ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Phelps, Sandeno Win Again at US Nationals; Benko, Wilkens Also Win -- April 3, 2003

By Phillip Whitten

INDIANAPOLIS, April 3. SEVENTEEN year-old Michael Phelps won his second gold medal in an “off” event on this, the third night of competition at the ConocoPhillips USA National Swimming Championships it the IUPUI Natatorium in Indianapolis, as US Olympians swept all four individual races.

Last night Phelps, who holds the world record in the 200m fly and 400m medley, proved he is a formidable 200 meter backstroke swimmer when he stormed from behind on the final lap to beat 2000 Olympic champion, Lenny Krayzelburg. Tonight, flipped over onto his stomach, he out-sprinted 2000 Olympian Klete Keller to take the 200 meter freestyle, 1:47.37 to 1:47.74, with another Olympian, Scott Goldblatt, third. Keller is known for his final lap sprint heroics.

The time ranks Phelps fourth all-time among Americans in the 200m freestyle, but it still leaves him more than three seconds behind Australian Ian Thorpe’s global standard of 1:44.06.

Phelps, unimpressed with his effort, was already thinking of how to improve his race.
“I think I misjudged the race,” he said. “I was expecting those guys to go out a little faster, and I definitely swam their race and not my own. Tonight was a learning experience. I definitely got a lot out of it.”

Lindsay Benko, an Indiana native who swims for the Trojan Swim Club in California, avenged her defeat last night in the 100m freestyle at the hands of 16 year-old Rhi Jeffrey, but reversing that decision at twice the distance. Benko led the entire way to touch first in 2:00.58, while Jeffrey climbed all the way from sixth with 50 meters to go to place in the number two spot at 2:01.10.

“The 200 free has always been my favorite event, and I always want to win that one,” Benko said. “I was actually out slower than I wanted to be out. Hopefully I’ll be a little faster Sunday. It’s always nice to win a national championship.”

In the men’s 400 meter individual medley, Tom Wilkens out-dueled Canada’s Brian Johns, pulling away at the 250-metre mark for the victory in 4:16.75. Johns, who last month set a world record in the short course version of this event, followed in 4:18.21.

“I was pretty excited with tonight’s swim,” said Wilkens, an Olympic bronze medalist in the 200 IM after he snagged his sixteenth national title. “I have been making some changes to my technique, and I think tonight helped me out. I’m pretty pleased with my progress.”

Comebacking Kaitlin Sandeno, a 2000 Olympian in the 400m medley, also made progress, winning the women’s race in 4:45.48, using precisely the same strategy employed by Wilkens: sprinting ahead of Sara McLarty on the second 50 meters of the breaststroke leg, and then holding on. McLarty was second in 4:46.71 while 18 year-old high school senior, Adrienne Binder, followed closely behind at 4:47.02.

Afterwards, Sandeno, who won the 200m butterfly last night, commented: “I have never really been one to have confidence problems, but I noticed at NCAAs that I was doubting myself. I think my performance in last night’s 200 fly and my performance tonight have raised my confidence level.”


SMU took the women's 400m free relay in 3:48.86 while Circle C won the men's event in a very swift 3:20.03.



ConocoPhillips USA National Swimming Championship
4/1/2003 to 4/5/2003
50 meter pool

RESULTS

DAY THREE: April 3, 2003



Event 11 Women 200 LC Meter Freestyle
World: 1:56.64 W 8/3/2002 Franziska van Almsick, GER
American: 1:57.90 A 7/27/1992 Nicole Haislett, USA
U.S. Open: 1:58.02 O 7/15/2000 Claudia Poll, CRC
LC Nationals: 1:58.20 M 8/14/2002 Natalie A Coughlin CALIFORNIA AQ.
Oly. Tr. Cut: 2:03.39 T
National Cut: 2:04.89

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Benko, Lindsay 26 Trojan Swim Club-CA 2:02.22 2:00.58 T 20
27.93 58.35 (30.42) 1:29.46 (31.11) 2:00.58 (31.12)
2 Jeffrey, Rhiannon 16 Aqua Crest Swim Club-FG 2:02.09 2:01.10 T 17
29.26 1:00.62 (31.36) 1:31.30 (30.68) 2:01.10 (29.80)
3 Hill, Mary 17 Dynamo Swim Club-GA 2:02.57 2:01.46 T 16
28.20 59.02 (30.82) 1:30.45 (31.43) 2:01.46 (31.01)
4 Komisarz, Rachel 26 Lakeside Swim Team-KY 2:02.41 2:01.96 T 15
29.07 1:00.07 (31.00) 1:31.23 (31.16) 2:01.96 (30.73)
5 *Lee, Georgina 21 Southern Methodist University-NT 2:02.09 2:02.16 T 14
28.91 59.97 (31.06) 1:31.38 (31.41) 2:02.16 (30.78)
6 Munz, Diana 20 Lake Erie Silver Dolphins-LE 2:03.12 2:02.22 T 13
28.88 59.84 (30.96) 1:31.43 (31.59) 2:02.22 (30.79)
7 Blackman, Candace 17 Dallas Mustangs-NT 2:03.10 2:02.34 T 12
28.40 59.40 (31.00) 1:31.04 (31.64) 2:02.34 (31.30)
8 *Mattsson, Ida 18 Sun Devil Aquatics-AZ 2:03.11 2:02.79 T 11
28.69 59.46 (30.77) 1:30.91 (31.45) 2:02.79 (31.88)


Event 12 Men 200 LC Meter Freestyle
World: 1:44.06 W 7/25/2001 Ian Thorpe, AUS
American: 1:46.73 A 9/18/2000 Josh Davis, USA
U.S. Open: 1:47.08 O 8/13/2002 Nate Dusing, Circle C
LC Nationals: 1:47.08 M 8/13/2002 Nathaniel J Dusing CIRCLE C SWIMMIN
Oly. Tr. Cut: 1:52.49 T
National Cut: 1:53.69

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Phelps, Michael 17 North Baltimore Aquatic Club-MD 1:49.07 1:47.37 T 20
25.78 53.33 (27.55) 1:20.90 (27.57) 1:47.37 (26.47)
2 Keller, Klete 21 Club Wolverine-MI 1:49.59 1:47.74 T 17
26.02 53.18 (27.16) 1:20.76 (27.58) 1:47.74 (26.98)
3 Goldblatt, Scott 23 Berkeley Aquatic Club-NJ/Texas 1:50.97 1:49.51 T 16
25.94 54.04 (28.10) 1:22.02 (27.98) 1:49.51 (27.49)
4 *Say, Rick 23 University of Calgary Swimming 1:49.90 1:49.72 T 15
25.90 53.56 (27.66) 1:21.81 (28.25) 1:49.72 (27.91)
5 Carvin, Chad 28 Mission Viejo Nadadores-CA 1:50.00 1:49.75 T 14
25.77 53.67 (27.90) 1:22.01 (28.34) 1:49.75 (27.74)
6 *Hayden, Brent 19 U B C Dolphins 1:51.14 1:50.71 T 13
25.46 53.57 (28.11) 1:22.28 (28.71) 1:50.71 (28.43)
7 Davis, Joshua 30 Circle C Swimming-ST 1:51.16 1:52.03 T 12
25.45 53.56 (28.11) 1:22.76 (29.20) 1:52.03 (29.27)
8 Warkentin, Mark 23 Trojan Swim Club-CA 1:51.15 1:52.68 11
26.40 54.69 (28.29) 1:23.69 (29.00) 1:52.68 (28.99)

