ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Dusing's 200 Free Tops First Day of American Short Course Championships -- March 6, 2003

AUSTIN, Texas, March 6. A blazing 200 yard freestyle by Circle C's Nate Dusing highlighted the first day of competition at the American Short Course Championships at the University of Texas in Austin.

Dusing, a 2001 graduate of the University of Texas, overwhelmed the field, splitting 45.85 at the 100 and touching home in 1:34.11, the nation's fastest time this season.

Another 2001 UT grad, Colleen Lanne, representing Texas Aquatics, took the women's 200 free. Like Dusing, she led all the way. Splitting 51.43, Lanne finished with a solid 1:46.63, exactly a second ahead of 16 year-old Amanda AWeir of SwimAtlanta. Slovenian Anja Carman, representing Bolles was third (1:47.76) and Miami Swimming's Christina Swindle fourth (1:48.11).

Veterans Kristy Kowal and Jeremy McDonnell took the 100 breast. Kowal, 24, swimming for the Athens bUlldogs, won the women's event in a swift 1:00.69, holding off a determined 16 year-old, Genna Patterson of Tualatin Hills (1:01.27).

Circle C's McDonnell won the men's event in 53.64, well in front of U.T.'s Christian Schurr (54.85).

Fifteen year-old Dana Vollmer of Fort Worth, took the women's 100 fly in a swift 53.51, edging Cal Aquatics' Haley Cope (53.85). They were followed to the wall by
SwimAtlanta's Rachel Myco (54.81) and Circle C's Andrea Axtell, 16 (54.85).

Former USC Trojan, Josh Ilika, representing his native Mexico, beat two US Olympians in the 100 fly. Ilika posted a speedy 46.94, disposing of Tommy Hannan (47.01) and Dusing (47.27).

---Phil Whitten



American Short Course 2003

The University of Texas at Austin

25 yard pool

Results: DAY One

March 6, 2003

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:43.34 2002 Tualatin Hills
Erickson, Patterson, Kilroy, Miller
1:40.46 NCAA
1:43.31 NCAB
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tualatin Hills Swim Club 'A' 1:44.00 1:44.04
1) King, Lindsey 14 2) Patterson, Genna 16
3) Nelson, Kara 15 4) Liggett, Anne 16
27.37 55.55 1:20.93 1:44.04
2 Fort Worth Area Swim Team 'A' 1:45.09 1:46.20
1) Watson, Sarah 16 2) Watson, Rachel 14
3) Vollmer, Dana 15 4) Blevins, Mandy 15
27.27 57.78 1:22.27 1:46.20
3 Texas A&M University 'A' 1:43.90 1:46.29
1) Gentile, Dia Rose 20 2) Tibball, Karri 22
3) Briskie, Erin 18 4) Condit, Rachel 18
27.44 57.33 1:22.23 1:46.29
4 SwimAtlanta 'A' 1:46.50 1:46.40
1) Myco, Rachel 18 2) Corliss, Gretchen 18
3) Haglund, Karie 15 4) Hupman, Andrea 17
27.41 57.25 1:22.91 1:46.40
5 Miami Swimming 'A' 1:44.86 1:47.09
1) Swindle, Christina 18 2) Totten, Erica 14
3) Lago, Jenny 16 4) Paulson-Andrews, Raine 16
26.26 56.91 1:22.99 1:47.09
6 Carmel Swim Club 'A' 1:48.80 1:48.25
1) Gooch, Kiley 17 2) Sparks, Erin 16
3) Moore, Meredith 17 4) Baughman, Taylor 16
27.98 57.88 1:24.24 1:48.25
7 Mexico 'A' 1:49.00 1:48.60
1) Salinas, Kenia 15 2) Marmolejo, Adriana 21
3) Espana, Paola 23 4) Lopez, Atenas 15
27.18 57.42 1:24.25 1:48.60
8 Delaware Swim Team 'A' 1:49.00 1:49.57
1) Bull, Laura 17 2) Ademski, Chelsea 18
3) Williams, Christy 16 4) Steeves, Megan 14
28.18 59.33 1:25.91 1:49.57
9 SwimAtlanta 'B' 1:49.00 1:49.71
1) Slack, Ali 13 2) Cartoski, Kirsten 17
3) Saffer, Jamie 14 4) Land, Megan 14
27.94 58.51 1:24.84 1:49.71
10 Bolles School Sharks 'A' 1:47.00 1:50.49
1) Skaggs, Kate 16 2) Siow, Yi Ting 17
3) Roffey, Heather 16 4) Wolpe, Catherine 16
28.14 58.62 1:25.93 1:50.49
11 Bolles School Sharks 'B' 1:50.00 1:51.30
1) Hensel, Carly 17 2) McGraw, Katie 16
3) Sonstegard, Morgan 17 4) Maaske, Katie 16
28.68 58.87 1:26.34 1:51.30
12 Trinity Prep Aquatics 'A' 1:50.00 1:51.36
1) Stahley, Desiree' 18 2) Milov, Joelle 15
3) Bear, Denise 17 4) Reponen, Megan 18
28.85 59.82 1:26.59 1:51.36
13 Metroplex Aquatics 'A' 1:52.01 1:53.22
1) Terrell, Stephanie 14 2) Weaver, Melissa 17
3) Hempleman, Beth 17 4) Hansen, Sara 17
27.95 1:00.84 1:27.88 1:53.22
14 Miami Swimming 'B' 1:51.55 1:54.06
1) Lago, Julianne 14 2) Ramirez, Paola 18
3) Haynes, Tiffany 21 4) Selts, Brittany 13
29.22 1:02.34 1:28.83 1:54.06
15 Trinity Prep Aquatics 'B' 1:55.00 1:54.21
1) Donohue, Katherine 17 2) Oelschig, Kate 16
3) Hughes, Sarah 16 4) Whitcomb, Jenni 17
29.14 1:00.91 1:28.51 1:54.21
16 Carmel Swim Club 'B' 1:53.00 1:54.54
1) Barrett, Blair 17 2) Wermer, Lizzy 15
3) Pickens, Sherri 16 4) Sparks, Megan 13
28.98 1:01.98 1:29.52 1:54.54
17 Delaware Swim Team 'B' 1:54.00 1:56.58
1) Drysdale, Kristine 15 2) Zomchick, Sarah 16
3) Enderle, Austine 16 4) Cross, Sophie 14
31.07 1:02.25 1:31.01 1:56.58

