2016 Speedo Winter Jr Championships East: Day 2 Prelims Recap

Photo Courtesy: Singapore Swimming Federation

Everything you need to follow along live with day two prelims of the 2016 Speedo Winter Jr Championships East.

Heat Sheets

Live Stream

Events:

  • Women’s 500 Free
  • Men’s 500 Free
  • Women’s 200 IM
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 50 Free
  • Men’s 50 Free

Hit refresh for the latest coverage.

Women’s 500 Free:

Morgan Tankersley of Greater Tampa topped the preliminary field of the women’s 500 free with a time of 4:42.39.

Marlins of Raleigh’s Madison Homovich took second overall with a 4:43.66, followed by Tennessee Aquatics’ Erica Laning and her time of 4:44.53.

Lindsay Stone of PACK grabbed the fourth place seed with a 4:46.46, just ahead of Ohio State’s Molly Kowal’s 4:46.82.

Ana Pozder of Tac Titans finished sixth in prelims with a 4:48.24, while Tampa Bay’s Christin Rockway was seventh with a 4:48.64.

Madelyn Donohoe of The Fish rounded out the top eight qualifiers with a 4:49.19.

Men’s 500 Free:

Robert Freeman of Baylor Swim Club turned in the top time in the men’s 500 free prelims, stopping the clock at a qualifying time of 4:18.03.

Carmel Swim Club’s Drew Kibler finished second overall in prelims with a time of 4:20.52, while Christopher Smith of Red Bank YMCA picked up third with a 4:21.45.

Johannes Calloni of Scarlet Aquatics turned in a time of 4:22.41 to grab the fourth place seed, just ahead of Jake Sannem of Upper Dublin Aquatics (4:23.77).

Ridgefield’s Kieran Smith (4:24.15), Charter Oak’s Joshua Wroblewski (4:24.21), and Cincinnati Marlins’ Justin Grender (4:24.58) completed the top eight qualifiers.

Women’s 200 IM:

Brooke Forde of Lakeside Swim Team turned in a top showing in the women’s 200 IM prelims with a top showing of 1:57.16.

Nashville Aquatics’ Alex Walsh picked up the second place seed with a 1:58.14, followed by SwimMAC’s Caroline Hauder and her time of 1:58.64.

Isabel Ivey of Gator Swim Club turned in a 1:58.87 to return as the fourth place seed, while Nashville Aquatics’ Allison Raab posted a 1:59.31 for fifth.

Westchester Aquatics’ Kate Douglass grabbed the sixth place seed with a 1:59.32, just ahead of Julia Poole of the Marlins of Raleigh and her time of 1:59.56.

Carmel Swim Club’s Samantha Burchill completed the top eight qualifiers with a time of 1:59.66.

Men’s 200 IM:

Reece Whitley of Penn Charter grabbed the top seed in prelims of the men’s 200 IM with a time of 1:47.52, slicing .03 seconds off his entry time of 1:47.55.

Cardinal Aquatics’ Nicolas Albiero turned in a qualifying time of 1:47.90 for the second place seed, just ahead of Bolles School’s Ariel Spektor and his time of 1:47.97.

Connor Doyle of Eastern Express picked up the fourth place seed with a time of 1:48.41, while Carson Foster of the Mason Manta Rays took fifth with a 1:48.49.

Blue Dolfins’ John Fulginiti (1:48.70), Gulliver’s Miguel Cancel (1:48.95), and Mason Manta Rays’ Jacob Foster (1:48.96) rounded out the top eight qualifiers.

Women’s 50 Free:

Kate Douglass of Westchester Aquatics dashed to a top showing of 22.43 in prelims of the women’s 50 free, adding slightly to her entry time of 22.21. Douglass, the NAG record holder for this event in the 13-14 age group, recently aged up to the 15-16 category where the NAG record sits at a 22.04.

Greater Tampa’s Morgan Tankersley posted a second place qualifying time of 22.60, followed closely by Gator Swim Clubs’ Isabel Ivey and her time of 22.61.

Ivey’s teammate Talia Bates turne din a 22.81 to snag the fourth place seed, followed by Marlins of Raleigh’s Grace Countie’s 22.84.

Southwest Stars’ Kaitlyn Schorr (22.90), Ohio State’s Miranda Donley (22.93), and Nashville Aquatic Club’s Alex Walsh (22.96) return as sixth through eighth respectively.

Men’s 50 Free:

Drew Kibler of Carmel Swim Club delivered a sizzling top qualifying time in prelims of the men’s 50 free, stopping the clock at a 19.66 to be the only swimmer under the 20-second mark.

Zionsville’s Jack Franzman flirted with a sub-20 second swim with a 20.03, qualifying second for tonight’s final.

John Walker of SwimMAC grabbed the third place seed with a 20.24, followed closely by Willie Davis of the Bolles School and his time of 20.28.

Cicinnati Marlins’ Justin Grender added a fifth place seed of 20.45, while SwimMAC’s William Chan took sixth in prelims with a 20.52.

Matthew Yish of SOLO Aquatics and Christian Berry of Memphis Thunder finished seventh and eighth with times of 20.61 and 20.62 respectively.

Comments Off on 2016 Speedo Winter Jr Championships East: Day 2 Prelims Recap

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here