ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Speedo Southern Sectionals Get Rolling at Auburn -- July 15, 2005

AUBURN, Ala., USA, July 15. THERE was a combination of experience and youth on the medal podium during the first day of action at the Speedo Southern Sectionals, held at Auburn University’s James E. Martin Aquatics Center. If a well-established veteran wasn’t the first-place finisher, chances are an up-and-coming star was first to the wall.

Preparing for the World Championships in Montreal, set to begin next weekend, Fred Bousquet zoomed to victory in the 50-meter freestyle, thanks to a mark of 23.12. The short-course world-record holder in the event, the Frenchman is hoping to land a medal during his trip to Canada, whether it be in the 50 free or 100 free. Bousquet was complemented on the female side by Jana Kolukanova, who blazed 25.45. That swim handed Kolukanova a half-second triumph over Stephanie Napier (25.98), the reigning scholastic champ in Tennessee.

In the 200 butterfly events, Elaine Breeden and Ricky Berens turned in first-place finishes for the youth movement. A 16-year-old from Wildcat Aquatics, Breeden cruised 2:11.65 in the women’s race, quick enough to repel Elizabeth Hill of the Athens Bulldogs (2:12.72). Meanwhile, Ricky Berens was the male victor in a mark of 2:02.85. His Mecklenburg Aquatic teammates, Matt Patton and Sean Patton, swept the top spots in the 800 freestyle. The younger Patton won in 8:14.65, with his sibling checking in at 8:17.82. Brooks Stovall, of the Memphis Thunder, secured third place in 8:18.81.

The 200 individual medley featured victories from Tricia Harm (Athens Bulldogs) and Eric Shanteau. Harm stopped the clock in 2:20.35 while Shanteau registered a time of 2:03.34, quicker than the second-place performance of James Wike (2:05.73). Anna Miller also earned a Day One triumph, as she covered the women’s 800 free in 8:56.99.


Event 1 Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
8:56.29 NATS
9:06.69 JRS
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Miller, Anna C 18 Athens Bulldog-GA 8:56.99 JRS 20
31.14 1:05.50 (34.36) 1:39.19 (33.69) 2:13.43 (34.24)
2:46.82 (33.39) 3:20.94 (34.12) 3:54.58 (33.64) 4:28.52 (33.94)
5:02.18 (33.66) 5:36.23 (34.05) 6:09.77 (33.54) 6:43.98 (34.21)
7:17.36 (33.38) 7:51.18 (33.82) 8:16.08 (24.90) 8:56.99 (40.91)
2 Maust, Claire V 20 SA-GA 9:01.06 JRS 17
31.28 1:05.07 (33.79) 1:39.39 (34.32) 2:13.62 (34.23)
2:47.74 (34.12) 3:21.59 (33.85) 3:55.72 (34.13) 4:29.69 (33.97)
4:57.72 (28.03) 5:37.77 (40.05) 6:11.79 (34.02) 6:45.94 (34.15)