B - Final
9 Jensen, Larsen 17 Mission Viejo Nadadores-CA 1:51.40 1:51.40 T 9
27.09 55.43 (28.34) 1:23.75 (28.32) 1:51.40 (27.65)
10 *Castro, Rodrigo 24 Trojan Swim Club-CA 1:51.22 1:51.80 T 7
26.25 54.65 (28.40) 1:23.36 (28.71) 1:51.80 (28.44)
11 Wagner, Garrett 17 Sierra Marlins Swim Team-SN 1:51.93 1:51.86 T 6
27.03 55.64 (28.61) 1:24.39 (28.75) 1:51.86 (27.47)
12 *Johnston, Mark 23 U B C Dolphins 1:51.37 1:52.10 T 5
26.00 54.24 (28.24) 1:23.26 (29.02) 1:52.10 (28.84)
13 Vayo, Louis 17 The Fast Swim Team-CA 1:52.66 1:52.51 4
26.96 55.93 (28.97) 1:24.74 (28.81) 1:52.51 (27.77)
14 Lee, Jeff 22 U S C-CA 1:52.83 1:52.67 3
26.28 54.95 (28.67) 1:24.27 (29.32) 1:52.67 (28.40)
15 Mull, Cameron 26 Santa Cruz County Aquatic-PC 1:52.06 1:53.03 2
26.31 54.69 (28.38) 1:23.84 (29.15) 1:53.03 (29.19)
16 Cramer, Jayme 20 Stanford University-PC 1:51.65 1:53.04 1
26.23 54.54 (28.31) 1:23.54 (29.00) 1:53.04 (29.50)

C - Final
17 #Silkaitis, Terry 19 Unattached-MN/WSO/U of MN 1:53.09 1:51.57 T
25.86 53.87 (28.01) 1:22.59 (28.72) 1:51.57 (28.98)
18 Von Schoff, Scott 23 Sun Devil Aquatics-AZ 1:53.15 1:52.99
26.86 56.04 (29.18) 1:24.67 (28.63) 1:52.99 (28.32)
19 Connell, Roderick 17 Team Delaware-MA 1:53.41 1:53.17
26.85 55.72 (28.87) 1:24.98 (29.26) 1:53.17 (28.19)
20 Preston, Adam 18 Circle C Swimming-ST 1:53.59 1:53.22
26.93 55.66 (28.73) 1:24.82 (29.16) 1:53.22 (28.40)
21 McGinnis, Matthew 17 Raleigh Swimming Association-N 1:53.01 1:53.37
27.33 56.72 (29.39) 1:24.83 (28.11) 1:53.37 (28.54)
22 *Diaz, Javier 20 Mexican National Team 1:53.41 1:53.42
26.89 55.51 (28.62) 1:24.30 (28.79) 1:53.42 (29.12)
23 *Sioui, Adam 20 University OF Florida-FL 1:53.01 1:54.45
26.96 55.98 (29.02) 1:24.97 (28.99) 1:54.45 (29.48)
24 Figh, Matthew 20 Georgia Tech Swimming-GA 1:53.28 1:54.62
27.44 57.21 (29.77) 1:25.86 (28.65) 1:54.62 (28.76)


Event 13 Women 400 LC Meter IM
World: 4:33.59 W 9/16/2000 Yana Klochkova, UKR
American: 4:37.58 A 7/26/1992 Summer Sanders, USA
U.S. Open: 4:38.58 O 8/8/1988 Janet Evans, Fullerton
LC Nationals: 4:38.58 M 8/8/1988 Janet Evans, Fullerton
Oly. Tr. Cut: 4:55.89 T
National Cut: 4:57.79

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Sandeno, Kaitlin 20 U S C-CA 4:50.54 4:45.48 T 20
30.29 1:04.31 (34.02) 1:41.02 (36.71) 2:17.53 (36.51)
2:59.48 (41.95) 3:40.93 (41.45) 4:13.30 (32.37) 4:45.48 (32.18)
2 McLarty, Sara 20 University OF Florida-FL 4:50.18 4:46.71 T 17
30.52 1:04.73 (34.21) 1:41.53 (36.80) 2:17.55 (36.02)
2:59.05 (41.50) 3:42.04 (42.99) 4:14.92 (32.88) 4:46.71 (31.79)
3 Binder, Adrienne 18 Santa Barbara Swim Club-CA 4:53.39 4:47.02 T 16
30.78 1:05.73 (34.95) 1:42.86 (37.13) 2:18.72 (35.86)
3:00.41 (41.69) 3:42.80 (42.39) 4:15.65 (32.85) 4:47.02 (31.37)
4 *Hetzer, Nicole 24 Unattached-FG 4:55.16 4:49.45 T 15
31.56 1:06.72 (35.16) 1:43.60 (36.88) 2:18.97 (35.37)
3:01.59 (42.62) 3:43.89 (42.30) 4:17.33 (33.44) 4:49.45 (32.12)
5 Peirsol, Hayley 17 Novaquatics, Inc-CA 4:54.90 4:50.63 T 14
31.65 1:06.32 (34.67) 1:42.71 (36.39) 2:18.45 (35.74)
3:01.19 (42.74) 3:44.38 (43.19) 4:18.00 (33.62) 4:50.63 (32.63)
6 Kwasny, Michala 22 U S C-CA 4:52.90 4:52.23 T 13
29.93 1:04.81 (34.88) 1:42.79 (37.98) 2:20.26 (37.47)
3:02.55 (42.29) 3:45.38 (42.83) 4:19.43 (34.05) 4:52.23 (32.80)
7 Cassidy, Andrea 20 Southern Methodist University-NT 4:53.04 4:52.81 T 12
31.28 1:06.30 (35.02) 1:44.22 (37.92) 2:21.37 (37.15)
3:03.10 (41.73) 3:45.73 (42.63) 4:19.47 (33.74) 4:52.81 (33.34)
8 Klein, Melissa 18 Dynamo Swim Club-GA 4:54.85 4:57.14 11
31.83 1:07.52 (35.69) 1:45.86 (38.34) 2:23.65 (37.79)
3:05.10 (41.45) 3:48.19 (43.09) 4:22.99 (34.80) 4:57.14 (34.15)

