2016 NJCAA Championships: Indian River Well On Way to Sweep

It didn’t take long for Indian River State College to assert its dominance at the 2016 NJCAA Championships as both squads have jumped out to commanding leads.

IRSC is looking to win its 42nd men’s and 34th women’s NJCAA team titles, and this year doesn’t even look close.

                    Women - Team Rankings - Through Event 11                     
 
  1. Indian River State College        277   2. South Georgia State College       142
  3. Iowa Central Community College    117   4. Monroe Community College          116
  5. Southwestern Oregon CC             83   6. Lincoln College                    73
  7. Genesee Community College          44   8. Iowa Lakes Community College       17
  9. Herkimer County Community Coll     11  10. Fashion Institute of Technolog      5
                      Men - Team Rankings - Through Event 12                      
 
  1. Indian River State College        305   2. South Georgia State College     124.5
  3. Southwestern Oregon CC          105.5   4. Iowa Central Community College    104
  5. Monroe Community College           73   6. Lincoln College                    37
  7. Genesee Community College          32   7. Iowa Lakes Community College       32
  9. Herkimer County Community Coll     23  10. Jamestown Community College        22
 11. Fashion Institute of Technolog      6

Women’s 50 breast

Indian River’s Christina Loh, a top-flight Malaysian breaststroker, won the sprint breast event in 28.99.  Teammate Lauren Meyrick finished second in 29.77 with Iowa Central’s AnnMarie Spiker earning third overall in 31.19.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Loh, Christina   21 Indian River-FL     30.03      28.99 QUAL    20  
  2 Meyrick, Lauren  19 Indian River-FL     30.14      29.77 QUAL    17  
  3 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA     31.42      31.19 QUAL    16  
  4 Kokemiller, Kat     Iowa Central-IA     32.50      32.27 QUAL    15  
  5 Shull, Addy      18 SWOCC               32.54      32.39 QUAL    14  
  6 Meece, Caitlyn      SGSC                33.03      32.58 QUAL    13  
  7 Miller, Taylor   18 Indian River-FL     33.21      33.01 QUAL    12  
  8 Silvanie, Islel     Genesee             33.39      33.75 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Keohan, Tatiana     SGSC                33.78      32.84 QUAL     9  
 10 Underwood, Laur     Iowa Central-IA     34.16      33.41 QUAL     7  
 11 Weber, Augusta      Iowa Central-IA     34.03      33.89 QUAL     6  
 12 Elliot, Madison     SGSC                34.22      34.43 QUAL     5  
 13 Kincaid, Lea        SGSC                37.97      37.34 QUAL     4  
 14 Mercer, Jordan      HCCC-US             39.82      38.54 QUAL     3  
 15 Nehring, Renee   18 ILCC-IA             40.13      39.14 QUAL     2  
 16 Ho, Natalie         FIT-MR              40.15      40.88 QUAL     1

Men’s 50 breast

IRSC’s Craig Emslie, a future North Carolina Tar Heel, took home the men’s sprint breaststroke event in 24.20.  Teammates Matt Ankerholz (25.18) and Andrew Wojcik (25.76) finished second and third with South Georgia State’s Mitchell Graham sneaking into a third-place tie with Wojcik with a 25.76 of his own.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Emslie, Craig    20 Indian River-FL     24.45      24.20 QUAL    20  
  2 Ankerholz, Matt  21 Indian River-FL     25.61      25.18 QUAL    17  
  3 Wojcik, Andrew   19 Indian River-FL     25.72      25.76 QUAL    15.5
  3 Graham, Mitchel     SGSC                26.69      25.76 QUAL    15.5
  5 Marten, Serginn  22 Indian River-FL     25.85      25.78 QUAL    14  
  6 Kubo, Christian  20 SWOCC               26.12      26.01 QUAL    13  
  7 Lewis, Steven       SGSC                28.18      27.89 QUAL    12  
  8 Lee, Joshua         Iowa Central-IA     29.00      28.91 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Salazar, Connor     Iowa Central-IA     29.03      28.61 QUAL     9  
 10 Woerner, Jason      Genesee             32.56      32.06 QUAL     7  
 11 Noury, Charles      FIT-MR              34.57      33.53 QUAL     6  
 12 Herrlett, Nicho     HCCC-US             34.86      34.64 QUAL     5

Women’s 1000 free

Monroe’s Tamara Miler crushed the distance event with a top time of 10:05.15.  She won by nearly 20 seconds with IRSC’s Olivia Jacobi taking second in 10:24.07.  Jacobi’s teammate Madisyn Lyons wound up third overall in 10:31.85.

