Connor Jaeger
Courtesy of: Peter H. Bick
More then 60 male student-athletes from across all divisions and aquatic sports earned spots on the CoSIDA Academic All-District Men's teams this year. As shown below, some of the best minds in all of college are on the list.

District 1 Winners
NCAA Division I

FIRST TEAM
Swimming Mike Mosca HARVARD UNIVERSITY VIII Jr. Tenafly, N.Y. 3.80 History and Science

NCAA Division II
Swimming Ruben Gimenez BRIDGEPORT, UNIVERSITY OF Jr. Burgos, Spain 3.98 Computer Science
Swimming Daniel Elliot SOUTHERN CONNECTICUT STATE UNIVERSITY Jr. Bellemore, N.Y. 3.68 Exercise Science
Swimming Oscar Pereiro BRIDGEPORT, UNIVERSITY OF Sr. Arzua, Spain 3.38 Computer Engineering

NCAA Division III
Water Polo Craig Cheney MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY Sr. Sherwood, Ore. 3.92 Mechanical Engineering
Swimming Matt Sexton WHEATON COLLEGE (MA) Sr. Merrimack, N.H. 3.98 Chemistry (Pre-med track)
Swimming Jake Tamposi WILLIAMS COLLEGE So. Hernando, Fla. 3.97 Undeclared
Swimming Nathan Hughes WORCESTER POLYTECHNIC INSTITUTE So. Arlington, VA 4.00 Robotics Engineering

District 2 Winners
NCAA Division I
Swimming Luke Hoffer U.S. NAVAL ACADEMY Sr. Chapel Hill, N.C. 3.32 Applied Math
Swimming Trevor Reitz BUCKNELL UNIVERSITY Sr. Boynton Beach, Fla. 3.97 Biology

NCAA Division II
Swimming David McCormick WEST CHESTER UNIVERSITY Sr. West Chester, Pa. 3.69 Mathematics
Water Polo Daisuke Takagi GANNON UNIVERSITY Sr. Tsukuba, Japan 3.50 Computer Science

NCAA Division III
Swimming Caleb Capozella CATHOLIC UNIVERSITY OF AMERICA Sr. Green Bay, Wisc. 3.95 Biomedical Engineering
Swimming Will Kimball JOHNS HOPKINS UNIVERSITY Sr. Baltimore, Md. 3.52 International Studies
Water Polo Thomas de Lyon JOHNS HOPKINS UNIVERSITY Sr. Newbury Park, Calif. 3.90 Economics
Swimming Brad Brooks McDANIEL COLLEGE So. Newark, Del. 4.0 Exercise Science
Swimming Philip Hawley NEW JERSEY, THE COLLEGE OF Sr. Eastampton, NJ 3.74 Mechanical Engineering
Swimming Thorvald Petersen ST. MARY'S COLLEGE OF MARYLAND Sr. Germantown, Md. 3.86 Economics, English, Public Policy

District 3 Winners
NCAA Division I
Swimming Andrew Strait WILLIAM & MARY, COLLEGE OF Sr. Henrico, Va. 3.82 Mathematics

NCAA Division II
Swimming Marko Blazevski WINGATE UNIVERSITY Sr. Skopje, Macedonia 3.84 Finance
Swimming Reed Miller WINGATE UNIVERSITY Sr. Mobile, Ala. 3.87 Finance
Swimming Christian Larsen LIMESTONE COLLEGE So. Essen, Germany 3.94 Sports Management

NCAA Division III
Swimming Matthew Morrison ITHACA COLLEGE Jr. Simsbury, Conn. 3.68 Music Education

District 4 Winners
NCAA Division I
Swimming Andrew Gemmell GEORGIA, UNIVERSITY OF Sr. Wilmington, Del. 3.86 Economics
Swimming Brad deBorde FLORIDA, UNIVERSITY OF Sr. Longwood, Fla. 3.64 Industrial and Systems Engineering
Swimming Nicolas Fink GEORGIA, UNIVERSITY OF Jr. Morristown, New Jersey 3.73 Agricultural Engineering
Swimming Ty Stewart GEORGIA, UNIVERSITY OF So. Hattiesburg, Miss. 4.0 English
Swimming Nico van Duijn GEORGIA TECH Jr. Basserdorf, Switzerland 3.96 Electrical Engineering
Swimming Brian Carr ALABAMA, UNIVERSITY OF Sr. New Orleans, La. 3.89 chemical engineering

NCAA Division II
Swimming Keith Sponsler MISSOURI UNIVERSITY OF SCIENCE & TECHNOLOGY So. Lincoln, Neb. 3.91 Nuclear Engineering
Swimming Kristian Larsen WAYNE STATE UNIVERSITY Sr. Frederiksberg, Denmark 3.43 Mechanical Engineering
Swimming Sven Kardol GRAND VALLEY STATE UNIVERSITY Jr. Nuenen, Netherlands 3.70 Physics/Mathematics

