ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Stephanie Anderson, Bradley Ally Both Win Their Third Title at Junior Nationals -- April 11, 2003

By Josh Jeffrey

ORLANDO, April 10. STEPHANIE Anderson and Bradley Ally notched their third individual event titles this evening to highlight action on the penultimate night of finals at the NSCA Junior Nationals in Orlando.

Anderson of Arizona Desert Fox, put on another commanding performance, this time in the women's 200 freestyle, swimming in clear water all the way to the wall, finishing at 1:49.14, with second place Kerry Whitson of the Dayton Raiders more than a second back at 1:50.17. Third place went to Tampa Bay's Chelsea Nauta (1:50.37).

Thus far, Anderson has been the meet's most victorious women's swimmer, notching wins in the 200, 500, and 1650 freestyle. Being the top seed in tomorrow's 1000 by more than three seconds, Anderson has an excellent shot at making it four for four.

In the men's 200 freestyle, 18 year-old Matt Coan of Fort Lauderdale took a cue from Anderson, leading from the first 50 to the wall, touching at 1:39.88, with second place going to Pine Crest's Brett Irvin (1:40.76).

Dayton Raider John Koehler, winner of the 500 and 1000, missed becoming the meet's third triple winner so far by exactly one second, finishing third at 1:40.88. He too will have a shot tomorrow, as second seed in the men's 1650.

The women's 200 backstroke saw 14 year-old Molly Houlton of Tucson Ford take a second individual title. After hanging back in second place throughout the race, she turned a half second deficit at the 150 into nearly a full second lead at the finish. Houlton touched at 1:58.35, defeating another 14 year-old, Magnus' Erica Meissner, who after a number of third place finishes earlier in the meet moved up one spot to second in this event (1:59.11), with third going to Arizona Desert Fox's Skye Elbert (2:00.66).

The men's 200 backstroke was another jewel in the coronation crown of Fort Lauderdale's Bradley Ally as the outstanding swimmer of the meet. Without peer in the high point standings, Ally cruised to win number three, leading by over a second at the 100 and never looking back. The Fort Lauderdale swimmer notched another Senior National standard with his winning time of 1:48.39, nearly two seconds ahead of second place Jeff Leath of Poseidon (1:50.24). Third place went to Rockville-Montgomery's Kevin Mukri (1:51.49).

The women's 200 freestyle relay looked on paper as though it would be another easy win for the ladies from Bernal's Gators, but the swimmers from New England Barracudas, Curl-Burke, and Pine Crest had other plans. Leading from the first 50, New England had a lead of two-tenths of a second over Bernal's, with Curl-Burke and Pine Crest tied for third, but Curl-Burke uncorked a 23.29 final 50. New England had the slowest final 50, but their lead was enough to keep them just ahead of Curl-Burke, who with a few more yards would have nipped them at the wall.

At the touch, four teams finished within twelve-hundredths of each other. The fearless foursome from New England Barracudas -- Stephanie Colson, Kelly Robinson, Holly Hinds, and Nikki Laffel -- touched first in 1:35.95, with Curl-Burke just a fingernail behind for second at 1:36.01 and Pine Crest touching for third at 1:36.04. Bernal's Gators finished fourth at 1:36.07.

The men's 200 freestyle relay, looked as though it would go to Fort Lauderdale "A", but just as the women's race proved moments earlier, you never know until the race is over. Fort Lauderdale "A" expectedly led for the first 100 yards, but Ohio's plucky New Albany Swim Club squad took over and outsplit Fort Lauderdale by nearly a full second on the third leg, uncorking a 20.06 to their 20.99, and after wrapping up with a 20.18 anchor to Lauderdale's 21.13, the race was over.

New Albany's Tyler Prose, Kegan Beran, Joe Doyle, and John Sands finished with a time of 1:23.11, smashing the prior Junior National record of 1:24.29 by more than a second. Fort Lauderdale "A" was second, and also under the former record at 1:24.07, with Curl-Burke finishing at 1:25.08, good for third.

Competition wraps up Friday.