  1 Miler, Tamara       MCC              17:29.12   10:05.15*QUAL    20  
                 28.58        59.17 (30.59)
        1:30.04 (30.87)     2:00.85 (30.81)
        2:31.76 (30.91)     3:02.40 (30.64)
        3:32.82 (30.42)     4:03.04 (30.22)
        4:33.01 (29.97)     5:03.34 (30.33)
        5:33.59 (30.25)     6:03.60 (30.01)
        6:33.73 (30.13)     7:03.64 (29.91)
        7:33.74 (30.10)     8:03.81 (30.07)
        8:34.00 (30.19)     9:04.42 (30.42)
        9:35.10 (30.68)    10:05.15 (30.05)
  2 Jacobi, Olivia   20 Indian River-FL  17:40.96   10:24.07*QUAL    17  
                 28.94      1:00.01 (31.07)
        1:31.57 (31.56)     2:03.37 (31.80)
        2:35.37 (32.00)     3:07.07 (31.70)
        3:38.87 (31.80)     4:10.60 (31.73)
        4:42.03 (31.43)     5:13.44 (31.41)
        5:44.74 (31.30)     6:16.02 (31.28)
        6:46.95 (30.93)     7:18.09 (31.14)
        7:49.06 (30.97)     8:19.89 (30.83)
        8:51.09 (31.20)     9:22.12 (31.03)
        9:53.47 (31.35)    10:24.07 (30.60)
  3 Lyons, Madisyn   19 Indian River-FL  17:41.77   10:31.85*QUAL    16  
                 28.37        59.39 (31.02)
        1:30.41 (31.02)     2:01.33 (30.92)
        2:32.45 (31.12)     3:03.71 (31.26)
        3:35.02 (31.31)     4:06.45 (31.43)
        4:37.99 (31.54)     5:09.41 (31.42)
        5:41.27 (31.86)     6:13.09 (31.82)
        6:45.74 (32.65)     7:18.00 (32.26)
        7:50.05 (32.05)     8:22.79 (32.74)
        8:55.28 (32.49)     9:28.01 (32.73)
       10:00.35 (32.34)    10:31.85 (31.50)
  4 Mack, Megan         MCC              19:29.49   11:02.88 QUAL    15  
                 28.93      1:01.14 (32.21)
        1:33.99 (32.85)     2:07.31 (33.32)
        2:40.78 (33.47)     3:14.18 (33.40)
        3:47.63 (33.45)     4:21.55 (33.92)
        4:54.92 (33.37)     5:28.15 (33.23)
        6:01.26 (33.11)     6:34.55 (33.29)
        7:07.96 (33.41)     7:41.73 (33.77)
        8:15.13 (33.40)     8:49.05 (33.92)
        9:23.20 (34.15)     9:57.40 (34.20)
       10:30.58 (33.18)    11:02.88 (32.30)
  5 Smith, Sienna    19 SWOCC            19:18.17   11:06.78 QUAL    14  
                 28.44      1:00.95 (32.51)
        1:34.13 (33.18)     2:07.08 (32.95)
        2:40.42 (33.34)     3:14.35 (33.93)
        3:47.63 (33.28)     4:20.98 (33.35)
        4:54.37 (33.39)     5:28.15 (33.78)
        6:01.88 (33.73)     6:35.67 (33.79)
        7:09.70 (34.03)     7:43.77 (34.07)
        8:17.64 (33.87)     8:51.75 (34.11)
        9:26.25 (34.50)    10:00.60 (34.35)
       10:34.58 (33.98)    11:06.78 (32.20)
  6 Fedeli, Hannah      MCC              19:54.32   11:30.72 QUAL    13  
                 29.58      1:02.21 (32.63)
        1:35.73 (33.52)     2:09.91 (34.18)
        2:44.32 (34.41)     3:19.09 (34.77)
        3:54.03 (34.94)     4:28.74 (34.71)
        5:04.26 (35.52)     5:39.53 (35.27)
        6:14.57 (35.04)     6:50.02 (35.45)
        7:25.42 (35.40)     8:00.80 (35.38)
        8:36.49 (35.69)     9:11.38 (34.89)
        9:46.73 (35.35)    10:22.05 (35.32)
       10:56.96 (34.91)    11:30.72 (33.76)
  7 Babcock, Kather     SGSC             18:59.27   11:30.79 QUAL    12  
                 29.04      1:00.61 (31.57)
        1:33.51 (32.90)     2:07.12 (33.61)
        2:40.95 (33.83)     3:15.37 (34.42)
        3:50.24 (34.87)     4:25.33 (35.09)
        5:00.77 (35.44)     5:36.48 (35.71)
        6:12.18 (35.70)     6:47.96 (35.78)
        7:23.75 (35.79)     7:58.96 (35.21)
        8:34.23 (35.27)     9:10.07 (35.84)
        9:46.26 (36.19)    10:22.05 (35.79)
       10:57.02 (34.97)    11:30.79 (33.77)
  8 Beacham, Ashlei     Iowa Central-IA  20:04.36   11:37.83 QUAL    11  
                 28.79      1:01.19 (32.40)
        1:35.00 (33.81)     2:09.75 (34.75)
        2:44.66 (34.91)     3:20.28 (35.62)
        3:56.07 (35.79)     4:31.71 (35.64)
        5:08.00 (36.29)     5:43.80 (35.80)
        6:18.83 (35.03)     6:54.33 (35.50)
        7:29.46 (35.13)     8:05.07 (35.61)
        8:40.21 (35.14)     9:15.28 (35.07)
        9:50.74 (35.46)    10:27.12 (36.38)
       11:03.20 (36.08)    11:37.83 (34.63)