B - Final
9 Carusone, Ashley 18 North Central Florida YMCA-FL 4:55.30 4:51.75 T 9
30.85 1:05.34 (34.49) 1:43.75 (38.41) 2:21.36 (37.61)
3:03.88 (42.52) 3:47.22 (43.34) 4:20.08 (32.86) 4:51.75 (31.67)
10 Dwelley, Kate 14 Terrapins Swim Team-PC 4:55.34 4:54.14 T 7
29.80 1:04.74 (34.94) 1:43.14 (38.40) 2:20.07 (36.93)
3:03.14 (43.07) 3:46.69 (43.55) 4:20.59 (33.90) 4:54.14 (33.55)
11 *Doody, Kelly 23 U B C Dolphins 4:55.42 4:55.94 6
31.39 1:07.14 (35.75) 1:46.53 (39.39) 2:25.24 (38.71)
3:08.06 (42.82) 3:50.33 (42.27) 4:23.57 (33.24) 4:55.94 (32.37)
12 Stein, Sarah 18 Germantown Academy Aquatic C 4:58.06 4:56.61 5
32.28 1:07.64 (35.36) 1:45.05 (37.41) 2:21.45 (36.40)
3:04.51 (43.06) 3:47.83 (43.32) 4:22.71 (34.88) 4:56.61 (33.90)
13 Taflinger, Brooke 21 Indiana University-IN 4:57.63 4:57.57 4
31.20 1:06.69 (35.49) 1:45.45 (38.76) 2:23.67 (38.22)
3:06.18 (42.51) 3:49.81 (43.63) 4:24.58 (34.77) 4:57.57 (32.99)
14 Retrum, Carmen 17 Donner Swim Club-IN 4:58.37 4:57.70 3
31.24 1:07.18 (35.94) 1:43.69 (36.51) 2:19.47 (35.78)
3:04.37 (44.90) 3:50.63 (46.26) 4:25.31 (34.68) 4:57.70 (32.39)
15 Strouse, Emily 19 Tacoma Swim Club-PN 4:55.75 4:59.76 2
30.23 1:05.77 (35.54) 1:45.52 (39.75) 2:24.48 (38.96)
3:06.93 (42.45) 3:50.36 (43.43) 4:24.76 (34.40) 4:59.76 (35.00)
16 Houlton, Molly 14 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ 4:57.12 4:59.95 1
31.03 1:06.91 (35.88) 1:45.63 (38.72) 2:23.62 (37.99)
3:07.66 (44.04) 3:51.97 (44.31) 4:26.13 (34.16) 4:59.95 (33.82)

C - Final
17 *Siow, Yi-Ting 17 Bolles School Sharks-FL 4:59.20 4:55.51 T
31.93 1:09.13 (37.20) 1:48.66 (39.53) 2:27.67 (39.01)
3:08.62 (40.95) 3:49.13 (40.51) 4:23.05 (33.92) 4:55.51 (32.46)
18 *Hunks, Tanya 22 Hyack Swim Club 4:58.43 4:56.82
31.41 1:06.74 (35.33) 1:46.34 (39.60) 2:24.00 (37.66)
3:06.75 (42.75) 3:50.35 (43.60) 4:24.21 (33.86) 4:56.82 (32.61)
19 Galloway, Julie 16 Unattached-ST 4:59.34 4:57.73
31.47 1:07.29 (35.82) 1:47.04 (39.75) 2:26.11 (39.07)
3:08.27 (42.16) 3:51.24 (42.97) 4:25.06 (33.82) 4:57.73 (32.67)
20 Costella, Lauren 18 Carson Tigersharks, Inc-PC 4:59.44 4:59.07
31.59 1:06.73 (35.14) 1:44.97 (38.24) 2:23.26 (38.29)
3:07.05 (43.79) 3:52.14 (45.09) 4:25.94 (33.80) 4:59.07 (33.13)
21 Smit, Julia 15 Three Village Swim Club-MR 4:58.64 4:59.81
31.78 1:08.83 (37.05) 1:46.58 (37.75) 2:22.89 (36.31)
3:07.42 (44.53) 3:52.09 (44.67) 4:26.85 (34.76) 4:59.81 (32.96)
22 Shortt, Caitlyn 17 Mt. Hood Swim Team-OR 4:58.94 5:00.09
31.07 1:06.90 (35.83) 1:46.17 (39.27) 2:25.12 (38.95)
3:07.09 (41.97) 3:49.73 (42.64) 4:25.52 (35.79) 5:00.09 (34.57)
23 Breeden, Elaine 14 Wildcat Aquatics-KY 5:00.27 5:01.76
31.17 1:06.39 (35.22) 1:45.67 (39.28) 2:24.43 (38.76)
3:08.48 (44.05) 3:52.12 (43.64) 4:27.30 (35.18) 5:01.76 (34.46)
24 *Casaru, Catalina 24 University OF Alabama-SE 5:00.21 5:07.64
31.63 1:08.28 (36.65) 1:46.96 (38.68) 2:25.37 (38.41)
3:09.11 (43.74) 3:54.97 (45.86) 4:31.63 (36.66) 5:07.64 (36.01)



Event 14 Men 400 LC Meter IM
World: 4:11.09 W 8/15/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
American: 4:11.09 A 8/15/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
U.S. Open: 4:11.09 O 8/15/2002 Michael Phelps, N. Baltimore
LC Nationals: 4:11.09 M 8/15/2002 Michael F Phelps NORTH BALTIMORE
Oly. Tr. Cut: 4:28.89 T
National Cut: 4:33.49

