ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Beard Upsets Klochkova, Takes Three Gold on Final Day of World Cup -- February 9, 2004

By Phillip Whitten

RIO DE JANEIRO, Brazil, February 8, 2004. AMERICAN Amanda Beard added three gold-medal performances on the final day of the final stop on the 2003-04 FINA World Cup tour in Rio tonight to top all competitors.

The 22 year-old two-time Olympian glided to victory in the 50m breast in 30.99, easily outdistancing Brazil's Rebeca Gusmao; annexed her best event, the 200 breast, in 2:23.74, well ahead of Germany's Sonja Helbig (2:28.22); then stunned the raucous Brazilian crowd by upsetting Ukraine's Yana Klochkova in the 100 IM, 1:01.85 to 1:02.31.

Despite Beard's spectacular hat trick, the day's single best performances were turned in by sprinters. Sweden's Johanna Sjoberg blazed a 53.58 to take the 100 free. Brazil's Gusmao was second in a South American record 54.40. Sjoberg later added the 50 fly to her collection of victories, taking 26.39 seconds to overwhelm the field.

On the men's side, Argentina's Jose Meolans clocked 21.59 seconds to take the 50 free, with the USA's Ryan Wochomurka a distant second at 22.07.

Klochkova, upset by Beard in the sprint IM, still managed to win two more gold medals today to go with her three from yesterday. In the 400 IM she defeated Argentina's Georgina Bardach, 4:38.15 to 4:40.65. In the 200 fly she had all she could handle in the person of 14 year-old Korean Yuou Ri Kown, winning the race by a touch, 2:09.50 to 2:09.62.

Trinidad's George Bovell won the 200 IM in 1:57.57, giving him a sweep of the two sprint medley events.


2004 FINA World Cup 8
Rio de Janeiro, Brazil
February 6-8, 2004

25 meter pool

RESULTS:
February 8, 2004


Women's 100m Freestyle, Finals
1. SJOBERG Johanna 1978 SWE 53.58 981
2. GUSMAO Rebeca 1984 BRA 54.40* 959
3. GOTZ Daniela 1987 GER 55.08 941
4. DELAROLI Flavia 1983 BRA 55.28 935
5. RYU Yoon Ji 1985 KOR 55.40 932
6. ROETS Lauren 1987 RSA 56.03 915
7. JESUS Flavia 1982 BRA 56.93 891
8. FAGUNDEZ Gabriella 1985 SWE 57.17 884


Men's 200m Freestyle, Finals
1. COMAN Dragos 1980 ROM 1:46.41 956
2. TUCKER Scott 1975 USA 1:46.54 954
3. CASTRO Rodrigo 1978 BRA 1:47.32 943
4. LIU Yu 1982 CHN 1:47.97 934
5. THIELE Jens 1980 GER 1:47.99 934
6. JONES Bj 1982 USA 1:49.24 916
7. BONFIM Bruno 1979 BRA 1:49.70 910
8. KINTZ Nicolas 1977 FRA 1:52.64 870

Women's 50m Breaststroke, Finals
1. BEARD Amanda 1981 USA 30.99 965
2. GUSMAO Rebeca 1984 BRA 32.16 909
3. HELBIG Sonja 1987 GER 32.50 893
4. GUISCARDO Liliana 1981 ARG 33.44 849
5. KATSUNO Mariana 1982 BRA 33.46 848
6. CHO A Ra 1990 KOR 33.63 841
7. ROMERO Patricia 1975 BRA 33.75 835
8. VOLPE Karine 1985 BRA 34.14 817

Men's 100m Breaststroke, Finals
1. FISCHER Eduardo 1980 BRA 1:00.11 957
2. BAO Jing Tao 1983 CHN 1:00.34 952
3. GANGLOFF Mark 1982 USA 1:00.36 951
4. DUBOSCQ Hugues 1981 FRA 1:00.45 949
5. TOMAZINI Marcelo 1978 BRA 1:01.78 916
6. SANTOS Felipe Brandao 1979 BRA 1:02.10 909
7. KARFUNKELSTEIN Rogerio 1976 BRA 1:02.32 903
8. LIMA Felipe 1985 BRA 1:02.67 895

