ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Inky Posts World-Leading 50m Fly at Dutch Nationals -- June 4, 2001

Final day of the Dutch Nationals
By Oene Rusticus

EINDHOVEN, June 4. THE final day of the Dutch Championships at Eindhoven was the last opportunity to swim a time cut for both World Championships and European Youth Championships. Inge de Bruijn swam very good times in her favorite butterfly and freestyle events; Klaas Erik Zwering swam a decent 200 back and 15 year-old Lenneke van Schaik was the surprise winner of the women's 200 back.

The butterfly sprint should be the great moment of Ewout Holst (prelims 24.57), who wanted to get a ticket for Fukuoka. He was too anxious, jumping the gun and winding up disqualified. Number 2 at the wall, Joris Keizer was lucky: his silver medal turned into a golden one (24.61). Nick van der Zandt became youth champion with his prelim time 25.73.

Inge de Bruijn swam to a fantastic 26.51 for the women's 50m fly, the fastest time in the world rankings this year and less than a second above her own world record. Very promising for Fukuoka! Chantal Groot and Hinkelien Schreuder finished second in the same time, 27.51. Inge Dekker, number 1 at the youth, swam a EYC time cut already at the prelims (28.13).

The longest pool event, the 1500 freestyle, is not an event for Dutch swimmers. John Keetman, still a youth swimmer, won this event in 16.23.56. Georgios Dimitras, Dutch champion at this event in short course, swam an unofficial 16.17.68 in the prelims.

The women's 400 IM is also an event in which Dutch swimmers aren't conquering the world. Ilse Kevelham won this event in 5.01.80, still a few seconds above her personal best time from the EYC at Moscow (1999).

Many people regard the 100 freestyle as the most prestigious event in swimming, and The Netherlands is represented well with Hoogie and Inky. The best swimmers at this event will compete at Fukuoka at the freestyle relay.

Pieter van den Hoogenband won this event in a disappointing 49.83, followed by Johan Kenkhuis (50.12), Mark Veens (50.54) and Ewout Holst (50.81) who will swim at the relay.

Inge de Bruijn swam a very solid 55.33 in the prelims then scratched the final. Manon van Rooijen grabbed this opportunity and won the event in 56.68. The others followed her closely but had to let her go at the last 25 meters. Chantal Groot finished second (56.83), followed by Wilma van Rijn (57.07) who swam the time cut already at an earlier meet, and Annabel Kosten 57.09.

Sander Ganzevles tried to swim the 200 backstroke time cut, but failed. His 2.02.71 was good for the second place behind Klaas Erik Zwering (2.01.88), who will swim this event at Fukuoka.

Young Lenneke van Schaik won this event for women, her 2.20.82 was also good enough for a time cut for the EYC at Malta.

The last individual event at these 73rd Dutch Championships was the 50 breaststroke. Best result was for Guido Jansen who won gold in 29.43. Thijs van Valkengoed started to slow so he couldn't make his prelim time (30.14), but it was still good enough for gold for the youth. Nienke Valen swam the title for women in this event (32.71), same as last year. Madelon Baans followed her closely with 32.79. Both stayed half a second above the time cut for Fukuoka.

---------------------------------

The following swimmers are selected for the World Championships at Fukuoka:

Women:
Madelon Baans
Inge de Bruijn
Carla Geurts
Chantal Groot
Wilma van Rijn
Manon van Rooijen
Hinkelien Schreuder

Men:
Ewout Holst
Pieter van den Hoogenband
Joris Keizer
Johan Kenkhuis
Benno Kuipers
Mark Veens
Klaas Erik Zwering

The following swimmers are selected for the World Championships Open Water at Fukuoka:

Women:
Edith van Dijk
Etta van der Weijden

The following swimmers are selected for the European Youth Championships of Malta:


Women:
Sabrina Buur
Inge Dekker
Elsa de Groot
Celina Lemmen
Stefanie Luiken
Velda Moonen
Lenneke van Schaik

