ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Blue Tide's Paul Kornfield Sets 15-16 NAG Mark in 200 Breast at NCSA Junior Nationals -- March 24, 2004 Paul Kornfield, 15-16 NAG Record at 2004 NCSA Junior Nationals w/ BTA Coach Steve Wilson

By Kevin Milak

ORLANDO, Fla., March 24. DAY Three of the NCSA Junior Nationals saw some fast swimming at the YMCA Aquatic Center with numerous top performances by both Raleigh Swimming Association’s Matt McGinnis and Memphis Tigers' Gil Stovall. There are two days of the meet remaining, with the meet concluding on Friday night.

The biggest solo performance of the evening was the breaking of the oldest 15-16 National Age Group Record on the books. John Moffet’s 1981 record of 1:59.33 was passed by more than a second by Blue Tide Aquatics’ Paul Kornfeld, swimming a 1:58.14. Kornfeld is Coached by Steve Wilson.

Women’s 100 Freestyle:
A three way race between Conejo Simi’s Kara Denby, Team Greenville’s Austen Carter and Unattached-Palo Alto’s Brooke Bishop. Bishop took the early lead over the pack at the first two turns, but after some great momentum by Denby and Carter, the gap was closed by the last turn. Bishop held on until the final breakout, when Kara Denby took over and finished in 50.04. With a great last 10 yards and finish, Carter snuck in ahead of Bishop for the silver just .02 ahead of Bishop (50.29 and 50.31 respectively).

Men’s 100 Freestyle:
At the 25 and 50 turns, it was a three-way race between Rockbridge’s William Copeland, RSA’s Matt McGinnis and GPAC’s Daniel Penniman for the men’s 100 free final. McGinnis, who had a phenomenal final leg on the RSA 800 free relay on Monday night (1:35.41) held steady until the third 25, when he took off and left the field in his dust. McGinnis’ second 50 won the race for him by nearly a full second. McGinnis finished in 44.36, Copeland was second in 45.32 and Penniman third in 45.76.

Women’s 200 Breaststroke:
The race was between Foxjet’s Alicia Jensen and this summer’s NCSA champion, Middies’ Jackie Pangilinan. The girls had nearly a body length lead on the field by the 75 mark, with Jensen pushing hard to break away from Pangilman on the 3rd 50. Jensen would keep moving ahead to finish in 2:13.01, a new NCSA Junior National Record, and .89 ahead of second-place finisher Jackie Pangilinan (2:13.90).

Men’s 200 Breaststroke:
Southern Crescent’s Billy Jamerson led early and hard, taking the field for a ride and pushing Blue Tide’s Paul Kornfeld to break from the pack. Jamerson would have the lead at the 100 with an extremely fast 56.79 split. Kornfield had a slight lead at the 150 mark and made a big move on the 50 breaststroke champion, Jamerson, and had nearly a body-length lead at the 175. Kornfield powered into the wall with a 1:58.14 breaking a 13-year old NAG mark, Jamerson was second with a 2:01.31.

Kornfield's Splits: 27.14 - 57.29 (30.15) - 1:27.80 (30.51) - 1:58.14 (30.34)

Women’s 50 Butterfly:
It was anyone’s race at the 25, and even at 45 yards there were four girls still in the race. It came down to who would time her finish the best. Stephanie Glover of the Raleigh Swim Association came to the pad first in 25.11.

Men’s 50 Butterfly:
The 200 butterfly champion from last night, Gil Stovall of Memphis Tiger Swimming tested the sprint fly distance and after a long kickout off the turn, broke out and took off. Stovall finished well ahead of the field in 23.31.

Women’s 100 Back:
YAC’s Megan Wheeler led the whole way, with Bernal Gator’s Katie Fritsch giving chase off each wall with superb breakouts and underwater work. However, it wasn’t enough to overcome Wheeler’s surface tempo, Wheeler won in a 54.65, Fritsch was second in 55.90 and Curl-Burke’s Mei Christensen was third in 56.45.

Men’s 100 Back:
At the 50 turn it was a race between the butterfly champion Stovall, and Rockville Montgomery’s Josh Hafkin with RSA’s Matt McGinnis not far behind. By the 75, McGinnis made up the gap, making it a three way tie. McGinnis had a great third turn, and carried the momentum to the wall with a big 49.67 win. Stovall was second in 49.75, and Keith Laabs was third, making it 2-3 for the Memphis Tigers. In the preliminaries, AFOX’s Alex Righi went past the 15 meter mark, leading to his disqualification; however he time-trialed the 100 back this afternoon, posting an extremely fast 49.10.

Women’s 500 Freestyle:
Curl-Burke’s Sarah Baker became the race’s first leader at the 150 mark with a higher tempo than the rest of the field, bringing North Coast’s Britany Allen along for the ride, with LAKE’s Nikki White and Springfield’s Katie Brosseau about 2 yards back.

Allen took a slight lead at the 450 bell but Baker made up the difference by the 475 turn, and they would finish a hair apart with Allen winning in 4:52.96 and Baker second in 4:53.01. Team Greenville’s Austen Carter, the evening’s top seed lost her goggles and swam backstroke to put them back on at the 175 turn, but battled back into seventh place in 5:01.47.

Men’s 500 Freestyle:
John Koehler, the 1000 champion from Monday night, came into finals with a 3 second advantage over the field, swimming unchallenged in prelims with a 4:27.87 and immediately got into the position he has been in all week -- the lead -- swimming his first 100 in 49.85 with Memphis Tiger’s Brooks Stovall constantly at his waist. Stovall made a run at the lead at the 400 mark, but Koehler responded with another gear, took off and finished first in 4:25.54, Stovall finished second in 4:26.31.

Women’s 400 Free Relay:
The early speed of the Raleigh Swim Association gave them a quick lead with Curl-Burke and Conejo Simi giving chase. RSA’s girls would get a big lead on the first 25 of each 100 and would hold it for the whole four lengths. With 100 yards to go, Conejo Simi, Curl-Burke and AFOX were all two body-lengths behind battling for second, with RSA winning by more than 3 seconds in 3:24.11. Conejo Simi finished second in 3:27.43, Curl-Burke third in 3:28.16, AFOX fourth in 3:28.89.

Men’s 400 Free Relay
The men’s relay started out as an All-Memphis affair, with the Raleigh Swim Association and AFOX not far behind. The RSA made up the gap by the 250 mark and had nearly a body-length lead over AFOX at the final relay transition. But who was the RSA anchor? 100 free champion Matt McGinnnis, who would crush the field with a 44.02 final split to finish first in 3:02.98. AFOX was second in 3:07.84, and Memphis Tiger third in 3:08.63.