Name Age Team Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Wilkens, Tom 27 Santa Clara Swim Club-PC 4:23.72 4:16.75 T 20
27.34 58.18 (30.84) 1:31.86 (33.68) 2:04.84 (32.98)
2:40.46 (35.62) 3:16.52 (36.06) 3:47.51 (30.99) 4:16.75 (29.24)
2 *Johns, Brian 20 U B C Dolphins 4:21.80 4:18.21 T 17
27.17 58.06 (30.89) 1:31.11 (33.05) 2:04.05 (32.94)
2:40.59 (36.54) 3:17.58 (36.99) 3:48.19 (30.61) 4:18.21 (30.02)
3 *Beavers, Keith 19 Region of Waterloo 4:26.07 4:22.15 T 16
28.02 1:00.14 (32.12) 1:33.45 (33.31) 2:07.01 (33.56)
2:44.12 (37.11) 3:21.94 (37.82) 3:52.71 (30.77) 4:22.15 (29.44)
4 #Sayao, Carlos 20 Univ. OF Michigan Swim Team-M 4:24.48 4:22.98 T 15
28.02 1:00.24 (32.22) 1:33.65 (33.41) 2:05.96 (32.31)
2:43.54 (37.58) 3:22.02 (38.48) 3:53.21 (31.19) 4:22.98 (29.77)
5 Donnelly, Eric 22 Gator Swim Club-FL 4:24.14 4:23.30 T 14
27.92 59.09 (31.17) 1:33.26 (34.17) 2:07.11 (33.85)
2:44.75 (37.64) 3:22.89 (38.14) 3:53.57 (30.68) 4:23.30 (29.73)
6 *Bathazi, Istvan 21 Unattached-SC 4:29.39 4:23.70 T 13
28.03 1:00.44 (32.41) 1:35.19 (34.75) 2:08.58 (33.39)
2:45.80 (37.22) 3:23.89 (38.09) 3:54.74 (30.85) 4:23.70 (28.96)
7 *Ally, Bradley 16 Fort Lauderdale Swim Team-FG 4:27.73 4:28.14 T 12
28.06 1:00.26 (32.20) 1:33.58 (33.32) 2:07.02 (33.44)
2:44.67 (37.65) 3:23.61 (38.94) 3:56.41 (32.80) 4:28.14 (31.73)
8 *Alexandrov, Michael 17 Champaign Cnty Ymca/Aqua Chief 4:27.25 4:30.36 11
27.75 1:00.63 (32.88) 1:35.45 (34.82) 2:09.74 (34.29)
2:48.09 (38.35) 3:26.55 (38.46) 3:58.96 (32.41) 4:30.36 (31.40)

B - Final
9 *Vitazka, Honza 26 Greater Columbus Swim TM OF 4:29.50 4:29.56 9
27.90 1:00.54 (32.64) 1:36.74 (36.20) 2:12.38 (35.64)
2:49.65 (37.27) 3:28.37 (38.72) 3:59.76 (31.39) 4:29.56 (29.80)
10 *Bryant, Richard 19 Indiana University-IN 4:33.28 4:29.93 7
28.84 1:01.40 (32.56) 1:35.51 (34.11) 2:09.02 (33.51)
2:50.13 (41.11) 3:30.46 (40.33) 4:01.10 (30.64) 4:29.93 (28.83)
11 #Bishop, Ryan 17 Greater Chattanooga Aquatic-SE 4:32.08 4:30.65 6
28.70 1:01.85 (33.15) 1:37.22 (35.37) 2:11.76 (34.54)
2:50.09 (38.33) 3:28.92 (38.83) 4:00.00 (31.08) 4:30.65 (30.65)
12 *Ng, Callum 17 Cascade Swim Club 4:34.56 4:31.06 5
28.75 1:01.30 (32.55) 1:36.05 (34.75) 2:09.83 (33.78)
2:49.23 (39.40) 3:27.94 (38.71) 3:59.50 (31.56) 4:31.06 (31.56)
13 Clark, Jaffrey 22 Penn State University-MA 4:32.46 4:31.16 4
28.43 1:01.38 (32.95) 1:36.39 (35.01) 2:10.27 (33.88)
2:50.04 (39.77) 3:29.48 (39.44) 4:01.24 (31.76) 4:31.16 (29.92)
14 #Monsees, Zachary 17 Santa Clara Swim Club-PC 4:34.40 4:31.76 3
27.93 1:00.62 (32.69) 1:36.09 (35.47) 2:10.37 (34.28)
2:50.30 (39.93) 3:30.74 (40.44) 4:01.80 (31.06) 4:31.76 (29.96)
15 Lathrope, Scott 16 Orinda Aquatics-PC 4:33.85 4:33.54 2
28.23 1:00.94 (32.71) 1:35.17 (34.23) 2:08.35 (33.18)
2:49.36 (41.01) 3:30.52 (41.16) 4:01.49 (30.97) 4:33.54 (32.05)
16 Kibbe, James 18 Academy OF Texas Aquatic Cham 4:32.52 4:36.39 1
29.35 1:03.80 (34.45) 1:39.34 (35.54) 2:14.75 (35.41)
2:53.05 (38.30) 3:31.07 (38.02) 4:04.00 (32.93) 4:36.39 (32.39)

C - Final
17 Fahey, Paul 19 U S C-CA 4:36.54 4:32.63
28.70 1:00.12 (31.42) 1:35.14 (35.02) 2:09.68 (34.54)
2:49.27 (39.59) 3:28.82 (39.55) 4:02.17 (33.35) 4:32.63 (30.46)
18 *Oriwol, Tobias 17 Stanford University-PC 4:35.77 4:33.37
27.37 59.85 (32.48) 1:35.34 (35.49) 2:09.58 (34.24)
2:48.98 (39.40) 3:28.78 (39.80) 4:01.91 (33.13) 4:33.37 (31.46)
19 *Saw, Yi-Khy 16 Bolles School Sharks-FL 4:36.62 4:33.64
28.81 1:01.75 (32.94) 1:37.87 (36.12) 2:12.70 (34.83)
2:52.33 (39.63) 3:31.75 (39.42) 4:03.58 (31.83) 4:33.64 (30.06)
20 Eckert, Mark 16 Iolani Swim Club-HI 4:37.34 4:33.91
28.84 1:01.58 (32.74) 1:36.33 (34.75) 2:10.75 (34.42)
2:51.13 (40.38) 3:31.88 (40.75) 4:03.41 (31.53) 4:33.91 (30.50)
21 Callahan, Kevin 16 Dynamo Swim Club-GA 4:35.84 4:35.55
30.38 1:04.46 (34.08) 1:41.45 (36.99) 2:16.39 (34.94)
2:53.61 (37.22) 3:31.26 (37.65) 4:04.27 (33.01) 4:35.55 (31.28)
22 Smith, Justin 18 Mercersburg Academy-MA 4:36.35 4:35.97
28.96 1:02.35 (33.39) 1:38.66 (36.31) 2:13.86 (35.20)
2:53.82 (39.96) 3:34.09 (40.27) 4:06.36 (32.27) 4:35.97 (29.61)
23 #Douville, Nicholas 19 U. OF Michigan-MI/Dayton R 4:36.16 4:38.93
29.12 1:01.74 (32.62) 1:37.11 (35.37) 2:11.48 (34.37)
2:51.93 (40.45) 3:33.65 (41.72) 4:06.87 (33.22) 4:38.93 (32.06)
24 *Marmolejo, Pablo 18 Mexican National Team 4:37.56 4:39.66
28.93 1:01.31 (32.38) 1:36.72 (35.41) 2:11.36 (34.64)
2:52.79 (41.43) 3:34.04 (41.25) 4:07.12 (33.08) 4:39.66 (32.54)

