2003 Junior National All-Star Team Named

ORLANDO, April 12. FOLLOWING the conclusison yesterday of the five-day 2003 NCSA Junior National Championships, NCSA headman Bob Gillett named the 2003 Junior National All-Star Team:

BOYS

Distance Event Swimmer Team Coach
50 Free
Joe Doyle New Albany Swim Club Brad Burget
Poston Pritchett Tar Heel Aquatic Team Eric Steidinger

100 Free
Joe Doyle New Albany Swim Club Brad Burget
Daniel Penniman Greater Pensacola Aquatic Joe Goeken
William Marcum Suburban Swim Center Charles Kennedy
Alex Forbes Central Florida Aquatics Alphonzo Forbes
Brett Irvin Pine Crest Jay Fitzgerald
John Sands New Albany Swim Club Brad Burget

200 Free
Matt Coan Fort Lauderdale Swim Team Duffy Dillon
Brett Irvin Pine Crest Jay Fitzgerald
John Koehler Dayton Raiders Kevin Weldon
John Foster Boulder City Henderson Michael Polk
Daniel Penniman Greater Pensacola Aquatic Joe Goeken
Ryan McCabe Rockville-Montgomery Mark Eldridge

500 Free
John Koehler Dayton Raiders Kevin Weldon
Brooks Stovall Memphis Tigers David Smith

1000 Free
John Koehler Dayton Raiders Kevin Weldon
Jason Piercey Dayton Raiders Kevin Weldon

1650 Free
John Koehler Dayton Raiders Kevin Weldon
Brooks Stovall Memphis Tigers David Smith

50 Fly
Joseph Redmon Southern Crescent Jamey Myers
Scott Beard Poseidon Ted Sallade

100 Fly
Gil Stovall Memphis Tigers David Smith
Joseph Redmon Southern Crescent Jamey Myers

200 Fly
Gil Stovall Memphis Tigers David Smith
James Atkinson Pine Crest School Jay Fitzgerald

50 Back
Bryce Clough Fort Lauderdale Swim Team Duffy Dillon
Scott Beard Poseidon Brad Burget

100 Back
Jeff Leath Poseidon Ted Sallade
Kevin Mukri Rockville-Montgomery Mark Eldridge

200 Back
Jeff Leath Poseidon Ted Sallade
Kevin Mukri Rockville-Montgomery Mark Eldridge

50 Breast
Billy Jamerson Southern Crescent AT Jamey Myers
Dave Montgomery Suburban Swim Center Charles Kennedy

100 Breast
Billy Jamerson Southern Crescent AT Jamey Myers
Graham Parker Jersey Wahoos Tom Carroll

200 Breast
Mike Ott Curl Burke John Flanagan
Billy Jamerson Southern Crescent Jamey Myers

200 IM
Chris Dufek New Albany Swim Club John Flanagan
Mike Ott Curl Burke John Flanagan

400 IM
John Foster Boulder City Henderson Michael Polk
TJ Southmyard Suburban Swim Center Charles Kennedy

GIRLS

Distance Event Name Team Coach

50 Free
Brooke Bishop Unattached-PC Scott Shea
Skye Elbert AZ Desert Fox Jim Nickell

100 Free
Brooke Bishop Unattached-PC Scott Shea
Skye Elbert AZ Desert Fox Jim Nickell
Nikki Laffel New England Barracuda Chuck Batchelor
Chelsea Nauta Tampa Bay Aquatics Rich Rogers
Wanda Gyuris Unattached-CA
Connie Brown Unattached-NE

200 Free
Stephanie Anderson AZ Desert Fox Jim Nickell
Kerry Whitson Dayton Raiders Kevin Weldon
Chelsea Nauta Tampa Bay Aquatics Rich Rogers
Lauren Fayssoux Aquatic Team of Mecklenburg John Fayssoux
Emily Thompson Tuscon Ford Aquatics Roric Fink
Rebecca Rogers Walnut Creek Aquabears Rob Haase

500 Free
Stephanie Anderson AZ Desert Fox Jim Nickell
Nicole Weatherman Boulder City Henderson Mike Polk

1000 Free
Stephanie Anderson AZ Desert Fox Jim Nickell
Stacie Lesneski Magnus Aquatic Group

1650 Free
Stephanie Anderson AZ Desert Fox Jim Nickell
Emilie Gratton AZ Desert Fox Jim Nickell

50 Fly
Katie Fritsch Bernal's Gator Joe Bernal
Megan Newell Curl Burke Jon Flanagan

100 Fly
Christine Raleigh Pine Crest School Jay Fitzgerald
Dana Christ Birmingham/Bloomfield Atlantis William Thompson

200 Fly
Stacie Lesneski Magnus Aquatic Group Don Limeiux
Danielle LeClair Nova of Virginia Leigh Robbins

50 Back
Brooke Bishop Unattached-PC Scott Shea
Connie Brown Unattached-NE

100 Back
Brooke Bishop Unattached-PC Scott Shea
Connie Brown Unattached-NE

200 Back
Molly Houlton Tucson Ford Dealers Roric Fink
Erica Meissner Magnus Aquatic Group

50 Breast
Summer Jackson South Sound Titans Dave Kienlen
Amanda Slaight Pine Crest School Alan Williams

100 Breast
Abby MacGregor Triton Swimming Ann Urschel
Amanda Slaight Pine Crest School Alan Williams

200 Breast
Alicia Jensen Team Foxjet Ann Urschel
Mhyria Miller Islamorada Swim Team Jon Olsen

200 IM
Molly Houlton Tucson Ford Dealers Roric Fink
Emily Verdin Ft. Belvior Swim Team Kim Guthrie

400 IM
Molly Houlton Tucson Ford Dealers Roric Fink
Stacie Lesneski Magnus Aquatic Group

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week