7:11.92 (25.98) 7:54.06 (42.14) 8:27.92 (33.86) 9:01.06 (33.14)
3 Stowe, Elizabeth E 18 SA-GA 9:02.69 JRS 16
32.80 1:07.54 (34.74) 1:34.15 (26.61) 2:16.76 (42.61)
2:44.94 (28.18) 3:25.50 (40.56) 3:59.91 (34.41) 4:34.34 (34.43)
4:59.31 (24.97) 5:42.72 (43.41) 6:16.52 (33.80) 6:50.46 (33.94)
7:24.09 (33.63) 7:58.01 (33.92) 8:24.08 (26.07) 9:02.69 (38.61)
4 Morris, Erin M 20 MAC-NC 9:03.11 JRS 15
1:05.72 ( ) 2:14.54 (1:08.82)
2:48.69 (34.15) 3:23.30 (34.61) 3:57.50 (34.20) 4:32.10 (34.60)
5:06.23 (34.13) 5:40.56 (34.33) 6:14.94 (34.38) 6:49.11 (34.17)
7:23.69 (34.58) 7:58.01 (34.32) 8:31.17 (33.16) 9:03.11 (31.94)
5 O'Donnell, Nicole 17 MAC-NC 9:07.57 14
31.60 1:05.24 (33.64) 1:39.39 (34.15) 2:13.43 (34.04)
2:47.72 (34.29) 3:22.18 (34.46) 3:56.63 (34.45) 4:31.35 (34.72)
5:06.05 (34.70) 5:40.78 (34.73) 6:15.53 (34.75) 6:50.16 (34.63)
7:24.70 (34.54) 7:59.17 (34.47) 8:33.60 (34.43) 9:07.57 (33.97)
6 Ranzau, Sally E 18 DYNA-GA 9:09.12 13
32.18 1:07.12 (34.94) 1:31.47 (24.35) 2:16.24 (44.77)
2:50.70 (34.46) 3:25.02 (34.32) 3:59.84 (34.82) 4:34.61 (34.77)
5:08.72 (34.11) 5:43.30 (34.58) 6:17.76 (34.46) 6:51.99 (34.23)
7:19.86 (27.87) 8:00.91 (41.05) 8:35.43 (34.52) 9:09.12 (33.69)
7 O'Neill, Sheila I 15 DYNA-GA 9:10.20 12
31.29 1:05.03 (33.74) 1:39.12 (34.09) 2:13.55 (34.43)
2:48.18 (34.63) 3:23.10 (34.92) 3:58.10 (35.00) 4:32.98 (34.88)
5:07.76 (34.78) 5:42.45 (34.69) 6:17.59 (35.14) 6:52.56 (34.97)
7:27.59 (35.03) 8:02.30 (34.71) 8:36.78 (34.48) 9:10.20 (33.42)
8 Martelle, Meredith 18 MAC-NC 9:11.36 11
32.04 1:06.51 (34.47) 1:40.99 (34.48) 2:15.56 (34.57)
2:50.11 (34.55) 3:24.79 (34.68) 3:59.56 (34.77) 4:34.22 (34.66)
5:09.10 (34.88) 5:43.85 (34.75) 6:18.61 (34.76) 6:53.65 (35.04)
7:28.73 (35.08) 8:03.58 (34.85) 8:38.37 (34.79) 9:11.36 (32.99)
9 McIlvain, Lindsay 18 Nashville-SE 9:11.77 9
31.77 1:06.44 (34.67) 1:40.74 (34.30) 2:15.20 (34.46)
2:49.37 (34.17) 3:23.61 (34.24) 3:58.18 (34.57) 4:32.88 (34.70)
5:07.64 (34.76) 5:42.56 (34.92) 6:17.41 (34.85) 6:52.52 (35.11)
7:27.75 (35.23) 8:02.89 (35.14) 8:37.98 (35.09) 9:11.77 (33.79)
10 Caron, Hannah M 13 That-NC 9:12.20 7
31.12 1:04.75 (33.63) 1:38.98 (34.23) 2:13.46 (34.48)
2:48.29 (34.83) 3:22.94 (34.65) 3:58.01 (35.07) 4:32.98 (34.97)
5:07.94 (34.96) 5:43.18 (35.24) 6:13.96 (30.78) 6:53.66 (39.70)
7:28.50 (34.84) 8:03.20 (34.70) 8:32.08 (28.88) 9:12.20 (40.12)
11 Johansson, Rebecca 20 Gsa-NC 9:12.56 6
32.36 1:06.70 (34.34) 1:41.38 (34.68) 2:16.13 (34.75)
2:50.68 (34.55) 3:25.51 (34.83) 4:00.05 (34.54) 4:34.93 (34.88)
5:00.07 (25.14) 5:44.76 (44.69) 6:19.73 (34.97) 6:54.70 (34.97)
7:29.42 (34.72) 8:04.22 (34.80) 8:39.00 (34.78) 9:12.56 (33.56)