2003 NCSA Junior National Championships
4/7/2003 to 4/11/2003
SHORT COURSE YARDS

RESULTS

Day Four: April 10, 2003



Event 25 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 1:47.67
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Anderson, Stephanie J 18 AZ Desert Fox-AZ 1:50.90 1:49.14 20
25.37 52.81 (27.44) 1:20.75 (27.94) 1:49.14 (28.39)
2 Whitson, Kerry B 18 Dayton Raiders-OH 1:51.70 1:50.17 17
26.00 53.59 (27.59) 1:21.99 (28.40) 1:50.17 (28.18)
3 Nauta, Chelsea B 14 Tampa Bay Aquat-FL 1:51.07 1:50.37 16
25.71 53.16 (27.45) 1:21.37 (28.21) 1:50.37 (29.00)
4 Fayssoux, Lauren 17 Team Mecklenburg-NE 1:51.80 1:51.69 15
25.95 53.50 (27.55) 1:22.16 (28.66) 1:51.69 (29.53)
5 Thompson, Emily P 17 Ford Aquatics-AZ 1:51.82 1:52.09 14
26.49 55.04 (28.55) 1:23.68 (28.64) 1:52.09 (28.41)
6 Rogers, Rebecca C 17 Walnut Creek-PC 1:52.52 1:52.89 13
26.22 54.44 (28.22) 1:23.64 (29.20) 1:52.89 (29.25)
7 Weatherman, Nicole M 17 Bch Heatwave ST-CA 1:52.23 1:53.15 12
26.26 54.43 (28.17) 1:23.80 (29.37) 1:53.15 (29.35)
8 West, Dana L 17 Rockville-Montgo-PV 1:52.52 1:53.69 11
26.34 55.54 (29.20) 1:24.96 (29.42) 1:53.69 (28.73)
B - Final
9 Johnson, Elizabeth A 15 Un-Sierramarlins-SN 1:53.82 1:51.75 9
26.42 54.63 (28.21) 1:23.54 (28.91) 1:51.75 (28.21)
10 Wentworth, Clarissa L 17 Dayton Raiders-OH 1:52.55 1:51.85 7
26.25 54.42 (28.17) 1:23.37 (28.95) 1:51.85 (28.48)
11 Spence, Whitney G 15 Un- Pacific Swim-CA 1:53.85 1:52.24 6
26.42 54.84 (28.42) 1:23.74 (28.90) 1:52.24 (28.50)
12 Gyuris, Vanda R 14 Un-Conejo Simi-CA 1:53.86 1:52.86 5
25.92 54.23 (28.31) 1:23.81 (29.58) 1:52.86 (29.05)
13 Butler, Chase H 17 Bernal's Gators-NE 1:54.28 1:53.51 4
26.29 54.94 (28.65) 1:24.24 (29.30) 1:53.51 (29.27)
14 Jennings, Christine E 15 Team Greenville-SC 1:54.01 1:54.23 3
26.71 55.60 (28.89) 1:25.40 (29.80) 1:54.23 (28.83)
15 Aiello, Jessica M 17 Bernal's Gators-NE 1:53.92 1:55.00 2
25.96 54.49 (28.53) 1:24.33 (29.84) 1:55.00 (30.67)
16 Laffel, Nikki L 17 Nebcuda-NE 1:54.36 1:55.31 1
26.09 56.01 (29.92) 1:25.94 (29.93) 1:55.31 (29.37)

Event 26 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
JR RECORD: # 1:36.74
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Coan, Matt R 18 Fort Lauderdale-FG 1:41.65 1:39.88 20
23.03 48.25 (25.22) 1:13.98 (25.73) 1:39.88 (25.90)
2 Irvin, Brett C 18 Pine Crest-FG 1:42.25 1:40.76 17
23.69 49.20 (25.51) 1:14.87 (25.67) 1:40.76 (25.89)
3 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 1:41.74 1:40.88 16
23.43 48.77 (25.34) 1:14.87 (26.10) 1:40.88 (26.01)
4 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 1:41.40 1:41.09 15
23.28 48.37 (25.09) 1:14.58 (26.21) 1:41.09 (26.51)
5 Penniman, Daniel L 16 Greater Pensacol-SE 1:42.68 1:41.12 14
23.49 49.18 (25.69) 1:15.06 (25.88) 1:41.12 (26.06)
6 McCabe, Ryan C 18 Rockville-Montgo-PV 1:41.48 1:41.93 13
23.12 48.65 (25.53) 1:15.13 (26.48) 1:41.93 (26.80)
7 Daplyn, Robert J 18 Gloucester Count-MA 1:42.75 1:42.35 12
23.96 49.79 (25.83) 1:16.05 (26.26) 1:42.35 (26.30)
8 Clough, Bryce M 18 Fort Lauderdale-FG 1:42.42 1:42.75 11
23.24 48.61 (25.37) 1:15.11 (26.50) 1:42.75 (27.64)
B - Final
9 Johnson, Grant S 18 Clearwater Aquat-FL 1:42.85 1:40.85 9
24.08 49.69 (25.61) 1:15.57 (25.88) 1:40.85 (25.28)
10 Stovall, Brooks B 15 Memphis Tigers-SE 1:42.96 1:41.37 7
23.59 49.13 (25.54) 1:15.41 (26.28) 1:41.37 (25.96)
11 Piercey, Jason D 18 Dayton Raiders-OH 1:43.33 1:41.76 6
24.02 49.52 (25.50) 1:15.62 (26.10) 1:41.76 (26.14)
12 Owen, Philip L 17 AZ Desert Fox-AZ 1:42.89 1:42.30 5
23.87 49.89 (26.02) 1:16.14 (26.25) 1:42.30 (26.16)
13 Southmayd, T.J. K 16 Suburban Swim-MA 1:43.06 1:42.38 4
23.54 49.53 (25.99) 1:16.27 (26.74) 1:42.38 (26.11)
14 Meleski, Chris J 18 Curl-Burke-PV 1:43.40 1:42.55 3
23.99 49.87 (25.88) 1:16.33 (26.46) 1:42.55 (26.22)
15 Nilsson, Eric T 15 Nebcuda-NE 1:43.90 1:43.20 2
24.48 50.06 (25.58) 1:16.76 (26.70) 1:43.20 (26.44)
16 Tyler, Travis J 18 Bch Heatwave ST-CA 1:43.37 1:44.97 1
23.76 50.21 (26.45) 1:17.11 (26.90) 1:44.97 (27.86)

