ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Fratesi Out-Duels Warden in 200 Back on Day 4 of Canadian Trials; Reimer Wins 4th Event -- June 30, 2003

VICTORIA, B.C., Canada, June 29. JENNIFER Fratesi out-duelled 200 IM champ, Liz Warden, in the 200 backstroke to highlight Day 4 action at the Canadian World Championship Trials in Victoria.

Fratesi touched in 2:13.15 to Warden's 2:13.42 as both women bettered the qualifying standard for the World championships.

Fifteen year-old Brittany Reimer concontinued her march through the Canadian middle-distance and distance events by winning the 800 free, thus completing her sweep of the 200, 400, 800 and 1500 meter events.

Reimer clocked 8:36.38, just off the Canadian recordset the year she was born (but a WC cut nonetheless), and easily defeated Taryn Lencoe (8:44.07), who battled her stroke-for-stroke in yesterday's 1500. Reimer will leave Victoria with four wins and national records in the 400 and 1500 meters. And a very bright future!

In other women's events, Laura Nicholls took the 100 free in 56.72 and Lauren Van Oosten won the 200 breast in 2:30.96.

On the men's side, Mike Mintenko took the 100 fly in 53.34, Keith Beavers was the victor in the 200 back (2:00.58) and Matt Rose won the 50 free (22.96).


Canadian World Championship Trials
Victoria, B.C., Canada
June 26-30, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day Four: June 29, 2003



Event 21 Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Nicholls, Laura 24 ROW 57.26 56.72
2 Porenta, Jen 18 TORONTO 57.18 56.86
3 Beckberger, Jen 17 AJAX 57.97 56.96
4 Button, Jennifer 25 TORONTO 56.80 57.01
5 Limpert, Marianne 30 CAMO 57.30 57.22
6 De Blois, Marieve 19 CAMO 57.50 57.67
7 Kardash, Erin 17 MANITOBA MARLINS 57.89 57.72
8 Simard, Sophie 24 UNIVERSITE LAVAL 57.90 57.73

=== B - Final ===

9 Beaudry, Maya 15 UBC DOLPHINS 58.49 57.89
10 Collins, Elizabeth 20 REGINA 58.12 57.91
11 Gillespie, Emily 15 NKB 58.00 57.94
12 Gresdal, Jenna 18 ESWIM 58.48 58.12
13 Grant, Laura 19 UC SWIM CLUB 58.52 58.28
14 Rolland, Nadine SAMAK 58.22 58.45
15 Clapham, Caroline 22 UBC DOLPHINS 58.43 58.62
16 Lacroix, Audrey 19 CAMO 58.19 58.63


Event 22 Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Beavers, Keith 19 ROW 2:03.12 2:00.58
2 Oriwol, Tobias 18 ESWIM 2:02.85 2:01.99
3 Martinson, Adam 19 CASC 2:05.62 2:04.08
4 Hawes, Matt 17 ROW 2:04.67 2:04.18
5 Strelzow, Desmond 18 UBC DOLPHINS 2:05.25 2:04.47
6 Caprara, Stefano 20 NEW 2:06.71 2:05.47
7 Banville-Auger, Benoi 20 MEGO 2:07.37 2:06.26
8 Diehl, Graham 20 UC SWIM CLUB 2:07.49 2:07.58

=== B - Final ===

9 Macdonald, Elliot 20 MANTA 2:08.98 2:06.97
10 Ackroyd, Colin 16 AJAX 2:07.63 2:08.14
11 Thauvette, Mark 18 CAMO 2:10.50 2:08.39
12 Atkison, Ryan 18 LAC 2:09.64 2:08.45
13 Schmitt, Erich 17 PCS 2:10.11 2:08.66
14 Preston, Stephen 21 UNIVERSITE LAVAL 2:08.35 2:08.89
15 Lachapelle, Christian 21 CAMO 2:09.58 2:11.02


Event 23 Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Van Oosten, Lauren 24 UC SWIM CLUB 2:30.63 2:30.96
2 Stoody, Kathleen 19 SFA 2:35.83 2:31.41
3 Leier, Rhiannon 26 MANITOBA MARLINS 2:35.21 2:32.46
4 Petelski, Christin 25 PCS 2:34.83 2:32.56
5 Pierse, Annamay 19 UBC DOLPHINS 2:35.68 2:32.90
6 Blackburn, Lisa 30 ROW 2:32.76 2:33.40
7 Mange, Michelle 16 UBC DOLPHINS 2:37.18 2:34.54
8 Sceli, Michaela 17 WEST 2:37.75 2:45.16

=== B - Final ===

9 Pierse, Hanna 14 UOFA SWIM CENTRE 2:37.77 2:36.29
10 Craft, Jacquelyn 17 TRENT SWIMMING 2:38.19 2:38.13
11 Rich, Whitney 15 LAC 2:40.42 2:38.19
12 Edgecumbe, Marcy 19 UOFA SWIM CENTRE 2:38.74 2:38.48
13 Hughes, Stephanie 25 EASTERN ALLIANCE 2:39.11 2:38.82
14 Hober, Renee 18 ROW 2:39.38 2:39.21
15 Labbett, Kimmi 16 TORONTO 2:39.15 2:39.26
16 Pomeroy, Julia 23 TORONTO 2:40.03 2:40.76



