ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





World-Leading Times for Inky and Kenkhuis at Dutch Nationals -- April 26, 2003

By Oene Rusticus

AMSTERDAM, April 26. WORLD-LEADING times were recorded by Dutch swimmers in both the women's and men's 50 meter freestyle as the Dutch National Long Course Championships and World Championship Trials opened in Amsterdam. While the women's result was by no means unexpected, the men's was a real shocker.

The first two days of the annual championship also was highlighted by Thijs van Valkengoed's national record in the 200m breast with a time that qualified him to swim in Barcelona.

In her first major meet this season, Inge de Bruin showed her talent once again. The triple Olympic champion is just back in training after moving to her new coach Fedor Hes, but posted a magnificent 50 free time of 24.80 seconds -- fastest in the world this year.

De Bruijn commented: "I hoped for a good time of course, but I didn’t count on 24.80. It’s probably the mental training of Paul Bergen in the US who I should attribute this to."

Inky skipped the 100 fly, and is therefore not defending her World title in Barcelona.

Other swimmers improved their personal bests here in the 100 fly, but breaking the one minute barrier to qualify for Barcelona is still one stroke too far. Chantal Groot came close, finishing first in 1:00.20, but Inge Dekker (1:00.33) and Marleen Veldhuis (1:00.76) also swam prs as they focus on qualifying for Athens.

Veldhuis (25.38) and Groot (25.72) finished second and third behind Inky in the 50 free.

Freestyle sprinter Johan Kenkhuis finally succeeded in qualifying for the Worlds in the 50 free, and he did it in spectacular fashion. He couldn’t believe his eyes when the saw the 22.14 on the board.

"Only seconds later did I realize that this was a very good time, and the cut for Barcelona,", said a delighted Kenkhuis of his world-leading time.

Hinkelien Schreuder and Sander Ganzevles are the backstroke swimmers for the medley relay in Barcelona. Schreuder had no problem winning the 100 in 1:03.23. Ganzevles had competition from Klaas Erik Zwering, but took the win in 56.48 to his rivals' 56.77.

Zwering qualified in the 200 with his prelim time of 2:00.39, but failed in the finals to break the two minute barrier.

Thijs van Valkengoed set the only Dutch record thus far as he finally swam the 200 breast evereyone knew he was capable of swimming. The triple European Junior Champion in the breaststroke stroked to a superb 2:13.43 to earn his ticket to Spain in July.

Pieter van den Hoogenband only participated in two of his minor events, taking gold in the 100 fly (53.56) and 400 freestyle (3:51.67). He thought about adding the fly to his program in Barcelona, but probably won’t compete in this event since it might interfere with his normal schedule.



25-04-2003 Dutch Championships (50m) Sloterparkbad Amsterdam

Event 9 100 m butterfly women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 1.00.20 0.29.22
2 Inge Dekker DZ&PC 85-00628 1.00.33 0.29.24
3 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 1.00.76 0.28.31
4 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 1.03.60 0.29.76
5 Sandra Temmerman SBC-2000 (SG) 80-01100 1.05.47 0.30.29
6 Marjon Hollander ORCA 84-01004 1.06.04 0.30.81
7 Linda van den Eijnden HGK(SG) 79-00202 1.06.29 0.30.74
8 Delia Badoux HHC (SG) 80-00042 1.07.18 0.31.23

Event 10 100 m butterfly men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Pieter vd Hoogenband PSV 78-00443 0.53.56 0.24.76
2 Stefan Aartsen De Kempvis 75-00007 0.54.70 0.25.62
3 Ewout Holst DWK-XCESS 78-00433 0.55.54 0.25.37
4 Ralf Mertens PSV 82-01177 0.55.54 0.25.88
5 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 0.55.87 0.25.99
6 Joost ten Have PSV 80-00529 0.56.19 0.26.37
7 Gijs Damen MNC Dordrecht 79-00255 0.56.37 0.26.38
8 Tjarco Koppenaal PSV 81-00939 0.56.58 0.25.91