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:28.33 2002 SMU, SMU
Anderson, Carllson, Weghorst, Newton
1:27.21 NCAA
1:29.82 NCAB
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Texas 'A' 1:28.00 1:26.92!NCAA
1) Davidson, Andrew 2) Hansen, Brendan
3) DiToro, Daniel 4) Crocker, Ian
22.38 46.43 1:07.24 1:26.92
2 Texas 'B' 1:30.00 1:29.43 NCAB
1) O'Brien, Nate 2) Molnar, Matt
3) Foley, Sean 4) Timberlake, Matt
23.51 48.33 1:09.81 1:29.43
3 Mexico 'A' 1:35.00 1:30.33
1) Rodela, Juan 23 2) Lopez, Jose 27
3) Ilika, Joshua 26 4) Diaz, Javier 23
23.12 49.41 1:10.06 1:30.33
4 Southern Methodist University 'A' 1:29.50 1:30.93
1) Nylin, Per 2) Kittrell, Josh
3) Fassino, Bart 4) Newton, Jonathon
23.45 49.10 1:11.54 1:30.93
5 Air Force Academy 'A' 1:33.37 1:31.11
1) Brehm, Paul 20 2) Burton, Nick 19
3) Pounds, Eric 21 4) Dayton, John 21
23.02 47.88 1:10.24 1:31.11
6 Circle C Swimming 'A' 1:35.72 1:31.88
1) Sarosdy, Will 17 2) Jacobo, Alejandro 18
3) Preston, Adam 18 4) Weber-Gale, Garrett 17
22.91 48.94 1:11.84 1:31.88
7 Texas A&M University 'A' 1:31.46 1:31.97
1) Zielsdorf, Calvin 20 2) Ruoff, Brett 23
3) Watson, Joe 18 4) Collins, Ross 20
24.00 49.25 1:11.60 1:31.97
8 University of Florida 'A' 1:31.00 1:32.23
1) Strauss, Jonathan 20 2) Welch, Corey 19
3) Zumsteg, Justin 20 4) Borreca, Nick 19
24.48 49.27 1:11.86 1:32.23
9 Texas A&M University 'B' 1:33.00 1:32.94
1) Nelan, Chris 22 2) Friggel, David 20
3) Saez, Devin 19 4) Waguespack, Tom 21
23.66 49.34 1:11.63 1:32.94
10 University of Florida 'B' 1:37.00 1:32.98
1) Dominguez, Jesus 20 2) Ratliff, Will 19
3) Meena, Elliot 19 4) Yasinsac, Bryan 18
24.68 49.50 1:12.18 1:32.98
11 University of Tennessee 'A' 1:31.22 1:35.13
1) Lim, Lubrey 20 2) Fischer, Evan 21
3) Zeman, David 19 4) Duryea, Brad 20
25.23 51.51 1:14.45 1:35.13
12 SwimAtlanta 'A' 1:35.00 1:35.55
1) Edging, Matt 18 2) Bilbrey, Adam 17
3) Delgado, Jose 16 4) Wherry, Scott 16
24.61 51.31 1:14.30 1:35.55
13 Carmel Swim Club 'A' 1:37.00 1:37.04
1) Klueh, Michael 15 2) Yang, Christopher 17
3) Wieczorek, Grant 17 4) Belcher, Chris 16
24.36 52.97 1:16.07 1:37.04
14 Delaware Swim Team 'A' 1:36.00 1:37.11
1) Hopkins, Mike 15 2) Drysdale, Dave 17
3) Champagne, Scott 16 4) Klee, Dan 19
25.41 52.66 1:16.11 1:37.11
15 Fort Worth Area Swim Team 'A' 1:37.97 1:37.89
1) Allred, Cameron 17 2) Mendoza, David 17
3) Hasty, Preston 17 4) Cowen, Ronald 22
25.40 53.08 1:16.58 1:37.89
16 Bolles School Sharks 'A' 1:38.00 1:38.44
1) Wong, Tuck-Kar 17 2) Yimsomruay, Kunakorn 18
3) Saw, Yi Khy 16 4) Dickson, Blake 18
25.39 53.58 1:16.83 1:38.44
17 Trinity Prep Aquatics 'A' 1:41.00 1:38.45
1) Bibliowicz, Nathan 16 2) Whalen, Brendan 18
3) Chen, Hung 16 4) Hughes, Tim 17
25.74 52.71 1:17.19 1:38.45
18 Tualatin Hills Swim Club 'A' 1:38.44 1:39.16
1) Rothrock, Andrew 15 2) Viglione, Matt 16
3) Summers, Garth 14 4) Fausel, Pat 17
27.17 53.65 1:17.33 1:39.16
19 Delaware Swim Team 'B' 1:38.50 1:40.64
1) Hanes, Nick 15 2) Sparks, Chris 17
3) Koppel, Chris 16 4) Kang, Christopher 20
25.85 53.51 1:17.75 1:40.64
20 Metroplex Aquatics 'A' 1:37.91 1:41.02
1) Bardsley, Brian 17 2) Montgomery, Brandon 19
3) Dawley, Keith 16 4) Clarke, Travis 17
27.17 55.41 1:18.76 1:41.02
21 Bolles School Sharks 'B' 1:42.00 1:42.80
1) George, Chris 17 2) Larmoyeux, Mikey 16
3) Schimmel, Scott 18 4) Cham, John 17
26.99 55.60 1:20.12 1:42.80

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:44.31 2002 Lindsay Benko, Trojan Swim Club
1:47.49 NCAA
1:49.89 NATL
1:51.09 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lanne, Colleen 23 Texas Aquatics 1:47.67 1:46.63 NCAA
24.69 51.43 1:18.88 1:46.63
2 Weir, Amanda 16 SwimAtlanta 1:48.55 1:47.63 NATL
25.18 52.50 1:19.89 1:47.63
3 Carman, Anja 17 Bolles School 1:49.11 1:47.76 NATL
25.65 52.74 1:20.48 1:47.76
4 Swindle, Christina 18 Miami Swimming 1:47.85 1:48.11 NATL
24.50 51.87 1:19.63 1:48.11
5 Lemmen, Celina 18 Circle C 1:49.93 1:48.76 NATL
24.77 52.20 1:20.53 1:48.76
6 Garrett, Macie 16 Nashville 1:49.69 1:49.15 NATL
25.91 53.33 1:21.20 1:49.15
7 Vollmer, Dana 15 Fort Worth 1:49.79 1:49.45 NATL
25.08 52.51 1:21.21 1:49.45
8 Maust, Claire 17 SwimAtlanta 1:49.98 1:50.48 NCAB
26.12 53.70 1:22.00 1:50.48
B - Final
9 Shealy, Courtney 25 Athens Bulldogs 1:51.66 1:47.96 NATL
25.46 52.83 1:20.39 1:47.96
10 McGregory, Hayley 17 Circle C 1:50.82 1:48.29 NATL
25.42 52.67 1:20.27 1:48.29
11 Williams, Monica 24 Circle C 1:50.25 1:49.19 NATL
25.59 53.08 1:20.87 1:49.19
12 Haser, Chelsea 16 Green Terror 1:51.23 1:49.61 NATL
26.61 54.36 1:22.40 1:49.61
13 Carr, Stephanie 16 Bolles School 1:50.70 1:50.21 NCAB
26.31 54.29 1:22.50 1:50.21
14 Blevins, Mandy 15 Fort Worth 1:51.24 1:50.76 NCAB
25.76 53.67 1:22.47 1:50.76
15 Bridges, Jenna Texas 1:50.33 1:50.89 NCAB
26.02 54.10 1:22.47 1:50.89
16 Axtell, Andrea 16 Circle C 1:50.26 1:51.15
25.77 54.05 1:22.66 1:51.15
C - Final
17 Stahley, Desiree' 18 Trinity Prep 1:52.64 1:50.76 NCAB
26.08 54.07 1:22.57 1:50.76
18 Baughman, Taylor 16 Carmel 1:52.65 1:51.20
26.52 55.14 1:23.76 1:51.20
19 Peterson, Sarah 14 Nashville 1:51.92 1:51.54
26.07 54.65 1:23.52 1:51.54
19 Smith, Tobie 29 Circle C 1:52.33 1:51.54
26.60 54.88 1:23.45 1:51.54
21 Summers, Caitlin 16 Tualatin Hills 1:52.56 1:51.63
26.86 54.99 1:23.31 1:51.63
22 Maccherola, Sam 15 Green Terror 1:51.67 1:51.90
26.42 54.84 1:23.94 1:51.90
23 Ewing, Emile 15 Pennyville 1:52.62 1:52.28
26.60 54.97 1:23.93 1:52.28
24 Liggett, Anne 16 Tualatin Hills 1:52.39 1:52.30
26.48 54.80 1:23.38 1:52.30

Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:34.77 2002 Josh Davis, Circle C
1:36.39 NCAA
1:38.89 NATL
1:39.28 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dusing, Nate 24 Circle C 1:37.84 1:34.11!NCAA
21.57 45.45 1:09.69 1:34.11
2 Flamion, Christoph 19 Unattached 1:39.06 1:38.44 NATL
23.46 48.87 1:14.12 1:38.44
3 Diaz, Javier 23 Mexico 1:38.74 1:38.53 NATL
23.21 48.20 1:13.25 1:38.53
4 Hartner, Andrew Texas 1:39.24 1:39.04 NCAB
22.86 47.69 1:13.21 1:39.04
5 Schneider, Joey 18 Nashville 1:39.39 1:39.32
23.73 49.10 1:14.53 1:39.32
6 Phillips, Shaun 18 Nashville 1:37.87 1:39.37
23.42 49.03 1:14.14 1:39.37
7 Wieczorek, Grant 17 Carmel 1:39.71 1:39.47
23.37 48.40 1:13.81 1:39.47
8 Newmann, Scott 19 TAMU 1:39.22 1:39.78
23.46 48.34 1:13.91 1:39.78
B - Final
9 Crosby, Shamus Texas 1:40.31 1:39.30
22.93 47.80 1:13.44 1:39.30
10 Davidson, Troy 21 Unattached 1:40.02 1:39.32
22.94 47.81 1:13.89 1:39.32
11 McAnally, Austin Texas 1:39.71 1:39.35
22.61 47.82 1:13.35 1:39.35
11 Weber-Gale, Garret 17 Circle C 1:40.00 1:39.35
22.89 48.42 1:14.54 1:39.35
13 Kelley, Wade Texas 1:40.23 1:39.71
23.28 48.35 1:14.23 1:39.71
14 Gordon, Erik 22 Penn State 1:40.11 1:39.94
23.41 48.87 1:14.59 1:39.94
15 Klueh, Michael 15 Carmel 1:40.52 1:40.30
23.82 48.84 1:14.86 1:40.30
16 Preston, Adam 18 Circle C 1:40.40 1:40.42
23.42 48.87 1:14.80 1:40.42
C - Final
17 Kennedy, Patrick 23 Unattached 1:41.96 1:40.02
23.58 49.42 1:14.98 1:40.02
18 Wong, Tuck-Kar 17 Bolles School 1:40.64 1:40.21
24.06 49.52 1:14.91 1:40.21
19 McDermott, Caleb 17 Circle C 1:40.64 1:40.84
23.65 49.30 1:15.07 1:40.84
20 Rauch, Ricky Texas 1:41.13 1:40.98
23.33 48.58 1:14.87 1:40.98
20 Hughes, Tim 17 Trinity Prep 1:41.52 1:40.98
24.36 49.78 1:15.57 1:40.98
22 Borreca, Nick 19 Florida 1:41.75 1:41.54
23.64 49.61 1:15.85 1:41.54
23 White, J.D. SMU 1:41.07 1:41.80
23.33 48.69 1:14.53 1:41.80
24 Duryea, Brad 20 Tennessee 1:41.77 1:41.87
23.71 49.25 1:15.30 1:41.87

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 1:01.50 2001 Katie McClelland, Dallas Mustangs
1:02.07 NCAA
1:03.99 NATL
1:03.99 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kowal, Kristy 24 Athens Bulldogs 1:01.93 1:00.69!NCAA
28.82 1:00.69
2 Patterson, Genna 16 Tualatin Hills 1:01.63 1:01.27!NCAA
29.02 1:01.27
3 Siow, Yi Ting 17 Bolles School 1:02.92 1:02.85 NATL
30.07 1:02.85
4 Spann, Alexi 16 Circle C 1:03.52 1:03.21 NATL
29.94 1:03.21
5 McGraw, Katie 16 Bolles School 1:04.87 1:04.29
30.27 1:04.29
6 Fotinakes, Ashlee Texas 1:05.00 1:04.41
30.06 1:04.41
7 Savage, Kelsey 20 TAMU 1:04.43 1:04.65
30.94 1:04.65
8 Briskie, Erin 18 TAMU 1:04.37 1:04.98
31.31 1:04.98
B - Final
9 Basso, Alex 15 Cy-Fair 1:05.10 1:04.21
30.34 1:04.21
10 Williamson, Jaime 15 Cy-Fair 1:05.47 1:04.93
31.63 1:04.93
11 Smith, Lyndsey 14 Green Terror 1:05.16 1:05.33
31.08 1:05.33
12 Sparks, Erin 16 Carmel 1:05.88 1:05.63
31.09 1:05.63
13 Watson, Rachel 14 Fort Worth 1:05.21 1:06.00
31.17 1:06.00
14 Corliss, Gretchen 18 SwimAtlanta 1:05.68 1:06.30
31.21 1:06.30
15 Tibball, Karri 22 TAMU 1:05.96 1:06.42
31.62 1:06.42
16 Grcevich, Christy 14 NW Indiana 1:05.64 1:06.56
31.30 1:06.56
C - Final
17 Swindle, Christina 18 Miami Swimming 1:06.29 1:05.76
30.72 1:05.76
18 Marmolejo, Adriana 21 Mexico 1:05.99 1:05.86
31.68 1:05.86
19 Hanson, Michelle 16 SwimAtlanta 1:06.56 1:06.08
31.18 1:06.08
20 Blevins, Mandy 15 Fort Worth 1:06.44 1:06.31
30.75 1:06.31
21 Ademski, Chelsea 18 Delaware 1:06.38 1:06.60
31.50 1:06.60
22 Cartoski, Kirsten 17 SwimAtlanta 1:06.72 1:06.91
31.43 1:06.91
23 Hensel, Carly 17 Bolles School 1:06.87 1:07.14
31.79 1:07.14
24 Cope, Haley 23 CAL Aquatics 1:06.66 1:07.21
31.85 1:07.21

Event 6 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
ASC Champs: ! 53.41 2002 Brendan Hansen, UT
54.30 NCAA
55.93 NCAB
56.29 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McDonnell, Jeremy 22 Circle C 53.93 53.64 NCAA
24.63 53.64
2 Schurr, Christian Texas 54.81 54.85 NCAB
25.89 54.85
3 Binkley, Ross Texas 55.99 55.47 NCAB
26.38 55.47
4 Stewart, Chris 25 Tenn Aquatics 55.63 55.52 NCAB
25.59 55.52
5 Welch, Corey 19 Florida 55.98 55.68 NCAB
26.33 55.68
6 Dawson, Alex 19 TAMU 56.04 55.91 NCAB
26.25 55.91
7 Chadsey, Ian 22 Florida 56.31 56.04 NATL
26.20 56.04
8 Dayton, John 21 Air Force 56.01 56.25 NATL
25.87 56.25
B - Final
9 Jacobo, Alejandro 18 Circle C 56.33 55.92 NCAB
26.26 55.92
10 Clavier, Thomas 20 Tennessee 56.33 56.27 NATL
25.77 56.27
11 Ratliff, Will 19 Florida 56.46 56.31
26.05 56.31
12 Norman, Greg Texas 56.97 56.40
26.57 56.40
13 Friggel, David 20 TAMU 56.37 56.62
26.16 56.62
14 Moeller, Jonathan 19 TAMU 56.94 57.15
26.77 57.15
15 Kittrell, Josh SMU 57.17 57.48
26.97 57.48
16 Ruoff, Brett 23 TAMU 56.89 58.34
26.83 58.34
C - Final
17 Fischer, Evan 21 Tennessee 57.49 56.64
26.91 56.64
18 Widener, Zach 22 TAMU 57.90 57.12
27.09 57.12
19 Burton, Nick 19 Air Force 58.47 57.51
27.33 57.51
20 Zielsdorf, Calvin 20 TAMU 57.42 58.09
27.14 58.09
21 Viglione, Matt 16 Tualatin Hills 58.34 58.42
27.61 58.42
22 Lopez, Jose 27 Mexico 59.04 58.66
27.32 58.66
23 Hill, Brian 18 STAR 59.06 58.82
27.77 58.82
24 Bilbrey, Adam 17 SwimAtlanta 58.66 59.83
27.97 59.83

