2018 Australian Pan Pacific Trials Day 4 Finals: McKeon, Titmus Win, Move Up World Rankings

Photo Courtesy: Australian Olympic Committee

The 2018 Hancock Prospecting Pan Pacific Championship Trials continued Tuesday at the SA Aquatic & Leisure Centre in Adelaide, with Australia’s best swimmers fighting for a spot on their country’s Pan Pacific Games roster.

Ariarne Titmus, Emma McKeon and Grant Irvine all earned top seeds during Tuesday’s preliminary session and followed that up with victories.

Titmus and McKeon cruised to the third-best performance in the world this year in their events.

DAY 4 FINALS RESULTS

Order of individual events

• Men’s 200 IM MC
• Women’s 200 IM MC
• Women’s 400 Free
• Men’s 400 Free
• Women’s 100 Fly
• Men’s 100 Fly
• Men’s 50 Breast MC
• Women’s 50 Breast MC
• Women’s 200 IM
• Men’s 200 IM
• Men’s 50 Back MC
• Women’s 50 Back MC

Women’s 400 Free

Teen phenom Ariarne Titmus dropped eight seconds from her prelims time to dominate the women’s 400 free.

She finished in 4:01.73 to break the pool record in the event. It is the third fastest time in the event in the world this year behind Katie Ledecky (3:57.94) and her own time of 4:00.93.

Kiah Melverton finished second in 4:06.25, which also beat the previous pool record. Mikka Sheridan finished third in 4:09.36.

 Event 31  Women 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   3:56.46  12/08/2016Katie Ledecky, USA
 Commonwealth:   4:00.60  26/07/2009Joanne Jackson, GBR
   Australian:   4:00.93  5/04/2018 Ariarne Titmus, SPW
   All Comers:   3:58.37  23/08/2014Katie Ledecky, USA
         PPQT: P 4:06.48
 Meet Qualifying:  4:27.39
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 TITMUS, ARIARNE  17 STPET             4:09.17    4:01.73P  936  
    r:+0.76  27.93        58.01 (30.08)
        1:28.33 (30.32)     1:59.00 (30.67)
        2:29.55 (30.55)     3:00.37 (30.82)
        3:31.22 (30.85)     4:01.73 (30.51)
  2 MELVERTON, KIAH  21 TSS AQUATICS      4:11.25    4:06.25P  885  
    r:+0.71  28.31        58.98 (30.67)
        1:29.70 (30.72)     2:01.03 (31.33)
        2:32.25 (31.22)     3:04.02 (31.77)
        3:35.51 (31.49)     4:06.25 (30.74)
  3 SHERIDAN, MIKKA  23 USC SPARTANS      4:12.22    4:09.36   852  
    r:+0.71  28.39        59.73 (31.34)
        1:31.77 (32.04)     2:04.00 (32.23)
        2:35.27 (31.27)     3:07.40 (32.13)
        3:38.49 (31.09)     4:09.36 (30.87)
  4 GOUGH, MADELEIN  19 TSS AQUATICS      4:12.61    4:09.42   852  
    r:+0.76  28.92        59.90 (30.98)
        1:31.03 (31.13)     2:02.77 (31.74)
        2:34.25 (31.48)     3:06.26 (32.01)
        3:38.01 (31.75)     4:09.42 (31.41)
  5 PALLISTER, LANI  16 ALEXANDRA HLDS    4:13.16    4:10.61   839  
    r:+0.70  28.48        59.80 (31.32)
        1:31.46 (31.66)     2:03.75 (32.29)
        2:35.67 (31.92)     3:07.79 (32.12)
        3:39.69 (31.90)     4:10.61 (30.92)
  6 MESSER, MIKAYLA  18 CHANDLER          4:14.98    4:13.44   812  
    r:+0.69  29.97      1:01.91 (31.94)
        1:33.90 (31.99)     2:06.04 (32.14)
        2:37.71 (31.67)     3:09.71 (32.00)
        3:41.49 (31.78)     4:13.44 (31.95)
  7 BUCHANAN, CARLA  22 ACACIA BAYSIDE    4:19.17    4:15.02   797  
    r:+0.73  29.43      1:02.05 (32.62)
        1:34.12 (32.07)     2:06.96 (32.84)
        2:38.36 (31.40)     3:10.90 (32.54)
        3:42.64 (31.74)     4:15.02 (32.38)
  8 ASHWOOD, JESSIC  25 CHANDLER          4:17.91    4:15.55   792  
    r:+0.75  29.33      1:00.79 (31.46)
        1:32.64 (31.85)     2:05.11 (32.47)
        2:37.36 (32.25)     3:10.25 (32.89)
        3:43.21 (32.96)     4:15.55 (32.34)
  9 WHITE, JORDAN    24 SLCA              4:17.52    4:19.76   754  
    r:+0.67  29.39      1:01.23 (31.84)
        1:33.71 (32.48)     2:06.48 (32.77)
        2:39.42 (32.94)     3:13.04 (33.62)
        3:46.74 (33.70)     4:19.76 (33.02)
 10 JOHNSON, MOESHA  20 COOPERS BURLEIGH  4:19.61    4:20.35   749  
    r:+0.76  29.55      1:01.17 (31.62)
        1:33.78 (32.61)     2:06.64 (32.86)
        2:40.03 (33.39)     3:13.57 (33.54)
        3:47.46 (33.89)     4:20.35 (32.89)