12 Brackens, Lindsey 15 Memphis Thunder-SE 9:13.26 5
30.66 1:03.92 (33.26) 1:37.72 (33.80) 2:12.24 (34.52)
2:46.67 (34.43) 3:21.27 (34.60) 3:55.88 (34.61) 4:30.86 (34.98)
5:05.88 (35.02) 5:40.91 (35.03) 6:16.45 (35.54) 6:51.86 (35.41)
7:27.16 (35.30) 8:02.80 (35.64) 8:38.40 (35.60) 9:13.26 (34.86)
13 Bullock, Sarah E 16 LAK-KY 9:13.69 4
31.75 1:06.07 (34.32) 1:40.30 (34.23) 2:14.59 (34.29)
2:49.24 (34.65) 3:23.95 (34.71) 3:58.69 (34.74) 4:33.60 (34.91)
5:08.58 (34.98) 5:43.69 (35.11) 6:18.90 (35.21) 6:54.25 (35.35)
7:29.18 (34.93) 8:04.36 (35.18) 8:39.31 (34.95) 9:13.69 (34.38)
14 Cutrell, Erin P 20 Ncac-NC 9:16.16 3
32.24 1:06.74 (34.50) 1:41.58 (34.84) 2:16.50 (34.92)
2:51.32 (34.82) 3:26.24 (34.92) 4:01.08 (34.84) 4:36.06 (34.98)
5:11.13 (35.07) 5:46.30 (35.17) 6:21.38 (35.08) 6:56.47 (35.09)
7:31.54 (35.07) 8:06.73 (35.19) 8:41.86 (35.13) 9:16.16 (34.30)
15 lI, Jing 16 UN-TH-NC 9:16.26 2
31.21 1:05.56 (34.35) 1:39.82 (34.26) 2:14.62 (34.80)
2:48.84 (34.22) 3:23.99 (35.15) 3:58.82 (34.83) 4:34.21 (35.39)
5:08.12 (33.91) 5:44.69 (36.57) 6:19.61 (34.92) 6:55.35 (35.74)
7:30.75 (35.40) 8:06.19 (35.44) 8:33.66 (27.47) 9:16.26 (42.60)
16 Malagon, Erica M 15 Athens Bulldog-GA 9:17.16 1
32.15 1:07.29 (35.14) 1:42.44 (35.15) 2:17.25 (34.81)
2:52.22 (34.97) 3:27.41 (35.19) 4:02.78 (35.37) 4:37.98 (35.20)
5:13.57 (35.59) 5:48.84 (35.27) 6:24.22 (35.38) 6:59.36 (35.14)
7:33.47 (34.11) 8:07.97 (34.50) 8:42.57 (34.60) 9:17.16 (34.59)


Event 2 Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
8:24.29 NATS
8:37.29 JRS
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 8:14.65 NATS 20
28.03 59.02 (30.99) 1:30.23 (31.21) 2:01.32 (31.09)
2:32.94 (31.62) 3:03.72 (30.78) 3:34.70 (30.98) 4:05.56 (30.86)
4:36.52 (30.96) 5:07.27 (30.75) 5:38.22 (30.95) 6:09.00 (30.78)
6:40.19 (31.19) 7:11.62 (31.43) 7:43.32 (31.70) 8:14.65 (31.33)
2 Patton, Sean T 18 MAC-NC 8:17.82 NATS 17
28.69 59.87 (31.18) 1:30.95 (31.08) 2:02.26 (31.31)
2:33.45 (31.19) 3:04.90 (31.45) 3:35.78 (30.88) 4:07.15 (31.37)
4:38.08 (30.93) 5:09.23 (31.15) 5:40.40 (31.17) 6:11.83 (31.43)
6:34.95 (23.12) 7:14.55 (39.60) 7:40.08 (25.53) 8:17.82 (37.74)
3 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder-SE 8:18.81 NATS 16
28.07 59.13 (31.06) 1:30.36 (31.23) 2:01.58 (31.22)
2:33.24 (31.66) 3:04.47 (31.23) 3:35.94 (31.47) 4:07.21 (31.27)
4:38.65 (31.44) 5:10.46 (31.81) 5:42.23 (31.77) 6:14.23 (32.00)
6:45.85 (31.62) 7:17.64 (31.79) 7:48.65 (31.01) 8:18.81 (30.16)
4 Owen, Matt A 21 Athens Bulldog-GA 8:18.88 NATS 15
28.92 1:00.46 (31.54) 1:25.02 (24.56) 2:03.40 (38.38)
2:34.79 (31.39) 3:06.45 (31.66) 3:37.80 (31.35) 4:09.37 (31.57)