Event 7 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
ASC Champs: ! 52.47 2000 Inge De Bruijn, Tualatin Hills
54.14 NCAA
55.99 NATL
56.17 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Vollmer, Dana 15 Fort Worth 54.63 53.51 NCAA
24.71 53.51
2 Cope, Haley 23 CAL Aquatics 55.09 53.85 NCAA
25.51 53.85
3 Myco, Rachel 18 SwimAtlanta 55.88 54.81 NATL
25.67 54.81
4 Axtell, Andrea 16 Circle C 55.39 54.85 NATL
25.73 54.85
5 Galloway, Julie 16 Unattached 55.67 55.85 NATL
26.61 55.85
6 Haglund, Karie 15 SwimAtlanta 55.67 55.91 NATL
26.53 55.91
7 Corgan, Erin 18 SwimAtlanta 55.58 56.08 NCAB
26.49 56.08
8 Razo, Ashley Texas 55.94 56.11 NCAB
26.34 56.11
B - Final
9 McLeod, Alison 18 Circle C 55.95 54.74 NATL
25.83 54.74
10 Shealy, Courtney 25 Athens Bulldogs 56.45 54.79 NATL
25.46 54.79
11 Williams, Christy 16 Delaware 56.49 55.71 NATL
26.33 55.71
12 Nelson, Kara 15 Tualatin Hills 56.31 55.99 NATL
26.39 55.99
13 Briskie, Erin 18 TAMU 56.42 56.02 NCAB
26.82 56.02
13 Weir, Amanda 16 SwimAtlanta 56.66 56.02 NCAB
25.98 56.02
15 Nebera, Meghan 17 Nashville 56.98 56.90
26.74 56.90
16 Grcevich, Christy 14 NW Indiana 56.60 57.11
26.79 57.11
C - Final
17 Baughman, Taylor 16 Carmel 57.28 57.05
26.95 57.05
18 Bear, Denise 17 Trinity Prep 57.48 57.47
27.11 57.47
19 Carman, Anja 17 Bolles School 57.22 57.48
27.59 57.48
20 Victor, Teresa 15 Mexico 57.03 57.56
26.85 57.56
21 Espana, Paola 23 Mexico 57.54 57.68
27.24 57.68
22 Martin-Lacey, Jacq 16 Nashville 57.41 58.06
27.47 58.06
23 Tibball, Karri 22 TAMU 57.67 58.23
27.49 58.23
24 Golen, Nicki 15 SwimAtlanta 57.86 58.31
27.57 58.31

Event 8 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
ASC Champs: ! 45.89 2002 Neil Walker, Circle C
47.34 NCAA
48.76 NCAB
49.19 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Ilika, Joshua 26 Mexico 47.13 46.94 NCAA
21.71 46.94
2 Hannan, Tommy 23 Unattached 48.00 47.01 NCAA
21.74 47.01
3 Dusing, Nate 24 Circle C 47.32 47.27 NCAA
21.80 47.27
4 DiToro, Daniel Texas 48.48 48.38 NCAB
22.18 48.38
5 Foley, Sean Texas 48.79 48.46 NCAB
22.38 48.46
6 Flamion, Christoph 19 Unattached 49.30 48.75 NCAB
23.13 48.75
7 Rohleder, Daniel 16 Circle C 49.43 48.92 NATL
22.72 48.92
8 Gilliam, Michael 23 Tenn Aquatics 49.26 49.16 NATL
22.08 49.16
B - Final
9 Saez, Devin 19 TAMU 49.85 49.22
23.05 49.22
10 Ridgeway, Paul Texas 49.64 49.25
23.02 49.25
11 Haupt, Matt 23 Penn State 49.56 49.28
22.79 49.28
12 Uribe, Cesar 22 Mexico 49.68 49.60
23.17 49.60
13 Weber-Gale, Garret 17 Circle C 49.91 50.02
23.14 50.02
14 Phillips, Cooper Texas 49.94 50.08
23.40 50.08
15 Kelley, Wade Texas 49.90 50.21
23.51 50.21
16 Lim, Lubrey 20 Tennessee 49.84 50.52
23.67 50.52
C - Final
17 Suchand, John Texas 49.99 48.75 NCAB
22.45 48.75
18 Clavier, Thomas 20 Tennessee 50.47 49.05 NATL
23.03 49.05
19 Robbins, Cliff Texas 50.11 49.59
23.24 49.59
20 Pounds, Eric 21 Air Force 50.05 49.86
23.50 49.86
21 Hansen, Scott 20 TAMU 49.95 49.96
23.31 49.96
22 Brehm, Paul 20 Air Force 50.16 50.36
23.56 50.36
23 Wieczorek, Grant 17 Carmel 50.48 50.37
24.05 50.37
24 Sotomayor, Manuel 18 Aquatica 50.41 50.70
23.60 50.70