Event 10b 100 m butterfly men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.56.92 0.26.16
2 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.57.16 0.26.40
3 Maarten Postma DZ&PC 83-01697 0.57.74 0.27.61
4 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.58.33 0.26.70
5 Joost Sprakel Hoogeveen 86-02949 0.58.54 0.27.14
6 Joran Barends DWK-XCESS 85-00091 0.59.29 0.27.43
7 Niels Hagelstein VZC Veenendaal 86-01065 0.59.50 0.28.03
8 Généreux Sluiman DZ&PC 80-01371 1.00.06 0.28.29

Event 11 200 m backstroke women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 2.16.75 0.32.51 1.06.54
2 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 2.19.23 0.32.46 1.07.00
3 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 2.20.69 0.32.99 1.08.72
4 Celina Lemmen DWK-XCESS 85-01866 2.22.54 0.33.17 1.09.25
5 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 2.23.60 0.33.50 1.09.41
6 Stefanie Luiken PSV 85-01932 2.24.23 0.32.65 1.08.82
7 Joyce van Keulen AZ&PC 84-01278 2.24.72 0.33.65 1.10.02
8 Femke Heemskerk De Zijl-LGB 87-05224 2.26.43 0.33.58 1.10.39

Event 11b 200 m backstroke women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 2.25.66 0.34.02 1.11.32
2 Marina Scheepbouwer AZ&PC 84-02154 2.25.74 0.34.50 1.10.93
3 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 2.30.08 0.34.78 1.13.47
4 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 2.30.78 0.34.57 1.12.68
5 Evelien Sohl Rapido'82 86-03346 2.30.98 0.35.62 1.14.13
6 Mariska v.d. Tol LZ 1886 86-03558 2.31.45 0.33.24 1.10.50
7 Joanne Veenvliet Aquarius 83-02036 2.32.27 0.35.82 1.14.12
8 Erika Sollie De Waalstroom 88-04082 2.33.06 0.36.09 1.14.57

Event 12 200 m backstroke men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Klaas Erik Zwering PSV 81-02003 2.00.90 0.29.06 1.00.16
2 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 2.02.02 0.29.06 0.59.95
3 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 2.07.12 0.29.94 1.01.82
4 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 2.13.43 0.31.91 1.06.16
5 Rick Hagelstein VZC Veenendaal 86-01067 2.13.70 0.31.86 1.06.06
6 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 2.14.39 0.31.79 1.05.83
7 Raymond van de Merwe DES 86-02077 2.14.78 0.32.26 1.06.26
8 Dennis Brouwers Njord 78-00167 2.14.84 0.32.31 1.07.13

Event 13 400 m IM women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Melanie ten Brink Rutac SwimTeam 81-00232 5.02.38 1.07.95
2 Ilse Kevelham De Whee 83-01076 5.04.80 1.08.19
3 Tamar Bakker DWK-XCESS 84-00080 5.06.51 1.09.05
4 Caroline Stuut Stadskanaal 88-04216 5.14.63 1.10.73
5 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 5.18.59 1.08.78
6 Astrid Koert MNC Dordrecht 80-00612 5.19.65 1.16.85
7 Wendy Tempels Dedemsvaart AC 85-02848 5.24.88 1.15.69
8 Katinka v Vastenhoven Alicante 84-02500 5.27.72 1.10.95

Event 14 400 m IM men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 4.30.15 1.02.44
2 John Meijdam DAW-FINENZO 83-01439 4.42.59 1.02.28
3 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 4.44.15 1.04.73
4 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 4.44.43 1.03.87
5 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 4.45.43 1.03.55
6 Bram Janssen De Waalstroom 85-01201 4.50.67 1.05.22
7 Raymond van de Merwe DES 86-02077 4.55.76 1.03.97
8 Kas Kop Jansen Van Vliet Barracud 85-01423 4.57.82 1.06.51