4:40.62 (31.25) 5:12.27 (31.65) 5:43.72 (31.45) 6:15.63 (31.91)
6:38.61 (22.98) 7:19.23 (40.62) 7:50.01 (30.78) 8:18.88 (28.87)
5 McMahon, Dan 17 DYNA-GA 8:20.85 NATS 14
28.83 1:00.24 (31.41) 1:31.27 (31.03) 2:02.84 (31.57)
2:34.34 (31.50) 3:05.81 (31.47) 3:37.49 (31.68) 4:09.27 (31.78)
4:40.98 (31.71) 5:12.75 (31.77) 5:44.55 (31.80) 6:16.39 (31.84)
6:47.77 (31.38) 7:19.58 (31.81) 7:51.22 (31.64) 8:20.85 (29.63)
6 Houchin, Charlie G 17 Yota-NC 8:21.73 NATS 13
28.27 59.03 (30.76) 1:25.05 (26.02) 2:01.53 (36.48)
2:32.69 (31.16) 3:03.85 (31.16) 3:35.04 (31.19) 4:06.48 (31.44)
4:38.00 (31.52) 5:09.02 (31.02) 5:40.94 (31.92) 6:12.82 (31.88)
6:45.40 (32.58) 7:17.93 (32.53) 7:50.81 (32.88) 8:21.73 (30.92)
7 Dove, Will D 17 Rsa-NC 8:22.74 NATS 12
28.74 1:00.35 (31.61) 1:32.10 (31.75) 2:03.59 (31.49)
2:35.25 (31.66) 3:07.27 (32.02) 3:38.48 (31.21) 4:10.05 (31.57)
4:32.78 (22.73) 5:13.38 (40.60) 5:45.19 (31.81) 6:17.14 (31.95)
6:48.76 (31.62) 7:20.62 (31.86) 7:52.24 (31.62) 8:22.74 (30.50)
8 Burckle, Clark C 17 LAK-KY 8:24.44 JRS 11
28.67 59.79 (31.12) 1:31.04 (31.25) 2:02.67 (31.63)
2:34.49 (31.82) 3:06.25 (31.76) 3:38.07 (31.82) 4:10.12 (32.05)
4:42.08 (31.96) 5:14.28 (32.20) 5:46.28 (32.00) 6:18.47 (32.19)
6:50.38 (31.91) 7:22.46 (32.08) 7:54.02 (31.56) 8:24.44 (30.42)
9 Griest, Robert D 18 DYNA-GA 8:24.93 JRS 9
29.15 1:00.84 (31.69) 1:32.25 (31.41) 2:03.99 (31.74)
2:35.53 (31.54) 3:07.63 (32.10) 3:39.47 (31.84) 4:11.73 (32.26)
4:43.45 (31.72) 5:15.43 (31.98) 5:47.01 (31.58) 6:19.11 (32.10)
6:50.62 (31.51) 7:22.54 (31.92) 7:54.02 (31.48) 8:24.93 (30.91)
10 Miller, Rob L 19 DYNA-GA 8:27.49 JRS 7
28.92 1:00.46 (31.54) 1:32.12 (31.66) 2:03.73 (31.61)
2:35.60 (31.87) 3:07.50 (31.90) 3:39.88 (32.38) 4:11.62 (31.74)
4:43.60 (31.98) 5:15.72 (32.12) 5:47.95 (32.23) 6:20.02 (32.07)
6:52.25 (32.23) 7:24.34 (32.09) 7:56.29 (31.95) 8:27.49 (31.20)
11 Graves, Nick B 17 WA-KY 8:30.91 JRS 6
28.89 1:00.04 (31.15) 1:31.84 (31.80) 2:03.94 (32.10)
2:35.93 (31.99) 3:08.33 (32.40) 3:40.81 (32.48) 4:13.25 (32.44)
4:45.46 (32.21) 5:18.30 (32.84) 5:51.08 (32.78) 6:24.11 (33.03)
6:56.48 (32.37) 7:28.88 (32.40) 8:00.45 (31.57) 8:30.91 (30.46)
12 Cuttino, Judson P 19 Savannah Swim-GA 8:32.42 JRS 5
28.99 1:00.85 (31.86) 1:33.01 (32.16) 2:05.94 (32.93)
2:37.94 (32.00) 3:10.32 (32.38) 3:42.46 (32.14) 4:14.67 (32.21)
4:46.59 (31.92) 5:18.63 (32.04) 5:50.50 (31.87) 6:23.16 (32.66)
6:55.46 (32.30) 7:27.99 (32.53) 8:01.16 (33.17) 8:32.42 (31.26)
13 Ewald, Chris R 19 DYNA-GA 8:32.61 JRS 4
29.97 1:02.82 (32.85) 1:35.56 (32.74) 2:08.71 (33.15)
2:41.00 (32.29) 3:13.46 (32.46) 3:45.41 (31.95) 4:18.66 (33.25)
