2016 South African Nationals: Day 5 Finals Live Recap

Photo Courtesy: Anesh Debiky/Swimming South Africa

Live coverage of day five finals of the 2016 South African Nationals. Hit refresh for the latest coverage.

FINALS

Men’s 200 breast

Cameron van der Burgh put up a top time of 2:10.13 to win the 200 breast this morning.  That swim put him 11th in the world rankings.  That’s a FINA A cut for the sprint breaststroke star.

Jarred Crous finished second overall in 2:11.65 with Ayrton Sweeney finishing third overall in 2:14.36.

                         === Finals ===                          
 
  1 VD Burgh, Cameron     27-88 NTS-TS            2:11.10    2:10.13  
                 29.03      1:01.91 (32.88)
        1:35.75 (33.84)     2:10.13 (34.38)
  2 Crous, Jarred         19-96 NTS-TS            2:12.47    2:11.65  
                 30.01      1:03.06 (33.05)
        1:36.88 (33.82)     2:11.65 (34.77)
  3 Sweeney, Ayrton       22-93 KZNA-ET           2:13.38    2:14.36  
                 31.25      1:03.85 (32.60)
        1:38.46 (34.61)     2:14.36 (35.90)
  4 Swanepoel, Daniel     17-98 WPA-CP            2:17.84    2:17.44  
                 31.74      1:07.17 (35.43)
        1:42.18 (35.01)     2:17.44 (35.26)
  5 Basson, Alaric        20-96 NMA-NM            2:16.12    2:18.01  
                 30.45      1:04.77 (34.32)
        1:40.57 (35.80)     2:18.01 (37.44)
  6 Rudolph, Duncan       16-99 NTS-TS            2:19.16    2:18.71  
                 31.44      1:05.91 (34.47)
        1:41.54 (35.63)     2:18.71 (37.17)
  7 Theron, Francois      20-95 FS-MA             2:19.33    2:18.76  
                 31.47      1:06.40 (34.93)
        1:42.83 (36.43)     2:18.76 (35.93)
  8 Collinson, Hylton     18-97 CGA-JH            2:19.82    2:19.17  
                 31.99      1:06.94 (34.95)
        1:43.01 (36.07)     2:19.17 (36.16)
  9 Musgrave, Bailey      17-98 KZNA-ET           2:20.90    2:20.34  
                 31.70      1:07.49 (35.79)
        1:43.94 (36.45)     2:20.34 (36.40)
 10 Johannisen, Edward    20-95 NMA-NM            2:20.39    2:22.24  
                 32.04      1:07.32 (35.28)
        1:44.86 (37.54)     2:22.24 (37.38)

Men’s 50 back multi-class S14-S15

Mark Roach had the top-ranked time with a 29.71, while Aaron Putz’s 33.08 finished second.  Raymond de Freitas took third in 33.89.

                         === Finals ===                          
 
  1 Roach, Mark S15        18 BCA-BO              29.60      29.71  
  2 Putz, Aaron S14        19 KZNA-ET             33.95      33.08  
  3 de Freitas, Raymond S  26 MP                  34.52      33.89  
  4 Els, Jan-Herman S14    16 NTS-TS              42.14      42.23  
  5 O'Neil, Sean S14       31 KZNA-ET             45.11      45.94  
  6 van Brakel, William S  16 KZNA-ET             48.86      46.52

Men’s 50 back multi-class S1-S13

Achmat Hassiem put up the top time with a 32.54, while Jean Pretorius finished second in 33.87.  Thulane Mabuza took third in 35.64.

                          === Finals ===                          
 
  1 Hassiem, Achmat S10    33 WPA-CP              36.60      32.54  
  2 Pretorius, Jean S10    19 WPA-CP              33.94      33.87  
  3 Mabuza, Thulane S10    17 CGA-JH              35.73      35.64  
  4 Parkin, Charl S9       47 NMA-NM              38.23      38.77  
  5 van der Merwe, Kaleb   17 NTS-TS              40.67      40.67  
  6 Williams, David S8     28 KZNA-ET             43.10      42.85  
  7 Malatji, Moses S8      23 CGA-JH              43.14      43.46  
  8 Schutte, Jaco S10      18 KZNA-ET             40.47      39.48  
  9 Shabangu, Tinyiko S10  17 CGA-JH              41.00      40.14  
 10 Dludlu, Nkosimayibong  17 CGA-JH              45.23      46.91

Women’s 50 back multi-class S14-S15

Christelle Kriel won the finale in 36.55 with Michaela Kretzen taking second in 40.57.  Maritza Snyders finished third in 42.53.

