2016 NJCAA Championships: Day 2 Finals Live Recap

Photo Courtesy: NJCAA

Indian River State College doubled up the second-place South Georgia State College in both the men’s and women’s team races at the 2016 NJCAA Championships.

IRSC is looking to win its 42nd men’s and 34th women’s NJCAA team titles.

                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Indian River State College        670   2. South Georgia State College     281.5
  3. Iowa Central Community College    254   4. Southwestern Oregon CC          241.5
  5. Monroe Community College          173   6. Genesee Community College         103
  7. Lincoln College                    94   8. Iowa Lakes Community College       90
  9. Herkimer County Community Coll     65  10. Jamestown Community College        63
 11. Fashion Institute of Technolog      6
                     Women - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Indian River State College        605   2. South Georgia State College       298
  3. Iowa Central Community College    226   4. Monroe Community College          215
  5. Southwestern Oregon CC            198   6. Lincoln College                   177
  7. Genesee Community College         105   8. Iowa Lakes Community College       82
  9. Herkimer County Community Coll     56  10. Fashion Institute of Technolog     22
 11. Jamestown Community College        14

Women’s 200 free relay

IRSC took down the NJCAA record in the event as Tayla Lovemore (22.47), Osianna McReed (23.08), Yasmine Ware (23.53) and Leah Sims (23.31) clocked a 1:32.39.  That swim beat the time of 1:32.78 set by the same squad back in November.

Lincoln’s Aunyx Ashby, Madison Westhoff, Christina Vance and Madi Ewald placed second in 1:39.64 with South Georgia State’s Nikki Daley, Tatiana Keohan, Courtney Britt and Carolyn Ives claiming third in 1:40.25.

  1 Indian River-FL  'A'          1:32.78    1:32.39*QUAL    40  
     1) Lovemore, Tayla 20            2) McReed, Osianna 18           
     3) Ware, Yasmine 19              4) Sims, Leah 19                
                 22.47        45.55 (23.08)
        1:09.08 (23.53)     1:32.39 (23.31)
  2 Lincoln-IL  'A'               1:43.91    1:39.64 QUAL    34  
     1) Ashby, Aunyx                  2) Westhoff, Madison 19         
     3) Vance, Christina 18           4) Ewald, Madi 18               
                 24.10        50.31 (26.21)
        1:16.06 (25.75)     1:39.64 (23.58)
  3 SGSC  'A'                     1:42.28    1:40.25 QUAL    32  
     1) Daley, Nikki                  2) Keohan, Tatiana              
     3) Britt, Courtney               4) Ives, Carolyn                
                 25.21        50.53 (25.32)
        1:16.28 (25.75)     1:40.25 (23.97)
  4 Iowa Central-IA  'A'          1:44.41    1:42.09 QUAL    30  
     1) Lynch, McKenna                2) Weber, Augusta               
     3) Lebsock, Sarah                4) Kokemiller, Kate             
                 25.09        50.87 (25.78)
        1:16.38 (25.51)     1:42.09 (25.71)
  5 MCC  'A'                      1:45.09    1:43.35 QUAL    28  
     1) Tripp, Abby                   2) Brown, Kristin               
     3) Bozza, Angela                 4) Mack, Megan                  
                 25.47        51.19 (25.72)
        1:17.96 (26.77)     1:43.35 (25.39)
  6 SWOCC  'A'                    1:45.05    1:43.51 QUAL    26  
     1) Smith, Sienna 19              2) Johnson, Marilyn 18          
     3) Shull, Addy 18                4) Clear, Annessa 19            
                 26.03        52.61 (26.58)
        1:19.14 (26.53)     1:43.51 (24.37)
  7 Genesee  'A'                  1:50.92    1:48.07 QUAL    24  
     1) Silvanie, Islelie             2) Farrell, Heather             
     3) Dunton, Miranda               4) Carpenter, MiKenna           
                 26.18        54.45 (28.27)
        1:21.78 (27.33)     1:48.07 (26.29)
  8 ILCC-IA  'A'                  1:48.72    1:48.70 QUAL    22  
     1) Rova, Adele 19                2) Stubbs, Maddie 20            
     3) Nehring, Renee 18             4) Thompson, Tasia 19           
                 24.44        52.78 (28.34)
        1:22.21 (29.43)     1:48.70 (26.49)
  9 HCCC-US  'A'                  2:04.17    2:00.91 QUAL    18  
     1) Mercer, Jordan                2) Watts, Hannah                
     3) Richer, Corinne               4) VanNostrand, Jensen          
                 32.29      1:03.54 (31.25)
        1:32.35 (28.81)     2:00.91 (28.56)
 10 JCC-AM  'A'                   2:04.99    2:02.56 QUAL    14  
     1) Melendez, Kaitlyn             2) Moller, Rachel               
     3) Panetta, Geena                4) Scarpino, Morgan             
                 29.92      1:05.21 (35.29)
        1:35.37 (30.16)     2:02.56 (27.19)
 -- FIT-MR  'A'                   1:54.95         DQ        
     1) Richardson, Lindsay           2) Dunn, Cait                   
     3) Pacult, Anna                  4) Hogan, Katie

Men’s 200 free relay

IRSC’s Danny Hartley (21.00), Gavin Erdmann (19.98), John Fauteux (19.61) and Joey Sedacca (20.40) won the finale by a wide margin with a time of 1:20.99.  That was still well short of the NJCAA record of 1:17.70 keyed by Brad Tandy of IRSC back in 2012.