4:50.20 (31.54) 5:22.38 (32.18) 5:54.58 (32.20) 6:27.30 (32.72)
6:59.11 (31.81) 7:30.92 (31.81) 8:01.99 (31.07) 8:32.61 (30.62)
14 Smith, Nathan A 16 Pilot-Knoxville-SE 8:34.49 JRS 3
30.28 1:02.43 (32.15) 1:34.75 (32.32) 2:06.74 (31.99)
2:38.80 (32.06) 3:10.78 (31.98) 3:42.97 (32.19) 4:14.93 (31.96)
4:47.36 (32.43) 5:19.75 (32.39) 5:52.59 (32.84) 6:25.02 (32.43)
6:57.62 (32.60) 7:30.09 (32.47) 8:02.92 (32.83) 8:34.49 (31.57)
15 Suddreth, Brandon 19 MAC-NC 8:40.05 2
29.10 1:00.68 (31.58) 1:32.57 (31.89) 2:04.66 (32.09)
2:37.19 (32.53) 3:09.55 (32.36) 3:42.41 (32.86) 4:15.50 (33.09)
4:48.48 (32.98) 5:20.97 (32.49) 5:54.53 (33.56) 6:28.23 (33.70)
7:01.89 (33.66) 7:35.47 (33.58) 8:08.61 (33.14) 8:40.05 (31.44)
16 Brunnick, Mason P 17 MAC-NC 8:40.89 1
29.91 1:02.08 (32.17) 1:34.03 (31.95) 2:06.27 (32.24)
2:38.61 (32.34) 3:11.15 (32.54) 3:44.05 (32.90) 4:17.21 (33.16)
4:50.21 (33.00) 5:23.46 (33.25) 5:56.49 (33.03) 6:29.59 (33.10)
7:02.12 (32.53) 7:35.43 (33.31) 8:08.35 (32.92) 8:40.89 (32.54)


Event 3 Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
2:21.49 NATS
2:23.69 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Harm, Tricia A 21 Athens Bulldog-GA 2:20.55 2:20.35 NATS 20
29.98 1:07.33 (37.35) 1:49.32 (41.99) 2:20.35 (31.03)
2 Burgan, Candice N 15 Pilot-Knoxville-SE 2:22.40 2:21.35 NATS 17
30.21 1:06.23 (36.02) 1:47.87 (41.64) 2:21.35 (33.48)
3 Callaghan, Devon C 16 LAK-KY 2:23.45 2:22.02 JRS 16
30.71 1:09.48 (38.77) 1:49.53 (40.05) 2:22.02 (32.49)
4 Ewing, Emile C 17 Unattached-SE 2:23.27 2:22.45 JRS 15
29.99 1:07.01 (37.02) 1:50.38 (43.37) 2:22.45 (32.07)
5 Ayres, Meredith A 17 Pilot-Knoxville-SE 2:23.38 2:22.74 JRS 14
30.92 1:07.88 (36.96) 1:50.98 (43.10) 2:22.74 (31.76)
6 Caron, Hannah M 13 That-NC 2:23.42 2:22.94 JRS 13
30.00 1:07.30 (37.30) 1:50.35 (43.05) 2:22.94 (32.59)
7 Shishkoff, Kassia 16 Rsa-NC 2:23.69 2:23.16 JRS 12
30.48 1:09.36 (38.88) 1:51.63 (42.27) 2:23.16 (31.53)
8 Chura, Haley A 19 Athens Bulldog-GA 2:23.70 2:23.22 JRS 11
31.71 1:06.50 (34.79) 1:50.61 (44.11) 2:23.22 (32.61)
B - Final
9 Faulkner, Amanda C 16 LAK-KY 2:24.42 2:21.46 NATS 9
31.46 1:06.84 (35.38) 1:49.05 (42.21) 2:21.46 (32.41)
10 Roberts, Melanie K 15 Rsa-NC 2:24.48 2:22.78 JRS 7
30.98 1:07.29 (36.31) 1:48.53 (41.24) 2:22.78 (34.25)
11 Haglund, Karie L 18 SA-GA 2:26.13 2:23.17 JRS 6
31.01 1:09.18 (38.17) 1:50.58 (41.40) 2:23.17 (32.59)
12 Suhr, Katie A 17 DYNA-GA 2:26.02 2:23.87 5
30.64 1:08.13 (37.49) 1:51.87 (43.74) 2:23.87 (32.00)
13 Reynolds, Caitlin 17 DYNA-GA 2:25.39 2:24.52 4
30.88 1:08.49 (37.61) 1:52.46 (43.97) 2:24.52 (32.06)