Event 15 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
World: 3:36.00 W 7/29/2002 GER Eurpean Champs Team
K Meissner, P. Dallmann, S. Volker, F.van Almsick
American: 3:36.61 A 9/16/2000 USA Olympic Team
A Van Dyken, D Torres, Courtney Shealy,J Thompson
U.S. Open: 3:39.29 O 7/22/1996 USA Olympic Team
A Martino, A Van Dyken, Catherine Fox, J Thompson
LC Nationals: 3:43.49 M 8/16/2001 Texas Aquatics
Erin Phenix, C Lanne, Tammie Stone, Tanica Jamison
National Cut: 3:58.39

Team Relay Finals Time Points
1 Southern Methodist Universi A 3:48.86
1) Wanberg, Lisa 24 2) *Pomeroy, Laura 19 3) *Lee, Georgina 21 4) Wanberg, Lotta 24
27.81 57.31 (57.31) 1:25.46 (28.15) 1:55.53 (58.22)
2:22.57 (27.04) 2:51.40 (55.87) 3:18.88 (27.48) 3:48.86 (57.46)
2 De Anza Cupertino Aquatics A 3:49.64 34
1) Mehdizadeh, Roshan 20 2) Armour, Abra 17 3) Marsman, Marie 20 4) Liu, Erica 16
27.68 58.46 (58.46) 1:25.83 (27.37) 1:55.75 (57.29)
2:22.84 (27.09) 2:52.15 (56.40) 3:19.80 (27.65) 3:49.64 (57.49)
3 Novaquatics, Inc-CA A 3:50.42 32
1) Meskill, Elizabeth 25 2) Goodwin, Bethany 23 3) Bryarly, Meredith 24 4) Cashion, Courtney 17
27.40 57.84 (57.84) 1:25.36 (27.52) 1:56.14 (58.30)
2:23.01 (26.87) 2:53.08 (56.94) 3:20.25 (27.17) 3:50.42 (57.34)
4 Circle C Swimming-ST A 3:51.30 30
1) McGregory, Hayley 17 2) Axtell, Andrea 16 3) Woessner, Susan 22 4) Williams, Monica 24
27.82 58.45 (58.45) 1:26.22 (27.77) 1:56.58 (58.13)
2:24.05 (27.47) 2:53.85 (57.27) 3:21.46 (27.61) 3:51.30 (57.45)
5 Arizona State University-AZ A 3:51.66
1) *Szigeti, Florencia 21 2) *Hedenskog, Claire 23 3) *Kovacs, Agnes 21 4) *Banovic, Petra 23
27.82 57.27 (57.27) 1:24.60 (27.33) 1:55.50 (58.23)
2:23.75 (28.25) 2:54.76 (59.26) 3:22.10 (27.34) 3:51.66 (56.90)
6 Pine Crest School-FG A 3:52.09
1) Darling, Leane 17 2) *Stojanovska, Vesna 18 3) Raleigh, Christie 15 4) Pike, Natalie 17
27.71 57.80 (57.80) 1:26.01 (28.21) 1:56.08 (58.28)
2:23.74 (27.66) 2:54.61 (58.53) 3:21.67 (27.06) 3:52.09 (57.48)
7 U B C Dolphins A 3:52.63
1) *Ng, Jennifer 17 2) *Stefanyshyn, Kelly 20 3) *Meredith, Caitlin 19 4) *Doody, Kelly 23
28.27 58.86 (58.86) 1:26.32 (27.46) 1:56.19 (57.33)
2:24.37 (28.18) 2:55.10 (58.91) 3:22.80 (27.70) 3:52.63 (57.53)
8 University OF Florida-FL B 3:52.64
1) *DU Plessis, Renate 21 2) *Gibney, Chantal 22 3) McLarty, Sara 20 4) Huff, Amanda 19
27.93 57.91 (57.91) 1:25.71 (27.80) 1:55.88 (57.97)
2:24.34 (28.46) 2:54.15 (58.27) 3:21.89 (27.74) 3:52.64 (58.49)

9U S C-CA A 3:52.71
1) Galloway, Joy 19 2) Sandeno, Kaitlin 20 3) Kwasny, Michala 22 4) *Pedder, Margaretha 22
28.18 58.70 (58.70) 1:26.65 (27.95) 1:56.29 (57.59)
2:24.00 (27.71) 2:54.13 (57.84) 3:22.66 (28.53) 3:52.71 (58.58)
10 Swim Atlanta-GA A 3:53.09 14
1) Weir, Amanda 17 2) #Hupman, Andrea 17 3) Myco, Rachel 18 4) Maust, Claire 17
27.29 55.87 (55.87) 1:23.73 (27.86) 1:53.65 (57.78)
2:22.70 (29.05) 2:53.56 (59.91) 3:22.64 (29.08) 3:53.09 (59.53)
11 Dynamo Swim Club-GA A 3:53.19 12
1) Reynolds, Caitlin 15 2) Bell, Katherine 17 3) Durot, Elizabeth 17 4) Hill, Mary 17
28.17 58.36 (58.36) 1:26.77 (28.41) 1:57.41 (59.05)
2:25.03 (27.62) 2:55.04 (57.63) 3:22.73 (27.69) 3:53.19 (58.15)
12 Dallas Mustangs-NT A 3:53.74 10
1) Blackman, Jennifer 17 2) Hansen, Codie 16 3) Tucker-Huth, Julia 17 4) Blackman, Candace 17
27.72 57.67 (57.67) 1:25.54 (27.87) 1:56.30 (58.63)
2:24.79 (28.49) 2:57.24 (1:00.94) 3:24.37 (27.13) 3:53.74 (56.50)
13 Truman Aquatics-MV A 3:54.58 8
1) Hug, Elizabeth 21 2) Hatcher, Sara 22 3) Betsworth, Diana 20 4) Dance, Sarah 21
28.14 59.27 (59.27) 1:27.35 (28.08) 1:58.86 (59.59)
2:26.45 (27.59) 2:56.37 (57.51) 3:24.30 (27.93) 3:54.58 (58.21)
14 Terrapins Swim Team-PC A 3:55.54 6
1) Dwelley, Kate 14 2) Bard, Presley 15 3) Rogers, Lauren 15 4) McLane, Julianne 15
28.20 58.55 (58.55) 1:27.02 (28.47) 1:57.53 (58.98)
2:26.03 (28.50) 2:56.42 (58.89) 3:25.01 (28.59) 3:55.54 (59.12)
15 Novaquatics, Inc-CA B 3:56.27 4
1) Francis, Paige 24 2) #Tsai, Sherry 19 3) Peirsol, Hayley 17 4) Dealva, Danielle 24
27.68 58.79 (58.79) 1:27.45 (28.66) 1:57.44 (58.65)
2:26.61 (29.17) 2:58.00 (1:00.56) 3:25.63 (27.63) 3:56.27 (58.27)
16 Florida State University-FL A 3:56.38 2
1) Breen, Emily 20 2) Dong, Rachel 20 3) Parkinson, Liz 21 4) Dutton, Emma 21
28.76 58.89 (58.89) 1:28.36 (29.47) 1:59.25 (1:00.36)
2:27.39 (28.14) 2:59.23 (59.98) 3:26.21 (26.98) 3:56.38 (57.15)