Event 9 Women 400 Yard IM
===============================================================================
ASC Champs: ! 4:14.56 2001 Val Oswald, Unattached
4:15.12 NCAA
4:22.99 NATL
4:24.73 NCAB
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Garrett, Macie 16 Nashville 4:20.93 4:18.03 NATL
28.35 59.31 1:31.81 2:03.92 2:42.31 3:20.85 3:49.74 4:18.03
2 Corgan, Erin 18 SwimAtlanta 4:20.71 4:19.84 NATL
28.20 59.79 1:33.36 2:06.84 2:43.83 3:20.77 3:50.27 4:19.84
3 Galloway, Julie 16 Unattached 4:23.31 4:20.38 NATL
28.08 1:00.20 1:34.78 2:08.33 2:45.33 3:22.56 3:52.03 4:20.38
4 Maust, Claire 17 SwimAtlanta 4:23.67 4:23.50 NCAB
28.68 1:01.01 1:34.45 2:07.01 2:46.30 3:24.96 3:54.62 4:23.50
5 Savage, Kelsey 20 TAMU 4:23.94 4:23.54 NCAB
28.41 1:00.88 1:36.47 2:10.92 2:47.36 3:23.79 3:54.30 4:23.54
6 Voyles, Lindsay 17 Circle C 4:24.24 4:25.01
27.51 59.00 1:32.06 2:05.53 2:44.55 3:23.75 3:54.67 4:25.01
7 Siow, Yi Ting 17 Bolles School 4:20.41 4:26.86
28.32 1:01.01 1:34.97 2:08.98 2:45.02 3:22.41 3:54.85 4:26.86
8 McIlvain, Lindsay 16 Nashville 4:23.62 4:26.94
28.05 59.53 1:33.79 2:07.92 2:47.00 3:26.57 3:57.38 4:26.94
B - Final
9 Summers, Caitlin 16 Tualatin Hills 4:24.65 4:24.54 NCAB
27.59 58.71 1:32.25 2:06.18 2:45.52 3:24.87 3:55.18 4:24.54
10 Patterson, Genna 16 Tualatin Hills 4:25.03 4:25.32
29.24 1:02.44 1:37.05 2:11.43 2:48.19 3:24.21 3:55.41 4:25.32
11 Gooch, Kiley 17 Carmel 4:30.02 4:27.48
28.09 1:00.88 1:33.72 2:06.22 2:45.87 3:25.82 3:57.18 4:27.48
12 Smith, Lyndsey 14 Green Terror 4:27.04 4:28.81
28.57 1:01.84 1:36.02 2:10.15 2:49.08 3:28.67 3:59.54 4:28.81
13 Korell, Amanda 18 SwimAtlanta 4:29.21 4:28.83
28.88 1:01.82 1:34.96 2:07.51 2:47.41 3:27.97 3:59.09 4:28.83
14 Lietzau, Katy 20 TAMU 4:29.18 4:29.54
28.06 1:00.06 1:35.84 2:11.45 2:49.79 3:28.51 3:59.80 4:29.54
15 Case, Shandra 16 Circle C 4:29.48 4:29.95
27.76 59.71 1:33.59 2:07.20 2:47.73 3:27.89 3:59.92 4:29.95
16 Spann, Alexi 16 Circle C 4:26.89 4:30.32
28.38 1:01.53 1:38.29 2:14.28 2:50.59 3:27.21 3:59.55 4:30.32
C - Final
17 Nebera, Meghan 17 Nashville 4:30.15 4:26.09
28.78 1:00.69 1:34.44 2:07.58 2:45.65 3:24.84 3:55.44 4:26.09
18 Keily, Jaime 15 Cy-Fair 4:30.37 4:29.49
29.08 1:01.78 1:35.70 2:09.42 2:49.12 3:29.72 4:00.04 4:29.49
19 Hensel, Carly 17 Bolles School 4:30.14 4:29.72
30.11 1:02.73 1:37.11 2:10.37 2:49.06 3:27.03 3:59.42 4:29.72
20 Lowry, Katie 17 Fort Worth 4:31.73 4:29.76
29.00 1:01.96 1:36.87 2:11.83 2:49.60 3:28.39 3:59.72 4:29.76
21 Marmolejo, Adriana 21 Mexico 4:31.70 4:30.28
29.06 1:01.88 1:37.04 2:11.46 2:49.63 3:28.34 4:00.39 4:30.28
22 Carr, Stephanie 16 Bolles School 4:30.38 4:30.45
28.90 1:01.62 1:36.52 2:10.62 2:51.48 3:32.28 4:01.83 4:30.45
23 Garcia, Nancy 23 Mexico 4:31.83 4:30.69
29.63 1:03.27 1:38.17 2:12.74 2:51.50 3:29.62 4:00.92 4:30.69
24 Haglund, Karie 15 SwimAtlanta 4:31.88 4:38.84
28.98 1:02.18 1:38.05 2:13.18 2:54.79 3:35.83 4:07.79 4:38.84

Event 10 Men 400 Yard IM
===============================================================================
ASC Champs: ! 3:47.32 2002 Eric Shanteau, Swim Atlanta
3:47.29 NCAA
3:54.10 NCAB
3:56.59 NATL
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Nabors, John Texas 3:57.84 3:51.21 NCAB
24.67 53.00 1:22.23 1:51.30 2:25.18 2:59.01 3:25.40 3:51.21
2 Clark, Jaff 22 Penn State 3:53.67 3:53.51 NCAB
25.47 54.48 1:23.95 1:52.74 2:26.31 2:59.73 3:26.88 3:53.51
3 Saw, Yi Khy 16 Bolles School 3:56.25 3:54.60 NATL
25.17 53.44 1:24.04 1:53.86 2:27.24 3:00.57 3:28.01 3:54.60
4 Kahn, David Texas 3:58.81 3:55.07 NATL
24.58 52.72 1:22.75 1:52.37 2:24.91 2:58.63 3:27.13 3:55.07
5 Phillips, Shaun 18 Nashville 3:55.34 3:55.31 NATL
25.33 54.23 1:24.16 1:53.52 2:28.04 3:03.19 3:29.86 3:55.31
6 Patterson, John Texas 3:58.27 3:57.46
24.70 52.93 1:22.60 1:51.93 2:26.68 3:02.15 3:29.70 3:57.46
7 Warren, Ian 19 Florida 3:59.10 3:57.91
25.08 53.57 1:24.45 1:54.66 2:28.54 3:03.50 3:31.16 3:57.91
8 Thorburn, Will 18 SwimAtlanta 3:58.93 3:58.65
25.46 54.09 1:23.45 1:51.73 2:26.97 3:03.21 3:30.91 3:58.65
B - Final
9 Hansen, Tim 17 Cy-Fair 4:03.29 3:57.43
25.78 54.65 1:25.00 1:55.34 2:28.50 3:02.34 3:29.92 3:57.43
10 Klueh, Michael 15 Carmel 4:00.04 3:58.01
25.57 54.51 1:24.46 1:54.27 2:29.41 3:05.20 3:32.03 3:58.01
11 Marmolejo, Pablo 18 Mexico 4:02.84 3:58.40
25.02 53.46 1:23.52 1:53.91 2:28.36 3:03.12 3:31.20 3:58.40
12 Fausel, Pat 17 Tualatin Hills 4:01.09 4:01.04
26.00 54.45 1:26.45 1:57.39 2:31.63 3:06.03 3:33.73 4:01.04
13 Robbins, Cliff Texas 4:02.40 4:03.24
25.01 53.71 1:24.42 1:55.89 2:30.33 3:05.31 3:34.32 4:03.24
14 Welch, Corey 19 Florida 4:04.13 4:03.58
26.46 56.55 1:28.82 2:00.08 2:32.48 3:05.88 3:35.23 4:03.58
15 Castillo, Inaki 17 Bolles School 4:03.41 4:04.00
25.90 54.87 1:25.73 1:56.05 2:32.17 3:08.61 3:36.52 4:04.00
16 Brown, Jack 15 SwimAtlanta 4:02.22 4:05.57
25.43 54.93 1:25.85 1:56.63 2:31.76 3:08.77 3:37.51 4:05.57
C - Final
17 Bishop, Thomas 17 Cy-Fair 4:07.69 4:01.21
26.32 56.25 1:28.64 2:00.51 2:33.20 3:06.69 3:34.58 4:01.21
18 Meena, Elliot 19 Florida 4:05.65 4:01.61
24.84 53.05 1:25.00 1:56.28 2:31.10 3:06.52 3:35.01 4:01.61
19 George, Chris 17 Bolles School 4:05.45 4:03.10
26.30 55.69 1:26.59 1:56.34 2:33.07 3:09.97 3:37.33 4:03.10
20 Yimsomruay, Kunako 18 Bolles School 4:04.35 4:03.35
26.06 56.80 1:27.36 1:57.78 2:32.08 3:06.61 3:35.70 4:03.35
21 Mendoza, David 17 Fort Worth 4:06.36 4:03.86
25.78 54.99 1:26.67 1:57.67 2:32.66 3:07.71 3:36.16 4:03.86
22 Gutierrez, Jared 16 SwimAtlanta 4:05.55 4:05.05
24.93 53.55 1:24.86 1:56.50 2:31.49 3:07.68 3:36.74 4:05.05
23 Berger, Michael 20 Florida 4:06.19 4:06.91
26.36 55.50 1:27.52 1:59.37 2:35.38 3:12.01 3:39.77 4:06.91
24 Allred, Cameron 17 Fort Worth 4:07.89 4:11.00
26.02 56.78 1:28.34 1:59.88 2:34.97 3:10.78 3:40.92 4:11.00

