ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Five Meet Records Broken In Canet, Libby and Leisel Lead the Pack -- June 7, 2004

By Nicole Leffer

CANET, France, June 6. MEET Two of the 2004 Mare Nostrum circuit, held in Canet, France, on June 5th and 6th, may have been near the beach, but the fast swimmers were hanging out in the pool, not the ocean. Over the two-day meet, five championship records were set and two swimmers set national marks for their home countries.

The men’s meet included a winning swim by Russia’s sprint king Alexandar Popov (100 meter free- 49.86). Romania’s Dragos Coman set the weekend’s only male championship record, finishing the 800 free in 8:00.88. The 50 free ended in a smoking tie, with David Maitre of France and Olexandr Volynets of Ukraine both clocking in at 22.71.

Australia’s deadly duo of Libby Lenton and Liesel Jones led the women’s meet, taking two events apiece and saying “look out Athens.” Lenton swam to victory in her signature sprint events, touching the wall in 25.18 (50 free) and 54.81 (100 free). Jones took first in her own trademark events, putting her name in the championship record books in both the 100 breast (1:07.89) and 200 breast (2:25.04).

Spain’s Nina Zhivanevskaya also swam to a championship record, clocking 1:01.73 in the 100 back. Russia’s Stanislava Komarova wrote her name in the meet book with her 200 back (2:11.35).

Brazil’s Joanna Maranhao Melo didn’t win an event, but she did set a new Brazilian record in the 400IM when she touched second in 4:42.55, just behind Yana Klochkova of Ukraine (4:41.79). Laure Manaudou of France won the 800m free in national-record-setting fashion when she finished in a speedy 8:28.91.

MEETING ARENA
June 5-6, 2004
CANET EN ROUSSILLON

50 meter pool

RESULTS

800 m NAGE LIBRE DAMES (Women’s 800m Freestyle)
NRN MANAUDOU Laure 1. CN MELUN-DAMMARIE 8:28.91 86 118 FRA 2:05.44 3:10.28 4:15.05 5:18.74 6:22.99 1:01.18 7:26.99 1026
POTEC Camelia 2. ROUMANIE 8:29.00 82 001 ROM 2:05.64 3:10.35 4:15.33 5:18.67 6:22.45 1:01.41 7:26.40 1025
PADURARU Simona 3. ROUMANIE 8:38.43 81 001 ROM 2:05.45 3:10.28 4:15.40 5:21.35 6:27.23 1:01.17 7:33.15 970
REIMER Brittany 4. CANADA 8:41.00 88 250 CAN 2:07.20 3:12.62 4:18.32 5:24.31 6:30.11 1:02.16 7:36.37 956
KOBRICH Kristel 5. CHILI 8:47.67 85 250 CHI 2:08.47 3:14.86 4:21.52 5:27.75 6:34.63 1:02.87 7:41.58 920
FRIIS Lotte 6. DANEMARK 8:49.41 88 101 DEN 2:10.18 3:16.81 4:23.58 5:30.85 6:37.89 1:04.20 7:45.16 911
YANG Jing 7. CHINE POPULAIRE 8:49.44 87 002 CHN 2:12.19 3:19.43 4:26.86 5:33.68 6:39.78 1:05.70 7:45.81 911
BERGLUND Ann 8. JONKOPINGS 8:58.62 84 001 SWE 2:12.89 3:20.67 4:28.79 5:36.77 6:44.80 1:05.54 7:52.71 865
MONGEL Aurore 9. MULHOUSE ON 8:59.84 82 035 FRA 2:14.44 3:22.61 4:30.84 5:38.33 6:46.33 1:05.77 7:54.36 859
PARRILLA Alexandra 10. CN ANTIBES 9:08.59 83 626 FRA 2:14.75 3:23.39 4:32.88 5:41.68 6:51.31 1:06.34 8:00.23 819
BERGLUND Eva 11. JONKOPINGS 9:16.50 84 002 SWE 2:18.75 3:28.47 4:38.20 5:47.66 6:57.68 1:08.17 8:07.39 785
POLL Claudia 12. COSTARICA 9:17.62 72 001 CRC 2:03.60 3:07.75 4:11.47 5:37.59 6:53.44 1:00.37 8:07.34 780
LEGOFF Jenny 13. PROVENCE 9:36.59 86 034 FRA 2:19.38 3:30.93 4:43.74 5:56.93 7:10.84 1:08.31 8:25.26 705
JONSDOTTIR Audur Sif 14. AEGIR SWIMCLUB 9:38.09 89 001 ISL 2:21.16 3:34.24 4:47.77 6:01.10 7:14.29 1:08.33 8:26.89 700

100 m NAGE LIBRE DAMES (Women’s 100m Freestyle)

FINALE A
LENTON Lisbeth 1. AUSTRALIE 54.81 85 250 AUS 26.21 983
POPCHANKA Alena 2. CS CLICHY 92 55.88 79 003 BLR 27.03 927
GUSMAO Rebeca 3. BRESIL 55.97 80 005 BRA 27.12 923
REESE Shane 4. AUSTRALIE 56.19 82 104 AUS 27.21 912
GRAHAM Elka 5. AUSTRALIE 56.48 81 003 AUS 27.57 898
VELDHUIS Marleen 6. PAYS BAS 57.17 79 002 NED 28.09 866
RAGNARSDOTTIR Ragnheidur 7. SUND. HAFNARFJORDUR 57.19 84 001 ISL 27.90 865
COUDERC Céline 8. LANGUEDOC 57.67 83 001 FRA 27.92 844
FINALE B
PARTIKA Elina 1. ESTONIE 57.48 83 001 EST 28.26 852
REIMER Brittany 2. CANADA 57.73 88 250 CAN 28.41 841
EDINGTON Sophie 3. AUSTRALIE 57.81 84 250 AUS 28.13 838
VAN STRALEN Haike 4. PAYS BAS 58.08 83 003 NED 28.68 826
SHCHERBA Mariya 5. CS CLICHY 92 58.13 85 001 BLR 28.15 824
URABE Norie 6. JAPON 58.27 86 007 JPN 28.14 818
BARON Esther 7. EP MANOSQUE 58.32 87 002 FRA 28.74 816
BROCHADO Mariana 8. BRESIL 58.37 84 252 BRA 28.56 814

100 m NAGE LIBRE MESSIEURS (Men’s 100m Freestyle)

