ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Utah's Rempfer, Davis and Demchuk Earn Mountain West Weekly Awards -- November 14, 2003

SALT LAKE CITY, Utah, November 14. UTAH sophomore Meghan Demchuk along with junior Cody Rempfer have been named Mountain West Conference men’s and women’s Swimmer of the Week, respectively. Ute freshman Harley Davis was named MWC men’s Diver of the Week.

Demchuk helped Utah to conference wins over San Diego State and UNLV last weekend, winning three individual events and helping the Utes to two relay victories. In Utah's 133 - 98 win over SDSU on Nov. 7, she was part of the 200 medley relay squad that touched the wall in 1:47.28. Demchuk also won the 200 freestyle in 1:55.37. Against UNLV on Nov. 8, she tallied victories in the 200 butterfly (2:07.38), the 200 individual medley (2:08.86) and helped the 400 medley relay team to a win (3:52.98). This is the first career weekly honor for Demchuk.

Rempfer, a Lodi, Calif., native, won three individual events against conference foe UNLV in the Utes' 157.5 - 83.5 dual match victory last weekend. He started the meet with a victory in the 200 breastroke (2:04.34) and followed with a win in the 200 butterfly (1:49.06). He wrapped up the match winning the 200 individual medley in 1:53.82. The Utes are currently tied for the conference lead with BYU with a 1-0 mark.

Davis, a Salt Lake City product, won both diving competitions against the Rebels, making it the first time in four years that Utah swept diving events in a dual meet. He turned in a score of 247.25 in the 1-meter dive, 32.3 points ahead of the second place finisher. In the 3-meter, his score of 242.20 was 22.9 points ahead of the next finisher.


Licensed to Univ. of Wisconsin at Madison
Hy-Tek's Meet Manager 11/13/2003 07:44 PM
Wisconsin vs. Northwestern - 11/13/2003
Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Wisconsin 'A' 3:46.85 11
1) Buhrandt, Molly SR 2) Lewis, Sierra FR
3) Johnson, Susan FR 4) Hernandez, Sarah SO
27.62 56.96 29.76 1:03.96 25.55 55.33 24.09 50.60
2 Wisconsin 'B' 3:48.45 4
1) Leech, Lindsay SO 2) Sarnecki, Amalia SO
3) Pisula, Emily SR 4) Pendleton, Bethany SR
27.68 57.29 29.73 1:03.22 26.41 57.18 24.06 50.76
3 Wisconsin 'C' x3:58.88
1) Wiesner, Andrea FR 2) Deppa, Caiti SO
3) Wanezek, Christine FR 4) Ackley, Caroline FR
29.46 1:00.66 31.61 1:07.73 27.25 58.59 25.15 51.90
4 Northwestern 'A' 3:59.22 2
1) Paglini, Katie SO 2) Bovee, Brielle JR
3) Kilroy, Kristen FR 4) Swenson, Erin SR
29.09 59.45 32.41 1:08.77 26.76 58.17 25.30 52.83

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Wisconsin 'A' 3:16.89 11
1) Mania, Adam JR 2) Zakrzewski, Kevin SR
3) Marshall, Matt SR 4) Rogers, Dale SR
23.32 48.57 26.26 56.81 21.82 47.38 20.58 44.13
2 Northwestern 'A' 3:20.63 4
1) Grevers, Matt FR 2) Torres, Louis JR
3) Hamming, Mark SR 4) Swanson, Tony SR
24.08 49.14 25.96 56.21 22.53 49.08 21.74 46.20
3 Wisconsin 'B' 3:29.05 2
1) Liebhold, Tim JR 2) Hruska, Michael FR
3) Lerner, A.J. FR 4) Anderson, Chris SR
25.16 50.81 27.97 59.35 23.56 52.44 21.84 46.45
4 Wisconsin 'C' x3:43.13
1) Brooks, Anderson SO 2) Bonzer, Matt FR
3) Scheuber, Chris FR 4) Skalinder, Stephen FR
26.45 54.95 28.84 1:01.76 25.39 55.07 23.98 51.35