Event 24 Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Mintenko, Mike 27 UBC DOLPHINS 53.57 53.44
2 Bartoch, Joe 20 LAC 55.49 54.83
3 Hankewich, Chad 21 GOLDFINS 55.26 54.85
4 Jacks, Jesse 21 PCS 56.16 55.44
5 Rudolf, Darryl 18 UBC DOLPHINS 56.05 55.51
6 Ballem, Josh 26 UC SWIM CLUB 55.51 55.56
7 Langlais, Jean-Franco 24 UNIVERSITE LAVAL 55.89 55.74
8 Schjott, Jonathan 21 UC SWIM CLUB 56.22 56.80

=== B - Final ===

9 Haertel, Klaus 22 SFA 56.81 56.21
10 Poulin, Sebastien 23 CAMO 56.56 56.43
11 Henderson, Sandy 22 SFA 56.94 56.53
12 Russell, Colin 18 BARRIE TROJANS 57.22 56.87
13 Terauds, Michael 22 EASTERN ALLIANCE 57.34 57.06
14 Pelechytik, Jan-Micha 22 REGINA 57.44 57.10
15 Vanderkam, Brad 20 LAC 57.66 57.40
16 Babaris, Alex 21 TRENT SWIMMING 57.62 57.78



Event 25 Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Fratesi, Jennifer 19 ROW/PSVIC 2:15.51 2:13.15
2 Warden, Liz 25 TORONTO 2:17.65 2:13.42
3 Stefanyshyn, Kelly 20 UBC DOLPHINS 2:18.62 2:17.02
4 Meredith, Caitlin 19 UBC DOLPHINS 2:18.16 2:17.23
5 Leroy, Andree-Anne 21 HAMILTON 2:20.28 2:18.76
6 Bouchard, Melanie 21 UNIVERSITE LAVAL 2:19.84 2:18.85
7 Stefanyshyn, Deanna 18 UBC DOLPHINS 2:19.53 2:19.85
8 Wycliffe, Elizabeth 20 BARRACUDAS 2:20.55 2:22.29

=== B - Final ===

9 Bayliss, Lynette 17 UC SWIM CLUB 2:20.85 2:19.38
10 Carroll, Jennifer 22 MEGO 2:21.96 2:19.53
11 Koskinas, Ifiyenia 20 UOFA SWIM CENTRE 2:22.86 2:21.40
12 Yestrau, Landice 16 MANITOBA MARLINS 2:22.19 2:21.66
13 McIntosh, Heather 20 UOFA SWIM CENTRE 2:21.01 2:21.95
14 Kubas, Hanna 17 UOFA SWIM CENTRE 2:21.20 2:22.14
15 Kasuya, Jennifer 21 HYACK 2:23.02 2:22.26
16 McQueen, Shannon 15 NKB 2:23.45 2:25.15


Event 26 Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===

1 Rose, Matt 21 TRENT SWIMMING 23.19 22.96
2 Lupien, Yannick 23 CN BEAUPORT 23.14 23.06
3 Hayden, Brent 19 UBC DOLPHINS 23.47 23.11
4 Janes, Riley 22 RIPTIDES/PSVIC 23.52 23.35
5 Kindler, Thomas 22 CAMO 24.03 23.43
6 Hutchison, Craig 26 TORONTO 23.63 23.49
7 Monid, Daniel 20 UNB 23.73 23.58
8 Wilkins, Paul 19 SFA 23.96 23.77

=== B - Final ===

9 Tisdall, Justin 21 UBC DOLPHINS 24.16 23.94
10 Zochowski, Thomas 23 NORTH YORK 24.04 23.95
11 Heroux, Mathieu 21 CAMO 24.22 24.00
12 Russell, Colin 18 BARRIE TROJANS 24.23 24.07
13 Tozer, Graeme 18 MANITOBA MARLINS 24.12 24.13
14 Strelzow, Jason 21 UBC DOLPHINS 24.26 24.18
15 Miller, Kurtis 17 SCARBOROUGH 24.26 24.26
16 MacDonald, Simon 24 NKB 24.13 24.29



Event 27 Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
=== Timed Finals ===

1 Reimer, Brittany 15 SURREY 8:41.03 8:36.38
2 Lencoe, Taryn 17 UBC DOLPHINS 8:43.95 8:44.87
3 Hunks, Tanya 22 HYACK 8:53.12 8:50.50
4 Gravelle, Julie 23 TORONTO 8:56.27 8:50.78
5 Hackett, Shannon 16 UBC DOLPHINS 8:56.31 8:54.00
6 Dudar, Elyse 16 TORONTO 9:06.17 9:02.10
7 Haley, Bevan 16 TRITONS 9:03.48 9:04.73
8 Schmuck, Anne 15 SURREY 9:07.84 9:05.84