Men:
Robin van Aggelen
John Keetman
Dennis Rouwmaat
Thijs van Valkengoed
Nick van der Zandt

The following swimmers are selected for the Universiade of Beijing:

Women:
Nienke Valen
Suze Valen


RESULTS



Uitslag finale-nr. 65 50 m.vlinderslag heren A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Joris Keizer PSV 79-00627 0.24.61
2 Stefan Aartsen De Kempvis 75-00007 0.25.00
3 Michiel Kamphuis MNC Dordrecht 77-00515 0.26.04
4 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 0.26.06
5 Paul van Vegchelen Deltasteur 79-01261 0.26.09
6 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.26.15
7 Tjarco Koppenaal Hatto Heim 81-00939 0.26.45
8 Ewout Holst DWK-XCESS 78-00433 aa

Uitslag finale-nr. 65b 50 m.vlinderslag heren B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.26.23
2 Remko de Jong Rapido'82 76-00459 0.26.41
3 Ralf Mertens PSV 82-01177 0.26.49
4 Dirkjan de Wit PFC Rheden 83-02391 0.26.57
5 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.26.80
6 Généreux Sluiman DZ&PC 80-01371 0.27.09
7 John Meijdam BRIGHT-DAW 83-01439 0.27.10
8 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 0.27.34

Uitslag finale-nr. 66 50 m.vlinderslag dames A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Inge de Bruijn PSV 73-00066 0.26.51
2 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 0.27.51
3 Hinkelien Schreuder De Whee 84-02192 0.27.51
4 Marina Scheepbouwer De Whee 84-02154 0.28.87
5 Inge Dekker HZ&PC Heerenveen 85-00628 0.29.13
6 Hedwig Kikkert DSZ-Hoogwerf-Comb 85-01566 0.29.15
7 Marleen Veldhuis HZC-Weusthag 79-00894 0.29.58
8 Sigrid Pels AZ&PC 76-00482 0.29.91

Uitslag finale-nr. 66b 50 m.vlinderslag dames B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Brenda Starink DWK-XCESS 74-00508 0.29.31
2 Ryan Verplanke Scheldestroom 77-00696 0.29.43
3 Roxanne Wieden ZON/S&S 84-02726 0.30.02
4 Monique Driessen RZ 78-00218 0.30.20
5 Delia Badoux DSZ-Hoogwerf-Comb 80-00042 0.30.22
6 Saskia v.d. Wielen Zwemlust-den H. 84-02734 0.30.39
7 Sabine van Waes Koewacht 85-03136 0.30.67
8 Jeanette Steen DZ&PC 86-03392 0.31.07

Uitslag progr. nr. 67 1500 m.vrije slag heren /snelste serie all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 16.23.56 0.59.71 2.04.11 4.15.86 08.42.57
2 Stephan Schoon De Otters Het Gooi 83-01895 16.26.67 1.01.31 2.05.14 4.14.12 08.37.60
3 Frank Hazewinkel OZ&PC 80-00535 16.32.07 1.02.38 2.07.22 4.19.65 08.47.22
4 David uit den Bogaard MNC Dordrecht 82-01757 16.43.30 1.02.16 2.06.79 4.19.36 08.48.26
5 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 17.02.01 1.01.05 2.07.81 4.24.47 09.02.06
6 Peter Broekhuis Torpedo 79-00201 17.02.50 1.01.47 2.06.51 4.18.94 08.55.72
7 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 17.09.45 1.04.19 2.11.83 4.29.27 09.06.38
8 Mark Drenth LZ 1886 83-00559 17.11.11 1.03.11 2.10.98 4.27.72 09.05.06

