively.

Brayden McCarthy (24.11), Grant Irvine (24.11), Theodoros Benehoutsos (24.25), Edward Marks (24.36) and Christopher Raven (24.38) rounded out the finalists.

Event 18  Men 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: W 22.43  5/04/2009 Rafael Munoz, Spain
 Commonwealth: C 22.73  27/07/2009Matt Targett, Australia
   Australian: A 22.73  27/07/2009Matt Targett, Melb. Vicentre
   All Comers: ! 23.11  26/11/2009Geoff Huegill, SOPAC
 Meet Qualifying:  25.62
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 JONES, CAMERON   21 STPET               23.78      23.74        
         r:+0.65                       
  2 YANG, WILLIAM    19 KNXP                23.84      23.86        
         r:+0.67                       
  3 MORGAN, DAVID    24 TSS                 24.36      23.94        
         r:+0.60                       
  4 MCCARTHY, BRAYD  20 BOND                23.73      24.11        
         r:+0.65                       
  4 IRVINE, GRANT    26 GUSC                24.17      24.11        
         r:+0.66                       
  6 BENEHOUTSOS, TH  19 MVC                 24.25      24.22        
         r:+0.70                       
  7 MARKS, EDWARD    21 CARL                24.36      24.36        
         r:+0.62                       
  8 RAVEN, CHRISTOP  24 SPRTN               24.13      24.38        
         r:+0.70

Women 100 Free S9 Para Finals

Ellie Cole (1:03.79) won a close 100 free battle, just out-touching second-place finisher Lakeisha Patterson (1:03.96). Ashleigh McConnell finished third in 1:06.17 followed by Elizabeth Slack (1:07.54), Ruby Halliday (1:20.17) and Ebony Prelc (1:23.23).

Event 20  Women 12 & Over 100 LC Metre Freestyle S9 Para Sport Multi-Class
==================================================================
        World: W 1:00.91  12/09/2016Michelle Konkoly, USA
   Australian: A 1:02.69  11/04/2016Ellie Cole, Castle Hill RSL
 Meet Qualifying:  1:23.85
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 COLE, ELLIE S9   26 SPRTN             1:04.52    1:03.79   878  
    r:+0.78  30.55      1:03.79 (33.24)
  2 PATTERSON, LAKE  19 LAWNT             1:06.70    1:03.96  1065  
    r:+0.79  31.29      1:03.96 (32.67)
  3 MCCONNELL, ASHL  21 MVC               1:06.96    1:06.17   787  
    r:+0.72  30.90      1:06.17 (35.27)
  4 SLACK, ELIZABET  21 LCOV              1:07.45    1:07.54   740  
    r:+0.85  32.41      1:07.54 (35.13)
  5 HALLIDAY, RUBY   17 BGOLD             1:21.17    1:20.17   541  
    r:+0.80  38.76      1:20.17 (41.41)
  6 PRELC, EBONY S9  19 IMSC              1:22.91    1:23.23   395  
    r:+1.02  39.75      1:23.23 (43.48)
 -- BEECROFT, EMILY  18 TRL               1:06.06         DQ        
    r:+0.66  31.20

Men 100 Breast Finals

Jake Packard was the only swimmer to crack one-minute in the men’s 100 breast, doing so with a final time of 59.74 for the win. Matthew Wilson followed in 1:00.10 for second and Liam Hunter took third in 1:00.25.

Daniel Cave (1:00.48), Tommy Sucipto (1:00.65), Grayson Bell (1:00.66), James McKechnie (1:01.14) and Samuel Williamson (1:01.96) also swam in the top heat.