FINALE A
POPOV Alexander 1. RUSSIE 49.86 71 001 RUS 24.35 904
KAPRALOV Andrei 2. RUSSIE 49.87 80 004 RUS 24.28 903
PIMANKOV Denis 3. RUSSIE 49.93 75 002 RUS 23.76 900
SYZONENKO Denys 4. UKRAINE 50.33 81 001 UKR 24.43 879
BORGES Gustavo 5. BRESIL 50.40 72 002 BRA 24.51 875
SAY Rick 6. CANADA 50.42 79 001 CAN 24.70 874
TOWNSEND Darian 7. AFRIQUE DU SUD 50.49 84 003 RSA 24.46 870
USOV Ivan 8. RUSSIE 50.66 77 001 RUS 24.41 862
FINALE B
SOUZA Jader 1. BRESIL 50.33 83 250 BRA 24.43 879
JAYME Carlos 2. BRESIL 50.73 80 003 BRA 24.57 858
MURPHY Patrick 3. AUSTRALIE 50.76 84 004 AUS 24.94 856
THANNING Karl 4. AFRIQUE DU SUD 50.85 77 004 RSA 24.70 852
YEGOSHYN Yuriy 5. UKRAINE 50.90 85 001 UKR 24.78 849
HAWKE Brett 6. AUSTRALIE 51.03 76 005 AUS 24.16 843
TCHERNYCHEV Dmitri 7. RUSSIE 51.36 75 005 RUS 24.96 827
GILOT Fabien 8. VIKINGS DE ROUEN 51.70 84 028 FRA 24.95 811

200 m PAPILLON DAMES (Women’s 200m Butterfly)

FINALE A
JACOBSEN Mette 1. DANEMARK 2:10.75 73 001 DEN 1:02.92 1:36.90 29.87 940
JIE Li 2. CHINE POPULAIRE 2:11.69 83 005 CHN 1:03.84 1:37.59 30.13 920
LACROIX Audrey 3. CANADA 2:12.04 83 003 CAN 1:03.50 1:37.70 29.82 913
SCHIPPER Jessicah 4. AUSTRALIE 2:13.10 86 250 AUS 1:04.47 1:38.81 30.33 892
YANO Yurie 5. JAPON 2:13.91 88 001 JPN 1:05.56 1:39.96 31.01 875
WATANABE Kozue 6. JAPON 2:14.63 86 008 JPN 1:04.46 1:39.51 30.36 861
KOPACHENIA Hanna 7. NC MONTELIMAR 2:15.20 80 001 BLR 1:05.34 1:40.77 30.74 851
MIGLIORI Ambra 8. ITALIE 2:15.85 84 102 ITA 1:03.47 1:38.56 29.93 838
FINALE B
GROOT Chantal 1. PAYS BAS 2:16.13 82 002 NED 1:06.29 1:41.21 31.09 833
LAUREN Destiny 2. CN MELUN-DAMMARIE 2:17.53 76 914 SWE 1:06.05 1:42.16 31.22 808
SALDUCCI Mélanie 3. PROVENCE 2:18.15 85 039 FRA 1:06.41 1:42.04 31.20 797
DEKKER Inge 4. PAYS BAS 2:20.50 85 444 NED 1:07.26 1:43.55 31.18 758
CARTIER Julie 5. PROVENCE 2:25.42 86 059 FRA 1:11.26 1:48.03 32.59 683
BIZZOTTO Emmanuella 6. CN MARSEILLE 2:26.93 80 049 BEL 1:10.01 1:47.99 32.82 663
MOFFAT Maria 7. GENEVE NATATION 1885 2:28.58 83 001 SUI 1:10.53 1:49.97 33.51 641
PERROTIN Marion NC. VIKINGS DE ROUEN Dsq V.I. 83 009 FRA

200 m PAPILLON MESSIEURS (Men’s 200m Butterfly)

FINALE A
SILANTIEV Denis 1. UKRAINE 1:56.66 76 003 UKR 55.46 1:26.20 26.12 963
GHERGHEL Ioan 2. ROUMANIE 1:57.32 78 074 ROM 57.18 1:27.59 26.96 947
ALMEIDA Kaio 3. BRESIL 1:57.38 84 256 BRA 56.50 1:26.79 26.53 945
SKVORTSOV Nikolai 4. RUSSIE 1:58.61 84 003 RUS 57.53 1:28.37 27.31 916
KANEDA Kazuya 5. JAPON 2:03.34 87 004 JPN 59.17 1:31.16 27.71 815
HEDEL Joanes 6. DUNKERQUE NATATION 2:04.19 80 232 FRA 58.26 1:30.85 27.68 798
CLERI Valerio 7. ITALIE 2:05.29 81 101 ITA 1:00.96 1:33.01 29.11 777
COHEN Jason 8. AUSTRALIE 2:05.61 82 102 AUS 58.99 1:32.35 27.53 771
FINALE B
BACHMANN Stephan 1. SUISSE 2:04.33 84 008 SUI 59.13 1:31.70 27.96 795
MC MAHON Daniel 2. US ALL STAR DYNAMO 2:06.60 87 001 USA 1:00.94 1:33.70 28.50 753
NAVALON Raul 3. FED CATALANE 2:07.28 84 101 ESP 1:01.22 1:34.18 28.63 741
SEISTRUP Fredrik 4. DANEMARK 2:08.10 84 003 DEN 1:01.02 1:34.72 28.82 727
MAR REYNISSON Hjörtur 5. SWIM TEAM KR 2:08.83 83 001 ISL 1:01.91 1:35.02 28.54 715
MELMER Nicolas 6. LUXEMBOURG 2:10.18 86 001 LUX 1:02.38 1:35.66 29.27 693
BOUSQUET Anthony 7. SO ROSNY 2:10.77 87 011 FRA 1:02.64 1:36.49 29.35 684
BORG Olivier 8. CN MARSEILLE 2:14.78 81 046 FRA 1:04.81 1:39.91 30.37 624

400 m 4 NAGES DAMES (Women’s 400m IM)