Men’s 400 Free

Eli Winnington cruised to victory in the 400 free, breaking the pool record in 3:45.98. It was the sixth-fastest time in the world this year, beating two compatriots who are in the top five.

Jack McLoughlin took second in 3:47.74, followed by Mack Horton (3:52.74). Horton has the fastest time this year in the world at 3:43.76. McLoughlin is third in the world this year at 3:45.21.

 

Event 32  Men 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   3:40.07  26/07/2009Paul Biedermann, GER
 Commonwealth:   3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, AUS
   Australian:   3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers:   3:40.54  18/03/2002Ian Thorpe, AUS
         PPQT: P 3:46.14
 Meet Qualifying:  4:05.37
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 WINNINGTON, ELI  18 BOND              3:52.04    3:45.98P  923  
    r:+0.67  25.52        53.47 (27.95)
        1:21.73 (28.26)     1:50.19 (28.46)
        2:19.13 (28.94)     2:48.10 (28.97)
        3:17.14 (29.04)     3:45.98 (28.84)
  2 MCLOUGHLIN, JAC  23 CHANDLER          3:50.79    3:47.74   902  
    r:+0.70  25.90        54.22 (28.32)
        1:22.35 (28.13)     1:51.51 (29.16)
        2:20.49 (28.98)     2:49.76 (29.27)
        3:18.78 (29.02)     3:47.74 (28.96)
  3 HORTON, MACK     22 MVC               3:51.88    3:52.74   845  
    r:+0.73  26.15        54.66 (28.51)
        1:22.91 (28.25)     1:51.26 (28.35)
        2:21.31 (30.05)     2:51.71 (30.40)
        3:22.43 (30.72)     3:52.74 (30.31)
  4 PARRISH, JOSHUA  21 TSS AQUATICS      3:55.35    3:53.06   841  
    r:+0.65  27.21        56.42 (29.21)
        1:25.95 (29.53)     1:55.81 (29.86)
        2:25.73 (29.92)     2:55.69 (29.96)
        3:25.03 (29.34)     3:53.06 (28.03)
  5 HERTZ, JOSHUA    22 SOSC              3:55.39    3:54.15   830  
    r:+0.72  26.66        56.32 (29.66)
        1:26.31 (29.99)     1:56.35 (30.04)
        2:26.01 (29.66)     2:55.86 (29.85)
        3:25.33 (29.47)     3:54.15 (28.82)
  6 CARLETON, MAX    20 STPET             3:55.92    3:54.74   823  
    r:+0.66  26.60        55.12 (28.52)
        1:24.64 (29.52)     1:54.18 (29.54)
        2:24.00 (29.82)     2:54.18 (30.18)
        3:25.06 (30.88)     3:54.74 (29.68)
  7 ROBERTS, BEN     19 BRW               3:58.62    3:56.75   803  
    r:+0.68  27.27        57.40 (30.13)
        1:27.78 (30.38)     1:58.36 (30.58)
        2:27.73 (29.37)     2:57.76 (30.03)
        3:27.27 (29.51)     3:56.75 (29.48)
  8 OWENS, ETHAN     21 MARI              3:59.61    3:58.09   789  
    r:+0.72  27.42        57.22 (29.80)
        1:27.05 (29.83)     1:57.37 (30.32)
        2:27.74 (30.37)     2:58.40 (30.66)
        3:29.00 (30.60)     3:58.09 (29.09)
  9 HARRIS, SILAS    16 NTC               4:00.78    3:58.24   788  
    r:+0.76  27.21        57.44 (30.23)
        1:27.63 (30.19)     1:58.51 (30.88)
        2:28.59 (30.08)     2:59.24 (30.65)
        3:29.13 (29.89)     3:58.24 (29.11)
 10 YOUNG, SAMUEL    20 BOND              4:01.84    4:01.81   753  
    r:+0.73  26.86        56.50 (29.64)
        1:26.33 (29.83)     1:57.25 (30.92)
        2:28.33 (31.08)     2:59.73 (31.40)
        3:31.16 (31.43)     4:01.81 (30.65)