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Piper, Carly JR Wis 9:54.05 9
27.32 29.32 29.51 29.77 29.93 29.85 30.00 30.20
30.21 29.96 30.22 30.19 30.08 29.80 29.89 29.98
30.07 30.05 28.82 28.88
2 Rose, Erica SR NU 10:12.30 4
28.86 30.80 30.48 30.57 30.27 30.51 30.31 30.51
30.49 30.56 30.56 30.59 30.90 31.01 31.00 31.23
31.23 31.13 30.92 30.37
3 Rice, Amanda FR Wis 10:24.29 3
29.32 30.77 30.74 30.98 31.05 31.15 31.33 31.45
31.26 31.55 31.30 31.36 31.38 31.56 31.61 31.63
31.54 31.56 31.64 31.11
4 Johansson, Rebecca SO Wis 10:27.65 2
29.04 30.62 30.75 30.99 31.07 31.28 31.30 31.27
31.26 31.44 31.41 31.65 31.74 31.77 31.77 31.99
31.97 32.36 32.41 31.56
5 West, Vicky SR NU 10:32.00 1
29.61 31.59 31.76 31.82 31.75 31.84 31.90 31.61
31.83 31.67 31.62 31.76 31.74 31.88 31.98 31.98
31.65 31.56 31.59 30.86
6 Klanderman, Liz FR Wis x10:40.33
29.08 31.25 31.26 31.68 31.94 31.92 31.93 31.98
32.13 32.48 32.43 32.54 32.77 32.92 32.66 32.62
32.51 32.54 32.41 31.28

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Brian SO NU 9:29.47 9
26.13 28.46 28.98 29.01 29.00 28.87 28.88 29.05
29.30 29.28 29.23 29.33 29.02 28.97 29.02 28.56
28.39 28.15 26.80 25.04
2 Torpey, Pat SR Wis 9:29.83 4
26.33 28.61 28.91 29.14 29.12 28.84 28.85 28.93
29.33 29.17 29.33 29.16 29.22 29.12 29.19 28.68
28.48 28.27 26.51 24.64
3 Hamm, Michael SO Wis 9:37.39 3
26.09 28.53 28.80 29.17 28.92 28.84 28.83 29.13
29.13 29.36 29.24 29.17 28.85 29.33 29.31 29.50
28.95 29.40 29.14 27.70
4 Williams, Dan SR NU 9:37.69 2
26.06 28.15 28.50 28.90 29.01 29.13 29.31 29.23
29.38 29.55 29.41 29.28 29.45 29.43 29.31 29.37
29.42 29.21 28.82 26.77
5 Ackley, Andrew JR Wis 9:43.53 1
26.42 28.70 29.24 29.33 29.36 29.06 29.23 29.33
29.47 29.72 29.67 29.83 29.91 29.62 29.51 29.48
29.34 29.17 29.04 28.10
6 Ebinger, Joe FR Wis x9:55.73
26.76 29.15 29.61 30.10 30.11 30.07 30.10 29.99
30.32 30.15 30.28 30.20 30.05 30.20 30.12 30.04
30.18 30.20 29.57 28.53

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Pendleton, Bethany SR Wis 1:51.02 9
26.04 28.24 28.49 28.25
2 Johnson, Susan FR Wis 1:52.51 4
26.68 28.32 28.51 29.00
3 VanCuren, Shannon SO Wis 1:53.55 3
27.03 28.93 29.24 28.35
4 Carpenter, Emily SO Wis x1:53.69
26.65 28.57 29.02 29.45
5 Welnhofer, Ashley FR NU 1:55.06 2
26.71 28.92 29.86 29.57
6 Swenson, Erin SR NU 1:56.26 1
26.89 28.95 29.87 30.55
7 Restivo, Michaela JR NU 1:59.25
28.26 30.30 30.74 29.95
8 Schwanhausser, Lori JR NU x1:59.38
27.05 29.76 31.37 31.20