                         === Finals ===                          
 
  1 Kriel, Christelle S14  21 MP                  36.69      36.55  
  2 Kretzen, Michaela S14  16 WPA-CP              40.70      40.57  
  3 Snyders, Maritza S15   19 KZNA-ET             42.07      42.53  
  4 Fowler, Cornelia S14   35 KZNA-ET             50.96      48.23

Women’s 50 back multi-class S1-S13

Shireen Sapiro hit the wall in 34.79 for the top time, while Shannon Martins finished second in 40.97.  Michelle Bloem took third overall in 39.24.

                         === Finals ===                          
 
  1 Sapiro, Shireen S10    25 KZNA-ET             34.71      34.79  
  2 Martins, Shannon S9    14 CGA-JH              41.31      40.97  
  3 Bloem, Michelle S10    13 NWS                 39.27      39.24  
  4 Nothling, Beth S5      26 KZNA-ET             54.47      55.50  
  5 McKay, Tracy S8        45 KZNA-ET             56.42      56.46  
  6 Mare, Simone S9        14 KZNA-ET             52.91      52.80

Women’s 200 fly

Rene Warnes won the 200 fly title in 2:16.75, well off the FINA A cut of 2:09.33 and FINA B cut of 2:13.86.

Marli Jacobs took second overall in 2:22.25 with Hanim Abrahams earning third overall in 2:22.46. Sule vd Merwe also put up a 2:22 time with a fourth-place 2:22.86.

                         === Finals ===                          
 
  1 Warnes, Rene'          24 KZNA-ET           2:13.85    2:16.75  
                 29.73      1:03.26 (33.53)
        1:38.87 (35.61)     2:16.75 (37.88)
  2 Jacobs, Marli          21 WPA-CP            2:22.13    2:22.25  
                 32.09      1:07.12 (35.03)
        1:44.45 (37.33)     2:22.25 (37.80)
  3 Abrahams, Hanim        14 WPA-CP            2:24.68    2:22.46  
                                1:07.74 ( )
      2:22.46 (1:14.72)                    
  4 Vd Merwe, Sulé         17 LP-LP             2:23.24    2:22.86  
                 33.58      1:07.73 (34.15)
        1:45.82 (38.09)     2:22.86 (37.04)
  5 Els, Tarryn            19 NMA-NM            2:23.18    2:23.68  
                 32.53      1:08.53 (36.00)
        1:47.28 (38.75)     2:23.68 (36.40)
  6 Coetzee, Dune          13 NTS-TS            2:25.56    2:24.17  
                 32.76      1:08.47 (35.71)
      2:24.17 (1:15.70)                    
  7 Boje, Monica           18 WPA-CP            2:23.38    2:24.32  
                 31.13      1:07.38 (36.25)
        1:45.35 (37.97)     2:24.32 (38.97)
  8 Viljoen, Lizanne       16 NTS-TS            2:25.44    2:25.76  
                 32.41      1:07.95 (35.54)
        1:46.59 (38.64)     2:25.76 (39.17)
  9 Barman, Savannah       17 EGA-ES            2:26.59    2:27.66  
                 32.00      1:08.93 (36.93)
        1:47.84 (38.91)     2:27.66 (39.82)
 10 VD Westhuizen, Ianthé  17 CGA-JH            2:26.70    2:27.73  
                 32.14      1:08.46 (36.32)
        1:46.98 (38.52)     2:27.73 (40.75)

Men’s 100 free

Calvyn Justus claimed the title in the 100 free with a time of 49.88, while Myles Brown placed second in 50.21.  Both missed the FINA A cut of 48.99.

Douglas Erasmus (50.31) and Ryan Coetzee (50.44) rounded out the top four, while Olympic gold medalist Roland Schoeman scratched out of prelims to focus on the 50 free.