Southwestern Oregon’s Thomas Crawford, Carlos McClerkin, Wyatt Engler and Thomas Reams placed second in 1:25.01 with Iowa Central’s Lucas Wittman, Thomas Kappe, Nicholas Brunelli and Badr Benassila snaring third in 1:26.02.

 1 Indian River-FL  'A'          1:21.94    1:20.99 QUAL    40  
     1) Hartley, Danny 21             2) Erdmann, Gavin 19            
     3) Fauteux, John 19              4) Sedacca, Joey 20             
                 21.00        40.98 (19.98)
        1:00.59 (19.61)     1:20.99 (20.40)
  2 SWOCC  'A'                    1:28.43    1:25.01 QUAL    34  
     1) Crawford, Thomas 18           2) McClerkin, Carlos 18         
     3) Engler, Wyatt 19              4) Reams, Thomas 19             
                 22.57        44.29 (21.72)
        1:04.85 (20.56)     1:25.01 (20.16)
  3 Iowa Central-IA  'A'          1:26.93    1:26.02 QUAL    32  
     1) Wittmann, Lucas               2) Kappe, Thomas                
     3) Brunelli, Nicholas            4) Benassila, Badr              
                 21.10        42.21 (21.11)
        1:04.20 (21.99)     1:26.02 (21.82)
  4 SGSC  'A'                     1:28.71    1:26.49 QUAL    30  
     1) Davis, Jake                   2) Vines, Austin                
     3) Villhauer, Dylan              4) Haymond, Alex                
                 22.09        44.22 (22.13)
        1:05.66 (21.44)     1:26.49 (20.83)
  5 MCC  'A'                      1:32.81    1:28.96 QUAL    28  
     1) Callan, Kyle                  2) Shinkeyev, Ilya              
     3) Tahiri, Ayoub                 4) Cook, Jason                  
                 22.06        44.47 (22.41)
        1:07.43 (22.96)     1:28.96 (21.53)
  6 ILCC-IA  'A'                  1:29.19    1:29.32 QUAL    26  
     1) Day, Chris 19                 2) Anderson, Jayc 20            
     3) Oliver, Jake 18               4) Price, Noah 20               
                 22.23        44.29 (22.06)
        1:07.10 (22.81)     1:29.32 (22.22)
  7 Lincoln-IL  'A'               1:33.09    1:31.83 QUAL    24  
     1) Herzog, Ian 18                2) Ament, Ty 19                 
     3) Abrams, Ben 19                4) McDanel, Logan 18            
                 23.99        47.56 (23.57)
        1:10.48 (22.92)     1:31.83 (21.35)
  8 Genesee  'A'                  1:43.13    1:35.16 QUAL    22  
     1) Wagner, Lyle                  2) Richardson, Tom              
     3) Woerner, Jason                4) Podlaski, Kyle               
                 22.37        47.76 (25.39)
        1:11.95 (24.19)     1:35.16 (23.21)
  9 JCC-AM  'A'                   1:36.78    1:35.47 QUAL    18  
     1) Beckerink, Alex               2) Caldwell, Andrew             
     3) D'Angelo, Nick                4) Caldwell, Matthew            
                 24.40        48.14 (23.74)
        1:12.15 (24.01)     1:35.47 (23.32)

Men’s three-meter diving

IRSC’s Robert Morgan won with 520.05 points.  Teammate Robby Costine took second with 519.20 points.  Herkimer County’s Nicholas Herrlett (281.50) and Lincoln’s Andrew Walker (267.65) also competed.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Morgan, Robert   20 Indian River-FL    457.70     520.05         20  
  2 Costine, Robby   18 Indian River-FL    493.35     519.20         17  
  3 Herrlett, Nicho     HCCC-US            278.70     281.50         16  
  4 Walker, Andrew      Lincoln-IL         260.20     267.65         15

Women’s 50 back

IRSC went 1-2-3 in the sprint back.  Meagan Abad won in 26.47.  Emelie Stenhammar placed second in 26.80 with Kamryn Gallowich taking third overall in 27.59.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Abad, Meagan     19 Indian River-FL     27.03      26.47 QUAL    20  
  2 Stenhammar, Eme  22 Indian River-FL     26.63      26.80 QUAL    17  
  3 Gallowich, Kamr  18 Indian River-FL     27.27      27.59 QUAL    16  
  4 Morris, Bekah       SGSC                29.42      28.93 QUAL    15  
  5 Clear, Annessa   19 SWOCC               29.64      29.81 QUAL    14  
  6 Ashby, Aunyx        Lincoln-IL          29.26      29.84 QUAL    13  
  7 Miller, Taylor   18 Indian River-FL     30.09      30.02 QUAL    12  
  8 Hogan, Katie        FIT-MR              30.85      30.32 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Weber, Augusta      Iowa Central-IA     31.24      31.44 QUAL     9  
 10 Banks, Brittany  20 SWOCC               31.86      31.46 QUAL     7  
 11 Russell, Elli       Iowa Central-IA     32.41      32.52 QUAL     6  
 12 Carver, Kailyn      SGSC                33.65      33.75 QUAL     5