Women’s 100 Fly

Another pool record fell when Emma McKeon won the 100 butterfly in 56.61. It was more than a half second faster than second-place An Sehyeon of Korea, who finished in 57.91.

McKeon moved into the third-fastest time in the world this year behind Rikako Ikee (56.23) and Sarah Sjostrom (56.29)

Gemma Cooney took third in 59.15, followed by Michaela Ryan (59.84).

Event 33  Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   55.48  7/08/2016 Sarah Sjostrom, SWE
 Commonwealth:   56.18  24/07/2017Emma McKeon, AUS
   Australian:   56.18  24/07/2017Emma McKeon, SPW
   All Comers:   56.61  17/09/2000Inge de Bruijn, NED
         PPQT: P 57.64
 Meet Qualifying:  1:03.86
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MCKEON, EMMA     24 GRIFFITH UNI        57.98      56.61P  941  
    r:+0.70  26.49        56.61 (30.12)
  2 AN, (V), SEHYEO  22 KOR                 59.24      57.91   879  
    r:+0.65  26.96        57.91 (30.95)
  3 COONEY, GEMMA    18 BRISBANE GRAMMAR  1:00.83      59.15   825  
    r:+0.74  27.65        59.15 (31.50)
  4 RYAN, MICHAELA   16 STPET             1:00.54      59.84   796  
    r:+0.76  27.98        59.84 (31.86)
  5 TAYLOR, LAURA    18 TSS AQUATICS      1:00.77      59.85   796  
    r:+0.67  28.06        59.85 (31.79)
  6 THROSSELL, BRIA  22 UWSC                59.90    1:00.00   790  
    r:+0.67  27.59      1:00.00 (32.41)
  7 COSTA, KAYLA     16 NUN               1:01.08    1:00.69   763  
    r:+0.68  28.02      1:00.69 (32.67)
  8 OLDSEN, ELLYSIA  22 MARI              1:01.61    1:01.32   740  
    r:+0.71  28.02      1:01.32 (33.30)
  9 STUART, ALICE    20 TSS AQUATICS      1:01.54    1:01.70   727  
    r:+0.65  28.61      1:01.70 (33.09)
 10 TONNER, JORDANA  20 SHILD             1:02.62    1:02.46   700  
    r:+0.65  28.87      1:02.46 (33.59)

Men’s 100 Fly

Grant Irvine and David Morgan were locked in a tight battle in the 100 butterfly. Irvine held off Morgan to win the event in 51.59, the eighth-fastest time in the world this year. Morgan was second in 51.93.

Theodoros Benehoutsos was third in 53.05, followed by Edward Marks (53.50).