NCSA Junior Nationals Results:
Day 3
Orlando, FL


Event 7 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: J 49.69 2002 Cait A Connealy - AFOX
, AFOX
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Denby, Kara J 17 Conejo Simi-CA 50.46 50.04 20
24.14 50.04 (25.90)
2 Carter, Austen L 17 TG-SC 50.85 50.29 17
24.24 50.29 (26.05)
3 Bishop, Brooke A 17 UNPAS-PC 50.55 50.31 16
23.80 50.31 (26.51)
4 Smith, Julie P 14 Rsa-NC 51.06 50.90 15
23.96 50.90 (26.94)
5 Nichols, Christine E 16 CUBU-PV 51.38 51.01 14
24.91 51.01 (26.10)
6 Nauta, Chelsea B 15 Tbay-FL 51.47 51.27 13
24.83 51.27 (26.44)
7 Pike, Natalie N 18 Unfast-FG 51.63 51.31 12
24.80 51.31 (26.51)
8 Raatz, Katherine A 15 ArizonaDesertFox-AZ 51.49 51.79 11
25.01 51.79 (26.78)
B - Final
9 Noland, Katherine O 17 Pst-FG 52.14 51.53 9
25.10 51.53 (26.43)
10 Long, Teresa C 13 Rsa-NC 51.63 51.75 7
25.14 51.75 (26.61)
11 Braun, Megan 15 FOXJ-MN 51.83 51.97 6
25.11 51.97 (26.86)
12 Shishkoff, Kassia N 15 Rsa-NC 52.00 52.38 5
25.62 52.38 (26.76)
13 Smiddy, Susan E 13 Metro A of Miami-FG 52.10 52.59 4
25.16 52.59 (27.43)
14 Marshall, Christine I 17 Coast Guard-VA 51.89 52.63 3
25.34 52.63 (27.29)
15 Wesley, Jenna C 16 North Coast-SI 51.87 52.97 2
25.58 52.97 (27.39)
16 Glover, Stephanie L 18 Rsa-NC 51.74 53.81 1
25.75 53.81 (28.06)

Event 8 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: J 44.45 3/23/2004 Matt W McGinnis, RSA
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McGinnis, Matt W 18 Rsa-NC 44.45 44.36J 20
21.53 44.36 (22.83)
2 Copeland, William F 17 Rockbridge Swimm 46.05 45.32 17
21.45 45.32 (23.87)
3 Penniman, Daniel L 17 GPAC-SE 46.04 45.67 16
21.62 45.67 (24.05)
4 Davydotchkin, Philipp A 17 makos-GA 45.97 45.85 15
22.07 45.85 (23.78)
5 Forbes, Alexander K 16 Cent. Florida Aq-FL 45.66 45.99 14
21.85 45.99 (24.14)
6 Brown, Zach E 17 Harris County-GU 46.28 46.23 13
22.17 46.23 (24.06)
7 Madson, Logan T 17 Bend Swim Club-OR 46.49 46.51 12
22.55 46.51 (23.96)
8 Kluba, Kyle C 17 Rsa-NC 46.43 49.41 11
23.53 49.41 (25.88)
B - Final
9 McGinnis, Eric T 16 Rsa-NC 46.75 46.54 9
22.36 46.54 (24.18)
10 Robledo, Christian A 17 LIAC-MR 46.86 46.55 7
22.36 46.55 (24.19)
11 Johnson, Jacob H 17 Wildcat Aquatics-IL 46.53 46.69 6
22.56 46.69 (24.13)
12 Cowling, TJ J 18 Coast Guard-VA 46.51 46.75 5
22.85 46.75 (23.90)
13 Boyle, Sean G 16 Irvine Novas-CA 46.71 46.92 4
22.50 46.92 (24.42)
14 Cummings, Greg A 18 Suburban-MA 46.81 47.10 3
22.84 47.10 (24.26)
15 Cancila, Pete H 18 Suburban-MA 46.86 47.70 2
22.61 47.70 (25.09)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: J 2:13.07 2002 Laura M Davis, Terrapins
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jensen, Alicia M 17 FOXJ-MN 2:14.64 2:13.01J 20
30.44 1:03.67 (33.23) 1:37.88 (34.21) 2:13.01 (35.13)
2 Pangilinan, Jackie M 17 Middies-MR 2:17.12 2:13.90 17
30.52 1:04.29 (33.77) 1:38.67 (34.38) 2:13.90 (35.23)
3 Boosalis, Maryann K 17 Industry Hill-CA 2:18.55 2:17.93 16
31.62 1:06.85 (35.23) 1:42.03 (35.18) 2:17.93 (35.90)
4 Houston, Katy P 16 RenoAquaticClub-PC 2:17.92 2:18.23 15
31.00 1:05.38 (34.38) 1:41.16 (35.78) 2:18.23 (37.07)
5 Pierce, Leah J 16 CSC-MV 2:18.64 2:18.74 14
31.76 1:06.56 (34.80) 1:42.20 (35.64) 2:18.74 (36.54)
6 Schmitt, Jessica P 13 North Coast-SI 2:20.19 2:20.38 13
31.72 1:07.01 (35.29) 1:43.50 (36.49) 2:20.38 (36.88)
7 Malloy, Rhynn J 16 MAG-NE 2:18.92 2:20.61 12
32.29 1:08.22 (35.93) 1:44.06 (35.84) 2:20.61 (36.55)
8 Maxwell, Samantha A 14 Rio-AZ 2:20.38 2:24.07 11
32.62 1:07.67 (35.05) 1:45.36 (37.69) 2:24.07 (38.71)
B - Final
9 Perry, Jessica L 15 BGSC-NE 2:21.59 2:20.11 9
31.79 1:07.47 (35.68) 1:43.53 (36.06) 2:20.11 (36.58)
10 Curran, Bryttany L 15 Rsa-NC 2:21.63 2:20.14 7
32.22 1:07.76 (35.54) 1:44.17 (36.41) 2:20.14 (35.97)
11 Campbell, Millie C 18 Nova-VA 2:21.19 2:20.66 6
32.13 1:07.54 (35.41) 1:44.00 (36.46) 2:20.66 (36.66)
12 Rolish, Melanie A 18 Jersey Wahoos-MA 2:21.17 2:21.82 5
32.62 1:08.56 (35.94) 1:45.44 (36.88) 2:21.82 (36.38)
13 Cook, Kimie L 17 Unattached-SC 2:21.37 2:22.11 4
33.85 1:09.93 (36.08) 1:46.23 (36.30) 2:22.11 (35.88)
14 Best, Ashley K 18 West-PN 2:22.34 2:22.49 3
32.21 1:07.90 (35.69) 1:44.99 (37.09) 2:22.49 (37.50)
15 Frazier, Jennifer A 16 Cocoa Beach S.C.-FL 2:21.56 2:22.58 2
32.80 1:08.71 (35.91) 1:45.23 (36.52) 2:22.58 (37.35)
16 Lujan, Annsley E 17 NJ-CO 2:22.55 2:23.83 1
32.90 1:09.35 (36.45) 1:46.36 (37.01) 2:23.83 (37.47)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: J 1:59.45 1999 Quentin Byma, North Coast
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kornfeld, Paul G 16 BlueTideAquatics-GU 2:00.18 1:58.14J 20
27.14 57.29 (30.15) 1:27.80 (30.51) 1:58.14 (30.34)
2 Jamerson, Billy W 18 Scat-GA 2:02.10 2:01.31 17
26.79 56.79 (30.00) 1:28.47 (31.68) 2:01.31 (32.84)
3 Sullivan, PJ J 18 MAG-NE 2:01.88 2:03.23 16
27.89 58.87 (30.98) 1:30.73 (31.86) 2:03.23 (32.50)
4 Mitchell, Brad E 16 Bgnw Marlins-MR 2:05.80 2:04.39 15
28.00 59.70 (31.70) 1:32.09 (32.39) 2:04.39 (32.30)
5 Bergren, Andy J 18 DR-OH 2:06.24 2:04.86 14
28.49 59.63 (31.14) 1:32.00 (32.37) 2:04.86 (32.86)
6 Parker, Graham A 18 Jersey Wahoos-MA 2:05.93 2:06.08 13
28.47 1:00.60 (32.13) 1:33.14 (32.54) 2:06.08 (32.94)
7 Keeling, Daniel P 18 NJ-CO 2:05.90 2:06.22 12
28.51 59.99 (31.48) 1:32.67 (32.68) 2:06.22 (33.55)
8 Roberts, Jon P 16 Grrr-NI 2:07.05 2:07.13 11
28.49 1:00.12 (31.63) 1:33.05 (32.93) 2:07.13 (34.08)
B - Final
9 Payne, Russell R 17 NJ-CO 2:07.08 2:06.17 9
29.00 1:00.88 (31.88) 1:33.29 (32.41) 2:06.17 (32.88)
10 White, Chris P 16 TG-SC 2:08.10 2:07.07 7
28.98 1:01.15 (32.17) 1:33.89 (32.74) 2:07.07 (33.18)
11 Nyaradi, Dan A 16 Bend Swim Club-OR 2:07.47 2:07.58 6
29.14 1:00.76 (31.62) 1:33.54 (32.78) 2:07.58 (34.04)
12 Kegelman, John C 16 Coast Guard-VA 2:07.73 2:08.17 5
29.22 1:01.58 (32.36) 1:34.51 (32.93) 2:08.17 (33.66)
13 Farmer, Nathan N 17 Rsa-NC 2:09.40 2:09.49 4
28.80 1:01.74 (32.94) 1:35.19 (33.45) 2:09.49 (34.30)
14 Kao, Kalvin D 17 Team SantaMonica-CA 2:10.02 2:10.14 3
29.67 1:02.40 (32.73) 1:36.08 (33.68) 2:10.14 (34.06)
15 Hsiao, Evan F 17 UNNOV-CA 2:09.98 2:11.34 2
28.26 1:00.68 (32.42) 1:35.62 (34.94) 2:11.34 (35.72)
16 Lindauer, Chris K 17 NJ-CO 2:09.73 2:11.41 1
30.23 1:04.09 (33.86) 1:37.59 (33.50) 2:11.41 (33.82)