Men’s 1000 free

IRSC went 1-2-3 in the distance event with Jason Van Der Touw turning in a 9:14.36 to win the event.  Matt Nielsen claimed second in 9:21.17 with Alexa Berggren snaring third in 9:42.29.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Van Der Touw, J  20 Indian River-FL  16:15.75    9:14.36*QUAL    20  
                 24.27        51.08 (26.81)
        1:18.86 (27.78)     1:46.34 (27.48)
        2:13.83 (27.49)     2:41.57 (27.74)
        3:09.47 (27.90)     3:37.25 (27.78)
        4:05.05 (27.80)     4:32.91 (27.86)
        5:00.97 (28.06)     5:29.23 (28.26)
        5:57.57 (28.34)     6:25.87 (28.30)
        6:54.02 (28.15)     7:21.90 (27.88)
        7:49.81 (27.91)     8:18.04 (28.23)
        8:46.29 (28.25)     9:14.36 (28.07)
  2 Nielsen, Matt    20 Indian River-FL  16:02.69    9:21.17*QUAL    17  
                 24.69        51.73 (27.04)
        1:19.26 (27.53)     1:47.05 (27.79)
        2:14.69 (27.64)     2:42.30 (27.61)
        3:10.28 (27.98)     3:38.26 (27.98)
        4:06.49 (28.23)     4:34.49 (28.00)
        5:02.93 (28.44)     5:31.59 (28.66)
        6:00.25 (28.66)     6:29.09 (28.84)
        6:57.83 (28.74)     7:26.53 (28.70)
        7:55.18 (28.65)     8:24.10 (28.92)
        8:53.21 (29.11)     9:21.17 (27.96)
  3 Berggren, Alexa  21 Indian River-FL  16:16.29    9:42.29 QUAL    16  
                 25.07        52.40 (27.33)
        1:20.41 (28.01)     1:48.74 (28.33)
        2:17.36 (28.62)     2:45.97 (28.61)
        3:14.70 (28.73)     3:43.86 (29.16)
        4:13.23 (29.37)     4:42.51 (29.28)
        5:12.38 (29.87)     5:42.01 (29.63)
        6:12.02 (30.01)     6:42.06 (30.04)
        7:12.21 (30.15)     7:42.40 (30.19)
        8:12.76 (30.36)     8:43.04 (30.28)
        9:13.54 (30.50)     9:42.29 (28.75)
  4 Engler, Wyatt    19 SWOCC            17:18.04    9:45.41 QUAL    15  
                 25.22        52.08 (26.86)
        1:19.80 (27.72)     1:47.47 (27.67)
        2:15.81 (28.34)     2:44.64 (28.83)
        3:13.94 (29.30)     3:43.55 (29.61)
        4:13.58 (30.03)     4:43.86 (30.28)
        5:14.21 (30.35)     5:43.39 (29.18)
        6:13.10 (29.71)     6:43.72 (30.62)