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wiesner, Eric JR Wis 1:39.39 9
23.48 25.42 25.22 25.27
2 Alexandrov, Mike FR NU 1:41.69 4
23.59 25.67 26.17 26.26
3 Wever, Matt JR NU 1:41.87 3
24.21 25.91 25.91 25.84
4 Anderson, Chris SR Wis 1:43.92 2
24.28 26.75 26.42 26.47
5 Mercier, Phil JR NU 1:44.38 1
24.28 26.72 26.78 26.60
6 Petric, Steven SR NU x1:44.53
24.72 26.44 26.64 26.73
7 Molzahn, Tom FR Wis 1:45.32
24.13 26.13 27.38 27.68
8 Skalinder, Stephen FR Wis x1:51.19
25.58 28.54 28.77 28.30

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hernandez, Sarah SO Wis 23.62 9
2 Sarnecki, Amalia SO Wis 24.21 4
3 Buhrandt, Molly SR Wis 24.27 3
4 Oeser, Michelle SO NU 24.76 2
5 Petric, Sara SO NU 24.90 1
6 Reeves, Maria SR NU 25.18
7 Wanezek, Christine FR Wis x25.69

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR NU 20.63 9
2 Marshall, Matt SR Wis 20.76 4
3 Speer, Scott FR Wis 21.44 3
4 Volle, Darren FR Wis 21.58 2
5 Scheuber, Chris FR Wis x21.93
6 Clark, Shelby SR NU 21.94 1
7 Dexter, Ben SO NU 22.06

Event 9 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Trinidad, Anna SO Wis 2:02.82 9
27.76 30.41 35.71 28.94
2 Pisula, Emily SR Wis 2:04.89 4
27.32 31.37 36.52 29.68
3 Paglini, Katie SO NU 2:09.21 3
28.10 31.84 39.33 29.94
4 Lewis, Sierra FR Wis 2:09.78 2
28.63 34.15 36.92 30.08
5 Wiesner, Andrea FR Wis x2:09.96
28.59 32.52 39.08 29.77
6 Barbary, Jenna FR NU 2:14.12 1
29.21 35.09 37.70 32.12

Event 10 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mania, Adam JR Wis 1:50.53 9
23.82 27.65 32.38 26.68
2 Liebhold, Tim JR Wis 1:51.68 4
24.91 28.22 33.00 25.55
3 Hamming, Mark SR NU 1:52.14 3
24.01 28.18 33.15 26.80
4 Swanson, Tony SR NU 1:55.31 2
23.67 29.79 33.91 27.94
5 Gustafson, Mike JR NU 1:57.82 1
25.40 30.03 34.51 27.88
6 Donohue, Kevin FR NU x1:57.98
26.47 31.00 32.60 27.91
7 Bonzer, Matt FR Wis 1:59.12
25.86 29.40 35.12 28.74
8 Ackley, Andrew JR Wis x2:01.06
26.46 32.79 35.12 26.69

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Olin, Christy JR NU 2:01.26 9
27.78 30.96 30.82 31.70
2 Pisula, Emily SR Wis 2:06.50 4
28.90 32.61 32.71 32.28
3 Kilroy, Kristen FR NU 2:07.14 3
29.04 32.06 32.80 33.24
4 Klanderman, Liz FR Wis 2:11.76 2
29.86 33.23 33.89 34.78
5 Rice, Amanda FR Wis 2:12.51 1
30.08 33.23 34.32 34.88
6 Wiesner, Andrea FR Wis x2:12.85
29.50 33.19 34.67 35.49

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Torpey, Pat SR Wis 1:48.65 9
25.03 27.93 27.90 27.79
2 Hamming, Mark SR NU 1:50.47 4
25.30 27.98 28.21 28.98
3 Mercier, Phil JR NU 1:55.97 3
26.00 29.06 30.43 30.48
4 Lockman, Tommy SR NU 1:58.78 2
26.36 29.64 30.92 31.86
5 Lerner, A.J. FR Wis 2:00.74 1
26.05 30.45 31.30 32.94
6 Bonzer, Matt FR Wis 2:05.48
27.48 32.01 32.63 33.36

Event 13 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Piper, Carly JR Wis 51.89 9
25.33 26.56
2 Oeser, Michelle SO NU 53.61 4
25.91 27.70
3 Swenson, Erin SR NU 53.70 3
25.99 27.71
4 Petric, Sara SO NU 54.06 2
26.08 27.98
5 Reeves, Maria SR NU x56.82
26.58 30.24
-- VanCuren, Shannon SO Wis X52.50
25.85 26.65
-- Buhrandt, Molly SR Wis X52.75
25.31 27.44
-- Carpenter, Emily SO Wis X53.19
25.65 27.54