Event 17 Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: J 24.68 4/9/2003 Brooke A Bishop, Stanford Covingt
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Glover, Stephanie L 18 Rsa-NC 25.16 25.11 20
2 Lago, Jennifer M 17 Metro A of Miami-FG 25.51 25.15 17
3 Duncan, Amanda D 16 Rsa-NC 25.24 25.21 16
4 Raleigh, Christie N 16 PCS-FG 25.63 25.30 15
5 Agy, Ana A 15 Cottonwood Hts.-UT 25.30 25.32 14
6 Winters, Kelsey A 14 Gcat-GA 25.39 25.36 13
7 Marshall, Christine I 17 Coast Guard-VA 25.56 25.52 12
8 Roddenbery, Nicole N 15 Scat-GA 25.36 25.80 11
B - Final
9 Etem, Elise V 14 Irvine Novas-CA 25.66 25.67 9
10 Lago, Julianne 15 Metro A of Miami-FG 25.74 25.74 7
11 Craig, Skylar C 17 RenoAquaticClub-PC 25.67 25.77 6
12 Sablik, Julie A 16 CCA-VA 25.69 25.90 5
13 Denby, Kara J 17 Conejo Simi-CA 25.76 25.95 4
14 Raatz, Katherine A 15 ArizonaDesertFox-AZ 25.81 25.99 3
15 Mozdzen, Laura C 16 Rio-AZ 25.76 26.11 2
16 Gately, Karen E 18 BGSC-NE 25.77 26.28 1

Event 18 Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: J 22.06 2002 Kyle C Bubolz, Waukesha
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stovall, Gil G 17 Memphis Tigers-SE 22.50 22.31 20
2 Anderson, Jordan D 16 CCA-VA 23.05 22.61 17
3 Robertson, Lee J 16 Nova-VA 22.86 22.79 16
4 Fields, Saul 17 North Coast-SI 22.90 22.80 15
5 Kluba, Kyle C 17 Rsa-NC 22.82 22.92 14
6 Czarnecki, Stan B 17 FSSC-MA 22.92 22.95 13
7 Copeland, William F 17 Rockbridge Swimm 22.75 23.06 12
8 Jamerson, Billy W 18 Scat-GA 22.84 23.79 11
B - Final
9 Quinn, Pat G 18 PCS-FG 23.23 23.20 9
10 Swanson, Corey W 15 MAG-NE 23.11 23.23 7
11 Dauw, Curtis M 16 StCharlesSwimTea-IL 23.26 23.28 6
12 Woodbury, Drew J 18 Wildcat Aquatics-IL 23.27 23.37 5
13 Hulse, Greg A 16 Chinook-PN 23.40 23.49 4
14 Boyle, Sean G 16 Irvine Novas-CA 23.35 23.55 3
15 Schmidt, Tyler L 18 Aquahawks-MV 23.14 23.67 2
16 Kearbey, Kyle A 18 Killer Whales-MV 23.36 23.78 1

Event 11 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: J 54.50 4/9/2003 Brooke A Bishop, Stanford Covingt
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Wheeler, Megan M 16 Yac-IE 55.98 54.65 20
26.47 54.65 (28.18)
2 Fritsch, Katie L 17 BGSC-NE 56.68 55.90 17
27.09 55.90 (28.81)
3 Christensen, Mei L 15 CUBU-PV 57.17 56.54 16
27.64 56.54 (28.90)
4 Bishop, Brooke A 17 UNPAS-PC 56.60 56.85 15
27.41 56.85 (29.44)
5 Groblewski, Lauren R 18 TG-SC 57.20 56.94 14
27.53 56.94 (29.41)
6 Elbert, Skye S 16 ArizonaDesertFox-AZ 57.00 56.96 13
27.70 56.96 (29.26)
7 Parkhurst, Michelle N 16 Machine-PV 57.15 56.97 12
27.88 56.97 (29.09)
8 Glover, Stephanie L 18 Rsa-NC 57.23 57.77 11
27.84 57.77 (29.93)
B - Final
9 Ferguson, Kaitlyn R 16 Middies-MR 57.67 56.82 9
27.80 56.82 (29.02)
10 Hubert, Jessie J 18 Irvine Novas-CA 57.67 57.07 7
27.88 57.07 (29.19)
11 Nedrund, Stacey M 16 Cocoa Beach S.C.-FL 57.31 57.40 6
28.17 57.40 (29.23)
12 Cox, Lyndsey M 17 Foothills-CO 57.70 57.55 5
27.66 57.55 (29.89)
13 Tamkun, Kasey M 18 Memphis Tigers-SE 57.39 57.79 4
27.83 57.79 (29.96)
14 Wex, Nicole L 16 Waukesha Express-WI 57.81 57.95 3
28.52 57.95 (29.43)
15 Lago, Jennifer M 17 Metro A of Miami-FG 57.95 58.08 2
28.48 58.08 (29.60)
16 Gately, Karen E 18 BGSC-NE 57.71 58.42 1
28.28 58.42 (30.14)

Event 12 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: J 49.01 1997 Phillipe Demers, Irvine Novas
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McGinnis, Matt W 18 Rsa-NC 49.83 49.61 20
24.73 49.61 (24.88)
2 Stovall, Gil G 17 Memphis Tigers-SE 50.18 49.75 17
24.33 49.75 (25.42)
3 Laabs, Keith L 18 Memphis Tigers-SE 50.34 50.39 16
24.84 50.39 (25.55)
4 Hafkin, Josh V 15 Rock-Mont S.C.-PV 50.89 50.45 15
24.40 50.45 (26.05)
5 McCallen, John R 16 Bellingham Bay-PN 51.83 51.18 14
24.53 51.18 (26.65)
6 Falk, Bjorn E 17 MAG-NE 51.62 51.34 13
24.89 51.34 (26.45)
7 Morrell, Nolan K 16 Bend Swim Club-OR 51.84 51.37 12
25.19 51.37 (26.18)
8 Lyles, John P 17 CUBU-PV 52.31 52.48 11
25.37 52.48 (27.11)
B - Final
9 Wood, Jeff D 17 FAST-NI 52.67 51.53 9
24.77 51.53 (26.76)
10 Wren, David H 14 Nova-VA 52.34 52.03 7
25.66 52.03 (26.37)
11 Cummings, Greg A 18 Suburban-MA 52.35 52.33 6
25.65 52.33 (26.68)
12 Wyher, Tommy J 15 Tbay-FL 52.77 52.61 5
25.29 52.61 (27.32)
13 Tusup, Shane R 15 Tmsuffolk Hills-MR 52.84 52.90 4
25.73 52.90 (27.17)
14 Kegelman, John C 16 Coast Guard-VA 52.89 53.16 3
25.88 53.16 (27.28)
15 Kisler, Blaine A 16 Cat-OR 52.77 53.32 2
25.96 53.32 (27.36)
16 Casey, Aaron J 15 Team SantaMonica-CA 52.52 53.42 1
26.22 53.42 (27.20)