17 Lake Erie Silver Dolphins-LE A 3:56.96
1) Munz, Diana 20 2) Dorenkott, Sarah 14 3) Kiel, Alyssa 16 4) Preyss, Lauren 18
28.33 58.26 (58.26) 1:26.82 (28.56) 1:58.80 (1:00.54)
2:27.23 (28.43) 2:58.29 (59.49) 3:26.50 (28.21) 3:56.96 (58.67)
18 Swim Omaha-MW A 3:57.32
1) Criss, Karen 15 2) Roach, Elizabeth 17 3) Criss, Michelle 18 4) Holtmeyer, Erin 16
28.22 58.43 (58.43) 1:26.45 (28.02) 1:57.78 (59.35)
2:26.31 (28.53) 2:58.02 (1:00.24) 3:25.77 (27.75) 3:57.32 (59.30)
19Arizona Desert Fox-AZ A 3:57.66
1) Connealy, Caitlin 17 2) Elbert, Samantha 15 3) Anderson, Stephanie 18 4) #Johnson, Melissa 18
27.50 58.06 (58.06) 1:26.16 (28.10) 1:57.30 (59.24)
2:25.61 (28.31) 2:56.89 (59.59) 3:25.88 (28.99) 3:57.66 (1:00.77)
20 Badger Swim Club-MR A 3:58.16
1) Grove, Rebecca 18 2) O'Connor, Bridget 16 3) Duguet, Paola 15 4) Kelly, Kimberly 16
28.44 59.90 (59.90) 1:28.31 (28.41) 1:59.00 (59.10)
2:27.58 (28.58) 2:58.99 (59.99) 3:27.64 (28.65) 3:58.16 (59.17)
21 Lakeside Swim Team-KY A 3:58.55
1) Komisarz, Rachel 26 2) Burckle, Caroline 16 3) Tinnon, Elizabeth 17 4) Miesner, Isabel 18
28.37 58.20 (58.20) 1:26.51 (28.31) 1:57.44 (59.24)
2:26.43 (28.99) 2:58.53 (1:01.09) 3:27.08 (28.55) 3:58.55 (1:00.02)
22 Raleigh Swimming Associati A 3:58.59
1) #Smith, Julianne 13 2) Bland, Kathryn 17 3) Glover, Stephanie 17 4) Duncan, Amanda 15
28.19 59.33 (59.33) 1:27.17 (27.84) 1:57.65 (58.32)
2:25.88 (28.23) 2:57.10 (59.45) 3:26.51 (29.41) 3:58.59 (1:01.49)
23 North Coast Aquatics-SI A 3:58.89
1) Tukey, Valerie 17 2) Wesley, Jenna 15 3) Hartwell, Alison 17 4) Hayter, Blake 14
28.91 59.12 (59.12) 1:27.30 (28.18) 1:59.15 (1:00.03)
2:27.84 (28.69) 2:59.55 (1:00.40) 3:28.38 (28.83) 3:58.89 (59.34)
24 Industry Hills Aquatics Club A 3:59.89
1) Imagane, Jane 17 2) #Boosalis, Maryann 16 3) Hentzen, Whitney 16 4) Hentzen, Morgan 18
29.02 1:00.42 (1:00.42) 1:29.07 (28.65) 2:00.34 (59.92)
2:29.42 (29.08) 3:00.73 (1:00.39) 3:29.27 (28.54) 3:59.89 (59.16)


Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
World: 3:13.67 W 9/16/2000 Australia Olympic Team
M. Klim, Chris Fydler, Ashley Callus, Ian Thorpe
American: 3:13.86 A 9/16/2000 USA Olympic Team
Anthony Ervin, Neil Walker, Jason Lezak, Gary Hall
U.S. Open: 3:15.11 O 8/12/1995 USA Pan Pacific Team
David Fox, Joe Hudepohl, Jon Olsen, Gary Hall, Jr.
LC Nationals: 3:17.65 M 8/8/1999 Texas Aquatics
Nate Dusing, Josh Davis, Neil Walker, Bryan Jones
National Cut: 3:33.59

Team Relay Finals Time Points
1 Circle C Swimming-ST A 3:20.03 40
1) Dusing, Nathaniel 24 2) Walker, Neil 26 3) Davis, Joshua 30 4) Weber-Gale, Garrett 17
23.57 50.18 (50.18) 1:12.50 (22.32) 1:38.21 (48.03)
2:02.39 (24.18) 2:29.26 (51.05) 2:53.03 (23.77) 3:20.03 (50.77)
2 Novaquatics, Inc-CA A 3:21.07 34
1) Vencill, Kicker 24 2) Stephens, Delonte 22 3) Lezak, Jason 27 4) Tucker, Scott 28
24.07 50.44 (50.44) 1:15.18 (24.74) 1:42.66 (52.22)
2:06.34 (23.68) 2:31.78 (49.12) 2:55.21 (23.43) 3:21.07 (49.29)
3 U B C Dolphins A 3:23.50
1) *Mintenko, Mike 27 2) *Johns, Brian 20 3) *Johnston, Mark 23 4) *Hayden, Brent 19
24.01 50.30 (50.30) 1:14.73 (24.43) 1:41.34 (51.04)
2:05.95 (24.61) 2:33.11 (51.77) 2:57.18 (24.07) 3:23.50 (50.39)
4 Florida State University-FL A 3:29.38 30
1) Roycik, Joel 18 2) Jacome, Fernando 23 3) Averett, Michael 19 4) Ammons, Nnamnse 21
25.61 52.63 (52.63) 1:17.36 (24.73) 1:45.15 (52.52)
2:10.07 (24.92) 2:37.43 (52.28) 3:01.59 (24.16) 3:29.38 (51.95)
5 Penn State University-MA A 3:29.69 28
1) Gordon, Erik 22 2) Haupt, Matthew 23 3) Minnier, Todd 21 4) Clark, Jaffrey 22
25.92 53.42 (53.42) 1:18.59 (25.17) 1:45.72 (52.30)
2:09.99 (24.27) 2:36.66 (50.94) 3:01.96 (25.30) 3:29.69 (53.03)
6 U S C-CA A 3:29.94 26
1) Lee, Jeff 22 2) Staley, Trent 21 3) #Panos, Tyler 19 4) Stoller, Michael 20
25.13 52.34 (52.34) 1:17.25 (24.91) 1:44.71 (52.37)
2:09.32 (24.61) 2:36.65 (51.94) 3:01.57 (24.92) 3:29.94 (53.29)
7 Circle C Swimming-ST B 3:30.31 24
1) Kafer, Ryan 26 2) #Smalley, Maverick 15 3) Rohleder, Daniel 16 4) Preston, Adam 18
24.71 51.82 (51.82) 1:17.06 (25.24) 1:44.96 (53.14)
2:09.73 (24.77) 2:37.80 (52.84) 3:02.98 (25.18) 3:30.31 (52.51)
8 New York Athletic Club-MR A 3:31.60 22
1) Doherty, Gered 24 2) Swinteck, Brian 25 3) Lindstrom, Par 32 4) Baron, Lloyd 24
26.01 53.81 (53.81) 1:19.09 (25.28) 1:46.79 (52.98)
2:12.14 (25.35) 2:40.34 (53.55) 3:04.46 (24.12) 3:31.60 (51.26)