        7:13.92 (30.20)     7:44.53 (30.61)
        8:15.06 (30.53)     8:45.87 (30.81)
        9:16.24 (30.37)     9:45.41 (29.17)
  5 Andrasco, Jacob  18 Indian River-FL  16:46.76   10:04.86 QUAL    14  
                 25.70        53.56 (27.86)
        1:22.03 (28.47)     1:50.95 (28.92)
        2:20.29 (29.34)     2:49.72 (29.43)
        3:19.79 (30.07)     3:50.34 (30.55)
        4:20.92 (30.58)     4:52.01 (31.09)
        5:22.98 (30.97)     5:54.17 (31.19)
        6:25.79 (31.62)     6:56.63 (30.84)
        7:28.22 (31.59)     8:00.07 (31.85)
        8:31.94 (31.87)     9:02.85 (30.91)
        9:34.81 (31.96)    10:04.86 (30.05)
  6 Davis, Ryan         SGSC             17:53.41   10:21.01 QUAL    13  
                 26.71        56.03 (29.32)
        1:26.12 (30.09)     1:56.95 (30.83)
        2:28.33 (31.38)     2:59.94 (31.61)
        3:31.63 (31.69)     4:03.51 (31.88)
        4:35.62 (32.11)     5:07.53 (31.91)
        5:39.36 (31.83)     6:11.42 (32.06)
        6:43.13 (31.71)     7:15.03 (31.90)
        7:46.88 (31.85)     8:18.90 (32.02)
        8:50.82 (31.92)     9:22.25 (31.43)
        9:52.30 (30.05)    10:21.01 (28.71)
  7 Seevers, Chad    19 SWOCC            18:16.05   10:35.61 QUAL    12  
                 27.52        57.83 (30.31)
        1:28.60 (30.77)     1:59.42 (30.82)
        2:30.20 (30.78)     3:00.73 (30.53)
        3:32.04 (31.31)     4:04.07 (32.03)
        4:36.28 (32.21)     5:08.59 (32.31)
        5:41.10 (32.51)     6:13.73 (32.63)
        6:46.74 (33.01)     7:19.79 (33.05)
        7:52.73 (32.94)     8:25.69 (32.96)
        8:58.66 (32.97)     9:31.61 (32.95)
       10:04.57 (32.96)    10:35.61 (31.04)
  8 Diorio, Michael     Iowa Central-IA  18:08.06   10:38.34 QUAL    11  
                 26.89        56.22 (29.33)
        1:26.32 (30.10)     1:57.39 (31.07)
        2:28.88 (31.49)     3:00.64 (31.76)
        3:32.78 (32.14)     4:05.21 (32.43)
        4:38.05 (32.84)     5:10.78 (32.73)
        5:43.83 (33.05)     6:16.94 (33.11)
        6:50.36 (33.42)     7:23.48 (33.12)
        7:56.65 (33.17)     8:29.86 (33.21)
        9:02.51 (32.65)     9:34.92 (32.41)
       10:06.85 (31.93)    10:38.34 (31.49)

