ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





So. Carolina Gamecocks Sweep 'Bama's Crimson Tide by Identical 127-115 Scores -- January 30, 2004

January 30. SOUTH Carolina's Gamecocks defeated Alabama in an exciting meet this evening, as both the men and women won 127-115.

For the women, the Gamecocks won five of their events. Senior, Jennifer VanAssen took first in the 200 yard freestyle with a time of 1:49.51.

Ashleigh Bastak finished in the top position in the 100 yard freestyle
(51.65) with VanAssen coming in second (51.79).

Freshman Aunya Nance finished first in the 200 yard breaststroke with a time of 2:23.15 with Kendel Fiorentino coming in close behind (2:23.39) in second.

Heather Skaggs had a placed first in the 200 yard backstroke (2:03.51). Skaggs also had a personal best of 56.49 leading off the 400 yard medley relay which the Gamecocks won with the combination of Heather Skaggs,
Aunya Nance, Carolyn McHugh, and Ashleigh Bastak with a time of 3:55.82 sealing the victory for South Carolina.

Allison Brennan led the way for the divers finishing second in both the 1 meter and 3-meter events.


On the men's side, Istvan Bathazi and Tamas Szucs led the way with two wins each. Bathazi placed first in the 200 yard backstroke (2:03.58) and the 200 yard IM (1:51.09). Szucs took home top honors in the 500 yard free (4:35.22) and the 200 yard free (1:39.48).

In a very exciting final event, the Gamecocks took first place in the 400 yard freestyle relay with the combination of Ed Murphy, Reid Duff,
Szucs and Bathazi clocking a time of 3:02.37.

In the 1 meter diving, Andy Bradley finished first (317.10) and Dean Emmerton finished second (286.20). In the 3 meter diving, the
Gamecocks dominated the event with Bradley (331.88), Emmerton (295.88) and Ian Balman (279.98) going 1-2-3.

Coach Don Gibb was very impressed with the performances of the team today.
"This is probably the best meet we have had this year. It's great to have this on our way to the SEC Championships" stated Gibb.

"We started strong and finished strong. It was a very solid performance."

The Gamecocks have their last home meet February 7, hosting the Georgia Bulldogs.