FINALE A
KLOCHKOVA Yana 1. UKRAINE 4:41.79 82 003 UKR 1:02.53 1:38.47 2:13.37 2:54.81 3:37.26 29.42 4:10.00 962
MARANHAO MELO Joanna 2. BRESIL 4:42.55 87 250 NRN BRA 1:05.61 1:42.21 2:18.06 2:58.76 3:39.54 31.30 4:11.55 955
CASLARU Beatrice Nicoleta 3. ROUMANIE 4:44.76 75 003 ROM 1:06.06 1:43.77 2:21.53 3:00.46 3:40.55 31.02 4:13.11 933
MALAR Joanne 4. CANADA 4:48.27 75 001 CAN 1:05.60 1:43.33 2:19.77 3:00.62 3:42.36 31.10 4:16.27 899
BERGLUND Ann 5. JONKOPINGS 4:56.53 84 001 SWE 1:07.02 1:46.04 2:24.09 3:05.97 3:49.32 31.37 4:23.85 826
KLEIN Melissa 6. US ALL STAR DYNAMO 5:00.09 84 005 USA 1:07.89 1:47.99 2:27.13 3:10.06 3:51.17 32.93 4:26.31 797
VABRE Cylia 7. NC MONTELIMAR 5:00.77 84 503 FRA 1:06.13 1:44.98 2:23.99 3:07.02 3:51.43 30.77 4:26.71 791
BERGLUND Eva 8. JONKOPINGS 5:06.77 84 002 SWE 1:10.54 1:51.43 2:31.15 3:15.56 3:58.96 33.31 4:33.44 746

400 m 4 NAGES MESSIEURS (Men’s 400m IM)

FINALE A
PEREIRA Thiago 1. BRESIL 4:21.25 86 250 BRA 1:00.91 1:34.92 2:08.53 2:44.99 3:22.21 28.68 3:53.13 934
SALATTA Lucas 2. BRESIL 4:21.49 87 001 BRA 1:00.63 1:34.54 2:08.26 2:45.44 3:23.55 28.37 3:53.55 931
TUMIOTTO Leonardo 3. ITALIE 4:28.32 83 101 ITA 1:01.11 1:35.92 2:09.60 2:48.07 3:26.48 28.73 3:58.36 862
WEIJIA Liu 4. CHINE POPULAIRE 4:31.04 89 012 CHN 1:01.67 1:38.94 2:14.72 2:52.39 3:30.08 28.94 4:01.56 836
SATO Hisayoshi 5. JAPON 4:33.18 87 005 JPN 1:01.01 1:36.00 2:10.61 2:49.99 3:31.42 28.62 4:02.40 817
CALLAHAN Andrew 6. US ALL STAR DYNAMO 4:35.06 86 003 USA 1:04.12 1:41.85 2:18.32 2:54.70 3:31.64 30.26 4:04.36 800
KURITA Yasuhiro 7. JAPON 4:35.08 86 005 JPN 1:02.45 1:38.13 2:13.26 2:53.90 3:34.29 29.42 4:05.09 800
CHARRIER Matthieu 8. CN MARSEILLE 4:42.86 82 037 FRA 1:05.87 1:42.87 2:18.68 2:59.50 3:40.42 31.13 4:12.66 736

100 m DOS DAMES (Women’s 100m Backstroke)

FINALE A
ZHIVANEVSKAYA Nina 1. ESPAGNE 1:01.73 77 001 NR ESP 30.43 968
KOMAROVA Stanislava 2. RUSSIE 1:02.13 86 001 RUS 30.95 950
ROONEY Giaan 3. AUSTRALIE 1:02.21 82 222 AUS 30.83 946
MANAUDOU Laure 4. CN MELUN-DAMMARIE 1:02.30 86 118 FRA 31.07 942
ARMELLINI Romina 5. AFRIQUE DU SUD 1:04.20 84 007 ITA 31.28 861
JORGENSEN Kathrine 6. DANEMARK 1:04.69 88 007 DEN 31.58 841
LUIKEN Stefanie 7. PAYS BAS 1:05.21 85 003 NED 31.93 821
EDINGTON Sophie 8. AUSTRALIE 1:05.68 84 250 AUS 31.78 804
FINALE B
BARON Esther 1. EP MANOSQUE 1:03.71 87 002 FRA 31.75 881
ZHEN Liu 2. CHINE POPULAIRE 1:04.48 88 013 CHN 31.25 850
TAKEMURA Miyuki 3. JAPON 1:04.78 89 001 JPN 31.63 838
GUEHRER Marieke 4. AUSTRALIE 1:05.22 86 003 AUS 31.46 821
SHCHERBA Hanna 5. CS CLICHY 92 1:05.77 82 001 BLR 32.17 801
MOCANU Diana 6. ROUMANIE 1:06.10 84 001 ROM 32.64 789
VAN DER SCHILDEN Edith 7. LUXEMBOURG 1:07.02 80 003 LUX 32.95 757
AOKI Kei 8. JAPON 1:08.51 87 006 JPN 33.29 708

100 m DOS MESSIEURS (Men’s 100m Backstroke)

FINALE A
FLOREA Razvan 1. ROUMANIE 56.25 80 501 ROM 27.55 937
DUFOUR Simon 2. LANGUEDOC 56.75 79 004 FRA 28.02 912
JANES Riley 3. CANADA 56.96 80 251 CAN 27.33 902
ZANDBERG Gerhard 4. AFRIQUE DU SUD 57.19 83 009 RSA 27.86 891
NUNO Laurentino 5. SP. PORTUGAL 57.24 75 001 POR 27.77 889
BURNS Andrew 6. AUSTRALIE 57.57 82 003 AUS 28.40 874
ROMERO Rogerio 7. BRESIL 57.81 69 250 BRA 29.01 863
MANGABEIRA Gabriel 8. BRESIL 58.56 82 252 BRA 27.92 830
FINALE B
MURPHY Patrick 1. AUSTRALIE 57.94 84 004 AUS 28.75 857
PICHETTE Alexandre 2. CANADA 58.98 77 001 CAN 28.47 812
RUI Yu 3. CHINE POPULAIRE 59.09 82 106 CHN 29.35 808
UCHIDA Shohei 4. JAPON 59.31 87 003 JPN 29.36 799
LACOURT Camille 5. LANGUEDOC 1:00.18 85 008 FRA 29.58 765
JENSEN Martin 6. DANEMARK 1:01.49 83 002 DEN 30.21 717
LEBON Christophe 7. CN ANTIBES 1:01.95 82 435 FRA 31.08 701
CHABERTY Pierre 8. PROVENCE 1:03.42 86 044 FRA 32.00 653

200 m BRASSE DAMES (Women’s 200m Breaststroke)