Uitslag progr. nr. 68 400 m.wisselslag dames /snelste serie all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Ilse Kevelham De Whee 83-01076 5.01.80 1.07.62
2 Elsa de Groot 't Tolhekke 86-01312 5.05.91 1.09.93
3 Bianca de Bruijn MNC Dordrecht 84-00390 5.08.49 1.09.36
4 Tamar Bakker DWK-XCESS 84-00080 5.10.76 1.11.90
5 Ireen Koiter DWK-XCESS 81-00810 5.16.58 1.09.28
6 Nienke Veenstra 't Tolhekke 86-03662 5.19.18 1.11.62
7 Wendy Tempels Dedemsvaart AC 85-02848 5.24.47 1.15.15
8 Chantal Achterberg De Kempvis 85-00016 5.30.00 1.12.96

Uitslag finale-nr. 69 100 m.vrije slag heren A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Pieter vd Hoogenband PSV 78-00443 0.49.83 0.23.84
2 Johan Kenkhuis AZ&PC 80-00755 0.50.12 0.24.04
3 Mark Veens PSV 78-01089 0.50.54 0.24.23
4 Ewout Holst DWK-XCESS 78-00433 0.50.81 0.24.65
5 Gijs Damen MNC Dordrecht 79-00255 0.51.52 0.24.65
6 Patrick Martens AZ&PC 82-01137 0.51.77 0.25.06
7 Martijn Zuijdweg MNC Dordrecht 76-01055 0.52.35 0.25.15
8 Werner vd Berg AZ&PC 78-00071 0.52.50 0.25.32

Uitslag finale-nr. 69b 100 m.vrije slag heren B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Arnold van Bavel De Kempvis 81-00063 0.52.28 0.24.91
2 Joost ten Have PSV 80-00529 0.53.09 0.25.99
3 Dennis Rouwmaat Groenlo 83-01843 0.53.35 0.26.21
4 Nol van Thull MNC Dordrecht 80-01513 0.53.47 0.25.83
5 Stefan Oosting De Rijn 81-01265 0.53.91 0.26.82
6 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.54.00 0.25.96
7 Olaf Kappeteyn De Kempvis 69-00503 0.54.01 0.26.00
8 Thomas Wessel Arke de Dinkel 83-02333 0.55.03 0.26.52

Uitslag finale-nr. 70 100 m.vrije slag dames A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Manon van Rooijen AZ&PC 82-01404 0.56.68 0.27.76
2 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 0.56.83 0.27.51
3 Wilma van Rijn-v Hofwe De Kempvis 71-00506 0.57.07 0.27.21
4 Annabel Kosten AZ&PC 77-00424 0.57.09 0.27.30
5 Suze Valen AZ&PC 78-00766 0.57.50 0.27.75
6 Mariëlle Janssen AZ&PC 82-00760 0.57.51 0.27.95
7 Carla Geurts UZSC 71-00178 0.57.53 0.27.98
8 Hinkelien Schreuder De Whee 84-02192 0.58.72 0.28.35

Uitslag finale-nr. 70b 100 m.vrije slag dames B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Kirsten Vlieghuis PSV 76-00674 0.57.76 0.28.43
2 Thamar Henneken PSV 79-00316 0.58.49 0.28.04
3 Haike van Stralen AZ&PC 83-01926 0.58.51 0.28.53
4 Marleen Veldhuis HZC-Weusthag 79-00894 0.58.91 0.28.56
5 Celina Lemmen RZ 85-01866 0.58.92 0.28.28
6 Sara Kuyer AZ&PC 84-01456 0.59.24 0.28.41
7 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 0.59.37 0.28.76
8 Marja Boensma De Whee 81-00124 1.00.10 0.29.10

Uitslag finale-nr. 71 200 m.rugslag heren A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Klaas Erik Zwering PSV 81-02003 2.01.88 0.29.34 1.00.98
2 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 2.02.71 0.29.61 1.00.67
3 Sebastiaan Kuijper DWK-XCESS 78-00625 2.09.54 0.29.87 1.02.54
4 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 2.11.07 0.30.30 1.03.52
5 Erik Wolsing AZ&PC 80-01777 2.12.61 0.31.52 1.04.85
6 Fabian Willemse DWK-XCESS 77-01087 2.13.80 0.30.93 1.04.44
7 Hans-Geert Mast DZ&PC 76-00619 2.15.11 0.30.91 1.05.21
8 Alf van de Knoop DES 83-01153 2.15.32 0.32.03 1.05.93