Men’s 50 back 

IRSC picked up the top two spots.  Danny Hartley won in 22.78, while teammate Jonas Olczyk finished second in 23.18.  Southwestern Oregon’s Thomas Reams turned in a third-place time of 23.84.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Hartley, Danny   21 Indian River-FL     23.64      22.78*QUAL    20  
  2 Olczyk, Jonas    21 Indian River-FL     23.75      23.18 QUAL    17  
  3 Reams, Thomas    19 SWOCC               24.06      23.84 QUAL    16  
  4 Vines, Austin       SGSC                24.66      24.63 QUAL    15  
  5 McDanel, Logan   18 Lincoln-IL          25.13      24.83 QUAL    14  
  6 Rosta, Kyler     19 ILCC-IA             25.59      24.99 QUAL    13  
  7 Day, Chris       19 ILCC-IA             25.57      25.27 QUAL    12  
  8 Callan, Kyle        MCC                 25.70      25.71 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 McClerkin, Carl  18 SWOCC               26.64      26.00 QUAL     8  
  9 Fields, Michael  19 SWOCC               25.86      26.00 QUAL     8  
 11 Sauer, Isaac        Iowa Central-IA     25.86      26.13 QUAL     6  
 12 Hitch, Casey        SGSC                26.76      26.68 QUAL     5  
 13 Recinos, Dannie  20 SWOCC               26.71      27.27 QUAL     4  
 14 Salazar, Connor     Iowa Central-IA     27.27      27.32 QUAL     3  
 15 Roten, Cameron      HCCC-US             27.95      27.86 QUAL     2

Women’s 400 IM

IRSC swept the top three spots again with Olivia Jacobi leading the way with a 4:28.22.  Madisyn Lyons (4:30.79) and Grace Lynch (4:37.50) collected the other podium spots.

Barbara Caraballo’s 2014 NJCAA record of 4:18.65 remained in the books, and likely will be there for quite awhile.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Jacobi, Olivia   20 Indian River-FL   4:39.55    4:28.22 QUAL    20  
                 29.82      1:03.35 (33.53)
        1:37.79 (34.44)     2:11.59 (33.80)
        2:48.05 (36.46)     3:25.46 (37.41)
        3:57.37 (31.91)     4:28.22 (30.85)
  2 Lyons, Madisyn   19 Indian River-FL   4:33.83    4:30.79 QUAL    17  
                 28.25      1:00.88 (32.63)
        1:35.53 (34.65)     2:08.97 (33.44)
        2:49.06 (40.09)     3:28.52 (39.46)
        3:59.87 (31.35)     4:30.79 (30.92)
  3 Lynch, Grace     19 Indian River-FL   4:40.25    4:37.50 QUAL    16  
                 29.73      1:03.70 (33.97)
        1:38.35 (34.65)     2:13.73 (35.38)
        2:54.58 (40.85)     3:35.60 (41.02)
        4:07.07 (31.47)     4:37.50 (30.43)
  4 Ocasio-Molina,      SGSC              4:56.43    4:55.76 QUAL    15  
                 30.95      1:06.22 (35.27)
        1:44.22 (38.00)     2:22.12 (37.90)
        3:04.92 (42.80)     3:47.89 (42.97)
        4:23.89 (36.00)     4:55.76 (31.87)
  5 Smith, Sienna    19 SWOCC             4:57.09    4:56.12 QUAL    14  
                 29.53      1:04.15 (34.62)
        1:44.57 (40.42)     2:23.37 (38.80)
        3:05.08 (41.71)     3:48.00 (42.92)
        4:22.56 (34.56)     4:56.12 (33.56)
  6 Bozza, Angela       MCC               5:00.31    5:00.04 QUAL    13  
                 31.16      1:07.50 (36.34)
        1:45.80 (38.30)     2:24.25 (38.45)
        3:07.22 (42.97)     3:50.74 (43.52)
        4:25.81 (35.07)     5:00.04 (34.23)
  7 Shull, Addy      18 SWOCC             5:00.95    5:00.24 QUAL    12  
                 31.25      1:09.58 (38.33)
        1:47.18 (37.60)     2:26.85 (39.67)
        3:07.27 (40.42)     3:49.80 (42.53)
        4:26.01 (36.21)     5:00.24 (34.23)
  8 Babcock, Kather     SGSC              5:05.19    5:01.75 QUAL    11  
                 30.39      1:05.46 (35.07)
        1:44.98 (39.52)     2:23.83 (38.85)
        3:08.08 (44.25)     3:52.69 (44.61)
        4:27.89 (35.20)     5:01.75 (33.86)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Thompson, Tasia  19 ILCC-IA           5:11.68    5:04.26 QUAL     9  
                 30.67      1:08.11 (37.44)
        1:46.40 (38.29)     2:24.83 (38.43)
        3:10.34 (45.51)     3:56.45 (46.11)
        4:31.02 (34.57)     5:04.26 (33.24)
 10 Fedeli, Hannah      MCC               5:08.59    5:09.67 QUAL     7  
                 30.86      1:10.57 (39.71)
        1:49.24 (38.67)     2:28.20 (38.96)
        3:14.79 (46.59)     4:02.47 (47.68)
        4:35.78 (33.31)     5:09.67 (33.89)
 11 Smith, Shannon   21 Lincoln-IL        5:24.16    5:13.71 QUAL     6  
                 31.62      1:11.49 (39.87)
        1:50.47 (38.98)     2:30.02 (39.55)
        3:15.18 (45.16)     4:01.68 (46.50)
        4:37.98 (36.30)     5:13.71 (35.73)
 12 Richer, Corinne     HCCC-US           5:28.94    5:28.65 QUAL     5  
                 35.29      1:17.00 (41.71)
        1:57.78 (40.78)     2:37.62 (39.84)
        3:25.13 (47.51)     4:13.38 (48.25)
        4:51.93 (38.55)     5:28.65 (36.72)
 13 Stubbs, Maddie   20 ILCC-IA           5:35.13    5:40.90 QUAL     4  
                 31.39      1:10.92 (39.53)
        1:54.51 (43.59)     2:38.76 (44.25)
        3:27.56 (48.80)     4:20.59 (53.03)
        5:01.00 (40.41)     5:40.90 (39.90)
 14 Leonard, Emma       MCC               5:43.77    5:42.08 QUAL     3  
                 35.43      1:19.27 (43.84)
        2:02.83 (43.56)     2:46.24 (43.41)
        3:36.02 (49.78)     4:26.11 (50.09)
        5:04.81 (38.70)     5:42.08 (37.27)
 15 Farrell, Heathe     Genesee           5:57.83    5:55.84 QUAL     2  
                 35.16      1:19.20 (44.04)
        2:01.44 (42.24)     2:44.36 (42.92)
        3:41.18 (56.82)     4:37.18 (56.00)
        5:17.51 (40.33)     5:55.84 (38.33)