Women's 400m Individual Medley, Timed Final
1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 4:38.15 958
2. BARDACH Georgina 1983 ARG 4:40.65 945
3. MARANHAO Joanna 1987 BRA 4:42.26 936
4. JARLAND Elisabeth 1985 NOR 4:50.55 892
5. LITTLE Candice 1983 RSA 4:50.85 891
6. CRUZ Debora 1988 BRA 5:08.95 797
7. CUNHA Fabiana 1982 BRA 5:14.30 770

Men's 100m Butterfly, Finals
1. DIETRICH Johannes 1985 GER 52.39 957
2. GHERGHEL Ioan 1978 ROM 52.52 953
3. ALMEIDA Kaio 1984 BRA 52.76 947
4. SAPUCAIA Marco 1983 BRA 53.98 912
5. STARKE Benjamin 1986 GER 54.05 910
6. MORGADO Simao 1979 POR 54.12 909
7. SILVA Fernando 1986 BRA 55.11 881
8. SANTOS Guilherme Roth 1982 BRA 55.92 858

Women's 100m Backstroke, Finals
1. WITTSTOCK Charlene 1978 RSA 1:00.98 933
2. MENSING Jenny 1986 GER 1:01.18 928
3. LEE Nam Eun 1989 KOR 1:01.24 927
4. UDROIU Raluca 1982 ROM 1:01.54 920
5. MOLINA Fabiola 1975 BRA 1:01.58 919
6. LEE Da Hye 1981 KOR 1:02.41 898
7. CRESPO Laura 1981 BRA 1:04.60 845
8. ALVARENGA Fernanda 1986 BRA 1:05.07 834

Men's 50m Backstroke, Finals
1. CAO Xiewei 1984 CHN 24.79 917
2. WOCHOMURKA Ryan 1983 USA 24.92 909
3. ZANDBERG Gerhard 1983 RSA 25.07 900
4. NETO Alexandre Massura 1975 BRA 25.21 892
5. FLOREA Razvan 1980 ROM 25.22 891
6. KEIL Dominik 1985 GER 25.42 879
7. GHERGHEL Ioan 1978 ROM 25.53 872
8. PINTO Thiago 1977 BRA 25.60 868

Women's 200m Butterfly, Finals
1. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 2:09.50 952
2. KOWN You Ri 1989 KOR 2:09.62 951
3. BARDACH Georgina 1983 ARG 2:12.52 918
4. LOOTS Mandy 1978 RSA 2:12.63 917
5. DORR Mccall 1981 USA 2:13.04 912
6. KIM Bo Mi 1989 KOR 2:18.40 851
7. PANISI Daniela 1984 BRA 2:18.61 849
8. OLIVEIRA Pamella 1987 BRA 2:22.10 810

Men's 200m Individual Medley, Finals
1. BOVELL George 1983 TRI 1:57.57 976
2. PEREIRA Thiago 1986 BRA 1:58.16 969
3. KELLER Christian 1972 GER 2:00.10 945
4. GANGLOFF Mark 1982 USA 2:01.56 927
5. MORETZSOHN Caio 1983 BRA 2:02.15 919
6. HETLAND Aleksander 1982 NOR 2:03.03 909
7. BRODIE Leith 1986 AUS 2:04.94 885
8. FILHO Jose Belarmino 1977 BRA 2:05.44 879

Women's 400m Freestyle, Finals
1. POTEC Camelia 1982 ROM 4:07.45 964
2. PADURARU Simona 1981 ROM 4:13.40 929
3. RIBEIRO Paula Baracho 1981 BRA 4:15.94 914
4. BROCHADO Mariana 1984 BRA 4:18.54 899
5. NODA Taiane 1987 BRA 4:20.78 885
6. BUSSO Natalia 1986 BRA 4:25.32 859
7. PEREZ Monick 1986 BRA 4:27.20 848
8. OLIVEIRA Denise 1980 BRA 4:30.21 830