FINALE A
JONES Leisel 1. AUSTRALIE 2:25.04 85 113 NR AUS 1:10.02 1:47.57 33.08 998
JUKIC Mirna 2. AUTRICHE 2:26.30 86 001 AUT 1:10.74 1:48.14 34.05 972
BOGOMAZOVA Elena 3. RUSSIE 2:30.92 82 001 RUS 1:13.05 1:52.03 34.70 885
NAN Luo 3. CHINE POPULAIRE 2:30.92 86 009 CHN 1:13.48 1:52.00 35.21 885
NAKAMURA Sayaka 5. JAPON 2:33.49 87 007 JPN 1:15.55 1:54.61 35.32 842
KATSOULIS Sarah 6. AUSTRALIE 2:33.55 84 002 AUS 1:13.28 1:53.13 34.83 841
DOBRAL Coralie 7. SO ROSNY 2:35.59 87 002 FRA 1:15.12 1:55.05 36.12 808
LE PARANTHOEN Anne Sophie 8. CS CLICHY 92 2:37.74 77 054 FRA 1:16.02 1:56.90 36.13 775
FINALE B
CHENFEI Ma 1. CHINE POPULAIRE 2:37.36 89 014 CHN 1:16.48 1:57.11 36.15 781
IRITA Tsukushi 2. JAPON 2:38.95 87 008 JPN 1:17.44 1:58.33 37.52 758
MOLLER PEDERSEN Rikke 3. DANEMARK 2:44.22 89 002 DEN 1:18.52 2:01.41 35.91 687
LONNE Rikke 4. DANEMARK 2:50.04 88 006 DEN 1:21.35 2:06.81 38.51 619
HARALDSDOTTIR Erla Dogg 5. IRB ISLANDE 2:57.92 88 001 ISL 1:14.10 2:10.31 34.78 0

200 m BRASSE MESSIEURS (Men’s 200m Breaststroke)

FINALE A
RICKARD Brenton 1. AUSTRALIE 2:14.88 84 251 AUS 1:03.80 1:38.98 29.99 885
LISOGOR Oleg 2. UKRAINE 2:16.19 79 009 UKR 1:04.73 1:39.54 30.61 860
VANCINI Michele 3. ITALIE 2:16.62 81 103 ITA 1:06.21 1:41.32 31.42 852
FISCHER Eduardo 4. BRESIL 2:18.69 80 001 BRA 1:08.37 1:43.85 32.41 814
BOULIANNE Michel 5. CANADA 2:18.96 78 001 CAN 1:06.30 1:42.12 30.81 809
VAN VALKENGOED Thijs 6. PAYS BAS 2:19.06 83 001 NED 1:06.26 1:42.01 31.37 808
SHIRAI Hiroyuki 7. JAPON 2:19.88 86 006 JPN 1:07.36 1:43.73 32.01 793
LAFOSSE Marc 8. GIRONDINS BORDEAUX 2:20.29 81 008 FRA 1:07.45 1:43.45 31.76 787
FINALE B
NICOLARDOT Julien 1. MULHOUSE ON 2:19.69 81 003 FRA 1:08.68 1:44.41 32.28 797
DUBOSCQ Hugues 2. CN LE HAVRE 2:20.08 81 010 FRA 1:06.18 1:43.02 30.68 790
CALLAHAN Andrew 3. US ALL STAR DYNAMO 2:20.80 86 003 USA 1:09.37 1:45.44 33.24 778
ZHIFANG Guo 4. CHINE POPULAIRE 2:21.73 85 104 CHN 1:08.42 1:45.72 32.36 763
PAQUOT François Xavier 5. A.S. MONACO 2:23.35 83 067 FRA 1:08.29 1:45.26 31.89 737
DE PELLEGRINI Tony 6. LANGUEDOC 2:24.48 82 002 FRA 1:09.36 1:46.31 32.68 720
WAEBER Dimitri 7. GENEVE NATATION 1885 2:24.90 86 001 SUI 1:10.05 1:47.90 32.86 714
DALGAARD Emil 8. DANEMARK 2:25.89 86 002 DEN 1:10.38 1:48.24 33.01 699


400 m NAGE LIBRE MESSIEURS (Men’s 400m Freestyle)

FINALE A
COMAN Dragos 1. ROUMANIE 3:51.97 80 001 ROM 55.67 1:24.66 1:53.77 2:23.31 2:52.98 26.85 3:22.90 873
ROSTOUCHER Nicolas 2. MULHOUSE ON 3:52.99 81 020 FRA 56.40 1:25.85 1:55.23 2:24.89 2:54.92 27.36 3:24.68 861
LEVEAUX Amaury 3. MULHOUSE ON 3:55.57 85 004 FRA 57.37 1:27.46 1:57.48 2:27.76 2:58.01 27.09 3:27.79 833
UCHIDA Sho 4. JAPON 3:57.51 86 004 JPN 57.55 1:27.11 1:57.19 2:27.12 2:57.32 27.87 3:27.45 813
SCHMITT Guy Noël 5. CN CANNES 4:01.65 83 003 FRA 58.06 1:29.25 2:00.60 2:29.10 2:59.04 27.60 3:30.18 772
MOSCA Rafael 6. BRESIL 4:01.85 82 251 BRA 58.20 1:28.55 1:59.64 2:30.93 3:02.61 28.25 3:33.25 770
CLERI Valerio 7. ITALIE 4:02.39 81 101 ITA 58.93 1:29.85 2:00.99 2:31.86 3:02.69 28.52 3:33.28 765
BONFIM Bruno 8. BRESIL 4:02.99 79 250 BRA 57.82 1:28.49 1:59.86 2:30.58 3:01.65 27.85 3:32.35 759

800 m NAGE LIBRE MESSIEURS (Men’s 800m Freestyle)