Event 27 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 1:02.09
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Jensen, Alicia M 16 Team Foxjet-MN 1:04.74 1:04.58
30.89 1:04.58 (33.69)
2 Slaight, Amanda C 17 Pine Crest-FG 1:04.82 1:05.12
30.37 1:05.12 (34.75)
3 Heidloff, Jesika M 16 Titans-PN 1:05.18 1:05.25
30.51 1:05.25 (34.74)
4 Miller, Mhyria S 15 Islamorada Swim-FG 1:05.61 1:05.39
30.84 1:05.39 (34.55)
5 MacGregor, Abby M 14 Tritons-KY 1:05.59 1:05.44
30.81 1:05.44 (34.63)
6 Morgan, Erin L 17 Mission San Jose-PC 1:05.95 1:05.65
30.74 1:05.65 (34.91)
7 Guilkey, Karen E 16 Tar Heel Aquatic-NC 1:06.46 1:05.76
31.11 1:05.76 (34.65)
8 Mycyk, Emily S 14 Dundee Dolphins-IL 1:07.58 1:05.84
31.02 1:05.84 (34.82)
-------------------------------------------------------------------------
9 Fry, Hayley M 15 Cedar Rapids AA-IA 1:06.88 1:05.91
31.10 1:05.91 (34.81)
10 Dowd, Caroline F 17 Bernal's Gators-NE 1:06.50 1:06.31
30.96 1:06.31 (35.35)
11 Reese, Bobbie Lee L 18 Bch Heatwave ST-CA 1:07.04 1:06.43
31.29 1:06.43 (35.14)
12 Rolish, Melanie A 17 Jersey Yahoos-MA 1:06.96 1:06.46
31.60 1:06.46 (34.86)
13 Twilling, Kendal R 15 Un-Sierramarlins-SN 1:07.02 1:06.59
31.81 1:06.59 (34.78)
14 Campbell, Millie C 17 Nova VA-VA 1:07.04 1:06.77
31.88 1:06.77 (34.89)
15 Cregar, Amanda L 17 Gloucester Count-MA 1:06.32 1:07.04
31.76 1:07.04 (35.28)
16 Jackson, Summer M 16 Titans-PN 1:07.04 1:07.09
31.59 1:07.09 (35.50)
-------------------------------------------------------------------------
17 Hochard, Melinda Z 17 Magnus-NE 1:06.44 1:07.26
31.90 1:07.26 (35.36)
18 Hamilton, Cassie E 15 Channel Cats-IE 1:07.77 1:07.64
32.32 1:07.64 (35.32)
-------------------------------------------------------------------------
19 Kowalchuk, Morgan L 15 PoseidonSwimming-VA 1:07.98 J1:07.64
32.15 1:07.64 (35.49)
20 Givens, Victoria B B 15 Bayou Barracudas-LA 1:07.89 1:07.65
31.72 1:07.65 (35.93)
21 Cannon, Christi E 18 Bengal Tiger A.C-LA 1:07.92 1:07.69
32.14 1:07.69 (35.55)
22 Meng, Heather M 18 Gloucester Count-MA 1:06.53 1:07.73
31.74 1:07.73 (35.99)
23 Smith, Amilee A 14 Rockville-Montgo-PV 1:07.41 1:07.76
32.09 1:07.76 (35.67)
24 Harper, Kirsten A 15 Walnut Creek-PC 1:07.72 1:07.82
32.54 1:07.82 (35.28)

Event 27S Women 100 Yard Breaststroke Swim-off
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
- Swim-off
1 Hamilton, Cassie E 15 Channel Cats-IE NT 1:06.25
32.02 1:06.25 (34.23)
2 Kowalchuk, Morgan L 15 PoseidonSwimming-VA NT 1:06.90
31.76 1:06.90 (35.14)
3 Zahalka, Kelly M 15 Nova VA-VA NT 1:08.28
4 Tolbert, Rachel E 17 Rockville-Montgo-PV NT 1:08.44