Men's 50m Freestyle, Finals
1. MEOLANS Jose 1978 ARG 21.59 980
2. WOCHOMURKA Ryan 1983 USA 22.07 948
3. SOUZA Jader 1982 BRA 22.23 937
4. SANTOS Guilherme Roth 1982 BRA 22.35 929
5. SCHERER Fernando 1974 BRA 22.42 924
6. SAPUCAIA Marco 1983 BRA 22.51 918
7. HERNANDEZ Marcos A. 1978 CUB 22.55 916
8. OLIVEIRA Joao Paulo 1980 BRA 22.88 893

Women's 200m Breaststroke, Finals
1. BEARD Amanda 1981 USA 2:23.74 967
2. HELBIG Sonja 1987 GER 2:28.22 922
3. CHO A Ra 1990 KOR 2:28.46 919
4. WEDE Josefin 1987 SWE 2:30.32 900
5. KIM Ji Yeon 1990 KOR 2:31.11 892
6. SCHMIDT Michele 1982 BRA 2:37.16 832
7. JARLAND Elisabeth 1985 NOR 2:38.58 817
GUISCARDO Liliana 1981 ARG DSQ

Men's 1500m Freestyle, Timed Final
1. COMAN Dragos 1980 ROM 15:06.33 941
2. DIATTCHINE Vladimir 1982 RUS 15:16.49 924
3. NEGREIROS Armando 1985 BRA 15:22.51 914
4. LIMA Luiz 1977 BRA 15:26.09 908
5. LUCHNIKOV Maxin 1987 RUS 15:29.02 904
6. RIAZANOV Serguei 1985 RUS 15:35.25 894
7. RIBEIRO Matheus 1984 BRA 15:35.56 893
8. SANATCHEN Anton 1978 RUS 15:42.21 882
9. JONES Bj 1982 USA 15:46.86 875
10. MINCA Andrei 1987 ROM 15:52.66 865
11. ARAPIRACA Luiz 1987 BRA 15:57.92 857
12. BONFIM Bruno 1979 BRA 16:00.28 853
13. SCHULTZ Andre 1988 BRA 16:00.99 852

Women's 100m Individual Medley, Finals
1. BEARD Amanda 1981 USA 1:01.85 951
2. KLOCHKOVA Yana 1982 UKR 1:02.31 940
3. ERIKSSON Hanna 1984 SWE 1:02.42 937
4. GOTZ Daniela 1987 GER 1:04.55 886
5. KURY Julyana 1983 BRA 1:05.50 864
6. ODLAND Heid Elin 1982 NOR 1:06.83 832
7. OKITA Fernanda 1987 BRA 1:07.58 815
8. KATSUNO Mariana 1982 BRA 1:07.90 807

Men's 200m Backstroke, Finals
1. FLOREA Razvan 1980 ROM 1:55.01 964
2. ROMERO Rogerio 1969 BRA 1:57.77 929
3. KEIL Dominik 1985 GER 1:58.19 924
4. SALATTA Lucas 1987 BRA 1:59.11 912
5. LAURENTINO Nuno 1975 POR 2:01.49 882
6. GUIDO Guilherme 1987 BRA 2:02.61 868
7. ZUCCONI Juan Manoel 1982 ARG 2:06.85 815
8. ROSSIN Renan 1985 BRA 2:09.02 788

Women's 50m Butterfly, Finals
1. SJOBERG Johanna 1978 SWE 26.39 952
2. FAGUNDEZ Gabriella 1985 SWE 27.34 899
3. DELAROLI Flavia 1983 BRA 27.55 888
4. MOLINA Fabiola 1975 BRA 27.89 869
5. DORR Mccall 1981 USA 27.94 866
6. JESUS Flavia 1982 BRA 28.38 842
7. KIM Bo Mi 1989 KOR 28.46 837
8. MONTEIRO Ivi 1984 BRA 28.84 817