14 Botzum, Jessica A 19 Yota-NC 2:25.41 2:25.01 3
31.30 1:10.49 (39.19) 1:51.09 (40.60) 2:25.01 (33.92)
15 Hill, Jessica M 16 Pilot-Knoxville-SE 2:25.12 2:29.14 1.5
31.76 1:11.46 (39.70) 1:53.41 (41.95) 2:29.14 (35.73)
15 Curran, Bryttany L 16 Rsa-NC 2:25.48 2:29.14 1.5
33.21 1:11.82 (38.61) 1:54.39 (42.57) 2:29.14 (34.75)


Event 4 Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
2:08.79 NATS
2:12.39 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Shanteau, Eric L 21 SA-GA 2:06.36 2:03.34 NATS 20
27.12 58.38 (31.26) 1:33.44 (35.06) 2:03.34 (29.90)
2 Wike, James W 21 AUB-SE 2:07.22 2:05.73 NATS 17
27.23 58.68 (31.45) 1:35.73 (37.05) 2:05.73 (30.00)
3 Roberts, Jon P 17 Rsa-NC 2:08.10 2:07.24 NATS 16
26.97 1:01.23 (34.26) 1:37.15 (35.92) 2:07.24 (30.09)
4 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 2:09.02 2:07.85 NATS 15
26.66 59.66 (33.00) 1:38.41 (38.75) 2:07.85 (29.44)
5 Ames, Chad M 21 Ncac-NC 2:07.66 2:09.14 JRS 14
27.27 1:01.51 (34.24) 1:39.09 (37.58) 2:09.14 (30.05)
6 Callahan, Andrew A 18 DYNA-GA 2:09.44 2:09.72 JRS 13
28.19 1:02.89 (34.70) 1:39.65 (36.76) 2:09.72 (30.07)
7 Murry, Steven J 18 XCEL-SE 2:09.24 2:09.90 JRS 12
27.72 1:01.98 (34.26) 1:39.58 (37.60) 2:09.90 (30.32)
8 Schneider, Joey A 21 Nashville-SE 2:09.34 2:10.54 JRS 11
27.12 1:01.06 (33.94) 1:40.34 (39.28) 2:10.54 (30.20)
B - Final
9 Rose, Zach B 17 Byst-GA 2:10.85 2:07.58 NATS 9
27.87 1:00.28 (32.41) 1:38.35 (38.07) 2:07.58 (29.23)
10 Van Wie, Doug P 21 AUB-SE 2:10.23 2:07.94 NATS 7
27.25 59.13 (31.88) 1:38.47 (39.34) 2:07.94 (29.47)
11 Osborne, Sean M 20 AUB-SE 2:10.72 2:09.34 JRS 6
28.14 1:02.35 (34.21) 1:38.66 (36.31) 2:09.34 (30.68)
12 James, Jeff E 16 Ncac-NC 2:10.50 2:09.54 JRS 5
27.86 59.69 (31.83) 1:39.98 (40.29) 2:09.54 (29.56)
13 Padgett, Robert J 17 Gsa-NC 2:10.35 2:10.35 JRS 4
27.67 1:01.16 (33.49) 1:41.36 (40.20) 2:10.35 (28.99)
14 Grafchik, Ben 20 Ncac-NC 2:10.90 2:11.22 JRS 3
27.83 1:00.08 (32.25) 1:40.98 (40.90) 2:11.22 (30.24)
15 Davidson, Tristan 20 Ncac-NC 2:10.82 2:11.25 JRS 2
28.31 1:02.50 (34.19) 1:41.49 (38.99) 2:11.25 (29.76)
-- Hunt, Bryce B 23 AUB-SE 2:10.75 DQ
26.56 57.50 (30.94) 1:32.82 (35.32) DQ (30.25)


Event 5 Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
26.79 NATS
27.39 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kolukanova, Jana 23 AUB-SE 25.84 25.45 NATS 20
2 Napier, Stephanie 17 Baylor-SE 26.68 25.98 NATS 17
3 Hupman, Andrea C 19 SA-GA 26.46 26.32 NATS 16
4 Georoff, Andrea A 22 Athens Bulldog-GA 26.86 26.57 NATS 15
5 Miller, Anna C 18 Athens Bulldog-GA 26.77 26.59 NATS 14
6 Ertter, Lindsey R 22 Athens Bulldog-GA 26.95 26.71 NATS 13