NR COMAN Dragos 1. ROUMANIE 8:00.88 80 001 ROM 1:57.47 2:57.43 3:57.55 4:58.32 5:59.58 57.63 7:00.88 1008
ROSTOUCHER Nicolas 2. MULHOUSE ON 8:02.33 81 020 FRA 1:58.39 2:58.90 3:59.70 5:01.17 6:03.24 58.03 7:05.29 999
FESENKO Sergey 3. UKRAINE 8:02.40 82 000 UKR 1:58.04 2:58.28 3:59.09 5:00.83 6:03.42 58.15 7:05.49 998
CLERI Valerio 4. ITALIE 8:10.03 81 101 ITA 2:01.05 3:02.69 4:03.93 5:05.87 6:07.67 59.48 7:09.56 952
SCHMITT Guy Noël 5. CN CANNES 8:19.65 83 003 FRA 2:01.42 3:03.72 4:06.72 5:10.41 6:13.38 59.20 7:16.85 898
ZOLEZZI Gian Carlo 6. CHILI 8:23.16 81 002 CHI 2:03.84 3:07.85 4:11.83 5:15.32 6:18.96 1:00.20 7:22.20 880
EWALD Chris 7. US ALL STAR DYNAMO 8:24.32 86 001 USA 2:03.84 3:07.01 4:11.02 5:14.99 6:19.20 1:00.29 7:23.09 874
MILLER Rob 8. US ALL STAR DYNAMO 8:24.91 85 001 USA 2:04.07 3:07.69 4:11.22 5:14.95 6:18.85 1:00.57 7:22.63 871
CLAAR Johan 9. JONKOPINGS 8:29.71 84 003 SWE 2:04.68 3:09.14 4:13.88 5:17.98 6:22.68 1:00.85 7:26.98 846
MC MAHON Daniel 10. US ALL STAR DYNAMO 8:31.42 87 001 USA 2:05.80 3:09.95 4:14.44 5:19.14 6:23.66 1:01.66 7:27.86 838
THONESEN Jon 11. DANEMARK 8:33.79 86 003 DEN 2:05.34 3:10.42 4:15.72 5:19.87 6:24.73 1:01.12 7:28.92 826
DE GERONA Yannick 12. CN FONT-ROMEU-CERDAGNE 8:40.67 86 004 FRA 2:08.37 3:13.22 4:18.62 5:23.69 6:29.20 1:02.65 7:35.18 794
SEHER Julien 13. MULHOUSE ON 8:56.50 88 302 FRA 2:11.11 3:18.80 4:26.60 5:34.41 6:42.63 1:03.57 7:50.53 726
MANCHA Victor 14. FED CATALANE 9:01.74 85 002 ESP 2:13.08 3:21.46 4:28.94 5:35.90 6:44.36 1:04.86 7:53.63 705
SIGUROSSON Hilmar Petur 15. IRB ISLANDE 9:15.01 86 001 ISL 2:15.84 3:26.37 4:36.24 5:45.90 6:56.02 1:06.06 8:05.62 655

50 m NAGE LIBRE DAMES (Women’s 50m Freestyle)

FINALE A
LENTON Lisbeth 1. AUSTRALIE 25.18 85 250 AUS 961
ENGELSMAN Michelle 2. AUSTRALIE 25.25 79 006 AUS 953
DELAROLI CAZZIOLATO Flavia 3. BRESIL 25.73 83 001 BRA 901
GUSMAO Rebeca 4. BRESIL 25.83 80 005 BRA 890
GROOT Chantal 5. PAYS BAS 25.88 82 002 NED 885
GUEHRER Marieke 6. AUSTRALIE 26.16 86 003 AUS 857
MONGEL Aurore 7. MULHOUSE ON 26.40 82 035 FRA 834
ZHENHUA Yang 8. CHINE POPULAIRE 26.45 88 011 CHN 829
FINALE B
EDINGTON Sophie 1. AUSTRALIE 26.19 84 250 AUS 854
REESE Shane 2. AUSTRALIE 26.37 82 104 AUS 837
PARTIKA Elina 2. ESTONIE 26.37 83 001 EST 837
SHCHERBA Hanna 4. CS CLICHY 92 26.42 82 001 BLR 832
VELDHUIS Marleen 5. PAYS BAS 26.43 79 002 NED 831
KRISTJANSDOTTIR Kolbrun Yr 6. ISLANDE IA 26.59 83 001 ISL 816
RAGNARSDOTTIR Ragnheidur 7. SUND. HAFNARFJORDUR 26.65 84 001 ISL 811
KEARNS Paige 8. ATHENS BULLDOGS 26.80 83 001 USA 797

50 m NAGE LIBRE MESSIEURS (Men’s 50m Freestyle)

FINALE A
MAITRE David 1. CS CLICHY 92 22.71 80 420 FRA 898
VOLYNETS Olexandr 1. UKRAINE 22.71 74 002 UKR 898
HAWKE Brett 3. AUSTRALIE 22.72 76 005 AUS 897
SOUZA Jader 4. BRESIL 22.92 83 250 BRA 874
BERNARD Alain 5. CN MARSEILLE 22.94 83 036 FRA 871
CAYETTE Germain 6. CN ANTIBES 23.26 83 768 FRA 836
THANNING Karl 7. AFRIQUE DU SUD 23.28 77 004 RSA 834
JANES Riley 8. CANADA 23.37 80 251 CAN 824
FINALE B
POPOV Alexander 1. RUSSIE 22.84 71 001 RUS 883
KAPRALOV Andrei 2. RUSSIE 23.25 80 004 RUS 837
LEVEAUX Amaury 3. MULHOUSE ON 23.44 85 004 FRA 817
VEENS Mark 4. PAYS BAS 23.45 78 006 NED 816
SICOT Julien 5. CS CLICHY 92 23.50 78 400 FRA 810
DALE OEN Robin 6. NORVEGE 23.70 80 001 NOR 790
PROBERT Carl 6. ILES FIDJI 23.70 75 250 FIJ 790
SCHERER Fernando 8. BRESIL 24.48 74 236 BRA 717

200 m 4 NAGES DAMES (Women’s 200m IM)

FINALE A
KLOCHKOVA Yana 1. UKRAINE 2:14.67 82 003 UKR 1:03.42 1:43.27 28.83 949
CASLARU Beatrice Nicoleta 2. ROUMANIE 2:15.67 75 003 ROM 1:05.65 1:44.02 30.15 928
MARANHAO MELO Joanna 3. BRESIL 2:16.82 87 250 BRA 1:06.17 1:46.17 30.74 905
MALAR Joanne 4. CANADA 2:17.20 75 001 CAN 1:05.65 1:45.14 30.31 898
TIANYI Zhang 5. CHINE POPULAIRE 2:18.91 90 010 CHN 1:05.44 1:46.05 30.05 865
JIE Li 6. CHINE POPULAIRE 2:20.16 83 005 CHN 1:08.55 1:48.10 30.51 842
VABRE Cylia 7. NC MONTELIMAR 2:20.77 84 503 FRA 1:06.92 1:48.10 30.39 831
ZHEN Liu 8. CHINE POPULAIRE 2:20.98 88 013 CHN 1:06.68 1:48.08 31.59 827
FINALE B
BERGLUND Ann 1. JONKOPINGS 2:20.37 84 001 SWE 1:06.82 1:47.24 30.53 838
ERIKSSON Hanna 2. SODERTALJE SIM 2:21.52 84 001 SWE 1:08.70 1:48.55 31.17 818
BARON Esther 3. EP MANOSQUE 2:21.60 87 002 FRA 1:05.47 1:49.89 30.99 817
CHENFEI Ma 4. CHINE POPULAIRE 2:22.83 89 014 CHN 1:09.84 1:49.76 31.33 796
KLEIN Melissa 5. US ALL STAR DYNAMO 2:23.29 84 005 USA 1:09.08 1:49.37 31.17 788
WATANABE Kozue 6. JAPON 2:24.48 86 008 JPN 1:08.16 1:52.03 29.66 769
MONTAGNI Flora 7. SWIM TEAM KR 2:25.27 81 001 ISL 1:09.61 1:50.57 32.03 756
BERGLUND Eva 8. JONKOPINGS 2:26.12 84 002 SWE 1:10.16 1:52.98 31.99 743