                         === Finals ===                          
 
  1 Justus, Calvyn         20 KZNA-ET             50.19      49.88  
                 24.31        49.88 (25.57)
  2 Brown, Myles           23 KZNA-ET             50.44      50.21  
                 24.50        50.21 (25.71)
  3 Erasmus, Douglas       26 NTS-TS              49.85      50.31  
                 23.40        50.31 (26.91)
  4 Coetzee, Ryan          20 NTS-TS              50.63      50.44  
  5 Muller, Caydon         20 NTS-TS              49.90      50.50  
  6 Jimmie, Clayton        20 KZNA-ET             50.26      50.57  
                 24.17        50.57 (26.40)
  7 Walsh, Brett           22 KZNA-ET             50.69      50.72  
                 24.42        50.72 (26.30)
  8 Waddell, Zane          18 FS-MA               50.83      51.07  
                 24.20        51.07 (26.87)
  9 Wessels, Reynard       21 FS-MA               51.24      51.14  
                 24.34        51.14 (26.80)
 10 Van Niekerk, Kyle      18 CGA-JH              51.03      51.20  
                 24.39        51.20 (26.81)

Men’s 100 free multi-class S14-S15

Craig Groenewald topped finals in 58.45 with Pierre Dellieu taking second in 56.24.  Aaron Putz wound up third in 1:02.73.

                         === Finals ===                          
 
  1 Groenewald, Craig S14  37 CGA-JH              59.77      58.45  
                 28.27        58.45 (30.18)
  2 Dellieu, Pierre S15    17 CGA-JH              56.84      56.24  
                 26.66        56.24 (29.58)
  3 Putz, Aaron S14        19 KZNA-ET           1:02.48    1:02.73  
                 29.97      1:02.73 (32.76)
  4 de Freitas, Raymond S  26 MP                1:05.04    1:04.51  
                 31.10      1:04.51 (33.41)
  5 O'Neil, Sean S14       31 KZNA-ET           1:19.30    1:22.51  
                 37.97      1:22.51 (44.54)
  6 Els, Jan-Herman S14    16 NTS-TS            1:19.04    1:22.68  
 -- Mabanga, Slindokuhle   17 CGA-JH            1:09.57         DQ

Men’s 100 free multi-class S1-S13

Hendri Herbst took the top time with a 1:00.01, while Achmat Hassiem clinched second in 57.38.  Johann van Heerden snared third overall in 58.77.

                         === Finals ===                          
 
  1 Herbst, Hendri S11     23 WPA-CP            1:00.71    1:00.01  
                 28.43      1:00.01 (31.58)
  2 Hassiem, Achmat S10    33 WPA-CP            1:01.72      57.38  
                 27.94        57.38 (29.44)
  3 van Heerden, Johann S  20 FS-MA               59.24      58.77  
                 28.02        58.77 (30.75)
  4 Burger, Jared S10      20 BCA-BO            1:02.82    1:01.29  
                 30.05      1:01.29 (31.24)
  5 Pretorius, Jean S10    19 WPA-CP            1:04.93    1:04.63  
  6 Williams, David S8     28 KZNA-ET           1:12.74    1:11.77  
                 34.75      1:11.77 (37.02)
  7 Mabuza, Thulane S10    17 CGA-JH            1:05.80    1:05.72  
  8 Victor, Scody S9       26 MRI               1:12.35    1:13.18  
                 33.47      1:13.18 (39.71)
  9 Malatji, Moses S8      23 CGA-JH            1:17.64    1:17.16  
                 36.68      1:17.16 (40.48)
 10 Shabangu, Tinyiko S10  17 CGA-JH            1:12.74    1:10.37

Women’s 100 free mutli-class S14-S15

Cornell Loubser put up a 1:03.20 for the top time in the finale.  Christelle Kriel finished second in 1:07.82 with Michaela Kretzen posting a third-place 1:15.28.

                         === Finals ===                          
 
  1 Loubser, Cornell S15   21 NWS               1:04.80    1:03.20  
                 30.50      1:03.20 (32.70)
  2 Kriel, Christelle S14  21 MP                1:08.72    1:07.82  
  3 Kretzen, Michaela S14  16 WPA-CP            1:14.99    1:15.28  
                 35.73      1:15.28 (39.55)
  4 Snyders, Maritza S15   19 KZNA-ET           1:17.10    1:16.01  
                 36.86      1:16.01 (39.15)
  5 Fowler, Cornelia S14   35 KZNA-ET           1:25.57    1:24.29

Women’s 100 free multi-class S1-S13

Emily Gray won the finale in 1:09.94 with Shireen Sapiro taking second in 1:08.99. Shannon Martins took third in 1:16.68.