Event 14 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt FR NU 44.87 9
21.65 23.22
2 Rogers, Dale SR Wis 44.94 4
21.65 23.29
3 Wever, Matt JR NU 47.15 3
22.85 24.30
4 Clark, Shelby SR NU 47.24 2
23.01 24.23
5 Molzahn, Tom FR Wis 47.63 1
23.32 24.31
6 Speer, Scott FR Wis 48.06
23.15 24.91
7 Petric, Steven SR NU x48.85
23.67 25.18
8 Volle, Darren FR Wis x48.88
23.00 25.88

Event 15 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Trinidad, Anna SO Wis 2:01.34 9
29.75 30.83 30.79 29.97
2 Paglini, Katie SO NU 2:07.18 4
30.24 32.02 32.67 32.25
3 Welnhofer, Ashley FR NU 2:09.10 3
30.48 32.50 33.36 32.76
-- Johnson, Susan FR Wis X2:01.98
29.33 30.92 30.96 30.77
-- Leech, Lindsay SO Wis X2:05.98
29.41 31.65 31.99 32.93
-- Wiesner, Andrea FR Wis X2:09.60
30.27 32.80 33.34 33.19

Event 16 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mania, Adam JR Wis 1:46.14 9
24.54 26.31 27.33 27.96
2 Liebhold, Tim JR Wis 1:49.42 4
26.63 27.48 28.03 27.28
3 Swanson, Tony SR NU 1:53.61 3
25.90 27.54 29.78 30.39
4 Gustafson, Mike JR NU 1:56.49 2
27.94 29.18 29.26 30.11
5 Brooks, Anderson SO Wis 1:57.96 1
27.67 29.75 30.28 30.26
6 Skalinder, Stephen FR Wis x2:01.42
28.24 31.00 31.23 30.95

Event 17 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Pendleton, Bethany SR Wis 4:54.61 9
27.04 29.51 29.92 29.85 29.68 29.60 29.66 29.88
29.95 29.52
2 Rose, Erica SR NU 5:01.26 4
28.49 30.27 30.54 30.28 30.35 30.26 30.31 30.27
30.39 30.10
3 West, Vicky SR NU 5:09.84 3
29.23 31.33 31.30 31.52 31.29 31.62 31.16 31.24
31.47 29.68
-- Ackley, Caroline FR Wis X5:04.66
28.31 30.86 30.74 30.61 30.41 30.62 30.73 31.04
30.93 30.41
-- Rice, Amanda FR Wis X5:08.36
29.23 30.65 30.83 31.07 31.34 31.14 31.50 31.16
31.36 30.08
-- Johansson, Rebecca SO Wis X5:09.48
28.71 30.45 30.63 31.20 31.53 31.60 31.52 31.47
31.66 30.71

Event 18 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wiesner, Eric JR Wis 4:32.84 9
25.17 27.53 27.77 27.83 28.14 28.06 28.17 27.26
27.40 25.51
2 Davis, Brian SO NU 4:33.05 4
25.75 27.81 28.13 28.08 28.18 28.11 28.10 27.27
26.71 24.91
3 Ackley, Andrew JR Wis 4:37.86 3
25.21 28.00 28.38 28.65 28.43 28.38 28.34 28.07
27.72 26.68
4 Hamm, Michael SO Wis 4:38.61 2
25.70 27.92 27.92 28.41 28.15 28.40 27.87 28.24
28.43 27.57
5 Torpey, Pat SR Wis x4:40.03
25.52 27.29 27.57 28.38 28.84 29.51 28.70 27.97
28.60 27.65
6 Alexandrov, Mike FR NU 4:41.40 1
25.11 27.85 28.41 28.67 28.60 28.66 28.68 29.05
29.02 27.35
7 Williams, Dan SR NU 4:41.81
25.74 27.75 28.55 28.29 28.54 28.57 28.90 28.72
28.84 27.91