 

 Event 34  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   49.82  1/08/2009 Michael Phelps, USA
 Commonwealth:   50.39  12/08/2016Joseph Schooling, SIN
   Australian:   50.85  1/08/2009 Andrew Lauterstein, SOPAC
   All Comers:   50.65  4/09/2018 Chad le Clos, RSA
         PPQT: P 51.31
 Meet Qualifying:  56.66
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 IRVINE, GRANT    27 GRIFFITH UNI        52.55      51.59   900  
    r:+0.66  24.17        51.59 (27.42)
  2 MORGAN, DAVID    24 TSS AQUATICS        52.86      51.93   882  
    r:+0.65  24.56        51.93 (27.37)
  3 BENEHOUTSOS, TH  20 MVC                 52.98      53.05   828  
    r:+0.70  24.90        53.05 (28.15)
  4 MARKS, EDWARD    22 CARL                53.55      53.50   807  
    r:+0.65  24.85        53.50 (28.65)
  5 LEWIS, CLYDE     20 STPET               53.74      53.57   804  
    r:+0.68  25.03        53.57 (28.54)
  6 GOUGH, BOWEN     20 NUN                 53.60      53.62   802  
    r:+0.68  25.25        53.62 (28.37)
  7 RAVEN, CHRISTOP  25 USC SPARTANS        53.55      53.71   798  
    r:+0.72  25.02        53.71 (28.69)
  8 GOVERS, JACKSON  20 SHILD               55.00      54.86   748  
    r:+0.71  25.81        54.86 (29.05)
  9 QAIUM, KEIRAN    25 SYDU                54.96      55.01   742  
    r:+0.64  25.68        55.01 (29.33)
 10 HANSFORD, JACOB  22 STPET               54.82      55.09   739  
    r:+0.70  25.79        55.09 (29.30)

Women’s 200 IM

Twenty-seven-year-old Blair Evans held off the field to win the 200 IM by a half second.

Hayley Baker took second in 2:14.21, followed by Kotuku Ngawati in 2:14.24.

 Event 37  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
        World:   2:06.12  3/08/2015 Katinka Hosszu, HUN
 Commonwealth:   2:06.88  9/08/2016 Siobhan-Marie O'Connor, GBR
   Australian:   2:07.03  27/07/2009Stephanie Rice, SPW
   All Comers:   2:08.63  27/04/2013Alicia Coutts, QLD
         PPQT: P 2:10.45
 Meet Qualifying:  2:23.22
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 EVANS, BLAIR     27 UWSC              2:17.56    2:13.78   837  
    r:+0.70  29.58      1:04.03 (34.45)
        1:42.75 (38.72)     2:13.78 (31.03)
  2 BAKER, HAYLEY    23 CBRA              2:17.92    2:14.21   829  
    r:+0.71  29.39      1:03.15 (33.76)
        1:43.28 (40.13)     2:14.21 (30.93)
  3 NGAWATI, KOTUKU  24 MVC               2:18.70    2:14.24   829  
    r:+0.63  28.83      1:03.22 (34.39)
        1:42.82 (39.60)     2:14.24 (31.42)
  4 HARKIN, ABBEY    20 STPET             2:16.54    2:14.61   822  
    r:+0.72  28.94      1:04.09 (35.15)
        1:42.66 (38.57)     2:14.61 (31.95)
  5 MCKEOWN, TAYLOR  23 USC SPARTANS      2:17.37    2:14.91   816  
    r:+0.74  29.12      1:04.08 (34.96)
        1:42.12 (38.04)     2:14.91 (32.79)
  6 GILMOUR, TIANNI  22 USC SPARTANS      2:18.49    2:16.88   782  
    r:+0.67  29.05      1:04.74 (35.69)
        1:44.48 (39.74)     2:16.88 (32.40)
  7 WILDIN-SNEDDEN,  20 STPET             2:17.89    2:18.38   757  
    r:+0.78  29.36      1:05.23 (35.87)
        1:45.21 (39.98)     2:18.38 (33.17)
  8 ADAMS, JESSICA   19 DVE               2:19.28    2:18.77   750  
    r:+0.67  29.35      1:03.72 (34.37)
        1:44.90 (41.18)     2:18.77 (33.87)
  9 FITZHENRY, FRAN  18 TRGR              2:19.52    2:20.45   724  
    r:+0.69  29.49      1:05.61 (36.12)
        1:47.02 (41.41)     2:20.45 (33.43)
 10 CROSS, BEC       18 GIND              2:19.84    2:20.61   721  
    r:+0.76  29.89      1:05.57 (35.68)
        1:48.15 (42.58)     2:20.61 (32.46)

Men’s 200 IM

Mitch Larkin continued his strong meet by cruising to victory in the 200 IM. Larking finished in 1:58.42. The time didn’t crack the top 10 in the world this year, but was good enough to win by more than a half second.