Event 15 800 m freestyle women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Etta vd Weijden MNC Dordrecht 79-00974 08.58.65 1.03.92 2.11.47 4.27.72
2 Karin Kraaijeveld MNC Dordrecht 85-01710 09.17.20 1.04.60 2.14.61 4.36.54
3 Linda Ronda DZ&PC 81-01260 09.22.37 1.04.73 2.14.69 4.37.26
4 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 09.23.09 1.06.38 2.16.94 4.39.45
5 Denise de Riet Van Vliet Barracud 84-02040 09.27.72 1.06.65 2.17.78 4.40.36
6 Josine Ramakers HGK(SG) 86-02942 09.33.11 1.05.90 2.17.03 4.41.50
7 Wilma Scheepers PSV 88-03836 09.42.27 1.08.28 2.20.99 4.48.10
8 Chrisje Moes De Dolfijn SPAX 85-02080 09.58.38 1.07.71 2.21.06 4.51.43

Event 16 800 m freestyle men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 08.34.20 1.01.40 2.05.54 4.14.37
2 Guido Robertz MNC Dordrecht 82-01439 08.44.97 1.01.71 2.08.12 4.21.26
3 David Groenendaal PSV 85-00869 08.48.69 1.02.56 2.08.24 4.22.19
4 Stephan Schoon De Otters Het Gooi 83-01895 08.51.71 1.03.67 2.10.45 4.24.92
5 Mark Drenth LZ 1886 83-00559 08.58.92 1.02.67 2.09.15 4.24.56
6 Robert Springveld Het Y-mere (SG) 83-02015 09.05.47 1.02.65 2.08.73 4.25.24
7 Robin Sprinkhuizen De Zijl-LGB 74-00767 09.06.72 1.03.14 2.10.71 4.28.20
8 Misja Langeler De Dolfijn SPAX 84-01369 09.32.40 1.02.47 2.12.17 4.37.34


25-04-2003 Dutch Championships (50m) Sloterparkbad Amsterdam

Event 27 50 m freestyle women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Inge de Bruijn KNZB 78-00066 0.24.80
2 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 0.25.38
3 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 0.25.72
4 Annabel Kosten AZ&PC 77-00424 0.25.93
5 Suze Valen AZ&PC 78-00766 0.26.11
6 Inge Dekker DZ&PC 85-00628 0.26.22
7 Thamar Henneken PSV 79-00316 0.26.44
8 Manon van Vulpen PSV 87-04494 0.26.98

Event 27b 50 m freestyle women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Femke Heemskerk De Zijl-LGB 87-05224 0.27.03
2 Barbara van Rhijn AZ&PC 81-01238 0.27.24
3 Monique Driessen MNC Dordrecht 78-00218 0.27.34
4 Celina Lemmen DWK-XCESS 85-01866 0.27.56
5 Monique Bruins TriVia 85-00494 0.27.68
6 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 0.27.74
7 Sandra Temmerman SBC-2000 (SG) 80-01100 0.27.89
8 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 0.27.90

Event 28 50 m freestyle men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Johan Kenkhuis AZ&PC 80-00755 0.22.14
2 Gijs Damen MNC Dordrecht 79-00255 0.23.05
3 Mark Veens PSV 78-01089 0.23.29
4 Ewout Holst DWK-XCESS 78-00433 0.23.29
5 Patrick Martens PSV 82-01137 0.23.70
6 Robert Lijesen Van Vliet Barracud 85-01579 0.24.00
7 Werner van den Berg Rutac SwimTeam 78-00071 0.24.07
8 Stefan Oosting PSV 81-01265 0.24.12

Event 28b 50 m freestyle men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Casper Hut HZ&PC Heerenveen 78-00471 0.24.17
2 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.24.34
3 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.24.48
4 Bas van Velthoven De Zijl-LGB 85-02695 0.24.48
5 Michiel Punter ORCA 84-01823 0.24.64
6 Remko de Jong De Dolfijn SPAX 76-00459 0.24.74
7 Ivo Mijdam Zaltbommel 84-01563 0.24.95
8 Dirk Oude Ophuis Arke De Dinkel 85-03433 ab ab