Event 28 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
JR RECORD: # 54.88
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 1:02.99 56.96
27.02 56.96 (29.94)
2 Jamerson, Billy L 17 Southern Crescen-GA 57.47 57.58
27.16 57.58 (30.42)
3 Parker, Graham A 17 Jersey Yahoos-MA 58.51 57.91
27.42 57.91 (30.49)
4 Montgomery, Dave F 18 Suburban Swim-MA 58.72 57.97
27.52 57.97 (30.45)
5 Bergren, Andy J 17 Dayton Raiders-OH 58.94 58.48
27.61 58.48 (30.87)
6 Sullivan, PJ J 17 Magnus-NE 59.28 58.66
27.98 58.66 (30.68)
7 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 1:03.66 58.69
27.63 58.69 (31.06)
8 Christiana, Joc O 18 Bengal Tiger A.C-LA 58.32 58.85
27.40 58.85 (31.45)
-------------------------------------------------------------------------
9 Brown, Zack Z 18 PoseidonSwimming-VA 1:00.74 58.99
27.66 58.99 (31.33)
10 Pelenberg, Andy S 18 Potomac Marlins-PV 59.59 59.20
28.05 59.20 (31.15)
11 Ott, Mike M 18 Curl-Burke-PV 59.57 59.33
28.23 59.33 (31.10)
12 Bullock, Perry W 17 Fort Lauderdale-FG 1:00.54 59.42
28.03 59.42 (31.39)
13 Vivo, Jeffrey 17 Metro Aquatic Mi-FG 1:03.62 59.60
28.01 59.60 (31.59)
14 Campbell, Jared T 15 Walnut Creek-PC 59.80 59.64
28.21 59.64 (31.43)
15 Chen, Easton K 16 Walnut Creek-PC 1:00.16 59.93
28.30 59.93 (31.63)
16 Merritt, Jerr 15 CircleC Swimming-ST 1:00.54 1:00.34
28.31 1:00.34 (32.03)
-------------------------------------------------------------------------
17 Connolly, Dillon B 14 Marietta Marlins-GA 1:00.50 1:00.43
28.19 1:00.43 (32.24)
18 White, Chris P 15 Team Greenville-SC 1:00.49 1:00.51
28.64 1:00.51 (31.87)
-------------------------------------------------------------------------
19 Carpenter, Jay J 17 Clearwater Aquat-FL 1:01.34 1:00.88
28.73 1:00.88 (32.15)
20 Kegelman, John C 15 Cgbd-VA 1:00.93 1:00.93
28.89 1:00.93 (32.04)
21 Stewart, Kyle A 17 Pine Crest-FG 1:01.30 1:01.08
28.89 1:01.08 (32.19)

Event 29 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: # 1:56.92
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 1:59.95 1:58.35 20
28.71 58.56 (29.85) 1:28.60 (30.04) 1:58.35 (29.75)
2 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 1:59.77 1:59.11 17
28.31 58.11 (29.80) 1:28.27 (30.16) 1:59.11 (30.84)
3 Elbert, Skye S 15 AZ Desert Fox-AZ 2:02.39 2:00.66 16
28.66 59.13 (30.47) 1:30.23 (31.10) 2:00.66 (30.43)
4 Verdin, Emily F 17 Ft. Belvior-PV 2:03.09 2:01.34 15
28.88 58.91 (30.03) 1:29.96 (31.05) 2:01.34 (31.38)
5 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 2:03.75 2:02.02 14
29.15 59.40 (30.25) 1:30.47 (31.07) 2:02.02 (31.55)
6 Fritsch, Katie L 16 Bernal's Gators-NE 2:02.09 2:02.61 13
27.59 57.59 (30.00) 1:30.07 (32.48) 2:02.61 (32.54)
7 Bunch, Blakeley J 15 Bch Heatwave ST-CA 2:03.03 2:03.87 12
29.36 1:00.39 (31.03) 1:32.56 (32.17) 2:03.87 (31.31)
8 McCloskey, Moira C 17 Atlantic City AC-MA 2:03.44 2:03.97 11
29.19 1:00.59 (31.40) 1:32.44 (31.85) 2:03.97 (31.53)
B - Final
9 Groblewski, Lauren R 17 Team Greenville-SC 2:06.33 2:03.32 9
29.36 1:00.67 (31.31) 1:32.34 (31.67) 2:03.32 (30.98)
10 Christensen, Mei L 14 Curl-Burke-PV 2:05.57 2:04.41 7
29.47 1:01.21 (31.74) 1:33.00 (31.79) 2:04.41 (31.41)
11 Brush, Emily B 18 Bernal's Gators-NE 2:05.19 2:04.60 6
28.87 1:00.11 (31.24) 1:31.97 (31.86) 2:04.60 (32.63)
12 Ham, Whitney A 17 Trac-VA 2:06.19 2:04.78 5
29.55 1:01.01 (31.46) 1:32.80 (31.79) 2:04.78 (31.98)
13 Foley, Kathleen E 15 Magnus-NE 2:05.36 2:04.79 4
29.70 1:01.17 (31.47) 1:33.26 (32.09) 2:04.79 (31.53)
14 Miller, Allison L 16 YMCA TeamOrlando-FL 2:04.82 2:05.07 3
29.15 1:00.20 (31.05) 1:32.45 (32.25) 2:05.07 (32.62)
15 Henderson, Julie L 16 Team Greenville-SC 2:05.38 2:05.66 2
29.92 1:01.96 (32.04) 1:33.95 (31.99) 2:05.66 (31.71)
16 Deyoreo, Sarah J 14 Terrapins-PC 2:05.85 2:07.07 1
29.94 1:01.78 (31.84) 1:34.48 (32.70) 2:07.07 (32.59)