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: J 4:45.80 2002 Stephanie M Cota, Sierra Marlins
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Allen, Britany R 17 North Coast-SI 4:57.46 4:52.96 20
27.56 56.88 (29.32) 1:26.37 (29.49) 1:55.92 (29.55) 2:25.27 (29.35) 2:54.83 (29.56) 3:24.36 (29.53) 3:54.18 (29.82)
4:24.06 (29.88) 4:52.96 (28.90)
2 Baker, Sarah E 16 CUBU-PV 4:55.80 4:53.01 17
26.84 55.64 (28.80) 1:24.98 (29.34) 1:54.59 (29.61) 2:24.33 (29.74) 2:54.17 (29.84) 3:24.15 (29.98) 3:54.20 (30.05)
4:24.18 (29.98) 4:53.01 (28.83)
3 White, Nikki N 13 LAKE-FL 4:54.26 4:54.86 16
27.02 56.30 (29.28) 1:25.88 (29.58) 1:56.15 (30.27) 2:26.20 (30.05) 2:56.21 (30.01) 3:26.15 (29.94) 3:56.49 (30.34)
4:26.10 (29.61) 4:54.86 (28.76)
4 Brosseau, Katie E 17 Spa-MV 4:58.68 4:54.98 15
27.67 57.23 (29.56) 1:26.92 (29.69) 1:56.83 (29.91) 2:26.55 (29.72) 2:56.28 (29.73) 3:26.36 (30.08) 3:56.38 (30.02)
4:26.10 (29.72) 4:54.98 (28.88)
5 Nauta, Chelsea B 15 Tbay-FL 4:58.41 4:57.69 14
27.42 57.00 (29.58) 1:26.89 (29.89) 1:56.99 (30.10) 2:27.33 (30.34) 2:57.58 (30.25) 3:27.94 (30.36) 3:58.06 (30.12)
4:28.14 (30.08) 4:57.69 (29.55)
6 Zahalka, Kelly M 16 Nova-VA 4:57.03 4:58.57 13
27.50 56.98 (29.48) 1:26.98 (30.00) 1:57.38 (30.40) 2:27.71 (30.33) 2:58.16 (30.45) 3:28.70 (30.54) 3:59.00 (30.30)
4:29.30 (30.30) 4:58.57 (29.27)
7 Carter, Austen L 17 TG-SC 4:54.08 5:01.47 12
26.90 56.18 (29.28) 1:25.66 (29.48) 2:00.97 (35.31) 2:30.17 (29.20) 2:59.71 (29.54) 3:30.09 (30.38) 4:00.61 (30.52)
4:31.60 (30.99) 5:01.47 (29.87)
8 Hewko, Kaylen T 16 Irvine Novas-CA 4:58.45 5:06.68 11
27.31 56.57 (29.26) 1:26.48 (29.91) 1:56.68 (30.20) 2:27.49 (30.81) 2:58.94 (31.45) 3:30.80 (31.86) 4:02.93 (32.13)
4:35.21 (32.28) 5:06.68 (31.47)
B - Final
9 Clarke, Alexandra M 15 ArizonaDesertFox-AZ 4:58.94 4:55.06 9
26.51 55.26 (28.75) 1:24.60 (29.34) 1:54.54 (29.94) 2:24.65 (30.11) 2:54.77 (30.12) 3:24.93 (30.16) 3:55.38 (30.45)
4:25.41 (30.03) 4:55.06 (29.65)
10 Akerfelds, Aleksa M 14 Middies-MR 4:59.50 4:57.46 7
26.82 56.01 (29.19) 1:26.06 (30.05) 1:56.28 (30.22) 2:26.39 (30.11) 2:56.57 (30.18) 3:26.87 (30.30) 3:57.32 (30.45)
4:27.57 (30.25) 4:57.46 (29.89)
11 Lougee, Dena L 17 Santa Maria-CA 4:59.22 4:59.68 6
27.41 57.22 (29.81) 1:27.31 (30.09) 1:57.78 (30.47) 2:28.25 (30.47) 2:58.72 (30.47) 3:29.34 (30.62) 4:00.09 (30.75)
4:30.42 (30.33) 4:59.68 (29.26)
12 Iverson, Brittney R 15 Cat-OR 4:59.11 4:59.79 5
26.78 55.82 (29.04) 1:25.78 (29.96) 1:56.28 (30.50) 2:26.92 (30.64) 2:57.53 (30.61) 3:28.71 (31.18) 3:59.77 (31.06)
4:30.34 (30.57) 4:59.79 (29.45)
13 Harvey, Katura M 15 Rock-Mont S.C.-PV 5:00.50 5:00.89 4
27.56 56.91 (29.35) 1:27.13 (30.22) 1:57.63 (30.50) 2:28.04 (30.41) 2:58.52 (30.48) 3:29.33 (30.81) 4:00.23 (30.90)
4:30.83 (30.60) 5:00.89 (30.06)
14 Li, Jing 15 ArizonaDesertFox-AZ 5:00.43 5:04.91 3
27.56 57.40 (29.84) 1:27.94 (30.54) 1:58.69 (30.75) 2:29.39 (30.70) 3:00.59 (31.20) 3:32.03 (31.44) 4:03.20 (31.17)
4:34.41 (31.21) 5:04.91 (30.50)
15 Wesley, Jenna C 16 North Coast-SI 4:59.03 5:05.13 2
26.80 55.84 (29.04) 1:26.06 (30.22) 1:56.94 (30.88) 2:27.71 (30.77) 2:58.87 (31.16) 3:30.37 (31.50) 4:02.40 (32.03)
4:34.47 (32.07) 5:05.13 (30.66)
16 Gratton, Emilie L 15 ArizonaDesertFox-AZ 5:00.10 5:07.31 1
27.14 56.94 (29.80) 1:27.59 (30.65) 1:58.71 (31.12) 2:30.13 (31.42) 3:01.43 (31.30) 3:33.02 (31.59) 4:04.85 (31.83)
4:36.76 (31.91) 5:07.31 (30.55)