Event 19  Men 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 57.13  7/08/2016 Adam Peaty, Great Britain
 Commonwealth: C 57.13  7/08/2016 Adam Peaty, Great Britain
   Australian: A 58.58  27/07/2009Brenton Rickard, Brothers
   All Comers: ! 58.87  3/04/2014 Christian Sprenger, Commercial
 Meet Qualifying:  1:06.32
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 PACKARD, JAKE    23 SPRTN               59.57      59.74        
    r:+0.61  27.87        59.74 (31.87)
  2 WILSON, MATTHEW  19 SOSC              1:00.20    1:00.10        
    r:+0.63  28.08      1:00.10 (32.02)
  3 HUNTER, LIAM     20 CHAND             1:00.39    1:00.25        
    r:+0.65  28.33      1:00.25 (31.92)
  4 CAVE, DANIEL     19 MVC               1:01.45    1:00.48        
    r:+0.64  28.49      1:00.48 (31.99)
  5 SUCIPTO, TOMMY   23 ROC               1:01.35    1:00.65        
    r:+0.59  27.91      1:00.65 (32.74)
  6 BELL, GRAYSON    20 TSS               1:00.97    1:00.66        
    r:+0.68  28.24      1:00.66 (32.42)
  7 MCKECHNIE, JAME  22 STP               1:01.37    1:01.14        
    r:+0.71  28.19      1:01.14 (32.95)
  8 WILLIAMSON, SAM  20 FAS               1:01.31    1:01.96        
    r:+0.66  28.75      1:01.96 (33.21)

Women 100 Free Finals

Not too long after winning the 50 fly, Campbell was back on top of the podium after taking first in the 100 free. Her final time of 52.37 was about three-hundredths off her own Commonwealth and Australian record of 52.06 set back in 2016.

Her sister Bronte Campbell also finished under 53 seconds, taking silver in 52.96. Emma McKeon was third in 53.49, followed by Brianna Throssell (54.19), Shayna Jack (54.20), Elmslie (54.43), Seebohm (54.69) and Madison Wilson (54.97).

Event 21  Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 51.71  23/07/2017Sarah Sjostrom, Sweden
 Commonwealth: C 52.06  2/07/2016 Cate Campbell, Australia
   Australian: A 52.06  2/07/2016 Cate Campbell, Commercial
   All Comers: ! 52.06  2/07/2016 Cate Campbell, Commercial
 Meet Qualifying:  58.23
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 CAMPBELL, CATE   25 CHAND               53.22      52.37        
    r:+0.75  25.40        52.37 (26.97)
  2 CAMPBELL, BRONT  23 CHAND               53.98      52.96        
    r:+0.69  25.94        52.96 (27.02)
  3 MCKEON, EMMA     23 GUSC                54.33      53.49        
    r:+0.67  25.79        53.49 (27.70)
  4 THROSSELL, BRIA  22 UWSC                54.80      54.19        
    r:+0.67  26.34        54.19 (27.85)
  5 JACK, SHAYNA     19 CHAND               54.59      54.20        
    r:+0.68  25.90        54.20 (28.30)
  6 ELMSLIE, BRITTA  23 BGRAM               54.83      54.43        
    r:+0.68  26.29        54.43 (28.14)
  7 SEEBOHM, EMILY   25 BGRAM               54.45      54.69        
    r:+0.72  26.74        54.69 (27.95)
  8 WILSON, MADISON  23 BOND                54.93      54.97        
    r:+0.74  26.65        54.97 (28.32)

Women 400 Free Finals

Ariarne Titumus added her second gold of the weekend, this time in the 400 free. The seventeen-year-old won the event by over five seconds in 4:02.36. Her time sets a new Australian record.

Jessica Ashwood took second in 4:07.73, followed by Mikkayla Sheridan (4:10.85), Dahlas Rogers (4:10.92), Madeleine Gough (4:11.55), Mikayla Messer (4:11.71), Lani Pallister (4:13.16) and Jordan White (4:15.83).

