ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





UNLV Women Down San Diego State and Wyoming, SDS Lassos Wyoming -- November 23, 2003

SAN DIEGO, Calif, November 23. THE UNLV women's swimming and diving team defeated San Diego State 193-107 on Saturday night at the Ray and Joan Kroc Community Center Pool on the SDSU Campus, with San Diego State defeating Wyoming, 174-126.

The Rebel women opened the meet with a win in the 200 medley relay. The team of Jessie Bradshaw, Shayna Burns, Tiffany Vincent and Katie Wronn won in 1:47.31.

Alyson Noble and Alison Zick went 1-2 in the 1000 free. Noble finished well ahead of the field, winning in 10:10.66, while Zick following at 10:18.66. Noble also won the 500 free in 4:58.98.

Junior Khawinda Kuhn won the 100 (58.63) and 200 (2:07.68) backstroke events, while sophomore Shayna Burns took the 100 (1:04.80) and 200 (2:20.54) breaststroke.

Burns and Kuhn also went 1-2 in the 200 IM. Burns won in 2:08.42, with Kuhn finishing in 2:11.11.

Senior Julie Unrau took both the 100 (57.81) and 200 (2:05.71) fly events. Freshman Katie Wronn won the 50 (24.58) and 100 (52.97) freestyle events.

The Rebels finished the meet with another relay win, with Wronn, Noble, Lauren Browning and Zick capturing the 400 free relay in 3:34.80.

Senior Hannah Ryan recorded SDSU's lone first-place finish on the day, winning the 500 with a time of 1:52.25. She later took second in the 50 in 5:01.89.

Freshman Caitlin Friedhoff saw her string of first-place finished in the 50 free in the last three meets ended when she was runner-up to UNLV's Katie Wronn. Friedhoff turned in a time of 24.96 in that event and also had a second-place finish in the 100 free (53.51).

Megan Storey turned in another fine meet performance, finishing second in the 200 butterfly (2:09.63) and taking third in both the 1,000 free (10:20.81) and 200 backstroke (2:09.78).

The Aztecs also got runner-up finished from freshman Adriana Quirke in the 100 backstroke (1:00.14) and junior Jennifer Arrow in the 200 breaststroke (2:23.69).

he Cowgirls won four events on the day including the 200 medley relay. In that event, Katie Haywood, Alex Leziy-Miller, Heidi Thorson and Katie Bigger swam a first place time of 1:50.98.

Individually, the Cowgirls were once again led by freshman diver Saara Haapanen who won both boards of diving on the day. Her score of 226.00 on the 1-meter and 224.05 on the 3-meter were each best scores of the dual. Freshman Lauren Beard was the only other event winner on the day, winning the 200 IM in a time of 2:11.34.

"I thought we swam hard, we just weren't able to come away with the win," said UW assistant swimming and diving coach Jane Bartee. "Saara had a great day of diving, Lauren swam a tough 200 IM and I was really pleased with the 200 medley relay."

RESULTS:
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Unlv 'A' NT 1:47.31
1) Bradshaw, Jessie SO 2) Burns, Shayna SO
3) Vincent, Tiffany J FR 4) Wronn, Katie M FR
2 Unlv 'B' NT 1:50.68
1) Kuhn, Khawinda JR 2) Gersper, Kaileen E FR
3) Unrau, Julie SR 4) Hoover, Jacque M JR
3 Wyoming 'A' NT 1:50.98
1) Haywood, Katie M 2) Leziy-Miller, Alexandra G SO
3) Thorson, Heidi FR 4) Bigger, Katie FR
4 San DiegoState 'A' NT 1:51.53
1) Quirke, Adriana FR 2) Graham, Jennifer SR
3) Schmied, Emily SO 4) Friedhoff, Caitlin FR
5 Wyoming 'B' NT 1:52.88
1) Lilly, Janelyn B SR 2) Spadinger, Erin FR
3) Michelena, Samantha L SO 4) Lehnertz, Tamara FR
6 San DiegoState 'B' NT 1:52.93
1) DelMoral, Sylvia FR 2) Arrow, Jennifer JR
3) Karoly, Stella FR 4) Fernandez, Allison SR


Event 2 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noble, Alyson JR Unlv NT 10:10.66
2 Zick, Alison SO Unlv NT 10:18.66
3 Storey, Megan SR San Diego State NT 10:20.81
4 Lewis, Kristin M JR Wyoming NT 10:33.09
5 Hansen, Holly FR Wyoming NT 10:34.03
6 Glaab, Laura FR Wyoming NT 10:40.28
7 Schmied, Emily SO San Diego State NT 10:40.41
8 Van Dyke, Amy SR San Diego State NT 11:08.25


Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ryan, Hannah SR San Diego State NT 1:52.25
26.41 54.76 1:23.30 1:52.25
2 Browning, Lauren A FR Unlv NT 1:55.23
27.81 57.14 1:26.09 1:55.23
3 Lehnertz, Tamara FR Wyoming NT 1:55.91
27.84 57.42 1:26.96 1:55.91
4 Chambers, Stephanie JR San Diego State NT 1:56.98
27.50 56.65 1:26.81 1:56.98
5 Bigger, Katie FR Wyoming NT 1:57.12
27.76 57.20 1:27.14 1:57.12
6 Seaman, Lani Unlv NT 1:57.75
28.05 57.54 1:27.72 1:57.75
7 Zenker, Stacey FR Wyoming NT 1:59.44
28.05 57.58 1:28.09 1:59.44
8 Osback, Amy SO San Diego State NT 2:00.42
28.15 58.55 1:29.44 2:00.42
9 Rohner, Janae JR Unlv NT 2:02.24
28.46 59.35 1:30.99 2:02.24


Event 4 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kuhn, Khawinda JR Unlv NT 58.63
28.93 58.63
2 Quirke, Adriana FR San Diego State NT 1:00.14
29.38 1:00.14
3 Haywood, Katie M Wyoming NT 1:00.45
29.54 1:00.45
4 Bradshaw, Jessie SO Unlv NT 1:01.10
30.03 1:01.10
5 Beard, Lauren FR Wyoming NT 1:01.32
30.28 1:01.32
6 Davis, Sarah FR San Diego State NT 1:01.35
30.26 1:01.35
7 Lilly, Janelyn B SR Wyoming NT 1:01.36
30.06 1:01.36
8 DelMoral, Sylvia FR San Diego State NT 1:01.77
30.35 1:01.77


Event 5 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Shayna SO Unlv NT 1:04.80
31.05 1:04.80
2 Graham, Jennifer SR San Diego State NT 1:06.46
31.55 1:06.46
3 Arrow, Jennifer JR San Diego State NT 1:07.15
31.96 1:07.15
4 Karacozoff, Jill SR San Diego State NT 1:07.90
31.83 1:07.90
5 Leziy-Miller, Alexandra SO Wyoming NT 1:08.40
32.18 1:08.40
6 Spadinger, Erin FR Wyoming NT 1:08.78
32.26 1:08.78
7 Wright, Samantha SO Unlv NT 1:09.21
32.69 1:09.21
8 Gersper, Kaileen E FR Unlv NT 1:10.00
33.39 1:10.00


Event 6 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Unrau, Julie SR Unlv NT 2:05.71
27.85 59.30 1:32.11 2:05.71
2 Storey, Megan SR San Diego State NT 2:09.63
29.60 1:02.54 1:36.51 2:09.63
3 Mallett, Ashley B SR Wyoming NT 2:09.93
29.55 1:02.39 1:36.23 2:09.93
4 Karoly, Stella FR San Diego State NT 2:10.67
28.15 1:00.99 1:36.26 2:10.67
5 Noble, Alyson JR Unlv NT 2:10.76
30.78 1:04.54 1:39.00 2:10.76
6 Vincent, Tiffany J FR Unlv NT 2:10.94
30.20 1:03.90 1:37.46 2:10.94
7 Taylor, Lindsay FR Wyoming NT 2:11.61
29.96 1:03.05 1:37.68 2:11.61
8 Schmied, Emily SO San Diego State NT 2:12.02
29.30 1:02.25 1:36.65 2:12.02
9 Seanez, Sophia Y FR Unlv NT 2:17.26
31.18 1:05.82 1:41.56 2:17.26
10 Bigger, Katie FR Wyoming NT 2:17.97
30.00 1:04.55 1:40.49 2:17.97


Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wronn, Katie M FR Unlv NT 24.58
2 Friedhoff, Caitlin FR San Diego State NT 24.96
3 Thorson, Heidi FR Wyoming NT 25.09
4 Bradshaw, Jessie SO Unlv NT 25.11
5 Ryan, Hannah SR San Diego State NT 25.18
6 Hoover, Jacque M JR Unlv NT 25.37
7 Chambers, Stephanie JR San Diego State NT 25.43
8 Michelena, Samantha L SO Wyoming NT 25.64
9 Seaman, Lani Unlv NT 25.67
10 Stallings, Ganae A SO Wyoming NT 25.75
11 Fernandez, Allison SR San Diego State NT 25.81