Women’s 200 IM

IRSC’s Christina Loh raced her way to a second title as she clocked a 2:04.84 in finals for the win.  That’s not close to the NJCAA record of 2:01.05 from last year by IRSC’s Barbara Caraballo, but it was good enough for a big win tonight.  Teammates Morgan Holt (2:09.71) and Grace Lynch (2:11.23) took second and third.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Loh, Christina   21 Indian River-FL   2:09.23    2:04.84 QUAL    20  
                 26.51        59.78 (33.27)
        1:34.00 (34.22)     2:04.84 (30.84)
  2 Holt, Morgan     18 Indian River-FL   2:09.06    2:09.71 QUAL    17  
                 27.40      1:00.61 (33.21)
        1:38.89 (38.28)     2:09.71 (30.82)
  3 Lynch, Grace     19 Indian River-FL   2:10.93    2:11.23 QUAL    16  
                 28.67      1:01.42 (32.75)
        1:41.25 (39.83)     2:11.23 (29.98)
  4 Lynch, McKenna      Iowa Central-IA   2:13.64    2:11.93 QUAL    15  
                 27.46      1:01.14 (33.68)
        1:41.43 (40.29)     2:11.93 (30.50)
  5 Ocasio-Molina,      SGSC              2:19.34    2:17.68 QUAL    14  
                 28.91      1:03.25 (34.34)
        1:44.48 (41.23)     2:17.68 (33.20)
  6 Keohan, Tatiana     SGSC              2:21.33    2:19.28 QUAL    13  
                 29.84      1:05.59 (35.75)
        1:46.72 (41.13)     2:19.28 (32.56)
  7 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA   2:20.71    2:20.19 QUAL    12  
                 31.06      1:06.46 (35.40)
        1:46.87 (40.41)     2:20.19 (33.32)
  8 Bozza, Angela       MCC               2:19.75    2:21.34 QUAL    11  
                 29.90      1:05.01 (35.11)
        1:47.00 (41.99)     2:21.34 (34.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jentges, Casey   18 SWOCC             2:27.64    2:22.56 QUAL     9  
                 30.65      1:06.50 (35.85)
        1:49.47 (42.97)     2:22.56 (33.09)
 10 Smith, Shannon   21 Lincoln-IL        2:30.38    2:27.78 QUAL     7  
                 31.16      1:08.16 (37.00)
        1:53.16 (45.00)     2:27.78 (34.62)
 11 Hedgepeth, Alys  19 SWOCC             2:34.27    2:32.37 QUAL     6  
                 32.02      1:13.60 (41.58)
        1:55.93 (42.33)     2:32.37 (36.44)
 12 VanNostrand, Je     HCCC-US           2:35.26    2:33.50 QUAL     5  
                 34.33      1:11.84 (37.51)
        1:58.68 (46.84)     2:33.50 (34.82)
 13 Stubbs, Maddie   20 ILCC-IA           2:38.08    2:35.38 QUAL     4  
                 31.10      1:10.93 (39.83)
        1:59.20 (48.27)     2:35.38 (36.18)
 14 Leonard, Emma       MCC               2:40.65    2:39.43 QUAL     3  
                 33.69      1:14.72 (41.03)
        2:02.26 (47.54)     2:39.43 (37.17)
 15 Farrell, Heathe     Genesee           2:44.56    2:44.57 QUAL     2  
                 33.40      1:12.76 (39.36)
        2:06.90 (54.14)     2:44.57 (37.67)