Clyde Lewis was second in 1:59.21, followed by Travis Mahoney (1:59.43).

 

Event 38  Men 200 LC Metre IM
==================================================================
        World:   1:54.00  28/07/2011Ryan Lochte, USA
 Commonwealth:   1:56.64  26/07/2017Max Litchfield, GBR
   Australian:   1:56.69  30/07/2009Leith Brodie, Albany Creek
   All Comers:   1:54.98  29/03/2007Michael Phelps, USA
         PPQT: P 1:57.81
 Meet Qualifying:  2:09.21
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 LARKIN, MITCH    24 STPET             2:03.07    1:58.42   892  
    r:+0.70  25.72        55.62 (29.90)
        1:30.49 (34.87)     1:58.42 (27.93)
  2 LEWIS, CLYDE     20 STPET             2:01.25    1:59.21   874  
    r:+0.69  26.21        56.89 (30.68)
        1:31.14 (34.25)     1:59.21 (28.07)
  3 MAHONEY, TRAVIS  27 MARI              2:01.50    1:59.43   869  
    r:+0.68  25.75        55.51 (29.76)
        1:30.02 (34.51)     1:59.43 (29.41)
  4 FRASER-HOLMES,   26 GRIFFITH UNI      2:02.05    2:00.16   853  
    r:+0.66  25.93        55.99 (30.06)
        1:31.29 (35.30)     2:00.16 (28.87)
  5 TRAIFOROS, JAME  21 TRGR              2:02.51    2:01.28   830  
    r:+0.69  26.92        57.24 (30.32)
        1:32.03 (34.79)     2:01.28 (29.25)
  5 GILLILAND, JARE  23 BRISBANE GRAMMAR  2:03.03    2:01.28   830  
    r:+0.63  26.06        56.88 (30.82)
        1:32.06 (35.18)     2:01.28 (29.22)
  7 HUNTER, LIAM     21 CHANDLER          2:02.59    2:01.47   826  
    r:+0.62  26.17        58.80 (32.63)
        1:32.21 (33.41)     2:01.47 (29.26)
  8 ELLIOTT, TOMAS   23 SOSC              2:04.58    2:01.67   822  
    r:+0.66  26.17        56.85 (30.68)
        1:31.19 (34.34)     2:01.67 (30.48)
  9 MCKECHNIE, JAME  23 STP               2:04.76    2:05.13   756  
    r:+0.75  26.75        59.35 (32.60)
        1:33.72 (34.37)     2:05.13 (31.41)
 10 SCHLICHT, DAVID  18 MLC               2:05.49    2:06.37   734  
    r:+0.66  27.12      1:00.16 (33.04)
        1:36.43 (36.27)     2:06.37 (29.94)


Multi-Class Events

The multi-class events are not ranked by time but how each swimmer fares compared to the world record in their class. So some swimmers may not have made it to the final despite swimming faster times than those that did make it.

Men’s 200 IM MC

Timothy Hodge kept his strong meet going by finishing first in the men’s 200 IM multi-class event.

Matthew Levy was second in 2:36.66, then Timothy Disken (2:18.90).

 

Event 29  Men 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN              2:20.55    2:18.65   895  
    r:+0.73  29.31      1:04.41 (35.10)
        1:46.59 (42.18)     2:18.65 (32.06)
  2 LEVY, MATTHEW S  31 NSYD              2:37.08    2:36.66   891  
    r:+0.75  32.92      1:14.44 (41.52)
        2:00.79 (46.35)     2:36.66 (35.87)
  3 DISKEN, TIMOTHY  21 PLC               2:19.35    2:18.90   890  
    r:+0.70  30.13      1:07.95 (37.82)
        1:46.69 (38.74)     2:18.90 (32.21)
  4 SCHLUTER, LIAM   19 KAWANA WATERS     2:17.74    2:14.63   879  
    r:+0.73  28.57      1:04.23 (35.66)
        1:44.24 (40.01)     2:14.63 (30.39)
  5 BETAR, RICKY SM  14 AUBN              2:21.84    2:16.92   836  
    r:+0.63  28.64      1:03.13 (34.49)
        1:45.56 (42.43)     2:16.92 (31.36)
  6 AUNGLES, JESSE   23 MARI              2:29.68    2:29.47   822  
    r:+0.68  32.03      1:09.36 (37.33)
        1:54.12 (44.76)     2:29.47 (35.35)
  7 GILSON, DARCY S  17 SNGL              2:20.73    2:18.09   815  
    r:+0.78  29.54      1:05.87 (36.33)
        1:45.35 (39.48)     2:18.09 (32.74)
  8 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU              2:44.64    2:42.31   801  
    r:+0.64  34.28      1:19.93 (45.65)
        2:05.20 (45.27)     2:42.31 (37.11)
  9 IRELAND, JACK S  18 UQ                2:19.87    2:18.99   799  
    r:+0.81  29.11      1:04.69 (35.58)
        1:47.61 (42.92)     2:18.99 (31.38)
 10 ALFORD, JOSHUA   23 TNGV              2:22.36    2:20.90   767  
    r:+0.74  28.62      1:04.05 (35.43)
        1:48.35 (44.30)     2:20.90 (32.55)