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: J 4:24.29 1993 Greg Dolniak
, Ontario, CAL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Koehler, John K 17 DR-OH 4:27.87 4:25.54 20
23.85 49.84 (25.99) 1:16.59 (26.75) 1:43.31 (26.72) 2:10.29 (26.98) 2:37.49 (27.20) 3:04.43 (26.94) 3:31.88 (27.45)
3:59.11 (27.23) 4:25.54 (26.43)
2 Stovall, Brooks B 16 Memphis Tigers-SE 4:31.03 4:26.31 17
24.11 50.41 (26.30) 1:17.41 (27.00) 1:44.70 (27.29) 2:11.63 (26.93) 2:39.02 (27.39) 3:06.30 (27.28) 3:33.38 (27.08)
4:00.36 (26.98) 4:26.31 (25.95)
3 Madson, Logan T 17 Bend Swim Club-OR 4:30.73 4:30.03 16
24.46 51.02 (26.56) 1:17.93 (26.91) 1:45.17 (27.24) 2:12.71 (27.54) 2:40.36 (27.65) 3:08.08 (27.72) 3:35.83 (27.75)
4:03.30 (27.47) 4:30.03 (26.73)
4 Brunfeldt, Alex T 18 Aquahawks-MV 4:31.77 4:31.46 15
25.00 51.88 (26.88) 1:19.20 (27.32) 1:47.15 (27.95) 2:15.06 (27.91) 2:42.61 (27.55) 3:10.08 (27.47) 3:37.61 (27.53)
4:04.97 (27.36) 4:31.46 (26.49)
5 Jafaari, Michael K 18 Industry Hill-CA 4:31.97 4:32.02 14
25.48 52.47 (26.99) 1:19.94 (27.47) 1:47.40 (27.46) 2:15.11 (27.71) 2:42.66 (27.55) 3:10.36 (27.70) 3:38.34 (27.98)
4:05.49 (27.15) 4:32.02 (26.53)
6 Morrell, Nolan K 16 Bend Swim Club-OR 4:31.07 4:33.26 13
24.93 52.11 (27.18) 1:20.27 (28.16) 1:48.38 (28.11) 2:16.09 (27.71) 2:44.12 (28.03) 3:11.94 (27.82) 3:39.91 (27.97)
4:07.20 (27.29) 4:33.26 (26.06)
7 Holmberg, Henry A 18 Bend Swim Club-OR 4:31.69 4:34.56 12
24.26 50.48 (26.22) 1:17.12 (26.64) 1:44.84 (27.72) 2:12.37 (27.53) 2:40.25 (27.88) 3:08.74 (28.49) 3:36.98 (28.24)
4:05.74 (28.76) 4:34.56 (28.82)
8 Bernard, Chris D 17 Un-Flst-FG 4:31.78 4:40.05 11
24.89 51.59 (26.70) 1:19.31 (27.72) 1:47.57 (28.26) 2:15.87 (28.30) 2:44.66 (28.79) 3:13.36 (28.70) 3:42.53 (29.17)
4:11.80 (29.27) 4:40.05 (28.25)
B - Final
9 White, Dan A 17 LAKE-FL 4:34.12 4:32.76 9
24.96 52.57 (27.61) 1:20.28 (27.71) 1:48.25 (27.97) 2:16.28 (28.03) 2:44.38 (28.10) 3:11.99 (27.61) 3:39.61 (27.62)
4:07.26 (27.65) 4:32.76 (25.50)
10 Owen, Phil L 18 ArizonaDesertFox-AZ 4:34.08 4:32.92 7
24.42 51.70 (27.28) 1:19.32 (27.62) 1:47.25 (27.93) 2:15.21 (27.96) 2:43.29 (28.08) 3:11.57 (28.28) 3:39.86 (28.29)
4:07.54 (27.68) 4:32.92 (25.38)
11 Mendoza, John D 16 Industry Hill-CA 4:35.01 4:34.96 6
26.25 54.18 (27.93) 1:22.27 (28.09) 1:50.07 (27.80) 2:17.96 (27.89) 2:46.01 (28.05) 3:13.62 (27.61) 3:41.25 (27.63)
4:08.55 (27.30) 4:34.96 (26.41)
12 Krause, Robert M 17 UNSRV-PC 4:35.87 4:35.74 5
25.57 53.05 (27.48) 1:20.54 (27.49) 1:48.39 (27.85) 2:16.24 (27.85) 2:44.19 (27.95) 3:12.37 (28.18) 3:40.32 (27.95)
4:08.21 (27.89) 4:35.74 (27.53)
13 Deters, Andrew K 16 Industry Hill-CA 4:34.11 4:36.11 4
25.91 53.82 (27.91) 1:21.70 (27.88) 1:49.56 (27.86) 2:17.42 (27.86) 2:45.40 (27.98) 3:13.27 (27.87) 3:41.29 (28.02)
4:09.01 (27.72) 4:36.11 (27.10)
14 Dove, Will D 16 Rsa-NC 4:35.84 4:37.39 3
25.18 52.80 (27.62) 1:21.00 (28.20) 1:49.20 (28.20) 2:17.23 (28.03) 2:45.12 (27.89) 3:13.37 (28.25) 3:41.75 (28.38)
4:09.96 (28.21) 4:37.39 (27.43)
15 Schiavo, Zachary D 15 Jersey Wahoos-MA 4:34.81 4:37.54 2
24.94 52.54 (27.60) 1:20.55 (28.01) 1:48.27 (27.72) 2:16.53 (28.26) 2:44.87 (28.34) 3:13.28 (28.41) 3:42.23 (28.95)
4:11.53 (29.30) 4:37.54 (26.01)
16 Casey, Aaron J 15 Team SantaMonica-CA 4:34.14 4:37.83 1
26.03 53.86 (27.83) 1:22.06 (28.20) 1:50.34 (28.28) 2:18.33 (27.99) 2:46.49 (28.16) 3:14.66 (28.17) 3:43.10 (28.44)
4:10.80 (27.70) 4:37.83 (27.03)

Event 23 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: J 3:25.48 1997 Swim Atlanta

Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 3:27.83 3:24.11J 40
1) Long, Teresa C 13 2) Glover, Stephanie L 18
3) Shishkoff, Kassia N 15 4) Smith, Julie P 14
24.68 51.27 (51.27) 1:15.30 (24.03) 1:41.94 (50.67) 2:06.54 (24.60) 2:33.76 (51.82) 2:57.57 (23.81) 3:24.11 (50.35)
2 Conejo Simi Aquatics-CA 'A' 3:26.45 3:27.43 34
1) Tourtellotte, Leah J 17 2) Gyuris, Vanda R 15
3) Bibb, Emily E 14 4) Denby, Kara J 17
24.89 51.73 (51.73) 1:16.67 (24.94) 1:44.36 (52.63) 2:09.67 (25.31) 2:37.20 (52.84) 3:01.42 (24.22) 3:27.43 (50.23)
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:25.82 3:28.16 32
1) Bellis, Caroline J 17 2) Newell, Megan M 16
3) Baker, Sarah E 16 4) Nichols, Christine E 16
25.70 53.26 (53.26) 1:18.24 (24.98) 1:46.25 (52.99) 2:11.13 (24.88) 2:38.15 (51.90) 3:02.19 (24.04) 3:28.16 (50.01)
4 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:31.38 3:28.89 30
1) Elbert, Skye S 16 2) Raatz, Katherine A 15
3) Clarke, Alexandra M 15 4) Swaney, Nicole H 16
25.78 53.15 (53.15) 1:17.89 (24.74) 1:44.59 (51.44) 2:09.75 (25.16) 2:37.02 (52.43) 3:02.29 (25.27) 3:28.89 (51.87)
5 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:31.79 3:29.62 28
1) Shaw, Elizabeth N 15 2) Campbell, Millie C 18
3) Anderson, Caitlin A 16 4) Zahalka, Kelly M 16
25.54 52.14 (52.14) 1:17.41 (25.27) 1:44.63 (52.49) 2:09.99 (25.36) 2:38.11 (53.48) 3:02.86 (24.75) 3:29.62 (51.51)
6 Team Greenville-SC 'A' 3:31.69 3:30.17 26
1) Carter, Austen L 17 2) Groblewski, Lauren R 18
3) Baxter, Mallory N 17 4) Pirovitz, Amanda B 17
24.57 50.29 (50.29) 1:15.54 (25.25) 1:42.64 (52.35) 2:08.25 (25.61) 2:37.65 (55.01) 3:02.51 (24.86) 3:30.17 (52.52)
7 Tampa Bay Community Aquatics-FL 'A' 3:32.47 3:31.21 24
1) Lampkin, Jessica A 17 2) Nauta, Brittany R 16
3) Sheffield, Rae-Lynn E 15 4) Nauta, Chelsea B 15
25.58 54.22 (54.22) 1:19.29 (25.07) 1:46.34 (52.12) 2:12.52 (26.18) 2:40.21 (53.87) 3:04.98 (24.77) 3:31.21 (51.00)
8 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:29.16 3:31.56 22
1) Gately, Karen E 18 2) Bargmann, Sarah H 18
3) Fritsch, Katie L 17 4) Dowd, Caroline F 18
25.74 53.27 (53.27) 1:18.38 (25.11) 1:46.24 (52.97) 2:10.90 (24.66) 2:38.10 (51.86) 3:03.46 (25.36) 3:31.56 (53.46)
9 Ywca Middies-MR 'A' 3:33.49 3:32.57 18
1) Ferguson, Kaitlyn R 16 2) Rakoczy, Joanna D 15
3) Pangilinan, Jackie M 17 4) Akerfelds, Aleksa M 14
26.43 55.08 (55.08) 1:19.92 (24.84) 1:47.04 (51.96) 2:11.43 (24.39) 2:38.68 (51.64) 3:04.33 (25.65) 3:32.57 (53.89)
10 City Of Mobile Swim Associatio-SE 'A' 3:33.62 3:32.60 14
1) Sirmon, Anna L 16 2) Leon, Lindsay M 15
3) Rikard, Courtney N 17 4) Kerns, Haleigh L 17
25.39 52.88 (52.88) 1:17.95 (25.07) 1:46.47 (53.59) 2:12.15 (25.68) 2:40.28 (53.81) 3:05.12 (24.84) 3:32.60 (52.32)
11 Memphis Thunder Aquatic Club-SE 'A' 3:33.85 3:32.63 12
1) Brackens, Lindsey N 14 2) Smith, Leigh L 17
3) Jensen, Grace G 17 4) Flynn, Taylor B 15
25.92 53.62 (53.62) 1:18.62 (25.00) 1:46.22 (52.60) 2:11.91 (25.69) 2:39.77 (53.55) 3:05.17 (25.40) 3:32.63 (52.86)
12 Birmingham Swim League-SE 'A' 3:31.14 3:32.97 10
1) Woods, Sarah A 15 2) Golden, Julie L 15
3) Carpenter, Joanie M 18 4) Culp, Martha W 15
25.78 53.30 (53.30) 1:18.07 (24.77) 1:45.14 (51.84) 2:11.12 (25.98) 2:39.32 (54.18) 3:04.88 (25.56) 3:32.97 (53.65)
13 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:30.99 3:33.07 8
1) Beller, Yeng Lan E 15 2) Christensen, Mei L 15
3) Pederson, Nicole K 17 4) Davis, Emerson M 18
25.35 52.56 (52.56) 1:18.10 (25.54) 1:45.95 (53.39) 2:11.55 (25.60) 2:39.81 (53.86) 3:05.07 (25.26) 3:33.07 (53.26)
14 Team Fox Jet-MN 'A' 3:31.74 3:33.20 6
1) Braun, Katie A 18 2) Goff, Sara 15
3) Wiesner, Lindsay W 18 4) Braun, Megan 15
25.47 53.14 (53.14) 1:18.63 (25.49) 1:46.87 (53.73) 2:13.11 (26.24) 2:41.18 (54.31) 3:06.15 (24.97) 3:33.20 (52.02)
15 North Coast Aquatics-SI 'A' 3:33.10 3:33.30 4
1) Hartwell, Alison T 18 2) Wesley, Jenna C 16
3) Tracy, Julie A 17 4) Allen, Britany R 17
25.87 53.76 (53.76) 1:18.70 (24.94) 1:45.85 (52.09) 2:11.68 (25.83) 2:39.80 (53.95) 3:05.96 (26.16) 3:33.30 (53.50)
16 Mission San Jose Aquatics-PC 'A' 4:05.60L 3:34.42 2
1) Suryoutomo, Tanya C 17 2) DeMeulenare, Jenisse C 17
3) Monobe, Elllie E 14 4) Morgan, Erin L 18
25.51 52.95 (52.95) 1:18.43 (25.48) 1:45.89 (52.94) 2:12.49 (26.60) 2:41.05 (55.16) 3:06.69 (25.64) 3:34.42 (53.37)
17 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 3:35.52 3:34.52
1) Ernst, Sarah E 15 2) Roth, Kristyn J 16
3) Perry, Jessica L 15 4) Nelson, Meredith K 17
26.07 53.44 (53.44) 1:19.02 (25.58) 1:47.50 (54.06) 2:13.37 (25.87) 2:41.68 (54.18) 3:06.88 (25.20) 3:34.52 (52.84)
18 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:35.78 3:34.71
1) Hewko, Kaylen T 16 2) Schauer, Alexis R 13
3) Games, Annika 13 4) Hwang, Jane S 16
25.79 53.50 (53.50) 1:19.14 (25.64) 1:47.31 (53.81) 2:13.34 (26.03) 2:41.62 (54.31) 3:07.31 (25.69) 3:34.71 (53.09)
19 Rose Bowl Aquatics-CA 'A' 4:06.66L 3:35.24