Event 1 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina 'B' NT 3:55.82 11 1) Skaggs, Heather 2) Nance, Aunya 3) McHugh, Carolyn 4) Bastak, Ashleigh 2 University of Alabama 'A' NT 4:03.22 4 1) Sharpe, Kimberly 2) Adams, Sonya 3) Beji, Selma 4) Rogers, Becca 3 University of South Carolina 'A' NT 4:06.19 2 1) Dedekind, Bronwyn 2) Hong, Christina 3) Johnson, Meagan 4) Andrews, Bennett
Event 2 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Alabama 'A' NT 3:26.57 11 1) Southon, Franck 2) Worby, Ben 3) Schmidt, Matt 4) Willcox, James 2 University of South Carolina 'A' NT 3:30.07 4 1) Derieg, Lir 2) Kata, Justin 3) Parkin, Joshua 4) Burkhard, Matt 3 University of Alabama 'B' NT 3:41.51 2 1) Arckey, Brent 2) Hall, Adam 3) Al-Qahtani, Waleed 4) Smith, Jeff
Event 3 Women 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Weatherman, Nichole UA NT 17:04.66 9 2 Belyea, Bridgett UA NT 17:16.25 4 3 May, Kaelon USC NT 17:22.26 3 4 Ruka, Meredith USC NT 17:52.86 2 5 Clanton, Anna-Kate USC NT 18:14.74 1
Event 4 Men 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Flamion, Chris UA NT 15:43.49 9 2 Farrington, Mike USC NT 15:53.62 4 3 Jones, J.T. UA NT 16:10.08 3 4 Farrington, Tim USC NT 16:29.01 2
Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Van Assen, Jennifer USC NT 1:49.51 9 2 Bassino, Melina UA NT 1:51.01 4 3 Theilemann, Tara UA NT 1:52.90 3 4 Skaggs, Haley USC NT 1:53.90 2 5 Gilbert, Amanda UA NT 1:54.01 1 6 Andrews, Bennett USC NT 1:57.57
Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 1:39.48 9 2 Willcox, James UA NT 1:39.69 4 3 Bathazi, Tamas USC NT 1:39.98 3 4 Erhartic, Igor UA NT 1:40.08 2 5 Mack, Colby USC NT 1:40.32 1 6 Al-Qahtani, Waleed UA NT 1:47.54
Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 23.37 9 2 Bastak, Ashleigh USC NT 23.92 4 3 Hallquist, Kathryn UA NT 24.62 3 4 Nance, Aunya USC NT 24.91 2 5 Adams, Sonya UA NT 24.93 1 6 Rogers, Becca UA NT 25.47
Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Erasmus, Darren UA NT 21.06 9 2 Murphy, Ed USC NT 21.17 4 3 Ashby, Brendan UA NT 21.50 3 4 Duff, Reid USC NT 21.77 2 5 Smith, Jeff UA NT 22.02 1 6 Bastak, Adam USC NT 22.17 7 Hall, Adam UA NT x22.59 -- Mack, Colby USC NT SCR
Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Grant, Anna UA NT 2:08.27 9 2 Sharpe, Kimberly UA NT 2:10.20 4 3 McHugh, Carolyn USC NT 2:10.44 3 4 Fiorentino, Kendel USC NT 2:12.49 2 5 Beji, Selma UA NT 2:16.54 1 6 Hartland, Amy USC NT 2:19.91
Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bathazi, Istvan USC NT 1:51.09 9 2 Worby, Ben UA NT 1:52.05 4 3 Southon, Franck UA NT 1:54.73 3 4 Condon, Sean USC NT 1:58.44 2 5 Kata, Justin USC NT 2:00.20 1 -- Hansen, Tim UA NT DQ -- Farrington, Mike USC NT DQ
Event 11 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bassham, Lane UA NT 326.18 9 2 Brennan, Allison USC NT 310.50 4 3 Hastreiter, Jenna UA NT 293.18 3 4 Havens, Lindsay USC NT 265.58 2 5 Hodges, Holly USC NT 265.20 1 6 Rasmussen, Crystal UA NT 260.33 7 Tuthill, Karissa UA NT x221.03
Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy USC NT 317.10 9 2 Emmerton, Dean USC NT 286.20 4 3 Ashworth, Aaron UA NT 283.28 3 4 Smith, Stewart UA NT 270.53 2 5 Maple, Jesse UA NT 270.38 1 6 Balman, Ian USC NT 260.18 7 Harris, Alan UA NT x256.73
Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Belyea, Bridgett UA NT 2:06.43 9 2 Fiorentino, Kendel USC NT 2:07.56 4 3 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:08.30 3 4 Johnson, Meagan USC NT 2:11.25 2 5 Ruka, Meredith USC NT x2:13.56 6 Adams, Sonya UA NT 2:20.85 1 -- Clanton, Anna-Kate USC NT SCR
Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jones, J.T. UA NT 1:52.76 9 2 Flamion, Chris UA NT 1:52.97 4 3 Bathazi, Tamas USC NT 1:53.03 3 4 Schmidt, Matt UA NT 1:54.30 2 5 Al-Qahtani, Waleed UA NT x1:58.03 6 Mack, Colby USC NT 1:58.33 1 7 Lillard, Jim USC NT 1:58.41
Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bastak, Ashleigh USC NT 51.65 9 2 Van Assen, Jennifer USC NT 51.79 4 3 Bassino, Melina UA NT 52.28 3 4 Grant, Anna UA NT 52.51 2 5 Skaggs, Haley USC NT 52.55 1 6 Gilbert, Amanda UA NT 53.87
Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Erasmus, Darren UA NT 45.73 9 2 Murphy, Ed USC NT 46.15 4 3 Davidson, Troy UA NT 46.43 3 4 Parkin, Joshua USC NT 46.84 2 5 Ashby, Brendan UA NT 46.99 1 6 Duff, Reid USC NT 47.38 7 Burkhard, Matt USC NT x48.08
Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 2:03.51 9 2 Hallquist, Kathryn UA NT 2:04.10 4 3 Rogers, Becca UA NT 2:07.89 3 4 Sharpe, Kimberly UA NT 2:10.99 2 5 Hartland, Amy USC NT 2:31.02 1 -- Dedekind, Bronwyn USC NT SCR
Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Southon, Franck UA NT 1:50.38 9 2 Bathazi, Istvan USC NT 1:53.22 4 3 Derieg, Lir USC NT 1:54.65 3 4 Condon, Sean USC NT 1:58.63 2 5 Hansen, Tim UA NT 1:59.37 1 6 Arckey, Brent UA NT 2:00.89
Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Weatherman, Nichole UA NT 4:59.64 9 2 Theilemann, Tara UA NT 5:01.76 4 3 Dedekind, Bronwyn USC NT 5:01.96 3 4 May, Kaelon USC NT 5:03.85 2 5 Ruka, Meredith USC NT 5:15.81 1 6 McGiffin, Liz UA NT 5:16.83 7 Clanton, Anna-Kate USC NT x5:26.62
Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 4:35.22 9 2 Willcox, James UA NT 4:38.44 4 3 Mack, Colby USC NT 4:38.62 3 4 Erhartic, Igor UA NT 4:39.93 2 5 Jones, J.T. UA NT 4:40.90 1 6 Farrington, Tim USC NT 4:40.95
Event 21 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bassham, Lane UA NT 286.65 9 2 Brennan, Allison USC NT 268.58 4 3 Rasmussen, Crystal UA NT 256.20 3 4 Hodges, Holly USC NT 246.68 2 5 King, Lauren USC NT 246.60 1 6 Hastreiter, Jenna UA NT 238.88 7 Havens, Lindsay USC NT x219.83 8 Tuthill, Karissa UA NT x192.98
Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy USC NT 331.88 9 2 Emmerton, Dean USC NT 295.88 4 3 Balman, Ian USC NT 279.98 3 4 Ashworth, Aaron UA NT 260.25 2 5 Maple, Jesse UA NT 256.50 1 6 Harris, Alan UA NT 256.43 -- Bastak, Adam USC NT SCR
Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nance, Aunya USC NT 2:23.15 9 2 Fiorentino, Kendel USC NT 2:23.39 4 3 Beji, Selma UA NT 2:27.12 3 4 Bernthal, Andrea UA NT 2:33.97 2 -- Hong, Christina USC NT DQ
Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bathazi, Istvan USC NT 2:03.58 9 2 Worby, Ben UA NT 2:05.40 4 3 Kata, Justin USC NT 2:08.44 3 4 Hansen, Tim UA NT 2:11.99 2 5 Farrington, Mike USC NT 2:12.76 1 6 Hall, Adam UA NT 2:13.24
Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina 'B' NT 3:28.65 11 1) Van Assen, Jennifer 2) McHugh, Carolyn 3) Skaggs, Haley 4) Andrews, Bennett 2 University of Alabama 'B' NT 3:30.22 4 1) Grant, Anna 2) Gilbert, Amanda 3) Bassino, Melina 4) Theilemann, Tara 3 University of Alabama 'A' NT 3:39.37 2 1) Weatherman, Nichole 2) Belyea, Bridgett 3) McGiffin, Liz 4) Hallquist, Kathryn 4 University of South Carolina 'A' NT 3:45.10 1) Dedekind, Bronwyn 2) Hong, Christina 3) Johnson, Meagan 4) Hartland, Amy
Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina 'A' NT 3:02.37 11 1) Murphy, Ed 2) Duff, Reid 3) Szucs, Tamas 4) Bathazi, Tamas 2 University of Alabama 'A' NT 3:02.73 4 1) Davidson, Troy 2) Ashby, Brendan 3) Erhartic, Igor 4) Erasmus, Darren 3 University of South Carolina 'B' NT 3:08.70 2 1) Parkin, Joshua 2) Derieg, Lir 3) Burkhard, Matt 4) Bastak, Adam 4 University of Alabama 'B' NT 3:12.05 1) Flamion, Chris 2) Schmidt, Matt 3) Smith, Jeff 4) Arckey, Brent