Men’s 400 IM

Indian River went big with a 1-2-3-4 effort in the distance medley. Rawley Davis won in 3:59.70 with Matt Ankerholz placing second in 4:04.44.

Matt Nielsen (4:04.66) and Jacob Andrasco (4:15.93) completed the top-four sweep for IRSC.

Marcin Malinski’s 1997 NJCAA record of 3:47.15 was not threatened.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Davis, Rawley    19 Indian River-FL   4:03.99    3:59.70 QUAL    20  
                 25.56        53.69 (28.13)
        1:24.15 (30.46)     1:55.31 (31.16)
        2:29.63 (34.32)     3:04.96 (35.33)
        3:32.09 (27.13)     3:59.70 (27.61)
  2 Ankerholz, Matt  21 Indian River-FL   4:07.81    4:04.44 QUAL    17  
                 25.35        54.50 (29.15)
        1:26.94 (32.44)     1:59.55 (32.61)
        2:31.82 (32.27)     3:05.03 (33.21)
        3:35.39 (30.36)     4:04.44 (29.05)
  3 Nielsen, Matt    20 Indian River-FL   4:10.75    4:04.66 QUAL    16  
                 25.56        54.27 (28.71)
        1:25.77 (31.50)     1:56.33 (30.56)
        2:32.52 (36.19)     3:09.53 (37.01)
        3:38.11 (28.58)     4:04.66 (26.55)
  4 Andrasco, Jacob  18 Indian River-FL   4:12.27    4:15.93 QUAL    15  
                 26.39        56.31 (29.92)
        1:28.46 (32.15)     2:00.42 (31.96)
        2:36.65 (36.23)     3:13.99 (37.34)
        3:45.37 (31.38)     4:15.93 (30.56)
  5 Wagner, Lyle        Genesee           4:21.23    4:20.93 QUAL    14  
                 25.43        55.12 (29.69)
        1:27.88 (32.76)     2:01.68 (33.80)
        2:39.78 (38.10)     3:18.24 (38.46)
        3:50.16 (31.92)     4:20.93 (30.77)
  6 Buisson, Tim        SGSC              4:24.71    4:23.08 QUAL    13  
                 26.93        58.36 (31.43)
        1:32.86 (34.50)     2:07.15 (34.29)
        2:43.07 (35.92)     3:19.69 (36.62)
        3:51.87 (32.18)     4:23.08 (31.21)
  7 Anderson, Devon     Iowa Central-IA   4:26.85    4:24.33 QUAL    12  
                 27.24        59.18 (31.94)
        1:32.53 (33.35)     2:06.11 (33.58)
        2:44.19 (38.08)     3:23.16 (38.97)
        3:54.08 (30.92)     4:24.33 (30.25)
  8 Davis, Ryan         SGSC              4:24.01    4:25.83 QUAL    11  
                 26.93        58.08 (31.15)
        1:32.92 (34.84)     2:07.23 (34.31)
        2:47.77 (40.54)     3:27.85 (40.08)
        3:57.44 (29.59)     4:25.83 (28.39)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Podlaski, Kyle      Genesee           4:27.49    4:24.27 QUAL     9  
                 27.77        59.93 (32.16)
        1:33.15 (33.22)     2:07.02 (33.87)
        2:43.68 (36.66)     3:22.34 (38.66)
        3:53.73 (31.39)     4:24.27 (30.54)
 10 Price, Noah      20 ILCC-IA           4:36.31    4:32.73 QUAL     7  
                 28.16      1:02.85 (34.69)
        1:38.23 (35.38)     2:12.06 (33.83)
        2:51.43 (39.37)     3:31.12 (39.69)
        4:02.27 (31.15)     4:32.73 (30.46)
 11 Diorio, Michael     Iowa Central-IA   4:33.71    4:32.87 QUAL     6  
                 27.09        58.61 (31.52)
        1:35.32 (36.71)     2:10.63 (35.31)
        2:50.44 (39.81)     3:30.45 (40.01)
        4:03.00 (32.55)     4:32.87 (29.87)
 12 Carrillo, Luis   19 SWOCC             4:35.54    4:33.71 QUAL     5  
                 26.62        58.38 (31.76)
        1:35.51 (37.13)     2:12.33 (36.82)
        2:50.54 (38.21)     3:29.47 (38.93)
        4:02.24 (32.77)     4:33.71 (31.47)
 13 Musgrove, Jacob     SGSC              4:33.19    4:35.00 QUAL     4  
                 27.31        59.82 (32.51)
        1:36.52 (36.70)     2:12.55 (36.03)
        2:52.34 (39.79)     3:33.59 (41.25)
        4:05.53 (31.94)     4:35.00 (29.47)
 14 Woerner, Austin     MCC               4:34.03    4:35.16 QUAL     3  
                 26.93        59.62 (32.69)
        1:34.59 (34.97)     2:09.12 (34.53)
        2:50.31 (41.19)     3:30.93 (40.62)
        4:03.88 (32.95)     4:35.16 (31.28)
 15 Keating, Zachar     Iowa Central-IA   4:38.43    4:37.02 QUAL     2  
                 27.65        59.80 (32.15)
        1:35.72 (35.92)     2:10.54 (34.82)
        2:50.93 (40.39)     3:32.36 (41.43)
        4:04.57 (32.21)     4:37.02 (32.45)
 16 Lopez, Mariano      MCC               4:35.54    4:38.72 QUAL     1  
                 27.15        58.86 (31.71)
        1:36.75 (37.89)     2:14.01 (37.26)
        2:53.02 (39.01)     3:34.40 (41.38)
        4:07.45 (33.05)     4:38.72 (31.27)