Men’s 200 IM

IRSC’s Craig Emslie earned another title, this time with a near-record time of 1:48.00. That swim came up half-a-second off Marcin Malinski’s 1998 effort of 1:47.68 while representing IRSC.  Meanwhile, Rawley Davis (1:50.83), Cameron Newton (1:51.43) and Andrew Wojcik (1:52.10) placed 2-3-4 for Indian River in the finale.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Emslie, Craig    20 Indian River-FL   1:51.46    1:48.00 QUAL    20  
                 23.26        51.51 (28.25)
        1:22.05 (30.54)     1:48.00 (25.95)
  2 Davis, Rawley    19 Indian River-FL   1:52.09    1:50.83 QUAL    17  
                 24.16        52.74 (28.58)
        1:24.85 (32.11)     1:50.83 (25.98)
  3 Newton, Cameron  19 Indian River-FL   1:52.06    1:51.43 QUAL    16  
                 23.94        52.75 (28.81)
        1:24.98 (32.23)     1:51.43 (26.45)
  4 Wojcik, Andrew   19 Indian River-FL   1:53.08    1:52.10 QUAL    15  
                 24.28        54.16 (29.88)
        1:25.43 (31.27)     1:52.10 (26.67)
  5 Kappe, Thomas       Iowa Central-IA   2:00.38    1:59.18 QUAL    14  
                 24.62        55.90 (31.28)
        1:29.35 (33.45)     1:59.18 (29.83)
  6 Wagner, Lyle        Genesee           2:01.10    1:59.38 QUAL    13  
                 24.30        53.78 (29.48)
        1:30.41 (36.63)     1:59.38 (28.97)
  7 Benassila, Badr     Iowa Central-IA   2:00.66    2:00.41 QUAL    12  
                 24.90        55.12 (30.22)
        1:31.74 (36.62)     2:00.41 (28.67)
  8 Loucks, Michael     MCC               2:00.94    2:02.00 QUAL    11  
                 25.22        55.49 (30.27)
        1:31.87 (36.38)     2:02.00 (30.13)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Graham, Mitchel     SGSC              2:02.42    2:01.02 QUAL     9  
                 25.63        57.17 (31.54)
        1:31.45 (34.28)     2:01.02 (29.57)
 10 Buisson, Tim        SGSC              2:02.79    2:01.97 QUAL     7  
                 25.80        58.00 (32.20)
        1:32.43 (34.43)     2:01.97 (29.54)
 11 Brunelli, Nicho     Iowa Central-IA   2:04.90    2:02.98 QUAL     6  
                 24.89        55.67 (30.78)
        1:34.97 (39.30)     2:02.98 (28.01)
 12 Shinkeyev, Ilya     MCC               2:04.42    2:04.39 QUAL     5  
                 25.59        59.26 (33.67)
        1:35.47 (36.21)     2:04.39 (28.92)
 13 Carrillo, Luis   19 SWOCC             2:04.21    2:04.60 QUAL     4  
                 25.40        58.21 (32.81)
        1:35.15 (36.94)     2:04.60 (29.45)
 14 Anderson, Devon     Iowa Central-IA   2:05.43    2:04.73 QUAL     3  
                 26.30        56.67 (30.37)
        1:34.46 (37.79)     2:04.73 (30.27)
 15 Isaak, Grant        Iowa Central-IA   2:05.52    2:04.78 QUAL     2  
                 26.09        57.83 (31.74)
        1:34.64 (36.81)     2:04.78 (30.14)
 16 Woerner, Austin     MCC               2:05.59    2:05.73 QUAL     1  
                 26.39        57.65 (31.26)
        1:35.86 (38.21)     2:05.73 (29.87)

Women’s 50 free

Osianna McReed led another 1-2-3 for IRSC with a 23.54 in the sprint free.  That swim missed the record of 22.52 set by Tayla Lovemore in November.  Yasmine Ware (23.59) and Leah Sims (23.97) took second and third in the finale.

                            === A - Final ===                            
 
  1 McReed, Osianna  18 Indian River-FL     23.75      23.54 QUAL    20  
  2 Ware, Yasmine    19 Indian River-FL     23.89      23.59 QUAL    17  
  3 Sims, Leah       19 Indian River-FL     24.24      23.97 QUAL    16  
  4 Ives, Carolyn       SGSC                24.21      24.21 QUAL    15  
  5 Ewald, Madi      18 Lincoln-IL          24.29      24.31 QUAL    14  
  6 Ashby, Aunyx        Lincoln-IL          24.11      24.37 QUAL    13  
  7 Clear, Annessa   19 SWOCC               24.73      24.47 QUAL    12  
  8 Rova, Adele      19 ILCC-IA             24.52      24.76 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Daley, Nikki        SGSC                24.92      25.18 QUAL     9  
 10 Neely, Sarah     20 Indian River-FL     24.81      25.19 QUAL     6.5
 10 Dostie, Sarah    18 Indian River-FL     25.17      25.19 QUAL     6.5
 12 Tripp, Abby         MCC                 25.27      25.52 QUAL     5  
 13 Westhoff, Madis  19 Lincoln-IL          26.11      25.74 QUAL     4  
 14 Weber, Augusta      Iowa Central-IA     26.18      25.93 QUAL     3  
 15 Brown, Kristin      MCC                 25.88      26.11 QUAL     2  
 16 Carpenter, MiKe     Genesee             26.41      26.20 QUAL     1