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Sarnecki, Amalia SO Wis 2:17.52 9
31.14 34.60 35.78 36.00
2 Simmons, Katie SR NU 2:18.04 4
32.29 35.04 35.22 35.49
3 Barbary, Jenna FR NU 2:22.12 3
32.51 36.06 36.55 37.00
4 Bovee, Brielle JR NU 2:24.25 2
32.57 36.15 37.37 38.16
5 Rose, Erica SR NU x2:26.67
34.55 37.40 37.28 37.44
-- Lewis, Sierra FR Wis X2:23.64
32.73 36.11 37.11 37.69
-- Deppa, Caiti SO Wis X2:28.62
33.26 37.33 38.63 39.40

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Alexandrov, Mike FR NU 2:02.80 9
28.34 31.28 31.84 31.34
2 Torres, Louis JR NU 2:03.40 4
28.00 31.42 31.78 32.20
3 Donohue, Kevin FR NU 2:06.87 3
29.08 32.54 32.35 32.90
4 Zakrzewski, Kevin SR Wis 2:09.93 2
28.72 33.28 34.04 33.89
5 Hruska, Michael FR Wis 2:11.75 1
29.84 33.62 33.86 34.43
6 Lerner, A.J. FR Wis 2:12.81
29.15 32.91 35.14 35.61
7 Gustafson, Mike JR NU x2:13.13
30.27 33.74 34.28 34.84

Event 21 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Wisconsin 'A' 1:34.67 11
1) Hernandez, Sarah SO 2) Piper, Carly JR
3) Trinidad, Anna SO 4) VanCuren, Shannon SO
23.67 24.22 23.44 23.34
2 Northwestern 'A' 1:37.92 4
1) Kilroy, Kristen FR 2) Oeser, Michelle SO
3) Petric, Sara SO 4) Reeves, Maria SR
24.90 24.23 24.46 24.33
3 Wisconsin 'B' 1:38.00 2
1) Carpenter, Emily SO 2) Deppa, Caiti SO
3) Leech, Lindsay SO 4) Ackley, Caroline FR
24.73 24.97 24.37 23.93
4 Northwestern 'B' 1:42.05
1) Welnhofer, Ashley FR 2) West, Vicky SR
3) Schwanhausser, Lori JR 4) Restivo, Michaela JR
24.97 25.24 25.81 26.03

Event 22 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Wisconsin 'A' 1:21.31 11
1) Marshall, Matt SR 2) Wiesner, Eric JR
3) Anderson, Chris SR 4) Rogers, Dale SR
20.56 20.08 20.67 20.00
2 Northwestern 'A' 1:23.86 4
1) Wever, Matt JR 2) Clark, Shelby SR
3) Dexter, Ben SO 4) Williams, Dan SR
21.47 20.72 20.74 20.93
3 Wisconsin 'B' 1:24.89 2
1) Speer, Scott FR 2) Scheuber, Chris FR
3) Molzahn, Tom FR 4) Volle, Darren FR
21.61 21.26 21.31 20.71
4 Northwestern 'B' 1:27.70
1) Petric, Steven SR 2) Mercier, Phil JR
3) Davis, Brian SO 4) Gustafson, Mike JR
22.39 20.96 21.60 22.75
5 Wisconsin 'C' x1:31.63
1) Hamm, Michael SO 2) Brooks, Anderson SO
3) Ebinger, Joe FR 4) Zakrzewski, Kevin SR
22.77 22.52 24.02 22.32

Event 23 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Dumais, Leanne FR NU 317.46 9
2 Carter, Ashley JR NU 292.80 4
3 Witte, Amanda SO Wis 264.08 3
4 Kubly, Cassie SO Wis 217.43 2
5 Rand, Rebecca Wis 146.25 1

Event 24 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Oxman, Mike SO NU 326.40 9
2 Slutskiy, Michael Wis 208.65 4

Event 25 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Dumais, Leanne FR NU 321.53 9
2 Carter, Ashley JR NU 283.73 4
3 Witte, Amanda SO Wis 270.83 3
4 Kubly, Cassie SO Wis 203.18 2

Event 26 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Oxman, Mike SO NU 307.35 9
2 Slutskiy, Michael Wis 184.80 4