Event 8 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haapanen, Saara FR Wyoming NT 226.00
2 Keefer, Emily FR Wyoming NT 211.25
3 McLean, Nichole SO Unlv NT 203.00
4 Boyle, Christen S SR Wyoming NT 198.10
5 Field, Jessica JR Unlv NT 187.40
6 Colvin, Shannon FR San Diego State NT 162.45
7 Orme, Heather FR Unlv NT 154.00
8 Minnich, Lindsey SO San Diego State NT 153.05


Event 9 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wronn, Katie M FR Unlv NT 52.97
25.70 52.97
2 Friedhoff, Caitlin FR San Diego State NT 53.61
25.99 53.61
3 Haywood, Katie M Wyoming NT 53.86
26.23 53.86
4 Lehnertz, Tamara FR Wyoming NT 54.39
26.56 54.39
5 Browning, Lauren A FR Unlv NT 54.43
26.81 54.43
6 Chambers, Stephanie JR San Diego State NT 54.85
26.31 54.85
7 DelMoral, Sylvia FR San Diego State NT 55.53
26.49 55.53
8 Fernandez, Allison SR San Diego State NT 55.74
27.08 55.74
9 Hoover, Jacque M JR Unlv NT 56.08
27.45 56.08
10 Michelena, Samantha L SO Wyoming NT 56.67
26.87 56.67
11 Rohner, Janae JR Unlv NT 58.63
28.40 58.63


Event 10 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kuhn, Khawinda JR Unlv NT 2:07.68
2 Davis, Sarah FR San Diego State NT 2:08.63
31.11 1:03.32 1:36.05 2:08.63
3 Storey, Megan SR San Diego State NT 2:09.78
4 Beard, Lauren FR Wyoming NT 2:09.79
5 Lilly, Janelyn B SR Wyoming NT 2:11.54
6 Hansen, Holly FR Wyoming NT 2:12.36
31.39 1:04.22 1:38.05 2:12.36
7 Zick, Alison SO Unlv NT 2:13.26
8 Quirke, Adriana FR San Diego State NT 2:13.97


Event 11 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Shayna SO Unlv NT 2:20.54
32.76 1:08.76 1:45.00 2:20.54
2 Arrow, Jennifer JR San Diego State NT 2:23.69
33.03 1:09.64 1:46.58 2:23.69
3 Leziy-Miller, Alexandra SO Wyoming NT 2:23.82
33.06 1:09.56 1:46.42 2:23.82
4 Karacozoff, Jill SR San Diego State NT 2:25.68
33.17 1:09.98 1:47.52 2:25.68
5 Graham, Jennifer SR San Diego State NT 2:26.31
32.77 1:10.31 1:48.43 2:26.31
6 Wright, Samantha SO Unlv NT 2:28.25
33.93 1:11.29 1:49.47 2:28.25
7 Gersper, Kaileen E FR Unlv NT 2:29.67
34.95 1:12.96 1:51.25 2:29.67
8 Spadinger, Erin FR Wyoming NT 2:30.51
34.09 1:11.45 1:50.54 2:30.51
9 Seaman, Lani Unlv NT 2:36.30
36.30 1:15.33 1:55.93 2:36.30
10 Mallett, Ashley B SR Wyoming NT 2:36.68
36.24 1:16.26 1:56.80 2:36.68


Event 12 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Noble, Alyson JR Unlv NT 4:58.98
28.74 59.20 1:29.76 2:00.36 2:30.85 3:00.85 3:31.14 4:01.12
4:30.84 4:58.98
2 Ryan, Hannah SR San Diego State NT 5:01.89
27.75 57.80 1:28.42 1:59.09 2:29.81 3:00.44 3:30.77 4:01.08
4:31.65 5:01.89
3 Parker, Emily FR San Diego State NT 5:10.52
29.20 1:00.20 1:31.36 2:02.54 2:33.74 3:04.92 3:36.49 4:07.84
4:39.48 5:10.52
4 Glaab, Laura FR Wyoming NT 5:11.26
29.46 1:00.51 1:31.50 2:03.21 2:35.01 3:06.57 3:38.16 4:10.10
4:41.47 5:11.26
5 Taylor, Lindsay FR Wyoming NT 5:16.04
29.28 1:00.38 1:31.96 2:03.98 2:35.84 3:07.64 3:39.70 4:12.16
4:44.63 5:16.04
6 Lewis, Kristin M JR Wyoming NT 5:19.40
30.18 1:02.01 1:34.26 2:05.96 2:37.95 3:10.27 3:42.93 4:15.32
4:47.74 5:19.40
7 Rohner, Janae JR Unlv NT 5:22.90
29.73 1:02.15 1:35.24 2:07.98 2:40.65 3:13.61 3:46.32 4:18.88
4:51.16 5:22.90
8 Van Dyke, Amy SR San Diego State NT 5:23.33
29.57 1:01.17 1:33.71 2:06.47 2:39.70 3:12.54 3:45.35 4:18.22
4:51.03 5:23.33
9 Osback, Amy SO San Diego State NT 5:28.81
29.32 1:01.15 1:33.83 2:06.85 2:40.28 3:13.75 3:47.73 4:21.91
4:55.77 5:28.81