Event 29 200 m breaststroke women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Melanie ten Brink Rutac SwimTeam 81-00232 2.37.14 0.35.63 1.15.54
2 Miranda Bosma PSV 78-00098 2.37.25 0.36.71 1.15.88
3 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 2.43.55 0.35.18 1.16.63
4 Ilse Kevelham De Whee 83-01076 2.43.66 0.36.81 1.18.85
5 Astrid Koert MNC Dordrecht 80-00612 2.48.09 0.37.91 1.19.57
6 Loes Zanderink Arke De Dinkel 88-05006 2.49.36 0.38.13 1.22.03
7 Carine Vos TriVia 87-04430 2.49.90 0.37.64 1.20.77
8 Marja Terlage Het Y-mere (SG) 78-00738 2.49.95 0.37.12 1.20.64

Event 30 200 m breaststroke men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 2.13.43 0.30.19 1.03.55
2 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 2.18.48 0.31.19 1.06.16
3 Martin de Wildt PSV 74-00937 2.18.98 0.31.04 1.05.73
4 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 2.25.85 0.31.42 1.07.79
5 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 2.27.06 0.33.23 1.10.58
6 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 2.31.71 0.33.72 1.12.10
7 Pascal Cuypers RZ 76-00199 2.31.82 0.33.91 1.13.06
8 Nick Heister PSV 85-00969 2.32.03 0.33.76 1.12.48

Event 31 100 m backstroke women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 1.03.23 0.30.71
2 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 1.04.06 0.31.35
3 Stefanie Luiken PSV 85-01932 1.04.51 0.31.56
4 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 1.05.04 0.31.37
5 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 1.05.30 0.31.56
6 Sabrina Buur PSV 85-00526 1.05.43 0.31.70
7 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 1.06.51 0.32.65
8 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 1.08.96 0.33.13

Event 31b 100 m backstroke women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 1.08.49 0.33.33
2 Claudia Holterman Arke De Dinkel 81-00650 1.08.53 0.33.56
3 Ellen de Goeij Aquarijn 87-01356 1.08.95 0.33.61
4 Mariska v.d. Tol LZ 1886 86-03558 1.09.34 0.33.20
5 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 1.10.05 0.33.53
6 Chantal Kuipers NDD 87-02430 1.10.96 0.33.47
7 Alice Bravo Het Y-mere (SG) 87-05346 1.11.22 0.34.90
8 Bianca Cox MOSA-regio 80-00214 1.11.38 0.34.01

Event 32 100 m backstroke men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 0.56.48 0.27.67
2 Klaas Erik Zwering PSV 81-02003 0.56.77 0.27.95
3 Mitja Zastrow PSV 77-01249 0.57.88 0.27.86
4 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 0.57.95 0.28.47
5 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 0.59.75 0.27.95
6 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 1.00.65 0.29.84
7 Rick Hagelstein VZC Veenendaal 86-01067 1.01.78 0.30.21
8 Tjakko Ruinemans Arke De Dinkel 74-00687 1.02.43 0.30.30

Event 32b 100 m backstroke men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 1.01.43 0.29.62
2 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 1.01.65 0.30.45
3 Jeffrey Tameling LZ 1886 85-02561 1.01.99 0.29.38
4 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 1.02.48 0.30.56
5 Jasper de Jong MNC Dordrecht 85-01219 1.02.55 0.30.00
6 Bas v.d. Ven Nauthusa (SG) 86-03219 1.02.83 0.30.47
7 Maarten van Gessel De Rijn 81-00547 1.03.92 0.31.03
8 Stefan de Die De Schelde 86-03905 1.04.43 0.31.32