200 m 4 NAGES MESSIEURS (Men’s 200m IM)

FINALE A
SALATTA Lucas 1. BRESIL 2:03.96 87 001 BRA 58.97 1:35.35 27.03 941
PARKIN Terence 2. AFRIQUE DU SUD 2:04.64 80 001 RSA 1:00.52 1:35.20 28.01 925
YABE Diogo 3. BRESIL 2:04.66 80 251 BRA 1:00.24 1:36.00 27.53 925
NUNO Laurentino 4. SP. PORTUGAL 2:06.56 75 001 POR 57.70 1:36.46 26.37 884
SATO Hisayoshi 5. JAPON 2:06.66 87 005 JPN 59.15 1:37.46 27.16 882
SOULIER Christophe 6. LANGUEDOC 2:09.57 84 008 FRA 1:01.48 1:39.49 27.83 824
CROS Sylvain 7. CS CLICHY 92 2:09.87 80 002 FRA 59.76 1:38.35 27.41 818
ZHIFANG Guo 8. CHINE POPULAIRE 2:10.04 85 104 CHN 1:03.93 1:40.06 27.88 815
FINALE B
WEIJIA Liu 1. CHINE POPULAIRE 2:06.07 89 012 CHN 59.93 1:36.45 27.57 894
SAMINADIN Olivier 2. CN MARSEILLE 2:10.21 77 008 FRA 1:02.56 1:39.93 27.73 812
HEDEL Joanes 3. DUNKERQUE NATATION 2:10.30 80 232 FRA 1:01.33 1:39.44 27.75 810
BENABID Raouf 4. CN MARSEILLE 2:10.63 85 038 ALG 1:03.46 1:41.87 29.61 804
CLARET Enric 5. ANDORRE 2:12.52 81 001 AND 1:04.78 1:42.55 29.07 770
CHARRIER Matthieu 6. CN MARSEILLE 2:13.07 82 037 FRA 1:04.79 1:43.45 29.81 760
FORGET Antoine 7. RCF ET ASPTT PARIS 2:13.63 82 003 FRA 1:03.35 1:42.65 28.18 751
CALLAHAN Andrew 8. US ALL STAR DYNAMO 2:14.34 86 003 USA 1:06.42 1:43.55 30.16 739

200 m NAGE LIBRE DAMES (Women’s 200m Freestyle)

FINALE A
POTEC Camelia 1. ROUMANIE 1:59.80 82 001 ROM 59.73 1:30.09 28.80 960
POLL Claudia 2. COSTARICA 2:00.21 72 001 CRC 59.11 1:30.27 28.58 950
GRAHAM Elka 3. AUSTRALIE 2:00.47 81 003 AUS 59.18 1:30.12 28.63 944
MONGEL Aurore 4. MULHOUSE ON 2:01.75 82 035 FRA 59.60 1:30.93 28.72 914
REIMER Brittany 5. CANADA 2:01.84 88 250 CAN 59.95 1:31.45 29.20 912
REESE Shane 6. AUSTRALIE 2:02.57 82 104 AUS 59.52 1:30.82 28.26 896
BROCHADO Mariana 7. BRESIL 2:03.49 84 252 BRA 1:00.47 1:32.26 29.48 876
MARANHAO MELO Joanna 8. BRESIL 2:03.80 87 250 BRA 1:01.01 1:32.50 29.87 870
FINALE B
SHCHERBA Hanna 1. CS CLICHY 92 2:03.04 82 001 BLR 1:00.89 1:32.35 29.46 886
LEMMEN Celina 2. PAYS BAS 2:03.31 85 222 NED 1:00.52 1:32.44 29.50 880
URABE Norie 3. JAPON 2:04.77 86 007 JPN 1:01.57 1:33.35 29.68 849
FERREIRA Monique 4. BRESIL 2:04.94 80 002 BRA 1:01.47 1:33.49 29.79 846
ROONEY Giaan 5. AUSTRALIE 2:05.33 82 222 AUS 1:01.14 1:33.37 29.69 838
UEDA Haruka 6. JAPON 2:05.80 88 002 JPN 1:00.97 1:34.06 29.42 829
DEKKER Inge 7. PAYS BAS 2:06.42 85 444 NED 1:02.06 1:35.01 29.51 817

200 m NAGE LIBRE MESSIEURS (Men’s 200m Freestyle)

FINALE A
SAY Rick 1. CANADA 1:48.67 79 001 CAN 52.83 1:20.66 25.54 901
KAPRALOV Andrei 2. RUSSIE 1:49.78 80 004 RUS 53.56 1:22.54 25.58 874
KUZNETSOV Maxim 3. RUSSIE 1:50.58 82 250 RUS 53.60 1:22.31 25.68 855
MURPHY Patrick 4. AUSTRALIE 1:51.13 84 004 AUS 54.24 1:23.41 25.92 842
CASTRO Rodrigo 5. BRESIL 1:52.16 78 250 BRA 55.07 1:23.75 26.66 819
TCHERNYCHEV Dmitri 6. RUSSIE 1:52.84 75 005 RUS 54.61 1:23.76 26.26 805
COMAN Dragos 7. ROUMANIE 1:54.66 80 001 ROM 55.70 1:25.18 26.95 767
FESENKO Sergey 8. UKRAINE 1:55.16 82 000 UKR 56.06 1:26.25 27.16 757
FINALE B
TOWNSEND Darian 1. AFRIQUE DU SUD 1:51.85 84 003 RSA 53.26 1:22.15 25.28 826
UCHIDA Sho 2. JAPON 1:52.82 86 004 JPN 56.07 1:24.87 27.28 805
MOSCA Rafael 3. BRESIL 1:53.48 82 251 BRA 55.64 1:24.72 26.88 791
MADELAINE Matthieu 4. US LA FLECHE 1:53.58 83 240 FRA 55.86 1:25.09 27.10 789
SCHMITT Guy Noël 5. CN CANNES 1:53.80 83 003 FRA 57.05 1:25.77 27.49 784
CAFFET Romain 6. GIRONDINS BORDEAUX 1:54.43 82 300 FRA 56.07 1:25.77 26.91 772
BAGRI Georges 6. A.S. MONACO 1:54.43 76 108 APA 54.93 1:24.71 26.41 772
JAYME Carlos 8. BRESIL 1:55.66 80 003 BRA 55.04 1:25.09 26.22 747