9 Florida State University-FL B 3:31.84 18
1) Vythoulkas, Chris 19 2) Carmen, Matt 23 3) Stricker, Tal 23 4) Nienaber, Wickus 21
25.66 52.93 (52.93) 1:18.15 (25.22) 1:46.24 (53.31)
2:11.08 (24.84) 2:38.47 (52.23) 3:03.72 (25.25) 3:31.84 (53.37)
10 University OF Florida-FL A 3:32.83
1) *Sioui, Adam 20 2) Wiebeck, Kristopher 20 3) Hartley, Brian 19 4) Zumsteg, Justin 20
25.10 52.61 (52.61) 1:17.88 (25.27) 1:45.45 (52.84)
2:10.81 (25.36) 2:38.55 (53.10) 3:04.50 (25.95) 3:32.83 (54.28)
11 Georgia Tech Swimming-GA A 3:32.86 12
1) Figh, Matthew 20 2) #Eden, Itai 22 3) #Cohen, Yonatan 19 4) Hersko, Joshua 21
25.26 52.54 (52.54) 1:18.61 (26.07) 1:46.57 (54.03)
2:12.55 (25.98) 2:40.64 (54.07) 3:04.88 (24.24) 3:32.86 (52.22)
12 Bellevue Club Swim Team-P A 3:33.92 10
1) Sussex, Sean 18 2) Loch, Jonathan 18 3) Sawyer, Brian 17 4) Wicklund, Robert 16
24.99 52.10 (52.10) 1:17.65 (25.55) 1:46.21 (54.11)
2:12.12 (25.91) 2:40.96 (54.75) 3:06.54 (25.58) 3:33.92 (52.96)
13 Fort Lauderdale Swim Team- A 3:34.26
1) *Ally, Bradley 16 2) Bullock, Perham 17 3) Coan, Matthew 18 4) Clough, Bryce 18
25.85 53.43 (53.43) 1:19.51 (26.08) 1:47.46 (54.03)
2:12.73 (25.27) 2:40.87 (53.41) 3:06.42 (25.55) 3:34.26 (53.39)
14 University OF Utah-UT A 3:34.96 6
1) Johnson, David 19 2) Castro, Evan 20 3) Fleisch, David 21 4) Rempfer, Cody 20
25.37 54.08 (54.08) 1:18.96 (24.88) 1:47.49 (53.41)
2:12.40 (24.91) 2:41.00 (53.51) 3:06.46 (25.46) 3:34.96 (53.96)
15 Gator Swim Club-FL A 3:35.06
1) *Monasterio, Ricardo 24 2) *Couto, Jose 25 3) *Salinas, Leonardo 22 4) Donnelly, Eric 22
26.70 54.28 (54.28) 1:18.93 (24.65) 1:47.72 (53.44)
2:13.58 (25.86) 2:41.69 (53.97) 3:07.34 (25.65) 3:35.06 (53.37)
16 Syracuse University-NI A 3:35.08 2
1) Anstrom, Mike 20 2) Persico, Rob 18 3) Caponera, Ryan 19 4) Raymond, Spencer 20
25.41 53.15 (53.15) 1:19.08 (25.93) 1:46.93 (53.78)
2:12.63 (25.70) 2:41.70 (54.77) 3:06.80 (25.10) 3:35.08 (53.38)

17 Coast Guard Blue Dolphins- A 3:35.28
1) #Cross, David 19 2) Cowling, Trebor 17 3) Pollard, Corey 17 4) Kegelman, Timothy 17
25.66 53.20 (53.20) 1:18.25 (25.05) 1:46.43 (53.23)
2:12.41 (25.98) 2:42.04 (55.61) 3:07.34 (25.30) 3:35.28 (53.24)
18 St. Johns University-MR A 3:35.64
1) Nolan, Ryan 20 2) Filopowicz, Marcin 20 3) Szapiel, Michal 21 4) Sokolowski, Pawel 23
26.12 54.38 (54.38) 1:20.26 (25.88) 1:48.61 (54.23)
2:14.68 (26.07) 2:42.82 (54.21) 3:07.96 (25.14) 3:35.64 (52.82)
19 Long Island Aquatic Club-M A 3:36.14
1) *Hinds, Howard 25 2) Robledo, Christian 16 3) Seery, Rob 17 4) #Salayka, George 17
26.04 53.35 (53.35) 1:18.07 (24.72) 1:45.65 (52.30)
2:12.27 (26.62) 2:41.01 (55.36) 3:07.17 (26.16) 3:36.14 (55.13)
20 Texas A & M University-GU A 3:36.17
1) Hill, Josh 21 2) Dawson, Alexander 19 3) Day, Matthew 21 4) Hansen, Scott 20
25.39 53.18 (53.18) 1:19.43 (26.25) 1:48.34 (55.16)
2:14.22 (25.88) 2:42.92 (54.58) 3:08.32 (25.40) 3:36.17 (53.25)
21 Raleigh Swimming Associati A 3:36.87
1) McGinnis, Matthew 17 2) McGinnis, Eric 15 3) Kott, Casey 18 4) Cross, Douglas 17
25.47 52.35 (52.35) 1:18.17 (25.82) 1:47.88 (55.53)
2:12.49 (24.61) 2:41.12 (53.24) 3:06.91 (25.79) 3:36.87 (55.75)
22 Cypress Fairbanks Swim Clu A 3:37.66
1) Hansen, Timothy 17 2) McCracken, Scott 18 3) Jones, Michael 17 4) Beresik, Bryan 17
26.22 54.20 (54.20) 1:19.51 (25.31) 1:48.80 (54.60)
2:14.25 (25.45) 2:43.51 (54.71) 3:09.20 (25.69) 3:37.66 (54.15)
--- Greater Columbus Swim TM A DQ
1) Ritter, Adam 18 2) *Duda, Andrejs 21 3) *Vitazka, Honza 26 4) Cheney, Nicholas 24
25.23 53.36 (53.36) 1:18.14 (24.78) 1:44.81 (51.45)
2:09.70 (24.89) 2:37.29 (52.48) 3:01.65 (24.36) DQ (51.99)
--- Novaquatics, Inc-CA B DQ
1) #Sung, Albert 20 2) *Azevedo, Lucas 17 3) Erazo, Eddie 16 4) Baer, Peter 16
25.08 52.18 (52.18) 1:17.96 (25.78) 1:46.24 (54.06)
2:12.49 (26.25) 2:41.54 (55.30) 3:07.25 (25.71) DQ (53.89)
--- University OF Florida-FL B DQ
1) Ratliff, Williamson 19 2) Kaufmann, Scott 20 3) Welch, Corey 19 4) *Berger, Michael 20
26.26 54.98 (54.98) 1:20.05 (25.07) 1:47.28 (52.30)
2:13.12 (25.84) 2:42.19 (54.91) 3:08.37 (26.18) DQ (54.87)