                          === Finals ===                          
 
  1 Gray, Emily S9         24 NTS-TS            1:09.54    1:09.94  
                 33.30      1:09.94 (36.64)
  2 Sapiro, Shireen S10    25 KZNA-ET           1:10.04    1:08.99  
                 32.99      1:08.99 (36.00)
  3 Martins, Shannon S9    14 CGA-JH            1:16.74    1:16.68  
                 36.69      1:16.68 (39.99)
  4 Bloem, Michelle S10    13 NWS               1:17.06    1:17.13  
                 36.32      1:17.13 (40.81)
  5 Sabeka, Bongekile S10  17 CGA-JH            1:26.18    1:26.18  
  6 Visser, Adri S5        28 CGA-JH            1:51.67    1:52.76  
  7 McKay, Tracy S8        45 KZNA-ET           1:40.00    1:36.03  
                 44.64      1:36.03 (51.39)
  8 Nothling, Beth S5      26 KZNA-ET           1:56.81    1:55.82  
                 55.03    1:55.82 (1:00.79)
  9 Mare, Simone S9        14 KZNA-ET                      1:43.15  
                 45.70      1:43.15 (57.45)

SEMIFINALS

Women’s 100 free

Erin Gallagher raced her way to the top seed in finals with a 56.30.  That’s a FINA B cut, putting her in contention for an Olympic bid should no one else post an A cut.

Karin Prinsloo hit the wall second with a 56.54, while Taylor Lovemore (57.05) and Marlies Ross (57.13) rounded out the top four.

                      === Semi-Finals ===                        
 
  1 Gallagher, Erin       17-98 KZNA-ET             58.51      56.30  
  2 Prinsloo, Karin       26-89 NTS-TS              56.47      56.54  
                 27.61        56.54 (28.93)
  3 Lovemore, Tayla       21-95 KZNA-ET             58.01      57.05  
                 27.43        57.05 (29.62)
  4 Ross, Marlies         18-97 NTS-TS              57.87      57.13  
                 27.66        57.13 (29.47)
  5 Passon, Felicity      16-99 SEY                 57.89      57.63  
                 28.26        57.63 (29.37)
  6 Ashley-Cooper, Jessic 23-92 WPA-CP              58.58      57.84  
                 27.89        57.84 (29.95)
  7 Kemp, Lehesta         26-90 NTS-TS              58.23      58.14  
                 27.80        58.14 (30.34)
  8 Grobler, Gabi         16-99 CGA-JH              59.11      58.37  
                 28.19        58.37 (30.18)
  9 Labuschagne, Samantha 16-99 KZNA-ET             59.50      58.41  
                 28.36        58.41 (30.05)
 10 Chelius, Emma         19-96 WPA-CP              58.43      58.53  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Vd Walt, Natasha      20-95 CGA-JH              58.72      58.66  
                 28.16        58.66 (30.50)
 12 Meiring, Chelsea      18-98 KZNA-ET             58.75      58.84  
                 27.81        58.84 (31.03)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Weidemann, Inge       15-00 WPA-CP              59.04      58.87  
                 28.44        58.87 (30.43)
 14 Nel, Olivia           13-02 WPA-CP              58.80      58.96  
                 28.83        58.96 (30.13)
 15 Reynolds, Jamie       18-98 KZNA-ET             59.27      59.04  
 16 Bellingan, Kristin    18-98 KZNA-ET             59.36      59.23  
                 28.64        59.23 (30.59)
 17 Perrett, Courtney     19-97 KZNA-ET             59.20      59.30  
                 28.79        59.30 (30.51)
 18 Wheals, Camryn        18-98 NTS-TS              59.35      59.36  
                 28.79        59.36 (30.57)
 19 Van Jaarsveld, Marize 16-99 CGA-JH              59.08      59.67  
                 28.66        59.67 (31.01)
 20 Billson, Carmel       23-92 KZNA-ET             59.58      59.94  
                 29.08        59.94 (30.86)

Men’s 200 back

Christopher Reid just missed the FINA A cut of 1:58.22 in the men’s 200-meter back semis with a 1:58.31 to lead the way.  He’ll be looking for that automatic cut during finals.