7 Long, Teresa C 14 UN-NC 26.80 26.72 NATS 12
8 Bardin, Margaret H 17 Gsa-NC 26.72 26.88 JRS 11
B - Final
9 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder-SE 27.18 26.82 JRS 9
10 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 27.06 27.05 JRS 7
11 Peterson, Sarah M 17 Nashville-SE 27.20 27.25 JRS 6
12 Nance, Aunya F 20 Unattached-SC 27.39 27.42 5
13 Woods, Sarah A 17 Birmingham-SE 27.49 27.66 4
14 Gomes, Kaleigh N 16 MAC-NC 27.47 27.68 3
15 Martin, Noelle E 18 WSY-NC 27.44 27.69 2


Event 6 Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
23.79 NATS
24.79 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bousquet, Fred T 24 AUB-SE 23.76 23.12 NATS 20
2 Farnham, Daniel W 22 WA-KY 23.83 23.29 NATS 17
3 Alesi, Octavio A 18 TENN-SE 23.70 23.45 NATS 16
4 Duff, Reid R 21 Unattached-SC 23.99 23.80 JRS 15
5 Farnham, Adam T 19 TENN-SE 24.17 23.81 JRS 14
6 Kott, Casey E 21 Ncac-NC 23.85 23.82 JRS 13
7 Neethling, Ryk R 27 Unattached-SE 23.09 24.06 JRS 12
8 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder-SE 24.12 24.33 JRS 11
B - Final
9 Verhoef, Peter J 21 Athens Bulldog-GA 24.36 23.83 JRS 9
10 Penniman, Daniel L 19 GPAC-SE 24.23 24.11 JRS 7
11 Gustafson, Tyler R 21 TENN-SE 24.35 24.17 JRS 6
12 Robison, Scot S 16 "the Snakes"-NC 24.25 24.22 JRS 5
13 Houchin, Lee A 20 Nashville-SE 24.31 24.27 JRS 4
14 Lundquist, Bryan J 20 Rays-GA 24.19 24.34 JRS 3
15 Godsoe, Eugene D 17 Gsa-NC 24.40 24.36 JRS 2
16 Roberts, Jon P 17 Rsa-NC 24.40 25.96 1


Event 7 Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
2:17.29 NATS
2:21.19 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 2:14.40 2:11.65 NATS 20
30.28 1:04.19 (33.91) 1:38.72 (34.53) 2:11.65 (32.93)
2 Hill, Elizabeth E 19 DYNA-GA 2:17.58 2:12.72 NATS 17
30.42 1:04.63 (34.21) 1:39.13 (34.50) 2:12.72 (33.59)
3 Bethune, Tawnie E 20 HSA-SE 2:16.20 2:14.61 NATS 16
31.62 1:05.48 (33.86) 1:39.57 (34.09) 2:14.61 (35.04)
4 Haglund, Karie L 18 SA-GA 2:17.80 2:16.39 NATS 15
31.48 1:06.56 (35.08) 1:42.08 (35.52) 2:16.39 (34.31)
5 Guilkey, Karen E 19 That-NC 2:18.67 2:17.33 JRS 14
31.18 1:06.42 (35.24) 1:41.74 (35.32) 2:17.33 (35.59)
6 Rames, Kelly K 18 SA-GA 2:17.81 2:17.44 JRS 13
31.19 1:05.70 (34.51) 1:41.14 (35.44) 2:17.44 (36.30)
7 Broome, Annie E 17 Pilot-Knoxville-SE 2:18.23 2:18.82 JRS 12
31.48 1:06.64 (35.16) 1:42.54 (35.90) 2:18.82 (36.28)
8 Reardon, Emily E 20 Ncac-NC 2:19.05 2:19.99 JRS 11
31.85 1:06.79 (34.94) 1:43.22 (36.43) 2:19.99 (36.77)
B - Final
9 Huff, Mandy R 21 "the Snakes"-NC 2:20.65 2:18.88 JRS 9
32.06 1:07.66 (35.60) 1:43.15 (35.49) 2:18.88 (35.73)