100 m BRASSE DAMES (Women’s 100m Breaststroke)

FINALE A
JONES Leisel 1. AUSTRALIE 1:07.89 85 113 NR AUS 32.09 1001
KATSOULIS Sarah 2. AUSTRALIE 1:09.14 84 002 AUS 33.09 948
BOGOMAZOVA Elena 3. RUSSIE 1:09.34 82 001 RUS 33.15 940
JUKIC Mirna 4. AUTRICHE 1:09.94 86 001 AUT 33.60 916
NAKAMURA Sayaka 5. JAPON 1:10.91 87 007 JPN 34.19 878
LE PARANTHOEN Anne Sophie 6. CS CLICHY 92 1:11.82 77 054 FRA 33.75 845
NAN Luo 7. CHINE POPULAIRE 1:11.86 86 009 CHN 34.31 844
BAANS Madelon 8. PAYS BAS 1:12.14 77 001 NED 34.43 834
FINALE B
HARALDSDOTTIR Erla Dogg 1. IRB ISLANDE 1:13.44 88 001 ISL 34.86 791
CHENFEI Ma 2. CHINE POPULAIRE 1:13.60 89 014 CHN 35.22 786
KLEIN Melissa 3. US ALL STAR DYNAMO 1:13.95 84 005 USA 35.31 774
MOLLER PEDERSEN Rikke 4. DANEMARK 1:14.29 89 002 DEN 34.70 764
ZHEN Liu 5. CHINE POPULAIRE 1:14.52 88 013 CHN 36.83 757
DISTEL Marjorie 6. CN MELUN-DAMMARIE 1:14.97 77 027 FRA 35.75 743
DOBRAL Coralie 7. SO ROSNY 1:15.64 87 002 FRA 36.36 724
LAGLBAVER Betty 8. CN GAP 1:15.82 89 001 FRA 35.74 718

100 m BRASSE MESSIEURS (Men’s 100m Breaststroke)

FINALE A
LISOGOR Oleg 1. UKRAINE 1:01.55 79 009 UKR 29.04 974
RICKARD Brenton 2. AUSTRALIE 1:02.61 84 251 AUS 29.25 925
FISCHER Eduardo 3. BRESIL 1:02.79 80 001 BRA 29.22 918
VANCINI Michele 4. ITALIE 1:03.20 81 103 ITA 29.78 900
NYSTROM Morten 5. NORVEGE 1:03.70 78 005 NOR 29.83 879
VAN VALKENGOED Thijs 6. PAYS BAS 1:04.36 83 001 NED 30.43 852
BOULIANNE Michel 7. CANADA 1:04.44 78 001 CAN 29.96 849
LAFOSSE Marc 8. GIRONDINS BORDEAUX 1:05.17 81 008 FRA 30.83 821
FINALE B
NICOLARDOT Julien 1. MULHOUSE ON 1:04.76 81 003 FRA 30.64 836
SHIRAI Hiroyuki 2. JAPON 1:06.14 86 006 JPN 31.82 785
DE PELLEGRINI Tony 3. LANGUEDOC 1:06.16 82 002 FRA 31.06 784
DONG Wu 4. CHINE POPULAIRE 1:06.18 83 006 CHN 31.18 784
PAQUOT François Xavier 5. A.S. MONACO 1:06.30 83 067 FRA 30.92 779
FOUESNANT Paul Louis 6. CANET 66 NATATION 1:06.72 85 002 FRA 31.10 765
CHAUMONT Bruno 7. US TALENCE 1:06.88 82 053 FRA 31.30 759
DALGAARD Emil 8. DANEMARK 1:07.87 86 002 DEN 32.29 726

100 m PAPILLON DAMES (Women’s 100m Butterfly)

FINALE A
POPCHANKA Alena 1. CS CLICHY 92 58.98 79 003 BLR 27.80 900
JACOBSEN Mette 2. DANEMARK 59.84 73 001 DEN 28.21 862
SCHIPPER Jessicah 3. AUSTRALIE 1:00.31 86 250 AUS 28.55 842
LACROIX Audrey 4. CANADA 1:00.36 83 003 CAN 28.67 840
LENTON Lisbeth 5. AUSTRALIE 1:00.41 85 250 AUS 28.50 838
KOPACHENIA Hanna 6. NC MONTELIMAR 1:00.58 80 001 BLR 28.20 831
MIGLIORI Ambra 7. ITALIE 1:01.14 84 102 ITA 28.59 808
YANO Yurie 8. JAPON 1:02.96 88 001 JPN 28.84 740
FINALE B
LAUREN Destiny 1. CN MELUN-DAMMARIE 1:03.55 76 914 SWE 30.27 720
SALDUCCI Mélanie 2. PROVENCE 1:03.58 85 039 FRA 30.40 719
KRISTJANSDOTTIR Kolbrun Yr 3. ISLANDE IA 1:03.94 83 001 ISL 30.35 707
CARTIER Julie 4. PROVENCE 1:06.11 86 059 FRA 31.65 639
PERROTIN Marion 5. VIKINGS DE ROUEN 1:06.65 83 009 FRA 30.89 624
VIAUD DESPICHT Tiffanie 6. CN MARSEILLE 1:07.61 87 006 FRA 32.18 0
IRITA Tsukushi 7. JAPON 1:07.87 87 008 JPN 31.46 0

100 m PAPILLON MESSIEURS (Men’s 100m Butterfly)