Event 13 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Unrau, Julie SR Unlv NT 57.81
27.35 57.81
2 Vincent, Tiffany J FR Unlv NT 58.70
28.00 58.70
3 Karoly, Stella FR San Diego State NT 59.07
28.17 59.07
4 Thorson, Heidi FR Wyoming NT 59.22
27.74 59.22
5 Schmied, Emily SO San Diego State NT 59.77
28.36 59.77
6 DelMoral, Sylvia FR San Diego State NT 59.84
28.58 59.84
7 Zenker, Stacey FR Wyoming NT 1:00.04
28.07 1:00.04
8 Seanez, Sophia Y FR Unlv NT 1:04.88
30.72 1:04.88
9 Stallings, Ganae A SO Wyoming NT 1:05.61
30.08 1:05.61
10 Hoover, Jacque M JR Unlv NT 1:06.22
30.25 1:06.22


Event 14 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haapanen, Saara FR Wyoming NT 224.05
2 Keefer, Emily FR Wyoming NT 222.85
3 McLean, Nichole SO Unlv NT 219.70
4 Boyle, Christen S SR Wyoming NT 219.15
5 Field, Jessica JR Unlv NT 212.45
6 Minnich, Lindsey SO San Diego State NT 197.45
7 Orme, Heather FR Unlv NT 170.70
8 Colvin, Shannon FR San Diego State NT 170.45


Event 15 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Shayna SO Unlv NT 2:08.42
28.63 1:02.87 1:38.44 2:08.42
2 Kuhn, Khawinda JR Unlv NT 2:11.11
29.53 1:02.37 1:40.65 2:11.11
3 Beard, Lauren FR Wyoming NT 2:11.34
28.89 1:01.61 1:40.76 2:11.34
4 Karoly, Stella FR San Diego State NT 2:11.44
28.51 1:02.19 1:41.47 2:11.44
5 Schmied, Emily SO San Diego State NT 2:12.92
29.09 1:03.17 1:42.93 2:12.92
6 Wright, Samantha SO Unlv NT 2:13.33
28.95 1:04.01 1:41.93 2:13.33
7 Davis, Sarah FR San Diego State NT 2:14.04
30.55 1:05.02 1:43.91 2:14.04
8 Gersper, Kaileen E FR Unlv NT 2:14.77
29.42 1:05.00 1:42.86 2:14.77
9 Spadinger, Erin FR Wyoming NT 2:15.94
30.23 1:05.18 1:43.76 2:15.94
10 Leziy-Miller, Alexandra SO Wyoming NT 2:16.17
29.94 1:05.58 1:43.76 2:16.17


Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Unlv 'A' NT 3:34.80
1) Wronn, Katie M FR 2) Noble, Alyson JR
3) Browning, Lauren A FR 4) Zick, Alison SO
26.43 54.70 1:20.44 1:47.71 2:13.84 2:41.45 3:07.01 3:34.80
2 San DiegoState 'A' NT 3:35.51
26.30 53.76 1:19.62 1:48.41 2:14.45 2:42.24 3:07.97 3:35.51
3 Wyoming 'A' NT 3:35.75
1) Thorson, Heidi FR 2) Bigger, Katie FR
3) Haywood, Katie M 4) Lehnertz, Tamara FR
26.28 54.93 1:21.02 1:48.70 2:14.33 2:42.51 3:08.18 3:35.75
4 San DiegoState 'B' NT 3:42.56
26.98 55.39 1:14.06 1:51.63 2:17.99 2:46.67 3:13.25 3:42.56
5 Wyoming 'B' NT 3:46.43
1) Stallings, Ganae A SO 2) Michelena, Samantha L SO
3) Zenker, Stacey FR 4) Hansen, Holly FR
27.37 57.06 1:24.40 1:54.22 2:20.97 2:50.56 3:17.46 3:46.43
6 Wyoming 'C' NT 3:57.45
28.21 57.84 1:27.77 1:58.80 2:26.84 2:57.87 3:26.16 3:57.45
-- Unlv 'B' NT DQ
1) Vincent, Tiffany J FR 2) Seanez, Sophia Y FR
3) Unrau, Julie SR 4) Rohner, Janae JR
27.36 56.27 1:24.35 1:54.36 2:20.62 2:49.48 3:16.83 DQ