ConocoPhillips National Swimming Championship
Team Rankings - Through Event 16

Female Team Scores
Place Team Points
1 U S C USC-CA 64
2 Circle C Swimming CCS-ST 57
3 Lake Erie Silver Dolphins LESD-LE 55
4 Trojan Swim Club TROJ-CA 50
4 Dynamo Swim Club DYNA-GA 50
4 Novaquatics, Inc NOVA-CA 50
7 Athens Bulldog Swim Club ABSC-GA 40
8 Aqua Crest Swim Club AQUA-FG 37
9 Terrapins Swim Team TERA-PC 36
10 De Anza Cupertino Aquatics DACA-PC 35
11 Santa Barbara Swim Club SBSC-CA 33
12 University OF Florida UF-FL 30
13 Dallas Mustangs DM-NT 28
14 Swim Atlanta SA-GA 27
14 Sun Devil Aquatics SDA-AZ 27
16 Southern Methodist University SMU-NT 25
17 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 24
18 Arizona Desert Fox AFOX-AZ 22
18 Broward Aquatics BA-FG 22
20 Lakeside Swim Team LAK-KY 21
21 Donner Swim Club DON-IN 20
22 Club Wolverine CW-MI 18
23 Stanford University SUSW-PC 16
23 Summerville Marlins Racing Tea SMRT-SC 16
25 Three Village Swim Club TVSC-MR 15
25 Miami Swimming MS-FG 15
27 Miami Valley Aquatic Club MAKO-OH 14
27 Texas Aquatics TXA-ST 14
27 South Sound Titans SST-PN 14
27 North Central Florida YMCA NCFY-FL 14
31 Bolles School Sharks BSS-FL 11
31 Champaign Cnty Ymca/Aqua Chief CCMY-IL 11
31 Tucson Ford Dealers Aquatics FORD-AZ 11
34 Wildcat Aquatics WA-KY 9
35 Industry Hills Aquatics Club IHAC-CA 8
35 Truman Aquatics TRMN-MV 8
37 Indiana University IU-IN 7
38 University OF Texas UT-ST 6
38 Clovis Swim Club CLOV-CC 6
38 Sierra Marlins Swim Team SMST-SN 6
41 Germantown Academy Aquatic C. GAAC-MA 5
42 Washington Township Rec Ctr WTRC-OH 4
42 Badger Swim Club BAD-MR 4
44 Carson Tigersharks, Inc CARS-PC 2
44 Southern CT Swim Club SOCO-CT 2
44 Tacoma Swim Club TSC-PN 2
44 Florida State University FSU-FL 2
48 Star Swimming STAR-NI 1
48 Tennessee Aquatics TENN-SE 1


Male Team Scores
Place Team Points
1 Circle C Swimming CCS-ST 108
2 Novaquatics, Inc NOVA-CA 96
3 Penn State University PSU-MA 54
4 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 51
5 Florida State University FSU-FL 48
6 Mission Viejo Nadadores MVN-CA 46
7 Santa Clara Swim Club SCSC-PC 40
8 Club Wolverine CW-MI 34
8 U S C USC-CA 34
10 Dynamo Swim Club DYNA-GA 28
10 Trojan Swim Club TROJ-CA 28
12 Gator Swim Club GSC-FL 26
13 Georgia Tech Swimming GT-GA 23
14 New York Athletic Club NYAC-MR 22
14 Carmel Swim Club CSC-IN 22
14 The Fast Swim Team FAST-CA 22
17 Univ. OF Michigan Swim Team UM-MI 21
18 Curl-Burke Swim Club CUBU-PV 20
19 Auburn University Swim Team AU-SE 17
20 University OF Minnesota UOFM-MN 16
20 Berkeley Aquatic Club BAC-NJ 16
22 Stanford Swimming STAN-PC 14
23 Academy OF Texas Aquatic Champ ATAC-NT 13
23 Indiana University IU-IN 13
25 Raleigh Swimming Association RSA-NC 12
26 Bellevue Club Swim Team BC-PN 10
26 University OF Florida UF-FL 10
28 Purdue University PUR-IN 9
29 Stanford University SUSW-PC 8
30 Greater Chattanooga Aquatic GCAC-SE 6
30 Sierra Marlins Swim Team SMST-SN 6
30 University OF Utah UU-UT 6
33 Cypress Fairbanks Swim Club CFSC-GU 5
34 Aquatzot Swim Club AZOT-CA 3
34 Minot YMCA Swim Club MSC-ND 3
36 Reno Aquatic Club RENO-PC 2
36 Syracuse University SYRU-NI 2
36 Orinda Aquatics OAPB-PC 2
36 Santa Cruz County Aquatic SCCA-PC 2
36 Northern KY Clippers Swimming CLPR-OH 2
41 Santa Barbara Swim Club SBSC-CA 1
41 Mt. Hood Swim Team MHST-OR 1



Combined Team Scores -
Place Team Points
1 Circle C Swimming CCS-ST 165
2 Novaquatics, Inc NOVA-CA 146
3 U S C USC-CA 98
4 Dynamo Swim Club DYNA-GA 78
4 Trojan Swim Club TROJ-CA 78
6 North Baltimore Aquatic Club NBAC-MD 75
7 Club Wolverine CW-MI 52
8 Florida State University FSU-FL 50
9 University OF Florida UF-FL 40
10 Santa Barbara Swim Club SBSC-CA 34
11 Stanford University SUSW-PC 24
12 Indiana University IU-IN 20
13 Sierra Marlins Swim Team SMST-SN 12