Event 11 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 3:23.43 2002 Swim Atlanta
Robbins, Weir, Maust, Hupman
3:20.26 NCAA
3:25.70 NCAB
3:31.99 NATL
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Circle C Swimming 'A' 3:23.11 3:23.36!NCAB
1) Axtell, Andrea 16 2) McGregory, Hayley 17
3) Williams, Monica 24 4) Lemmen, Celina 18
25.16 52.43 1:16.31 1:43.09 2:06.98 2:33.13 2:57.07 3:23.36
2 SwimAtlanta 'A' 3:26.00 3:25.15 NCAB
1) Hupman, Andrea 17 2) Weir, Amanda 16
3) Saffer, Jamie 14 4) Maust, Claire 17
24.73 51.31 1:15.23 1:40.74 2:05.81 2:32.90 2:58.08 3:25.15
3 Texas A&M University 'A' 3:25.00 3:25.73 NATL
1) Lieb, Katy 18 2) Zwierzykowski, Ewelina 18
3) Tibball, Karri 22 4) Yates, Sarah 19
24.98 52.01 1:16.44 1:43.01 2:07.57 2:34.12 2:59.09 3:25.73
4 Fort Worth Area Swim Team 'A' 3:26.21 3:25.86 NATL
1) Vollmer, Dana 15 2) Blevins, Mandy 15
3) Watson, Rachel 14 4) Watson, Sarah 16
23.87 49.49 1:14.20 1:41.42 2:06.58 2:33.74 2:58.65 3:25.86
5 Circle C Swimming 'B' 3:27.97 3:27.83 NATL
1) Flanagan, Meghan 18 2) Orr, Rebecca 15
3) Rogers, Becca 18 4) McLeod, Alison 18
24.93 51.54 1:16.79 1:44.16 2:08.80 2:36.30 3:01.09 3:27.83
6 Tualatin Hills Swim Club 'A' 3:18.81 3:27.95 NATL
1) Miller, Majanke 18 2) Liggett, Anne 16
3) Patterson, Mary 16 4) Summers, Caitlin 16
25.46 52.59 1:16.97 1:43.23 2:08.14 2:35.54 3:00.76 3:27.95
7 Miami Swimming 'A' 3:29.29 3:30.35 NATL
1) Paulson-Andrews, Raine 16 2) Totten, Erica 14
3) Selts, Brittany 13 4) Swindle, Christina 18
25.76 53.87 1:19.48 1:47.66 2:13.44 2:42.10 3:04.95 3:30.35
8 Nashville Aquatic Club 'A' 3:28.50 3:32.37
1) Peterson, Sarah 14 2) Martin-Lacey, Jacqueline 16
3) McIlvain, Lindsay 16 4) Garrett, Macie 16
25.54 52.86 1:17.92 1:46.34 2:12.06 2:40.47 3:05.64 3:32.37
9 SwimAtlanta 'B' 3:34.00 3:32.49
1) Land, Megan 14 2) Slack, Ali 13
3) Myco, Rachel 18 4) Cartoski, Kirsten 17
25.95 53.41 1:18.50 1:46.31 2:11.62 2:38.80 3:04.62 3:32.49
10 Trinity Prep Aquatics 'A' 3:34.00 3:33.14
1) Reponen, Megan 18 2) Donohue, Katherine 17
3) Hughes, Sarah 16 4) Stahley, Desiree' 18
25.31 52.76 1:18.67 1:46.92 2:12.59 2:40.45 3:05.27 3:33.14
11 Delaware Swim Team 'A' 3:35.00 3:33.17
1) Williams, Christy 16 2) Steeves, Megan 14
3) Bull, Laura 17 4) Ademski, Chelsea 18
25.35 52.32 1:17.39 1:45.06 2:10.67 2:39.20 3:04.86 3:33.17
12 Carmel Swim Club 'A' 3:32.78 3:34.42
1) Sparks, Erin 16 2) Moore, Meredith 17
3) Gooch, Kiley 17 4) Baughman, Taylor 16
25.63 52.86 1:18.51 1:46.34 2:12.22 2:41.33 3:06.43 3:34.42
13 Bolles School Sharks 'A' 3:33.58 3:34.54
1) Siow, Yi Ting 17 2) Skaggs, Kate 16
3) Rice, Amanda 17 4) Carr, Stephanie 16
25.77 53.90 1:19.52 1:46.80 2:12.66 2:40.28 3:06.57 3:34.54
14 Rice University 'A' 3:28.73 3:34.74
1) Keith, Jane 19 2) Healey, Laura 18
3) Taheri, Kiana 19 4) Lee, Elaine 21
25.70 53.70 1:18.75 1:47.04 2:12.09 2:40.84 3:06.13 3:34.74
15 Mexico 'A' 3:30.00 3:38.01
1) Victor, Teresa 15 2) Moreno, Carolina 20
3) Galindo, Tania 19 4) Lopez, Atenas 15
26.53 55.55 1:21.41 1:49.57 2:15.74 2:44.33 3:10.08 3:38.01
16 Miami Swimming 'B' 3:35.88 3:39.35
1) Lago, Julianne 14 2) Lago, Jenny 16
3) Maggiolo, Luci 15 4) Haynes, Tiffany 21
26.30 54.30 1:20.31 1:49.43 2:15.76 2:45.30 3:10.80 3:39.35
17 Bolles School Sharks 'B' 3:36.43 3:39.75
1) Maaske, Katie 16 2) Deighan, Mallory 16
3) Sonstegard, Morgan 17 4) Wolpe, Catherine 16
27.25 55.98 1:22.65 1:50.81 2:17.51 2:46.28 3:12.24 3:39.75
18 Metroplex Aquatics 'A' 3:38.55 3:40.38
1) Hempleman, Kristen 15 2) Hansen, Sara 17
3) Peppard, Sharon 17 4) Terrell, Stephanie 14
26.70 55.03 1:21.96 1:52.02 2:18.22 2:47.07 3:12.18 3:40.38
19 Trinity Prep Aquatics 'B' 3:40.00 3:42.71
1) Whitcomb, Jenni 17 2) Bear, Denise 17
3) Oelschig, Kate 16 4) Shinn, Annie 17
27.36 55.86 1:22.25 1:50.59 2:17.64 2:47.04 3:02.75 3:42.71
20 Carmel Swim Club 'B' 3:40.00 3:43.38
1) Pickens, Sherri 16 2) Sparks, Megan 13
3) Barrett, Blair 17 4) Wermer, Lizzy 15
27.06 55.55 1:22.12 1:51.86 2:18.30 2:47.46 3:14.51 3:43.38
21 Delaware Swim Team 'B' 3:39.00 3:43.50
1) Enderle, Austine 16 2) Cross, Sophie 14
3) Zomchick, Sarah 16 4) Drysdale, Kristine 15
26.62 55.23 1:21.63 1:50.66 2:17.48 2:46.61 3:13.59 3:43.50