Women’s 200 IM MC

Lake Patterson continued her strong meet by earning victory in the 200 IM multi-class. She finished in 2:44.59.

Katherine Downie followed in 2:35.46, then Paige Leonhardt (2:35.68).

 Event 30  Women 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 PATTERSON, LAKE  19 LAWNTON           2:47.17    2:44.59   851  
    r:+0.76  36.24      1:19.61 (43.37)
        2:09.30 (49.69)     2:44.59 (35.29)
  2 DOWNIE, KATHERI  22 PERC              2:35.82    2:35.46   810  
    r:+0.73  32.69      1:11.34 (38.65)
        1:59.58 (48.24)     2:35.46 (35.88)
  3 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK      2:39.77    2:35.68   806  
    r:+0.69  31.86      1:13.45 (41.59)
        1:59.07 (45.62)     2:35.68 (36.61)
  4 GREENWOOD, JASM  13 BBASC             2:36.65    2:36.52   793  
    r:+0.79  31.47      1:14.53 (43.06)
        2:00.07 (45.54)     2:36.52 (36.45)
  5 DEDEKIND, KATJA  16 USC SPARTANS      2:42.75    2:39.57   729  
    r:+0.80  33.58      1:15.42 (41.84)
        2:05.33 (49.91)     2:39.57 (34.24)
  6 JONES, JENNA SM  17 SOSC              2:45.73    2:42.69   688  
    r:+0.70  33.69      1:16.98 (43.29)
        2:05.00 (48.02)     2:42.69 (37.69)
  7 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM              2:40.99    2:37.94   672  
    r:+0.83  31.76      1:11.45 (39.69)
        2:01.01 (49.56)     2:37.94 (36.93)
  8 STORM, RUBY SM1  14 TRL               2:45.22    2:41.16   633  
    r:+0.73  32.75      1:15.28 (42.53)
        2:03.64 (48.36)     2:41.16 (37.52)
  9 GETSON, JAIME-L  19 MTOR              2:47.32    2:41.50   629  
    r:+0.86  34.67      1:15.88 (41.21)
        2:02.89 (47.01)     2:41.50 (38.61)
 10 THOMAS-KANE, TI  16 LCOV              3:17.59    3:17.10   624  
    r:+0.61  42.37      1:36.81 (54.44)
        2:33.48 (56.67)     3:17.10 (43.62)

Men’s 50 Breast MC

Jake Michel won the men’s 50 breaststroke multi-class event in 30.59.

Liam Bekric was second (31.62) and Ahmed Kelly followed (53.11).

Event 35  Men 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MICHEL, JAKE SB  20 CJ'S                31.19      30.59   833  
         r:+0.68                       
  2 BEKRIC, LIAM SB  17 NWD                 32.37      31.62   725  
         r:+0.63                       
  3 KELLY, AHMED SB  26 MVC                 52.81      53.11   717  
         r:+0.84                       
  4 GILSON, DARCY S  17 SNGL                33.77      33.29   646  
         r:+0.77                       
  5 WARD, MATTHEW S  22 MVC                 32.51      32.31   630  
         r:+0.69                       
  6 STUBBS, OSCAR S  17 SOSC                35.46      35.29   522  
         r:+0.70                       
  7 PATTERSON, GRAN  29 CENCA             1:04.65    1:02.99   520  
  8 DYER, JARROD SB  17 WGNG                37.41      36.15   505  
         r:+0.84                       
  9 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU                40.84      40.04   498  
         r:+0.66                       
 10 HANRATTY, LACHL  14 REVW                37.79      38.14   430  
         r:+0.72                       

Women’s 50 Breast MC

Paige Leonhardt won the 50 breaststroke multi-class in 37.05. Keira Stephens followed in 37.85.