Uitslag finale-nr. 72 200 m.rugslag dames A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 2.20.82 0.33.41 1.08.98
2 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 2.21.93 0.33.72 1.09.37
3 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 2.22.39 0.33.44 1.09.55
4 Joyce van Keulen AZ&PC 84-01278 2.24.02 0.33.70 1.10.05
5 Melanie ten Brink AZ&PC 81-00232 2.24.87 0.34.55 1.10.54
6 Claudia Holterman Arke de Dinkel 81-00650 2.25.80 0.34.40 1.11.28
7 Rieneke Terink NDD 84-02424 2.25.87 0.34.06 1.10.85
8 Lilach Shaul DWK-XCESS 82-01502 2.25.98 0.34.46 1.11.33

Uitslag finale-nr. 72b 200 m.rugslag dames B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Celina Lemmen RZ 85-01866 2.25.04 0.34.21 1.10.49
2 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 2.27.09 0.34.39 1.12.12
3 Wendy Pomper Hoogeveen 85-02356 2.28.79 0.33.55 1.09.98
4 Amarins Doevendans DZ&PC 78-00204 2.30.01 0.34.03 1.11.62
5 Barbara van Rhijn Rapido'82 81-01238 2.30.84 0.36.26 1.14.29
6 Dieuwertje Vermeulen LZ 1886 84-02574 2.30.96 0.34.68 1.12.85
7 Evelien Sohl Rapido'82 86-03346 2.31.62 0.36.35 1.14.54
8 Gerdien d. Jong DWK-XCESS 85-01430 2.33.49 0.35.03 1.13.91
9 Ireen Koiter DWK-XCESS 81-00810 ng ng

Uitslag finale-nr. 73 50 m.schoolslag heren A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Guido Jansen AZ&PC 82-00795 0.29.43
2 Benno Kuipers DWK-XCESS 74-00467 0.29.81
3 Casper Tichelaar AZ&PC 79-01215 0.29.97
4 Martin de Wildt DSZ-Hoogwerf-Comb 74-00937 0.30.20
5 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 0.30.35
6 Arjan v.d. Berg DWK-XCESS 80-00079 0.30.56
7 Martin Gildemeester Dedemsvaart AC 80-00419 0.30.72
8 Sander Voorn Torpedo 82-01909 0.30.99

Uitslag finale-nr. 73b 50 m.schoolslag heren B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 0.30.46
2 Lennart Stekelenburg Numansdorp 86-02979 0.30.78
3 Dennis van Duijvenbode Zwemclub Zeist 83-00589 0.31.16
4 Pascal Cuypers RZ 76-00199 0.31.22
5 Diederik Rouffaer ZON/S&S 72-00785 0.31.50
6 Ron Langelaan De Dolfijn 78-00643 0.31.72
7 Matthijs Lugthart De Haaien 83-01393 0.31.88
8 Mischa de Gier NDD 82-00495 0.32.26

Uitslag finale-nr. 74 50 m.schoolslag dames A-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Nienke Valen AZ&PC 77-00682 0.32.71
2 Madelon Baans PSV 77-00032 0.32.79
3 Miranda Bosma PSV 78-00098 0.33.37
4 Ilse Kikkert PSV 81-00774 0.33.62
5 Paula Boot DZ&PC 77-00098 0.33.66
6 Jolijn v. Valkengoed DWK-XCESS 81-01516 0.34.04
7 Velda Moonen PSV 85-02104 0.34.49
8 Roxanne Wieden ZON/S&S 84-02726 0.35.30