Men’s 50 free

IRSC collected another win as Gavin Erdmann posted a 20.46 for the title.  Teammate Danny Hartley checked in with a 20.58 for second, while Southwestern Oregon’s Thomas Reams tied IRSC’s John Fauteux for third with matching 20.69s.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Erdmann, Gavin   19 Indian River-FL     20.55      20.46 QUAL    20  
  2 Hartley, Danny   21 Indian River-FL     20.47      20.58 QUAL    17  
  3 Reams, Thomas    19 SWOCC               20.90      20.69 QUAL    15.5
  3 Fauteux, John    19 Indian River-FL     20.79      20.69 QUAL    15.5
  5 Haymond, Alex       SGSC                21.19      21.13 QUAL    14  
  6 McDanel, Logan   18 Lincoln-IL          21.92      21.63 QUAL    13  
  7 Davis, Jake         SGSC                21.96      21.72 QUAL    12  
  8 Sedacca, Joey    20 Indian River-FL     20.99      22.00 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Callan, Kyle        MCC                 21.99      22.12 QUAL     9  
 10 Cook, Jason         MCC                 22.21      22.23 QUAL     7  
 11 Anderson, Jayc   20 ILCC-IA             22.49      22.30 QUAL     6  
 12 McClerkin, Carl  18 SWOCC               22.54      22.59 QUAL     5  
 13 Crawford, Thoma  18 SWOCC               22.37      22.61 QUAL     4  
 14 Recinos, Dannie  20 SWOCC               22.56      22.62 QUAL     3  
 15 Sauer, Isaac        Iowa Central-IA     22.53      22.87 QUAL     2  
 16 Fields, Michael  19 SWOCC               23.02      22.93 QUAL     1

Women’s one-meter diving

IRSC’s Adrianna Warning dominated the event with 406.35 points.  Monroe’s Kathleen Lowry (338.55) and IRSC’s Allison Sheehan (264.25) also competed.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Warning, Adrian  18 Indian River-FL    398.25     406.35         20  
  2 Lowry, Kathleen     MCC                334.35     338.55         17  
  3 Sheehan, Alliso  18 Indian River-FL    273.40     264.25         16

Women’s 200 medley relay

The first NJCAA record of the night fell as IRSC’s Tayla Lovemore (24.93), Christina Loh (28.33), Yasmine Ware (25.19) and Osianna McReed (22.73) took down their own record with a 1:41.18.  That same foursome put up a 1:42.09 in November of last year.

South Georgia’s State’s Kiana Ocasio-Molina, Tatiana Keohan, Courtney Britt and Carolyn Ives finished second in 1:52.29 with Iowa Central’s McKenna Lynch, AnnMarie Spiker, Ashleigh Beacham and Augusta Weber finishing third in 1:52.98.

  1 Indian River-FL  'A'          1:42.09    1:41.18*QUAL    40  
     1) Lovemore, Tayla 20            2) Loh, Christina 21            
     3) Ware, Yasmine 19              4) McReed, Osianna 18           
                 24.93        53.26 (28.33)
        1:18.45 (25.19)     1:41.18 (22.73)
  2 SGSC  'A'                     1:54.98    1:52.29 QUAL    34  
     1) Ocasio-Molina, Kiana          2) Keohan, Tatiana              
     3) Britt, Courtney               4) Ives, Carolyn                
                 29.67      1:01.78 (32.11)
        1:28.36 (26.58)     1:52.29 (23.93)
  3 Iowa Central-IA  'A'          1:56.01    1:52.98 QUAL    32  
     1) Lynch, McKenna                2) Spiker, AnnMarie             
     3) Beacham, Ashleigh             4) Weber, Augusta               
                 28.71      1:00.13 (31.42)
        1:27.62 (27.49)     1:52.98 (25.36)
  4 MCC  'A'                      1:58.42    1:53.45 QUAL    30  
     1) Miler, Tamara                 2) Bozza, Angela                
     3) Tripp, Abby                   4) Brown, Kristin               
                 28.32      1:01.07 (32.75)
        1:27.94 (26.87)     1:53.45 (25.51)
  5 SWOCC  'A'                    1:57.67    1:53.96 QUAL    28  
     1) Shull, Addy 18                2) Hedgepeth, Alyssa 19         
     3) Smith, Sienna 19              4) Clear, Annessa 19            
                 30.34      1:03.38 (33.04)
        1:29.82 (26.44)     1:53.96 (24.14)
  6 Lincoln-IL  'A'               1:57.78    1:57.07 QUAL    26  
     1) Vance, Christina 18           2) Westhoff, Madison 19         
     3) Ewald, Madi 18                4) Ashby, Aunyx                 
                 30.85      1:06.60 (35.75)
        1:32.71 (26.11)     1:57.07 (24.36)
  7 Genesee  'A'                  2:05.62    2:02.01 QUAL    24  
     1) Farrell, Heather              2) Silvanie, Islelie            
     3) Carpenter, MiKenna            4) Dunton, Miranda              
                 31.90      1:05.40 (33.50)
        1:35.53 (30.13)     2:02.01 (26.48)
 -- ILCC-IA  'A'                  2:03.50         DQ        
     1) Thompson, Tasia 19            2) Rova, Adele 19               
     3) Stubbs, Maddie 20             4) Nehring, Renee 18            
 -- FIT-MR  'A'                   2:14.07         DQ        
     1) Hogan, Katie                  2) Ho, Natalie                  
     3) Pacult, Anna                  4) Richardson, Lindsay