Women’s 100 fly

The River rolled with a top-five sweep in the 100 fly. Reminiscent of Texas’ domination of the men’s 100-yard fly at the 2015 NCAA Championships, IRSC blasted the 100 fly.

Tayla Lovemore won in 54.05, less than a second back of Yurie Nakano’s NJCAA record of 53.27 from 2013.  Yasmine Ware (56.03), Osianna McReed (57.09), Morgan Holt (57.61) and Kamryn Gallowich (57.94) all broke 58 to score for Indian River.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Lovemore, Tayla  20 Indian River-FL     53.31      54.05 QUAL    20  
                 25.12        54.05 (28.93)
  2 Ware, Yasmine    19 Indian River-FL     55.75      56.03 QUAL    17  
                 25.51        56.03 (30.52)
  3 McReed, Osianna  18 Indian River-FL     57.72      57.09 QUAL    16  
                 25.63        57.09 (31.46)
  4 Holt, Morgan     18 Indian River-FL     58.97      57.61 QUAL    15  
                 27.02        57.61 (30.59)
  5 Gallowich, Kamr  18 Indian River-FL     57.88      57.94 QUAL    14  
                 26.75        57.94 (31.19)
  6 Lynch, McKenna      Iowa Central-IA     59.21      58.24 QUAL    13  
                 27.32        58.24 (30.92)
  7 Ives, Carolyn       SGSC                58.43      58.39 QUAL    12  
                 27.07        58.39 (31.32)
  8 Tripp, Abby         MCC               1:02.07    1:01.26 QUAL    11  
                 28.20      1:01.26 (33.06)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Beacham, Ashlei     Iowa Central-IA   1:03.73    1:01.24 QUAL     9  
                 29.87      1:01.24 (31.37)
 10 Britt, Courtney     SGSC              1:02.36    1:02.94 QUAL     7  
                 28.42      1:02.94 (34.52)
 11 Rova, Adele      19 ILCC-IA           1:04.26    1:03.77 QUAL     6  
                 28.77      1:03.77 (35.00)
 12 Westhoff, Madis  19 Lincoln-IL        1:10.60    1:05.80 QUAL     5  
                 30.49      1:05.80 (35.31)
 13 Glendenning, Mo  19 Lincoln-IL        1:07.44    1:07.83 QUAL     4  
                 29.86      1:07.83 (37.97)
 14 Quirino, Nicole  19 SWOCC             1:09.90    1:08.69 QUAL     3  
                 31.40      1:08.69 (37.29)
 15 Silvanie, Islel     Genesee           1:08.37    1:12.22 QUAL     2  
                 31.00      1:12.22 (41.22)
 16 Messerly, Kassa     Iowa Central-IA   1:12.25    1:13.13 QUAL     1  
                 32.07      1:13.13 (41.06)

Men’s 100 fly

IRSC’s Nicholas Loomis claimed the title in 47.31 with teammate Jairo Emer finishing second in 48.81.  Iowa Central’s Lucas Wittman turned in a third-place time of 50.87.

Stefan Stojmenovic’s 2015 NJCAA record of 46.99 withstood Loomis’ challenge.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Loomis, Nichola  18 Indian River-FL     47.25      47.31 QUAL    20  
                 21.58        47.31 (25.73)
  2 Emer, Jairo      20 Indian River-FL     48.65      48.81 QUAL    17  
                 22.46        48.81 (26.35)
  3 Wittmann, Lucas     Iowa Central-IA     50.87      50.87 QUAL    16  
                 23.09        50.87 (27.78)
  4 Olczyk, Jonas    21 Indian River-FL     51.45      50.97 QUAL    15  
                 23.31        50.97 (27.66)
  5 Kappe, Thomas       Iowa Central-IA     51.83      51.52 QUAL    14  
                 23.78        51.52 (27.74)
  6 Villhauer, Dyla     SGSC                52.64      52.40 QUAL    13  
                 24.08        52.40 (28.32)
  7 Tahiri, Ayoub       MCC                 52.93      52.95 QUAL    12  
                 24.28        52.95 (28.67)
  8 Brunelli, Nicho     Iowa Central-IA     53.55      53.08 QUAL    11  
                 24.55        53.08 (28.53)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pridgen, Casey      SGSC                54.89      52.32 QUAL     9  
                 24.11        52.32 (28.21)
 10 Rose, Carson     19 SWOCC               55.24      53.97 QUAL     7  
                 24.53        53.97 (29.44)
 11 Loucks, Michael     MCC                 54.53      54.21 QUAL     6  
                 25.06        54.21 (29.15)
 12 Crawford, Thoma  18 SWOCC               54.43      54.44 QUAL     5  
                 24.27        54.44 (30.17)
 13 Ament, Ty        19 Lincoln-IL          54.55      54.52 QUAL     4  
                 24.63        54.52 (29.89)
 14 McClerkin, Carl  18 SWOCC               56.76      55.25 QUAL     3  
                 25.34        55.25 (29.91)
 15 Lee, Joshua         Iowa Central-IA     55.82      55.45 QUAL     2  
                 24.73        55.45 (30.72)
 16 Caldwell, Matth     JCC-AM              56.60      55.56 QUAL     1  
                 25.57        55.56 (29.99)

Women’s 200 free

Monroe’s Tamara Miler claimed her second title of the meet with a 1:51.96.  Last night, she won the 1000 free as she’s been the lone person to break through the IRSC stranglehold on NJCAA titles.