Uitslag finale-nr. 74b 50 m.schoolslag dames B-finale all-in
***********************************************************************
Naam Vereniging St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 Marja Terlage Het Y-mere (SG) 78-00738 0.34.70
2 Sara Kuyer AZ&PC 84-01456 0.35.02
3 Ellen vd Velde Scheldestroom 82-01692 0.35.07
4 Aline Bredewoud Hatto Heim 83-00286 0.35.24
5 Inge Szarzec De Spatters 85-02832 0.35.26
6 Danielle Tanghe RZ 81-01456 0.35.87
7 Ryan Verplanke Scheldestroom 77-00696 0.36.01
8 Laura Badoux DSZ-Hoogwerf-Comb 82-00038 0.36.34

Uitslag progr. nr. 75 4x100 m.wisselslag estafette heren rechtstreekse finale
***********************************************************************
Vereniging Naam St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 DWK-XCESS I Sander Ganzevles 82-00463 3.46.98 0.57.07
Benno Kuipers 74-00467 2.00.05
Ewout Holst 78-00433 2.54.42
Jeroen van de Berkt 81-00115

2 AZ&PC I Erik Wolsing 80-01777 3.55.04 1.01.53
Casper Tichelaar 79-01215 2.07.11
Robin van Aggele 84-00017 3.05.33
Johan Kenkhuis 80-00755

3 MNC Dordrecht I Michiel Kamphuis 77-00515 3.55.75 1.02.73
Niels vd Hoek 83-00921 2.08.23
Martijn Zuydweg 76-01055 3.04.19
Gijs Damen 79-00255

4 DWK-XCESS II Bastiaan Tamminga 81-01659 3.56.19 0.59.88
Thijs v. Valkengoed 83-02141 2.04.49
Dennis Rijnbeek 72-00775 3.03.29
Sebastiaan Kuijper 78-00625

5 De Kempvis Arnold van Bavel 81-00063 3.59.30 0.58.91
Egbert Stolk 76-00881 2.11.38
Stefan Aartsen 75-00007 3.05.73
Olaf Kappeteyn 69-00503

6 AZ&PC II Elwin Klomp 79-00663 4.03.15 1.04.30
Guido Jansen 82-00795 2.09.01
Edwin van Norden 63-00563 3.10.76
Patrick Martens 82-01137

7 DSZ-Hoogwerf-Comb Roel Maassen 83-01403 4.08.43 1.03.05
Martin de Wildt 74-00937 2.08.68
Dennis Kruis 75-00483 3.09.71
Jordi van Paassen 83-01633

8 DZ&PC Hans-Geert Mast 76-00619 4.10.44 1.03.15
Généreux Sluiman 80-01371 2.13.38
Maarten Postma 83-01697 3.12.81
Wilko Trompetter 73-00881

9 De Rijn Maarten van Gessel 81-00547 4.10.96 1.03.33
Alexander van Leendert 81-01041 2.14.87
Joppe Tigges 77-00947 3.18.36
Stefan Oosting 81-01265

10 Dedemsvaart AC Arjan Dolstra 78-00255 4.10.96 1.03.67
Martin Gildemeester 80-00419 2.12.46
Arjan Prins 82-01383 3.15.93
Gerhard Jan Boer 84-00183
Sander Zoer 83-02447

11 WZ&PC Raf Ariens 82-00045 4.11.77 1.04.61
Stanley Vleerlaag 85-02813 2.17.04
Kevin Lebis 81-01037 3.15.78
Jeroen Zelsmann 77-01115

12 ZON/S&S Bart Gorissen 83-00755 4.13.61 1.06.99
Diederik Rouffaer 72-00785 2.15.84
Dax Steins 84-02159 3.18.82
Rick Senden 80-01345
Jeroen Arets 82-00043

13 NDD Merijn Ellenkamp 85-00691 4.13.97 1.02.90
Mischa de Gier 82-00495 2.14.12
Emil Wassink 74-00911 3.17.95
Sjoerd Post 84-01811

14 OZ&PC Jeroen Beerlage 82-00089 4.14.07 1.04.89
Thijs Nijhof 76-00673 2.17.92
Frank Hazewinkel 80-00535 3.17.67
Kees Jan van Overbeeke 62-00489
Paul Balstra 73-00029