Event 12 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
ASC Champs: ! 2:55.28 2002 Circle C
Walker, Davis, Ilika, Dusing
2:55.06 NCAA
3:00.31 NCAB
3:05.89 NATL
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Texas 'A' 2:55.00 2:55.79 NCAB
1) McAnally, Austin 2) Kemp, Chris
3) Peirsol, Aaron 4) Kendrick, Rainer
21.27 44.70 1:05.37 1:27.83 1:49.22 2:12.76 2:32.75 2:55.79
2 Texas 'B' 2:58.00 3:01.85 NATL
1) Ridgeway, Paul 2) Hansen, Brendan
3) Davidson, Andrew 4) Greiner, Gregor
21.87 45.85 1:07.56 1:32.03 1:53.59 2:17.61 2:38.30 3:01.85
3 Circle C Swimming 'A' 2:53.29 3:03.31 NATL
1) Sarosdy, Will 17 2) McDermott, Caleb 17
3) Preston, Adam 18 4) Weber-Gale, Garrett 17
21.71 45.92 1:07.98 1:31.98 1:54.16 2:18.34 2:39.47 3:03.31
4 Southern Methodist University 'A' 2:57.00 3:04.07 NATL
1) Postma, Ferdie 2) Hadley, Eric
3) Garmendia, Emilio 4) Ingraham, Chase
22.22 46.25 1:07.92 1:31.95 1:53.76 2:18.03 2:39.52 3:04.07
5 Texas A&M University 'A' 3:03.00 3:05.39 NATL
1) Moeller, Jonathan 19 2) Kemp, Ryan 18
3) Benson, Joel 19 4) Waguespack, Tom 21
21.78 45.72 1:08.22 1:32.50 1:54.49 2:18.80 2:41.08 3:05.39
6 University of Florida 'A' 3:03.00 3:05.53 NATL
1) Yasinsac, Bryan 18 2) Borreca, Nick 19
3) Ratliff, Will 19 4) Zumsteg, Justin 20
22.59 47.11 1:08.49 1:32.43 1:54.22 2:18.96 2:40.96 3:05.53
7 Mexico 'A' 3:02.00 3:06.04
1) Diaz, Javier 23 2) Ilika, Joshua 26
3) Uribe, Cesar 22 4) Rodela, Juan 23
22.14 45.99 1:07.45 1:31.36 1:53.94 2:18.95 2:41.55 3:06.04
8 SwimAtlanta 'A' 3:07.00 3:08.00
1) Wherry, Scott 16 2) Flemming, Danny 17
3) Miller, Michael 18 4) Peck, Myles 18
22.85 47.30 1:09.64 1:34.13 1:56.73 2:21.06 2:43.68 3:08.00
9 Carmel Swim Club 'A' 3:08.89 3:08.05
1) Klueh, Michael 15 2) Belcher, Chris 16
3) Stegger, Fiete 17 4) Wieczorek, Grant 17
23.00 47.87 1:09.68 1:34.57 1:57.64 2:22.59 2:44.11 3:08.05
10 Circle C Swimming 'B' 3:03.72 3:08.40
1) Kafer, Ryan 26 2) Merritt, Jerr 15
3) McFarland, Rob 16 4) Cowgill, Graeme 19
22.42 46.26 1:08.96 1:34.59 1:57.20 2:22.64 2:44.00 3:08.40
11 Texas A&M University 'B' 3:08.00 3:08.56
1) Watson, Joe 18 2) Neal, Matt 19
3) Ruoff, Brett 23 4) Hansen, Scott 20
23.32 47.88 1:10.03 1:33.95 1:55.92 2:21.81 2:44.00 3:08.56
12 University of Tennessee 'A' 3:03.26 3:08.89
1) Eder, Paul 19 2) Duryea, Brad 20
3) Lim, Lubrey 20 4) Zeman, David 19
22.80 47.24 1:09.19 1:33.38 1:56.25 2:21.44 2:43.96 3:08.89
13 Bolles School Sharks 'A' 3:10.42 3:08.98
1) Wong, Tuck-Kar 17 2) Saw, Yi Khy 16
3) Yimsomruay, Kunakorn 18 4) Dickson, Blake 18
22.67 46.95 1:09.72 1:34.00 1:57.09 2:22.27 2:44.56 3:08.98
14 Fort Worth Area Swim Team 'A' 3:10.39 3:11.06
1) Vollmer, Nick 17 2) Hasty, Preston 17
3) Verdeyen, Michael 16 4) Cowen, Ronald 22
23.23 48.17 1:11.22 1:36.46 1:59.10 2:24.26 2:46.49 3:11.06
15 Delaware Swim Team 'A' 3:10.50 3:14.21
1) Klee, Dan 19 2) Champagne, Scott 16
3) Kang, Christopher 20 4) Hopkins, Mike 15
22.85 47.06 1:09.76 1:35.50 1:59.40 2:25.04 2:48.33 3:14.21
16 Tualatin Hills Swim Club 'A' 3:09.00 3:14.37
1) Viglione, Matt 16 2) Summers, Garth 14
3) Morton, Matt 17 4) Fausel, Pat 17
23.49 49.15 1:12.14 1:37.27 2:00.74 2:26.10 2:43.64 3:14.37
17 Trinity Prep Aquatics 'A' 3:17.00 3:15.34
1) Bibliowicz, Nathan 16 2) Arckey, Eric 16
3) Charon, Chris 17 4) Hughes, Tim 17
22.82 47.50 1:11.52 1:37.36 2:02.23 2:28.27 2:50.93 3:15.34
18 Metroplex Aquatics 'A' 3:14.00 3:17.18
1) Harrop, Jonathan 16 2) Montgomery, Brandon 19
3) Dawley, Keith 16 4) Clarke, Travis 17
23.35 49.55 1:13.46 1:39.68 2:03.52 2:29.25 2:52.10 3:17.18
19 Delaware Swim Team 'B' 3:16.50 3:17.50
1) Sparks, Chris 17 2) Koppel, Chris 16
3) Drysdale, Dave 17 4) Hanes, Nick 15
24.36 49.45 1:13.13 1:38.64 2:02.29 2:28.28 2:51.92 3:17.50
20 Bolles School Sharks 'B' 3:15.22 3:17.92
1) Cham, John 17 2) George, Chris 17
3) Castillo, Inaki 17 4) Schimmel, Scott 18
24.30 49.90 1:13.11 1:38.64 2:03.15 2:29.14 2:52.51 3:17.92

Event 103 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.49 NCAA
1:49.89 NATL
1:51.09 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Zwierzykowski, Ewelina 18 TAMU 1:53.26 1:52.24
26.75 55.25 1:23.63 1:52.24
2 Sammis, Tiffany 17 Circle C 1:52.89 1:52.40
27.00 55.23 1:23.70 1:52.40
3 Orr, Rebecca 15 Circle C 1:53.82 1:52.46
26.59 55.01 1:24.06 1:52.46
4 Yates, Sarah 19 TAMU 1:53.35 1:53.09
27.43 56.39 1:25.29 1:53.09
5 McIlvain, Lindsay 16 Nashville 1:52.79 1:53.16
26.68 55.41 1:24.51 1:53.16
6 Flanagan, Meghan 18 Circle C 1:52.79 1:53.19
26.41 54.87 1:23.96 1:53.19
7 Rice, Amanda 17 Bolles School 1:53.21 1:53.38
27.41 55.72 1:24.74 1:53.38
8 Ditto, Kelsey 13 Circle C 1:53.56 1:54.21
27.18 56.45 1:25.58 1:54.21