Event 22  Women 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 3:56.46  12/08/2016Katie Ledecky, USA
 Commonwealth: C 4:00.60  26/07/2009Joanne Jackson, Great Britain
   Australian: A 4:02.36  1/03/2018 Ariarne Titmus, SPW
   All Comers: ! 3:58.37  23/08/2014Katie Ledecky, USA
 Meet Qualifying:  4:27.39
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 TITMUS, ARIARNE  17 STPET             4:08.35    4:02.36A       
    r:+0.78  27.76        57.57 (29.81)
        1:28.12 (30.55)     1:58.72 (30.60)
        2:29.31 (30.59)     3:00.39 (31.08)
        3:32.05 (31.66)     4:02.36 (30.31)
  2 ASHWOOD, JESSIC  24 CHAND             4:10.22    4:07.73        
    r:+0.73  28.53        59.13 (30.60)
        1:30.21 (31.08)     2:01.74 (31.53)
        2:33.15 (31.41)     3:04.93 (31.78)
        3:36.75 (31.82)     4:07.73 (30.98)
  3 SHERIDAN, MIKKA  23 SPRTN             4:10.83    4:10.85        
    r:+0.73  28.73        59.91 (31.18)
        1:31.64 (31.73)     2:03.74 (32.10)
        2:35.32 (31.58)     3:07.51 (32.19)
        3:39.63 (32.12)     4:10.85 (31.22)
  4 ROGERS, DAHLAS   23 GSAQU             4:11.36    4:10.92        
    r:+0.67  29.24      1:00.44 (31.20)
        1:32.06 (31.62)     2:03.97 (31.91)
        2:35.82 (31.85)     3:07.73 (31.91)
        3:39.62 (31.89)     4:10.92 (31.30)
  5 GOUGH, MADELEIN  18 TSS               4:12.01    4:11.55        
    r:+0.79  28.66        59.85 (31.19)
        1:31.62 (31.77)     2:03.90 (32.28)
        2:35.87 (31.97)     3:08.28 (32.41)
        3:40.11 (31.83)     4:11.55 (31.44)
  6 MESSER, MIKAYLA  18 CHAND             4:10.95    4:11.71        
    r:+0.69  29.05        59.93 (30.88)
        1:31.18 (31.25)     2:02.76 (31.58)
        2:34.55 (31.79)     3:06.65 (32.10)
        3:38.80 (32.15)     4:11.71 (32.91)
  7 PALLISTER, LANI  15 SPRTN             4:11.30    4:13.16        
    r:+0.73  28.50        59.80 (31.30)
        1:31.76 (31.96)     2:04.02 (32.26)
        2:36.45 (32.43)     3:08.98 (32.53)
        3:41.41 (32.43)     4:13.16 (31.75)
  8 WHITE, JORDAN    24 SLCA              4:12.71    4:15.83        
    r:+0.70  29.15      1:00.68 (31.53)
        1:32.63 (31.95)     2:05.00 (32.37)
        2:37.43 (32.43)     3:10.05 (32.62)
        3:42.81 (32.76)     4:15.83 (33.02)

Men 100 Free Finals

Kyle Chalmers sprinted his way to a first-place finish in an extremely close men’s 100 free battle, stopping the clock in 48.16 to secure his spot on the Commonwealth team. Chalmers is the current National and Commonwealth record-holder in this event with a time of 47.04.

Jack Cartwright took second in 48.60 and Cameron McEvoy was third in 48.62, followed by James Magnussen (48.79), James Roberts (48.82), Zac Incerti (49.00), Clyde Lewis (49.19) and Louis Townsend (49.20)

Event 23  Men 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 46.91  30/07/2009Cesar Cielo, Brazil
 Commonwealth: C 47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, Australia
   Australian: A 47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, Bond
   All Comers: ! 47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, Bond
 Meet Qualifying:  52.37
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 CHALMERS, KYLE   19 MARI                49.17      48.16        
    r:+0.73  23.21        48.16 (24.95)
  2 CARTWRIGHT, JAC  19 STPET               49.17      48.60        
    r:+0.73  23.56        48.60 (25.04)
  3 MCEVOY, CAMERON  23 BOND                48.64      48.62        
    r:+0.58  23.26        48.62 (25.36)
  4 MAGNUSSEN, JAME  26 RAVN                48.90      48.79        
    r:+0.69  23.27        48.79 (25.52)
  5 ROBERTS, JAMES   26 SOMGC               48.99      48.82        
    r:+0.68  23.18        48.82 (25.64)
  6 INCERTI, ZAC     21 UWSC                49.00      49.00        
    r:+0.70  23.69        49.00 (25.31)
  7 LEWIS, CLYDE     20 STPET               48.84      49.19        
    r:+0.65  23.66        49.19 (25.53)
  8 TOWNSEND, LOUIS  20 RACKL               48.99      49.20        
    r:+0.63  23.57        49.20 (25.63)
Comments Off on Titmus Lowers Record, Campbell Wins Twice on Day Two of Australian Trials

Author: Chandler Brandes

avatar
Chandler Brandes is a junior at the University of Vermont where she is majoring in Public Communication and double minoring in Coaching and Sports Management. She is a former swimmer for the Catamounts and this is her third year on board with Swimming World.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here