15 BRIGHT-DAW Xander Breton 84-00299 4.14.33 1.05.17
Ewout van der Hert 78-ewhe 2.18.45
John Meijdam 83-01439 3.18.69
Robert Bais 78-roba

16 Torpedo Peter Broekhuis 79-00201 4.16.03 1.07.46
Sander Voorn 82-01909 2.16.44
Rob v.d. Weerd 85-02929 3.20.14
Hinze Hogendoorn 82-00695
Patrick van Marissing 82-01133

17 MNC Dordrecht II Nol van Thull 80-01513 4.16.50 1.06.83
Patrick Blom 79-00123 2.18.92
Michel Baas 79-00039 3.20.93
Stefan vd Stoep 84-02167

18 PFC Rheden Nelis de Wit 81-01965 4.18.61 1.05.90
Thijs Orth 82-01297 2.20.42
Dirkjan de Wit 83-02391 3.19.66
Thijs Campschroer 85-00447

19 WVZ Martijn Smeets 81-01555 4.26.20 1.06.87
Wouter Smeets 84-02093 2.24.34
Hugo Bregman 58-00069 3.27.02
Sander Smeets 84-02091


Uitslag progr. nr. 76 4x200 m.vrije slag estafette dames rechtstreekse finale
***********************************************************************
Vereniging Naam St.nr. Eind-tijd tussentijden
1 AZ&PC I Chantal Groot 82-00562 08.26.39 2.07.97
Manon van Rooijen 82-01404 4.13.14
Annabel Kosten 77-00424 6.20.27
Haike van Stralen 83-01926

2 AZ&PC II Sara Kuyer 84-01456 08.33.91 2.06.91
Suze Valen 78-00766 4.13.54
Mariëlle Janssen 82-00760 6.20.60
Marieke Stuiver 85-02812

3 MNC Dordrecht Etta vd Weijden 79-00974 08.38.35 2.07.56
Renee Snoek 81-01404 4.18.77
Bianca de Bruijn 84-00390 6.28.78
Karin Kraaijeveld 85-01710

4 DWK-XCESS Ireen Koiter 81-00810 08.48.92 2.13.22
Gerdien d. Jong 85-01430 4.28.10
Brenda Starink 74-00508 6.39.29
Maartje Kouwenberg 81-00846

5 Arke de Dinkel Marlies Reinders 86-02976 09.06.84 2.13.17
Katrien Wessel 85-03214 4.31.14
Evita Wissink 85-03284 6.50.85
Claudia Holterman 81-00650

6 NDD Margot vd Kemp 77-00382 09.15.67 2.17.91
Marijn Post 81-01194 4.43.70
Mignon Brussen 85-00504 7.02.94
Rieneke Terink 84-02424

7 RZ Lisette vd Velde 86-03674 09.17.76 2.19.92
Marja Driessen 85-00744 4.43.85
Danielle Heyenrath 77-00308 7.04.61
Celina Lemmen 85-01866

8 't Tolhekke Nienke Veenstra 86-03662 09.19.83 2.20.71
Saskia de Jonge 86-01826 4.44.69
Marjet Koster 86-02070 7.07.88
Elsa de Groot 86-01312
Mariska Wobben 87-04730

9 Hoogeveen Manon d' Haan 85-01104 09.22.17 2.23.81
Marleen Mulderij 86-02568 4.45.18
Mariet Koster 83-01162 7.04.93
Wendy Pomper 85-02356

10 Rapido'82 Evelien Sohl 86-03346 09.26.14 2.26.70
Barbara van Rhijn 81-01238 4.44.38
Ingrid Bank 87-00170 7.11.94
Linda Bank 86-00168

11 De Zijl/LGB Tanja Ammerlaan 83-00044 09.28.45 2.19.35
Jorien Kleywegt 79-00458 4.49.55
Aukje van Belkum 84-00132 7.11.56
Femke Heemskerk 87-01580