1) Tsuchiya, Ann H 14 2) Stroh, Norra M 14
3) Kime, Katherine A 14 4) Miller, Amanda M 17
25.48 53.19 (53.19) 1:19.29 (26.10) 1:47.70 (54.51) 2:13.23 (25.53) 2:41.17 (53.47) 3:06.91 (25.74) 3:35.24 (54.07)
19 Metro Aquatic Miami-FG 'A' 3:33.51 3:35.24
1) Lago, Jennifer M 17 2) Lago, Julianne 15
3) Smiddy, Rebecca A 15 4) Smiddy, Susan E 13
26.00 54.04 (54.04) 1:19.02 (24.98) 1:46.67 (52.63) 2:13.14 (26.47) 2:42.31 (55.64) 3:07.51 (25.20) 3:35.24 (52.93)
21 Rockville Montgomery S.C.-PV 'A' 3:29.39 3:36.23
1) Karel, Emily R 17 2) Waters, Megan J 14
3) Urubshurow, Delghi K 15 4) Harvey, Katura M 15
25.43 53.22 (53.22) 1:18.71 (25.49) 1:46.62 (53.40) 2:12.71 (26.09) 2:41.25 (54.63) 3:07.25 (26.00) 3:36.23 (54.98)
22 Raleigh Swimming Association-NC 'B' 3:35.43 3:36.28
1) Duncan, Amanda D 16 2) Cross, Blair C 14
3) Davis, Kimmy S 16 4) Curran, Bryttany L 15
26.13 54.62 (54.62) 1:20.01 (25.39) 1:47.58 (52.96) 2:13.15 (25.57) 2:41.78 (54.20) 3:07.73 (25.95) 3:36.28 (54.50)
23 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:36.99 3:36.59
1) Hubert, Jessie J 18 2) Schumacher, Katelyn N 15
3) Etem, Elise V 14 4) Sotiropoulos, Anastasia 14
26.25 54.15 (54.15) 1:19.84 (25.69) 1:48.65 (54.50) 2:14.00 (25.35) 2:42.25 (53.60) 3:08.52 (26.27) 3:36.59 (54.34)
24 YMCA Team Orlando-FL 'A' 3:35.82 3:36.61
1) Adams, Sarah E 15 2) Miller, Alli L 17
3) Matherly, Megan E 16 4) Nickson, Naomi L 16
25.71 52.91 (52.91) 1:18.69 (25.78) 1:47.65 (54.74) 2:13.62 (25.97) 2:41.75 (54.10) 3:07.84 (26.09) 3:36.61 (54.86)
25 Industry Hills Aquatics-CA 'A' 3:36.15 3:36.68
1) Boosalis, Maryann K 17 2) Jafari, Samantha S 16
3) Miller, Abby C 17 4) Anderson, Mia A 17
26.08 53.50 (53.50) 1:20.15 (26.65) 1:49.16 (55.66) 2:15.17 (26.01) 2:43.79 (54.63) 3:08.80 (25.01) 3:36.68 (52.89)
26 Arizona Desert Fox-AZ 'B' 3:33.43 3:36.95
1) Tremblay, Ashley E 18 2) Zimmerman, Joni A 15
3) Puschak, Jaclyn C 14 4) Reiter, McKenzie M 17
26.11 54.02 (54.02) 1:20.50 (26.48) 1:48.79 (54.77) 2:14.92 (26.13) 2:43.41 (54.62) 3:08.50 (25.09) 3:36.95 (53.54)
27 McMinnville Swim Club-OR 'A' 3:35.93 3:37.12
1) Klein, Robin M 16 2) Brown, Laura L 18
3) Bradshaw, Casey M 18 4) Neubig, Amanda L 16
26.82 54.76 (54.76) 1:10.12 (15.36) 1:49.85 (55.09) 2:15.68 (25.83) 2:44.16 (54.31) 3:00.22 (16.06) 3:37.12 (52.96)
28 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 3:35.09 3:37.99
1) Courtney, Jill E 16 2) Robinson, Ashley R 16
3) Swank, Katie A 15 4) Jackson, Ashley D 17
25.89 52.97 (52.97) 1:19.13 (26.16) 1:47.59 (54.62) 2:13.38 (25.79) 2:42.33 (54.74) 3:09.23 (26.90) 3:37.99 (55.66)
29 Desert Thunder Aquatics-AZ 'A' 3:35.98 3:38.32
1) Miller, Aleesha R 15 2) Burt, Morgan 17
3) Smith, Katherine C 15 4) Campbell, Erin R 16
25.79 53.22 (53.22) 1:20.77 (27.55) 1:51.39 (58.17) 2:16.64 (25.25) 2:45.21 (53.82) 3:10.57 (25.36) 3:38.32 (53.11)
30 Team Suffolk-MR 'A' 3:36.18 3:38.68
1) Napoli, Caitlin A 15 2) Wilde, Joy A 17
3) Parisi, Lauren N 14 4) Friedlander, Lauren T 16
26.01 53.60 (53.60) 1:19.89 (26.29) 1:48.97 (55.37) 2:14.46 (25.49) 2:42.92 (53.95) 3:09.49 (26.57) 3:38.68 (55.76)
31 Tempe Rio Salado Swim Club-AZ 'A' 3:36.26 3:39.30
1) Holland, Noelle D 15 2) Mozdzen, Laura C 16
3) Maxwell, Samantha A 14 4) Davis, Jessica E 14
26.50 55.40 (55.40) 1:21.00 (25.60) 1:49.13 (53.73) 2:15.19 (26.06) 2:44.73 (55.60) 3:10.69 (25.96) 3:39.30 (54.57)
32 Terrapins-PC 'A' NT 3:41.83
1) Deyoeo, Sarah J 15 2) Brix, Katelyn A 14
3) Buchanan, McKenzie J 15 4) Lee, Sylvie C 15
26.98 55.57 (55.57) 1:22.15 (26.58) 1:50.66 (55.09) 2:17.46 (26.80) 2:46.62 (55.96) 3:12.95 (26.33) 3:41.83 (55.21)
33 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:34.85 3:42.08
1) Cheffers, Mary L 16 2) Peak, Candice E 15
3) Foley, Kathleen E 16 4) Doherty, Caitlin K K 15
26.47 54.73 (54.73) 1:21.15 (26.42) 1:49.68 (54.95) 2:16.34 (26.66) 2:46.00 (56.32) 3:12.39 (26.39) 3:42.08 (56.08)
34 Miami Swimming-FG 'A' 3:36.99 3:42.24
1) Selts, Brittany D 14 2) Totten, Erica C 15
3) Totten, Jessica T 17 4) Maggiolo, Luci 16
25.70 53.43 (53.43) 1:19.82 (26.39) 1:49.00 (55.57) 2:16.30 (27.30) 2:46.29 (57.29) 3:12.81 (26.52) 3:42.24 (55.95)
35 Club Makos-SE 'A' 4:06.12L 3:42.66
1) Taylor, Amanda K 17 2) Atzhorn, Aileen L 14
3) Carr, Jessica J 16 4) Lozier, Sarah W 16
26.41 54.74 (54.74) 1:22.07 (27.33) 1:52.20 (57.46) 2:17.59 (25.39) 2:45.96 (53.76) 3:13.35 (27.39) 3:42.66 (56.70)
36 Team Fox Jet-MN 'B' 3:35.86 3:44.56
1) Burns, Kelsey A 16 2) Kilpatrick, Amy 18
3) Hilstrom, Stephanie 13 4) Larson, Jill E 15
26.66 56.35 (56.35) 1:23.71 (27.36) 1:53.21 (56.86) 2:19.62 (26.41) 2:48.45 (55.24) 3:15.63 (27.18) 3:44.56 (56.11)
37 Rockville Montgomery S.C.-PV 'B' 3:36.77 3:45.99
1) Chuang, Christine S 14 2) Zarin, Jordan A 17
3) Kim, Susan D 15 4) Rogers, Lindsay N 17
26.25 55.35 (55.35) 1:22.18 (26.83) 1:51.11 (55.76) 2:18.46 (27.35) 2:49.04 (57.93) 3:15.75 (26.71) 3:45.99 (56.95)