Event 30 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
JR RECORD: # 1:45.90
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 1:52.63 1:48.39 20
24.74 51.62 (26.88) 1:19.70 (28.08) 1:48.39 (28.69)
2 Leath, Jeff K 17 PoseidonSwimming-VA 1:51.02 1:50.24 17
25.65 53.01 (27.36) 1:21.28 (28.27) 1:50.24 (28.96)
3 Mukri, Kevin S 17 Rockville-Montgo-PV 1:52.28 1:51.49 16
26.08 53.99 (27.91) 1:22.65 (28.66) 1:51.49 (28.84)
4 Dufek, Chris J 18 Curl-Burke-PV 1:53.56 1:51.53 15
26.59 54.71 (28.12) 1:22.86 (28.15) 1:51.53 (28.67)
5 Deweese, Ryan T 16 PoseidonSwimming-VA 1:53.57 1:52.79 14
26.60 54.89 (28.29) 1:24.10 (29.21) 1:52.79 (28.69)
6 Floyd, Travis B 17 City Of Midland-WT 1:53.36 1:53.00 13
26.65 55.08 (28.43) 1:24.23 (29.15) 1:53.00 (28.77)
7 Mizelle, Danny P 17 Nova VA-VA 1:53.16 1:53.01 12
27.13 55.42 (28.29) 1:24.08 (28.66) 1:53.01 (28.93)
8 Thompson, Taylor T 16 Team Greenville-SC 1:53.19 1:54.75 11
26.78 55.86 (29.08) 1:24.99 (29.13) 1:54.75 (29.76)
B - Final
9 Laabs, Keith L 17 Memphis Tigers-SE 1:54.91 1:53.40 9
26.59 55.41 (28.82) 1:24.05 (28.64) 1:53.40 (29.35)
10 Foster, John M 16 Bch Heatwave ST-CA 1:53.82 1:53.57 7
27.25 56.32 (29.07) 1:25.00 (28.68) 1:53.57 (28.57)
11 Aitken, James S 16 Tar Heel Aquatic-NC 1:54.90 1:53.91 6
27.10 55.47 (28.37) 1:24.79 (29.32) 1:53.91 (29.12)
12 Eden, Tony A 17 AZ Desert Fox-AZ 1:54.79 1:53.97 5
26.77 55.16 (28.39) 1:24.25 (29.09) 1:53.97 (29.72)
13 Simpson, Eric M 16 Nebcuda-NE 1:54.24 1:53.99 4
27.91 56.95 (29.04) 1:25.50 (28.55) 1:53.99 (28.49)
14 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 1:54.09 1:54.03 3
26.77 55.56 (28.79) 1:25.00 (29.44) 1:54.03 (29.03)
15 Nitto, Bobby T 16 Team Greenville-SC 1:54.23 1:54.64 2
27.25 55.94 (28.69) 1:25.78 (29.84) 1:54.64 (28.86)
16 Hafkin, Josh V 14 Rockville-Montgo-PV 1:53.58 1:55.22 1
26.59 56.07 (29.48) 1:26.10 (30.03) 1:55.22 (29.12)