NCAA Division III
Swimming Daniel Wingert MESSIAH COLLEGE Sr. Lebanon, Pa. 3.95 Molecular Biology
Swimming,Water Polo Mike Magdic WASHINGTON & JEFFERSON COLLEGE Jr. Franklin Park, Pa. 3.67 Economics and history
Swimming Ralph Porrazzo ALBRIGHT COLLEGE Sr. Mohnton, Pa. 3.52 Communications/Digital Media

District 5 Winners
NCAA Division I
Swimming Jamie Bissett PURDUE UNIVERSITY Jr. Ottawa, Ontario 3.93 General Health Sciences
Swimming Eric Ress INDIANA UNIVERSITY Gr. Hebron, Conn. 3.60 Undergrad-Biology Grad-Physiology
Swimming Connor Jaeger MICHIGAN, UNIVERSITY OF Sr. Fair Haven, N.J. 3.42 Mechanical Engineering

NCAA Division II
Swimming Robbie Swan FLORIDA SOUTHERN COLLEGE Sr. Snellville, Ga. 3.94 Business
Swimming Karl Burdis TAMPA, UNIVERSITY OF Sr. Dublin, Ireland 3.86 Sport and Exercise Science

NCAA Division III
Swimming Matt O'Brien EMORY UNIVERSITY Sr. Naperville, Ill. 3.91 Business and Political Science
Swimming Andrew Wilson EMORY UNIVERSITY So. Bethesda, Md. 3.75 Physics and Applied Mathematics

District 6 Winners
NCAA Division I
Swimming Nick Caldwell WISCONSIN-MADISON, UNIVERSITY OF Sr. Sarasota, Fla 4.0 Chemistry
Swimming Phil Albu SOUTH DAKOTA STATE UNIVERSITY Sr. Charlie Lake, British Columbia 3.96 Computer Science
Swimming Jack Snow MISSOURI STATE UNIVERSITY So. Springfield, Mo. 3.96 Biology

NCAA Division III
Swimming Benjamin Wynn WISCONSIN-WHITEWATER, UNIVERSITY OF Sr. Glendale, Wis. 3.87 Elementary Education
Swimming Dylan Shearer KALAMAZOO COLLEGE Jr. Milan, Mich. 3.92 Biology

District 7 Winners
NCAA Division I
Swimming Cory Bowersox TEXAS, THE UNIVERSITY OF So. Fairfax, Va. 3.90 Mechanical Engineering
Swimming Kyle Milberg DENVER, UNIVERSITY OF Sr. Littleton, Colo. 3.9 Chemistry

NCAA Division II
Swimming Alex Bryson ST. CLOUD STATE UNIVERSITY Jr. Appleton, Wis. 3.85 Mechanical Engineering

NCAA Division III
Swimming Andrew Chevalier KENYON COLLEGE Sr. Golden, Colo. 3.96 Chemistry
Swimming Alex Beckwith KENYON COLLEGE Sr. Midland, Mich 3.89 Mathematics
Swimming Spencer Fronk DENISON UNIVERSITY Sr. Greenwood Village, Colo. 3.60 Economics and English
Swimming Jack Burgeson DePauw UNIVERSITY Sr. Saint Louis Park, Minn. 3.89 Biochemistry
Swimming Carlos Maciel DENISON UNIVERSITY Sr. Recife, Brazil 3.65 Economics and International Studies
Swimming Orion Martin ROSE-HULMAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY So. Dublin, Ohio 3.82 Physics

District 8 Winners
NCAA Division I
Swimming Jordan Gear SOUTHERN CALIFORNIA, UNIVERSITY OF Jr. Potomac, Md. 3.90 Cinematic Arts Critical Studies & French
Swimming Ivan Nechunaev GRAND CANYON UNIVERSITY Gr. Tomsk, Russia 3.98 Master of Science in Accounting

NCAA Division II
Swimming Luke Calkins University of California, San Diego Sr. Kansas City, Kan. 3.94 Mechanical Engineering
Swimming Alex Hussain FRESNO PACIFIC UNIVERSITY So. Salinas, Calif. 3.93 Mathematics, Business
Water Polo Chase Cockerill University of California, San Diego So. Agoura, CA 3.50 Political Science/Public Law

NCAA Division III
Swimming Kaleb Roush COLORADO COLLEGE Sr. Windsor, Colo. 3.99 Biochemistry
Swimming Daniel Goldstein GRINNELL COLLEGE So. Ann Arbor, Mich. 3.89 Computer Science
Swimming Stephen Culberson TRINITY UNIVERSITY Jr. Sugar Land, TX 3.52 Business Administration