Event 24 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: J 3:01.66 1997 Academy Bullets
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raleigh Swimming Association-NC 'A' 3:05.43 3:02.98 40
1) Kluba, Kyle C 17 2) McGinnis, Eric T 16
3) Miltz, Stephen V 18 4) McGinnis, Matt W 18
22.47 46.59 (46.59) 1:08.21 (21.62) 1:32.44 (45.85) 1:54.49 (22.05) 2:18.96 (46.52) 2:40.18 (21.22) 3:02.98 (44.02)
2 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:10.57 3:07.84 34
1) Righi, Alex M 17 2) Ehret, Jon P 17
3) Turner, Buddy V 15 4) Owen, Phil L 18
21.87 46.46 (46.46) 1:08.96 (22.50) 1:33.71 (47.25) 1:55.92 (22.21) 2:20.71 (47.00) 2:43.20 (22.49) 3:07.84 (47.13)
3 Memphis Tigers-SE 'A' 3:07.74 3:08.63 32
1) Stovall, Gil G 17 2) Laabs, Keith L 18
3) Parker, Kevin J 17 4) Stovall, Brooks B 16
21.73 45.17 (45.17) 1:07.62 (22.45) 1:31.98 (46.81) 1:55.76 (23.78) 2:22.00 (50.02) 2:44.44 (22.44) 3:08.63 (46.63)
4 North Jeffco Swim Team-CO 'A' 3:11.40 3:08.64 30
1) Keeling, Daniel P 18 2) Lindauer, Chris K 17
3) Brown, Austin A 16 4) Payne, Russell R 17
22.82 47.48 (47.48) 1:09.94 (22.46) 1:34.92 (47.44) 1:58.08 (23.16) 2:23.19 (48.27) 2:44.90 (21.71) 3:08.64 (45.45)
5 Bend Swim Club-OR 'A' 3:12.08 3:09.03 28
1) Morrell, Nolan K 16 2) Holmberg, Henry A 18
3) Nyaradi, Dan A 16 4) Madson, Logan T 17
22.62 46.50 (46.50) 1:08.83 (22.33) 1:33.55 (47.05) 1:57.33 (23.78) 2:23.04 (49.49) 2:45.19 (22.15) 3:09.03 (45.99)
6 Reno Aquatic Club-PC 'A' 3:12.16 3:09.47 26
1) Smith, Jordan B 16 2) Evans, Ryan V 18
3) Pittenger, John H 18 4) Lorring, Peter E 17
22.65 47.28 (47.28) 1:09.75 (22.47) 1:34.88 (47.60) 1:57.56 (22.68) 2:22.29 (47.41) 2:44.61 (22.32) 3:09.47 (47.18)
7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR 'A' 3:11.92 3:10.94 24
1) Mitchell, Brad E 16 2) Thornton, Brad A 17
3) Hammer, Simon D 16 4) Byers, Lowell A 18
23.19 48.24 (48.24) 1:10.46 (22.22) 1:35.12 (46.88) 1:58.40 (23.28) 2:24.48 (49.36) 2:46.59 (22.11) 3:10.94 (46.46)
8 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:11.98 3:11.22 22
1) Hahn, David T 16 2) Stevens-Palmer, Garrett M 15
3) Lyles, John P 17 4) Sullivan, Hugh V 18
22.73 47.67 (47.67) 1:10.55 (22.88) 1:36.07 (48.40) 1:58.76 (22.69) 2:24.06 (47.99) 2:46.46 (22.40) 3:11.22 (47.16)
9 North Coast Aquatics-SI 'A' 3:12.45 3:11.54 18
1) Tucker, Stephen R 18 2) Riccitelli, Nathan J 17
3) Marckic, Troy P 17 4) Rodman, Spencer L 16
22.61 46.99 (46.99) 1:09.53 (22.54) 1:33.82 (46.83) 1:57.70 (23.88) 2:23.55 (49.73) 2:46.62 (23.07) 3:11.54 (47.99)
10 Rockville Montgomery S.C.-PV 'A' NT 3:12.32 14
1) Swendiman, Rob A 17 2) Mengering, Daniel E 16
3) Astiz, Adrian A 16 4) Hafkin, Josh V 15
23.17 48.85 (48.85) 1:11.38 (22.53) 1:36.97 (48.12) 1:59.85 (22.88) 2:25.29 (48.32) 2:47.72 (22.43) 3:12.32 (47.03)
11 Coast Guard Blue Dolphins-VA 'A' 3:41.25L 3:12.33 12
1) Madaras, Scott E 16 2) Cowling, TJ J 18
3) Lesnick, Tom J 17 4) Williams, Ryon D 17
23.44 48.34 (48.34) 1:10.39 (22.05) 1:34.52 (46.18) 1:57.81 (23.29) 2:23.38 (48.86) 2:46.62 (23.24) 3:12.33 (48.95)
12 Nova of VA Aquatics-VA 'A' 3:11.20 3:12.84 10
1) Wren, Garrett M 16 2) Robertson, Lee J 16
3) Martin, Jared R 18 4) Miller, Jeffery R 15
23.05 47.81 (47.81) 1:10.17 (22.36) 1:34.89 (47.08) 1:58.13 (23.24) 2:23.78 (48.89) 2:47.38 (23.60) 3:12.84 (49.06)
13 Potomac Marlins-PV 'A' 3:12.43 3:13.22 8
1) Kreitler, John T 17 2) Paster, Brandon D 17
3) Kraft, David S 17 4) Scheren, Stephen A 17
23.12 48.05 (48.05) 1:11.25 (23.20) 1:37.14 (49.09) 2:00.71 (23.57) 2:26.27 (49.13) 2:48.36 (22.09) 3:13.22 (46.95)
14 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:05.68 3:13.45 6
1) Bullock, Perry W 18 2) Bullock, Carroll C 18
3) Thula, Luis I 18 4) Pinto, Jonathan C 18
23.13 47.82 (47.82) 1:10.79 (22.97) 1:36.39 (48.57) 1:59.91 (23.52) 2:25.55 (49.16) 2:48.06 (22.51) 3:13.45 (47.90)
15 Jersey Wahoos-MA 'A' 3:12.67 3:14.18 4
1) Neiman, Mark J 16 2) Schiavo, Zachary D 15
3) Howard, Chris J 17 4) Parker, Graham A 18
23.98 49.59 (49.59) 1:12.61 (23.02) 1:38.00 (48.41) 2:01.29 (23.29) 2:26.65 (48.65) 2:49.28 (22.63) 3:14.18 (47.53)
16 First Colony Swim Team-GU 'A' 3:12.40 3:15.89 2
1) Hoffmann, Jake C 17 2) Chesney, Matt R 18
3) Hernandez, Daniel J 16 4) Neal, Dexter M 17
23.15 47.28 (47.28) 1:10.85 (23.57) 1:36.14 (48.86) 1:59.46 (23.32) 2:26.59 (50.45) 2:49.90 (23.31) 3:15.89 (49.30)
17 Club Makos-SE 'A' 3:12.67 3:16.11
1) Holway, Jimmy N 17 2) Atzhorn, Andy C 16
3) Cormier, Kyle K 17 4) Skinner, Matt A 16
23.14 48.01 (48.01) 1:11.75 (23.74) 1:37.84 (49.83) 2:01.01 (23.17) 2:26.30 (48.46) 2:50.06 (23.76) 3:16.11 (49.81)
18 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:41.42L 3:16.43
1) Brake, Andy J 15 2) Jarvis, Chris D 16
3) Dragelin, John B 16 4) Jendzejec, Alex D 18
23.73 49.45 (49.45) 1:12.77 (23.32) 1:38.20 (48.75) 2:01.25 (23.05) 2:27.21 (49.01) 2:50.56 (23.35) 3:16.43 (49.22)
19 Industry Hills Aquatics-CA 'A' 3:11.39 3:17.27
1) Beltran, Roger A 16 2) Kostianis, Nikos E 16
3) Kim, Edward J 16 4) Deters, Andrew K 16
23.20 48.48 (48.48) 1:03.60 (15.12) 1:37.39 (48.91) 2:01.50 (24.11) 2:27.91 (50.52) 2:51.33 (23.42) 3:17.27 (49.36)
20 St.CharlesSwimTeam-IL 'A' 3:11.31 3:17.90
1) Dauw, Curtis M 16 2) Kraus, Richard M 17
3) Brooks, Doug S 15 4) Mondul, Andrew N 16
22.94 47.92 (47.92) 1:10.25 (22.33) 1:34.99 (47.07) 1:59.11 (24.12) 2:27.06 (52.07) 2:51.27 (24.21) 3:17.90 (50.84)
21 Waukesha Express Swim Team-WI 'A' 3:12.79 3:18.90
1) Kittilstad, Jacob L 15 2) Dwyer, Andy R 17
3) LeCleve, Victor C 14 4) Hendricks, Ryan S 17
23.25 48.24 (48.24) 1:11.07 (22.83) 1:36.27 (48.03) 2:00.84 (24.57) 2:28.06 (51.79) 2:51.69 (23.63) 3:18.90 (50.84)
-- Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:09.78 DQ
1) Falk, Bjorn E 17 2) Sullivan, PJ J 18
3) Christian, Marc E 18 4) Swanson, Corey W 15
22.61 46.89 (46.89) 1:09.45 (22.56) 1:34.12 (47.23) 1:56.46 (22.34) 2:22.30 (48.18) 2:43.81 (21.51) DQ (45.97)