IRSC’s Sarah Neely (1:55.71), Sarah Dostie (1:55.96) and Leah Sims (1:56.14) finished second through fourth.

Yurie Nakano’s 1:47.75 from 2014 will remain the NJCAA record.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Miler, Tamara       MCC               1:56.11    1:51.96 QUAL    20  
                 26.68        54.77 (28.09)
        1:23.08 (28.31)     1:51.96 (28.88)
  2 Neely, Sarah     20 Indian River-FL   1:54.20    1:55.71 QUAL    17  
                 26.80        55.65 (28.85)
        1:25.92 (30.27)     1:55.71 (29.79)
  3 Dostie, Sarah    18 Indian River-FL   1:55.26    1:55.96 QUAL    16  
                 26.19        54.48 (28.29)
        1:24.88 (30.40)     1:55.96 (31.08)
  4 Sims, Leah       19 Indian River-FL   1:57.16    1:56.14 QUAL    15  
                 26.94        56.33 (29.39)
        1:26.56 (30.23)     1:56.14 (29.58)
  5 Ewald, Madi      18 Lincoln-IL        1:58.18    1:58.58 QUAL    14  
                 26.23        56.46 (30.23)
        1:27.55 (31.09)     1:58.58 (31.03)
  6 Daley, Nikki        SGSC              2:00.42    1:59.78 QUAL    13  
                 27.66        58.06 (30.40)
        1:29.60 (31.54)     1:59.78 (30.18)
  7 Mack, Megan         MCC               2:01.95    2:02.47 QUAL    12  
                 27.55        58.30 (30.75)
        1:30.14 (31.84)     2:02.47 (32.33)
  8 Morris, Bekah       SGSC              2:04.74    2:05.92 QUAL    11  
                 28.06        59.71 (31.65)
        1:32.87 (33.16)     2:05.92 (33.05)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jentges, Casey   18 SWOCC             2:06.81    2:04.25 QUAL     9  
                 28.60        59.71 (31.11)
        1:31.84 (32.13)     2:04.25 (32.41)
 10 Dunton, Miranda     Genesee           2:08.77    2:07.60 QUAL     7  
                 29.01      1:01.04 (32.03)
        1:34.54 (33.50)     2:07.60 (33.06)
 11 Lebsock, Sarah      Iowa Central-IA   2:09.60    2:07.95 QUAL     6  
                 28.17      1:00.66 (32.49)
        1:34.54 (33.88)     2:07.95 (33.41)
 12 Brown, Kristin      MCC               2:07.52    2:08.52 QUAL     5  
                 29.39      1:02.52 (33.13)
        1:35.87 (33.35)     2:08.52 (32.65)
 13 Richardson, Lin     FIT-MR            2:11.78    2:08.86 QUAL     4  
                 29.25      1:01.71 (32.46)
        1:35.92 (34.21)     2:08.86 (32.94)
 14 Kokemiller, Kat     Iowa Central-IA   2:09.58    2:10.52 QUAL     3  
                 29.09      1:02.18 (33.09)
        1:36.47 (34.29)     2:10.52 (34.05)
 15 Dunn, Cait          FIT-MR            2:13.03    2:13.94 QUAL     2  
                 30.13      1:03.56 (33.43)
        1:39.10 (35.54)     2:13.94 (34.84)
 16 Carver, Kailyn      SGSC              2:15.81    2:17.10 QUAL     1  
                 31.03      1:05.01 (33.98)
        1:41.06 (36.05)     2:17.10 (36.04)

Men’s 200 free

IRSC went 1 through 5 in another event this evening.  Jason Van Der Touw won in 1:38.10 with John Fauteux taking second in 1:38.62.

Cameron Newton (1:38.88), Gavin Erdmann (1:40.67) and Alexander Berggren (1:41.20) finished third through fifth.