Martin Binedell (2:00.15), Neil Fair (2:02.10) and Ricky Ellis (2:04.03) qualified second through fourth as the likely swimmers to compete for second-place honors behind Reid.

                      === Semi-Finals ===                        
 
  1 Reid, Christopher      20 NMA-NM            1:58.65    1:58.31  
                 27.29        57.19 (29.90)
        1:27.49 (30.30)     1:58.31 (30.82)
  2 Binedell, Martin       20 KZNA-ET           2:02.13    2:00.15  
                 28.52        58.99 (30.47)
        1:29.59 (30.60)     2:00.15 (30.56)
  3 Fair, Neil             19 NTS-TS            2:04.51    2:02.10  
                 29.02        59.70 (30.68)
        1:30.85 (31.15)     2:02.10 (31.25)
  4 Ellis, Ricky           28 CGA-JH            2:07.96    2:04.03  
                 28.91      1:00.26 (31.35)
        1:32.48 (32.22)     2:04.03 (31.55)
  5 Ras, Ruan              19 NTS-TS            2:06.20    2:04.57  
                 29.01        59.89 (30.88)
        1:32.08 (32.19)     2:04.57 (32.49)
  6 Fourie, Liam           21 WPA-CP            2:07.16    2:05.13  
                 29.23      1:00.39 (31.16)
        1:33.03 (32.64)     2:05.13 (32.10)
  7 Van Der Colff, David   18 NTS-TS            2:08.59    2:07.15  
                 29.67      1:02.66 (32.99)
        1:36.06 (33.40)     2:07.15 (31.09)
  8 Norman, Brandon        21 CGA-JH            2:09.12    2:08.11  
                 29.09      1:01.96 (32.87)
        1:34.45 (32.49)     2:08.11 (33.66)
  9 Ferreri, Alessio       17 CGA-JH            2:10.43    2:08.82  
                 30.27      1:02.56 (32.29)
        1:36.11 (33.55)     2:08.82 (32.71)
 10 Pretorius, Reynier     21 FS-MA             2:10.02    2:09.67  
                 29.81      1:02.97 (33.16)
        1:36.45 (33.48)     2:09.67 (33.22)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Jones, Wayne           21 NMA-NM            2:09.97    2:10.13  
                 30.08      1:03.02 (32.94)
        1:36.34 (33.32)     2:10.13 (33.79)
 12 Anderson, Daniel       17 CGA-JH            2:11.67    2:10.34  
                 30.54      1:03.45 (32.91)
      2:10.34 (1:06.89)                    
 -----------------------------------------------------------------
 13 Pattinson, Credence    18 NMA-NM            2:10.42    2:10.72  
                 30.04      1:03.09 (33.05)
      2:10.72 (1:07.63)                    
 14 Pennell, Cameron       16 KZNA-ET           2:10.17    2:10.74  
                 29.96      1:02.48 (32.52)
        1:35.97 (33.49)     2:10.74 (34.77)
 15 Brand, Van Zyl         18 NWS               2:08.66    2:11.02  
                 29.79      1:01.97 (32.18)
        1:36.36 (34.39)     2:11.02 (34.66)
 16 Thomas, Cullen         15 FS-MA             2:12.81    2:11.43  
                 30.51      1:03.50 (32.99)
        1:38.08 (34.58)     2:11.43 (33.35)
 17 Oliver, Jack           15 WPA-CP            2:07.61    2:12.05  
                 29.54      1:03.37 (33.83)
        1:38.07 (34.70)     2:12.05 (33.98)
 18 Jones, Daniel          18 NMA-NM            2:11.83    2:12.17  
                                1:03.73 ( )
      2:12.17 (1:08.44)                    
 19 Vd Merwe, Nic          16 NTS-TS            2:11.60    2:12.89  
                 30.44      1:03.09 (32.65)
        1:37.86 (34.77)     2:12.89 (35.03)
 20 Edwards, Matthew       17 CGA-JH            2:12.54    2:14.57  
                 30.32      1:03.71 (33.39)
        1:38.62 (34.91)     2:14.57 (35.95)

Women’s 200 breast

Tatjana Schoemaker led the way in semis with a time of 2:27.48.  Franko Jonker took second in semis with a 2:28.70, while Kaylene Corbett snagged third in 2:32.29.