Event 104 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.39 NCAA
1:38.89 NATL
1:39.28 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Peck, Myles 18 SwimAtlanta 1:42.30 1:40.40
23.92 49.31 1:15.02 1:40.40
2 Zumsteg, Justin 20 Florida 1:42.20 1:40.99
24.12 49.70 1:15.57 1:40.99
3 Eder, Paul 19 Tennessee 1:42.07 1:41.51
23.69 49.52 1:15.08 1:41.51
4 Travnicek, Joel 21 TAMU 1:42.54 1:42.28
23.66 49.30 1:15.78 1:42.28
5 Meena, Elliot 19 Florida 1:42.26 1:42.51
24.18 50.47 1:17.19 1:42.51
6 Cowen, Ronald 22 Fort Worth 1:42.14 1:42.56
24.27 50.11 1:16.07 1:42.56
7 Neal, Matt 19 TAMU 1:42.43 1:42.60
23.75 49.63 1:15.99 1:42.60
8 Blanchard, Dan 20 TAMU 1:42.60 1:42.67
22.12 46.95 1:13.76 1:42.67

Event 105 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:02.07 NCAA
1:03.99 NATL
1:03.99 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Maaske, Katie 16 Bolles School 1:07.36 1:06.38
31.57 1:06.38
2 Milov, Joelle 15 Trinity Prep 1:07.23 1:06.61
31.73 1:06.61
3 Yates, Sarah 19 TAMU 1:07.10 1:06.63
31.94 1:06.63
4 Voyles, Lindsay 17 Circle C 1:07.28 1:06.71
32.06 1:06.71
5 Zubowicz, Victoria 15 SwimAtlanta 1:07.18 1:06.80
31.70 1:06.80
6 Zomchick, Sarah 16 Delaware 1:07.49 1:06.82
31.68 1:06.82
7 Rowe, Echo 16 SwimAtlanta 1:07.40 1:07.31
31.48 1:07.31
8 Terrell, Stephanie 14 Metro 1:08.21 1:07.60
31.65 1:07.60
9 Hahn, Chelsea 17 Tualatin Hills 1:07.50 1:07.73
32.50 1:07.73
10 Totten, Erica 14 Miami Swimming 1:07.07 1:07.89
32.09 1:07.89
11 Oelschig, Kate 16 Trinity Prep 1:08.75 1:08.13
32.59 1:08.13
12 Jennings, Caroline 16 Dallas Mustangs NT 1:08.20
32.16 1:08.20
12 Sonstegard, Morgan 17 Bolles School 1:07.54 1:08.20
32.75 1:08.20
14 Brodie, Layne 13 SwimAtlanta 1:08.76 1:08.26
32.42 1:08.26
15 McCullough, Beth 16 Circle C 1:08.82 1:08.29
32.54 1:08.29
16 Hargather, Kelly 16 SwimAtlanta 1:08.47 1:08.58
32.37 1:08.58

Event 106 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
54.30 NCAA
55.93 NCAB
56.29 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bishop, Thomas 17 Cy-Fair 1:01.43 58.64
27.94 58.64
2 Merritt, Jerr 15 Circle C 59.77 59.08
27.84 59.08
3 Drysdale, Dave 17 Delaware 59.10 59.11
27.82 59.11
4 Spann, Scott 14 Circle C 1:00.00 59.38
27.85 59.38
5 Arundel, Casey 18 SwimAtlanta 59.92 59.86
28.24 59.86
6 Sowell, Jos 18 ATAC 1:00.53 59.93
28.35 59.93
7 Kemp, Ryan 18 TAMU 1:01.31 59.94
28.23 59.94
8 Emler, Tom 21 SwimAtlanta 59.63 1:00.06
28.96 1:00.06
9 Whalen, Brendan 18 Trinity Prep 1:00.47 1:00.13
28.56 1:00.13
10 Garcia, Rafael 19 Mexico 1:00.33 1:00.30
28.52 1:00.30
11 Martinez, Fernando 17 Bolles School 1:00.15 1:00.31
28.29 1:00.31
12 Yimsomruay, Kunakorn 18 Bolles School 59.92 1:00.42
28.55 1:00.42
13 Sparks, Chris 17 Delaware 1:00.44 1:01.18
28.57 1:01.18
14 Larmoyeux, Mikey 16 Bolles School 1:01.74 1:01.26
28.92 1:01.26
15 Montgomery, Brandon 19 Metro 1:01.73 1:01.42
29.09 1:01.42
16 Yang, Christopher 17 Carmel 1:01.67 1:01.94
29.24 1:01.94

Event 107 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
54.14 NCAA
55.99 NATL
56.17 NCAB
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Miller, Majanke 18 Tualatin Hills 57.89 57.20
26.99 57.20
2 Lago, Jenny 16 Miami Swimming 57.91 57.46
26.98 57.46
3 Hupman, Andrea 17 SwimAtlanta 57.99 57.92
27.57 57.92
4 Zwierzykowski, Ewelina 18 TAMU 58.08 58.02
27.39 58.02
5 Saffer, Jamie 14 SwimAtlanta 57.97 58.07
27.67 58.07
6 Ringelberg, Nikki 15 SwimAtlanta 58.31 58.12
27.24 58.12
7 Hahn, Chelsea 17 Tualatin Hills 58.07 58.13
27.82 58.13
8 Sparks, Erin 16 Carmel 58.37 58.24
27.58 58.24
9 Moore, Meredith 17 Carmel 58.73 58.48
27.78 58.48
10 Reardon, Emily 18 SwimAtlanta 58.24 58.54
27.32 58.54
11 Reponen, Megan 18 Trinity Prep 58.75 58.58
27.46 58.58
12 Steenberge, Georgia 17 Fort Worth 58.76 58.77
27.52 58.77
13 Roffey, Heather 16 Bolles School 58.23 58.78
27.92 58.78
14 Lopez, Atenas 15 Mexico 59.05 58.93
27.76 58.93
15 Mertesdorf, Lauren 14 Circle C 58.97 58.97
27.75 58.97
16 Bull, Laura 17 Delaware 58.57 59.03
27.53 59.03

Event 108 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
47.34 NCAA
48.76 NCAB
49.19 NATL
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Newmann, Scott 19 TAMU 50.77 49.64
23.35 49.64
2 Borreca, Nick 19 Florida 50.48 50.55
23.63 50.55
3 Zumsteg, Justin 20 Florida 50.66 50.62
23.84 50.62
4 Hughes, Tim 17 Trinity Prep 50.75 50.66
23.79 50.66
5 Burton, Nick 19 Air Force 50.53 50.69
23.69 50.69
6 Zeman, David 19 Tennessee 50.65 50.75
23.72 50.75
7 Sarosdy, Will 17 Circle C 50.67 50.78
23.28 50.78
8 Dayton, John 21 Air Force 50.80 50.81
23.54 50.81
8 Delgado, Jose 16 SwimAtlanta 51.02 50.81
23.85 50.81
10 Watson, Joe 18 TAMU 51.20 50.83
23.96 50.83
11 Schneider, Joey 18 Nashville 51.26 50.91
23.69 50.91
12 Kafer, Ryan 26 Circle C 51.19 50.93
23.33 50.93
13 Summers, Garth 14 Tualatin Hills 51.00 51.02
23.90 51.02
13 Gusa, Eric 19 Dallas Mustangs 51.25 51.02
23.81 51.02
15 O'Brien, Nate Texas 50.72 51.04
24.03 51.04
16 Wong, Tuck-Kar 17 Bolles School 50.89 51.06
24.11 51.06