Event 33 400 m freestyle women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Etta vd Weijden MNC Dordrecht 79-00974 4.26.28 0.30.07 1.02.92 2.11.34 3.19.39
2 Karin Kraaijeveld MNC Dordrecht 85-01710 4.29.86 0.30.11 1.03.19 2.12.37 3.21.59
3 Linda Ronda DZ&PC 81-01260 4.35.09 0.30.82 1.04.73 2.14.64 3.25.43
4 Claudia Belderbos AZ&PC 85-00174 4.36.22 0.30.38 1.03.49 2.12.52 3.22.43
5 Anita Scheper Hoogeveen 88-03862 4.36.33 0.30.67 1.04.26* 2.15.20 3.26.64
6 Lona Kroese De Dolfijn SPAX 87-02382 4.37.57 0.31.12 1.05.00 2.16.02 3.28.57
7 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 4.38.04 0.30.94 1.05.01 2.16.02 3.28.12
8 Josine Ramakers HGK(SG) 86-02942 4.41.92 0.30.24 1.04.14 2.16.02 3.28.98

Event 33b 400 m freestyle women final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Marlies Reinders Arke De Dinkel 86-02976 4.35.59 0.30.91 1.04.51 2.14.79 3.25.65
2 Wilma Scheepers PSV 88-03836 4.43.88 0.32.72 1.06.68 2.18.96 3.32.35
3 Petra de Groot Van Vliet Barracud 87-01420 4.43.99 0.32.96 1.08.26 2.21.37 3.32.94
4 Marike Boersen VZC Veenendaal 88-00402 4.44.52 0.32.63 1.08.21 2.20.38 3.33.50
5 Denise de Riet Van Vliet Barracud 84-02040 4.46.86 0.32.82 1.08.62 2.21.68 3.35.13
6 Gea Hagting Stadskanaal 88-01584 4.47.11 0.32.58 1.07.78 2.20.42 3.33.88
7 Linsy Heister PSV 88-01672 4.49.48 0.33.20 1.09.09 2.21.89* 3.36.31*
8 Madelon de Jong WVZ 88-02126 4.56.62 0.33.20 1.10.01 2.25.08 3.41.71
9 Kitty van Dinten Hippocampus 87-00938 no no

Event 34 400 m freestyle men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Pieter vd Hoogenband PSV 78-00443 3.51.67 0.26.72 0.55.26 1.53.18 2.52.72
2 Thomas Felten Aqua-Novio'94 83-00655 3.55.93 0.27.03 0.56.79 1.56.36 2.57.31
3 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 3.58.99 0.26.94 0.55.17 1.55.77 2.57.88
4 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 4.09.50 0.28.91 1.00.66 2.04.94 3.07.35
5 Raymond van de Merwe DES 86-02077 4.13.90 0.28.59 0.59.69 2.04.49 3.10.24
6 Thomas Wessel Arke De Dinkel 83-02333 4.14.11 0.29.15 1.01.35 2.05.87 3.09.75
7 David Groenendaal PSV 85-00869 4.14.12 0.28.64 0.59.73 2.05.49 3.11.65
8 Guido Robertz MNC Dordrecht 82-01439 4.19.77 0.28.64 1.00.71 2.07.26 3.14.31

Event 34b 400 m freestyle men final
***********************************************************************
Name Team St.nr. time splits
1 Mark Drenth LZ 1886 83-00559 4.17.23 0.28.93 1.00.96 2.06.46 3.12.25
2 Michael van der Linden LZ 1886 86-01921 4.17.61 0.27.35 0.59.23 2.04.93 3.12.35
3 Joost Sprakel Hoogeveen 86-02949 4.18.84 0.28.80 1.01.09 2.07.13 3.13.65
4 Sebastiaan Reijnen Het Y-mere (SG) 86-02533 4.21.63 0.29.27 1.01.53 2.07.94 3.15.68
5 Robin Sprinkhuizen De Zijl-LGB 74-00767 4.21.81 0.30.01 1.02.56 2.08.32 3.14.77
6 Koen Florijn MNC Dordrecht 86-00851 4.21.86 0.28.83 1.00.83 2.07.18 3.14.61
7 Robin Wallerbosch GZV Marveld 85-02905 4.33.32 0.29.69 1.02.56 2.10.26 3.21.35
8 Sander Verlinden RZ 85-02749 4.36.79 0.29.83 1.03.12 2.14.34 3.26.09