 Event 36  Women 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK        37.66      37.05   661  
         r:+0.66                       
  2 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST        37.97      37.85   620  
         r:+0.75                       
  3 VAN-RIJSWIJK, A  17 TUMT                39.66      37.71   577  
         r:+0.80                       
  4 THOMAS-KANE, TI  16 LCOV                47.45      46.57   576  
         r:+0.63                       
  5 SIGANTO, MERCED  12 WATERWORX           40.56      40.10   521  
         r:+0.75                       
  6 LUCY, JADE SB14  21 SLCA                44.57      44.44   353  
         r:+0.90                       
  7 HINDS, MADDISON  13 AQBL                47.03      46.13   315  
         r:+0.78                       

Men’s 50 Back MC

Ricky Betar won the multi-class 50 backstroke in 29.47, continuing his strong performance this week.

Timothy Hodge was next in 30.34, followed by Oscar Stubbs (30.72).

 

Event 39  Men 12 & Over 50 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 BETAR, RICKY S1  14 AUBN                30.54      29.47   881  
         r:+0.52                       
  2 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN                30.37      30.34   812  
         r:+0.66                       
  3 STUBBS, OSCAR S  17 SOSC                30.99      30.72   610  
         r:+0.62                       
  4 GILSON, DARCY S  17 SNGL                31.20      30.92   763  
         r:+0.70                       
  5 DYER, JARROD S1  17 WGNG                33.54      32.57   653  
         r:+0.74                       
  6 GETSON, PATRICK  19 MTOR                34.57      33.24   614  
         r:+0.71                       
  7 MCCLURE, JEREMY  31 STSH                34.06      33.43   734  
         r:+0.56                       
  8 SMITH, LIAM S9   24 UWSC                34.45      34.47   554  
         r:+0.62                       
  9 HANRATTY, LACHL  14 REVW                38.02      38.43   397  
         r:+0.78                       
 10 PATTERSON, GRAN  29 CENCA             1:00.59      59.83   351  
         r:+0.65                       

Women’s 50 Back MC

In the women’s 50 back multi-class Taylor Corry earned a victory in 31.95. Madeleine McTernan was second in 33.16.

Keira Stephens was next in 34.68.

 

Event 40  Women 12 & Over 50 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM                33.10      31.95   833  
         r:+0.70                       
  2 MCTERNAN, MADEL  17 TSS AQUATICS        34.22      33.16   745  
         r:+0.65                       
  3 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST        35.03      34.68   653  
         r:+0.71                       
  4 GETSON, JAIME-L  19 MTOR                34.55      35.29   618  
         r:+0.72                       
  5 JONES, ELLA S8   17 SPRW                40.48      40.50   572  
         r:+0.67                       
  6 SLACK, ELIZABET  21 LCOV                36.84      36.94   540  
         r:+0.68                       
  7 PONTIFEX, SOPHI  15 NWD                 49.80      47.69   445  
         r:+0.87                       
  8 HINDS, MADDISON  13 AQBL                42.16      41.76   373  
         r:+0.87                       
 -- STEVENS, CASEY   19 SLCA                41.23         DQ        
         r:+0.78                       
Comments Off on 2018 Australian Pan Pacific Trials Day 4 Finals: McKeon, Titmus Win, Move Up World Rankings

Author: Daniel D'Addona

avatar
Dan D'Addona is the lead college swim writer for Swimming World. He has covered swimming at all levels since 2003, including the NCAA championships, USA nationals, Duel in the Pool and Olympic trials. He is a native of Ann Arbor, Michigan, and a graduate of Central Michigan University. He currently lives in Holland, Michigan, where he also is the Sports Editor at The Holland Sentinel.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here