Gideon Louw’s NJCAA record of 1:35.17 from 2008 went unchallenged.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Van Der Touw, J  20 Indian River-FL   1:38.28    1:38.10 QUAL    20  
                 22.71        47.30 (24.59)
        1:12.44 (25.14)     1:38.10 (25.66)
  2 Fauteux, John    19 Indian River-FL   1:40.63    1:38.62 QUAL    17  
                 23.02        47.98 (24.96)
        1:13.12 (25.14)     1:38.62 (25.50)
  3 Newton, Cameron  19 Indian River-FL   1:39.80    1:38.88 QUAL    16  
                 22.94        47.83 (24.89)
        1:13.29 (25.46)     1:38.88 (25.59)
  4 Erdmann, Gavin   19 Indian River-FL   1:39.59    1:40.67 QUAL    15  
                 22.68        47.71 (25.03)
        1:14.12 (26.41)     1:40.67 (26.55)
  5 Berggren, Alexa  21 Indian River-FL   1:41.78    1:41.20 QUAL    14  
                 23.86        49.63 (25.77)
        1:15.17 (25.54)     1:41.20 (26.03)
  6 Engler, Wyatt    19 SWOCC             1:42.93    1:44.63 QUAL    13  
                 24.19        50.99 (26.80)
        1:18.11 (27.12)     1:44.63 (26.52)
  7 Benassila, Badr     Iowa Central-IA   1:45.62    1:45.42 QUAL    12  
                 24.80        51.38 (26.58)
        1:18.51 (27.13)     1:45.42 (26.91)
  8 Haymond, Alex       SGSC              1:44.68    1:45.44 QUAL    11  
                 23.33        49.45 (26.12)
        1:16.59 (27.14)     1:45.44 (28.85)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Sedacca, Joey    20 Indian River-FL   1:47.77    1:45.32 QUAL     9  
                 23.31        49.31 (26.00)
        1:16.72 (27.41)     1:45.32 (28.60)
 10 Wolfe, Joshua       SGSC              1:49.44    1:48.49 QUAL     7  
                 24.79        51.62 (26.83)
        1:19.66 (28.04)     1:48.49 (28.83)
 11 Shinkeyev, Ilya     MCC               1:48.52    1:48.63 QUAL     6  
                 24.91        52.90 (27.99)
        1:20.95 (28.05)     1:48.63 (27.68)
 12 Davis, Jake         SGSC              1:49.22    1:49.14 QUAL     5  
                 25.34        52.76 (27.42)
        1:21.65 (28.89)     1:49.14 (27.49)
 13 Maag, James         Iowa Central-IA   1:49.63    1:49.67 QUAL     4  
                 25.07        52.59 (27.52)
        1:21.17 (28.58)     1:49.67 (28.50)
 14 Cook, Jason         MCC               1:51.10    1:50.04 QUAL     3  
                 25.32        52.80 (27.48)
        1:21.47 (28.67)     1:50.04 (28.57)
 15 Manwarren, Jon      MCC               1:50.58    1:51.27 QUAL     2  
                 25.81        53.48 (27.67)
        1:22.26 (28.78)     1:51.27 (29.01)
 16 Seevers, Chad    19 SWOCC             1:52.83    1:52.98 QUAL     1  
                 26.52        54.90 (28.38)
        1:24.25 (29.35)     1:52.98 (28.73)

Women’s 400 medley relay

IRSC’s Tayla Lovemore (55.75), Christina Loh (1:01.93), Yasmine Ware (55.74) and Osianna McReed (51.90) claimed the medley relay with a time of 3:45.32.

South Georgia State’s Kiana Ocasio-Molina, Carolyn Ives, Caitlyn Meece and Nikki Daley finished second in 4:03.79 with Iowa Central’s McKenna Lynch, AnnMarie Spiker, Ashleigh Beacham and Sarah Lebsock claimed third in 4:04.95.

 1 Indian River-FL  'A'          3:44.13    3:45.32 QUAL    40  
     1) Lovemore, Tayla 20            2) Loh, Christina 21            
     3) Ware, Yasmine 19              4) McReed, Osianna 18           
                 27.41        55.75 (55.75)
        1:24.45 (28.70)   1:57.68 (1:01.93)
        2:22.96 (25.28)     2:53.42 (55.74)
        3:17.99 (24.57)     3:45.32 (51.90)
  2 SGSC  'A'                     4:13.42    4:03.79 QUAL    34  
     1) Ocasio-Molina, Kiana          2) Ives, Carolyn                
     3) Meece, Caitlyn                4) Daley, Nikki                 
                 30.16    1:02.18 (1:02.18)
        1:34.00 (31.82)   2:11.71 (1:09.53)
        2:38.02 (26.31)     3:10.11 (58.40)
        3:35.59 (25.48)     4:03.79 (53.68)
  3 Iowa Central-IA  'A'          4:18.65    4:04.95 QUAL    32  
     1) Lynch, McKenna                2) Spiker, AnnMarie             
     3) Beacham, Ashleigh             4) Lebsock, Sarah               
                 28.94        59.79 (59.79)
        1:30.71 (30.92)   2:07.97 (1:08.18)
        2:36.15 (28.18)   3:08.51 (1:00.54)
        3:34.60 (26.09)     4:04.95 (56.44)
  4 SWOCC  'A'                    4:22.88    4:28.62 QUAL    30  
     1) Banks, Brittany 20            2) Jentges, Casey 18            
     3) Quirino, Nicole 19            4) Clear, Annessa 19            
                 32.91    1:09.90 (1:09.90)
        1:45.01 (35.11)   2:25.47 (1:15.57)
        2:55.72 (30.25)   3:33.01 (1:07.54)
        3:57.92 (24.91)     4:28.62 (55.61)
  5 Lincoln-IL  'A'               4:20.02    4:33.97 QUAL    28  
     1) Smith, Shannon 21             2) Westhoff, Madison 19         
     3) Glendenning, Morgan 19        4) Ashby, Aunyx                 
                 33.30    1:09.41 (1:09.41)
        1:45.90 (36.49)   2:28.71 (1:19.30)
        2:58.91 (30.20)   3:38.47 (1:09.76)
        4:04.29 (25.82)     4:33.97 (55.50)
  6 Genesee  'A'                  4:48.03    4:34.46 QUAL    26  
     1) Farrell, Heather              2) Carpenter, MiKenna           
     3) Silvanie, Islelie             4) Dunton, Miranda              
                 34.12    1:10.72 (1:10.72)
        1:45.97 (35.25)   2:27.70 (1:16.98)
        2:57.57 (29.87)   3:36.02 (1:08.32)
        3:53.66 (17.64)     4:34.46 (58.44)
  7 ILCC-IA  'A'                  4:33.84    4:36.37 QUAL    24  
     1) Rova, Adele 19                2) Nehring, Renee 18            
     3) Thompson, Tasia 19            4) Stubbs, Maddie 20            
                 29.71    1:03.21 (1:03.21)
        1:43.99 (40.78)   2:29.82 (1:26.61)
        2:58.67 (28.85)   3:34.95 (1:05.13)
        4:03.58 (28.63)   4:36.37 (1:01.42)
  8 HCCC-US  'A'                  5:01.01    5:00.61 QUAL    22  
     1) Watts, Hannah                 2) Mercer, Jordan               
     3) VanNostrand, Jensen           4) Richer, Corinne              
                 38.41    1:18.80 (1:18.80)
        1:59.01 (40.21)   2:44.13 (1:25.33)
        3:16.39 (32.26)   3:55.07 (1:10.94)
        4:26.00 (30.93)   5:00.61 (1:05.54)
 -- MCC  'A'                      4:19.08         DQ        
     1) Miler, Tamara                 2) Bozza, Angela                
     3) Tripp, Abby                   4) Mack, Megan