FINALE A
SERDINOV Andrii 1. UKRAINE 52.47 82 273 NR UKR 24.96 1008
MARCHENKO Igor 2. RUSSIE 52.70 75 157 RUS 24.79 995
KOROTYCHKINE Evgueni 3. RUSSIE 53.01 83 003 RUS 25.16 977
SKVORTSOV Nikolai 4. RUSSIE 53.02 84 003 RUS 25.11 977
SILANTIEV Denis 5. UKRAINE 53.24 76 003 UKR 24.85 965
HUEGILL Geoff 6. AUSTRALIE 53.27 79 004 AUS 24.58 963
BREUS Sergiy 7. UKRAINE 53.74 83 002 UKR 25.04 938
ALMEIDA Kaio 8. BRESIL 54.38 84 256 BRA 25.84 905
FINALE B
GHERGHEL Ioan 1. ROUMANIE 54.32 78 074 ROM 25.75 908
COHEN Jason 2. AUSTRALIE 54.38 82 102 AUS 25.60 905
PIMANKOV Denis 3. RUSSIE 54.61 75 002 RUS 25.51 894
LEBON Christophe 4. CN ANTIBES 55.31 82 435 FRA 26.49 860
KEIZER Joris 5. PAYS BAS 55.41 79 004 NED 26.67 856
MAR REYNISSON Hjörtur 6. SWIM TEAM KR 56.33 83 001 ISL 26.23 814
PICHETTE Alexandre 7. CANADA 56.37 77 001 CAN 26.04 813
MANGABEIRA Gabriel 8. BRESIL 57.03 82 252 BRA 26.95 785

200 m DOS DAMES (Women’s 200m backstroke)

FINALE A
KOMAROVA Stanislava 1. RUSSIE 2:11.35 86 001 NR RUS 1:04.12 1:37.77 31.39 1003
TAKEMURA Miyuki 2. JAPON 2:14.80 89 001 JPN 1:05.82 1:40.51 31.79 928
MOCANU Diana 3. ROUMANIE 2:20.48 84 001 ROM 1:08.38 1:44.70 32.98 820
EDINGTON Sophie 4. AUSTRALIE 2:20.85 84 250 AUS 1:08.46 1:45.04 33.17 813
JORGENSEN Kathrine 5. DANEMARK 2:21.03 88 007 DEN 1:08.59 1:45.21 33.26 810
LUIKEN Stefanie 6. PAYS BAS 2:22.29 85 003 NED 1:09.63 1:46.26 33.58 789
GUEHRER Marieke 7. AUSTRALIE 2:22.77 86 003 AUS 1:09.51 1:46.24 33.03 781
ARMELLINI Romina 8. AFRIQUE DU SUD 2:25.50 84 007 ITA 1:08.57 1:46.83 32.38 738
FINALE B
RANZAU Sally 1. US ALL STAR DYNAMO 2:21.87 86 002 USA 1:09.72 1:45.94 33.91 796
HEGESTIG Erika 2. JONKOPINGS 2:22.23 85 001 SWE 1:10.25 1:46.82 33.90 790
BOYACI Chloé 3. AS CACHALOTS SIX-FOURS 2:24.86 88 198 FRA 1:10.09 1:47.64 33.84 748
VAN DER SCHILDEN Edith 4. LUXEMBOURG 2:25.72 80 003 LUX 1:10.93 1:48.54 34.18 734
JAKOBSDOTTIR Anja Rikey 5. SUND. HAFNARFJORDUR 2:28.92 86 001 ISL 1:11.51 1:50.67 34.59 688
LOMBARD Audrey 6. ISTRES SPORT NATATION 2:30.15 85 004 FRA 1:12.20 1:50.99 34.63 671
GAITZSCH Marie 7. GENEVE NATATION 1885 2:30.25 85 001 SUI 1:13.60 1:52.65 35.64 670

200 m DOS MESSIEURS (Men’s 200m Backstroke)

FINALE A
FLOREA Razvan 1. ROUMANIE 1:58.37 80 501 NR ROM 57.54 1:28.14 27.71 996
BURNS Andrew 2. AUSTRALIE 2:02.14 82 003 AUS 1:00.16 1:31.57 29.09 906
DUFOUR Simon 3. LANGUEDOC 2:02.24 79 004 FRA 1:00.17 1:31.18 28.73 904
ROMERO Rogerio 4. BRESIL 2:02.79 69 250 BRA 1:00.49 1:32.10 29.22 892
RUI Yu 5. CHINE POPULAIRE 2:03.75 82 106 CHN 1:00.44 1:32.14 29.53 871
MURPHY Patrick 6. AUSTRALIE 2:04.54 84 004 AUS 1:00.99 1:32.91 29.72 855
UCHIDA Shohei 7. JAPON 2:06.58 87 003 JPN 1:00.45 1:33.53 28.76 814
LACOURT Camille 8. LANGUEDOC 2:11.92 85 008 FRA 1:03.63 1:37.86 31.04 719

400 m NAGE LIBRE DAMES (Women’s 400m Freestyle)

FINALE A
POTEC Camelia 1. ROUMANIE 4:09.60 82 001 ROM 1:01.75 1:33.62 2:05.46 2:36.81 3:08.00 30.31 3:39.23 991
PADURARU Simona 2. ROUMANIE 4:10.15 81 001 ROM 59.93 1:31.58 2:03.48 2:35.34 3:07.44 28.96 3:39.41 985
MANAUDOU Laure 3. CN MELUN-DAMMARIE 4:11.45 86 118 FRA 1:00.86 1:32.85 2:05.00 2:36.69 3:08.58 29.34 3:40.31 970
REIMER Brittany 4. CANADA 4:17.67 88 250 CAN 1:02.22 1:34.99 2:07.66 2:40.38 3:13.16 29.99 3:45.83 901
YANG Jing 5. CHINE POPULAIRE 4:18.27 87 002 CHN 1:03.25 1:36.15 2:09.06 2:42.09 3:14.86 31.20 3:47.40 895
BROCHADO Mariana 6. BRESIL 4:18.52 84 252 BRA 1:02.82 1:35.58 2:08.39 2:41.14 3:13.95 30.51 3:46.76 892
KOBRICH Kristel 7. CHILI 4:22.21 85 250 CHI 1:03.33 1:36.51 2:09.83 2:43.08 3:16.28 31.00 3:49.46 855
GROOT Chantal 8. PAYS BAS 4:23.20 82 002 NED 1:01.19 1:34.14 2:07.75 2:41.48 3:15.51 29.36 3:49.75 845