Event 31 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 54.01
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Raleigh, Christie N 15 Pine Crest-FG 56.72 55.70
25.95 55.70 (29.75)
2 Christ, Dana M 13 Bba-Mi-MI 56.40 55.72
26.07 55.72 (29.65)
3 Bishop, Brooke A 16 Stanford Covingt-PC 55.93 55.74
25.64 55.74 (30.10)
4 LeClair, Danielle D 15 Nova VA-VA 57.03 56.02
26.45 56.02 (29.57)
5 Newell, Megan M 15 Curl-Burke-PV 57.52 56.28
26.17 56.28 (30.11)
6 Guilkey, Karen E 16 Tar Heel Aquatic-NC 57.85 56.32
26.37 56.32 (29.95)
7 Healy, Colleen E 16 Swim Florida-FL 57.59 56.56
26.43 56.56 (30.13)
8 Shaw, Elizabeth N 14 Nova VA-VA 57.15 56.63
26.87 56.63 (29.76)
-------------------------------------------------------------------------
9 Thompson, Emily P 17 Ford Aquatics-AZ 57.07 56.89
27.05 56.89 (29.84)
10 Brown, Connie M 18 UN-NE 56.79 56.92
25.88 56.92 (31.04)
11 Duenas, Vanessa A 16 Metro Aquatic Mi-FG 56.64 56.95
26.70 56.95 (30.25)
12 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 57.02 56.96
26.72 56.96 (30.24)
13 Claflin, Jessica L 15 Trinity Prep-FL 57.97 57.27
27.03 57.27 (30.24)
14 Beyer, Courtney S 16 Stanford Covingt-PC 57.19 57.29
27.02 57.29 (30.27)
15 Benedict, Dana J 15 Sandpipers-CA 57.79 57.45
27.05 57.45 (30.40)
16 Kelley, Annie M 17 Bernal's Gators-NE 57.92 57.49
26.64 57.49 (30.85)
-------------------------------------------------------------------------
17 Keathley, Mallory J 17 City Of Midland-WT 57.42 57.74
26.74 57.74 (31.00)
18 Lago, Jennifer M 16 Miami Swimming-FG 57.86 57.79
26.78 57.79 (31.01)
-------------------------------------------------------------------------
19 Russenberger, Lindsey R 16 Ford Aquatics-AZ 57.75 58.07
26.94 58.07 (31.13)
20 Houlton, Molly A 14 Ford Aquatics-AZ 57.44 58.19
27.48 58.19 (30.71)
21 Tarpey, Erin L 17 Potomac Marlins-PV 57.76 58.28
26.77 58.28 (31.51)
21 Lesneski, Stacie J 17 Magnus-NE 58.03 58.28
27.80 58.28 (30.48)
23 Meissner, Erica L 14 Magnus-NE 57.03 58.39
26.86 58.39 (31.53)
24 Raatz, Katherine A 14 AZ Desert Fox-AZ 57.51 58.42
26.71 58.42 (31.71)

Event 32 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
JR RECORD: # 48.12
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 Stovall, Gil G 16 Memphis Tigers-SE 50.26 49.08
23.13 49.08 (25.95)
2 Wright, T-Bone J 17 Bengal Tiger A.C-LA 50.86 50.15
23.61 50.15 (26.54)
3 Redmon, Joseph S 16 Southern Crescen-GA 52.95 50.22
23.26 50.22 (26.96)
4 Doyle, Joe G 17 New Albany-OH 51.51 50.42
23.47 50.42 (26.95)
5 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 50.40 50.51
23.36 50.51 (27.15)
6 Bernier, Evan L 16 Wave Aquatics-PN 51.37 50.66
23.92 50.66 (26.74)
7 Madwed, Daniel L 14 Sharks-CT 51.14 50.69
24.02 50.69 (26.67)
8 Beard, Scott A 16 PoseidonSwimming-VA 51.52 50.84
23.95 50.84 (26.89)
-------------------------------------------------------------------------
9 Clough, Bryce M 18 Fort Lauderdale-FG 51.29 50.93
23.80 50.93 (27.13)
10 Forbes, Alex K 15 Centralfloridaaq-FL 51.91 51.07
23.37 51.07 (27.70)
11 Walsh, JB B 16 Tidewater A C-VA 51.48 51.10
24.15 51.10 (26.95)
12 Broadbent, Dougie E 17 Bch Heatwave ST-CA 51.05 51.29
23.62 51.29 (27.67)
13 Pinkston, Bryan S 15 PoseidonSwimming-VA 51.72 51.40
24.05 51.40 (27.35)
14 Kaiserian, Dan E 17 Suburban Swim-MA 52.61 51.58
24.31 51.58 (27.27)
15 Quinn, Pat C 16 Pine Crest-FG 52.47 51.60
24.34 51.60 (27.26)
16 Atkinson, James T 16 Pine Crest-FG 52.03 51.64
24.17 51.64 (27.47)
-------------------------------------------------------------------------
17 Falk, Bjorn E 16 Magnus-NE 51.70 51.84
24.26 51.84 (27.58)
18 Bullock, Perry W 17 Fort Lauderdale-FG 52.01 51.97
24.48 51.97 (27.49)
-------------------------------------------------------------------------
19 Farnham, Adam T 17 Tidal Wave-GA 52.33 52.00
24.09 52.00 (27.91)
20 Thula, Luis I 17 Fort Lauderdale-FG 52.41 52.09
24.55 52.09 (27.54)
21 Cancila, Pete H 17 Suburban Swim-MA 52.20 52.43
24.30 52.43 (28.13)
22 Ally, Bradley K 16 Fort Lauderdale-FG 51.26 52.67
24.46 52.67 (28.21)
23 Clauser, Cody C 18 Suburban Swim-MA 52.68 52.78
25.03 52.78 (27.75)
24 Swanson, Corey W 14 Magnus-NE 52.38 52.85
24.00 52.85 (28.85)