Men’s 200 medley relay

IRSC’s Jairo Emer (22.91), Craig Emslie (23.75), Nicholas Loomis (21.21) and Gavin Erdmann (19.66) took home the men’s medley relay title in 1:27.53.

South Georgia State’s Austin Vines, Mitchell Graham, Dylan Villhauer and Alex Haymond placed second in 1:33.63. Southwestern Oregon’s Thomas Reams, Christian Kubo, Carson Rose and Wyatt Engler wound up third in 1:35.05.

  1 Indian River-FL  'A'          1:31.77    1:27.53 QUAL    40  
     1) Emer, Jairo 20                2) Emslie, Craig 20             
     3) Loomis, Nicholas 18           4) Erdmann, Gavin 19            
                 22.91        46.66 (23.75)
        1:07.87 (21.21)     1:27.53 (19.66)
  2 SGSC  'A'                     1:35.97    1:33.63 QUAL    34  
     1) Vines, Austin                 2) Graham, Mitchell             
     3) Villhauer, Dylan              4) Haymond, Alex                
                 24.22        49.84 (25.62)
        1:12.60 (22.76)     1:33.63 (21.03)
  3 SWOCC  'A'                    1:38.26    1:35.05 QUAL    32  
     1) Reams, Thomas 19              2) Kubo, Christian 20           
     3) Rose, Carson 19               4) Engler, Wyatt 19             
                 24.12        49.56 (25.44)
        1:13.85 (24.29)     1:35.05 (21.20)
  4 Iowa Central-IA  'A'          1:38.45    1:36.93 QUAL    30  
     1) Benassila, Badr               2) Kappe, Thomas                
     3) Lee, Joshua                   4) Wittmann, Lucas              
                 25.43        52.55 (27.12)
        1:16.42 (23.87)     1:36.93 (20.51)
  5 MCC  'A'                      1:45.13    1:39.50 QUAL    28  
     1) Loucks, Michael               2) Lopez, Mariano               
     3) Tahiri, Ayoub                 4) Callan, Kyle                 
                 25.85        54.65 (28.80)
        1:17.91 (23.26)     1:39.50 (21.59)
  6 ILCC-IA  'A'                  1:41.98    1:40.81 QUAL    26  
     1) Day, Chris 19                 2) Price, Noah 20               
     3) Oliver, Jake 18               4) Anderson, Jayc 20            
                 25.31        54.57 (29.26)
        1:18.64 (24.07)     1:40.81 (22.17)
  7 Lincoln-IL  'A'               1:42.28    1:43.94 QUAL    24  
     1) McDanel, Logan 18             2) Herzog, Ian 18               
     3) Ament, Ty 19                  4) Abrams, Ben 19               
                 25.24        56.72 (31.48)
        1:20.77 (24.05)     1:43.94 (23.17)
  8 JCC-AM  'A'                   1:51.25    1:50.97 QUAL    22  
     1) D'Angelo, Nick                2) Caldwell, Andrew             
     3) Caldwell, Matthew             4) Beckerink, Alex              
                 29.31      1:02.28 (32.97)
        1:27.32 (25.04)     1:50.97 (23.65)
  9 HCCC-US  'A'                  1:54.80    1:51.47 QUAL    18  
     1) Cardinal, Jacob               2) Lanckton, Nicholas           
     3) Schrider, Dean                4) Roten, Cameron               
                 30.37      1:02.29 (31.92)
        1:28.58 (26.29)     1:51.47 (22.89)
Comments Off on 2016 NJCAA Championships: Indian River Well On Way to Sweep

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here