Men’s 400 medley relay

IRSC’s Danny Hartley (49.72), Nicholas Loomis (52.04), Craig Emslie (47.16) and John Fauteux (44.48) grabbed the title in 3:13.40.

South Georgia State’s Austin Vines, Dylan Villhauer, Mitchell Graham and Alex Haymond took second in 3:29.89 with Southwestern Oregon’s Michael Fields, Carson Rose, Thomas Crawford and Danniel Recinos picked up third in 3:35.08.

 1 Indian River-FL  'A'          3:19.88    3:13.40 QUAL    40  
     1) Hartley, Danny 21             2) Loomis, Nicholas 18          
     3) Emslie, Craig 20              4) Fauteux, John 19             
                 23.84        49.72 (49.72)
        1:13.89 (24.17)     1:41.76 (52.04)
        2:03.49 (21.73)     2:28.92 (47.16)
        2:50.16 (21.24)     3:13.40 (44.48)
  2 SGSC  'A'                     3:34.62    3:29.89 QUAL    34  
     1) Vines, Austin                 2) Villhauer, Dylan             
     3) Graham, Mitchell              4) Haymond, Alex                
                 25.36        53.36 (53.36)
        1:19.20 (25.84)     1:49.52 (56.16)
        2:13.41 (23.89)     2:42.56 (53.04)
        3:05.11 (22.55)     3:29.89 (47.33)
  3 SWOCC  'A'                    3:39.84    3:35.08 QUAL    32  
     1) Fields, Michael 19            2) Rose, Carson 19              
     3) Crawford, Thomas 18           4) Recinos, Danniel 20          
                 27.39        56.46 (56.46)
        1:22.66 (26.20)     1:53.77 (57.31)
        2:17.69 (23.92)     2:47.07 (53.30)
        3:09.79 (22.72)     3:35.08 (48.01)
  4 Iowa Central-IA  'A'          3:37.44    3:38.42 QUAL    30  
     1) Anderson, Devon               2) Kappe, Thomas                
     3) Brunelli, Nicholas            4) Maag, James                  
                 26.99        56.17 (56.17)
        1:23.35 (27.18)     1:55.13 (58.96)
        2:19.95 (24.82)     2:49.06 (53.93)
        3:12.66 (23.60)     3:38.42 (49.36)
  5 MCC  'A'                      3:51.49    3:41.84 QUAL    28  
     1) Loucks, Michael               2) Lopez, Mariano               
     3) Tahiri, Ayoub                 4) Cook, Jason                  
                 26.54        55.62 (55.62)
        1:25.30 (29.68)   1:59.82 (1:04.20)
        2:24.07 (24.25)     2:52.74 (52.92)
        3:15.52 (22.78)     3:41.84 (49.10)
  6 Genesee  'A'                  4:10.52    3:53.68 QUAL    26  
     1) Podlaski, Kyle                2) Woerner, Jason               
     3) Wagner, Lyle                  4) Richardson, Tom              
                 28.03        58.12 (58.12)
        1:30.79 (32.67)   2:08.09 (1:09.97)
        2:32.01 (23.92)     3:00.93 (52.84)
        3:25.96 (25.03)     3:53.68 (52.75)
  7 HCCC-US  'A'                  4:16.27    4:08.07 QUAL    24  
     1) Roten, Cameron                2) Lanckton, Nicholas           
     3) Schrider, Dean                4) Cardinal, Jacob              
                 29.63    1:03.40 (1:03.40)
        1:36.66 (33.26)   2:15.74 (1:12.34)
        2:43.25 (27.51)   3:16.01 (1:00.27)
        3:40.75 (24.74)     4:08.07 (52.06)
  8 JCC-AM  'A'                   4:11.35    4:08.24 QUAL    22  
     1) Caldwell, Andrew              2) Caldwell, Matthew            
     3) Bryant, Konnor                4) Beckerink, Alex              
                 29.13    1:01.30 (1:01.30)
        1:36.85 (35.55)   2:18.46 (1:17.16)
        2:44.49 (26.03)     3:15.04 (56.58)
        3:40.25 (25.21)     4:08.24 (53.20)

SCHEDULED EVENTS

  • Women’s 200 free relay
  • Men’s 200 free relay
  • Men’s three-meter diving
  • Women’s 50 back
  • Men’s 50 back
  • Women’s 400 IM
  • Men’s 400 IM
  • Women’s 100 fly
  • Men’s 100 fly
  • Women’s 200 free
  • Men’s 200 free
  • Women’s 400 medley relay
  • Men’s 400 medley relay
Comments Off on 2016 NJCAA Championships: Day 2 Finals Live Recap

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here