Event 33 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 1:35.89
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 New England Barracuda's-NE 'A' 3:31.27 1:35.95 40
1) Colson, Stephanie C 17 2) Robinson, Kelly M 17
3) Hinds, Holly P 18 4) Laffel, Nikki L 17
24.14 48.13 (23.99) 1:12.46 (24.33) 1:35.95 (23.49)
2 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:28.34 1:36.01 34
1) Finegan, Katherine M 15 2) Davis, Emerson M 17
3) Hurd, Megan A 18 4) Nichols, Christine E 15
24.28 48.40 (24.12) 1:12.72 (24.32) 1:36.01 (23.29)
3 Pine Crest School-FG 'A' 3:26.00 1:36.04 32
1) Slaight, Amanda C 17 2) Atkinson, Brooke E 13
3) Pike, Natalie N 17 4) Raleigh, Christie N 15
24.54 48.97 (24.43) 1:12.72 (23.75) 1:36.04 (23.32)
4 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:28.71 1:36.07 30
1) Butler, Chase H 17 2) Kelley, Annie M 17
3) Aiello, Jessica M 17 4) Gately, Karen N 17
24.56 48.64 (24.08) 1:12.65 (24.01) 1:36.07 (23.42)
5 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:29.79 1:37.23 28
1) Raatz, Katherine A 14 2) Elbert, Skye S 15
3) Anderson, Stephanie J 18 4) Puschak, Jaclyn C 13
24.16 49.14 (24.98) 1:13.75 (24.61) 1:37.23 (23.48)
6 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 3:34.30 1:37.93 26
1) Fritsch, Katie L 16 2) Brush, Emily B 18
3) Bargmann, Sarah H 17 4) Dowd, Caroline F 17
24.63 49.01 (24.38) 1:13.54 (24.53) 1:37.93 (24.39)
7 Team Greenville -sc-SC 'A' 3:33.92 1:38.09 24
1) Williams, Kathryn L 17 2) Pirovitz, Amanda B 16
3) Jennings, Christine E 15 4) Groblewski, Lauren R 17
24.64 48.79 (24.15) 1:13.28 (24.49) 1:38.09 (24.81)
8 YMCA Team Orlando-FL 'A' 3:33.30 1:38.17 22
1) Clark, Shanna M 16 2) Miller, Allison L 16
3) Bateman, Sarah B 12 4) Nickson, Naomi L 15
25.16 49.50 (24.34) 1:14.01 (24.51) 1:38.17 (24.16)
9 Miami Swimming-FG 'A' 3:30.35 1:38.46 18
1) Selts, Brittany D 13 2) Paulson-Andrews, Baine J 16
3) Lago, Jennifer M 16 4) Totten, Erica C 14
24.92 49.46 (24.54) 1:14.53 (25.07) 1:38.46 (23.93)
10 Tampa Bay Aquatics-FL 'A' 3:33.41 1:38.50 14
1) Nauta, Brittany R 15 2) Campkin, Jessica A 16
3) Deng, Jessica X 15 4) Nauta, Chelsea B 14
24.71 48.88 (24.17) 1:14.31 (25.43) 1:38.50 (24.19)
11 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' 3:29.91 1:38.57 12
1) Jacoby, Lauren N 14 2) Newell, Megan M 15
3) Bellis, Caroline J 16 4) Christensen, Mei L 14
24.71 48.95 (24.24) 1:14.03 (25.08) 1:38.57 (24.54)
12 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:32.31 1:39.12 10
1) Tolbert, Rachel E 17 2) West, Dana L 17
3) Karel, Emily R 16 4) Zarin, Jordan A 16
25.25 49.10 (23.85) 1:13.94 (24.84) 1:39.12 (25.18)
13 Swim Florida-FL 'A' 3:33.03 1:39.34 8
1) Healy, Colleen E 16 2) Alexander, Lindsey M 16
3) Kowalsky, Becky S 17 4) Harms, Jenny R 17
24.77 49.27 (24.50) 1:14.04 (24.77) 1:39.34 (25.30)
14 TeamRichmondAquatics-VA 'A' 3:33.70 1:39.65 6
1) Keel, Allison M 17 2) Jewell, Claire Y 17
3) Neely, Laura K 16 4) Ham, Whitney A 17
24.75 49.85 (25.10) 1:14.96 (25.11) 1:39.65 (24.69)
15 Nova of Virgina Aquatics-VA 'A' 3:33.92 1:40.03 4
1) Zahalka, Kelly M 15 2) Anderson, Caitlin A 15
3) Campbell, Millie C 17 4) Shaw, Elizabeth N 14
24.99 49.68 (24.69) 1:14.97 (25.29) 1:40.03 (25.06)
16 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:31.46 1:40.15 2
1) Bunch, Blakeley J 15 2) Reese, Bobbie Lee L 18
3) Parks, Celes C 16 4) Weatherman, Nicole M 17
24.87 49.87 (25.00) 1:14.87 (25.00) 1:40.15 (25.28)
17 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:33.81 1:40.47
1) Gill, Meg B 18 2) Fraley, Lauren C 15
3) Black, Sara E 16 4) Kowalchuk, Morgan L 15
24.44 49.22 (24.78) 1:15.13 (25.91) 1:40.47 (25.34)
18 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:32.95 1:40.66
1) Meissner, Erica L 14 2) Peak, Candice E 14
3) Lesneski, Stacie J 17 4) Cheffers, Mary L 16
24.53 49.44 (24.91) 1:15.87 (26.43) 1:40.66 (24.79)
19 Magnus Aquatic Group-NE 'B' 3:34.84 1:41.89
1) Doherty, Caitlin K 14 2) Foley, Kathleen E 15
3) Hopkins, Corina F 15 4) Geary, Caitlin M 18
25.54 50.89 (25.35) 1:16.79 (25.90) 1:41.89 (25.10)
20 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'B' 3:34.76 1:44.97
1) Rogers, Lindsay N 16 2) Smith, Amilee A 14
3) Petak, Ashley L 18 4) Parker, Rachel H 18
26.22 52.45 (26.23) 1:19.52 (27.07) 1:44.97 (25.45)