Schoenmaker and Jonker have some time to drop in the finale to beat the FINA A cut of 2:26.94.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Schoenmaker, Tatjana   18 NTS-TS            2:27.84    2:27.48  
                 33.68      1:10.97 (37.29)
        1:49.09 (38.12)     2:27.48 (38.39)
  2 Jonker, Franko         23 NTS-TS            2:28.87    2:28.70  
                 34.05      1:11.61 (37.56)
        1:50.50 (38.89)     2:28.70 (38.20)
  3 Corbett, Kaylene       16 NMA-NM            2:35.49    2:32.29  
                 35.09      1:12.68 (37.59)
        1:52.52 (39.84)     2:32.29 (39.77)
  4 Ross, Marlies          18 NTS-TS            2:35.60    2:32.62  
                 35.96      1:13.63 (37.67)
        1:53.75 (40.12)     2:32.62 (38.87)
  5 Mackenzie, Taryn       22 CGA-JH            2:33.25    2:33.33  
                 35.16      1:12.47 (37.31)
        1:53.53 (41.06)     2:33.33 (39.80)
  6 Nicholas, Tara         20 KZNA-ET           2:35.64    2:35.31  
                 36.05      1:14.62 (38.57)
        1:56.63 (42.01)     2:35.31 (38.68)
  7 Abrahams, Hanim        14 WPA-CP            2:39.35    2:36.30  
                 36.33      1:16.43 (40.10)
        1:57.14 (40.71)     2:36.30 (39.16)
  8 Mc Lauchlan, Kirsty    22 CGA-JH            2:38.48    2:36.49  
                 35.85      1:14.99 (39.14)
        1:56.41 (41.42)     2:36.49 (40.08)
  9 Visagie, Emily         18 KZNA-ET           2:40.79    2:37.62  
                 36.34      1:15.29 (38.95)
        1:56.95 (41.66)     2:37.62 (40.67)
 10 Young, Tracy-Lee       15 CGA-JH            2:41.91    2:38.33  
                                1:17.33 ( )
      2:38.33 (1:21.00)                    
 -----------------------------------------------------------------
 11 Macfarlane, Justine    20 CGA-JH            2:39.03    2:39.05  
                 36.28      1:15.60 (39.32)
        1:56.96 (41.36)     2:39.05 (42.09)
 12 Anderson, Erin         17 CGA-JH            2:44.46    2:40.57  
                 37.13      1:17.71 (40.58)
        1:59.96 (42.25)     2:40.57 (40.61)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Buys, Jeanri           15 CGA-JH            2:42.28    2:41.59  
                 36.68      1:16.85 (40.17)
        1:58.37 (41.52)     2:41.59 (43.22)
 14 Van Niekerk, Joa       17 NTS-TS            2:40.89    2:41.95  
                                1:17.29 ( )
        2:01.22 (43.93)     2:41.95 (40.73)
 15 Marggraff, Daniela     16 NTS-TS            2:44.34    2:43.77  
                 37.59      1:17.78 (40.19)
        2:01.08 (43.30)     2:43.77 (42.69)
 16 Joubert, Tarien        16 WPA-CP            2:42.54    2:43.97  
                 37.03      1:18.93 (41.90)
        2:01.83 (42.90)     2:43.97 (42.14)
 17 van der Westhuizen, C  14 KZNA-ET           2:46.13    2:44.24  
                 36.09      1:17.14 (41.05)
        2:00.24 (43.10)     2:44.24 (44.00)
 18 Heymans, Marna         17 KZNA-ET           2:44.84    2:44.32  
                 37.27      1:18.31 (41.04)
        2:02.57 (44.26)     2:44.32 (41.75)
 19 Van Niekerk, Lara      12 NTS-TS            2:45.39    2:44.38  
                 35.97      1:18.23 (42.26)
        2:02.31 (44.08)     2:44.38 (42.07)
 20 Botha, Carmen          16 NTS-TS            2:44.23    2:44.44  
                 37.67      1:17.94 (40.27)
        2:00.99 (43.05)     2:44.44 (43.45)

Men’s 200 IM

Sebastien Rousseau paced semis with a 2:01.21, while Neil Fair took second overall out of semis in 2:04.02.  Dylan Bosch snared third in 2:04.31.