10 Martin-Lacey, Jacq 19 Nashville-SE 2:21.14 2:19.02 JRS 7
31.71 1:07.02 (35.31) 1:43.39 (36.37) 2:19.02 (35.63)
11 Welshofer, Erin E 16 MAC-NC 2:20.14 2:19.10 JRS 6
31.41 1:07.16 (35.75) 1:42.86 (35.70) 2:19.10 (36.24)
12 Garrett, Macie L 19 Nashville-SE 2:20.96 2:19.12 JRS 5
32.09 1:07.46 (35.37) 1:43.26 (35.80) 2:19.12 (35.86)
13 Grams, Beth R 21 Athens Bulldog-GA 2:20.74 2:20.26 JRS 4
31.06 1:06.61 (35.55) 1:43.46 (36.85) 2:20.26 (36.80)
14 Shishkoff, Kassia 16 Rsa-NC 2:21.62 2:22.61 3
32.62 1:08.69 (36.07) 1:45.04 (36.35) 2:22.61 (37.57)
15 Reinhardt, Leah R 14 LAK-KY 2:22.67 2:23.66 2
31.27 1:07.72 (36.45) 1:46.29 (38.57) 2:23.66 (37.37)
16 Caron, Hannah M 13 That-NC 2:21.49 2:24.10 1
31.52 1:08.10 (36.58) 1:46.11 (38.01) 2:24.10 (37.99)


Event 8 Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
2:05.09 NATS
2:09.79 JRS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Berens, Ricky C 17 MAC-NC 2:03.32 2:02.85 NATS 20
27.41 57.81 (30.40) 1:30.35 (32.54) 2:02.85 (32.50)
2 Johnson, Mark D 20 AUB-SE 2:03.57 2:03.38 NATS 17
27.35 58.39 (31.04) 1:30.62 (32.23) 2:03.38 (32.76)
3 McMahon, Dan 17 DYNA-GA 2:04.11 2:03.95 NATS 16
28.58 1:00.80 (32.22) 1:32.65 (31.85) 2:03.95 (31.30)
4 Scott, John A 20 MYB-SE 2:05.91 2:04.26 NATS 15
26.84 57.24 (30.40) 1:29.19 (31.95) 2:04.26 (35.07)
5 Patton, Matthew E 18 MAC-NC 2:05.15 2:04.61 NATS 14
27.88 1:00.27 (32.39) 1:32.46 (32.19) 2:04.61 (32.15)
6 Koerten, Brett J 19 Pilot-Knoxville-SE 2:06.15 2:05.34 JRS 13
28.07 59.78 (31.71) 1:32.23 (32.45) 2:05.34 (33.11)
7 Houchin, Greg T 17 Nashville-SE 2:04.76 2:06.06 JRS 12
28.99 1:01.24 (32.25) 1:33.23 (31.99) 2:06.06 (32.83)
8 Ames, Chad M 21 Ncac-NC 2:03.42 2:08.00 JRS 11
28.25 1:00.70 (32.45) 1:33.95 (33.25) 2:08.00 (34.05)
B - Final
9 Glasco, Josh C 21 Ncac-NC 2:06.64 2:04.24 NATS 9
27.88 59.28 (31.40) 1:31.47 (32.19) 2:04.24 (32.77)
10 Tipton, AJ J 15 Pilot-Knoxville-SE 2:07.25 2:06.04 JRS 7
29.14 1:01.81 (32.67) 1:33.72 (31.91) 2:06.04 (32.32)
11 McKellar, Rick R 16 Pilot-Knoxville-SE 2:06.73 2:06.10 JRS 6
29.02 1:00.90 (31.88) 1:33.67 (32.77) 2:06.10 (32.43)
12 Alesi, Octavio A 18 TENN-SE 2:07.47 2:06.34 JRS 5
27.56 59.55 (31.99) 1:32.46 (32.91) 2:06.34 (33.88)
13 Donch, Matt D 17 Yota-NC 2:07.04 2:06.63 JRS 4
27.74 59.93 (32.19) 1:33.60 (33.67) 2:06.63 (33.03)
14 Burckle, Clark C 17 LAK-KY 2:06.16 2:06.81 JRS 3
28.65 1:00.89 (32.24) 1:33.97 (33.08) 2:06.81 (32.84)
15 Schmidt, Jonathan 21 Athens Bulldog-GA 2:07.26 2:06.95 JRS 2
28.06 1:00.69 (32.63) 1:34.17 (33.48) 2:06.95 (32.78)
16 Farnham, Adam T 19 TENN-SE 2:07.81 2:07.23 JRS 1
27.95 1:00.27 (32.32) 1:33.84 (33.57) 2:07.23 (33.39)