Event 34 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
JR RECORD: # 1:24.29
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 New Albany Swim Club-OH 'A' 3:06.62 1:23.11# 40
1) Prose, Tyler B 18 2) Beran, Kegan R 18
3) Doyle, Joe G 17 4) Sands, John T 17
21.47 42.87 (21.40) 1:02.93 (20.06) 1:23.11 (20.18)
2 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:03.35 1:24.07# 34
1) Coan, Matt R 18 2) Ally, Bradley K 16
3) Dehere, Sean B 17 4) Clough, Bryce M 18
21.17 41.95 (20.78) 1:02.94 (20.99) 1:24.07 (21.13)
3 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:06.95 1:25.08 32
1) Brenneman, Adam L 18 2) Meleski, Chris J 18
3) Ott, Mike M 18 4) Dufek, Chris J 18
21.64 42.75 (21.11) 1:03.83 (21.08) 1:25.08 (21.25)
4 Suburban Swim Center-MA 'A' 3:11.32 1:25.45 30
1) Cancila, Pete H 17 2) Cummings, Greg A 17
3) Kaiserian, Dan E 17 4) Marcum, William A 18
21.95 43.42 (21.47) 1:04.77 (21.35) 1:25.45 (20.68)
5 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'B' 3:08.73 1:26.88 28
1) Madwa, Mohammad 16 2) Bullock, Perry W 17
3) Fathallah, Omar H 18 4) Thula, Luis I 17
21.65 43.35 (21.70) 1:04.64 (21.29) 1:26.88 (22.24)
6 Pine Crest School-FG 'A' 3:10.99 1:27.29 26
1) Gillan, Hans M 15 2) Quinn, Pat C 16
3) Atkinson, James T 16 4) Irvin, Brett C 18
22.59 43.82 (21.23) 1:06.17 (22.35) 1:27.29 (21.12)
7 Magnus Aquatic Group-NE 'A' 3:11.48 1:27.68 24
1) Falk, Bjorn E 16 2) Condon, Sean C 18
3) Chevalier, Nicolas C 18 4) Swanson, Corey W 14
22.22 44.34 (22.12) 1:06.35 (22.01) 1:27.68 (21.33)
8 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:11.57 1:27.70 22
1) Beard, Scott A 16 2) Leath, Jeff K 17
3) Deweese, Ryan T 16 4) Pinkston, Bryan S 15
21.22 43.11 (21.89) 1:05.22 (22.11) 1:27.70 (22.48)
9 Boulder City HendersonST-CA 'A' 3:12.34 1:28.12 18
1) Tyler, Travis J 18 2) Foster, John M 16
3) Bleck, Aaron R 17 4) Broadbent, Dougie E 17
21.98 43.48 (21.50) 1:06.23 (22.75) 1:28.12 (21.89)
10 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:09.78 1:28.14 14
1) Mackinnon, Ian D 18 2) Tappis, Chris J 18
3) Mukri, Kevin S 17 4) McCabe, Ryan C 18
22.17 43.92 (21.75) 1:05.75 (21.83) 1:28.14 (22.39)
11 City Of Midland Aquatics-WT 'A' 3:12.66 1:29.50 12
1) Edens, Kyle D 17 2) Floyd, Travis B 17
3) Brown, Tommy N 18 4) Miles, Jared
22.17 44.37 (22.20) 1:06.57 (22.20) 1:29.50 (22.93)
12 Dayton Raiders-OH 'A' 3:10.50 1:29.57 10
1) Koehler, John K 16 2) Buchanan, Jonathan S 16
3) Bergren, Andy J 17 4) Piercey, Jason D 18
22.22 45.09 (22.87) 1:07.22 (22.13) 1:29.57 (22.35)