                      === Semi-Finals ===                        
 
  1 Rousseau, Sebastien    25 KZNA-ET           2:08.21    2:01.21  
                 26.30        56.81 (30.51)
        1:32.59 (35.78)     2:01.21 (28.62)
  2 Fair, Neil             19 NTS-TS            2:05.79    2:04.02  
                 28.02        58.22 (30.20)
        1:34.38 (36.16)     2:04.02 (29.64)
  3 Bosch, Dylan           22 CGA-JH            2:08.47    2:04.31  
                 27.29        58.57 (31.28)
        1:34.51 (35.94)     2:04.31 (29.80)
  4 Baxter, Jarryd         17 CGA-JH            2:08.24    2:04.66  
                 28.34        59.19 (30.85)
        1:35.71 (36.52)     2:04.66 (28.95)
  5 Vorster, Eben          18 FS-MA             2:04.40    2:06.13  
                 26.55        58.76 (32.21)
        1:36.48 (37.72)     2:06.13 (29.65)
  6 Mullen, Damian         19 CGA-JH            2:07.43    2:06.26  
                 28.27        59.19 (30.92)
        1:36.01 (36.82)     2:06.26 (30.25)
  7 Meyer, Michael         23 CGA-JH            2:07.66    2:06.32  
                 28.42        59.41 (30.99)
        1:35.84 (36.43)     2:06.32 (30.48)
  8 Odendaal, Dayne        19 KZNA-ET           2:11.22    2:09.58  
                 28.73      1:02.39 (33.66)
        1:39.76 (37.37)     2:09.58 (29.82)
  9 Barry, Joshua          20 KZNA-ET           2:11.73    2:09.66  
                 27.78      1:01.00 (33.22)
        1:40.26 (39.26)     2:09.66 (29.40)
 10 Visser, Rudolf         19 WPA-CP            2:10.95    2:10.40  
                 27.88      1:01.22 (33.34)
        1:40.89 (39.67)     2:10.40 (29.51)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Ras, Christoff         18 LP-LP             2:11.44    2:10.93  
                 28.83      1:02.63 (33.80)
        1:39.59 (36.96)     2:10.93 (31.34)
 12 Collinson, Hylton      18 CGA-JH            2:11.09    2:11.05  
                 27.62      1:02.70 (35.08)
        1:39.46 (36.76)     2:11.05 (31.59)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Brown, Andrew          17 CGA-JH            2:12.30    2:11.22  
                 28.30      1:01.95 (33.65)
        1:40.29 (38.34)     2:11.22 (30.93)
 14 Le Clos, Jordan        17 KZNA-ET           2:12.27    2:11.47  
                                1:01.54 ( )
        1:41.57 (40.03)     2:11.47 (29.90)
 15 Oberholzer, Louw       16 NTS-TS            2:12.05    2:11.60  
                 29.67      1:02.51 (32.84)
      2:11.60 (1:09.09)                    
 16 Van Rensburg, Anandt   16 CGA-JH            2:12.90    2:11.68  
                 28.21      1:02.69 (34.48)
        1:41.54 (38.85)     2:11.68 (30.14)
 17 Kemp, Gareth           16 KZNA-ET           2:11.49    2:12.22  
                 28.13      1:02.04 (33.91)
      2:12.22 (1:10.18)                    
 18 Panzera, Trent         18 CGA-JH            2:12.15    2:12.50  
                 27.99      1:01.95 (33.96)
        1:41.16 (39.21)     2:12.50 (31.34)
 19 Grobbelaar, Luan       14 WPA-CP            2:11.80    2:12.52  
                 28.82      1:02.27 (33.45)
        1:40.68 (38.41)     2:12.52 (31.84)
 20 Brand, Van Zyl         18 NWS               2:13.56    2:14.69  
                 28.94      1:01.91 (32.97)
        1:42.61 (40.70)     2:14.69 (32.08)

SCHEDULED EVENTS

  • Men’s 200 breast finals
  • Women’s 100 free semis
  • Men’s 200 back semis
  • Men’s 50 back multi-class
  • Women’s 50 back multi-class
  • Women’s 200 fly finals
  • Men’s 100 free finals
  • Men’s 100 free multi-class
  • Women’s 100 free multi-class
  • Women’s 200 breast semis
  • Men’s 200 IM semis
  • Women’s 800 free relay
Comments Off on 2016 South African Nationals: Day 5 Finals Live Recap

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here